Een rozentuin ergens in Snijdelwijk Boskoopse Veiling zet ruim drie miljoen om op najaarsbeurs Informatie-avond met resultaat Eco-team Ecologische sierteelt als universitair studieproject Kerkelijke fietstocht in het Groene Hart Praktijkonderzoek brengt gebruikswaarde in beeld Bingoavond Keramiek in Galerie Laerken Cursussen Groen College EKO-label vijf verschillende middelen waarvan er drie ver boven de norm uitkwamen. BOSKOOP - De activiteiten van de Commissie Mooi Bo skoop werken op de één of andere wijze toch stimule rend op sommige inwoners. Vooral op die mensen die er plezier aan beleven om hun privétuin op een wat meer dan gemiddelde wijze te ver zorgen. Er zijn zelfs mensen die het leuk vinden om het tuinieren tot de aanliggende gronden uit te breiden, waardoor de totale aanblik nog interessanter wordt. Wat zijn dat nu voor perso- vars op verschillende ei genschappen kon ook een overzicht verschaft worden van de beste planten qua gezondheid en vorstgevoe- ligheid. Het rapport is te bestellen door overmaking van 50 gulden op postgiro 21 3116 of banknummer 30 98 15 878 van de Rabobank Bo skoop onder vermelding van: Rapport 49. welke producten mag leve ren. Dat voortijdige verkoop- acties met levend materiaal moeilijk te plannen zijn, is dit voorjaar nog eens duidelijk geworden. Het gevolg was dat de prijzen onder druk kwa men te staan, mede als gevolg van een forse productietoena- de rozen blijven genieten. Dat kan alleen als de rozens truiken dagelijks worden verzorgd. In deze tuin staat een flink aantal en dan gaat er ongemerkt toch wel wat tijd inzitten. Ik heb daar ab soluut geen problemen mee want het is voor mij pure ontspanning en daar gaat het tenslotte toch om, de we reld waarin wij leven is al druk genoeg. Als anderen ook van mijn rozentuin ge nieten dan kan ik daar al leen maar blij om zijn’. per persoon per jaar. Voor het hele team (zes huishoudens, 30 personen) komt dit neer op één hele vuilniswagen wat, vertaald naar de vuilverbran ding, een besparing geeft van 894 kilo CO2 minder in de at mosfeer. Ook het gasgebruik werd sterk terug gebracht. Gebruikt de Nederlander ge middeld 919 kubieke meter gas per jaar, het Eco-tèam wist dit te beperken tot 514 kubieke meter. Opnieuw 3399 kilo CO2 minder in de atmo sfeer. Op elektriciteit werd 11 procent bespaard. De deelne mers merken dit alles natuur lijk in hun portemonnee. Per persoon bespaarden ze 212 gulden op gas en 36 gulden op elektriciteit. Bovendien leert de ervaring dat deze bespa ring blijvend is. Onderzoek heeft uitgewezen dat Eco- teamers ook na afsluiting van een programma milieubespa- rend gedrag blijven vertonen, dit wordt in de loop der j aren zelfs nog sterker. Dee meststoffen veroorza- kei de overmatige groei van eeidenkroos en algen, het- BOSKOOP - Op maandag 21 of woensdag 23 september wordt een informatie-avond gehouden over de resultaten van het Eco-team van de Rei- nette dat onlangs het pro gramma met succes heeft af gerond. Het programma be staat uit een cursus van zeven bijeenkomsten waar mensen milieubesparend huishouden leren. Tijdens de informatie avond zal een medewerker van het Eco-team Meldpunt vertellen wat het programma inhoudt met een korte video film. Belangstellenden kun nen zich telefonisch aanmel den bij het meldpunt: tel. 0182-589404 of ETM, kamer 20, postbus 26, 2800 AA Gouda. Ook voor informatie. Het