D66 wil meer aandacht voor houtskeletbouw Huize Souburgh verwacht oplopende wachtlijsten Waarom moet hefbrug meters omhoog voor klein bootje? 20,95 20-Jorig jubileum Mercy Ships Mannen mishandelen automobilist (34) DolfinG ALLES VOOR ÜW OPEL... Van Elswijk b.v. ojficieel Opel service-dealer kalkhoven l?"' 16,95 17,95 Brand Pils krat 24 flesjes Bootz Rum Bokma Jeugdteam gooit weer hoge ogen in Haarlem Controle op snelheid Rijden tijdens rij-ontzegging Automobilist in de sloot Senioren Mode TUINCENTRUM 't Kopje van Bloemendaal Bloemendaalseweg (Otweg 3) Waddinxveen (0182) 39 4815 Ruime parkeergelegenheid GROOTSTE TUINMEUBELSHOW INDEREGIO Vrijwilligers OPLAGE 14.500 EXEMPLAREN fles 0.7 liter Nu extra voordeel op bekende merken. Volgende week vindt u in deze krant de bijlage van Brandweerlieden trekken de auto uit het water naast de Middelburgseweg. D66-fra<tievoorzitter Frans Bos. Jonge Jenever fles 1 liter De hefbrug Gouwe in veen. teboom). POLITIE VEILIG HUIS-AAN-HUIS In Waddinxveen, Zevenhuizen en Moerkapelle 52e JAARGANG NUMMER 2606 WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1998 Hoofdredacteur: B.J. Woudenberg, Telefoon 0182- 61 55 94. Kantoor kanaalstraat 10, 2741 HH Waddinxveen, Postbus 372, 2740 AJ, Telefoon 0182- 63 03 32, Telefax 0182- 63 26 33. Openingstijden: Maandag t/m vrijdag van 8.30 - 17.00 uur. Cliëntenraad STAATSLOTEN Wachtlijst j over de in Waddinx- (Foto: Sjaak No- lil N lö t Weekblad voor Waddinxveen brief aan het college van Burgemeester en Wethouders. {laagst geprijsde artikel gratis) '98 Ipi^t I De laatste man had tevens een snor. De politie is op zoek naar getuigen. ties, dwingend voor te schrij ven*. ‘Ik denk dat Waddinxveen een mooie kans heeft te laten zien dat het haar menens is met het milieu en met duur zaamheid in het bijzonder*, besluit Frans Bos. Overtocht 23. 2411 BS Bodegraven Telefoon (0172)65 08 71 Q. O O <Z> O CQ BOSKOOP/HAARLEM - Bo skoop United een gelegen- heidselftal bestaande uit INBRAAKBEVEILIGING een zaak van vertrouwen KEURMERK WONEN Tel. (0172) 58 96 97 Dorpsstraat 257 Hazerswoude-Dorp erkend ■fVz sloten expert stichting (lotencertlticaat Spoorstraat 17-29 - 2801 BA Gouda Tel. (0182) 51 80 55 - Fax (0182) 52 29 26 WUNKOPERIJ SLIJTERIJ Puttelaan 146 Tel. 0172-215731 WADDINXVEEN - Het pasverschenen jaarverslag van zorgcentrum Souburgh (Prins Bernhardlaan) laat zien dat 1997 een bijzonder jaar vol nieuwe ontwikkelingen is geweest. Nu 1998 al ver is gevorderd blijkt dat tal van beleidsvoornemens voor dit jaar al zijn waargemaakt. totaal waren er 759 verzor- gingsdagen. De bewaking van het geeste lijk leefklimaat is een taak van zorgcentrum Souburgh zelf. Elke cliënt heeft recht op de geestelijke zorg die hij of zij wenst. Het overleg tussen de geestelijk verzorger van de stichting en de plaatselijke predikanten en pastor verliep vorig jaar uitstekend. De wij ze waarop de geestelijke ver zorging is geregeld vanuit de thuisgemeente kreeg alom waardering. In de keuken van Souburgh werden de kwaliteiteisen door scherpere wetgeving verder opgevoerd binnen het ISO 9002 kwaliteitssysteem. De menukeuze werd uitge breid. De thuisdiners voor buiten Souburgh wonende Waddinxveners scoorden bij een enquête hoog. In de huishoudelijke dienst nam de werkdruk door de toe nemende zorgvraag toe. Op roepkrachten bleken onmis baar. Familieleden waren be reid extra werkzaamheden te verrichten en dat werd zeer op prijs gesteld. S I i en ARC (tot twintig jaar) heeft het