Met Cees Arisz praten over ’Een ongewoon gesprek met God Ruurd Hallema exposeert LizVenema op ziekenbezoek Uniek muzikaal evenement in Goudse St.Janskerk -BS Festival of lessons and carols f Kerstconcerten De Gouwestem God geeft je steeds opnieuw dezelfde lessen, totdat je er iets van leert’ leder mens trekt zelf goede of slechte situaties naar zich toe Kerstzang- avond Moerkapelle f J| 1 Kolonie Koningin ■V 1 GK/WVW PAGINA 1 WOENSDAG 16 DECEMBER 1998 Liz Venema. (Foto: A. Fioole) Cees Arisz spreekt op woensdagavond bij De Bron op De Ridderhof in Alphen aan den Rijn. 1 Liz Venema is een Waddinxveense kunste nares die regelmatig exposities organiseert in de Agnietenkapel in Gouda maar ook ex poseert in diverse bibliotheken in de regio. Ook in Boskoop heeft haar naam een be kende klank. Haar schilderijen worden sterk beïnvloed door haar dagelijkse leven en wat zij meemaakt. Liz is beslist niet iemand die achter haar werkstuk blijft zitten voor inspi ratie. Zij trekt letterlijk de wijde wereld in heeft zichzelf daarbij een bijzondere taak ge geven; het bezoeken van zieken in de zie kenhuizen. 'Dat doe ik veel liever dan de hele dag op het strand liggen’, vertelt ze. ’Mijn reis naar Mozambique was heel bijzonder en werd ge kenmerkt door een geleide Hand. Dat be gon dus al op Schiphol toen ik pater Van Mil ontmoette. Met hem en Pater Van Zon ben ik ook de eerste keer naar het ziekenhuis in Maputo gegaan. Een gigantisch groot terrein met allemaal kleine paviljoens waar de zie ken dicht op elkaar liggen. Je knippert best wel even met je ogen wanneer je zo’n situ atie ziet. Binnen in de gebouwen is het benauwd en mensen die zichzelf een beetje kunnen red den zitten liever buiten in de schaduw. Veel Mozambique ligt aan de oostkust van Afrika met als buurlanden Zambia, Malawi, Tanza nia en Zuid-Afrika. De hoofdstad Maputo, waar Liz haar vakantie door bracht, ligt hele maal in het zuidelijkste puntje van het land. Ze ergert zich aan het ontbreken van enige faciliteiten zoals een goed postkantoor of bank. Relativerend zou je kunnen zeggen dat het grootste deel van de bevolking nooit een kaart verstuurt of zoveel geld heeft dat ze een bank om de hoek nodig hebben. Post meer dan een bemoedigend woord en aan dacht kon ik ze niet geven met mijn snelcur- sus Portugees. Toch voelde ik dat ze blij wa ren met dat beetje aandacht. Door gebrek aan geld en geschoold verplegend personeel worden de zieken daar verzorgd door fami lieleden. Tussen elf en twaalf uur ’s morgen kan men bijvoorbeeld eten brengen. De was wordt gezamenlijk gedaan. Zeep is er nau welijks dus je kunt je wel voorstellen hoe het er toe gaat. Maar de mensen doen hun uiterste best er het beste van te maken. Voorlichtingsprojecten over bijvoorbeeld hygiëne en hoe voorkom je ziektes werpen langzamerhand hun vruchten af. Deze bezoeken waren heel anders dan die ik gebruikelijk afleg. Wanneer ik op de Ca- narische Eilanden ben of in Tenerife probeer ik altijd Nederlanders te bezoeken. Die zijn er niet altijd maar er zijn altijd wel andere Noord- Europeanen die het fijn vinden als ze bezoek krijgen. Ook op St Maarten zoek ik de zieken op. Al 35 jaar correspondeer ik met vrienden.’ naar Nederland wordt dan ook afgegeven op de Nederlandse Ambassade en via Zuid- Afrika verder verzonden. In het verleden was Mozambique een kolo nie van Portugal. Na bloedige strijd van de bevrijdingsbeweging Frelimo werd het land in 1975 zelfstandig. Liz Venema verbleef bij haar broer in Mo zambique en was volgens hem weleens te onvoorzichtig. Liz wijst naar boven en zegt: ’Ik heb altijd een beschermengel bij me. Daarom heb ik op een gegeven moment in het telefoonboek naar een kerk gezocht. Met een mondje Portugees, handen en voe ten, werd een afspraak gemaakt en omdat het toch nog best wel een eindje lopen was nam ik een taxi. Je loopt niet acht gevaar als blanke maar het blijft toch uitkijken. Toen ik de Evangelische kerk binnenkwam ging ik achterin zitten. Al snel kwam er ie mand naar mij toe die duidde dat ik vooraan moest komen zitten en ook werd er van mij verwacht dat ik iets te vertellen had. Geluk kig was ik voorbereid want ik had een bijbel bij me in het Portugees. Na een lezing uit I Corinthe 13, dat gaat over de liefde van mensen jegens elkaar en God, mocht ik ook vrijelijk nog een bemoedigend woord spre ken. Ingegeven door een hogere macht werd ik hiertoe in staat gesteld en dat was een bijzondere ervaring.’ Na een enerverende reis van drie weken in Mozambique is Liz al weer reisvaardig om op Curasao in een kindertehuis een aantal weken vrijwilligers werk te doen. Ook hier probeert ze nog tijd te vinden om zieken te bezoeken in het ziekenhuis. (Kate Goudriaan Spijker) W’VEEN/BOSKOOP- Met het telefoonnum mer van Pater André van Zon op zak reisde Liz Venema naar Mozambique. Óp Schiphol informeerde ze of er nog meer passagier in haar vliegtuig zaten met dezelfde bestem ming. Eén persoon meldde zich en dat bleek Pater Jan van Mil te zijn. Hij ging voor drie maanden naar zijn collega van Zon. ’De we reld is klein’, zegt Liz met een glimlach. GOUDA - Op zaterdag 19 de cember 1998 zal in de St.Janskerk in Gouda een integrale uitvoering worden gegeven van alle zes can tates van het Weihnachts-orato- rium van J.S. Bach. De eerste drie cantates worden tussen I 1.00 en 12.30 uur uitgevoerd, de cantates vier, vijf en zes tussen 15.00 en 16.30 uur. C.O.V. Laus Deo is een gemengd koor dat al meer dan 45 jaar bestaat en ongeveer negentig leden telt. Tevens zijn gerenommeerde solisten als Mar jorie Ginczinger (Sopraan), Mar- gareth Beunders (alt), Jan van Els- acker (tenor), Frans Fiselier (bas) andere kunstenaar minder wordt gewaardeerd. De combinatie met een schilder of schilderes gaat uit stekend’, luidt de verklaring. Het is inmiddels de derde maal dat Barbara Houwers bij Yvonne exposeert. Haar schilderijen heb ben een sterk autobiografisch ka rakter. Ze gaan over het gewone leven, de gewone mens, de omge ving en de ander. Binnen de be grenzing van het doek schildert zij met krachtige lijnen, met een ex pressief schildersgebaar. Ze laat de kwetsbaarheid maar ook de kracht zien van de mens in com municatie en relatie tot zijn om geving. Speciaal voor deze ten toonstelling heeft Barbara ook een aantal kleinere schilderijen gemaakt, deze zijn te koop voor respectievelijk 395 gulden en 550 gulden. Wellicht voor de ware kunstliefhebbers een mooi kerst geschenk. Ruurd Hallema’s werk bevindt zich in vele collecties in binnen- en buitenland. Hij gebruikt bijna uitsluitend brons voor zijn kunst werken. Het gieten en afwerken van de beelden doet hij veelal in z’n eigen werkplaats. Eén van de Walsh beschrijft God in het boek als een humorvolle intelligentie. Een goed voorbeeld van Gods hu mor is het stukje waarin God aan Walsh vraagt om een grap te ver tellen. Walsh vertelt dan: „Een moeder kwam de keuken binnen en zag dat haar dochter een teke ning aan het maken was. De moe der vroeg wat het kind tekende en het meisje antwoordde: ’ik maak een tekening van God’. De moeder antwoordde: ’maar nie mand weet toch hoe God eruit ziet?’ ’Wel,’ zei het meisje: ’als jij me nu eerst mijn tekening laat af- Op zaterdag 28 november 1998 is er om circa 13.00 uur een inlei ding op het Weihnachts-oratori- um voor het publiek in de raad zaal van het Goudse stadhuis. De ze is gratis te bezoeken. Toegangskaarten voor het gehele concert kosten voor volwassenen f 47,50, voor 65+ers f 37,50 en voor CJP-houders f 27,50. Toe gangskaarten voor alleen het och tend- of middagdeel kosten voor volwassenen f 28,50, voor 65+ers f 23,50 en voor CJP-houders f 18,50. Kaarten zijn te koop bij de VW Gouda, Markt 27, 2801 JJ Gouda, tel.nr.: 0182 - 583210. zich toe. Als je iets goed maakt van je leven straal je dat uit naar anderen, je ontmoet dan veel po sitieve mensen. Kom je dus steeds mensen tegen met een be paald probleem dan moet je eens heel goed bij jezelf te rade gaan en kijken naar wat het voor jou te betekenen heeft. We hebben alle maal van huis uit bepaalde denk beelden meegekregen die ons le ven bepalen. Als we een mening hebben over iemand kijken we vaak onbewust in een spiegel en zien dan wat in onszelf al aanwe zig is en naar aanleiding daarvan geef je de ander een beoordeling die zowel negatief als positief kan