Elke ochtend... Asielzoeker geeft de gemeente schilderij Problemen in de leiding van AZC Discussie over het openbaar onderwijs A FIJ J Theus Verweij is gek op zegels en munten r i 5 t I "7~ Klaar-overs in zonnetje Nieuwe naam Gouwe College en Roosje Vos Fancy-fair op het kerkplein Beroep op predikant Trekking van loterij De Gouweoloem Rijn en Gouwe I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I R 1 K Av PAGINA 17 WOENSDAG 3 JUNI 1998 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN zijn maatschappelijke- en onderne- Waddinxvener Theus Verweij verzamelt al postzegels sinds 1936. Hij was toen negen jaar. (Foto: S|aak Noteboom). WADDINXVEEN - Kunstschilder Saman Abdul Kader Ibrahim, bewoner van het op Rijn en Gouwe. kers in het Waddinxveense AZC. Die horen er nu een maal bij, als er maar op een mee positieve zaken bij de bewo ners. Zo worden er geregeld uitstapjes gemaakt en wor- Saman Abdul Kader Ibrahim maakte het schilderij naar aanleiding van het gedicht Verzet’ dat is geschreven door de Zevenhuizense scho lier Sietse Wijnsma van het Coenecoop College. Het werk van het tweetal is gefotografeerd door Sjaak Noteboom en werd in het ka der van het Nationale Bevrij- maakt omdat ik in het ge dicht Verzet’, waarop het is gebaseerd, een heleboel her kende. Alle oorlogen zijn zin loos. Daarom is het schilderij ook in zwart wit. In een oor log wint niemand. Als ik het in kleur had geschilderd, had ik de oorlog teveel credit ge geven', vertelt de kunstenaar. Hij is op dit moment bezig met het opknappen van de muren van het recreatiecen trum van het asielzoekers centrum in Waddinxveen. Hij beschildert de muren met landschappen en maakt een vrolijke muur voor de kinder hoek. Tijdens de overhandi ging in het gemeentehuis toonde burgemeester Fedde Jonkman zijn blijdschap ver het schilderij van Saman Ab dul Kader Ibrahim. ‘Het krijgt een plekje bij ons in huis'. het Gouwedorp is blijven wo nen, is vast een dienstver band aangegaan met de Evangelische Hogeschool in Ede. den dat ik weer ben begonnen met het verzamelen van ge stempelde postzegels. En daar ben je nooit klaar mee'. ‘Ik ben een perfectionist, en je kunt van iedere gestempelde zegel een mooiere krijgen. Ik zoek naar kopvrije gestem pelde zegels. Dat betekent dat de poststempel niet over de afbeelding mag zijn aange bracht. Het liefst met een da tum op de zegel. Het kan lang duren voor je al die zegels hebt!' Zijn meest bijzondere bezit is een postfrisse serie uit 1913, de zogenaamde jubi- WADDINXVEEN - Voor de 100-jarige Waddinxveense muziekvereniging ’Concordia’ begint zaterdag 6 juni een reeks van activiteiten in deze maand. van asielzoekers. Van een grimmige en onhoudbare si tuatie zou er bij het AZC ove- ook dat de mensen elkaar be schadigen. De doornen op het schilderij zijn de pijn die de mensen moeten doorstaan om toe te komen aan de beter dingen (bloemen)'. ‘Hier vinden ze de hoop op een beter leven (ladder) die hun uiteindelijk de kracht geeft om neer te kijken op de situatie en in te zien dat de oorlog geen winnaars kent. De boot zal hen brengen naar een betere wereld. De boot is als hoger gedachtengoed ge plaatst in de wolken, die be staan uit de contouren van mensen'. Saman Abdul Kader Ibrahim is een van de Koerden uit Irak. Het is niet zijn eerste schilderij. ‘In mijn land had ik schilderen als ’tweede werk’. Ik ontwierp damesmo de en daarnaast schilderde ik‘. ‘Ik heb het schilderij ge- Waddinxveen (HGW) en bestuurslid van de Stichting Nationale Feestda gen Waddinxveen, kan zijn fascinatie niet uitleggen. ‘Ik ben hevig geïnfecteerd