Het oudste straatje en het oudste huis van Waddinxveen Speuren naar sporen van Oud-Waddinxveen PAGINA 13 door HANS GEEL I Brugkerk t kanaal langs het 'openlum Hefbrug Kerkweg Aan het einde van de Oranje- Groensvoorde ken recht met zeven vrije mannen, de Welgeborenen. Vlakbij het galgenveld stond Alvorens rechtsaf te slaan moet je even naar links kij ken. Naast de oprit van de een gebied met een eigen be stuur en-een Heer aan het hoofd). We draaien om en gaan de Oranjelaan in. De Oranjelaan is de oudste laan van Wad dinxveen (uit 1925). Hier lag vroeger de oprijlaan van Hui ze ‘Souburgh'. Rechts de vroegere Willem van Oranjeschool (nu Willem- Alexanderschool) waar nog niet zo heel lang geleden op links van ons, waar nu die diepte is, een watervlakte die de Putteplas heette (Putte poel in het veen) en in de eeu wen daarvoor was ontstaan door het afgraven van turf. In Gouda hadden ze veel turf nodig als brandstof, voor de bierbrouwerij en. Je ziet wel dat we op een dijk staan; die Putteplas liep tot het Noordeinde toe. Iets ver der aan de Juliana van Stol- berglaan vind je links aan de flatgevel de bronzen Vogels' ruik je een oud-Waddinx- veens geintje; inderdaad, een houtlucht, want na het verve nen ging met over op de hout industrie. Aan de overkant kan je op een bankje van de Gouwe genieten. Noortgoutcade. Het hier vol met cafeetjes en win keltjes aan de Gouwekant. Weet je waarom er op num mer 31 een scheepje op de windvaan staat? Hier was ja- Willem-Alexandertunnel door. Schoolkinderen hebben de tunnel met leuke voorstel- se ‘kurkenfabriek1. De oude fabriek - uit 1894 - is nog te vinden op nummer 68. Moskeeën van bekende Waddinxveensde (Foto: Archief - Joop Dorst). eerste smid woonde op num mer 39 in het huis met de tuingevel. Zijn smederij heeft hier van 1823 tot 1995 bestaan. Ook vor ige- ook wel ‘De Waddincxveense wech‘ genoemd - staan links en rechts mooie huizen met soms fraaie gevelversierin- gen. Op Brugweg 88 - huis in de stijl van Gerrit Rietveld - worden wel beelden tentoon- kend is ‘Het Fortuin' waar ze niet alleen een borreltje schonken, 'maar ook recht spraken voor de bewoners van Zuid-Waddinxveen. Een kijkje aan de overkant van de hefbrug is overigens ook de moeite waard. Langs We vervolgen de Wadde. De weg loopt weer op. Je verlaat de polder en komt op een dijk. Aan het einde van de Wadde linksaf het fietspad langs het Noordeinde op. Onze voorouders zeiden te gen het Noordeinde: Noor- deynssen Herenwech. Links van ons ligt de Voorofsche polder en rechts de Achterof- sche polder, daar was tot 1765 de Noordplas. Links van het Noordeinde stonden de boerderijen van de op één na oudste bewoners van Waddinxveen. Zij koch- Genoegen' (nummer 38) en Jacoba’s Hoeve‘ (nummer 36) en op nummer 18 ‘Graan voor Visch*: waar vroeger vis zwom in de Noordplas, groeit nu graan in de Achterofsche polder. Aan het einde van het fiets pad voorzichtig oversteken. Het Noordeinde gaat daar Dorpstraat heten (dus eigen lijk rechtdoor). Aan het eind van de huizen rij, bij nummer 44, gaan we linksaf de 'doodlopende weg in. Je komt nu bij de Brug kerk in een oud stukje Wad dinxveen. Kijk maar naar de gebouwen links. De kerk uit 1838 is een mo nument en mag niet zomaar verdwijnen. Koning Willem I gaf ir. A. Blaauw JHzn. van het ministerie van Waters taat opdracht een ontwerp voor deze kerk te maken. Vandaar de naam Waters taatskerk. De voorkant is net een Griek se tempel met een houten to ren erboven. De ijzeren nagel in de kerkmuur links van de ingang geeft het Afmster- Aan het einde van de Kerk weg rechtsaf de Juliana van Stolberglaan in. Tot 