Zuid-Holland IM n KOCTNG EN TOT 8(H! bezorgd over het zwemwater Dierenliefhebster overleden Van school met een 'rugzak ervaringen' Bert den Edel op nieuwe locatie aan de Sniepweg Bibliotheek krijgt aansluiting internet b(mte A. van Leeuwen hengelkampioen Waddinxveen Biljarttitel Ton Hofman Gratis CJP voor Goudse scholieren Klaverjassen - om De overleden Waddinxveense dierenliefhebster Alie van Hengel-Sibbes temidden van haarmogeiijk bij de gemeente in te WADDINXVEEN - ‘Sport is recreatie, het is een vorm Het is inmiddels 25 jaar gele- ZIE ADVERTENTIE ELDERS IN DEZE KRANT - Met ingang van deze r gformulier afhalen. opgenomen. verhuurder of huis. Belangrijk zo spoedig oktober bij de Idinxveen wor- Dit is een be un want aan- i deze datum liend worden OPRUIMING SHOWROOM MODELLEN get meer aan school oprichten, tegenwoor dig hangt het niet alleen af van je didactische kwalitei ten. ‘Een goede trainer, is nog geen ondernemer', weet Bert den Edel. ‘Je moet de ontwik kelingen bijhouden. Er wordt vandaag de dag streng gelet op hygiëne en je hebt met enorm veel wetten en normen te maken. Je moet ook weten hoe het menselijk lichaam in elkaar steeekt, dat was vroe ger nauwelijks bekend'. Minder presteren dieren aan de Henegouwerweg. (Foto: Archief Sjaak Noteboom). AUPING AURONDE 1000 inct achterwand 2090,- WADDINXVEEN - Vrijdag avond 17 juli om half negen is er weer koppelklaverjassen in buurtcentrum ’De Boog’ (C. Huijgenslaan). Het inschrijf geld bedraagt ƒ10,- per kop pel. Het eerste kopje koffie is gra tis. SENIORENLEDIKANT 955,- WADDINXVEEN - Er was wekenlang naar uitgekeken, wekenlang aan voorbereid, maar eindelijk was het dan zover. Donderdag 30 juni nemen ze afscheid van de pro- testants-christelijke Prins Willem-Alexanderschool aan de Wingerd. den dat Bert den Edel als jon ge twintiger zijn sportschool startte. Eind mei van dit jaar verhuisde hij voor de tweede maal naar een groter onder komen in het Gouwedorp. Zijn nieuwe sportinstituut aan de Sniepweg - waarin tot voor kort een squashcentrum was gevestigd - beslaat nu zo’n 2.000 vierkante meter, dat is tweemaal zo groot als op de voormalige locatie aan de Noordkade. De tijden zijn veranderd, dat geldt ook in de sportwereld. Kon je vroeger als goede sporttrainer al snel je eigen zig met de opvang en verzor ging van met name huisdie ren in de gemeente Gouda. Medio 1970 startte Alie van Sibbes stond altijd iedereen Hengel-Sibbes aan de Hene gouwerweg een dierenpen sion annex dierenhulpdienst, alleen particulieren, doch ook de politie, dierenart sen en anderen deden jaar in In de periode 1960-1970 jaar uit een beroep op haar, want ze stond dag en nacht klaar om de nodige hulp te verlenen. WADDINXVEEN - In het Goudse crematorium IJsselhof scherming van Dieren, afde- is gecremeerd de energieke dierenliefhebster Alida van ling Gouda Hengel-Sibbes. De Waddinxveense, die aan de Henegou- en -opvang had die be- met goede raad terzijde over de behandeling van en de om gang met dieren. Ze wist zich Niet daarbij gesteund door een ja renlange ervaring met die ren. werkte de Waddinxveense dierenliefhebster voor de Ne derlandse Vereniging tot Be- DEN HAAG/WADDINXVEEN - De provincie Zuid-Hol land waarschuwt voor de slechte waterkwaliteit op vier zwemlocaties. Er zitten meestal te veel bacteriën in het water en op andere plaatsen is blauwwier gesig- Uit onderzoek is gebleken dat naleerd. overheden weliswaar hun in formatie steeds