team van de Reinette heeft goede resultaten bereikt met het programma. Zet de gemiddelde Nederlander zo’n 222. kilo restafval aan de straat, de deelnemers van dit team wisten dit te beperken tot gemiddeld slechts 73 kilo mestings- of bestrijdings middelen gebruikt zijn. De gebruikte middelen moeten van een natuurlijke bron ko men zoals plantenextracten, gesteentemelen, of mest van dieren die niet in de bio-in- dustrie zijn gehouden. Zelfs dan mogen deze stoffen slechts in beperkte hoeveel heden worden gebruikt. Om bijvoorbeeld onkruid te nen die zo’n werk van hun tuin maken? Uiteraard men sen die het leuk vinden om met het groei- en bloeigebeu- ren bezig te zijn. Bijvoor beeld de 35-jarige Edith Radder. Op veel momenten kan zij met groot plezier in haar tuin aan het werk zijn. Zij is iemand die haar hobby niet alleen tot haar eigen tuin beperkt maar ook de naburige omgeving tot iets moois wist te maken. Zo is een stukje grond uitgegroeid tot een schitterend rozen- BOSKOOP - De najaarsbeurs die de Boskoopse Veiling hield gelijktijdig met de vak beurs Plantarium, heeft een goed resultaat opgeleverd. Het resultaat was een omzet van ruim drie miljoen gulden. In het hallencomplex werden 5.000 losse partijen, 500 Deense karren en ruim 900 Deense lagen met zeer aan- HAZERSWOUDE - Een bij zondere verzameling kerami sche schalen en objecten vult tot 5 oktober de expositie ruimte van Galerie Laerken (Bent 2) in Hazerswoude. Veertien keramisten uit bin nen- en buitenland tonen hun werkstukken. Galeriehoud- ster Inga Ouwerkerk-Rahbek is laaiend enthousiast over de tentoonstelling. Tk heb al eerder exposities gehad met keramisten van naam, maar deze spant de kroon.’ Er is werk te zien van inter nationaal erkende kunste naars als Daniël Levi, die vo rig jaar in Japan de Inax De sign Pize for Europeans won. Voorts van Cole Morgan, die bekend is van. zijn fascineren de schilderijen en nu ook schalen maakt in deze stijl. Er is werk te zien van Vibeke Fischer, Renate Weidner en uit Nederland Barbara Jonk, Christine Jetten, Eric du Chatenier, Geri Graveland, Jolanda Verdegaal en Ita Jansen. Op de tentoonstel ling zijn ook schilderijen te zien van Gonnie van Nelle- stijn-de Man. BOSKOOP - Bij voldoende belangstelling organiseert het AOC Groen College, vestiging Chr. VBO Groen aan de Zijde een aantal cursussen. Bloemschikken voor beginners (5 avonden op maandag), start sep tember of oktober. Kosten 200 gulden inclusief mate riaal. Windows 95/Office, 36 lesuren. Kosten 475 gulden, oktober. Internet, 3 dagdelen. Kosten 195 gulden, oktober. Tekstver werken met Word, 6 avon den. Kosten 295 gulden, oktober. Duits voor zaken en op reis, 40 lesuren. Kosten 430 gulden, okto ber. Snoeien van bomen en heesters in particuliere tuinen, 3 avonden en 2 ochtenden. Kosten 235 gulden. Natuurvriendelijk tuinieren, 3 avonden. Kos ten 145 gulden. Planten namen, 8 avonden en 1 ochtendexcursie. Kosten 420 gulden.Voor informa tie: tel. 0172-213456. van directe financiële kos ten; andere kosten zoals mi lieukosten en de extra' kos ten om het water weer geen het zuurstofgehalte in het water aanzienlijk kan aanlokkelijk verlagen en aldus de ecologi sche balans verstoort. Wan neer dit gebeurd wordt ons afgeraden in deze wateren te zwemmen vanwege de moge lijke gezondheidsrisico’s. anlere middelen direct of via eei omweg in het grondwa ter terecht komen. De