is bepaald niet van deze tijd Eczeem bij kinderen 'El Jakim' doet ook mee aan promconcert Gekissebis over wegen en financiering Kledingbeurs Het Zuidhonk Open dag modelbouwclub De Sluis Klaverjassen Oranjewijk Drukke tijden voor Concordia Rommelmarkt 'Concordia' Mi vrSdBB Lokatieleider Coenecoop College neemt afscheid PAGINA 11 zo’n kleine 400 leden de revue gepasseerd. Het Zuidwijk op de schop voor reconstructie en verbreding. Cees Bakker). in De Hoge Noot aan de J.W. Frisoweg. schenen blad Paktijd van de Historische Vereniging Bo skoop. Voorzieningen Baatbelasting werd actueel toen in het kader van een be- als te leven) last van de huidaan doening. Voor informatie over de avond kan worden gebeld met het Bureau Patiënten service van het Groene Hart Ziekenhuis, tel. 0182-566 63 24. Voor informatie over ec zeem en de VMCE kunt u bel len met de Huidinfolijn, tel. 026-351 41 60. In 1964 werd onderhandeld met de bewoners en bedrijven van het Zuidwijk en in 1968 volgde discussie in de ge meenteraad over een recon structie van deze weg, op dat moment nog een smalle pol derweg met aan weerskanten sloten. Er ging al met al nog- De club is ontstaan uit een aantal enthousiaste model bouwers die met speedboten onderling wedstrijden hiel den in het stroomkanaal. Door enkele mensen werd er ook gevlogen, maar dit is he laas door gebrek aan goede vliegruimte wat in de verge telheid terecht gekomen. Naast het varen en vliegen kwam ook het rijden met mo delauto’s in opgang. In het begin werd er gereden op het parkeerterrein bij Marskra mer en op de aan te leggen op- en afritten van de Goudse Poort. Er kwamen zelfs zo veel leden met auto’s bij dat werd besloten om een circuit aan te leggen. Na veel verga deren en besprekingen met de gemeente werd uiteinde lijk groen licht gegeven en kon het circuit op 16 augus tus 1981 officieel in gebruik worden genomen. Om het 20-jarige bestaan te vieren houdt modelbouwclub De Sluis op zondag 20 sep tember een open dag op recre atiecentrum De Sluis bij de Julianasluizen te Gouda. Op deze dag zal er vanaf 10.00-17.00 uur doorlopend met alle modellen die door de leden beschikbaar zijn ge- al wat tijd inzitten, waaruit maar blijkt dat de besluitvor ming toentertijd ook niet al tijd even makkelijk ging. No tulen van raadsvergaderin gen uit die tijd geven daar een helder beeld van. Destijds moest Boskoop voor reconstructie van het Zuid wijk zo’n anderhalf miljoen gulden op tafel leggen. De overheid betaalde ruim vier ton mee, belanghebbenden (met name de bedrijven aan het Zuidwijk) zouden onge veer 250.000 gulden moeten bijdragen. Dit is in een ge sprek met de Zuidwijkers be sproken en een commissie van goede diensten werd in gesteld om de belanghebben den mee te krijgen. Bij die ge legenheid werd alweer over baatbelasting gesproken. Bijdrage WADDINXVEEN - Naast de drukke voorbereidingen voor het promconcert op zaterdagavond 7 novem ber zal de harmonie en het opleidingsorkest van het 100-jarige Concordia uit Waddinxveen ook nog en kele andere optredens ver zorgen. Zaterdag 19 september zal Concordia twee concerten geven tijdens de Bedrij- vensportdag in de sporthal ’de Dreef. Het eerste con cert wordt gegeven van 9.00 uur tot 9.30 uur en het tweede concert van 16.30 tot 17.00 uur. Het opleidingsorkest van Concordia zal op deze dag een optreden geven tijdens de braderie in Boskoop. Zaterdag 10 oktober zullen zal zowel het opleidingsor kest als de harmonie van Concordia onder leiding van Pieter Boer deelne men aan een festival in Schoonhoven. I.M. Tromm, burgemeester