op het traditionele internationale Haarlem-toer- nooi om de Coca Cola Cup weer goed gedaan. In het dubbele programma van de eerste ronde werd Bo skoop United poulewinnaar met zeven punten uit vier wedstrijden. Tegen de Ameri kanen van Missourri Select werd het 7-0 en 2-2 terwijl van het Deense Norager met 0-2 werd verloren maar ook met 4-0 werd gewonnen. In de tweede ronde begon het team voortvarend. De United boekte overwinningen op het Deense Fredericia (3-0) en eveneens uit Denemarken, Krogsbolle (8-1). Daarna was de batterij leeg want van het Noorse Nardo, de uiteindelij ke cupwinnaar, werd met 1-5 verloren. De ’Boskopers’ werden zo doende tweede in die tweede ronde. De behendige spits Lakhbier was met elf doel punten Boskoops topscorer. In het eindklassement ein digde Boskoop United, dat voor het zesde achtereenvol gende jaar aantrad in Haar lem, als derde van de in to taal 21 deelnemers waaron der ook de jeugd van de Spaanse club Real Santan der. De begeleiding bestond uit de bekende drie K’s, de heren Korthals, Kleijn en Kapteyn. e cliëntenraad, gevormd door bewoners en hun familiele den, is vorig jaar goed van de grond gekomen. Er is goed, inhoudelijk overleg gepleegd. Een afvaardiging van de cliëntenraad bezocht alle fes tiviteiten en bijzondere bij eenkomsten voor cliënten en medewerkers. Souburgh neemt bovendien met twee vertegendoordigers deel in de centrale cliënten raad van de Stichting Zorg centra Midden-Holland. De 36-urige werkweek trad na een gedegen voorbereiding op 1 oktober 1997 in werking. Het goed werkende ziektever zuimbeleid werd voortgezet. Het ziekteverzuimpercentge bedroeg 8,2 procent inclusief zwangerschappen en vijf pro cent exclusief zwangerschap pen. In het kwaliteitssysteem wer den vorig jaar aanpassingen en uitbreidingen aange bracht. Naar aanleiding van zowel de externe als de inter ne toetsingen van dit systeem en de uitbreidingen hiervan, zijn in juli 1997 opnieuw aan gepaste handboeken aan de medewerkers uitgereikt. Het gaat hier om een continu proces. Naast landelijke be langstelling voor het kwali teitssysteem van Souburgh kwamen ook twee Finnen kij ken hoe het in de praktijk werkt. WADDINXVEEN - In een pe riode van tien dagen werd aan de Henegouwerweg ter hoogte van de hefbrug over de Gouwe door de politie een snelheids- en roodlichtcontro- le gehouden. Gedurende deze periode wer den 137 bestuurders gefoto grafeerd wegens te hoge snel heid en 15 voor het negeren van het rode verkeerslicht. Mercy Ships, de inter nationale hulporgani satie waarvoor een aantal Boskopers ac tief is, viert dit jaar haar 20-jarig bestaan. Ter ere daarvan ligt het vlaggenschip ’Anastasis’ van 12 tot en met 17 augustus in Rotterdam afgemeerd aan de Holland-Ame- rikakade, nabij de Erasmusbrug (haven nummer 1245). Er zijn rondleidingen op za terdag 15 augustus van 10.00 tot 17.00 uur en zondag 16 au gustus van 13.00 tot 17.00 uur. Grote groepen kunnen op 13 en 14 augustus terecht na telefonische afspraak. De entreeprijs voor een rondleiding is 5 gulden voor volwasse nen, 2,50 gulden voor kinderen. Het geld wordt bestemd voor hulpverlening en zen dingswerk. WADDINXVEEN - De fractie van D66 in de Waddinx- veense gemeenteraad wil meer aandacht voor houtske letbouw, omdat deze bouwmethode zeer milieuvriende lijk is. Dat schrijft fractievoorzitter Frans Bos in een voor bijvoorbeeld de beton- productie eenmaal uit een groeve is afgegraven, komt het nooit meer terug*. ‘Mensen denken soms dat