Landschap geeft Recreatie kaart uit Zuidhollands Thuishulpcentrale zoekt vrij’willigers Nieuw seizoen De Open Cirkel Avond van Riagg over werkstress IJZER MOET JE SMEDEN ALS HET VUUR HEET IS!! ED REUSKEN Tentoonstelling ‘Op reis naar Ethiopie‘ Jaap Kroonenburg geeft concert in Gereformeerde Kerk Asielzoeker in hefbrug (3) ’Klassewerk’ een jaar aan de Heijermanslaan gl r Herfstwandeling in het Gouwebos Harold Hiemstra nieuwe voorzitter van hockeyclub Kledingdiefstal Info-avond over angst en fobie WADDINXVEEN/GOUDA - In het kader van de Dag voor de Geestelijke Volksgezondheid houdt de Gezondheidswijzer Gouda op dinsdagavond 27 okto ber om acht uur een informatie avond over angsten en fobieën. De bijeenkomst wordt gehouden in het gebouw van De Vier stroom aan de Antwerpseweg 7 te Gouda. Dr. LTimmerman, psy chiater, zal informatie geven over de hoofdkenmerken van de stoornissen en zal inzicht geven welke verschijnselen wel een fo bie of angst zijn en welke niet. Daarnaast zullen ook behandel- mogelijkheden besproken wor den. Een medewerker van de Stichting Fobieclub Nederland zal vertellen wat deze stichting voor mensen met angsten of fobieën kan betekenen. Er is ruim gele genheid tot het stellen van vra gen. K i PAGINA 13 A Tel. (0172) 21 22 71 Snipperdagen LEZERS SCHRIJVEN Uw specialist op het gebied van: Gordijnen Vitrage Tapijt Houten vloeren Marmoleum vloeren WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1998 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Van 18 september tot en met 17 oktober 1998 brengen wij onze smeedijzeren roedes onder uw aandacht. Bij aankoop, gedurende deze periode, geven wij u op smeedijzeren roedes 10% korting. Ethiopische kinderen in Tigray. (Foto: Nokia Hootsmans). Galerij 2 (tegenover hefbrug) Openingstijden: 2771 XJ Boskoop dinsdag t/m vrijdag vrijdagavond zaterdag 10.00-17.30 uur 19.00-21.00 uur 10.00-17.00 uur Kaarsen, mobiles, handdoeken en washandjes met een gebor duurde letter erop, houten vrachtwagens, je kunt het zo gek niet bedenken of het is er te koop. De winkel is echter niet de eni ge dagbesteding voor de deel nemers. Iris Sip (28), activitei tenbegeleidster: ‘We hebben bijna 70 deelnemers die dage lijks bij ons werken, die kunnen uiteraard niet allemaal in de winkel werken. We hebben twee houtgroepen. In de ene groep wordt hout gezaagd en geschuurd, de andere groep zorgt voor het schilderen en het lakken van de spullen*. ‘Verder is er een grote kantine waar alle deelnemers tussen de middag lunchen. De tafels wor den gedekt, de afwas wordt ge daan, de boodschappen voor de lunch, dat doen de deelnemers allemaal zelf. De textielgroep maakt bijvoorbeeld antroposofi sche poppetjes en rugzakken'. ‘We verrichten verder met z'n allen licht industrieel werk1, gaat ze verder. ‘Er worden folders gevouwen, die ook onder bege leiding worden rondgebracht, we stellen documentatiemap pen samen, verzorgen mailings, de deelnemers doen pleisters in doosjes en pakken verbanddo zen in. Van alles dus*. Ingeborg van Rijk (35) is team- leidster dagactiviteiten van de regio Midden- Holland. Ze heeft de leiding over het personeel van de dagactiviteitencentra in Waddinxveen, Bodegraven en Alphen aan den Rijn. 