Bijzondere primeur voor Boonstoppel Troubadour gaat op Groene Toer Diploma's aan schilders en afwerkers uitgereikt Opening van atletiekbaan Uit het boomteeltpraktijkonderzoek Elf gemeentebesturen gingen met treintaxi Waddinxveen voor I -til De groep geslaagden van de <ursuslo<atie Waddinxveen. ook accordeon, luit, gitaar, trekzak, klompviool en hom mel speelt en een mysterieu ze stereo speeldoos bedient. Naast genieten van de zang en muziek van Bert van Baar kunnen jong en oud meedoen aan diverse Oud-Hollandse volksspelen zoals ringsteken en levend ganzenbord. len voor nieuw onderzoek zullen de komende maanden aan de Commissie Onder zoek Boomkwekerij van het PT ter financiering worden aangeboden. (Informatie bij Nico Dolmans, 0172-219720). voorbeelden van saldobere- keningen, onderverdeeld naar deelsector. Nieuw is de bijgevoegde dis kette met een rekenvel om zelfs saldo’s te berekenen (voor bestellen zie ’publica ties). Doorgroei winterstekken van laanbomen Op proeftuin ’De Bouten burg’ in Lienden is bekeken of de doorgroei van winter stekken verbeterd kan wor den. Aan een deel van het stekmedium zijn meststoffen (pH-verhoging) toegevoegd. Aan een ander deel schim melbestrijdingsmiddelen. De stekken in het medium met schimmelbestrij dingsmidde- len vertoonden de beste door groei. Het is aannemelijk dat de uitval na beworteling ver oorzaakt wordt door schim mels. Herhaaldelijk toepas sen van een schimmelbestrij ding zou de doorgroei verder kunnen verbeteren. (Infor matie bij Frank Nouwens, 0488-482128). Cultuur- en gebruiks- waardeonderzoek Helenium en Anemone Deze zomer is gestart met twee nieuwe cultuur- en ge bruikswaar deonder zoeken aan vaste planten. In overleg met kwekers is gekozen voor Helenium en herfstbloeiende Anemone (Japanse Ane moon). Dit j aar worden zo veel mo gelijk soorten en cultivars van deze geslachten verza meld. De beoordeling zal vanaf 1999 plaatsvinden. Naast de sierwaarde zullen de groei, gezondheid, winter hardheid en de gebruiksmo gelijkheden van de cultivars onder de loep worden geno men. Kwekers die zeldzame cultivars hebben, of die hun eigen selecties in de proef willen laten meedraaien kunnen contact opnemen met Margareth Hop, 0172- 219805. wissel op de toekomst getrok ken hoeft te worden. Hierbij hoopt de vereniging bij mon de van haar voorzitter Ri chard Franken een beroep te kunnen doen op bedrijven en particulieren in Waddinx veen die S.C. Antilope een warm hart toedragen. J eugdwisseltrofee Troubadour Bert van Baar zingt tijdens deze dag de lof over de recreatiegebieden in Zuid-Holland in het alge meen en over Slingeland in het bijzonder. Daarnaast kunnen de bezoe kers meedoen aan diverse Oud-Hollandse spelen. Dit al les in het kader van de ’Groe ne Toer 1998’. De Oud-Hollandse trouba dour Bard de Beer is ver dwaald in de tijd. In de zomer van 1998 zoekt hij een oplos sing in de natuur. Tijdens de Groene Toer ont moet hij in Zuid-Holland de liedjeszanger Bert van Baar, een zingende natuurgids die Het is haar officieel niet be kend, hoe groot de commer cieel bepaalde bijdrage van NSR voor de treintaxi mo menteel is. Bekend is wel dat deze in de periode 1993-1997 circa 15 miljoen per jaar heeft bedragen. Transvision heeft Verkeer en Waterstaat gemeld dat zij in verband met de voorgenomen inkrimping 11 gemeenten heeft benaderd. Op dit mo ment valt nog niet te zeggen, of deze gemeenten al dan niet bereid zijn financieel bij te dragen aan de exploitatie van de treintaxi. De beperking van de NSR-bij- drage (niet een afschaffing) is een besluit, genomen op be drijfseconomische gronden waarvoor NSR zelf geheel verantwoordelijk is, hetgeen ook geldt voor de wijze van invulling van de gevolgen daarvan door Transvision. Alhoewel daarmee de bereik baarheid