van Dedem en ge rechts is T. Klazinga, chef van openbare wer- GOUDA/WADDINXVEEN - Op woensdag 23 september organiseert de Vereniging voor Mensen met Constitu tioneel Eczeem (VMCE) in samenwerking met het Groe ne Hart Ziekenhuis (GHZ) een informatieavond over constitutioneel eczeem bij kinderen. genot van een kop koffie even uitrusten. Wie nog enkele bruikbare artikelen in huis heeft staan kan deze afgeven stemmingsplan Sierteeltge- bied eind jaren vijftig over de reconstructie (verbreding van druk werd en sprak de Bo- skoopse gemeenteraad haar instemming uit over een pro- en een re geling ten aanzien van de kostenverdeling. Dit plan voorzag in een nieuwe weg die de de Kerkweg in Wad dinxveen en de Zijde in Bo skoop zou ontlasten. De nieu we weg zou worden aangeslo- goed uitgesorteerd, ten op de Hoogeveenseweg in Benthuizen en ook BOSKOOP - Vele tiental len, zo niet honderden vergaderingen en kubieke meters papier gaan vooraf aan de landinrichting, waarbij vooral de finan ciering een struikelpunt is. Wie betaalt er (mee) en in welke mate? ge. Een raadslid voert aan dat het Zuidwijk model staat voor de uitvoering van het ge hele Sierteeltplan en om die reden moet worden vastge houden aan het beginsel van vrijwilligheid, ook al zou baatbelasting voordelen bie den. Een ander raadslid voert aan dat baatbelasting neer komt op kapitaalverminde ring voor landeigenaren. Toch lijkt op dat moment de invoering van baatbelasting een feit te gaan worden. Vier bruggen wegen in het buitengebied werd gesproken. Vroeger werden veel boomkwekerij producten over het water met de schouw of de bok vervoerd en verder per trein. In de ja ren zestig veranderde dit. Het moest allemaal sneller en in hoog tempo werden steeds meer producten per (vracht)auto vervoerd. De trein raakte helemaal uit de gratie als transportmiddel. Daardoor nam wel het auto verkeer in hoog tempo toe en daar waren de van oudsher smalle wegen, met aan weerszijden sloten, absoluut niet op berekend. Dus moes ten ze verbreed worden en dat was, met de slappe veen bodem, geen simpele opgave. Geen goedkope ook trouwens. Bij de besprekingen over het bestemmingsplan Sierteelt- gebied, eind jaren vijftig, wa ren onder andere ook het Proefstation, het bedrijfsle ven, de polderbesturen en de provincie betrokken. Begin jaren zestig moest de Biezen worden aangepakt en toen dienden de eerste pro blemen zich al aan toen grond moest worden gekocht en ste vig onderhandeld werd over de bijdrage die sierteeltbe drijven zouden moeten leve ren. Baatbelasting bleek toen niet haalbaar en bovendien waren de eerste plannen te hoog gegrepen. Het voetgan- gerstunneltje had een auto- verbinding moeten zijn maar dat was door de beperkte ruimte (op- en afritten) niet mogelijk. De provinciale weg plaatselijk verhogen ook niet want de provincie had hele maal geen zin on bij de aan leg van deze peperdure on derheide weg nog meer kos ten te maken voor de Boskoopse ambities. Zuidwijk Een beladen onderwerp dat echter beslist niet nieuw is want dertig jaar geleden en zelfs daarvoor al werd ge sproken over meebetalen door belanghebbenden aan wegaanleg en -verbreding. Burgemeester G.W. baron Van Dedem maakte er in die tijd geen geheim van voor stander van baatbelasting te zijn. De kosten zouden an ders te zwaar gaan drukken op de gemeenschap. Toen de gemeenteraad echter anders besliste, daarmee een prece dent scheppend voor latere jaren, voorspelde Van Dedem de financiële ondergang van Boskoop op termijn. Hij stond daarin niet alleen. Ook gemeentesecretaris W. Trapman