Van der Loo Yachtinteriors ■II zoekt 30 man Jaar lang gratis fotograferen 'Wat we niet kunnen kopen maken we zelf GEEF VADER DIT JAAR GEEN SOKKEN OF-EN STROPDAS! Prijzen uitgereikt op expositie 'De Hond' Jeugdkoor Vox Jubiians geeft jubileumconcert Klaverjassen Fractieberaad van CDA over beleidsplan Open toernooi Zevenhuizen Personen alarmering in vakantie ZIE ADVERTENTIE ELDERS IN DEZE KRANT H WOENSDAG 17 JUNI 1998 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WADDINXVEEN - ‘Wat we niet kunnen kopen maken De leden van het jeugdkoor 'Vox Jubiians' dat dit jaar 25 jaar bestaat (Foto: Jan Oskam) door MAAIKE THÜSS Afscheid ver- Ommekeer Dirigent Jan Mulder neemt afscheid van het jeugd koor 'Vox Jubiians' op de avond van hot jubileum- lans). WADDINXVEEN - Tij- dienstverlening) I Marjonneke de Bas: “We zijn wel een amateurkoor, maar we willen het natuurlijk wel zo goed mogelijk doen'. Dat gaat het Waddinxveen- se jeugdkoor blijkbaar ge makkelijk af. Ze geven con cert na concert, met Pasen WADDINXVEEN - In de fabriek van Van der Loo Yach- tinteriors op het bedrijvenpark Coenecoop in Wad- dinxveen heerst een drukte van belang, zo blijkt uit een reportage in het kwartaalblad ’Ondernemen in Mid- den-Holland’ van de Kamer van Koophandel in Rotter- dam-Gouda. drie bedrijven die zich met het bouwen van luxe scheep sinterieurs bezighielden, we- WADDINXVEEN - In wijkge- bouw Het Zuidhonk (Zuidpla- slaan) is er vrijdagavond 19 juni om acht uur weer vrij- klaverjassen (géén competi tie). De toegangsprijs be- draag f 2,50 per persoon. zing voor moderne instru menten gebouwd worden'. Van der Loo Yachtinteriors boert goed. Léon a Campo is op zoek naar ongeveer 30 nieuwe medewerkers om ook in de toekomst aan de vraag van de gefortuneerde (voor namelijk Amerikaanse) klan ten te kunnen voldoen. 3 I ‘Het is niet eenvoudig om aan gespecialiseerd personeel te komen', vertelt hij. Veel me dewerkers zijn meubelma kers met een MTS-opleiding. ‘Hier in de fabriek leiden we ze verder op. Een karakter trek die de mensen die wij zoeken zeker moeten hebben is nauwkeurigheid. Dat is een voorwaarde om vakwerk te leveren', benadrukt de be drijfsleider. volgt Léon a Campo, ‘is het vrijhouden van ruimtes voor instrumenten in het interieur van de brug. In een betrekke lijk vroeg stadium hebben we dit af, maar we weten niet wat voor meetinstrumenten er over twee jaar, de periode die de bouw van een schip mi nimaal in beslag neemt, op de markt zijn'. ‘Je kunt er gevoeglijk vanuit gan dat een klant de modern ste apparatuur aan boord wil hebben. Het kan dus voorko men dat een deel van het in terieur van de stuurhut str aks waardeloos is omdat we die nu ontwerpen rond ins trumenten die over een aan tal jaren hopeloos verouderd kunnen zijn. Dan zijn we weer terug bij af. Er moet in we zelf1. Het was 27 maart 1898 toen Jacob van den Berg zijn timmermansbedrijfje startte in het Rotter damse Kralingen. het interieur ingebouwd. Om van tevoren zeker te weten dat bijvoorbeeld een kast past, houden we bij de bouw een marge aan van 2 centi- der Loo, overleden. Zijn zoon, meter. Als zo’n kast te breed Arie, zet de zaak met verve voort. Samen met zijn zoon, Gerardus, maakt hij van het bedrijf een vennootschap on der firma: A. van der Loo Zoon. satie in op maat gemaakte luxe interieurs