een huis van houtskeletbouw brandgevaarlijker is. Dat is niet zo. In de eerste plaats voldoet zo’n huis aan alle wettelijke eisen en ten twee de is de brandbaarheid van de hsb-elementen door imp regneren en de isolatie met glas- of steenwol sterk gere duceerd*. ‘Een ander bezwaar is dat houtskeletbouw er dikwijls zo ’houterig’ uitziet. Maar dat is niet nodig: een dergelijk ge bouw kan gewoon een stenen buitengevelbekleding krij gen. In Duitsland bijvoor beeld gebeurt dat veel*. ‘Wat ik het college vraag is om eens goed naar de moge lijkheden te kijken om bou wen in hsb te bevorderen of eventueel in sommige geval- Uiteraard krijgen de 140 vrij willigers in zorgcentrum Sou burgh een eigen plaats in het jaarverslag. Intern en extern zijn zij onmisbaar in de zorg en de activiteiten. De samen werking met de medewerkers in het zorgcentrum is perfect. Elke groep heeft een contact persoon, die waakt dat er nooit gaten vallen. De gemeente Waddinxveen heeft waardering voor het vrijwilligerswerk in Sou burgh laten blijken met een oorkonde voor alle vrijwilli gers. Tien vrijwilligers vier den vorig jaar hun 12,5 jarig jubileum. Zij werden door be woners gehuldigd en waren zeer verrast met en speciaal diner. De ondernemingsraad zag er op toe, dat taken van het per soneel niet werden overgeno men door vrijwilligers. De verkoop van zelfgemaakte producten in de vitrinekasten in de hal liep goed. De op brengst gaat naar de aan schaf van materiaal en de verfraaing van het gebouw. Het hoofdgebouw van Sou burgh heeft vorig jaar, mede vanwege de veranderingen in zorg en verpleging, tal van veranderingen ondergaan. De uitbreiding van de huiska mer met een serre en loopcir cuit, een badkamer met elek trisch hoog- en laagbad en een badlift en de verbouwing van bestaande appartemen ten naar één- en twee bedska- mer vormden de hoofdmoten. Uit de beleidsvoornemens voor dit jaar blijkt dat zorg centrum Souburgh de zaken goed op de rails heeft. Wad- dinxveens burgemeester Fed- de Jonkman opende de uitge breide verpleegafdeling met alle faciciliteiten. Het kwali teitscertificaat staat recht overeind. Ondanks de overlast die bouwactiviteiten nu eenmaal altijd met zich meebrengen, leidden deze nooit tot echte problemen. De Vereniging Vrienden van Souburgh kreeg een notariële status en ziet het aantal leden groeien. Financiële overzichten van elke locatie van de stichting zal de Stichting Zorgcentra voor de regio Midden-Holland publiceren. Bij ons te koop t/m maandag 17 augustus voor de trekking van dinsdag 18 augustus. PRIMERA GROENENDIJK Koninginneweg 11D Boskoop (0172) 23 07 17 WADDINXVEEN - Een 25-jarige Waddinxvener is zondagavond rond half tien aangehouden op de Kanaalstraat in Wad dinxveen. Hij reed op een bromfiets terwijl hij een ontzeg ging had voor het bestu ren van een motorvoer tuig tot november van dit jaar. WADDINXVEEN/BO- SKOOP - Menige Wad dinxvener die voor de hefbrug over de Gouwe in Waddinxveen en in Bo skoop staat te wachten vraagt zich vaak af waar om deze bruggen altijd een stuk hoger omhoog gaan dan voor het passe rende vaartuig nodig is. Het antwoord op die be langwekkende vraag wordt gegeven door de Boskoopse brugwachter Theo Luijken in het lijvi ge fotoboek ’Nat Droog. Nederland met andere ogen bebeken*, dat is uit gegeven ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van Rijkswaterstaat. Vol gens hem moeten de hef- bruggen over de Gouwe in Waddinxveen en in Boskoop minstens vijf meter de lucht in