Ethiopië in beeld Lezing toverij Historisch Project kinderboekenweek Theo Thijssenschool Genootschap Open dag brandweer Wederom overwinning Data General Dames Flyers Heren I in kwartfinale bekertoernooi Ski Fitlessen beginnen weer Schotse meisjes bezoeken hockeyclub Markus en Van Bommel zilver bij NK jiu-jitsu F '1 2 WOENSDAG 28 OKTOBER 1998 WFFKRL7KD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 19 i tv -•öv-'SiV n i Marco Markus (boven) en Barry van Bommel (onder). (Foto: Van Bommel). FOTO 3: Met man en macht wordt er in de droge tijd aan de dam gewerkt. Honderden dorpelingen zijn be- tober tot 6 november te zien in het Coencoop College, op 6 en 7 november in de ontmoetingskerk, van 9 tot 20 november in het An ne Frank centrum en van 20 tot 30 november in het gemeente huis. allerjongste jeugd (7 jaar) van HCW om I0.00 uur de eerste wedstrijden van het seizoen spe len. Zij spelen 3 tegen 3 met vier doeltjes op I/8 speelveld, de wed strijden worden afgewisseld met spelletjes. Op zondag I november beginnen dames 2 thuis tegen Barendrecht om 10.45 uur. Dames I speelt daarna om 12.45 uur tegen Bleis- wijk. De heren veteranen gaan naar Roomburg (Leiden) en heren I gaat op bezoek bij Rapid (Go- rinchem). Het tweetal probeerde de natio nale'titel jiu-jitsu duo-system te veroveren om zo hun W.K-kwa- lificatie in november van dit jaar veilig te stellen. Helaas is dit niet gelukt. In de fi nale kwamen Markus en van Bommel na een verlenging iets te Het is Barry van Bommel, die in november ons land vertegen woordigt tijdens de wereld kam pioenschappen jiu-jitsu fighting 77 kg.in Berlijn. BOSKOOP- De Boskoopse brandweer heeft dit jaar geko zen om op 31 oktober geen open dag te houden. Het korps neemt deel aan een wedstrijd en verwijst belangstellenden voor de open dag naar de col lega’s in Waddinxveen. Daar heeft men een zeer actief en informatief programma opge zet en kunnen aspirantbrand- weerlieden uitstekend informe ren, ook over werken bij de Boskoopse brandweer. De open dag wordt gehouden op Zuidkade 48 in Waddinx veen. Men kan zelf ook deelne men aan bijvoorbeeld het blus sen van kleine branden, leren wonnen wedstrijden slechts één verliespunt heeft opgelopen, is coach van Yperen bepaald niet te vreden over het vertoonde spel. De echt sterke tegenstanders moeten nog komen en de vraag is hoe Data General dan zal preste ren. Er resten nog enige weken om de goede vorm te vinden, aangezien er komende zaterdag geen competitie is vanwege de voorronde Open Club in Woer den, waarna op 7 november om 14.00 uur de thuiswedstrijd tegen het zwakke Rijswijk volgt. ZEVENHUIZEN - Ook de derde competitiewedstrijd in de Ie divi sie wisten de volleybaldames van Data General in een overwinning om te zetten, en wederom ging het niet van zelf. Coach Willem Jan van Yperen kon niet over een geheel fitte selectie beschikken in de uitwedstrijd tegen VCS in Ber- kel-Enschot. Deze tegenstander is gepromo veerd naar de I e divisie en had de voorafgaande wedstrijden verlo ren. Hoewel Data General na drie ge- WADDINXVEEN - De basket- balheren I van de Waddinxveen- se vereniging Flyers zorgden afge lopen zondagmiddag wederom voor een stunt in het landelijke bekertoernooi van de Basketbal lbond. De heer De Waardt uit Diemen, die de lezing verzorgt, is op dit onderwerp gepromoveerd. Hij zal ingaan op wat toverij eigenlijk is en hoe in vrijwel elke histori sche periode het geloof in toverij de kop opstak. Gedacht kan wor den aan de rechtszaken, die in de 17e en 18e eeuw zijn gevoerd te gen mensen, die ervan werden verdacht, dat zij anderen hadden betoverd, de zogenaamde ’hek senprocessen’. Aan de hand van voorbeelden, die onder andere in de omgeving van Waddinxveen dat de bevolking niet meer afhan kelijk is van voedselhulp door het verbeteren van de voedselpro ductie. In het weekblad van deze en van volgende week geeft Nol- da Hootsmans, die voor de kern groep naar Ethiopië is