voor schepen. met moderne machines Deze lijn zet zich door tot op de dag van vandaag. De spe cialisatie heeft ervoor ge zorgd dat het Waddinxveense ca tien', weet Léon a Campo. De interieurs van Van der Loo zijn zodoende wereldwijd ‘zo’n geval een nieuwe behui- aan te treffen aan boord van de meest prestigieuze jach ten. tot 4 en een prijsvraag voor de groepen 4 tot en met 8. blijkt te zijn, kan er 2 centi meter van de zijkanten wor den afgehaald zonder het front te beschadigen'. ‘Een ander probleem', I Zuidplas. Het 25-jarige jeugdkoor van Vox Jubiians’ heeft 45 leden in de leeftijd van 15 tot onge veer 25 jaar. Slechts negen van hen zijn van het manne lijk geslacht. ‘Het is moeilijk om jongens te vinden in die leeftijd. Het is niet stoer om te zingen of zo, ik weet het niet. Op late re leeftijd gaan ze vaak toch zingen, of weer zingen', al dus Tom-Willem Burger. De meeste nummers van het jeugdkoor zijn Engelstalig. Volgens de twee leden is dat een mooiere taal om in te zingen, de teksten komen volgens hen beter over in die taal. ‘Vertaalde nummers lopen vaak niet goed', vindt Maijonneke, ‘vooral als je weet hoe het in het Engels Niet alleen de naam veran dert. Machines doen hun in trede bij de fabriek. Voorheen werd alles met de hand ge daan. Er was wel een draai bank, maar die moesten de ambachtslieden via een trap- pedaal en een vliegwiel met de voet bedienen. Nieuwe machines als een cir kelzaag, een lintzaag, een vlakbank en een pennenbank maken sinds circa 1926 effi ciënter werken mogelijk. De grote ommekeer komt voor Van der Loo in 1952. In dit jaar komt Arie van der Loo jr. (de achterkleinzoon van oprichter Comelis) in contact met de scheepsbouw- familie Van Lent. Scheepswerf C. Van Lent Zonen heeft net een grote op dracht aangenomen: de bouw van twee grote, luxe motor jachten, de Olga II en de Ven tura. Van der Loo krijgt de op dracht om de interieurbetim- mering voor de Ventura te le veren. Beide ondernemingen zijn zeer tevreden over het re sultaat. De Ventura markeert de overgang van de fabricage van een breed assortiment producten naar een speciali- matig voor De Vries Scheeps bouw in Aalsmeer. Stuurhui zen en het interieur van de kapiteinshut komen altijd bij ons vandaan. De moeilijkheid schuilt hem steeds weer in het passend maken van di verse interieurdelen. Die ma ken we van tekening*. ‘Daarna worden ze in onder delen naar de werf getrans- len produceren. Het bedrijf is porteerd. Bij Van Lent wordt hiermee de eerste (en dus oudste) meubelfabriek van Waddinxveen. Inmiddels is de grondlegger van het bedrijf, Comelis van *We hebben wel een naam opgebouwd met het ’grote’ kooi’ dan, maar daar profite ren we van‘, verklaart Mar- jonneke bescheiden het drukke programma van het jeugdkoor. Door onze ervaring op breed terrein zijn wij een gewilde partner in de droge procesin dustrie'. Een kijkje in de ’keuken’ geeft enig idee wat dat droge inhoudt: honderden glazen potjes gevuld met droge stof fen variërend van bix tot vita mine B, nootmuskaat en ij- zerpoeder zijn getuige van de vele processen waar Van den Berg een oplossing voor heeft gevonden. Harry van Eek: ‘Ik werk hier nu 27 jaar en ik heb nog nooit twee keer de zelfde fabriek gebouwd'. Meer dan 50% van de activi teiten is ten behoeve van de export. In 1990 ontving BMW uit handen