uitspoeling van meststof- fei en hun effect op het wa- te: kan worden gezien gedu- toch de aanschaf van planten reide de zomermaanden in of bloemen met een EKO-la- Mi:helle Thomassen uit Gouda, die een universitaire miieucursus volgt, heeft een studieproject afgerond waarbij ze een vergelijking tussen conventionale en ecdogische sierteelt heeft gemaakt. Ze schreef naar aaileiding daarvan een verslag. ma ken van mijn kracht als con sument en rekening houden jongens was dat het met de gevolgen voor het mi- Fosfaten mogen dan vrij on schuldig zijn, maar zij zijn niet de enige meststoffen die in het water terecht komen. Om een extreem voorbeeld te nemen, heeft onderzoek door het waterschap Rijnland uit gewezen dat watermonsters in de sierteeltregio regelma- BOSKOOP - Het Boom- teeltpraktijkonderzoek brengt een uitgebreid rap port uit over het cultuur- en gebruikswaardeonder- zoek Hydrangea macro- phyllea en Hydrangea ser- Per categorie is een top 15 opgesteld die een aanbeve ling voor uitgebreidere teelt vormen. Ook zijn on duidelijkheden over naam geving recht gezet. Door de combinatie van een weten schappelijke aanpak en de praktische opzet van de be spreking van de cultivars is dit boekwerk een stan daard geworden voor ieder een die dit gewas teelt of verhandelt of die op een an dere manier in Hydrangea geïnteresseerd is. De reputatie die is opge bouwd met een hoge kwali teit van de producten, bete kent echter niet dat deze ook geldt voor de ecologische ge zondheid van het teeltge- bied. Ik vraag mij dan ook af of dit type kwaliteit niet op nieuw moet worden bekeken. Telers en onderzoekers ge bruiken vaak wetenschappe lijke methoden die de speci- een milieuvriendelijke plant fieke problemen van de plan ten aanpakken op het moment dat deze zich mani festeren. Deze methoden gaan echter niet in op de onderliggende oorzaken en gaan niet in op de plant en zijn omgeving. De biologische teeltmethode doet dit juist wel, hetgeen meer vakkennis en ook werk betekent. Soms ook tegen een hogere prijs, maar is dat het schonere milieu niet waard? Michelle Thomasson 24.8.98. Adres bij de redactie bekend. rata. Dit rapport is het re sultaat van een acht jaar durend onderzoek binnen twee dominerende soorten binnen het Hydrangea sor timent. Het genoemde sortiment is opgeplant op diverse grondsoorten en onderwor pen aan een zeer kritische beschouwing van de meest uiteenlopende eigenschap pen. Daarbij is niet alleen gekeken naar uiterlijke ge- waskenmerken, maar ook naar onder andere ziekte- gevoeligheid en winter hardheid. Het resultaat is een zeer overzichtelijk rap port, waarin de verschil lende cultivars uitgebreid worden besproken. Door de vergelijking van de culti- Om elkaar beter te leren ken nen en eikaars kerken te le- thdieke kerkgebouwen die ren kennen en bovendien om de omgeving te verkennen, organiseren de vier parochies op 4 oktober a.s. een fiets- en puzzeltocht. In iedere kerk kan gestart worden (In Wad- dinxveen start men niet in de Ontmoetingskerk, maar in de Victorkerk aan de Zuidkade) vanaf 11.00 uur. De dag be gint in iedere parochie met een feestelijke viering om 9.30 uur (in Waddinxveen in de Victorkerk). Iedere deelnemer krijgt een ons product op te wekken zal het nieuwe seizoensaanbod ook de oude, verpieterde tuin- centrumvoorraad moeten vervangen. Ook hier geldt: durf eens iets weg te