geweest. hoe je moet reageren wanneer de vlam in de pan slaat of eens ervaren hoe het is om met perslucht een rokerige ruimte in te gaan. De Brandwondenstichting is aanwezig om informatie te ge ven over de behandeling van brandwonden en het werk van de stichting. Voor de kinderen zijn diverse spelletjes te doen. RTW radio zal 's morgens aan wezig zijn om opnamen te ma ken. Deze worden 's middags tussen I4 en I5 uur uitgezon den. Een herhaling van het pro gramma is op zondag I novem ber. RTW FM is te ontvangen via de ether op 105.8. Waren de Waddinxveners vorige ronde te sterk voor Hoofddorp, nu moest de eerste divisieclub Arnhemia Eagles uit Arnhem er aan geloven. Flyers begon goed aan de wedstrijd en zorgde er voor, dat de tegenstander zwaar moest werken voor de punten. De strijd ging gelijk op tot de vijf tiende minuut. Toen kon Flyers een klein gaatje slaan dankzij het geen inschrijfgeld. Tevens is er weer een Marathon op komst. Deze is op 21 november. De start is om I3.3O uur, het einde om I6.30 uur. Daarna zijn er demon straties van een aantal leerlingen van de Aerobiclessen. Ook de kindergroepen zullen op deze mi- dag hun kunnen laten zien. Opge ven voor de Aerobicmarathon kan door even te bellen of naar de zaal aan de Anna van Buren- straat te komen 17,50 kosten). Het aantal plaatsen is beperkt. Daarna ging iedereen naar binnen om in de klassen de gemaakte produkten te bekijken. Een aantal klassen hadden een gedichten- boek gemaakt, sommige met be kende gedichten en sommige met eigengemaakte gedichten. Ook waren er plakwerkjes over ge dichten, kijkdozen met als thema gedichten en zogenaamde boeken gemaakt. Ook had een groep li mericks geschreven. In de mu zieklessen werd veel met ritmes gewerkt. In de gymzaal was er kinderboe- kenmarkt. Hier konden de leer lingen hun eigen boeken verko pen. Er was veel belangstelling kort tegen het duo Boomgaard en Soechit, die nu ons land gaan vertegenwoordigen in Berlijn. Van Bommel die ook nog uit kwam in het duo mix, dit keer niet met vaste partner Poort, Wegens zwangerschap) maar met van der Helm, kwam door een korte voorbereiding niet verder dan een wel verdiende derde plaats. Als klap op de vuurpijl beproef de de Waddinxveense van Bom mel die vorige week nog door de judo bond Nederland werd uit geroepen tot beste jiu-jitsuka van het jaar, zijn geluk in het figh ting-system (combinatie van ka rate en judo) 77 kg. Daar wist van Bommel al zijn partijen met een technische knok-out te winnen, en toch een mooie nationale titel mee naar huis te nemen. FOTO 4: De ouders van een meisje zullen hun dochter niet gauw toestemming geven om met een man te trouwen die in een dorp zonder een waterput woont. Zij willen hun dochter de dagelijkse zware tocht om water te halen, die wel enige uren kan duren, besparen. Het kunnen beschikken over goed water is niet al leen van belang voor de volksgezondheid (80 procent van alle ziektes heeft te maken met onvoldoende of slecht drinkwater) maar heeft ook sociale gevolgen. uitleg door middel van zelfge maakte foto’s. Deze week over de watervoorziening in het ont wikkelingsland. De tentoonstelling ’Op reis naar Ethiopië’, met nog veel meer fo to’s vanuit Ethiopië, is van 28 ok- WADDINXVEEN - Diana’s Free Aerobics start weer met haar Skit Fit lessen en wel op woensdag 28 oktober van 20.00 - 21.00 uur, vrijdag 30 oktober van 19.00 - 20.00 uur en zaterdag 3 I oktober van I 1.00 - 12.00 uur. Mensen die goed voorbereid op wintersport willen gaan kunnen naar een van deze lessen komen. Er wordt ge werkt aan conditie, techniek, coördinatie en lenigheid, kortom alles komt aan bod. De lessen worden per keer betaald en er is WADDINXVEEN -Het Gouds- Waddinxveense duo Marco Markus en Barry van Bommel deed op zaterdag 24 oktober mee aan de Nederlands kam pioenschappen jiu-jitsu. goede spel van de centers Edwin van Heiningen en Mike Heerkens. Ruststand werd 39-30. Naar -goed Heren I gebruik- werd deze