in - zij het beperkte - gebieden afneemt, heeft de minister begrip voor de door NSR gehanteerde motieven. ‘Zoals gezegd ben ik met Transvision in overleg over voorstellen van hun zijde om de kwaliteit van de treintaxi nog te vergroten en het pro ject mogelijk op specifieke plaatsen uit te breiden'. ‘Ik vind het echter niet op mijn weg liggen om over handhaving van onrendabele onderdelen met Transvision of NS Reizigers te overleggen danwel over een structurele bijdrage in de exploitatie daarvan'. Decentrale overheden kun nen volgens haar binnen hun verkeer- en vervoerbeleid af wegingen maken waarbij de maatschappelijke functie van de treintaxi, eventueel afge zet tegen de mogelijkheden die het Collectief Vraagaf hankelijk Vervoer (CW) hen ook biedt, aanleiding is om al dan niet een financiële bij drage aan de treintaxi te ver lenen. Stichting ‘Den Haneker' ver zorgt een presentatie over de relatie tussen recreant en ag rariër. Bij de Groenbus van de provincie Zuid-Holland kan men informatie krijgen over recreatiemogelijkheden zoals wandelen, fietsen en kanovaren in Zuid-Holland. Hengelsportverenigingen ‘De Alver' en ‘De Graafstroom' geven visdemonstraties en organiseren viswedstrijden. Handleiding voor duurzame, milieuvriende lijke boomteelt Het boomteeltpraktijkonder- zoek heeft een praktisch handboekje uitgebracht voor een meer milieuvriendelijke boomteelt in de vollegrond. Het BPO heeft de afgelopen jaren uitgebreid onderzoek gedaan naar een duurzame aanpak waarbij het milieu en het inkomen van de teler belangrijke uitgangspunten vormden, de resultaten van dit onderzoek zijn vervat in een praktisch advies waar el ke boomteler zijn voordeel mee kan doen. Diverse methoden worden beschreven en toegelicht, vaak aangevuld met prakti sche tips. Een aantal metho den past de praktijk al toe, andere zijn het uitproberen waard (voor bestellen zie ’Pu blicaties’) Uit het onderzoek Sortiment en gebruikswaar de Hydrangea macrophylla en Hydrangea serrata in beeld. Het acht jaar durende onderzoek naar twee belang rijke soorten binnen het Hy drangea sortiment is afgeslo ten met een uitgebreid rap port. Het sortiment is op diverse grondsoorten onder worpen aan een zeer kriti sche praktijktest. Er is onder andere gekeken naar uiterlijke gewasken- merken, ziektegevoeligheid en winterhardheid. Het re sultaat is een overzichtelijk rapport, waarin de verschil lende cultivars uitgebreid worden besproken. Onduide lijkheden over naamgeving zijn recht gezet. Per catego rie is een top vijftien opge steld die een aanbeveling voor uitgebreidere teelt vormt, (voor bestellen zie ’Publicaties) Er is bij het PT een onderzoeksvoorstel inge diend om tachtig nieuwe ver zamelde cultivars te beoorde len. (Informatie bij Rob de Bree, 0172-219733). WADDINXVEEN - Na een grondige renovatie zal op za terdag 26 september sportwethouder drs. Aad van Hol- steijn (PvdA) de atletiekbaan van Antilope aan de Al- berdingk Thijmlaan officieel openen. SCHIEDAM/WADDINXVEEN - De provincie Zuid-Hol land houdt in samenwerking met Groenservice Zuid- Holland zaterdag 19 september een recreatiedag in het recreatiegebied Slingeland. Kwantitatieve Informatie Boomteelt 1998 Het Boomteeltpraktijkonder- zoek heeft de Kwantitatieve Informatie (KWIN) Boom teelt herzien. In dit boek werk staan cijfermatige ge gevens over de boomkwekerij (inclusief vaste planten). Het bestaat uit twee delen en een bijlage. Deel één (vijftig pagi na’s) geeft algemene kenge tallen van de sector, kosten van duurzame en niet-duur- zame productiemiddelen, subsidies, regelingen, belas tingen en dergelijke. Deel twee geeft meer dan honderd Oude cultivars geschikt als containerplant Kwekers zoeken nieuwe vi sueel aantrekkelijke contai- nerplanten meestal onder de nieuwe