1872 was handbrandspuit ‘Jan van der Heyden'uit 1901. Uit 1927 is de autospuit de ‘Magirus1. Waddinxveen heeft gelukkig ook heel moderne brandweer wagens. Bijna 100 jaar zijn de huizen nummer 133 en 135 aan de rechterkant. Op nummer 64 (links) vind je logsmonument op het Sta tionsplein en auteur van ’Niet ongemerkt voorbij - Waddinxveen in oorlogstijd 1940-1945’, zette de fiets- en voettocht op om het Gouwe- dorp te ontdekken. De eerste uitgave van de brochure stamt uit 1983 toen Waddinxveen het 750- jarig bestaan vierde. Het werd tijd voor een nieuwe uitgave, omdat de tegen woordige herkenningspunt ten hier en daar wat zijn veranderd. ’Speuren naar sporen van Oud-Waddinxveen’ is in de eerste plaats voor jongeren bedoeld, maar biedt ook ou deren een ware ontdek- Volgende week deel twee Linksaf op de Zuidkade zien we nog een paar oude win kels. Rechts, waar de zitban ken staan, kon vroeger de. beurtschipper aanmeren. Hij voer van Waddinxveen naar Gouda en terug. Van hieraf heb je een mooi gezicht op de hefbrug over de Gouwe en het brugwachters- huisje met z’n koperen dak. De brug werd gebouwd in 1936 op de plaats waar ook al een ophaalbrug, een draai brug en een klapbrug hadden gelegen. Zo’n 400 jaar gele den sprak men van ‘d’Hooghe Brugge'. Als we nu richting tunneltje rijden en we kijken op naar de brug - met z’n hefhoogte van ongeveer 35 meter - is ’t met recht een hoge brug. Voor je het tunneltje door gaat, moet je even naar links kijken. Naast de oprit van de brug zie je een oud winkel straatje, het zogenaamde ‘Onderlaagje1. Onder het tunneltje door ko men we op de Nesse. Nesse betekent neus, genoemd naar de vorm van dit stuk grond: een landtong aan een bocht van de rivier. Links zie je oude huizen. Op nummer 14 was vroeger de pastorie. De dominee liep ’s zondags in z’n toga door zijn achtertuin naar de hervorm de Brugkerk. Hij moest wel een bruggetje over, want achter z’n huis liep de Alpher Wetering. Nes se 16 heeft een lijstgevel, Nesse 18 een klokgevel die van boven is afgeknot. Tegenover deze grote woon huizen van de'Waddinxveen- se ‘eetboulevard' zie je de ou de afscheepplaats of loswal. ‘Stoom verminderen, zeilen strijken', stond hier zo’n 75 jaar geleden op de borden. En dan maar laden en lossen, jongens. In het gras herinnert een mo lensteen aan ‘De Schoone Haas', een papiermolen uit 1783, die eens langs de Gou we stond met zo’n 20 andere molens: watermolens, hout zaagmolens, papiermolens, korenmolens en trasmolens (tras fijngemalen tufsteen). ‘De Schoone Haas' stond aan de Zuidkade en dankt zijn kade verder af. Links op nummer 48 zie je het wapen van Waddinxveen weer. Hier is de gemeentewerf met de brandweergarage. De oudste brandspuit is de De Kruiskerk van de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt aan de Passage stamt uit (Foto: Archief - Fejugrafie Ton Benne- maar). school (Nu De Regenboog) de volgende huizen zijn oud- staat het beeldje ‘Kinderfigu- jes. Let eens op de rode bak- ren' van F.v.d. Burgt uit steentjes met de gele versie ringen op nummer 51 (vroe ger een bakkerij). woonde vroeger de burge- Als je de linker zijweg nadert, meester. ruik je een Rechts van de weg waren eens de boomgaarden van Huize ‘Souburgh'. En op de hoek, waar nu nummer 214 is, eindigde de tuin van ‘Sou burgh1. Er stond toen een Na het pad Essengaarde (links) zie je op het plein van de openbare Dick Bruna- school een ‘Liggende figuur' van Peter Tredgett. Verscholen langs het pad van de Groensvoorde (links waar de huizen ophouden) is bij de Gereformeerde Basisschool ‘De Leilinde' een ‘Speelplas- tiek' van Frans v.d. Veld