Waddinxveense poppen op beurs 4 De Kaashakker bestaat 12,5 jaar witte prijs 29.95 Voorlichtingsavond over kanker er goed uit! 1 f l V Informatieavond voor vrijwilligers organisaties M Het Motorhuis Gouda DE NIEUWE OPEL DEALER VOOR GOUDA EN OMGEVING Goverwellesingel 100 Gouda Tel. 0182 68 39 39 Fax 0182 68 39 49 Complete schade afhandeling Vervangend vervoer Masterfit activiteit Wat zie jij Medailles voor Nederlandse schilders en stukadoors Amateur muziekavond in De Zeven Muzen TRENDSHOP Vier nieuwe bedrijfswagens voor Sterrenborgh Harde vloeren zijn op z’n zachtst gezegd mode bij Vivante Bromfietser breekt been GroenRijk de Bosrand k 1 1 t r WOENSDAG 11 NOVEMBER 1998 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 17 RIJKE het personeel van De Kaashakker. OPELt-r Eerplaatsen G?oen7ij< verslaving Pruikje AANBIEDING LAMINAAT P.M2 s 4 Spathiphyllum 'Daniel' 40-45 cm, minimaal 1 bloem. 3 i 5 LAMINAAT LAMELPARKET MASSIEF PARKET WICANDERS PARKET EN KURK Ach, je ziet het verschil e Nf 4 HET RIJKE TUINLEVEN EOPENDf f. i V V 5 HARWA Marian Jongeneel in haar ’poppenkamer’. (Foto.Sjaak Noteboom) Door Ellis Buis (Foto: Sjook Noteboom). avond. Op I7 november worden lezin gen gehouden door Mw.Dr.A.M.E. v.d. Torren-Con- ze, internist van het GHZ, Mw. WADDINXVEEN -‘Ik heb in mijn leven één pop verkocht, en ik heb daar nog steeds een beetje hartzeer van'. Toch gaat poppenmaakster Marian Jongeneel met haar zelfgemaakte waar naar de poppen- en berenbeurs van 20 tot en met 22 novem ber in het Rotterdamse Ahoy. Niet alleen om te horen wat andere poppenliefhebbers van haar producten vinden, maar toch ook in de hoop enkele van haar poppen van de hand te kunnen doen. Vele poppen in verschillende kledij staan gezellig bij elkaar in haar hobbyruimte, 'de poppenkamer’ zoals Marian Jongeneel het zelf noemt. Ook losse ledematen en kop pen, in verschillende fasen van de produc tie, liggen her en der verspreid. Zelfs twee poppen zonder kop zitten in een hoekje van de kamer. ‘Ja, die koppen heb ik eraf gehaald. Wat niet naar mijn zin is, doe ik weg. Die twee waren zo lelijk, dat kon ik zelf niet aan zien’. grondslag ligt toch ergens vandaan hebben moeten halen. Dat vind ik dan niet eerlijk’. Marian Jongeneel vindt poppen maken een verslaving. ‘Tot zes jaar terug was ik nog nooit met poppenmaken in aanraking ge weest. Ik wist niet eens dat het bestond. En nu moet ik mezelf dwingen eerst het huis aan kant te hebben en de boodschappen te doen, voordat ik met mijn poppen bezig ga, want anders zit ik de hele dag in de pop penkamer. Soms doe ik 's avonds kleine dingen wel in de huiskamer, maar bijvoor beeld het schuren van de klei laat zo'n wit laagje stof achter en dat wil ik natuurlijk niet in de kamer hebben'. MAXIMAAL 1 PER KLANT! De methode van Joke Grobbe is in ieder geval een arbeidsintensieve. 'Je begint met een piepschuimen bol die je in de juiste vorm snijdt. Daar doe je de klei omheen en beetje bij beetje ga je de kop maken met ogen en al. Als het gezicht af is, schuur en poleist je het, waarna de verf en make-up erop kan. Dit spuit je af met een spray, zo dat het gezicht en handen en voeten mat worden. Daarna gaat het pruikje erop. Die zet ik weleens in de krul, of ik knip het zelf in model'. Als de losse onderdelen af zijn, kan de pop in elkaar worden gezet. ‘Ik maak het stoffen lijfje zelf en doe daarin een geraamte van buigbaar plastic. De lede maten worden met een ijzerdraadje aan het lijfje vastgemaakt’. Hierna is het tijd voor het aankleden van de pop. ‘De kleding wordt door een vriendin genaaid. Ik zou het zelf wel willen, maar naaien is gewoon mijn hobby niet. Soms vind ik wel eens kle ding in een babywinkel, waar ik vaak bin nenloop'. Ook voor de schoenen