van de Economi sche Voorlichtingsdienst (EVD) de Export Award: een trofee uitgereikt aan dat be drijf in de regio dat in een be paald jaar de meest opmerke lijke exportactiviteiten heeft ontplooid. Harry van Eek: ‘De moderne communicatie scheelt ons een overjas. Dat is trouwens ook de reden waarom je hier wei nig mensen door het gebouw ziet lopen. Toch hebben we ruim 65 mensen in dienst. Lopen is verspilde tijd. Door een geïntegreerd registratie systeem kunnen we op elk ge wenst moment zien wie met welk deel van een bepaald project bezig is en wat de kos ten op dat moment zijn. Iede re dag bekijken we opnieuw of het nog economischer, nog beter kan*. Het jubileum concert in de hervormde Bet- helkerk begint komende zater dagavond om half acht en is ongeveer om half tien afgelo pen. Roxanne Steffen bege leidt het koor met de contra bas, Kees Alers bespeelt de dwarsfluit, Dingeman Cou- mou gitaar, Jan Mulder vleugel en Fred Mak orgel. ‘Daarna is er nog een recep tie en een soort reunie in de ontmoetingsruimte van de kerk', zegt Ton-Willem Bur ger. ‘Ónze dirigent, Jan Mul der, neemt na elf jaar af scheid die avond. Hij wil zich meer toeleggen op het com poneren. Daar wil hij zijn brood mee gaan verdienen. Dat deed hij trouwens eigen lijk al, de koren die hij diri geerde waren eigenlijk een hobby*. 'En daar was hij goed in', gaat Marjonneke de Bas ver der. ‘Hij hoefde bij wijze van spreken maar met zijn ogen te knipperen en wij wisten wat hij bedoelde. De nieuwe dirigent, Ton van der Horst, begint woensdag 27 augus tus. Het zal wennen zijn, maar ik ben heel benieuwd, het lijkt me leuk'. WADDINXVEEN - Mevrouw I. Schmitz heeft bij Foto Sjaak Noteboom in het win kelcentrum ’de Passage’ een cheque uitgereikt gekregen waarmee ze een jaar lang gratis kan fotograferen. Ze kreeg het cadeautje omdat ze in de Waddinxveense win kel onlangs een nieuwe foto camera had gekocht. Dat gebeurde in de periode dat Sjaak Noteboom deel neemt aan de landelijke ac tie, die deze en volgende maand honderden kopers van een nieuw fototoestel extra beloont. Bij Foto Sjaak Noteboom zijn op dit moment de allernieuw ste cameramodellen te be wonderen. Met het oog op de vakantietijd is het assorti ment uitgebreid met came ra’s in vele prijsklassen. De medewerkers van Van der Loo Yachtinteriors produce ren op ambachtelijke wijze interi eurdelen voor luxe jachten. Als basis dienen gedetailleer de bouwtekeningen. Her en vakmanschap internationaal der verspreid staan delen aanzien heeft gekregen, klaar voor verdere bewerking ‘In Nederland zijn er slechts in de spuiterij en voor trans port naar de jachtwerf. “Wij bouwen interieurs voor gemiddeld vijf schepen per reldwijd blijft het aantal on- jaar', zegt bedrijfsleider Léon dememingen beperkt^tot cir- a Campo van de Waddinx veense onderneming. Dorpstimmerman Comelis van der Loo richt in 1844 een eigen timmermansbedrijf op. In de tweede helft van de ne gentiende eeuw ontstijgen de Van der Loo Yachtinteriors is werkzaamheden het niveau van de huisnijverheid. De in dustriële revolutie brengt grote veranderingen. Van der Loo neemt meer per soneel in dienst en gaat over op massaproduktie. De fa briek is geboren. De voorma lige timmermanswinkel gaat ‘Daarnaast werken we regel- over op het produceren van latten en ronde stokken, die bestemd