meer via in ternet aan de burgers aanbie den, maar dat het bereik hiervan bij het grote publiek nog gering is. Ongeveer 11 procent van de Nederlandse huishoudens heeft toegang tot Internet. De belangrijkste drempels voor aanschaf en gebruik van de benodigde apparatuur zijn niet alleen de hoge kosten, maar ook de ingewikkeldheid van het medium. Het ministerie van Binnen landse Zaken heeft daarom lier worden v< gaat daarbij om menstelling, h over 1997 en het eventuele vermogen, en de verklaring van de verhuurder over de sa menstelling en de hoogte van de huur op 1 juli 1998. Alle gegevens worden gecon troleerd. Mochten er onjuist heden worden geconstateerd dan moet er rekening mee worden gehouden dat dit tot van ontspanning. Je bent bezig de stress uit je lichaam terugvordering door het mi nisterie van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer leidt. Afhankelijk van de gezinssa- Sport, en dan vooral de vecht sporten judo en juijitsu, is de van Waddinxvener Bert den Edel, eigenaar van is om een subsidieaanvraag Sportinstituut Den Edel in in te dienen. De kaart is gra- het sportpark ’de Sniep’. tis verkrijgbaar in de hal van het gemeentehuis. Bij de wordt i met het inkomen van 1997. Wanneer sprake is van een inkomensdaling van tenmin ste 20%, loont het de moeite om contact op te nemen met de gemeente Waddinxveen. Mogelijkerwijs kan dit leiden sportschool op te richten', tot toekenning van een subsi- diebijdrage. Dit is afhanke lijk van persoonlijke omstan digheden. Voor het afhalen van aanvraagformulieren en voor algemene informatie kan men terecht tijdens kan tooruren bij de informatieba lie in het gemeentehuis. Indien hulp bij het invullen van het formulier is gewenst, kan in het gemeentehuis een afspraak gemaakt worden met mevrouw E.J. Berloth, telefoonnummer 0182- 624825. te werken. Tijdens het sporten, zet je de knop om en draaien je gedachten eens om iets anders. De laatste ja- ren is de aandacht voor sport sterk toegenomen. Het wordt mensen op het hart gedrukt dat sport goed is voor de gezondheid en de kwaliteit van het leven ver- menstelling, de hoogte van de betert*, huur en het vermogen komt een huurder al dan niet in aanmerking voor subsidie. Op de huursubsidiekaart is af passie te lezen of het wellicht zinvol ‘Als 14-jarige mocht ik al jon gere judo-groepen trainen', subsidieaanvraag vertelt hij in een recent inter- rekening gehouden view in het kwartaalblad Ra- bo Kring Nieuws. ‘Later ging ik allerlei sport scholen af om les te geven. Daar kreeg ik het steeds drukker mee, zodat ik uitein delijk besloot mijn eigen In elke bibliotheekvestiging komt minimaal één geavan ceerde computer met Inter net voor publiek gebruik; in grote bibliotheken zal het om minimaal vijf computers gaan. Hiermee krijgen de burgers de mogelijkheid ken nis te nemen van elektrische overheidsinformatie. Voor de aanschaf van de be nodigde apparatuur, de bij scholing van het bibliotheek personeel en de ontwikkeling van intemet-cursussen heeft de staatssecretaris in totaal 15 miljoen gulden beschik baar gesteld. kwam de avondvullende voor stelling van de kinderen be wonderen. In de musical werd het verhaal van Kim uitge beeld. De vader van Kim had een nieuwe baan te Veendam zodat er verhuisd moest gaan worden. Kim wilde dat niet en liep van huis weg. Geholpen door vrienden sliep ze in een schuur. Een bende die han delde in gestolen spullen werd betrapt en na de ontvoe