met het alom bekende verza- melvirus. Zo noem ik het al tijd1, zegt de Waddinxvener lachend. ‘Maar ik weet niet hoe het komt. Ik denk omdat elke zegel zijn eigen historie heeft. Bij .elke zegel hoort een verhaal. Eigenlijk twee, over de zegel en een over hoe ik er- ouders van de aan ben gekomen'. Bethelschool Theus Verweij is een verwoed verzamelaar. Dat is aan alles WADDINXVEEN - Toen hij nog een klein jongetje was, in 1936, kreeg Waddinxvener Theus Verweij (Stations straat) van Sint Nicolaas een postzegelalbum. Het ver zamelen werd zijn hobby en dat is het, nu hij inmiddels 70 jaar is, nog steeds. WADDINXVEEN - De Vereniging voor Openbaar On derwijs (VOO) in Waddinxveen heeft vorige week don derdagavond een goed bezochte jaarvergadering ach ter de rug. Het tweede gedeelte ervan werd bijgewoond door PvdA-onderwijswethouder drs. Aad van Holsteijn. lijkse spanningen tussen de wachtende en uitgeproce deerde asielzoekers geregeld hoog op kunnen lopen. Ern stige bedreigingen kunnen van die juridische procedures weer het gevolg zijn, maar van extra politie-inzet is bij voorbeeld nog geen sprake. Hierbij komt dat er in het asielzoekerscentrum ook nog altijd sprake is van allerlei hij een kamer die speciaal voor zijn hobby is ingericht. Op de planken staan boeken het kostbare gedeelte, in over postzegels, adressen- - - - boekjes met namen van ande re verzamelaars en catalogi. ‘Die heb ik eigenlijk niet no dig', zegt hij. ‘Ik ken alle nummers van de zegels uit mijn hoofd, en de waarde meestal ook wel. Ik ben elke dag met postzegels bezig, he lemaal nu ik met pensioen ben sinds ik elf jaar geleden sloten! Dat is eigenlijk de re- het architectenbureau Stuur man Partners aan de Brug weg heb verkocht. Ik heb nu veel meer tijd‘. Theus Verweij pakt het al bum uit 1936, z’n eerste, voor zich en laat wat van de zegels zien. ‘Toen ik als jongetje be- GOUDA/WADDINXVEEN - Met ingang van 1 augustus veranderen de ook bij de Waddinxveners bekende ge fuseerde Goudse onderwijs instellingen Gouwe College en Roosje Vos hun naam in ‘Crabeth College'. Hierdoor heeft Gouda een onderwijsinstelling voor zo wel educatief als middel baar beroepsonderwijs met één naam. Het cursus- en opleidingenaanbod van deze scholen blijft gehandhaafd. Het Algemeen Vormend On derwijs en de andere educa tieve cursussen worden in het gebouw aan de Graaf Florisweg 64 gegeven. De beroepsopleidingen worden aan de Groen van Prinste- rersingel verzorgd. Door het voeren van één naam voor het Lokaal Opleidingscen trum Gouda komt de orga nisatorische en onderwijs kundige inhoud onder één vlag. Dat maakt de commu nicatie met zowel geïnteres seerde studenten, als met de toeleverende instellingen en het bedrijfsleven duide lijker en gemakkelijker. Voor geïnteresseerden in het cursus- en opleidingen aanbod van het Crabeth College is er dinsdag 9 juni van 13.30 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur open huis aan de Graaf Florisweg 64 te Gouda. gon, verzamelde ik alleen ge stempelde postzegels. Aan postfrisse (ongestempelde) zegels was ik toen nog niet toe'. ‘Na de Tweede Wereld oorlog begon ik met het echte verzamelwerk. Ik kocht van alle nieuwe zegels die uit kwamen een aantal exempla ren. Dat is mijn grote kracht geweest', weet Theus Verweij nu. ‘Dat deed bijna niemand. De zegels zijn nu natuurlijk veel meer waard. Ik kan voor het geld dat me zo’n velletje oplevert weer andere, zeldza me zegels kopen'. ‘Ik had bij- voobeeld een serie zegels van ƒ0,37 uit 1947. In de jaren ze ventig heb ik die zegels voor ƒ30 per stuk kunnen verko pen. Van dat