zijn voor de behan- gerij en het maken van huis houdelijke zaken. Van der Loo blijft hiermee de houtver werking trouw. Al spoedig vindt weer een uit breiding van de werkzaamhe den plaats. Van der Loo gaat namelijk in 1894 ook meube- inmiddels een volle dochter onderneming van Scheeps werf C. van Lent Zonen. Léon a Campo: ‘Op dit mo ment fabriceren we minstens 45% van het interieur van ie der schip dat Van Lent bouwt'. koor 'Vox Jubiians' on de avond van hot Jubileum concert in de ontmoetingsruimte van do hervormde Bethelkerk aan de Bilderdijklaan. (Foto: Vox Jubi* FotoKlein met 16 vakzaken altijd bij u in de buurt! Corneel Hey van Foto Sjaak Noteboom in het winkelcen trum 'de Passage' overhan digt de cheque voor een jaar lang gratis fotograferen aan mevrouw I. Schmitz. (Fo to: Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN - Maan dagavond 22 juni om acht uur houdt de CDA-raadsfractie in het gemeentehuis (Raadhuis plein) een groot fractieberaad over het beleidsplan 1999- 2002. Dit beleidsplan, dat een na dere concretisering van het collegeprogramma ‘Samen aan de slag' is, zal de gemeen teraad in de laatste vergade ring voor de zomervakantie vaststellen. De punten uit het collegepro gramma van VVD, PCW en PvdA zijn nader omschreven, er is aangegeven welke acti viteiten daarvoor verricht moeten worden en in welk jaar de activiteiten zullen worden uitgevoerd. Hoewel nog niet is aangege ven hoeveel financiële midde len ermee gemoeid zijn, wordt nu toch al van alle raadsfracties gevraagd een standpunt in te nemen over dit beleidsplan. Bij de opstel ling van de begroting voor 1999 kan er dan rekening mee worden gehouden. De CDA-fractie nodigt be langstellenden uit met hen van gedachten te wisselen over het beleidsplan en sug gesties aan te dragen. Van zelfsprekend komt daarbij ook de eigen inbreng op basis van het CDA-verkiezingspro- gramma aan de orde. Daar naast is iedereen in de gele genheid andere punten ter bespreking aan te dragen. ZEVENHUIZEN - Tennis club Zevenhuizen houdt tot en met zondag 21 juni weer het Perdijk Open ’98 op de ba nen aan de Knibbelweg in Ze venhuizen. Dit in de regio als gezellig en sportief bekend staande toer nooi heeft voor de negende keer aannemer Perdijk als hoofdsponsor. Al meer dan 200 tennissers hebben zich voor het toernooi ingeschre ven bij een of twee van de 22 categorieën voor de in totaal 210 wedstrijden. Voor het publiek bestaat van af vandaag (woensdag 17 ju ni) de mogelijkheid ’s avonds op de club te eten of het glas te heffen. Vrijdagavond, aan het begin van het finaleweek- einde, is er een barbeque ge volgd door het midzomer- nachtfeest dat tot in de kleine uurtjes zal doorgaan. Zondag 21 juni worden alle fi nales gespeeld. Om ongeveer vijf uur ’s middags is de prijs uitreiking door Nico Perdijk. Anno 1998 staat in Waddinx veen aan de Henegouwerweg een grote onderneming met een rijke historie, zo meldt het kwartaalblad ’Onderne men in Midden-Holland’ van de Kamer van Koophandel in Rotterdam-Gouda. Machinefabriek Van den Berg Waddinxveen (BMW), wegens ruimtegebrek begin deze eeuw verhuisd naar het dorp van het hout aan de Gouwe. ‘Innovatief denken en doen heeft BMW groot gemaakt', zegt directeur Harry van Eek. ‘De voortdurende uitdaging om de concurrent een stapje voor te zijn is onze inspiratie