ring van Kim wisten de vrien den met behulp van de politie de bende te arresteren. Daarnaast 'werden sketches, playback, muziek en rijmpjes op het toneel uitgevoerd. Juffrouw Hornes had het ge heel begeleid en met de kinde ren samen vormgegeven. Juf frouw Vroegop hield een prachtige afscheidsspeech en gaf de kinderen nog een bijbel als cadeau en bovendien een klassefoto en een afscheids- boekje mee. De kinderen had den ook nog een cadeau voor beide juffrouwen en zetten al hun (ex)leraren en leraressen van de afgelopen jaren (18 in totaal) in het zonnetje. Sportinstituut Den Edel is langzaam maar zeker uitge groeid tot een van de grootste sportscholen in de Goudse streek. Op het gebied van judo heeft het zelfs een naam opge bouwd die in heel Nederland bekend is. Volgens Bert den Edel heeft hij dit succes mede aan zijn echtgenote Betty te danken. ‘Ik zou niet zonder ’mijn rech terhand’ kunnen. Betty heeft altijd de administratie en pu blic relations van de onderne ming verzorgd. Zij stimuleert en steunt mij in het nemen van de juiste beslissingen'. Wekelijks bezoeken zo’n 1.500 mensen Sportinstituut Den Edel voor les in judo of juijitsu. Maar ook aerobic, fit ness en de nieuwste sportvor- men, body-pump, street-dan- ce of ski-gym, zijn hier verte genwoordigd. ‘Het wordt steeds belangrijker om een totaalpakket te bieden', ver telt Bert den Edel. ‘Mensen moeten voor allerlei vormen van sport bij me terecht kun nen'. ‘Presteren is in de sport steeds minder belangrijk ge worden, het gaat veel spor ters vaak puur en alleen om het onderhouden van hun li chaam. Ze willen actief zijn en op deze manier de kwali teit van hun leven op peil houden'. ‘Ik moet daar in het sportaanbod rekening mee hopden. Er moet zowel ruim te zijn voor prestatie, als voor conditiesporten'. Als ’gebo ren’ trainer geniet Bert den Edel het meest van het con tact met zijn leerlingen. Ge drevenheid is onontbeerlijk voor een sportleraar, vindt hij. ‘Je moet zowel kleuters als ouderen kunnen activeren en motiveren. Je moet jouw enthousiasme op ze over kun nen brengen. Ik word ouder en zal me steeeds meer op management richten. Maar ik wil beslist ook blijven trai nen'. Velen van de 31 jongens en meisjes waren al vanaf groep 1 bij elkaar, twee groepen van de voormalige Groen van Prinstererschool en de De Sa- vorin Lohmanschool. Enkele leerlingen zijn er later bijge komen. Afscheid nemen van al dat vertrouwde is een mijl paal. Met een fantastische schooldag is dat afscheid ge vierd. ’s Morgens was de ge nerale repetitie van de musi cal. Dat was tegelijk de uit voering voor de kinderen uit de groepen 1-7, die daar uit bundig van genoten hebben. Compleet met boeven en poli tie was het door groep 8 zelf geschreven verhaal zeker spannend voor de kleintjes. ’s Middags was er een puzzel- tocht uitgezet door Waddinx veen. Er moesten pittige vra gen beantwoord worden. Bo vendien moesten ze terug komen met een veldboeket. Het puntentotaal van de win nende groep werd onder het gourmetten bekend gemaakt, ’s Avonds stroomde de aula vol met ouders, opa’s en om- a’s, ooms en tantes. Iedereen gratis CJP de drempel ver laagt - dat wordt na de proef onderzocht door de Universiteit van Utrecht - dan treedt het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen in gesprek met de betrokken partijen om na te gaan welke moge lijkheden er zijn om meer scholieren een CJP te ge ven. Op dit moment kopen 300.000 jongeren een