geld heb ik weer een zegel gekocht van voor de oorlog. Die zegels zijn zeld zaam, en dus duurder'. Maar de sport is om bij wijze van spreken met een dichte porte monnee ’Nederland’ zo com pleet mogelijk te krijgen'. De filatelist is al een behoor lijk eind op weg. Hoe ver? ‘Ach ik weet niet precies hoe veel zegels ik heb. In ieder ge val bewaar ik mijn collectie, een kluis bij de Rabobank Wad dinxveen. Dat moet wel in de ze tijd, er lopen zoveel rare mensen rond', zegt de Wad dinxvener met iets van spijt in zijn stem. ‘Doordat ik de zegels naar de bank moest brengen, kon ik er nooit bij als ik tijd had. De bank is immers ’s avonds ge- WADDINXVEEN - De Wad dinxveense notaris mr. J.A.M. Koek heeft de trek king verricht van de jaarlijks door de Stichting De Gouweb- loem gehouden verloting on der de Waddinxveners. De prijzen zijn gevallen op de lotnummers 3208 (Passage- bon van 500 gulden), 3547 (magnetron), 4541 (diner voor twee personen), 3118 (le- vensmiddelenmand) en 0141 (tafellaken). Een ieder die in het bezit is van een lotnummer van De Gouwebloem, eindigend op een 5, heeft ook een prijsje ge wonnen. De prijzen kunnen worden af gehaald op woensdagavond 10 juni tussen zeven uur en half tien in het gebouwtje van De Gouwebloem aan de Tol lenslaan 161 in Waddinx- veen-Noord. waar de portrettengalerij nog tot december van dit jaar te bezichtigen is. aan zijn gezichtsuitdrukking Over zijn werk zegt de Wad dinxveense AZC-bewoner: ‘Oorlog is duister. Ik kom uit het duister en zie hoe de men sen strijd leveren. De strijd maakt hen zonder hoop'. ‘De ogen zijn de camera van de mensen. Zij zien dat de mensen vrede willen. Zij zien maar ik vind dat de PTT veel te commercieel is geworden'. Naast postzegels, is Theus Verweij ook muntenverzame- laar. ‘Ook al heel lang', ver telt hij. ‘Ik verzamel munten, zo veel mogelijk ongebruikt en briefgeld. Ook nieuw. Ik vind munten mooi, helemaal vervangende als er nog geen krasje op zit‘. Theus Verweij pakt een nieu we cent uit 1972. ‘Altijd aan het randje vastpakken', waarschuwt hij, ‘anders ko men er vlekken op. Deze cent is toch veel mooier dan een gebruikte? Ik heb ook nieuwe stuivers en guldens, zilveren Juliana-rijksdaalders en gou den Wilhelmina-tientjes. Ik verzamel niet alleen, maar ik laat ook wel eens penningen slaan voor speciale gelegen heden'. Die laatste uitspraak is een understatement. De afgelo- pen 12 jaar heeft Theus Ver weij bij de Nederlandse Munt in Utrecht tien penningen la ten slaan. Ter gelegenheid van het 750- jarig bestaan van Waddinx veen in 1983 bracht hij een zelfontworpen zilveren ’Wok- keltje’ van vijf gulden in om- zeggenschapsraad van de openbare Dick Brunaschool gaven een reactie op de feite lijke situatie per basisschool. Uiteraard was er ook nog ge legenheid tot het stellen van vragen en is er met betrokke nen en overige aanwezigen van gedachten gewisseld over dit actuele en boeiende the ma. door MAAIKE THÜSS WADDINXVEEN - De rooms katholieke St. Victorparochie houdt zaterdag 20 juni van 10.00 tot 16.00 uur de jaar lijkse fancy-fair op het kerk plein voor de St. Victorkerk aan de Zuidkade. De opbrengst van deze fancy- fair is bestemd voor de res tauratie van de door E.J. Margry ontworpen kerk, die op 27 oktober 1880 werd inge wijd en is vernoemd naar een christen-soldaat uit de twee de eeuw die weigerde aan af goden te offeren en daarom vermorzeld werd in een bak kersmolen. Wie nu kiest voor een kennismakings- abonnement, ontvangt Rijn en Gouwe vier weken vóór zeven uur in de bus. Voor deze vrijblijvende kennismaking betaalt u 14.25. Ik heb