Zuid-Amerikaans restaurant Tarieven gepland aan de Nesse Schieland 1999 brengt tweede boek uit g Verzet tegen hogere BTW drinkwater vastgesteld Waddinxvener Rijplezier, ’Inhalatie van astmamedicijnen moet goed gebeuren’ F F F Kerstvie ring voor ouderen Groengroep en -service erkend Hovenier Koffie-ochtend in Hervormd Centrum Tentoonstelling van ‘De Vogelvrienden' GroenRijk de Bosrand Geslaagden voor A-diploma Kerstfeest bij NCVB Het Motorhuis Gouda DE NIEUWE OPEL DEALER VOOR GOUDA EN OMGEVING Goverwellesingel 100 Gouda Tel. 0182 68 39 39 Fax 0182 68 39 49 SSSm SS F ft f I 5 4 4 ■■Wfl onze klanten weten er alles van HET RIJKE TUINLEVEN fc AXICOSI i i fe: H Veie soorten kerstbomen, ruime keuze. Kerstbomen I 150-175 cm PAGINA 1/ (Foto:Sjaak Noteboom). OPEL$ Openingstijden: 7.45 tot 18.00 uur. Donderdag koopavond: tot 21.00 uur. Zaterdag: 8.45 tot 17.00 uur een zandbak en waarschijnlijk ook een ballenbak*. Ook het interieur van het restau rant heeft een Egyptisch uiterlijk gekregen, wat vooral tot uiting komt in de schilderijen aan de muur en de versieringen op de ruiten. Door Maaike Thüss WADDINXVEEN - Bijna zeventig procent van alle mensen met astma die medicijnen inhaleren, gebruikt die medicijnen verkeerd. Reden voor specialistisch verpleegkundige Jeanne Kastelein om een speciaal ‘cara-inha- latie spreekuur’ in te voeren in Waddinx- veen. Een jaar geleden begon de Waddinx- veense met het spreekuur, maar ze heeft het gevoel dat er nog veel meer mensen ge baat zouden zijn bij een consult. „Gewoontes sluipen erin, ook verkeerde ge woontes*, aldus Kastelein. „Als mensen ver keerd inhaleren, kan onderbehandeling ont staan. mensen krijgen dan niet genoeg van de medicatie binnen. Het kan ook zijn dat door verkeerd gebruik meer medicatie wordt voorgeschreven dan eigenlijk nodig is. Het kan heel goed aan de techniek van inha leren liggen dat medicatie niet voldoende ef fect heeft*. idee van een inhalatiespreekuur omdat ze tijdens haar huisbezoeken merkte dat veel mensen verkeerd gebruik maakten van de inhalatiemethoden. „Zonder onbescheiden te zijn, weet ik inmiddels een heleboel op dit gebied en ik heb daarom het idee voorge steld aan de Vierstroom. waar ik werk. De leiding vond het meteen een goed idee. We zijn kleinschalig begonnen in Waddinxveen, een jaar is te kort om te weten of het ook in andere plaatsen zal worden ingesteld, maar naar mijn mening zou het een goed idee zijn. Met name in het westen van het land komt veel astma voor omdat de grond hier vochtiger is dan in bijvoorbeeld het oosten van het land*. Als mensen een afspraak maken voor het in- halatie-spreekuur, krijgen ze eerst een vra genlijst thuis die moet worden ingevuld. De antwoorden worden tijdens het eerste con sult, dat ongeveer een half uur duurt, be sproken. Dan wordt ook gevraagd hoe men inhaleert. Uitleg over hoe het moet wordt zowel in het eerste als in het tweede en derde consult gegeven. Herhaling is volgens de verpleegkundige belangrijk. ‘Verkeerd ge bruik is meestal niet te wijten aan verkeerde uitleg, maar aan te weinig uitleg. Bij sommige apotheken Wordt geen enkele voorlichting tingen worden door Schieland besteed aan de drie water- schapstaken, namelijk de zorg voor de waterkeringen, de wa terkwantiteit en de waterkwa liteit. De kosten van deze drie taken worden door het water schap omgeslagen over de ver schillende groepen belastingbe talers. Die groepen belasting betalers zijn: de inwoners van Schieland, de eigenaren van woningen en gebouwen, de ei genaren van glastuinbouwbe drijven, de eigenaren van om gebouwde stukken grond (ag rariërs) en de bedrijven. Voor bepaalde inwoners van Schieland is het mogelijk kwijt schelding van de belastingaan slagen van Schieland