CJP voor 20,-, dat is bijna één op de drie jongeren tussen 16 en 26 jaar. In de proef betaalt het rijk 17,50 per leerling. Het voortgangsrapport ’Cultuur en School’ ver meldt dat de bewindsperso nen uit het bestaande bud- verhoudingsgewij s geld willen besteden schoolprojecten die zich richten op MAVO en VBO, een verbinding leg gen met de multiculturele samenleving en aandacht besteden aan het culturele erfgoed. De gemeenten die meedoen aan de CJP-proef houden hier rekening mee. Zij heb- Voor haar belangrijke werk zaamheden werd Alie van Hengel-Sibbes op Koningin nedag 1986 beloond met de zilveren eremedaille verbon den aan de Orde van Oranje- Nassau. De versierselen van deze koninklijke onderschei ding werden haar door toen malig burgemeester Kees van der Linden in het raadhuis opgespeld. Zo’n kleine halve eeuw heeft de Waddinxveen se dierenliefhebster zich be langeloos gewijd aan de op vang en verpleging van zwerfdieren, zieke en aange reden honden en katten en de verzorging van talrijke ande re (gewonde, verzwakte, verwaar- WADDINXVEEN - De zesde wedstrijd voor de zomen- avondcompetitie van de hen- gelsportvereniging Waddinx veen (HSW) werd gevist in het Gouwekanaal. Hoewel de vangst was ronduit slecht was legde A. van Leeuwen be slag op de zomertitel. Het gezamenlijke vangstge- wicht van de tien deelnemers was nog geen tien kilo. Win naar werd E. Keizer met 2630 gram, tweede A. van Leeu wen met 2080 gram en derde J. van Elswijk met 1460 gram. Koploper A. van Leeuwen liet zich in de laatste wedstrijd niet meer verrassen en stelde het kampioenschap veilig. Zijn vangstgewicht was 14.020 gram. Dit na aftrek van de wed strijd met het slechtste resul taat. Een mooie tweede plaats (met 13.020 gram) was er voor nieuwkomer E. Keizer. De derde plaats was voor J. Brouwer (12.130 gram), vier de werd J. Verhoef (11.380 gram) en als vijfde eindigde J. van Elswijk (11.040 gram). loosde of niet meer gewenste) diersoorten. Alie van Hengel- dienen om van een regelmati ge betaling van de subsidie verzekerd te zijn', aldus B. en W. in een persbericht. Ruim één miljoen inwoners van ons land komen in aan merking voor huursubsidie. Onder hen zijn ook huurders die in Waddinxveen een wo ning huren. Ondanks dat huursubsidie een ingeburgerd begrip is, maakt lang niet iedereen die voor huursubsidie in aanmer king komt, daar ook gebruik van. ‘Dat is jammer, want huursubsidie kan een welko me aanvulling zijn op het maandelijkse inkomen', weet de gemeente. Voor huurders in Waddinxveen is het vol gende belangrijk. Huurders van woningen van Woonpartners Midden-Hol- land zijn in de afgelopen pe riode geïnformeerd over de gang van zaken. Met de meeste huurders zijn afspra ken gemaakt om via het kan toor aan de Mercuriusweg de subsidieaanvraag voor het komende jaar in te dienen. Huurders die geen gehoor hebben gegeven aan de uitno diging, kunnen dit alsnog doen. Huurders van particu liere instanties, zoals Van ’t Hof Rijnland en CSM, zijn in middels bekend met de gang van zaken. Iedereen die voor het eerst een subsidieaan vraag wil indienen, kan het beste informatie bij de ver huurder inwinnen. Mocht de informatie niet duidelijk zijn dan kan met de gemeente Ook staan er activiteiten in, waarvan de CJP-actie er één is. Andere voorbeelden: het nieuwe bureau Ergoed Actueel maakt docenten wegwijs in de wereld van cultureel erfgoed en open bare bibliotheken helpen de schoolbibliotheken. FotoKlein