te vinden. De eerste weg links is de Wadde. Wadde is een door waadbare plaats. Sommige geschiedkundigen denken dat de naam Waddinxveen betekent: doorwaadbare plek in het veenmoeras; anderen verklaren de plaatsnaam an ders: het was het veen van een zekere Waddingszoon. Kijk uit als je op de Wadde rijdt. Er zijn: overstekende eenden. Je passeert links de Peuleyen, ook een naam van zo’n oud ambacht, dat hier gelegen heeft voor de Putte plas ontstond. Eigenlijk moet Peuleyen Poe- liën zijn, een naam die de kruisridders meebrachten uit Zuid-Europa, waar Apulië ligt. Boerderijen Bij de stoplichten rechtsaf de Willem de Zwijgerlaan op. het bedrijvenpark ‘Gouwesta- Wij lopen of fietsen onder de ete‘. Vroeger was hier de fa briek van Dobbelman (tabak; de Ibis op het dak was het beeldmerk van de shag) en la- lingen versierd, ter de Nederlandse Kabelfa- briek (NKF). Het oudste ge deelte dateert uit 1942 en werd ontworpen door de Waddinxveense architect P. Stuurman. Het water voor de fabriek is weer in 1356 liet Hertog Willem van Beieren dit kanaal langs de Gouwe graven voor de af watering van de landerijen. Op nummer 157 (rechts) is een meubelfabriek gevestigd; vroeger hoorde dit gebouw bij de kurkfabriek aan de over kant, die zo’n eeuw geleden van start ging. De leeuw op de hoek met het wapen en de spreuk *’t Zal mij benieuwen' is nog uit de tijd van die kurkfabriek, maar zo’n zin geldt voor elke fabri kant. In het raam boven de deur van nummer 161 staat het woord ‘De Gouwenimf; dat was ook de naam van een boot die in de Gouwe voer en ongeveer 75 jaar geleden uit Gouda de werkneemsters bracht naar de Waddinxveen- van Ineke van Dijk (1991). Rechts staat de Openbare Bi bliotheek. De kunstenaar Tom Postma zette vijf zuilen voor de ingang (1987). Vier ervan dragen een regel van de dichter Martinus Nijhofï: ‘Lees maar er staat niet wat er staat*. Eén zuil staat vlak voor de deur van de biblio theek, waar ‘woorden wor den*. De eerste weg rechts is de Souburghlaan. We lopen of fietsen nu Bosch* van landgoed ‘Sou burgh' binnen. Niets van te zien, zul je zeggen. Maar dat is niet waar, want als je de Souburghlaan volgt, passeer je links de vijver die zich in het midden van het park be vond. O ja, Diederik van Schagen - zie het straatnaambordje - woonde op ‘Souburgh': het Huys met de Tooren. Heer Diederik stierf in 1663. Aan het eind van de Sou- bad' van Waddinxveen gevestigd. in strenge winters kan er burghlaan zie je weer de Gou- geschaatst worden. (Foto: Archief Sjaak Noteboom). we en een open plek, de weeg brug (Waddinxveen 60 ton). Op die plek lag ‘Huis Sou burgh*. Houtindustrie De Gouwe was eens een kronkelend veenriviertje maar is na de kanalisering al 700 jaar een belangrijke vaarverbin- ding tussen Amsterdam en Gouda-Rotterdam. (Foto: Archief - Sjaak Noteboom). De oude begraafplaats aan de Kerkweg-West met graven families en vier oorlogsgraven. WADDINXVEEN - ’Speuren naar sporen van Oud-Wad dinxveen’ beginnen wij bij het raadhuis op het wijde zand kleurige Raadhuisplein. Ereburger prins Bernhard heeft het op 18 mei 1978 geo pend. Waar kun je beter star ten dan hier, onder het wa pen van Waddinxveen, dat boven de ingang I is aange bracht: twee gekrbiste sleu tels met een ijzer -[ een balk - erdoor en een kroon erboven. Die sleutels zijn waarschijn lijk een herinnerihg aan de 'oudste kerk van ohs Gouwe- dorp: de ‘St. Petriiskerk'. In de bijbel staat daf Jezus te gen Petrus zegt: ‘ijk zal je de sleutels van het koninkrijk der hemelen geven* (Mat- theüs 16:19). Die kroon stond opk al boven het wapen in de tijd toen Waddinxveen nog uit een