dacht er zo over. ’Boskoop is voor de gemeen schap een dure gemeente. Immers van gemeentewege worden tonnen in de slappe bodem gestopt, terwijl de ver koop van bomen en planten voor het grootste gedeelte de particulieren ten goede komt’, zei hij in 1960 al in een interview (Leidsch Dagblad) ter gelegenheid van zijn 25- jarig ambtsjubileum. Aan de man Trapman is een artikel Een heel grote wens van de modelbouwclub is uitbreiding van het circuit. Zoals het er nu ligt is het klein. Voor ons gaat het nog wel, maar om er Nederlandse Kampioen schappen te rijden voldoet het niet aan de eisen. WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1998 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN De twee extra bruggen, afge dwongen door enkele bedrij ven en de noodzakelijke aan koop van een flink stuk grond van de firma Mesman vor men wel een financiële tegen valler maar de raad wil hier voor niet de uitvoering van het plan op het spel zetten. De werkzaamheden beginnen op 20 april 1970, de dag dat mr. J. Klaasesz, Commissaris der Koningin in Zuid-Hol- land, een werkbezoek breng aan Boskoop. Tijdens een bui tengewone raadsvergadering wordt hij in de raadszaal gloedvol toegesproken en bij gepraat over de Boskoopse problemen. Samen met wet houder K.P.A. Houdijk mag de Commissaris daarna het startsein geven voor de recon structie. Deze handeling bestaat uit het rooien van enkele bomen vooraan het Zuidwijk, ter hoogte van de woning van dr. Hermans. Voor het werkbezoek was trouwens een goedgevulde agenda want Klaasesz moest ook een handeling verrichten voor de bouw van De Mendel- hof, een vlag hijsen op het nieuwe buitencentrum De Schouw en een bezoek bren gen aan de tentoonstelling Flora Nova. Het nieuwe Zuidwijk werd in 1972 geopend door wethou der P. van Den Dool. Een paar jaar later zijn ook beide delen van het Laag Boskoop verbreed waarvoor de noorde lijke sloot werd gedempt. beeld twee boekjes over ec zeem uit), het organiseren van contactgroepen en infor matiebijeenkomsten en het stimuleren van wetenschap pelijk onderzoek. Constitutio neel eczeem is een huidaan doening met als opvallendste kenmerken hevige jeuk en een (extreem) droge huid. De hevige jeuk is meestal moei lijk te stillen. Het gevolg is dat het kind of de volwassene zijn huid vaak tot bloedens toe openkrabt, met een be schadigde huid en kans op in fecties als gevolg. Een be schadigde huid leidt boven dien tot nieuwe jeuk. Deze vicieuze cirkel is vaak maar moeilijk te doorbreken en kan de patiënt en zijn omgeving, zoals zijn ouders, tot wan hoop brengen. In Nederland lijden zo’n 400.000 mensen in meer of mindere mate aan constitu tioneel eczeem. In het alge meen verschijnt constitutio neel eczeem bij zeer jonge kinderen nog voor het einde van hun eerste levensjaar. Bij kinderen is constitutio neel eczeem naast de aanver wante aandoening astma de meest belangrijke chronische ziekte. 75% van de mensen met constitutioneel eczeem is jonger dan 20 jaar, maar een kleine groep mensen houdt veel langer (of zelfs zijn hele i van de eerste brug. Tromm, burgemeester Van Dedem en ge- De heer B.R. Mooyaart, als dermatoloog verbonden aan het Groene Hart Ziekenhuis, zal spreken over de behande ling van deze huidaandoe ning en ingaan op vragen. Tijdens de avond zal informa tie over constitutioneel ec zeem en over de VMCE be schikbaar zijn. De avond vindt plaats in de kapel van de Jozeflokatie (ingang: Jan van Beaumontstraat) en be gint om 19.30 uur. Na afloop is er gelegenheid met elkaar na te praten. De toegang is