om ver volgens goed te kunnen sluiten. ‘Dat leidt tot onbegrip, zeker als er maar een bootje van krap drie me ter onderdoor moet*, weet de brugwachter in het kwekersdorp. Theo Luij ken is blij dat hij dit pro bleem kan uitleggen. Hij voelt zich namelijk de pispaal en heeft het ge voel dat heel wat streek genoten van hem balen. ‘Op veijaardagen krijg ik een sneer. En als ze op de voetbalclub een borreltje op hebben, is het hele maal raak. ’Klerebrug- wachter’, klinkt het dan. Dat komt omdat de brug het dorp doormidden deelt. Dik dertig keer per dag*, aldus Theo Luijken die al 28 jaar de hefbrug over de Gouwe in Bos koop bedient. kunnen alle dagen en nach ten hulp vanuit het zorgcen trum vragen. Souburgh kon binnen de stichting zijn eigenheid, cul tuur en herkenbaarheid ge stalte kunnen geven en dat blijft zo. Specifieke deskun digheden vanuit de stichting maken geld vrij voor extra handen aan het bed. De zorgverlening voorziet in individuele kwaliteitszorg. Aan 79 cliënten werd deze ge geven in 6 tweepersoons, 62 éénpersoons en 5 voor gehan dicapten aangepaste apparte menten. De gemiddelde leef tijd was 86,2 jaar. Ondanks het overplaatsen van negen bewoners naar de verpleegaf deling is de zorgvraag toege nomen. Het bezettingspercentage was 94,29 procent, uitgaande van 89 bewoners in het afge lopen jaar. Op de verpleegafdeling werd in 22 appartementen vol waardige verpleeghuiszorg gegeven. Activiteitenbegelei ding, afgestemd op de doel groep, heeft hier zeven dagen per week plaats. Het bezet tingspercentage bedroeg in 1997 72,6 procent. De psychogereatrische dag- verzorging beoogt ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten functioneren, mantel- zorgers te ontlasten en aan de bezoekers een structuur te bieden, die opname voorals nog voorkomt. Vorig jaar bezochten vijftien mensen elders uit Waddinx veen, veertien eigen bewo ners en vijf cliënten van de verpleegafdeling de dagver- zorging, waarover een duide lijk informatieboekje bij de receptie van Zorgcentrum Souburgh verkrijgbaar is. In het kader van het flanke rend ouderenbeleid biedt Souburgh 24-uurs zorg aan ouderen, die deze door om standigheden thuis geduren de korte of langere tijd niet kunnen krijgen. Op de twee voor deze zorg be schikbare kamers staan hoog- en laagbedden, om aan alle vormen van zorgverle ning te kunnen voldoen. Vorig jaar werden 22 mensen opgenomen, waarbij driemaal verlenging bij de zorgverze keraar werd aangevraagd. In BOSKOOP/WADDINX- VEEN - Een automobi- i list heeft zondagmorgen g in alle vroegte een spec- taculaire duik gemaakt in de sloot naast de Mid- delburgseweg. De man reed met hoge snelheid op de Middelweg (de Tempel) in de richting Boskoop maar ’vergat’ f dat hij meteen na de ho- J ge brug een scherpe draai naar rechts moest f maken. De auto werd 1 vanaf de brug gelanceerd en maakte meters verder een vrije val in het wa- ter. De bestuurder bleef ongedeerd en wist zich g via het schuifdak te red- J den. j Het voertuig is later door de brandweer op het dro- g ge gehaald. Daarvoor werden duikers van de Waddinxveense brand- - J weer ingezet. Toen de - I auto boven het kroos op- dook, werd er wel even gelachen. Het voertuig S was voorzien van een bordje met de tekst: te j koop, 750 gulden. ‘In het collegeprogramma is nadrukkelijk het begrip duurzaamheid aan de orde en daarom wijs ik u graag op een zeer duurzame, waarschijn lijk de duurzaamste bouwme- len, bijvoorbeeld inbreidloka- thode die momenteel