'We proberen voor alle deelne mers een dagbesteding te vin den die bij ze past. Wat ze doen moet aansluiten bij hun in teresses en aangepast worden aan hun kunnen. Het kan zijn dat iemand drie dagen wil wer ken, of vijf dagen waarvan één dag in de houtgroep, drie dagen in de winkel en één dag in de kantine. Dat kan allemaal. Werken is in Hooge Burch niet verplicht, maar er wordt wel geprobeerd om iedereen een zinvolle dag besteding aan te bieden'. Aan de bijeenkomst zijn geen kosten aan verbonden. ‘Het komt nauwelijks voor dat iemand niet wil werken. Ver standelijk gehandicapten gaan tot hun twintigste naar school. Tijdens de schooltijd wordt een stage doorlopen om te kijken waar de interesses liggen. Daarna gaan ze werken, net als de rest van de maatschappij. En net als de rest van de maat schappij zien ze het vaak als sta tusverhogend om te gaan wer ken', legt Ingeborg uit ‘Natuurlijk heeft een deelnemer wel eens geen zin, net als de rest van de wereld. En net als de rest van de wereld hebben ze snipperdagen die ze op kun nen nemen*. De meeste deelnemers van Klassewerk wonen in Hooge Burch in de dependances De Kniek, Antares en de Sterren laan in Waddinxveen en een aantal woont thuis. Sinds de verhuizing naar het nieuwe pand vorig jaar is het aantal werkenden gestegen. In gebouw De Staring, waar Klas sewerk voorheen was geves tigd, waren drie groepen met in totaal 24 deelnemers. Nu zijn dat er bijna 70, het streefgetal. De winkel, die er sinds de ver huizing is bijgekomen is nog niet het succes wat het had moeten zijn. ‘We liggen niet in een looproute', aldus Ingeborg van Rijk. ‘We moeten wat beter be kend worden in Waddinxveen. De klanten die we hebben zijn overigens heel enthousiast. Het is niet de bedoeling dat we winst maken met Klassewerk*. ‘We willen quitte spelen. We betalen van de ’winst’ de ma thalen die we nodig hebben. Gelukkig lukt dat quitte spelen goed. Er zijn genoeg Waddinx- veensg bedrijven die ons werk verschaffen*. ‘Ten eerste is het voor een be drijf goedkoper om mailings door ons te laten verzorgen WADDINXVEEN - Vorige week donderdag hield de hockeyclub Wad dinxveen (HCW) de algemene leden vergadering in het eigen clubhuis aan de Sniepweg. Met toestemming met de aanwezige leden werd het nieuwe hockeybestuur geïnstalleerd. In het nieuwe bestuur hebben zitting Ha rold Hiemstra (voorzitter). Hans van Rosendael (penningmeester), Wim Hofmijster (secretaris), Wietske Mul- der-Geerling (hockeyzaken), Rob Berrevoets (commerciële zaken) en Olaf de Groot (jeugdzaken). koor en het gemengd koor Vocal Devotion (voorheen het Henry Blackmon Koor) uit Maassluis. Onlangs maakte hij samen met de sopraan Alisa Kasmir een cd met, naast populaire zangstukken en enkele orgelwerken, het prachti ge Miroir de Peine van Hendrik Andriessen. Vanwege zijn verdiensten voor de Franse orgelcultuur is Jaap Kroonenburg door de Société Académique d’Education Arts, Sciences et Lettres te Parijs in 1991 onderscheiden met de zil veren medaille. Op het programma in de Gere formeerde Kerk in Zevenhuizen staan werken van Andriessen, Bach, Buxtehude, Asma, Vogel, Tuma^n Marg-Elert. De winkel van Klassewerk aan de Herman Heijermanslaan in Waddinxveen waar verstandelijk gehandicapten hun zelfge maakte producten sinds een jaar verkopen. (Foto. Sjaak Noteboom). dan door hun eigen ’duur be- taalde’medewerkers, ten twee de is ons product gewoon goed. Het voldoet aan de ver wachtingen. Ten derde is het meegenomen dat onze deelne mers geholpen worden aan werk. Hun gevoel van eigen waarde groeit door het werken hier*. Een paar mensen van Klasse werk, werken buiten het ge bouw. Iris Sip: ‘Ze werken on der begeleiding in een super markt bijvoorbeeld. Er wordt dus inderdaad per persoon naar de mogelijkheden gekeken*. De 26-jarige Kees Hogendoorn is een van de deelnemers. Hij helpt hij bij het folders