gooien. ’Winkeldochters’ hebben nog nooit de kassa laten rinke len’, aldus Brand. ervoor gezorgd dat iedereen weer met beide benen op de grond staat. Veel productie is uit de markt genomen door dat men genoodzaakt was om deze te vernietigen. Produ centen hebben deze noodza kelijke stap gezet. Om de in teresse bij de consument voor Het doet pijn om te zien dat onverkochte planten in vele gevallen in het tuincentrum niet de verzorging krijgen die nodig is. Watergift, ziektebe strijding, kortom algemene verzorging blijft achterwege met als resultaat dat onver koopbare planten dure ruim te in het tuincentrum bezet houden. Verkeerde zuinig heid of gebrek aan vakman schap? Brand signaleerde nog een andere ontwikkeling. ’In de laatste jaren is er een ontwikkeling op gang geko men die ertoe heeft geleid dat tuincentra jn navolging van de bouwmarkten in een zeer vroeg stadium hun acties voor het volgende jaar gaan plannen. Vaste afspraken over wie, wanneer, waar en voor de herinrichtingsplan nen binnen het sierteeltge- bied Boskooop. Het bedrijfsle ven betaalt daaraan mee, al zijn over de verschillende ontsluitingsvarianten nog geen beslissingen genomen. Booij onderstreepte het be lang van de plannen. ’De ont- We wonen in een land be- kerd door zijn planten en blomien, een laid voor iemand als ik, die altjd al tuinkriebels had vocrdat ik hier kwam wonen. Ik leb een voorkeur voor mi lieuvriendelijk tuinieren en da<ht dat dit in tuin- en bloe menwinkels geen probleem op zou leveren, er vanuit gamde dat tenminste een kien gedeelte van de enorme tuhiersbranche (ongeveer 4,3 miljoen tuinen en 1,8 miloen balkonbezitters) eco- logsch geteelde planten en bloimbollen verkopen. Dee winkels zijn hier echter tig verontreinigd waren met nie gemakkelijk te vinden; de plaatselijke tuincentra helben geen planten of bloimbollen met een EKO- labil en ook milieuvriendelij ke ilternatieven zijn niet te vinlen. Woonachtig in Goida en druk met een uni- vemtaire milieucursus, heb ik ds studieproject de verge- Inhet gebied van deze pa- roöiefederatie staan vijf ka- bed. Het ’mini-rosarium’ wordt het door de omwonen den genoemd. Waarom doe je dit nu? ’Ach, het is heel sim pel’ zegt Edith. ’Ik ben de he le dag bezig op kantoor en dan ben ik blij als ik na werktijd de frisse lucht kan opsnuiven en waar lukt dat beter dan hier tussen de ro zen? Bovendien vind ik het een geweldig ontspannende bezigheid. Af en toe wordt het onbe wust toch een obsessie want ik wil zo lang mogelijk van Dit is een deel van de achter grond van de gangbare teelt wijze. Dan komt nu de ecologische lijkng tussen de conventio-- teeltwijze aan bod, waarbij -1..U- r---12-1 1--1 -1..-^ of bloem kan worden her kend aan het EKO-label. Het EKO-certificaat is interna tionaal erkend, hetgeen ga randeert dat planten, bloe men en ook voedingsproduc ten volgens strenge milieunormen zijn geprodu ceerd. De controle in Nederland hogst gevonden fosfaatni- veiu in Nederland was, ter- wil stikstofniveaus tot 1,5 ter niet gemakkelijk. De be- mial de norm rijn gevonden, ^drijven met het EKO-certifi- caat zijn moeilijk te vinden en meestal verkopen zij al leen aan gemeenten, tuinar chitecten en hoveniers. Ik weet dat. het marketing- probleem met betrekking tot EKO-planten besproken wordt door de telers en enke le organisaties. Ook het aantrekken van nieuwe biologische siertelers is een belangrijk