paar gemeenten bestond: Noord- en Zuid Waddinx veen. De raadzaal vind je achter de ramen met het blauwachtige oplegwerk (apliqué). In de ja- ren 1996 en 1997 werd het raadhuis gerenoveerd. Voor de ingang staat de vrolijke bronzen plastiek van Ruurd Hallema: ‘De vleugels uitge slagen* (1997). Gouwe We gaan richting Gouwe (of langs de treden achter de kastanjeboom, of links om de muur heen). Rechts zien we het oude raadhuis achter de lindebomen. Eerst was het ‘het Heeren- huis* van K. v.d. Torren. Het werd in 1911 verbouwd tot gemeentehuis - met torentje - In de gevel zie je het ge meentewapen weer, nu in kleur - vastgesteld op 24 juli 1816 -: de sleutels en de balk zijn van sabel zwart), het schild en de kroon van goud. De blauwgroene takjes er naast staan niet in de officië le wapenbeschrijving. Ook binnen is het wapen te zien in een glas-in-loodraam. De bronzen ‘Lasser*, die de sleutels van Waddinxveen last, is gemaakt door de kun stenaar Rob Cemeüs (1995). Voor ons stroomt de Gouwe, lang geleden een kronkelend veenriviertje. Maar door ka nalisering en verbreding al meer dan 700 jaar een be langrijke verbinding tussen Amsterdam en Gouda-Rot terdam. Vroeger heette de Dorpstraat (ja met één s) de Heereweg. Het was een soort zandpad met in het midden klinker- steentjes voor de paarden: het paardenpad. Hoe dat er uitzag, kun je nog een beetje zien als je na num mer 12 even rechtsaf gaat de doodlopende weg in. Daar vind je rechts van het water nog een prachtig stukje oud- Waddinxveen. Wij nemen verder de Dorp straat. Hier mocht je lang ge leden niet roken uit vrees voor brand. Tussen de nieuw bouwwoningen - links - tref je nog enkele karakteristieke oude huizen aan. Dorpstraat 66 is sinds lang een doktershuis, ook met zo’n afgeknotte klokgevel. Boven de houten deur zie je in het raam (bovenlicht) een zoge naamde levensboom. Het huis werd in ongeveer 1870 gebouwd. Op 1 augustus werd hier vroeger de paar denmarkt gehouden en na St. Petrus - 29 juni - de kermis. Nummer 49 is een bijzonder huis, misschien wel het oud ste van allemaal (1632). Eens was hier de herberg ‘St. Joris* en kon je er een borreltje pik ken, maar aangezien de schout van het Ambacht Noord-Waddinxveen op de bovenverdieping recht sprak over de misdadigers, kreeg het de naam *’t Regthuis1. In dit gebouw was ook de ge vangenis of gijzelkamer en tegenover het Rechthuis op de T-splitsing gingen de boe ven in het schandblik; ze wer den aan de kaak gesteld. In 1870, toen Waddinxveen op 1 juli één gemeente werd, verhuisde de overheid van hier naar het gebied de brug over de Gouwe. De Dorpstraat kent veel oude winkels en bedrijven; de bak kerij op nummer 46 is er al meer dan 100 jaar en een tex tielhandelaar woont al vanaf 1594 op het ‘oude dorp' (num mer 38). De toenmalige kastanjeboom op de hoek van de Veenkade heeft heel wat meegemaakt, feesten en ruzies, want ach ter hem stond lange tijd een herberg. Tot 1969 werd er in het water van het kanaal langs de Ka naaldijk gezwommen, want hier was het 'openlucntzwem- bad'van Waddinxveen gevestigd dams) P(eil) aan. Let op de geschaatst worden. (Foto: Archief Sjaak Noteboom). zo’n 200 jaar lang - tot 1825 - het landgoed ‘Souburgh1 (met gevangenis). Het behoorde aan de Ambachtsheer van kingsreis in de eigen ge meente Waddinxveen, ont staan toen Graaf Floris IV van Holland op 20 april 1233 stukjes grond verkocht aan een groep ondernemen de kolonisten. Het is een ontspannende en verrassende fiets- en voet tocht door de oudste - met ijsselsteentjes - bestrate straat van Waddinxveen (Kerkstraat), langs het oud ste huis van Waddinxveen (’t Regthuis’, nu dierenwin kel op de hoek Dorpstraat- Kerkweg-West) en komend op de plek waar vroeger de postroute naar Rotterdam liep (Jan Dorrekenskade- West). Links over bruggetje het Jan van Bijnenpad. De ‘Muziek- spelende kinderen' van J. Pirkner (1970) zie je als ver siering aan de toenmalige Mgr. Bekkersschool (nu De Regenboog). die Alpher Wetering. Al Na de spoortunnel doorrijden tot de Beethovenlaan. Dan' eerste straat rechts. Dat is de Groensvoorde. De naam Groensvoorde komt uit de 13e eeuw en herinnert aan het Middeleeuwse Am bacht met dezelfde naam, dat hier lag voor de vervening (een ambacht is een gebied met een eigen bestuur onder leiding van een schout). Op de hoek passeren we de Ontmoetingskerk (1969) waar gereformeerde en rooms-kathoiieke gelovigen kerken. De Waddinxveense kunstenaar Jeroen Dijkhui zen maakte van glas-in-lood het (liggende) Scheppings- raam (1994) en het (staande) Offerraam (1997). Tegenover de kerk bij de winkels zie je het beeld ‘Plastic uit witte granito* van Cor Dam. WADDINXVEEN - De ge meente Waddinxveen heeft de tweede druk laten ver schijnen van de brochure ’Speuren naar sporen van Oud-Waddinxveen’, een door Hans Geel met name voor jongeren beschreven fietstocht van 15 kilometer, die overigens ook (deels) te voet kan worden afgelegd. De Waddinxvener, sinds 1960 werkzaam in het Wad dinxveense onderwijs, ad- junct-directeur van het Coe- necoop College (Dreef), vice- voorzitter van de Vereniging Historisch Genootschap Waddinxveen (HGW), decla mator bij de jaarlijkse Do denherdenking bij het oor- Hans Geel, auteur van 'Speuren naar sporen van Oud-Waddinxveen'. (Foto: Archief Sjaak Noteboom). naam aan twee 4-jarige jon getjes, die de eerste steen leg- den: Bernardus Schoon en Jacobus van der Haas. Jammer genoeg staat er niet één molen meer in het Gou- wedorp. Alleen op oude foto’s zijn ze nog te zien, langs de Noordkade, de Zuidkade en de Jan Dorrekenskade. Langs de Kerkweg-Oost staan nog enkele mooie, huizen uit het eerste kwart van deze eeuw. Op de foto Huize 'Sanne- vanck' (1920). (Foto: Archief - Sjaak Noteboom). voor het centrum voor kunstzinnige v ming 'Kreater' (een voormalig schooli bouw) aan de Kerkstraat staat een ooom i herinnert aan het huwelijk van prinses Ju liana en prins Bernhard in 1937. (Foto: Ar chief - Sjaak Noieboomj. huizen uit het eerste kwart van deze eeuw: nummer 220 Huize ‘Sonnevanck* (1920) en het huis ernaast uit 1905 (nummer 218). Er tegenover zie je op num- Linksaf de Noordkade op. mer 159 een carillon aan de Vroeger heette de Noordkade gevel; een tijd geleden woon- Noortgoutcade. Het stond de in dit huis een klokkenma ker. Alle klokken hebben een naam; ze vormen een soort stamboom van de familie Ez. Vermeij (1968). Helaas speelt dit klokkenspel renlang een scheepswerf. De niet meer in tegenstelling tot het carillon uit 1995, dat naast het gebouw van de Ra bobank Waddinxveen staat. Ieder heel uur laat het een melodietje horen, bijvoor beeld het Waddinxveense lied ‘Parel aan de Gouwe'. Het postkantoor is van 1914. Daarnaast op nummer 155 We gaan terug langs de dood lopende weg naar de Nesse. Aan de Gouwe zie je recht iaan rechtsaf de Kerkweg op. voor je twee nieuwe bunga lows staan. Op de achterste -nummer 3 - staat *’t Sluisje', dat herinnert brug zie je hotel-café-restau- aan een klein sluisje of ver- rant ‘De Unie*. laat dat hier tot 1962 heeft Altijd heeft er hier aan de ri- gelegen en met goedvinden vier een herberg gestaan. Be van keizer Karel V was ge- bouwd in 1551. Turfschepen konden er door heen varen vanuit Waddinx veen naar de Gouwe. Voluit heette