te krijgen. Hieraan zijn enkele voorwaar den verbonden. Belangrijkste voorwaarde om voor kwijt schelding in aanmerking te ko men is dat het netto-besteed- baar inkomen van de aanvrager gelijk is of lager dan 95 procent van het bijstandsinkomen. Ie dereen die meent in aanmer king te komen voor kwijtschel ding kan een kwijtscheldings- formulier aanvragen bij de afdeling invordering van Schie land, telefoonnumer OIO - 4537214. In de toelichting bij de belastingaanslagen van Schieland wordt ook uitgelegd wanneer kwijtschelding moge lijk is. REGIO - Tijdens de aandeelhou dersvergadering van NV Water- maatschappij Zuid-Holland Oost (WZHO) op 25 november heb ben de aandeelhoudende ge meenten hun afkeuring uitge sproken over de voorgenomen verhoging van het BTW-tarief op drinkwater. Zij hebben dit inmiddels per brief kenbaar gemaakt aan de le den van de Vaste Kamercommis sie voor Financiën. ZEVENHUIZEN - Er is op don derdag I0 december weer een koffieochtend in het Hervormd Centrum aan de Dorpsstraat I56 in Zevenhuizen. Aanvang 09.30- I I.00 uur, vanaf 09.00 uur staat de koffie klaar. Op deze ochtend spreekt me vrouw Marleen Ramaker, het the ma is Levenskunt of levensaan- vaaring. Het doel is elkaar te be ring. Het besef dat drinkwater een kostbaar goed is dat niet mag worden verspild, wordt in Nederland al breed onderschre ven. ‘Wat ik nog graag kwijt zou willen is dat mensen het beste even kunne laten contro leren of de goed inhaleren, ook al denken ze dat ze het goed doen, dat kan nooit kwaad*. Cara kan worden verlicht door medicatie, maar ook door er rekening mee te houden in huis. Cara is vaak op basis van allergie voor de huisstofmijt. Aandacht voor de wo ning is heel belangrijk. Zo kan een te goed geïsoleerd huis of te weinig stoken zodat er teveel vocht is slecht zijn. Ook op dit gebied kan Jeanne Kastelein voorlichting geven, zij het niet tijdens het inhalatiespreekuur, maar tijdens een huisbezoek, waarvoor via de zorglijn een afspraak gemaakt kan worden. Het inhalatie-inloopspreekuur wordt eens per maand gehouden op de tweede woens dag van de maand van I4.00 tot I4.30 uur in het wijkgebouw aan de Stationsstraat in Waddinxveen. Een verwijzing van de huis arts of de specialist is niet nodig, een af spraak maken voor na I4.30 uur wel. Dat kan via de Zorglijn van de Vierstroom: 0182-594500. o Prinsen Schouw 1,2394 CX ALPHEN A/D RIJN Telefoon (0172) 47 52 99, Fax (0172) 49 52 51 U vindt ons achter het BP-station Kerk en Zanen WADDINXVEEN - In het Gouwebad De Sniep in Wad dinxveen is op dinsdag 24 no vember weer voor het A-di ploma gezwommen. De be oordelingscommissie bestond uit Wim van Minnen. Rob Ho- gerbrugge en Cock Slagter. Er waren 51 kandidaatjes die allen zijn geslaagd. De namen van de kinderen die hun A-di- ploma gehaald hebben zijn: Josselin Kooij, Max v.d. Waaij, Melanie Paulus, Manon Lou- we, Marjolein Wesseling, Li- sanne de Vogel, Silvana de Leeuw, Daniel van Dorp, Je roen Sonneveld, Lotte Groe- neboom, Lisette v. Koolwijk, Jurre de Baare, Sonja Fokke- ma, Adrianne Hoogendoorn, Niels Holtrop, Megan Gro tenhuis, Marleen de Boer, Yvette Pellemans, Liesanne Rooks, Glenn Oudenbroek, Renee Verdoom, Jannick Hulst, Carmen Venema, Co rinne de Kooter, Robin v.d. Zijden, Lisa Kwinkelenberg, Sandy te Winkel, Rick Smits, Robin van Riemsdijk, Reinier Hoogendoorn, Marielle Ver- weij, Sjoerd Faaij, Danique v.d. Laar, Pieter Verweij, Nick Timmer, Larissa Verkaik, Christina Rensen, Roselinde Wesseling, Rens Cornelisse, Inge de Jong, Melvin Kastelien, Jeremy Houtman, Suze Ver geer, Sebastiaan Hersmis, Eel- co de Visser, Jan Willem Veld- huyzen, Caroline v.d. Spek, Mandy Koren, Joey Vos, Mark Voskuilen en Sarmad Al Mas- oudi. G- *4 fk ft WADDINXVEEN - De Stichting Ouderen Onder ling Sociëteit (SOOS) houdt op dinsdag 15 december haar jaarlijkse kerstviering in de grote zaal van het Anne Frank Centrum aan het Jan van Bijnenpad. De viering is bestemd voor alle ouderen van Waddinxveen. Deze middag zal worden op geluisterd door diverse ko ren. Aan het eind van de middag wordt de gebruikelij ke broodmaaltijd geser veerd. Zaal is open om 14.30 uur, aanvang 15.00 uur. Inschrijven op 8 decem ber van 13.30 tot 17.00 uur in het Anne Frank Centrum. Telefonisch op 9 december van 19.00 tot 20.00 uur bij mevrouw T. Moerings, 615926. De aandeelhoudende gemeen ten zijn van mening dat een ver hoging van het BTW-tarief van 6 naar 17,5 procent niet geschikt is als instrument tot waterbespa- gelse grasparkiet. De heer H.C.J. Zirkzee uit Boskoop werd Alge meen kampioen kanaries met een Rood intensieve kanarie. Bij het klassement van de best 5 vogels was de volgerde: I P. Dul- laard, 2 H.C.J. Zirkzee, 3 M.J.G. de Heer, 4 D. den Hertog, 5 M. van Ofwegen. De vereniging was blij verrast dat ook de burge meester van Waddinxveen tijd had vrijgemaakt om onze vogel show te bezoeken. het interieur rekening mee ge houden, de muziek wordt onder meer salsa en natuurlijk het eten is Zuid-Amerikaans. Er worden kleine hapjes geserveerd, mensen kunnen er lunchen en uiteraard wat drinken*. De Egyptenaar opende tien jaar geleden De Gouwe Sphinx, hij was toen vier jaar in Nederland. ‘We hebben nu verbouwd omdat we in de zomer zowel voor als achter een groot terras wilden. Aan het water was het er al, maar achter zijn we druk bezig. Het moet een terras worden in Egyp tische sfeer. De kleding van het personeel wordt er ook aan aan gepast. Voor de kinderen komt er WADDINXVEEN - De plannen van de gemeente om van de Nes se een eetboulevard te maken be ginnen vorm te krijgen. Naast nieuw geopende zaken als de Waard van Waddinxveen, krijgen ook zaken die willen verbouwen bijna zonder problemen de beno digde vergunningen. Het Egyp tisch Grillrestaurant De Gouwe Sphinx bijvoorbeeld, is van pand verhuisd en gaat in januari in het oude pand een Zuid-Amerikaans eetcafé openen. Eigenaar van de Gouwe Sphinx en binnenkort van het nieuwe eet café Achmed Housin: ‘Het wordt een restaurant met een Zuid- Amerikaanse sfeer. Er wordt in Dit boek is ontstaan omdat de au teurs merkten dat er geen me thode was die verzorgenden en verpleegkundigen op een syste matische wijze leerde omgaan met moeilijk gedrag bij ouderen. Dit ’moeilijk’ gedrag moet niet te letterlijk opgevat worden; verzor genden staan steeds meer onder tijdsdruk (meer werkdruk, tekort aan personeel), mensen worden steeds ouder (de gemiddelde leef tijd is nu ongeveer 75 jaar voor mannen en 81 jaar voor vrou wen), waardoor zij meer zorg be hoeven. Het omgaan met het ou der worden kan ertoe leiden dat mensen het gedrurende langere tijd moeilijk hebben waardoor zij soms gedrag vertonen dat door de verzorgenden niet altijd begre pen wordt. Maar de belangrijkste verandering is de menukaart. Konden eerst 50 gerechten worden besteld, nu is er de keuze uit 119 maaltijden. Het best verkochte gerecht is nog altijd de shoarma-schotel, maar de Egyptische Felafel of de nieuwe mixed-grill van shoarma, kabab en shaslick zijn ook de moeite van het proberen waard. Het gegeven dat het verbruik in Nederland tot de laagste in Eu ropa behoort, getuigt hiervan. Meer principieel vinden de aan deelhouders dat een goed als drinkwater, een primaire levens behoefte, slechts met het laagst mogelijke belastingtarief moet worden bezwaard. Zij hebben de Vaste Kamercom missie dan ook dringend ver zocht af te zien van het voorne men tot verhoging. Erkend Hovenier. Daarnaast be vat de brochure informatie over een