vouwen. Kees: ‘Ik leg de folders op sta pels van vijftig. Eerst weeg ik ze, zodat ik kan zien of het goed is gedaan. Weegt het meer dan 35 gram, dan moet er een folder uit, weegt het minder dan 35 gram, zit er één te weinig in*. ‘Ik werk een paar dagen hier en een paar dagen thuis. Ik woon bij mijn ouders in Schoonhoven en ik moet afwassen en zo. O ja, zet er ook maar bij dat ik mijn rijbewijs heb gehaald*. Ayse is bezig pleisters in een doosje te doen. Ze heeft er zichtbaar plezier in, want ze lacht aan een stuk. ‘Ja, het is leuk*, is haar commentaar. De openingstijden van de win kel van Klassewerk aan de Her man Heijermanslaan zijn op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.00 uuur tot 15.30 uur. Op vrijdag tot 15.00 uur. door MAAIKE THÜSS WADDINXVEEN - Klasse werk, het dagactiviteitencen trum van Hooge Burch in Wad dinxveen, is sinds een jaar ge vestigd in een verbouwd schoolgebouw aan de Herman Heijermanslaan. Mensen met een verstandelijke handicap werken op die plek vijf dagen per week.ln het gebouw is een winkel gevestigd, waar alle arti kelen worden verkocht die ter plekke of op andere dependan ces van Hooge Burch worden gemaakt. COCK VERGEER Bloemendaalseweg I4E Waddinxveen Voor belangstellenden houdt de Thuishulpcentrale een informatie avond op maandag 12 oktober vanaf 20.00 uur op de Spoorstraat 2 in Gouda. Aanmelden bij De Vierstroom-Zorglijn, tel. 0182- 594500. WONING PROJEKTSTOFFERING sen, maar nee oom agent kon het wel. Ik bood m’n fiets aan, dan wilde ik het verkeer wel 10 minuten rege len. Maar dat feest ging dus niet door. Ik stel voor dat we alle agenten een fiets geven, want die kunnen hard fietsen. Na veel heen en weer gepraat kon ik de agent er niet van over tuigen dat je meer dan 10 minu ten tijd nodig had om aan de an dere kant te komen. Nee, oom agent, geen sprookjes vertellen, want daar geloof ik niet meer in. Ik ben wel zestig jaar maar niet gek. WADDINXVEEN - Eenmaal per maand, op woensdagavond, staan de deuren van ‘De Schaapskooi* (Nesse) weer open voor de bij eenkomsten van de hervormde ontmoetingskring De Open Cir kel. Vanaf 20.00 uur kan iedereen bin nenlopen. Tussen 20.15 en 22.00 uur is er een kort programma. De avonden hebben een open karak ter; mensen kunnen dus komen en gaan wanneer ze willen. De Open Cirkel gaat uit van de Cen trale Hervormde Gemeente te Waddinxveen. Vandaag - woensdag 30 septem ber - begint De Open Cirkel weer. De avond zal gaan over het thema ‘De vreemdeling binnen onze poorten*. De kerken in Waddinxveen orga niseren met een groep vrijwilli gers veel voor ‘onze vreemdelin gen van ver* uit het asielzoekers centrum. De zorg voor deze mensen wordt vaak afgeschoven op bovengenoemde, vaak enthou siaste vrijwilligers. Vinden veel christenen het juist moeilijk, om echt naasten te zijn voor asielzoekers, die nog vaak moslim zijn ook? Hoe kunnen christenen met moslims omgaan zonder hun integriteit aan te tas ten? Maar ook: hoe kunnen wij Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden ge weigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel ge plaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. ZEVENHUIZEN - Jaap Kronen burg, organist van de Grote Kerk in Maassluis, geeft zaterdagavond 10 oktober om acht uur een con cert op het Van Leeuwen-orgel van de Gereformeerde Kerk in Zevenhuizen. De toegang is gra tis. Sinds 1991 zorgt de commis sie kerkmuziek van de Gerefor meerde Kerk en de culturele stichting De Zeven Muzen dat er aan het eind van de zomer een bekende organist een concert