gratis. In het kader van deze bijeenkomst heeft het Bureau Patiëntenservice van het Groene Hart Ziekenhuis tij dens de maand september op de Bleulandlokatie een the matafel ingericht met infor matie over eczeem. De bijeenkomst is bedoeld voor ouders of verzorgers van kinderen met eczeem, maar ook andere belangstellenden zijn welkom. De VMCE is een landelijke vereniging die in 1994 werd opgericht en thans 1300 leden telt. Deze vereni ging zet zich op veel manie ren in voor de belangen van kinderen en volwassenen met constitutioneel eczeem. Daar toe worden verschillende ac tiviteiten ontplooid, zoals het ontwikkelen van informatie materiaal voor patiënten (de VMCE gaf dit jaar bijvoor- WADDINXVEEN - Op 20 januari van dit jaar was het 20 jaar geleden dat modelbouwclub De Sluis werd opge richt. In deze 20 jaar is er heel wat gebeurd en zijn er WADDINXVEEN - De Stich ting Wijkwerk De Zuidplas houdt maandag 28 en dins dag 29 september in wijkge- bouw Het Zuidhonk (Zuid- plaslaan) weer een kinder- kledingbeurs. De te verkopen kinderkle ding moet schoon, heel en ei gentijds zijn en geschikt voor kinderen met de maten 92 tot en met 182. De verkoop prijzen worden in overleg be paald. De kleding kan worden inge leverd op maandag 28 sep tember van 19.00-21.00 uur en dinsdag 29 september van 9.00-10.30 uur. De verkoop vindt plaats op dinsdag van 13.30-17.00 uur. Het afrekenen van de ver kochte kleding en ophalen van niet-verkochte kleding gebeurt op woensdag 30 sep tember van 14.00-15.00 uur. Niet afgehaalde kleding en opbrengsten die niet afgere kend worden vervallen aan de beurs. Niet verkochte kleding kan men ter beschik king stellen aan de beurs. De opbrengst van de beurs komt ten gunste van het Foster Parents Plan. Voor eventu ele nadere informatie kan men terecht op de volgende telefoonnummers: 0182- 613206 en 0182-610819. Voor informatie tijdens ge noemde tijdstippen kan men 0182-611324 bellen. WADDINXVEEN - Aan het promconcert van de 100-jarige Waddinx- veense muziekvereni ging ’Concordia’ op za terdagavond 7 novem ber in sporthal ’de Dreef werkt ook mee het interkerkelijk gos pelkoor ’El Jakim’ uit Zevenhuizen. In augustus 1968 blijkt dat voorlopig nog niet met de aanleg van het nieuwe Zuid wijk kan worden begonnen. Er wordt onderhandeld met enkele bedrijven die eisen stellen en de plannen worden gewijzigd. Pas in juni 1969 spreekt de gemeenteraad over een nieuw voorstel waarin‘onder andere het tr acé van de weg is gewijzigd en het aantal ophaalbruggen verdubbeld naar vier. Het verwerven van grond is niet goed geregeld, vindt de raad. Het college wil alleen een fi nanciële vergoeding geven aan bedrijven die door grond- overdracht aanzienlijke scha de lijden. In andere gevallen gaat het slechts om een paar meter, deze bedrijven zouden met het oog op het algemeen be lang hun grond ’om-niet’ die nen over te dragen. Opmerkelijk is dan dat voor zitter Van Dedem meedeelt dat de invoering van baatbe lasting niet langer wordt na gestreefd. Een reden voor de ze gewijzigde opstelling van het college wordt niet gege ven. Er wordt op dat moment ook onderhandeld met bedrij ven aan het Laag Boskoop voor een wegverbreding en in dat kader mag een stevige lobby worden verondersteld, een indruk die wordt beves tigd door mensen die deze pe riode hebben meegemaakt. Binnen enkele gemeente- raadsfracties is flink druk uitgeoefend door tegenstan ders van baatbelasting en met succes. Het reconstructievoorstel wordt met gemengde gevoe lens ontvangen. Deels vanwe ge de gevraagde financiële bijdrage, deels ook