voor- tlco, handen en op enige schaal be- schikbaar is: houtskeletbouw*, schrijft de D66-voorman. Frans Bos, die zich gesteund weet door Centrum Hout, een landelijke organisatie die het gebruik van hout in de bouw bevordert, noemt een aantal voordelen van hsb, zoals houtskeletbouw in vakkrin gen heet. ‘Het is licht, zodat minder hoeft te worden geheid. Om dat de elementen in een fa briek worden gemaakt is er minder afval op de bouw plaats. Verder is de bouwtijd kort, zodat er minder overlast voor de omgeving is*. Frans Bos geeft een voor- heidselftal bestaande beeld van de duurzaamheid jeugdige spelers van Floreant van hout: ‘Als hout uit pro- ductiebossen in Noord-Euro- pa of Noord-Amerika komt, wordt er zorgvuldig herplant. Als het huis na honderd jaar ’op’ is, staan er allang weer nieuwe bomen. Als cement Zorgcentrum Souburgh maakt deel uit van de Stich ting Zorgcentra voor de regio Midden-Holland, waarvan eveneens het verpleeghuis De Riethoek in Gouda en zorg centra in Bodegraven, Lek- kerkerk en Ouderkerk aan den IJssel deel uitmaken. Voorzitter van de stichting is de in Waddinxveen wonende mr. Gert Jan Blankemeijer. In haar voorwoord rept loca- tiemanager Truus Fahrner- van Os van een jaar, waarin zorgvernieuwing een uitda ging betekende. Voor de me dewerkers was het vorige jaar bepaald niet gemakke lijk. Voor het handhaven van het kwaliteitsniveau van de zorg is goed geschoold en ge motiveerd personeel onmis baar. ‘De zorg zal moeten worden beschreven, beheersbaar moeten zijn, getoetst moeten worden en financieel verant woord dienen te zijn*, schrijft Truus Fahrner. ‘De wijze van omgaan met de cliënt heeft hoge prioriteit in het beleidsplan 1998-2001 en is een belangrijk aspect in on ze zorgvisie.* De wachtlijst baart zorgen. In 1997 stonden 48 mensen op die lijst. De wachttijden va- riëerden van enkele weken tot twee en een half jaar. Bij ongewijzigd beleid en de on ontkoombare vergrijzing zul len de wachttijden verder uit lopen. Zorgcentrum Souburgh heeft nu dertig verpleeghuisbed den. Het aantal verzorgings- plaatsen werd hiertoe ver minderd met tien, tot 79. De verpleegafdeling op de bega ne grond met één- en twee persoons kamers, met eigen douche en toilet, heeft inmid dels een gesloten loopcircuit met een binnentuin en mooie huiskamers. Vorig jaar werd tevens, in sa menwerking met de gemeen ten en Woonpartners Mid den-Holland de eerste paal geslagen voor de onlangs be trokken 26 woonzorgcombi- naties. Deze appartementen zijn door een corridor met Sou burgh verbonden. Bewoners WADDINXVEEN - Bij de plaatselijke politie heeft een Waddinxveense automobilist aangifte gedaan van openlijke geweldpleging door twee mannen. Vorige week dinsdagavond omstreeks half twaalf wilde een 34-jarige Waddinxveense automobilist vanaf de par keerplaats bij de Passage linksaf de Juliana van Stol- berglaan oprijden. Daar werd hij gehinderd door twee mannen die daar met de fiets stil stonden. Een van hen vroeg de automobilist om een vuurtje. Toen hij dit gaf kreeg hij een klap tegen zijn hoofd en werd zijn t-shirt ver volgens kapot getrokken. Na dat de automobilist in paniek was weggelopen, werden er ook nog vernielingen aan zijn auto aangebracht. Het gaat om twee blanke mannen van 30 a 35 jaar met blond en donkerblond haar. OPENINGSTIJDEN: donderdags van 10.00 tot 18.00 uur vrijdags van 10.00 tot 18.00 uur zaterdags van 10.00 tot 16.00 uur. rolstoelvriendelijke winkel

Weekblad voor Waddinxveen | 1998 | | pagina 1