garantie- en geschillenrege ling. De brochure is bij Groen- groep en Groenservice verkrijg baar. De Erkend Hovenier is offi cieel erkend door de Stichting Erkenningen Hoveniers te Bun- nik. Deze stichting is in het leven geroepen om het vak van hove nier op een hoger plan te brengen en de consument waarborgen te kunnen bieden op het gebied van vakbekwaamheid, betrouwbaar heid en kwaliteit. Kwaliteit wordt op het werk geoordeeld door controleurs van de stichting. Al leen hoveniers die blijvend vol doen aan de strenge eisen mogen het beeldmerk Erkend Hovenier voeren. WADDINXVEEN - De afdeling Waddinxveen van de Nederland se Christen Vrouwen Bond (NCVB) houdt woensdag 16 de cember haar maandelijkse verga dering. Deze decembervergade- ring staat traditioneel in het teken van het naderende kerstfeest. Op deze avond zal mevrouw van der Waart-Hillson uit Papendrecht onze gast zijn. Zij zal de kerstvie ring verzorgen en het een en an der vertellen over Zweedse kerstgebruiken en kerstverhalen De avond begint om 19.45 uur en wordt gehouden in De Hoek steen aan de Esdoornlaan. moedigen en op te bouwen in het geloof. Neem gerust de kleintjes mee, er is kinderoppas aanwezig. Dit is een initiatief van vrouwen uit verschillende kerken van Oud- Verlaat, Zevenhuizen en Moerka- pelle. De volgende koffieochtend is op donderdag 14 januari 1999, spreekster is dan mevrouw T. de Boer. Jeanne Kastelein is specialistisch verpleeg kundige op het gebied van astma en COPD (chronisch obstructief longlijden). Beide hebben te maken met aandoeningen aan de luchtwegen, maar omdat astma ook ’goede’ periodes kent, is er een scheiding aange bracht. De verpleegkundige kwam op het WADDINXVEEN - Ook dit jaar is de tentoonstelling van de vogel vereniging ‘De Vogelvrienden* weer door zeer velen bezocht. Er waren ruim 300 vogels te zien. De kwaliteit van de vogels, die ge keurd werden door de keur meesters van de bond, was weer beter dan vorig jaar. Donderdag avond werd de show geopend door de voorzitter van het dis trict Zuid-Holland. Deze heeft voor de opening de heren P. Ver sluis en F. Versluis gehuldigd om dat zij 40 jaar lid waren v^n de vereniging. Ook de heer W. Faay werd gehuldigd, dit omdat hij 25 jaar lid is van de ‘Vogelvrienden'. Algemeen kampioen werd een Gordelgrasvink van de heer P. Dullaard uit Bergschenhoek, deze won het door de vogelliefhebbers felbegeerde bondskruis. De heer H. Broer uit Waddinxveen werd kampioen Parkieten met een En- O WADDINXVEEN - Het alge meen bestuur van het hoog heemraadschap van Schieland heeft de belastingstarieven voor het jaar 1999 vastgesteld. Voor de inwoners en bedrijven in Schielands gebied gaan de ta rieven met gemiddeld 3 pro cent omhoog. Een gezin, dat woont in een huurhuis en uit méér dan één persoon bestaat, wordt volgend jaar door Schie land aangeslagen voor een to taalbedrag van f 334,-. In 1998 was dat f 324,-. Het grootste deel van dit bedrag, f 285,- moet worden betaald aan ver ontreinigingsheffing. Deze heffing wordt ondermeer be nut voor het zuiveren van af valwater. De tariefverhogingen wordt ondermeer veroorzaakt door prijsstijgingen voor de uitvoe ring van Schielands taken. Een tweede reden is dat Schieland de afgelopen jaren werkt met een niet-sluitende begroting: de kosten voor de waterschap- staken zijn beduidend hoger dan de belastingopbrengsten. De geraamde tekorten worden thans nog onttrokken aan op gebouwde reserves. Door de komende jaren de tarieven met enkele procenten te verhogen zullen binnen enkele jaren kos ten en opbrengsten in even wicht zijn. De opbrengsten van de belas men als team ouderen die proble matisch gedrag vertonen. Door deze combinatie leren verzorgen den en verpleegkundigen bij ver schillende