omdat sommige bedrijven strookjes grond voor een symbolische prijs moeten afstaan. Een en keling vindt het zonde dat het karakteristieke van de weg verloren gaat. De gemeente raad voelt op dat moment wel voor het instellen van baatbe lasting, voor een periode van dertig jaar. Een andere moge lijkheid is een regeling waar bij het bedrag door belang hebbenden via een vrijwillige bijdrage ineens op tafel wordt gelegd. Van Dedem wil dan de discussie afronden met de constatering dat de raad in beginsel positief staat ten op zichte van baatbelasting. Met dit instrument kan ook een bijdrage van niet-deelnemers worden verkregen. Over een verdeelsleutel zal later wor den gesproken. Maar dan laait de discussie weer op en blijkt een deel van de raad toch moeite te hebben met het invoeren van baatbe lasting - waarvoor een veror dening moet worden opge steld die garanties biedt voor een eerlijke verdeling van de lasten - en gaan er stemmen op voor een vrijwillige bijdra- ïen, pick-up’s, radio’s), huis houdelijke spullen (kop en schotels, borden, bestek, gla zen), bloempotten, vazen, boeken, spelletjes, puzzels en schilderijen. Bezoekers kunnen onder het Transport Wethouder P. van den Dool opent het Zuidwijk door het opdraaien Naast hem staan onder meer wethouder J.J.M. Tromm, burgemeesti meentese<retaris P.Q. Groot. De lange man i ken. steld worden gedemon streerd. De toegang is gratis. Tevens bestaat er voor het publiek de mogelijkheid, in dien men dit wenst, om met enkele modellen te varen of te rijden. Voor het varen zijn er zeilboten beschikbaar en om te rijden met elektro auto’s. We hopen u hiermee indien u deze hobby leuk vindt een klein zetje te geven om hier ook mee te beginnen en lid van onze club te worden. Om de feestelijkheden nog meer tot uiting te laten ko men wordt om 14.00 uur de nieuwe rijdersstelling bij het circuit officieel in overgedra gen en geopend door de heer J.G. Coenraats, penning meester van speeltuinvereni ging De Korte Akkeren. Deze rijdersstelling heeft de modelbouwclub cadeau ge kregen van speeltuinvereni ging De Korte Akkeren voor het 20-jarig bestaan. ’Concordia’ uit Waddinxveen weer diverse bruikbare arti kelen uitgestald liggen op ta fels in de beide lokalen van het clubgebouw De Hoge Noot (J.W. Frisoweg). Alle spullen worden van te voren t waardoor er per tafel de vol- Benthuizen en ook een aan- gende artikelen ten verkoop sluiting krijgen op de Putte- zullen liggen: electrische ap- kade (die nu het Noordeinde paraten (lampen, tv-toestel- heet). Het plan is destijd om moverende redenen niet doorgegaan maar op dit mo ment is een variant hierop - de westelijke rondweg - weer helemaal in beeld. zen en gevangenissen. Vanwege het 5-jarig be- staan van El Jakim in 1993 werd er met groot succes ‘The Young Messiah' van Tom Parker uitgevoerd. Bij het tweede lustrum werd J door het koor een uitvoe- ring gegeven van liederen Van Dedem en Trapman wis ten waar ze het over hadden. Twintig jaar later liet Bo skoop onderzoeken of de ge meente al rijp was voor een artikel 12-status. Dat was ze niet. Toen nog niet, maar sindsdien is de situatie alleen maar verslechterd. Boskoop behoort onderhand tot de duurste gemeenten om er te wonen, maar desondanks is er geen geld voor voorzienin gen en ziet Boskoop geen kans om haar wegen behoor lijk te onderhouden, laat staat het treffen van andere voorzieningen. Zaken als de landinrichting WADDINXVEEN - Vrijdag en bijvoorbeeld de recon- 18 september is er weer kla- structie van de Zijde gaan op nieuw zwaar drukken op het eniging