geeft op het in dat jaar in gebruik genomen orgel. In voorgaande jaren waren dit onder andere Christiaan Ingelse van de Sint Janskerk in Gouda, Aart Bergwerff van de Lutherse Kerk in Den Haag, Herman van Vliet van de Sint Joriskerk in Amersfoort en Willem Blonk uit Rotterdam-Ommoord. Volgende week zaterdag komt de bekende organist Jaap Kroonen burg. Vanaf zijn achtste kreeg hij pianoles, later gevolgd door or gelles. Na de HBS zette hij zijn studie voort aan de Technische Universiteit te Delft, waar hij in 1973 als natuurkundig ingenieur afstudeerde. In deze periode kreeg hij orgelles van Piet van Amstel en jan J. van Berg en bovendien vanaf 1968 in terpretatielessen van Feike Asma, die hem adviseerde een orgeldi- ploma te gaan halen. In 1981 be haalde hij onder andere het solis tendiploma. Als organist is Jaap Kroonenburg werkzaam geweest in Sint-Pan- cras en Heiloo. Sinds 1972 be speelt hij het orgel van de Grote Kerk van Maassluis. Eerst als tweede organist naast Feike As ma en na zijn overlijden in 1984 als vaste bespeler van het be roemde Garrels-orgel. Jaap Kroonenburg is voor de ra dio en televisie diverse keren te beluisteren geweest, spelend op orgels uit onder andere Kampen, Dordrecht, Gorinchem en Maas sluis. Hij heeft diverse plaat- en cd-op- namen gemaakt, onder andere met het Rozenburg’s Mannen- WADDINXVEEN - Uit een kle dingzaak aan de Kanaalstraat is vorige week een aantal kledings tukken gestolen. De kledingstukken zijn van een rek gehaald waarna men er snel vandoor ging. De avond is bedoeld voor men sen uit de Goudse regio die last hebben van stress op het werk en voor mensen uit hun omge ving. Aan de orde zal komen hoe werkstress ontstaat, de verschil lende oorzaken, wat het is en wat men er zelf aan kan doen om er minder last van te hebben. Er worden ook tips gegeven hoe men beter kan omgaan met werkstress. De bijeenkomst biedt aankno pingspunten om zelf aan de slag te gaan met het verminderen van de werkstress. In de pauze kan men ook infor matie krijgen over de cursus ’Omgaan met Werkstress’ die donderdag 29 oktober start (de tweede in dit seizoen). Uit onderzoek blijkt dat ruim driekwart van de werkenden vindt dat voortdurend onder tijdsdruk gewerkt moet worden. Eén op de acht a negen werken den geeft aan zich dikwijls men- uit het oppassen bij een gehandi capt kind thuis of het bezoeken van een zieke of gehandicapte voor een gesprek en om samen activiteiten te ondernemen. Ook worden er gastgezinnen ge zocht die thuis regelmatig een kind met een ontwikkelingsstoor nis op willen vangen. Van vrijwilligers wordt verwacht dat zij in staat zijn goede contac ten te leggen en zich voor een langere periode in willen zetten. Vrijwilligers kunnen rekenen op scholing en begeleiding vanuit de Thuishulpcentrale, evenals een onkostenvergoeding en verzeke ring. WADDINXVEEN/GOUDA Onder het motto ’Vrijwilligers werk doe je niet voor niets’ zoekt De Vierstroom Thuishulpcentrale nieuwe vrijwilligers. Het gaat om mensen die met veel enthousias me en durf een nieuwe uitdaging aan willen gaan en die zich in wil len zetten voor anderen en waar nodig een steuntje in de rug kun nen geven.De Vierstroom Thuis hulpcentrale biedt vrijwillige thuishulp aan gehandicapte en ch ronisch zieke mensen en demen terende ouderen in Midden Hol land. Het doel van deze hulp is de mantelzorg (ouders, partners en familieleden) te ondersteunen en de zorg te delen, waardoor zij dit beter vol kunnen houden. De vrijwilligers hebben ieder een vast adres waar zij thuishulp bie