uitgiften. Maar ook onder de hele oude cultivars, met latijnse culti- vamamen, zijn bij de vaste planten en heesters leuke aanvullingen voor het visu eel aantrekkelijke sortiment te vinden. Namen als ’Na- nus’, ’Minor’, ’Pendulus’, ’De- pressus’, ’Parvus’, Humilus’ en ’Pendulus’ geven aan dat het om compacte, platte of hangende planten gaat. Het boomteeltpraktijkonderzoek heeft enkele planten uit deze categorie uitgeprobeerd. Een goede kandidaat was de compacte roze bloeiende vas te plant Lychnis flos-jovis ’Nana’. Vegetatief vermeerderd is deze cultivar al jaren in de handel, maar hij bleek ook van zaad uniform terug te komen en in het tweede jaar goed te bloeien. Nederlandse kwekers die deze plant van zaad willen uitproberen kun nen een monster bestellen door 7,50 gulden over te ma ken op postgiro 213116 van het Boomteeltpraktijkonder zoek, onder vermelding van ’Zaad Lychnis’. (Informatie bij Margareth Hop, 0172- 219805). Na een drie maanden duren de renovatie van de atletiek baan staan de Antilopers te trappelen om hun rondjes op een nu vrijwel altijd droge at letiekbaan te draaien. Daar om starten op zaterdag 26 september na opening van de baan door de Wethouder van Sport en Recreatie de club- kampioenschap. Deze clubkampioenschappen zijn tevens de laatste wed strijd in een serie welke mee telt voor de ABN/AMRO- jeugdwisseltrofee. Deze tro fee is door de ABN/AMRO-bank beschik baar gesteld om ook de jeugd in het zonnetje te zetten die absoluut wat minder pres teert dan de talenten. Onder anderen Joost Blok land die nu op landelijk ni veau bij de jeugd een stevige partij meeblaast en Ed van Gemeren die als jeugdlid van S.C. Antilope vele clubre cords liet sneuvelen. En str aks kent Waddinxveen het jeugdlid die zijn eigen presta ties in het afgelopen seizoen het best verbeterd heeft. De wisseltrofee zal zeker een sti mulans voor de jeugd zijn om op zaterdag 26 september hun beste beentje voor te zet ten. De atletiekbaan was duide lijk aan deze opknapbeurt toe. De afgelopen jaren moes ten de Antilopers door de slechte staat van de baan ge durende de winters op de weg trainen. Geen wenselijke si tuatie uit oogpunt van veilig heid en de kwaliteit van de trainingen. De Gemeente deelde de mening van de ver eniging en besliste in het voorjaar dat op haar kosten de renovatiewerkzaamheden een aanvang konden nemen. Deze renovatie is pas het be gin. Atletiek en met name de recreatieve loopsport zit dui delijk in de lift. Ook S.C. An tilope plukt hier de vruchten van middels een onstuimige groei van het ledenaantal van 160 in 1996 naar 225 op dit moment. Deze sterke groei van het ledenaantal en vooral de zeer slechte staat van het clubgebouw dwingen de ver eniging tot nieuwbouw. In de onlangs gehouden bijzondere ledenvergadering zijn knopen doorgehakt en is besloten de 20-jaar oude portocabins te vervangen door een nieuw clubgebouw. Het moet vooral een functioneel en gezellig gebouw worden. Door een goed financieel be leid in de afgelopen jaren is het voor S.C. Antilope moge lijk om een groot deel van de toch flinke investering uit ei gen middelen te bekostigen. De Antilopers zullen echter in het najaar niet alleen op sportief gebied van zich laten horen. Middels een aantal lu dieke acties zullen de leden pogen het nog resterende gat in de financiering te verklei nen zodat een niet al grote Voorstellen voor onder zoek 1999 Begin augustus zijn de voor stellen voor onderzoek voor 1999 bij het Ministerie van Landbouw Natuurbeheer en Visserij ihgediend. Het BPO heeft een nieuw programma geschreven voor de voortzet ting van het onderzoek naar geïntegreerde en biologische bedrijfssystemen. Nieuwe as pecten hierin zijn onder an dere de volledig biologische teelt, het gebruik van groen- bemesters, ontwikkeling