punt, aan gezien dit de verkrijgbaar heid van milieuvriendelijke producten zal doen toene men. Het zal echter moeilijk zijn voor een regio zoals Bo skoop om over te schakelen op meer ecologische metho den. Zo leidt de intensieve teeltwijze zelf reeds tot een hoog gebruik aan bestrij dingsmiddelen om toch ge makkelijk aan de hoge eisen voor export te kunnen vol doen. R1GIO - In het gebied van het Groene Hart hebben Rioms Katholieke parochies samenwerking met elkaar geocht. Vooral tussen de vier parochies van Boskoop, Rteuwijk en Waddinxveen (waartoe ook de katholie ke! van Moerkapelle-Zevenhuizen behoren) heeft dit to intensieve contacten geleid. De parochiebesturen hebben overleg en er is één pastoraal team in het leven geroepen dat uit de pastores Hoffschulte, Hulspas en va der Helm bestaat. Deze pastores zijn door de Bis- sciop van Rotterdam, mgr A.H. van Luyn, op 4 januari 19*8 geïnstalleerd. zeff verschillend zijn en al- lesóns de moeite van het be kijken waard zijn: de klassie ke neogothische kerken van St. Victor en de HH. Petrus en Paulus, de typerende klasterlijke kerk van St. Jan de Doper, de oecumenische kesgebouwen van De Ark en de Jntmoetingskerk. Er zijn ooi andere bezienswaardige kerkgebouwen en historisch belmgwekkende plekken in de •mwvinv te vinden. wikkelingen gaan steeds sneller en met elkaar moeten wij de mogelijkheden creëren om dit proces voort te zetten. De Boskoopse Veiling speelt daarin een belangrijke, mis schien wel een vooraanstaan de rol’, aldus Booij. De vraag naar visueel aan trekkelijke producten is on verminderd groot en zal dat ook blijven, zo is de overtui ging van directeur J.C. Brand die conclusies trok uit het matige vooijaar. ’Wanneer het lentegevoel bij de consu ment niet wil groeien, blijven veel planten in het tuincen trum onverkocht staan. Dat in zo’n situatie de animo om nieuwe voorraad in te kopen niet groot is, mag duidelijk zijn. Verzorging me. Toch waren er’, aldus Brand, ’sectoren die goed ges coord hebben. Met name de hoveniers en groenvoorzie- ners hebben een prima sei zoen achter de rug. De volle- grondsproducten werden zeer goed verkocht. De eerder ge schetste marktsituatie heeft neli en ecologische teeltme- thole van sierplanten geko zen Dit leek mij als tuiiliefhebster een ideaal stulieobject. Ik vas verbaasd te ontdek ken dat de plantenteelt in Boxoop reeds in de 13e eeuv is begonnen toen een kloster de boeren stimuleer de neer te telen en dit naar de markt te brengen. De wordt uitgevoerd door Skal. Vruhtbare grond en ruime Deze organisatie is hiervoor watervoorziening waren ide- aangewezen door het minis- aalvoor intensieve planten- terie van LNV (Landbouw, teel. Het gebied werd hier- Natuur en Visserij). De voor- doo: het eerste tuinbouwge- waarde voor een plant om biec in Nederland. Zelfs een EKO-label te krijgen is vanlaag nog staat het gebied dat er geen synthetische be- toonan in de teelt van sier- plaiten. Beitrijdings- mildelen mechanische methoden ge bruikt, die meer arbeidsin tensief zijn dan het gebruik trekkelijke boomkwekerijpro- van onkruidbestrijdingsmid- ducten aangeboden door meer dan 400 boomkwekers. Geconstateerd werd dat na aantal vragen mee. Ook voor kinderen zijn opdrachten en vragen gemaakt. Voor hen worden in de deelnemende kerk ook spelletjes georgani seerd. De tocht voert van Boskoop naar Reeuwijk-brug en ver volgens naar