uitvallen. Maar dat oordeel is maar een klein stukje van de waarheid, alleen dat wat je hebt geleerd. Bepaalde patronen wor den in gezinssituaties voortgezet, kinderen komen daarin terecht en zorgen vaak voor een herha ling. Soms zijn die patronen heel bedreigend en is het handig om een toeschouwer te hebben. God is altijd onbevooroordeeld en als je op Hem afstemt zal je met Hem in gesprek komen. Er is moed voor nodig om verandering in pa tronen aan te brengen. Verande ring in welke vorm dan ook is in eerste instantie altijd bedreigend en veroorzaakt een stuk spanning. Maar verandering geeft eveneens de mogelijkheid om je blik te ver ruimen. We hebben als mens alle maal veel mogelijkheden die we niet benutten omdat we vast zit ten in oude gewoonten. God heeft ons geschapen als mensen met een vrije wil, we zijn vrij om te kiezen maar wel in verbonden heid met de ander. God is niet de identiteit die bepaalt wat je als mens moet doen maar Hij reikt wel een aantal handvatten aan waar je wat mee kunt doen. De Door Jeanette van Veelen REGIO - Een aantal jaren geleden schreef de Amerikaan Ne ale Donald Walsh het spraakmakende boek ’Een ongewoon gesprek met God’. In Amerika werd het al snel een bestseller en Nederland bleef daarin niet achter. Op dit moment is het boek bezig aan zijn dertigste druk en zijn al meer dan 62.000 Nederlandse exemplaren over de toonbank gegaan. Ook ver scheen een werkboek over ’Een ongewoon gesprek met God’. Het studieboek is het concept en het werkboek is een prakti sche aanvulling en bevat oefeningen die men alleen of in groepsverband kan doen. Burgemeester F. Tjaberings van Borne opende de ten toonstelling. Links Barbara Houwers in het midden Ruurd Hallema. Op de voor grond één van Ruurd’s kunst werken. Foto: Kate Goudriaan Spijker) MOERKAPELLE - De Moerka- pelse koren organiseren weer een Kerstzangavond onder het motto van ‘Komt allen teza men*. Deze zangavond wordt gehou den op vrijdag 18 december aanstaande in het kerkgebouw van de Gereformeerde Ge meente te Moerkapelle, aan vang 19.30 uur. De medewer kende koren zijn: Ouderen koor ‘De Avondster’ onder leiding van mevrouw Jenny Konings-Hertog, Chr. ge mengd koor ‘Sursum Corda’ onder leiding van Gerard Lan ge, Chr. gemengd koor ‘Asaf onder leiding van Peter Ver- wey, jongerkoor ‘Nethanja’ en jeugdkoor ‘Asarela’ beide on der leiding van Rien van der Werff. Zoals gebruikelijk is er samenzang en bespelen diver se organisten het orgel. U bent van hartelijk welkom. De toegang is vrij, maar voor de bestrijding van de onkosten wordt een collecte gehouden. en Tijn van Eijk (organist) gecon tracteerd. Het geheel zal worden ondersteund door het Randste delijk Begeleidingsorkest en ge leid door de vaste dirigent Edwin Wolf.ln de middagpauze van twee uur wordt een groot aantal ran- dactiviteiten georganiseerd zoals een oratoriumlunch in diverse restaurants aan de Goudse Markt, een lunch in combinatie met een bezoek aan het Verzetsmuseum Zuid-Holland, een rondleiding langs de beroemde Goudse Gla zen in de Sc Janskerk en een stadswandeling door historische Gouda o.l.v. gidsen. opzet van de thema-avond is om mensen te attenderen op het boek en mensen die het boek reeds hebben gelezen te stimule ren om het geleerde in praktijk te brengen.” Tijdens de thema avond wil Cees Arisz graag in gesprek met de aanwezigen om te praten over de verschillende onderwerpen die Walsh ter sprake brengt. Tevens bestaat de mogelijkheid om ge spreksgroepen te vormen om met elkaar de oefeningen van het werkboek uit te voeren. De avond die in De Bron bij winkel centrum De Ridderhof wordt ge houden is gratis toegankelijk en begint om 20.00 uur. Voor aan melding kan men contact opne men met Cees Arisz, telefoon 0172-422236 of 06-50637623. 