met 16 vakzaken altijd bij u in de buurt! ben samen met scholen en culturele instellingen plan- nen ingediend die een goed cultuuraanbod voor jonge- ren beloven en die zorgen l voor een goede samenwer- i king tussen docenten en culturele instellingen. Voor alle locale projecten ’cultuur en school’ is er jaarlijks acht miljoen gul- den, waarvan bijna vijf mil- joen vanuit het ministerie en de rest vanuit gemeen- ten en provincies. Het Rijk besteedt daarnaast bijna vijf miljoen gulden aan lan- i delijke activiteiten. De Onderwijsraad en de Raad voor Cultuur zien graag een sterkere centrale regie, maar de bewindsper- sonen willen liever dat vooral de gemeenten en provincies het voortouw houden, via convenanten j met het ministerie. Het voortgangsrapport be schrijft kort de ontwikke lingen bij cultuurreducatie in alle onderwijsfasen, van basisonderwijs tot lerare nopleiding. onlangs - als onderdeel van het Nationaal Actieprogram ma Elektronische Snelwegen (NAP)- in samenwerking met het ministerie van Onder wijs, Cultuur en Wetenschap pen, het IPO (provincies) en de VNG (gemeenten) het pro ject Communicatie Overheid- Burger gestart. Het project wordt uitgevoerd door het Nederlands Biblio theek en Lectuur Centrum (NBLC), de koepelorganisatie van de openbare bibliotheken in Nederland. De openbare bibliotheken zijn op dit moment het meest geschikt om de rol van pu bliek distributiepunt van overhiedsinformatie te ver vullen, omdat ze over een uit gebreid netwerk van voorzie ningen beschikken in de di recte omgeving van nagenoeg de gehele bevolking. Ruim 4,5 miljoen Nederlan ders zijn lid van de biblio theek; daarnaast trekken bi bliotheken ook veel bezoekers die geen lid zijn. Voor veel Nederlanders is de openbare bibliotheek de aangewezen plaats voor het verkrijgen van allerhande informatie, inclusief die van de overheid. en omstreken. Hiervoor hield zij zich reeds werweg een dierenhulpdienst en -opvang had die be- een kleine twintig jaar als kendheid genoot tot in de wijde omgeving, overleed in particuliere (belangeloos) be de leeftijd van 76 jaar. WADDINXVEEN - In café ’Sport’ (Kerkstraat) zijn vorige week don derdag 9 juli de jaarlijk se clubkampioenschap- pen afgesloten van de reeds meer dan 50 jaar bestaande Waddinx veense biljartvereni ging ’Sportvrienden’. In een gezellige sfeer werden voor deze titel de voorronden gespeeld, waarna W. de Jong, H. Bakker, D. Roos en.T. Hofman het in de eind strijd tegen elkaar moesten opnemen. In een spannende fina- lestrijd werd Ton Hof man de nieuwe club kampioen 1998, zodat hij de wisselbeker, een boeket bloemen en een fles champagne in ont vangst kon nemen. Zwemmen in dergelijke wate ren kan gezondheidsklachten veroorzaken, vooral aan maag en darmen, zo laat het provinciaal bestuur van Zuid- Holland weten. Het gaat om de waterspeelplaats Korft- laan bij Delft, plas Oranjepol der bij Maassluis, het Kraai ennest bij De Lier en de Rot- temeren bij Bleiswijk. De provincie stelt nader on derzoek in om uit te vogelen of het om een incidentele of een structurele overschrij ding van de normen gaat. Op de laatstgenoemde locatie spelen baggerwerkzaamhe- den mogelijk een rol. Blauwwieren, onder meer op de Reeuwijkse Plassen, de Kralingse Plas en de Nieuw- koopse plassen, zijn te her kennen aan een groenblauwe laag die op het water drijft. Vergiftiging is alleen moge lijk als mensen het goedje via de mond binnenkrijgen. Voor al bij