wordt wel eens een 'externe kracht' ingeschakeld. ‘Een voormalig schoenmaker vindt het leuk om mijn poppen van schoenen te voorzien. Maar anders koop ik ze bij de poppenwin kel in Leiderdorp'. Volgens Jongeneel is het niet zo dat haar poppen op haar kinderen lijken. ‘Ik probeer dat ook helemaal niet. Ik begin gewoon aan een kop en dan zie ik wel wat er uitkomt. Deze bijvoorbeeld, wijst ze naar een kop in wording, ‘Dit wordt waarschijnlijk een leuk sproeterig jochie. Soms blijf je echter aan een kop werken en lukt het niet. Wel heb ben al mijn poppen bolle wangen en volle lippen, want dat vind ik zelf zo leuk. Maar over het algemeen kijk ik wat er onder mijn handen ontstaat. Daardoor is ook geen pop het zelfde. WADDINXVEEN - Pieter Baelde, ei genaar van de Kaashakker, is sinds no vember vorig jaar met zijn zaak te vin den in de Passage in Waddinxveen; de Kaashakker bestaat echter al 12,5 jaar. Voorheen was de kaas te krijgen aan de leplaan. Het grootste gedeelte van het assorti ment van de kaasboer bestaat uit boe renkaas. Verder zijn onder meer vleeswaren, verschillende sauzen en salades en eieren te krijgen. ‘We wil len graag een totaalpakket bieden*, al dus Baelde. ‘Als mensen bezoek krij gen, kunnen ze daarvoor bij ons eigen lijk alles krijgen'. Heel anders dan in het begin. ‘Tja, 12,5 jaar geleden zijn we begonnen met I3 verschillende soorten kaas. Nu verkopen we 73 soorten Hollandse kaas en zo’n 60 verschillende buiten landse kazen'. Bijzonder is dat de kaasboer en zijn vrouw Marian zelf een loods hebben met kazen. ‘We verkopen voorname lijk boerenkaas die we zelf hebben op geslagen. Deze streekeigen kazen laten we zelf rijpen en het zogenaamde coaten -zodat er een kort opkomt- doen we ook zelf. Ik kom zelf van een kaasboerderij, dus ik denk dat daar de liefde voor kaas vandaan komt'. Zelf houd ik het meest van pittige kaas. Maar eigenlijk vinden we alles lekker, het is ook zo makkelijk om van alles te proeven. Baelde geeft graag advies aan zijn klanten. ‘Dat vind ik het leuke aan mijn vak. Als je boerenkaas verkoopt, is kaas nooit hetzelfde. Mensen vragen ook vaak aan mij: ‘Welke kaas is deze week goed voor mij?*. Ik adviseer ze dan en een week later hoor ik of het lekker was; prach tig vind ik dat1. Het plezier dat Baelde uitstraalt uit zich in een uitgebreide klantenkring van mensen uit heel Waddinxveen. ‘Dat is echt niet alleen aan mij te dan ken hoor*, zegt de kaasboer. ‘We heb ben een hele gezellige club personeel, daar heeft het zeker me te maken'. Om zijn klanten mee te laten delen in het jubileum, herhaalt de kaasboer de openingsaanbiedingen van 12,5 jaar ge leden; een kilo jonge kaas voor ƒ8,95, een kilo jonge komijnekaas voor ƒ9,95 en een kilo jong belegen boerenkaas voor I 1,95. Stukadoren: 1(goud) Paul Roeffen Nederland 2. (zilver) Dennis van der Reest Nederland 3. (brons) Gerwin Kijk in de Vegte Nederland 4. Bartiomiej Szymanski Polen 5. Sebastian Domaniecki Polen Schilderen: 1. (goud) Andreas Bachmann Zwitserland 2. (zilver) Christophe Grou Luxemburg 3. (brons) Patrick Mendes da Co sta Frankrijk (brons) Toine Gijzel Nederland 4. Danny Fonteyne België 5. Barry Hunt Ierland 6. Menno van Bree Nederland 7. Peter Belak Slowakije i sen van Weringh, ook dwarsfluit en begeleidt door Henk Lyklema op de piano, speelt onder andere Bizets Habanera. Het trio ‘Klein Klassiek1 met Harry de Gooijer op hobo, Peter de Wit op klarinet en Piet Looyaard op fagot spelen de Franse dans ‘La Provencale*. Sopraan Jolly Valstar en Lieuwe de Jong (orgel en piano) laten een aantal stukken van Robert Schu mann horen. Aan het eind van de avond is er flamencomuziek ge speeld oor Farzad Aryanpour op gitaar. Maar daarvoor zijn nog ve le muzikale verrassingen