voorsprong in de tweede helft zo weggegeven en konden de Arnhemmers zelfs op voorsprong komen. Een op het juiste moment genomen time-out zette het team weer op de rails en met vaak oogstrelend basket ball werd de tegenstander bijna gedeclasseerd. Uitslag 69-52. Topscoorder werd Wolter Zwij- nenburg met 23 punten, maar be- langrijker waren zijn goede passes waardoor zowel Edwin van Hei ningen als Mike Heerkens in de dubbele cijfers konden komen. WADDINXVEEN - Voor het tweede jaar bezoekt een Schotse meisjesteam uit Edinborough van de Mary Erskine School hockey club Waddinxveen. Zij toeren door Nederland en bezoeken een aantal hockeyclubs om vriend schappelijke wedstrijden tegen te spelen. Woensdagmiddag 28 oktober om half zes spelen zij een wedstrijd tegen meisjes Cl van HCW. Uit slag zaterdag 24 oktober: jongens Al-Derby 2-2, doelpunten van Saral de Lange en Rense Vogelaar. Op zaterdag 31 oktober gaat de voor en in een mum van tijd wa ren bijna alle boeken verkocht. De ouders konden intussen koffie met cake kopen in het overblijflo kaal. Nu was dit niet het enige leuke op deze dag, want ’s mor gens was er de Ronald McDonald Veiligheidsshow. Een clown kwam optreden. Hij leerde de kinderen door middel van goo- cheltrucjes de regels in het ver keer. Bijvoorbeeld over de goede verkeerslichten en borden. De show duurde ongeveer drie kwartier en vooral jongeren heb ben er veel van geleerd. Al met al een leuk begin voor de herfstva kantie. WADDINXVEEN - De donder dag voor de herfstvakantie had den de leerlingen van de Theo Thijssenschool de afsluiting van het project kinderboekenweek: Van Rijm tot Rap. De weken er voor hadden zij hard gewerkt aan dit project, zodat er weer veel te zien en te horen was. Alle ouders waren op het plein toen de leerlingen starten met een speciaal boekenweeklied. WADDINXVEEN - De kern groep ontwikkelingssamenwer king Waddinxveen steunt het plattelandsontwikkelingsproject van de Relief Sociëty of Tigray (REST) in Noord-Ethiopië. De balngrijkste doelstelling is zorgen zig aarde op te graven en met zakken te vervoeren naar de dam. Laag voor laag wordt de zo groeiende dijk natgemaakt en aangestampt Dit is de kern van de dam (het donkere gedeelte op de foto). Daaroverheen komt een laag zand en dit geheel wordt afgedekt met stenen. Zo’n dam heeft een hoogte van 25 meter en is een paarhonderd meter lang. Er zijn momenteel drie dammen voltooid en er zijn er dertig gepland. Tot nu toe zijn de mensen afhankelijk van voedselhulp en krijgen in ruil voor een aantal uren werk per dag een basishoeveelheid voedsel 'uitbetaald’. In de toekomst zal het water van het meer voldoende zijn; er kan dan twee maal per jaar worden geoogst. hebben gespeeld, zal een en ander worden toegelicht. Ook de merk waardige rol van de Heksenwaag in Oudewater zal daarbij de revue passeren. De avond wordt gehouden in de Rijnlandzaal van hotel café restau rant De Unie, Kerkweg West 226, Waddinxveen. Aanvang: 20.00 uur. De avond is uitsluitend toegankelijk voor leden. Mensen die nog lid willen worden kunnen zich melden bij het secretariaat, tel. 615698 of op de avond van de lezing. FOTO I EN 2: Het regenwater dat in de regentijd in grote hoeveelheden valt moet zoveel mogelijk opge vangen worden. Dwars door een droog dal wordt een dam gebouwd. Het regenwater stroomt van de om ringende bergen naar beneden en komt samen in het dal. Zo ontstaat een groot meer. Het water wordt ge bruikt om het land te bevloeien. De inwoners van de dorpen moeten het niet alleen volledig eens zijn over de bouw van de dam, maar ook over de verdeling van het water over de akkers, anders gaat de bouw niet door. Vijftig procent van het werk gebeurt met machines, de rest vereist spierkracht. WADDINXVEEN -Het Historisch Genootschap Waddinx veen houdt voor haar leden op dinsdagavond 10 november een lezing, getiteld: ’Toverij in Zuid-Holland’. .^5 (te*.

Weekblad voor Waddinxveen | 1998 | | pagina 19