bron'. Enkele houten machines in de produktiehal zijn stille ge tuigen van hoe het ooit begon. ‘De Molenbouw' wordt machi nefabriek Van den Berg in de Waddinxveense volksmond nog steeds genoemd. ‘Omdat een van de belangrij ke activiteiten in het inmid dels grijze verleden het bou wen en onderhouden van mo lens was', legt Harry van Eek uit. ‘Maar na de Tweede Wereld oorlog bundelden kleine mo- lenbedrijfjes hun krachten en werden groot; specifieke ken nis werd gemeengoed. Reden voor Van den Berg om het roer om te gooien en de activi teiten uit te breiden'. Deze visie heeft de opgaande lijn ingezet naar het succes van BMW. Harry van Eek: Wij waren eerder dan het au tomerk; ’t is spijtig voor ze, maar ze kunnen ons de naam niet afnemen'. Van den Berg bouwt comple te, hypermoderne fabrieken volgens eigen ontwerp in bin nen- en buitenland. We ze ven, malen, mengen, doseren, conditioneren en verpakken droge stoffen voor de voe- dings- en genotmiddelenin dustrie, veevoederindustrie, farmaceutische industrie, bouwstoffenindustrie, chemi sche industrie, de slachtaf- valverwerkingsindustrie kalvermelkindustrie en deri vaten', somt Harry van Eek op. ‘En we verzorgen de opslag en het transport. De trend dat een klant een groot pro ject van ontwerp tot en met de installatie bij ons door brengt zet door. Wat we niet kunnen kopen maken we zelf. klinkt. Tijdens het jubileum concert zingen we ook wel WADDINXVEEN - Het jeugdkoor van de bekende Wad- Nederlandstalig'. dinxveense hervormde gemengde zangvereniging ‘In ieder geval is ons reper- Vox Jubiians’ bestaat dit jaar 25 jaar. Ter gelegenheid toire vlotter dan dat van het daarvan wordt zaterdagavond 20 juni om half acht in ’grote’ koor, vandaar dat de hervormde Bethelkerk (Bilderdijklaan) een jubi- veel jongeren die overstap leumconcert gegeven. Marjonneke de Bas en Ton- Willem Burger, beiden jeugdkoorlid en bestuurslid van het zilveren koor, heb ben er zin in. ‘Een concert is altijd leuk', zegt de 24-jarige Ton-Willem Burger. ‘Je werkt ernaar toe', vult de 22- jarige Marjon neke de Bas aan. ‘Het is leuk om te laten zien wat je kunt, je krijgt er een soort kick van als het goed gaat. Verder willen we na tuurlijk wat uit dragen met z’n allen. We willen aan het publiek laten merken wat Jezus Christus voor ons betekent en daar is een con cert natuurlijk een mooie gele genheid voor'. Tijdens het ju bileumconcert worden dertien nummers ge zongen, onder meer Via Dolorosa’ van Ni les Boro en Billy Spraque en ’Come and see the king of lo ve’ van Graham Kendrick. Een aantal liederen wordt gezongen samen met oud-le- den van het koor. ‘In totaal ongeveer vijftig', vertelt Ton-Willem. ‘En dat vergt natuurlijk veel oefe ning. We zijn na het concert van Pasen begonnen met re peteren voor het jubileum concert. Sommige liederen zijn moeilijk, we oefenen maar een keer per week - op woensdagavond in de her vormde Rehobothschool aan de Sperwerhoek -, dus die tijd hebben we wel nodig*. Stoer miliekwestie, we wonen hier met z’n vijven en vier van ons zitten op het koor'. ‘Binnenkort ga ik stage lopen in Londen - ik studeer ortho- pedagogie - en dan stop ik met het bestuur. Een jonger ie mand moet het maar overne men. Zingen doe ik denk ik nog wel als ik terugkom, maar dat zie ik dan wel'. augustus kan dat I de periode van