te belui steren. Deze vijftiende amateur- muziekavond belooft volgens de organisatie een muziekavond te worden waarop uitstekende en professioneel gespeelde muziek te beluisteren is. Ss. i these uit Gouda, Dhr. W.M. v.d. IJssel, ervaringsdeskundige uit Gouda en Mw. Marlies Bijlmer- Hendrikse, projectleider comple mentaire behandelwijzer NIGZ (Nationaal Instituut voor Ge zondheidsbevordering en Ziekte preventie). Informatiestands zijn aanwezig van/over: Yoga, Simonton thera pie, Moerman therapie en Acu punctuur, Therapeutic Touch, Hospice beweging, Antroposofi sche geneeskunde, Moermanthe- rapie, Bach bloesem therapie, Openingstijden: 7.45 tot 18.00 uur. Donderdag koopavond: tot 21.00 uur. Zaterdag: 8.45 tot 17.00 uur Nu meer dan J7o roepenwedstrijd I998 op de on derdelen Stukadoren en Schilde ren zijn als volgt: Pieter Baelde en een deel van WADDINXVEEN - De oncologie (kanker) verpleegkundigen van het Groene Hart Ziekenhuis (GHZ) en De Vierstroom houden op dinsdag 17 november een pu- blieksvoorlichtingsavond met als thema: ‘Ondersteunende behan delingen bij kanker: waar kiest u voor....* Vanaf 19.00 uur is de ont vangst in de Gehoorzaal van het WADDINXVEEN - Het Asiel zoekers Centrum in Waddinx veen houdt op donderdagavond 19 november een informatie avond voor organisaties die te maken hebben met vrijwilligers. Het ‘beeld* van de vrijwilligers is de afgelopen jaren heel wat ver anderd. De groep mensen die vandaag vrijwilligerswerk doet, is heel gevarieerd: studenten, men sen die gestopt zijn met werken, taakgestraften, allochtonen, jon geren en oudere mensen. Voor organisaties is het belangrijk om goed op deze veranderingen in te spelen, omdat vrijwilligers binnen een organisatie vaak een grote rol spelen. Een goede sa menwerking met de vrijwilliger is daarom van essentieel belang. Sinds oktober 1997 mogen asiel zoekers officieel vrijwilligerswerk doen. Het AZC in Waddinxveen heeft naar aanleiding van dit posi tieve besluit een kleine vrijwilli- gerscentrale opgezet binnen het centrum. Heel wat organisaties hebben positief gereageerd op dit initiatief en inmiddels is een aantal bewoners actief als vrijwilliger. Tijdens de informatieavond op het AZC zal de nadruk liggen op het werken met asielzoekers en allochtonen als vrijwilliger. Aan het woord zullen komen mw.F.Ja- cobs waarnemend directeur AZC Waddinxveen, dhr.A. van Holste- ijn wethouder van Waddinxveen, mw.T.Bakker van de Stichting PJ Partners onder andere gespeciali seerd in multicultureelwerk en samenlevingsopbouw en een asielzoeker. Dit alles wordt afge wisseld met video, discussie en een rondleiding. De avond begint WADDINXVEEN - Het wagen park van het Groèn Bedrijf van de sociale werkvoorziening De Ster renborgh in Gouda is onlangs uit gebreid met vier Mitsubishi Can ters. De Sterrenborgh beschikt nu in totaal over twaalf Mitsubishi bedrijfswagens. Allemaal zijn ze geleverd door Boonstoppel Truckservice in Waddinxveen. De vier auto’s, die het wagenpark Alle autoruitreparaties Verse koffie en dagblad Airco-controle 24-uurs service voor noodgevallen, 7 dagen per week t - ■j om I9.30 uur en vindt plaats in het asielzoekerscentrum. Voor meer informatie en aanmelding kunnen organisaties contact op nemen met Lydia van Daalen, tel: 0182-641632 (medewerker edu catie en arbeid). behandelingen, Emotioneel chaamswerk, Acupunctuur/shi- hatsu, Kunstzinnige therapie van uit antroposofische visie, Vier stroom Cursusbureau, Algemene informatie van oncologiever- pleegkundigen, Mandala tekenen, Natuurgeneeskundige therapie. Ruime keus in onze parketshop Jongeneel neemt naast ongeveer vijftien poppen ook enkele bronzen beeldjes van kinderen mee naar de beurs. ‘Sinds drie jaar ben ik voorzichtig