de afgelopen drie maanden geen proefabonnement gehad °nRiinPnC™ I Kunstschilder Saman Abdul Kader Ibrahim, bewoner van het asielzoekerscentrum in Wad dinxveen, overhandigt in het gemeentehuis het schilderij 'Verzet', dat hij maakte ter ge legenheid van Bevrijdingsdag 1998, aan Waddinxveens burgemeester Fedde Jonkman (links op de foto). Naast hem dichter en Coenecoop-scholier5ietse Wijnsma uit Zevenhui zen. (Foto: Sjaak Noteboom). In 1983, toen Waddinxveen 750 jaar bestond, bracht Theus Verweij met andere Waddinxveners een bezoek aan paleis Soestdijk, waar hi[ Waddinxveens ereburger prins Bernhard ontmoette, die de ter gelegenheid daar van een toen geslagen her- denkingspenning ontving. (Foto: Archief - A. Hoog- duyn). de receptie op 21 maart. De kosten van deze video liggen tussen 30 en 45 gulden. Concordia zal vrijdag 12 juni het slot van de wandelavond- vierdaagse muzikaal inlui den. Vanaf 19.30 tot 21.00 uur zal de harmonie op het veld van Be Fair-voetbal wat populai re werken ten gehore bren gen. Ook tijdens dit evene ment zullen de jubileumpen- ning en T-shirts ten verkoop liggen. Voor zaterdag 13 juni staat er een dag uit gepland voor de hele vereniging. De jubi leumcommissie heeft ter ge legenheid van het 100-jarig bestaan een verrassingsdag georganiseerd. Donderdag 18 juni zullen de AMV leerlingen een kijkje gaan nemen tijdens de repe titie van het opleidingsor- kest. Van 18.00 uur tot 19.15 uur repeteren zij in het clubge bouw de Hoge Noot aan de J.W. Frisoweg. Zo kunnen de AMV leerlingen een idee krijgen van het spelen in een orkest. Tot slot houdt Concordia met het oog op de komende zo mervakantie een boeken markt op vrijdag 19 juni. Van 14.00 uur tot 19.00 uur zal één lokaal ingericht zijn als boekenkraam. De boeken liggen ten verkoop voor één gulden. Naast de voorbereidingen voor deze optredens zijn de jubileumcommissie en de harmonie ook druk bezig met Theus Verweij, koninklijk on- de voorbereidingen voor het derscheiden, bestuurslid van grootse concert wat gehou- de Vereniging Historisch Ge- den zal worden op zaterdag 7 nootschap november in de sporthal ’de Dreef. Ter gelegenheid van 1 mingskwaliteiten voor het architectenbureau Stuurman Partners (Brugweg) werd Theus Verweij elf jaar geleden ter gelegenheid van zijn afscheid benoema tot Ridder in de Or de van Óranje-Nassau. Links zijn echtgenote Margaret en op de rug gezien Waddinxveens toenmalige burgemeester Kees van der Linden. (Foto: Archief - £|aak Noteboom). Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Rijn en Gouwe, Afdeling Abonnementen, Antwoordnummer 10008, 2400 VB Alphen aan den Rijn. Rondweg in Waddinxveen. De dagelijkse leiding is als gevolg daarvan tijdelijk in handen van nieuwkomer me- wingen, zoals die van de re- koningshuis erop', vrouw S. Jacobs omdat direc- creatiezaal. ‘De sport is om een zo vroeg teur H. van Dijk al twee In het gemeentehuis wordt mogelijke zegel te krijgen, maanden overspannen thuis niet opgekeken van geregelde Veel landen kennen geen ko- spanningen en 1 over afwijzingen, langdurige digde vorige week donderdagmorgen in het gemeentehuis zijn schilderij ’Verzet’, dat hij maakte ter gelegenheid van Bevrijdingsdag 1998, aan het gemeentebestuur. WADDINXVEEN - Er zijn problemen in de leiding van uit 1913, de zogenaamde jubi- de het asielzoekerscentrum (AZC) aan de Zuidelijke leumzegels. ‘Daar ben ik echt trots op‘, zegt hij. ‘Hij is veel azielzoekerscentrum (AZC) aan de Zuidelijke Rondweg in Waddinxveen, overhan- geld waard. Maar dat zijn ei- den telkens de handen uit de genlijk alle zegels van voor