maand. Normaal sproken is dat maanden. Het alaram bestaat uit I een halszender met een drukknop die omgehan gen kan worden. In ge val van nood, kan de drager op de knop druk ken. Er ontstaat dan te-. lefonische verbinding j met een verpleegkundi- ge van de alarmcentrale. Zij kan zien wie contact zoekt en vraagt via de spreek- en luisterverbin- ding wat er aan de hand is. Zo nodig schakelt de I verpleegkundige con- j I tactpersonen in die door de drager van het alarm I zijn opgegeven. Om van de personena- l larmering gebruik te kunnen maken, moeten i ten minste twee contact- adressen worden geregi streerd. Voor meer infor matie: De Vierstroom Zorglijn. tel. 0182- 594500 of de personena larmering 0182-540128. Na openingswoord van de l wethouder ging de exposi- tie op een ludieke wijze van start. Direct daarna begon op het schoolplein de de monstratie van surveillan- cehonden van de honden- brigade uit Gouda, com pleet met ’pakwerker’. De wethouder en zijn gevolg j bekeken geïnteresseerd de tentoonstelling en de de- monstratie op het school plein. I. Zolang de expositie duurt worden er verschillende ac- I tiviteiten georganiseerd rond het thema ’de hond’. Zo is er een kleurplaten wedstrijd voor de groepen 1 WADDINXVEEN - Tij- j dens de vakantieperiode is de behoefte aan perso- nenalarmering volgens 1 I De Vierstroom (kruis- I werk en maatschappelij- I I ke dienstverlening) I groot. Dit omdat kinderen bij- voorbeeld met vakantie I gaan en het een veilig I I idee vinden wanneer hun hulpbehoevende ou- I ders personenalarme- j ring hebben. Om aan de vraag tege- j moet te komen, is het bij 1 De Vierstroom nu moge- lijk om voor een korte periode een persoonsa- larm te nemen. In de maanden juni, juli en voor een ge- drie dan ook niet maken. Van het kinderkoor naar het tiener- en met Kerstmis bijvoor- koor gaat het eigenlijk van beeld. Het koor heeft opge- zelf. treden op EO-familiedagen, ‘Ikzelf zit bijvoorbeeld al bij- in de Notre Dame in Parijs, na 15 jaar bij Vox Jubiians’. treedt elk jaar op in De Doe- Maar dat is ook meer een fa len in Rotterdam en heeft zelfs meegewerkt aan ver schillende cd’s. Naast natuurprojecten houdt de bijzondere basis school aan het eind van dit schooljaar ook eenmaal een ’natuurtentoonstelling1, die kinderen, ouders en spon sors tot en met maandag 22 juni kunnen bezoeken. WADDINXVEEN - Vorige week dinsdagmorgen 9 juni opende wethouder Joop Neele (PCW) de landelijke natuurtentoonstelling ’De Hond’ in de rooms-katho- lieke Kardinaal Alfrinkschool (Zuidplashof). Voor ouders, opa’s en oma’s is er op twee dagen een puzzeltocht gehouden (met prijzen) langs de panelen van de tentoonstelling. De j prijzen worden tijdens de ’Flierefluitersdag’ op vrij- dagmiddag 19 juni om twee j uur uitgereikt. De Kardinaal Alfrinkschool is voor de natuurprojecten actief in het werven van sponsors onder ouders van de kinderen, ondernemers en winkeliers in en bij het winkelcentrum L Daarnaast mag de school een grote oliemaatschappij tot zijn sponsors rekenen. In april van dit jaar kon de i basisschool van het be- schikbaar gestelde bedrag van deze sponsor een broedmachine aanschaffen. De gemeente Waddinxveen f stelde een éénmalig bedrag beschikbaar van ƒ240,-. l 4 I JklëiE 7/////^//////////////^

Weekblad voor Waddinxveen | 1998 | | pagina 13