met brons bezig, door de cursus ‘Bronsgieten’ die ik bij Kre- ater heb gevolgd. Voordeel is dat brons niet snel beschadigt, en het geeft ook min der viezigheid dan klei. Jammer is wel dat ik het niet zelf kan gieten en dat bij het gieten wel eens een mal kapot gaat. Maar als het lukt, is het eindresultaat erg mooi. Opval lend vind ik wel dat mannen vaak de bron zen meer waarderen en dat vrouwen me teen naar de poppen kijken. Op dit mo ment staat bij de gieter trouwens mijn eerste ’complete’ mannetje. Die wil ik ook nog meenemen naar de beurs*. Met het geld dat zij op de beurs hoopt te verdienen kan zij weer verder met poppen maken. ‘Er gaat behoorlijk wat geld in zo’n hobby zitten. Als ik kan kiezen tussen ogen van fl. 27,- of van fl. 127,- dan worden het toch de mooiste en dat zijn de duurste*. ‘Vorig jaar stond ik op een beurs in Hasselt in België, en toen héb ik een pop. die pas net af was, verkocht. Ik heb daar nu nog een beetje hartzeer van, te meer omdat ik geen foto van die pop heb. Van dat geld ga ik naar de poppenbeurs in Ahoy, bedacht ik toen. Ik had inmiddels een hele berg pop pen en daar wil je toch iets mee*. Jongeneel gaat echter kritisch door die ’berg’ heen. ‘Er vallen steeds meer poppen af. Die is scheef en die kijkt niet leuk. De onvolkomen poppen mogen niet mee. Dus nu ben ik volop bezig om nieuwe poppen voor de beurs te maken*. Ze weet nog niet zeker of ze altijd poppen blijft maken. ‘Stel dat die beurs helemaal niks wordt. Dan weet ik niet of ik wel met poppen bezig blijf. Misschien dat ik dan doorga met brons. Want om eerlijk te zijn, vind ik dat ook wel heel mooi*. WADDINXVEEN - Op de krui sing van het Noordeinde en de oprit naar rijksweg Al2 heeft af gelopen zaterdagavond een aan- Jongeneel is dus zeker geen kritiekloze hobbyiste. En mede om die reden gaat zij naar de poppen- en berenbeurs in Ahoy. ‘Ik wil graag horen wat andere mensen nou van mijn poppen vinden. Ik laat zelf ook geen beurs voorbij gaan om even te kijken en dan vind :k ook niet alles mooi. Maar dat soort commentaar hoor je zelf natuur lijk nooit. Mijn familie vindt eigenlijk alles prachtig*, lacht Jongeneel. Maar hoe is zij er ooit toe gekomen om poppen te gaan maken? ‘Zes jaar geleden liep ik op de braderie in Waddinxveen en toen zag ik een hele mooie pop, maar die was te duur naar mijn zin. De vrouw die met die pop stond, zei toen dat ik onder haar begeleiding zelf ook zo’n pop kon ma ken. Zij daar was mijn allereerste’. Een roodharig kind kijkt met stralend blau we ogen de hobbyruimte in. Sindsdien heeft Jongeneel onder meer drie keer de poppenmaakcursus van Joke Grobbe ge volgd. ‘Joke Grobbe is al drie maal wereld kampioen poppenmaken geweest en ik werk ook echt volgens haar methode. Sommige mensen zeggen wel eens dat ze een heel eigen stijl hebben, maar ze verge ten dan dat ze de techniek die daaraan ten Prinsen Schouw 1, 2394 CX ALPHEN A/D RIJN Telefoon (0172) 47 52 99, Fax (0172) 49 52 51 U vindt ons achter het BP-station Kerk en Zanen ZEVENHUIZEN - De culturele stichting ‘De Zeven Muzen' houdt op zaterdag 14 november een muziekavond voor en door ama- teur-musici in de Gereformeerde Kerk aan de Dorpsstraat 106 te Zevenhuizen. De avond begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. Het programma bestaat uit voornamelijk (licht) klassieke mu ziek die door amateurmusici op professionele wijze wordt ge bracht. Er wordt muziek gemaakt en gezongen in alle denkbare combinaties: solo, duo, trio, kwartet en grotere groepen. Het dubbel kwartet ‘Acht de Présen- ce* opent de avond met John Len- nons ‘Can’t buy me love*. Trudi Bos speelt Ravel op dwarsfluit en wordt daarbij op de piano bege leidt door Maarten Siebel. Dout- rige man uit Waddinxveen