van natuurwaarde op het bedrijf en de inpassing in het land- schap. Het BPO wil daarnaast blij ven werken aan de tien pro gramma’s, waarin diverse onderzoeksinstellingen sa menwerken. Deze program ma’s gaan over bemesting, gewasbescherming, kwali teitszorg, concurrentie kracht, arbeid en natuuront wikkeling. De voorstellen voor onderzoek zullen door diverse commissies worden beoordeeld, waarna de uit eindelijke toewijzing van het budget voor 1999 kan volgen. De door het Productschap Tuinbouw gefinancierde lo pende projecten en voorstel- Kinderen kunnen ook sprin gen op een springkussen. Ook watersportactiviteiten ont breken niet zoals kanovaren. Onder de deelnemers worden leuke prijzen verloot. Deelna me aan alle activiteiten is gratis. In het stiltegebied van het re- WADDINXVEEN/DEN HAAG - Inmiddels zijn elf ge meenten Waddinxveen voorgegaan in het verstrekken van een financiële bijdrage aan de diensten in hun ge meenten van de treintaxi. Dat schrijft minister T. Nete lenbos van Verkeer en Waterstaat in antwoord op vra gen van de Tweede-Kamerfractie van GroenLinks. Waddinxveen denkt nog na over een financiële injectie. NS Reizigers (NSR) heeft voor de exploitatie van trein taxi een contract gesloten met haar dochter Transvi sion, zo legt de bewindsvrou we aan het parlement uit. Daarin is een bedrag opgeno men voor de dekking van de exploitatiekosten van de treintaxi. NSR betaalt dit be drag omdat de treintaxi treinvervoer genereert en de algehele kwaliteit van het reizen per trein verbetert. NSR heeft inderdaad aan Transvision aangegeven dat zij voornemens is haar bijdra ge aan de exploitatie van de treintaxi te beperken. De verantwoordelijkheid voor de exploitatie van de formule treintaxi berust bij Transvi sion. Op basis van haar eigen verantwoordelijkheid beoor deelt zij de omvang van trein taxi, zoals bijvoorbeeld het aantal stations en de omvang van de geldigheidsgebieden. Daarbij speelt mede een rol de bijdrage die NSR hiervoor aan Transvision betaalt. Noch met NSR, noch met Transvision zijn hierover af spraken gemaakt. In algemene zin hebben NSR en Transvision in de eerste helft van dit jaar overleg ge voerd met het ministerie van Verkeer en Waterstaat. De gemeenten en de reizi- gersorganisatie Rover waren hierbij niet betrokken. Voor zover minister T. Netelenbos bekend is, heeft Rover even min overleg gevoerd met Transvision. De problematiek van onren dabele projectonderdelen is daarbij zijdelings aan de orde geweest. De minister heeft daarover met NSR en Trans vision geen nadere afspraken Bijzondere primeur voor de garagebedrijven van Boonstoppel. WADDINXVEEN - De autobedrijven Boon stoppel, Peugeot-dealer voor Waddinxveen en Boonstoppel jr., Mitsub- ishi-dealer voor Wad dinxveen en Gouda heb ben vorige week voor een bijzondere primeur gezorgd. Gezamenlijk hebben zij een unieke voorintro- ductie van tegelijkertijd twee nieuwe modellen, de Peugeot 206 en de Mitsubishi Space Star gegeven. De presentatie van deze gloednieuwe auto’s vond nu eens niet plaats in een showroom maar bij Restaurant Akkeroord te Waddinx veen. De komende week vindt de landelijke in troductie plaats van zo wel de Peugeot 206 als de Mitsubishi Space Star en zijn de nieuwe modellen voor iedereen te zien in de showrooms van de betreffende be drijven. WADDINXVEEN - Zaterdag 5 september zijn in hotel Mercure in Nieuwegein de diploma’s uitgereikt van de Kader- en Ondernemersopleiding voor het Schil ders- en Afwerkingsbedrijf zoals die wordt gegeven door opleidingscentrum SVS aan de Limaweg in Wad dinxveen. In totaal 81 geslaagden mochten het diplo ma in ontvangst nemen. De opleiding bestaat uit zeven afzonderlijke cursussen na- - melijk: uitvoerder, calculator, geautomatiseerd calculeren, bedrijfsleider, algemene