den. Zij kunnen hierdoor een goede band opbouwen met de mantelzorger en de zieke of ge handicapte. De taak kan bestaan beelden van het met menskracht aanleggen van dammen om regen water tegen te houden dat dan voor irrigatie wordt gebruikt. Terrassen voorkomen het weg spoelen van de vruchtbare grond als "gevolg van hevige regens. Op de kale heuvels worden weer bo men geplant. Een ander aspect van het werk van REST is het verlenen van kre dieten. De foto’s tonen trotse ei genaren van bedrijfjes die zij met geleend geld hebben opgezet. De expositie geeft ook informatie over het land en toont interes sante beelden van het dagelijkse leven. Behalve foto’s zijn er voor werpen te zien die een indruk van het Ethiopische bestaan verleven digen. Aan de tentoonstelling is een prijsvraag verbonden. Wie de vijf vragen beantwoordt maakt kans op een cadeaubon, te besteden bij de Wereldwinkel Waddinxveen. Na de drie weken in de Openba re Bibliotheek Waddinxveen zal de tentoonstelling nog op een aantal andere plaatsen in het Gouwedorp te zien zijn. WADDINXVEEN/GOUDA Het Riagg Midden-Holland en de stichting De Vierstroom (maat schappelijk werk) houden van avond - woensdag 30 september - van acht tot tien uur gezamen lijk weer een thema-avond in het Goudse kantoor van het Riagg (Ronsseweg) over ’werkstress’. De inleider is werkzaam bij de zendingsorganisatie IZB in Amersfoort en zal vanuit zijn da gelijkse werkzaamheden veel te vertellen hebben. Zo kunnen be zoekers met elkaar nadenken over de relatie tot de ‘vreemde ling binnen onze poorten*. we weg in. In de toekomst zullen, als aanvulling op de huidige (mid dellange afstandpaden, meer van deze korte routes worden uitge zet. De routes lopen langs tal van ho recagelegenheden en zijn door hun beperkte lengte aantrekkelijk voor een breed publiek. Ze bie den dan ook ideale mogelijkheden om Zuid-Holland te ontdekken, te voet of met de fiets. De Groene Recreatiekaart is ver krijgbaar voor 8,95 bij het hoofdkantoor van het Zuidhol lands Landschap te Rotterdam, bij bezoekerscentrum Tenellaplas in Rockanje en bij boekhandel en VW. Leden van het Zuidhollands Land schap ontvangen de kaart gratis. Wie meer wil weten over de Groene Recreatiekaart kan tij dens kantooruren contact opne men met het Zuidhollands Land schap, telefoon 010-2722222. WADDINXVEEN - In de Open bare Bibliotheek Waddinxveen (Van Mecklenburg Schwerinlaan) is tijdens de openingsuren van 7 tot en met 27 oktober de ten toonstelling ‘Op reis naar Ethio pië' te zien.De expositie is ver zorgd door de Kerngroep Ont wikkelingssamenwerking Waddinxveen en bestaat in hoofdzaak uit een groot aantal kleurenfoto’s. De foto’s zijn gemaakt door de le den van de Kerngroep Nolda Hootsmans en Siska Compeer, die begin van dit jaar met de Ne derlandse ontwikkelingsorganisa tie NOVIB naar Ethiopië reisden. Het spreekt vanzelf dat het werk van de partnerorganisatie REST van de Kerngroep veel aandacht krijgt. De Ethiopisch organisatie REST is werkzaam in Tigray, in het noordelijke deel van Ethiopië. In Tigray komt herhaaldelijk hon gersnood voor. De Ethiopische ontwikkelingsorganiatie REST werkt er aan dat de bevolking voor eigen voedsel zal kunnen zorgen. De foto’s geven indrukwekkende Zaterdagmorgen I9 september wilde ik even met de fiets vanaf de Bloemendaalseweg komend boodschappen doen in hex Brug- centrum. Wat schetst mijn verbazing: de hefbrug over de Gouwe was afge sloten. Er zat een asielzoeker bo venop één van de torens van de hefbrug. Nu heb ik er alle begrip voor dat de hefbrug