de mouwen gestoken bij verbou- oorlog met iemand van het wingen, zoals die van de re creatiezaal. In het gemeentehuis wordt WADDINXVEEN - Burge meester Fedde Jonkman ont vangt' woensdagmiddag 17 juni om twaalf uur in het ge meentehuis de verkeersbri- gadiers en ouders van de hervormde (Heggewinde) en de prote- stants-christelijke Prins Wil- te zien. In zijn woning heeft lem-Alexanderschool (Oran- jelaan en Wingerd). Het is een goede traditie dat jaarlijks de Waddinxveense verkeersbrigadiers in het zonnetje worden gezet als blijk van waardering voor hun inzet. De burgemeester houdt een toespraak en geeft de klaar- overs een kleine attentie. loop en om ’vijftig jaar bevrij- ding’ te vieren in 1995 liet hij de bevrijdingspenning slaan. Zijn laatste product is de Concordia-penning. Deze Waddinxveense muziekver eniging bestaat dit jaar hon derd jaar. ‘Deze munt, die in maart van dit jaar uitkwam, is van cu- pro-nikkel, een wat minder zware kwaliteit. Het was een suggestie van Waddinxveens oud-burgemeester Kees van der Linden. Het ontwerp komt van Concordia. Er zijn er 1.000 van geslagen. Ze zijn voor ƒ15 te koop bij Concor dia'. De Wad dinxveense muntenverza- melaar vindt de komst van de euro heel erg. Vanaf 1 januari 1999 bestaat de euro alleen gi raal (op papier), op 1 januari 2002 komen de euro-munten en de euro-bank- biljetten daad werkelijk in omloop. ‘Ik ben misschien ouderwets en ik weet dat het economisch wel beter zal zijn voor Neder land, maar ik vind het maar niets. Ik vind het een verar ming', aldus een somber kij kende Theus Verweij. ‘Maar sparen ga ik ze wel, je moet ’t toch bijhouden hè? Ach, ik heb meer hobby’s zegt hij. Ik ben eigenlijk een verzame laar van verzamelingen. Ik spaar namelijk ook nog ma ten en gewichten en prente- briefkaarten van Waddinx veen. Maar mijn passie blijft postzegels1. plaatst te worden van het AZC in Waddinxveen (waar ze sinds juni 1996 verblijven) meling compleet te houden, naar een huurwoning op Schouwen-Duiveland. Het tweetal, dat vier jaar ge leden naar Nederland vlucht te en over de A-status be schikt, kreeg van de recht bankpresident te horen dat ze binnen drie dagen vertrok ken moeten zijn. Tot nu toe hadden ze woonruimte in Zonnemaire steeds geweigerd. Ter gelegenheid van 50 jaar bevrijding werd in 1995 het 'WoKkeltje' uitgegeven, waarmee enige tijd in Waddinx veen kon worden betaald. Voor deze munt nam Theus Ver weij het initiatief. (Foto: Archief - Sjaak Noteboom). Bij het asielzoekerscentrum aan de Zuidelijke Rondweg in Waddinxveen zit directeur H. van Dijk al twee maanden we gens^ bedreigingen overspannen thuis en heeft adjunct-di- rectrice M. Utermark een andere baan bij het ministerie van 1 Justitie aangenomen. (Foto: Archief Sjaak Noteboom). Van 10.00 uur tot 10.30 uur geeft de harmonie van Con cordia komende zaterdag een concert tijdens de open dag van het centrum voor kunst zinnige vorming ’Kreater’ (Kerkstraat) en de braderie in de Dorpstraat. Op het plein voor Kreater zal de harmonie met dirigent Pieter Boer een aantal ‘lich te' muziekwerken ten gehore brengen, zoals een selectie «uit de musical Miss Saigon, een selectie van bekende songs van Abba en van Frank Sinatra, de concert- mars Arsenal en Concerto d’amore. Na dit optreden kan men lui steren naar Wannabe van de Spice Girls, YMCA en River City Ramble. Dit zal ge speeld worden door het oplei- dingsorkest van Concordia, bestaande uit leden van de muziekverenigingen Excelsi or (Boskoop) en Concordia (Waddinxveen). Verder zal Concordia op deze dag vertegenwoordigd zijn op de braderie met een stand