reed op zijn bromfiets, vermoedelijk zonder verlichting en zonder helm. Bij de kruising van de oprit naar de Al2 zag een automobilist hem over het hoofd, wat een aan rijding tot gevolg had. De 18-jari- ge Waddinxvener is met een beenbreuk overgebracht naar het Groene Hart ziekenhuis in Gouda. Rijnlandshoat 4 Waddinxveen (0182)61 61 19 U VINDT ONS TWEE STRATEN ACHTER HET GEMEENTEHUIS WADDINXVEEN - De Neder landse schilders en stukadoren hebben goede resultataen behaald op de Europese Beroepenwedstrij den, die van 26 tot en met 31 ok tober jongstleden in Groningen zijn gehouden. Paul Roeffen uit Horst werd Euro pees Kampioen Stukadoren. Zilver op dit onderdeel was voor Dennis van der Reest uit Den Haag en het brons ging naar Gerwin Kijk in de Vegte uit Ommen. Toine Gijzel uit Kapelle behaalde een bronzen me daille op het onderdeel Schilderen. Menno van Bree uit Borculo ein digde op dit onderdeel op de zesde plaats. De prijzen werden onder grote publieke belangstelling uitge reikt door de heren Blankert (VNO/NCW) en De Waal (FNV) tijdens de feestelijke sluitingscere monie in de Martinhal. De uitslagen van de Europese Be- een kiep-laadbak. Hein Stolwijk, bedrijfsleider van het Groen Bedrijf, legt uit: 'Dat is nodig omdat onze medewerkers regelmatig zand en groenafval moeten vervoeren. We houden ons bezig met aanleg en onder houd van tuinen en plantsoenen. Dit doen we zowel in opdracht van particulieren als van gemeen ten*. Behalve voor de gemeente compleet maken, hebben allemaal Gouda komt het Groen Bedrijf ook in actie in een groot aantal regiogemeenten, van Zevenhui zen tot Schoonhoven*. Speciaal voor die grotere 'groen- ploegen’, deze bestaan soms uit wel zes of zeven personen, zijn drie van de vier Mitsubishi Can ters uitgevoerd met dubbele cabi ne. Deze biedt plaats aan de hele ploeg. Tijdens de lunchpauze of rijding plaatsgevonden. Een 18-ja- bij regen zorgen de cabines voor comfortabel onderdak. Boonstoppel Truckservice heeft de Canters afgeleverd compleet met zwaailicht, trekhaak en het reclamelogo van de Sterren borgh. De sociale werkvoorzie ning, die werk aanbiedt via de Wet Sociale Werkvoorziening en Wet Inschakeling Werkzoeken den, werkt al jaren samen met Boonstoppel Truckservice. raakt men het spoor bijster en vraagt zich af: ‘Wat wil ik zelf en wat heb ik in deze situatie nodig?! Dit is zo inidividueel dat er geen pasklaar antwoord voor is. De belangstelling voor ondersteu nende behandelingen wordt steeds groter en steeds meer mensen brengen het onderwerp ter sprake bij de behandelend GHZ, Bleulandweg 10. Om 19.30 arts. Vandaar deze voorlichtings- uur na de opening worden de be zoekers in twee groepen inge deeld. De ene groep luistert naar lezingen, terwijl de andere groep een informatiemarkt in het res taurant bezoekt. Tijdens de pauze Anita Cats, therapeut psychosyn- om 21.00 uur wisselen de twee groepen. Er kunnen bij de infor- matietafels individuele vragen ge steld worden. Tijdens de avond worden schriftelijke vragen verza meld en aan het eind van de avond beantwoord door de spre kers. De avond wordt om onge veer 22.15 uur afgesloten. Infor matie over de avond is te verkrij gen bij het Bureau Patiëntenservice van het GHZ, telefoon: 0182-566324. Tijdens of na de behandeling voor kanker zijn veel mensen op zoek naar ondersteuning. De één zoekt Voet-/lichaamsmassage en Reiki dit in een gesprek, de ander in behandelingen, Emotioneel li- een dieet, een kunstzinnige thera pie of een andere ondersteunen- de/alternatieve behandeling. Vaak gebeurt het dat familieleden, vrienden en bekenden allerlei ad viezen geven. Maar in de wirwar van behandelingen en adviezen K kWoi.R 1 mu/wuL I S 9 s r’

Weekblad voor Waddinxveen | 1998 | | pagina 17