ondememingsvaardigheden 1 en 2 en ondernemen in het schilders-, afwerkings- en glaszetbe- drijf. De geslaagden hebben de tentamens van al deze cur sussen met goed gevolg doorlopen. In totaal 159 cursisten zijn twee jaar geleden aan dit opleidingstraject begonnen, tien procent daarvan is voortijdig gestopt. Zo’n twintig procent moet nog tentamen doen en de rest heeft met het behalen van het certificaat van één van de cursussen zijn/haar opleidingsdoel reeds bereikt. Met het oog op deze resultaten is het rendement van de Kader- en Ondememers- opleiding hoog te noemen. De heer J. van der Worp (voorzitter van het Opleidingscen trum SVS) zei ter inleiding op de diploma-uitreiking er trots op te zijn dat er weer 81 goedopgeleide ondernemers aan de bedrijfstak zijn toegevoegd. ‘Kennis draagt bij aan het imago en daar moeten we voortdurend aan werken. Want over de aanwas van van nieuwe mensen in de bedrijfstak is wel eni ge zorg. Hoe vind je voldoende mensen die vanuit een posi tieve selectie voor het vak kiezen. Het potentieel krimpt en we zullen dus een bovenmatige inspanning moeten doen om mensen te trekken', zo schetste Van der Worp. Hij stelde daarmee het jonge management voor de uitdaging te zorgen voor continuïteit van het werk het hele jaar door, omdat dit één van de belangrijkste aspecten in de beeldvorming rond het vak is. De continuïteit is maatwerk en is nauw verweven met de invulling van de bedrijfsactiviteiten, waarbij Van der Worp het gebruik van oplosmiddelarme verfproducten als voorbeeld noemde. creatieterrein verzorgt de Natuur- en Vogelwacht wan delingen onder leiding van IVN-gidsen. Er zijn verder diverse infor matiestands. Zo geeft onder meer rattenvanger Arie Wit- sier informatie over muskus ratten en geven hengelsport verenigingen voorlichting over de visstand. BOSKOOP - Met ingang van 1 augustus is ingeni eur H. (Bertus) Meijer in dienst getreden als onder zoeker bos- en haagplant- soen en rozen bij het Boomteeltpraktijkonder zoek. Meijer heeft na zijn opleiding aan de MTuS en HLO ondezoekservaring opgedaan bij de LU en CPRO-DLO te Wagenin- gen. Hij volgt Koen Rotte veel op, die deze functie eerder vervulde, (tel. 0172-21948) gemaakt. Uitgangspunt voor haar mi nisterie is steeds geweest, dat de treintaxi zonder rijksbij- drage in de exploitatielasten op de taximarkt dient te ope reren. Behoudens een start- bijdrage in de aanloopkosten, is dat ook steeds het geval ge weest. Met Transvision is gesproken over een algehele kwaliteits verbetering en mogelijke aanvullende treintaxiprojec- ten, met name in (voor)stede- lijke gebieden. De maat schappelijke functie is daar mee gediend, en er komt een betere bereikbaarheid tot stand. Om die reden overweegt de minister, in lijn met de start- bijdrage bij de introductie van het treintaxiconcept een in tijd beperkte, prestatieaf- hankelijke bijdrage te verle nen, vanuit de optiek dat de treintaxi juist in aanvulling op treindiensten als voor- en natransport de collectief ver voerketen verder kan ver sterken. Transvision heeft het ministerie van V&W mee gedeeld, dat zij gelet op de fi nanciële mogelijkheden voor nemens is een aantal geldig heidsgebieden qua omvang in te krimpen. Alvorens daartoe over te gaan heeft zij aan de desbe treffende gemeenten de vraag voorgelegd, of deze bereid zijn daarin financieel bij te dra gen, waardoor zou kunnen worden voorkomen dat trein taxi in die gemeenten zou verdwijnen. Het is de minister bekend dat nu in ieder geval reeds 12 ge meenten een bijdrage vers trekken in de exploitatie van de treintaxi. PAGINA 13 (foto SVS) WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1998 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WE

Weekblad voor Waddinxveen | 1998 | | pagina 13