waar diverse jubileumartike- len worden verkocht, zoals de jubileumpenning in nik kel voor f 15,- en de zilveren penning voor f 75,-, T-shirts met het logo van Concordia en een boekje over het 100- jarig bestaan van Concordia. Op de braderie in de Dorp straat kunnen oud-leden en andere belangstellenden zich in laten schrijven voor de koop van een video-opname met evenementen van Con cordia gemaakt tussen 1972 en 1976. Deze opname, die nu nog op smalfilm staat maar die zal worden overgezet op video, heeft oud-lid Cambier van Nooten ter beschikking ge steld aan Concordia tijdens Nadat voor de pauze het huishoudelijk gedeelte in vlot tempo was afgehandeld hiel den de aanwezigen zich bezig met de beeldvorming van het openbaar onderwijs. Voor deze discussie, die werd geleid door VOO-voorzitter mr. Bauke Zoodsma, was Si mone Doolaard van de Schoolbegeleidingsdienst Midden-Holland en Rijns treek uitgenodigd. Zij sprak over de onderzoe ken ’Samen school maken’ voor ouders en leerkrachten, ’Imago analyse ouders’ voor ouders en ’Diagnose instru menten schoolverbetering’ voor leerkrachten. In haar toelichting hierop be nadrukte ze dat als het gaat om het verbeteren van het beeld van de openbare school hierbij zowel de zaken die zich zowel binnen als buiten de school afspelen moeten worden betrokken. Directeur Mike Mertens van de openbare Theo Thijssen- school (Kerkweg-Oost) en de leden Jos van Adrichem en John Weyers van de mede- WADDINXVEEN - De Cen- zit en adjunct-directrice me- spanningen en wrijvingen ningshuis, daarom is het bij- traal Hervormde Gemeente vrouw M. Utermark een an- over afwijzingen, langdurige zonder, ze zijn erg geliefd van Waddinxveen heeft een dere baan heeft aangenomen procedures en uitzettingen over de hele wereld. Net als beroep uitgebracht op ds. K. bij de Immigratie- en Natura- bij teleurgestelde asielzoe- de zegels uit Engeland, Mon- van Meijeren uit Zwolle. lisatie Dienst van het minis- kers in het Waddinxveense aco en Zweden trouwens, nos- De Overijsselse predikant is terie van Jbstitie. AZC. Die horen er nu een- talgie is dat denk ik‘. gevraagd naar het Gouwe- De personele wijzigingen in maal bij, als er maar op een Naast de zegels van toen, dorp te komen ter vervulling de directie zouden het gevolg professionele manier mee heeft Theus Verweij ook alle dingsfeest ’Vrijheid vraagt ie- wordt omgegaan en ze tot een zegels van nu in zijn verza- deus stem’ opgehangen in het ten met en agressief gedrag goed einde gebracht kunnen meling. Trouwzegels, Suske Vredespaleis in Den Haag, en Wiske-zegels, Valentijns- zegels en Sesamstraatzegels. Hij heeft ze allemaal, maar zit en adjunct-directrice me vrouw M. Utermark een an dere baan heeft aangenomen procedures en uitzettingen bij de Immigratie- en Natura- bij teleurgestelde asielzoe- lisatie Dienst van het minis- 1 terie van Jüstitie. De personele wijzigingen in van de vacature in wijk Zuid zijn van een aantal inciden ce Morgenster), die is ont- 1 staan na het vertrek van ds. van asielzoekers. Van een worden. M. van Campen. grimmige en onhoudbare si- Voor de rechtbank in Den De vertrokken Waddinxveen- tuatie zou er bij het AZC ove- Haag diende vorige week een se predikant, die overigens in rigens geen sprake zijn. kort geding tegen een Iraans Duidelijk is wel dat de dage- echtpaar, dat weigert overge- te zien vindt hij ’t maar niks. ‘Ik vind ze niet mooi. Ik ’moet’ ze wel kopen om mijn verza- ONS WERK Concordia concerteert i Naam: Adres: Plaats: Postcode: Tel.: (voor controle op de bezorging) h

Weekblad voor Waddinxveen | 1998 | | pagina 17