soorten probleemge drag stap voor stap hoe de pro blematiek te inventariseren, hoe doelen te stellen en hoe een nieu we benadering uit te voeren. Dit boek zal worden aangevuld met een oefenboek waarin ver zorgenden en verpleegkundigen op een concrete manier kunnen oefenen met problematisch ge drag in interacties. Theo Hazel- hof is psycholoog voor ouderen en ontwerpt cursussen voor ou deren. Ook traint en coacht hij teams in verzorgings- en verpleeghuizen. Anneke Drewel is docent ver pleegkunde en traint verpleeg kundigen. Beide boeken zijn in de boekhandel verkrijgbaar. (Uitge verij de Tijdstroom/Elsevier). WOENSDAG 2 DECEMBER 1998 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Eigenaar van De Gouwe Sphinx Achmed Housin in het midden met twee van zijn vaste me dewerkers. (Foto:Sjaok Noteboom). Complete schade afhandeling Vervangend vervoer Masterfit activiteit Alle autoruitreparaties Verse koffie en dagblad Airco-controle 24-uurs service voor noodgevallen, 7 dagen per week Ook het lijden aan een depressie of een andere psychiatrische ziek te kan problematisch gedrag ver oorzaken waarmee verzorgenden geconfronteerd worden. In dit boek leren verzorgenden en ver pleegkundigen stap voor stap hoe ze verschillende probleemgedra- gingen die bij ouderen kunnen voorkomen moeten benaderen. In dit boek worden daarvoor de volgende zaken gecombineerd: het methodisch werken, handvat ten voor het omgaan met pro bleemgedrag en hoe benadert WADDINXVEEN - Sinds kort mogen Groengroep en Groen service zich officieel Erkend Ho venier noemen. Dit beschermde kwaliteitsvignet is geïntroduceerd door de Stichting Erkenningen Hoveniers. Hiermee voldoen de bedrijven Groengroep en Groen- service aan de strenge objectief toetsbare eisen die door de stich ting zijn opgesteld. Dit zijn eisen op het gebied van betrouwbaar heid, kwaliteit, service en garan tie. In de brochure Een Erkend Hovenier staat voor gegaran deerd tuinvakwerk staat over zichtelijk beschreven wat de con sument van een Erkend Hovenier kan verwachten. De publicatie gaat uitgebreid in op de voorde len van het inschakelen van een Het eerste boek ‘Begeleiden van ouderen met problemen is be doeld voor alle mensen (kinde ren, partners, familieleden en an dere geïnteresseerden) die met ouderen omgaan. Dit boek geeft inzicht in de ver schillende problemen die het ou der worden met zich mee kan brengen en geeft tips over hoe men met het ouder worden en met ouderen om kan gaan. Dit boek is hiernaast ook te gebrui ken als naslagwerk voor mensen die in de ouderenzorg werken. Het boek ‘Methodisch begeleiden van ouderen met gedragproble- men‘ richt zich meer op werkers in de gezondheidszorg. ’--'ree,, Specialistisch verpleegkundige Jeanne Kastelein houdt eens per maand een cara-inhalatiespreekuur. gegeven en moeten mensen maar uit de bij sluiter aflezen hoe ze de medicijnen in moe ten nemen. Ik wil mensen er graag bij hel pen*. Op vrijdagavond was de trekking van de grote verloting. De prijzen zijn gevallen op de volgende num mers: 0681, 1719, 0035, 1195, 0722, 2240, 0751, 1098, 0206, 1557, 1445, 0366, 1607, 2008, 0659, 1574, 2115, 1917, 1429, 1284, 1731. 0388, 1343, 1025 en 553. De prijzen zij af te halen bij A. de Jong, Roosje Voshoeve 64 te Waddinxveen. WADDINXVEEN - Deze week is het boek ‘Methodisch bege leiden van ouderen met gedragsproblemen* van Anneke Dre wel en Theo Hazelhof uit waddinxveen uitgekomen. Dit boek is een vervolg op het boek ‘Begeleiden van ouderen met pro blemen' van Theo Hazelhof en T. Verdonschot. De gehele maand december donderdag en vrijdagavond geopend Elke zondag geopend van 11.00 t/m 17.00 uur. ft ft ft ft’ WX ft’ I O al Vanaf Q” '-k

Weekblad voor Waddinxveen | 1998 | | pagina 17