Reeuwijk-dorp en dan naar Waddinxveen. In iedere kerk is een stopplaats waar de fietsers ook wat eten en een verfrissing wordt aan geboden. Er zijn deskondigen in de kerken aanwezig die over de geschiedenis en de symboliek van het kerkgebouw kunnen vertellen. Ieder die geïnteres seerd is in de activiteiten van de parochies of in de kerkgè- bouwen kan aan de fietstocht deelnemen. Voor informatie kan men terecht bij de secre tariaten van de parochies. Centraal adres is St. Victor Parochie (0182-61 24 52 op dinsdag-, woensdag- en vrij dagochtend). remctie door een kleinere howeelheid van giftiger mid- deèn. Eei bestrijdingsmiddel is ten om nid; alleen aanwezig op het schoon te maken worden nog manent dat het wordt ge- niet meegerekend, bnikt op de planten, maar kaï ook een lange tijd nodig Beperkt aanbod heiben om te worden afge- brtken. Sommige chemica- Ik wil dan ook gebruik liëi blijven op de plant aan- weig en kunnen actief blij- vei, zelfs als ze al aan u, de kimt, verkocht zijn, terwijl lieu bij aanschaf van produc ten. Omdat ik veel van tuinieren houd en hoewel ik niet altijd de meest milieuvriendelijke aanschaf kan doen, zie ik BOSKOOP - Ons Belang houdt een bingoavond op maandag 7 september in het Zorgcentrum aan de Boezem- laan. Aanvang 19.30 uur. Er worden zes ronden plus een superronde gespeeld tegen betaling van 8,50 gulden in clusief koffie. Er is een vervoerregeling te gen een vergoeding van 1,60 gulden. Aanmelden hiervoor kan bij mevrouw Verburg (213471), dhr. De Lange (214793) of mevrouw De Greef (217351). Het indrukwekkende getal yanlOOO hectare sierteelt is te cknken aan de vruchtbare bodnn en grote vakkennis. Ik vilde vooral weten hoe kuistmest en andere chemi- calên gebruikt werden. Wer- bestrijden worden meestal den zij meer gebruikt dan - wed geadviseerd (zoals vaas gebeurd)? Of verd in deze sector, die voorop loopt in haar bedrijf- delen. Uiteraard uit zich dit stai, de huidige kennis ge- in hogere kosten voor de te- brukt om de hoeveelheid Ier, die dit op zijn beurt door- het stroeve vooijaar en de zo- chtmicaliën werkelijk terug berekent aan de consument, mer nu het herfstseizoen te Iringen, dus geen schijn- Dit is echter een vergelijking voorspoedig is begonnen. De beurs werd op 18 augus tus geopend door Jac. Booij, voorzitter van het Platform Bedrijfsleven regio Boskoop die een boeiende terugblik gaf op het fenomeen ’veiling’ in Boskoop. Herinneringen aan de oude veiling aan de Zijde, nu fouragehandel Mar chant. De introductie van de veilingklok. Voor ons jonge summum van in- en verkooptechniek dat in plaats kwam van het aloude afmijnen. De werkwij ze van de veiling is sindsdien geweldig veranderd en uitge groeid tot een internationaal groothandelscentrum van A naam, waar kwaliteit in hoog reide de zomermaanden in of bloemen met een EKO-la- aanzien staat.’ Uiteraard deregio. Fosfaat is gevonden bel als een stap in de goede hield Booij een warm pleidooi intot acht maal de toegesta- richting. Vanwege het be ne hoeveelheid, hetgeen het perkte aanbod en de terug houdendheid van tuin- en oloemenwinkels, is dit ech- VMUCINauHlJ Ot_r I OVIOt-H I t>»t> ^CCIXDLMU l/iJUn WMJLiiHAVLLN I AAkJ <1 ''«Z“\ Edith Radder bij haar mini-rosarium in Snijdelwijk. (Foto: A. Fioole) Kopers op de najaarsbeurs bekijken de aangeboden partijen nauwgezet. 4. •X. X

Weekblad voor Waddinxveen | 1998 | | pagina 25