afgesloten was voor alle verkeer. Maar nu komt het. Oom agent wilde beweren dat ik met I0 minuten fietsen wel via Boskoop of Gouda naar de ande re kant kon komen. Nu fiets ik heel veel, maar niet op een racefiets. Nee, een doodge wone fiets. En in I0 minuten is zo’n omweg onmogelijk te fiet- taal uitgeput en opgebrand te voelen als gevolg van het werk. In Midden-Holland betreft dit - heel globaal - 8.000 a 9.000 werk nemers. Last hebben van stress op het werk lijkt mogelijk niet zo ernstig. Het heeft echter een groot effect op de rest van het functioneren en voor de omge ving. Bovendien, als mensen door overspannenheid en stress toch veel verzuimen is de kans groot dat men arbeidsongeschikt wordt verklaard. Psychische problemen hebben een steeds groter aandeel in de oorzaken van arbeidsongeschikt heid. Inleiders op de avond zijn Koert Velders, psycholoog van het Riagg Midden-Holland en Aty van Spronsen, maatschappelijk wer ker van De Vierstroom. Deze kaart geeft een volledig overzicht van de wandel- en fiets routes van het provinciale Groe ne Netwerk en van de ligging van de Zuid-Hollandse natuurgebie den. Bovendien beschrijft de kaart vier nieuwe routes: drie wandelroutes en een fietsroute. De drie wandelroutes zijn de Warmondse kastelenroute in de Bollenstreek (8 km), de Nachte galenroute door de Duinen van Oostvoorne (3,5 km) en de Schurvelingenroute op Goeree 11 km); de fietsroute (46 km) laat fietsers de mooiste plekjes van de Krimpenerwaard zien. Het belangrijkste winstpunt van de Groene Recreatiekaart is dat er vier nieuwe routes worden be schreven, die aftakken op het net werk van wandel- en fietsroutes in Zuid-Holland, het zogenaamde Groene Netwerk. Met deze nieuwe routes slaat de provincie Zuid-Holland een nieu- hen tegemoet komen, zonder het geloof in de God van de Bijbel te kort te doen? Kees Rentier is voor de bijeen komst in De Open Cirkel uitge nodigd. Hij is medewerker van de stichting 'Voor getuigenis en dienstverlening onder de mos lims'. WADDINXVEEN/DEN HAAG - Het Zuidhollands Land schap heeft in samenwerking met de provincie Zuid-Holland en Uitgeverij Open Kaart de zogenaamde Groene Recreatie kaart van Zuid-Holland uitgebracht. WADDINXVEEN - Belangstel lenden kunnen zaterdagmiddag 3 oktober een natuurwandeling on der begeleiding maken in het oos telijk deel van het Gouwebos tus sen Waddinxveen en Boskoop. De wandeling is een initiatief van de Waddinxveense werkgroep Natuur- en Milieu-Educatie. Het Gouwebos, waar 26 jaar ge leden de eerste bomen en strui ken zijn geplant, begint al aardig op een bos te lijken. Wat de flora en fauna betreft is er zelfs in de herfst en de komende winter veel te beleven. Nu de zomervogels naar het war me zuiden zijn vertrokken, ko men er weer andere vogels uit het noorden naar onze omgeving. In het bos zijn ook verschillende soorten paddenstoelen te zien, waaronder de vliegenzwam. Er wordt tevens een bezoek ge bracht aan het weidevogelgebied boven aan de dijk. Vanaf het pad is het uitzicht over het gebied mooi. Waar in de len te de weidevogels te zien en te horen zijn, zijn nu andere vogels te zien zoals de honderden smienten. De wandeling duurt ongeveer twee uur en begint zaterdagmid dag om twee uur bij het einde van de Alberdingk Thijmlaan in Wad dinxveen. Belangstellenden wordt aangeraden een verrekijker mee te nemen. De toegang is voor leden van De Vierstroom 2,50 en voor niet- leden 5,-. Deelname alleen na telefonische opgave, telefoon nummer 0182-594658.

Weekblad voor Waddinxveen | 1998 | | pagina 13