de sluis Huybertsver- laat, daarin hoor je de naam van ene Hubrecht van der Werve die in 1280 dit stuk de Brugweg naar Gouda - ooit land kocht en het Huyberts- geregt (geregt recht van be zit) noemde. Latere heren van Huyberts- geregt en Noord-Waddinx- veen hadden hier aan de oe ver van de Gouwe - schrik niet - de galg staan. Zij spra- gesteld in ‘De Heksentuin*. De Kerkweg is één van de oudste wegen van het dorp. Hier staan nu nog de mooie Linksaf na nummer 98 ko men we op de Staringlaan. Let op de hoek bij nummer 98 nog even op de leuke plastiek ‘Feest* van Bep Baelde (1989). Rechts passeren we zowaar nog een molen, al is het een kleintje (nummer 15). Wij rij den over de ringvaart de ‘Voorofsche polder de Putte* in. Op de ringvaartdijk loopt een mooi wandelpad. het ‘Engelsche Wij gaan de Staringlaan ver der af, langs het ‘Beertje* van A. Blok - rechts - en de Turk se moskee ‘Anadolu Cami* Anadolu Anatolië, een streek in Midden-Turkije; ca mi moskee) tot de hervorm de Bethelkerk aan de linker kant. Iets verderop staat rechts de Marokkaanse mos kee ‘Alhyra' 1985-1405 (Alhy- ra emigratie). Vervolgens linksaf de Perk- straat in en weer linksaf de Bilderdijklaan. We lopen of fietsen om de hervormde Bet helkerk heen. Aan de kant van de Bilder dijklaan kun je de klok zien hangen. ‘De Here is aan deze plaats Genesis 28:16 Bethel 1970* staat erop. Het grote kerkraam van opgelegd glas is gemaakt door J. Pirkner en stelt de ‘Jacobsladder' voor: de aartsvader Jacob ligt te slapen en in z’n droom ziet hij een ladder naar de hemel; en gelen klimmen op en dalen af. Aan het einde van de Bilder dijklaan rechtsaf de Bredero- laan op. Langs winkelcen trum ‘Luifelbaan* naar de Ko ningin Wilhelminasingel. Links is de Jacob Catslaan. Bij de toenmalige St. Paulus- ten op 6 augustus 1244 dit land van Graaf Willem II de vader van Floris V, samen de ren* van F.v.d. Burgt uit bouwers van het grafelijk slot 1968. en de Ridderzaal te ’s-Gra- Wij vervolgen de Koningin venhage. Wilhelminasingel en komen Sommige boerderijen rechts op het Koningin Wilhelmina- hebben nog oude namen: ‘Ons plein. Het beeldje van de ko ningin staat rechts op de hoek. Het werd gemaakt door Piet Killaars in 1968. ‘Hare Majesteit Wilhelmina Koningin der Nederlanden 1898-1948 Moeders des Va- Turkse tent met een spitsop- Wij lopen of fietsen de Noord- derlands' staat er op de steen lopende kap. kade verder af. Links op achter het monument. Hele- nummer 48 zie je het wapen maal onderaan lees je: ‘Eer- Putteplas van Waddinxveen weer. Hier bied-Dankbaarheid‘. De boom op het plein aan de waterkant werd geplaatst op 25 oktober 1963 door de schoolkinderen ter gelegen heid van het 150-jarig be staan van het Koninkrijk der Nederlanden. gevelsteen. De torenklok komt uit Aarle- Rixtel. In 1943 stalen de Duitsers de oude klok, de hui dige is in 1949 gemaakt. Op die klok staat: 1943 Wegge- Noord-Waddinxveen, een zo- voerd door ’s vijands macht; genaamde Hoge Heerlijkheid 1949 Vernieuwd weer aange bracht. In de kerk bevindt zich een preekstoel uit 1838 en een or gel uit 1808, dat nog afkom stig is uit de oudste kerk van Waddinxveen, de ‘St. Petrus kerk' die bij het kerkhof aan de Kerkstraat stond. Ook de 17e eeuwse psalmbor- den komen uit die kerk. Ze dragen de wapens van Wad dinxveen en Bloemendaal in hun oorspronkelijke kleuren. Koninginnedag de aubade De eerste dienst werd gehou- voor de burgemeester van den op 16 december 1838. Waddinxveen werd gehou den. Souburgh WOENSDAG 3 JUNI 1998 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN S ER 1

Weekblad voor Waddinxveen | 1998 | | pagina 13