Oranjewijk. Aanvang boomkwekersdorp. De oor zaak van dit ongerief is na tuurlijk niet alleen een raadsbesluit van dertig jaar geleden, de Staat heeft sinds dien ook haar steentje bijge dragen door steeds minder bij te dragen. Nu we het hebben over we gen, in 1968 vond men al dat WADDINXVEEN - Zaterdag het verkeer op de Zijde te 3 oktober van acht tot een uur zullen er tijdens de na- j aarsrommelmarkt van de 100-jarige muziekvereniging vinciaal wegenplan uit het in de loop der jaren opgebouwde repertoire. Het repertoire van El Ja kim bestaat uit gospels ongs, ballads en swingende negro-spirituals. Alles na tuurlijk meerstemmig ge zongen. Het doel van het gospel koor is het uitdragen van het evangelie door middel van liederen die in het Ne- J derlands en Engels worden vertolkt. De repetities vinden op donderdagvond plaats in de Gereformeerde Kerk in Zevenhuizen. Zaterdagavond 7 november zullen de harmonie van Concordia, Da Capo uit Bo- skoop en El Jakim uit Ze- I venhuizen enkele muziek- werken gezamenlijk ten ge- hore brengen. WADDINXVEEN Hans Geel; adieu! Na zich bijna veertig jaar aan het Waddinxveense onderwijs te hebben ge wijd, maakt de heer J.D. Geel, lokatieleider van het Coenecoop College, gebruik van de zoge naamde VUT regeling. Nadat hij vele tientallen jaren op de christelijke huishoudschool De Rank werkzaam was ge weest, kwam hij na de fusie met de Koningin W ilhelmina-mavo adjunct-directeur recht op de christelijke scholengemeenschap De Wadde. (Een naam die hij overigens zelf had be dacht). Nadat 3 jaar geleden zo wel de Prof. Kohn- stamm-mavo als de Wadde fuseerden met de Samenwerkingsschool voor havo- en atheneum, was de heer (Hans) Geel als lokatieleider verbon den aan het Coenecoop s College te Waddinxveen. Vooral zijn persoonlijke betrokkenheid met de leerling heeft bij hem een bijzondere plaats in genomen. Zijn lijfspreuk was dan ook: Lesgeven is een beetje liefhebben. Naast zijn tomeloze inet voor het Waddinxveense onderwijs, is de heer Geel ook actief als lid van het Waddinxveens Historisch Genootschap. gewijd in het deze week ver- Daamaast verleent hij vanaf 1976 doormiddel van declamaties zijn me dewerking aan de 4 mei vieringen. Op donderdag 24 sep tember van 17.00-19.00 uur wordt er ter gele genheid van zijn af scheid een receptie ge houden in de aula van het Coenecoop College (lokatie ex-Wadde). Ouders, vrienden, be kenden, leerlingen en oud-leerlingen worden hiervoor van harte uit genodigd. Voor het promconcert kun- g nen toegangsbewijzen a j ƒ25,- worden besteld wor- den bij voorzitter J. Romijn I van de muziekvereniging Concordia, tel. 0182- 616297. Bij de oprichting in 1988 was het interkerkelijk gos pelkoor El Jakim meteen een schot in de roos. Vanaf het begin meldden zich di rect 30 enthousiaste leden uit Zevenhuizen en haar wijde omgeving. Er werd gekozen voor de toepasselijke naam El-Ja- kim wat ’God richt op’ bete kent. Het koor groeide hierna uit tot zelfs 45 le den. Als dirigent werd aan getrokken Ben Kramer, kerkorganist en docerend musicus in Boskoop. Hij is naast koorleider ook inspi rator en begeleider op de piano. Bij optredens in het land heeft het Zevenhuizense koor de beschikking over een dwarsfluitiste en een drummer. De afgelopen ja ren heeft El Jakim vele kerken in Nederland van binnen gezien. Daarnaast werd er veelvuldig opgetre den in (verzorgings) tehui- verjassen in de speeltuinver- 20.00 uur, het eerste kopje koffie is gratis. i- T L (foto: arthltf A. Fiool») (Foto: archiof GK)

Weekblad voor Waddinxveen | 1998 | | pagina 11