kleine kinderen is het dus oppassen, aldus de pro vincie. Een woordvoerder van Zuid-Holland meldt dat het nadere onderzoek moet uit wijzen of maatregelen nood zakelijk zijn. Tiet officieel ontraden van het zwemmen of zelfs een zwemverbod zijn zware middelen waar op dit moment geen reden voor is'. “We moeten eerst weten wat er aan de hand is. Met het oog op het voorspelde zomerse weekeinde, geven we wel de waarschuwing af op enkele plaatsen voorzichtig te zijn'. De overschrijding van de bac- teriële norm of het voorko men van onder meer blauw wieren is vrijwel elke zomer een probleem in ons land. De verschillende provincies con troleren dan ook geregeld de waterkwaliteit. Behalve aanhoudend warm weer, de watertemperatuur en de hoeveelheid waterfau na, spelen ook vaak andere lokale factoren een rol. Het is daarom ingewikkeld om een acuraat landelijk beeld te ge- GOUDA/WADDINXVEEN - Alle derde- en vierdeklas sers die in Gouda voortge- I zet onderwijs volgen krij- I gen in het nieuwe school- I jaar korting bij theater of museum met een gratis Cultureel Jongeren Pas- poort (CJP). I De CJP-proef is voor één jaar in Gouda en negen an dere gemeenten. De staats secretarissen drs. Aad Nuis (cultuur) en Tineke Nete lenbos (onderwijs) willen cultuureducatie een vaste plek in het onderwijs geven en proberen met de proef uit of een gratis CJP daar- I aan bijdraagt. De bewindspersonen schrij- I ven dit aan de Tweede Ka- I mer in het voortgangsrap- I port ’Cultuur en School’. HAVO- en VWO-leerlingen krijgen volgend schooljaar I het nieuwe schoolvak cul- I turele en kunstzinnige vor ming (CKV) en dan start ook op zestien MAVO-VBO- scholen een eerste project. s Reeds bestaande vakken - bijvoorbeeld talen, geschie- I denis en aardrijkskunde - bieden kennis, maar bij het nieuwe vak CKV hoort juist dat jongeren voorstellingen en musea bezoeken. Uit besprekingen met des kundigen blijkt echter dat toegangsprijzen vaak een I drempel opwerpen. Als de ven. De woordvoerder van de provincie Zuid-Holland meent dat er altijd enige voorzichtigheid is geboden bij zwemmen in natuurwater. ‘De 'eén is kwetsbaarder dan de ander. Ook in officiële goe de wateren kunnen mensen gezondheidsklachten oplo pen'. De Europese Unie consta teerde onlangs dat de kwali teit van het zwemwater in ons land vorig jaar aanzien lijk is verbeterd, hoewel er nog steeds tientallen onvol doendes werden uitgedeeld. Na een aantal problemati sche jaren is de controleme- thode wel meer naar de wens van de EU. Nog altijd zou de controle in zoeterwatergebie- den in 30 procent van de ge vallen echter niet voldoen aan de gestelde eisen. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat drong er eer der bij locale overheden op aan beter en vaker de kwali teit te meten. DEN HAAG/WADDINXVEEN - Alle openbare bibliothe ken in Nederland krijgen binnen twee jaar een aanslui ting op internet. Dat heeft staatssecretaris mr. Jacob Kohnstamm van Binnenlandse Zaken laten weten. WOENSDAG 15 JULI 1998 weer De vragen zen. V d r PAGINA 25 Het nieuwe Sportinstituut Den Edel van Bert den Edel in het aan i Sjaak Noteboóm). i - ■v- FOTO-KLEIN CAMCORDER SPEKTAKEL! incl. elektr. verstelbare spiraal ’90x200 van 4180,- voor blank eiken ind. achterwand naditkastje •90 x 200 van 1910,- voor Rijnlandstraat 4 Waddinxveen (0182) Ó1 61 19 vindt ons twee straten achter het gemeentehuis u c Jklëiff f L i*

Weekblad voor Waddinxveen | 1998 | | pagina 25