1994 mocht Yvonne Hallema de vorstin ontvangen. De galerie legt zich toe op de betere hedendaag se kunst uit binnen- en buiten land. Regelmatig is er werk te zien en te koop van onder andere Ar mando, Jan Cremer, Ton van Kes- teren, Carla Kleekamp, Lassche, Charlotte Molenkamp, Jan Mon- tijn, Michel van Overbeke, Bas van der Poll, Liesbeth Rahder en Jeroen Krabbé. De galerie Yvonne Hallema kunstzaken is gevestigd in een fraai negentiende eeuws pand aan de Ennekerdijk 8-10 in Borne. Geopend op zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Wilt u advies van Yvonne dan kunt u ook een persoonlijke afspraak maken. Telefoon 074-2670366. (Tussen 21 december 1998 en 3 januari 1999 gesloten). hoogtepunten van dit jaar was het ontwerpen van de Award voor de Europese Soundmixshow van Hennie Huisman. Ook is een prachtig beeld van hem te vinden voor het stadion van FC Twente. Een echte Hallema is onder ande re te herkennen aan zijn ronde vormen. Uiteraard ontwikkelt de kunstenaar zich nog elke dag en is er ook verandering in zijn werk te zien gedurende de jaren. In het Waddinxveense beeld is al een nieuwe stroming te herkennen die zich in zijn huidige werk door- zec Speciaal voor deze tentoon stelling is er een gelimiteerde op lage gegoten van het beeld ’La Femme du Monde’ dat verkrijg baar is voor 895 gulden. Dit exemplaar is in totaal 25 cm hoog en zijn allen genummerd en gesig neerd. Algemeen bekend is dat Koningin Beatrix zelf ook een verdienstelij ke kunstenares is, zodra ze even tijd vrij kan maken. Dat brengt haar tijdens bezoeken ook vaak in verschillende kunstgaleriën. In maken...’ God antwoordt dat het een goede grap is en zegt vervol gens dat Hij nu een verhaaltje wil vertellen en begint: ’Er was eens een man die besefte dat hij van de ene op de andere dag urenlang bezig was om een boek te schrij ven. Een vriend vroeg hem wat hij aan het doen was. ’Oh’, ant woordde de man, ’ik schrijf een heel lang gesprek op wat ik met God aan het voeren ben’. ’Dat is aardig’ vertelde de vriend ’maar niemand weet wat God nu wer kelijk zou antwoorden’. ’Wel’ antwoordde de man: ’als jij me nu eerst mijn werk laat afmaken...’ Cees Arisz van de Alphense orga nisatie Integratie heeft zich in het boek van Walsh verdiept en houdt woensdag 16 december een thema-avond waarbij hij een dialoog wil aangaan met het pu bliek en eventueel wat oefeningen uit het werkboek wil toepassen. Volgens Cees vertoont de inhoud van het boek veel overeenkom sten met zijn persoonlijke erva ringen en is dat de reden dat het boek hem zo aanspreekt. „Ik ben blij dat het boek geschre ven is, dan hoef ik het niet meer te doen. Het boek ’Een onge woon gesprek met God’ be schrijft op een voortreffelijke wij ze hoe wij met God zouden kun nen communiceren, om zodoende op levensvragen een antwoord te krijgen. Walsh maakt ons deelgenoot van zijn ei gen verbluffende ervaringen, toen hij in dialoog raakte met God. Hij W’VEEN/BOSKOOP - Het mannenkoor ’De Gouwestem’ heeft een drukke periode, zo vlak voor de kerstdagen. Het koor geeft maar liefst vier con certen binnen een week. Op 14 december is De Gouwe stem te horen in Nieuwerkerk a.d. IJssel, op 16 december in Rotterdam. Vrijdag 18 decem ber is het traditionele kerst concert in de Waddinxveense Ontmoetingskerk aan de Groensvoorde. Hieraan wordt meegewerkt door Lidy de Heij (mezzospraan), Liselotte Fennema (panfluit), Ben Kra mer (piano) en Arjan Breuk hoven (orgel). Het programma wordt afgewisseld door sa menzang van bekende kerstlie deren. De algehele leiding is in handen van Martin Mans, diri gent van het mannenkoor. De entree is gratis, wel wordt een collecte gehouden om uit de kosten te komen. Zaterdag 19 december geeft het koor een concert in het Zorgcentrum van Boskoop. De aanvangstijd is 15.00 uur. BOSKOOP/WADDINXVEEN/B ORNE - In het voormalige Sint- Jozef gebouw in Borne heeft Yvonne Hallema een galerie. On langs werd daar een expositie ge opend met kunstwerken van haar echtgenoot Ruurd Hallema en schilderijen van Barbara Hou wers. Ruurd Hallema is in deze omge ving vooral bekend om zijn kunst werk dat staat voor het Wad dinxveense gemeentehuis. Naast zijn werkzaamheden als kunste naar is hij tevens de man die de public relations verzorgt voor Jan Boomkamp Gardens. Door de za kelijke band met het Boskoopse bedrijf Le Feber is hij voor Jan Boomkamp regelmatig in het Bo skoopse te vinden. Wellicht vormt het echtpaar Hal lema de ideale combinatie in de kunstwereld. Yvonne houdt re gelmatig thema-exposities en heeft daarbij voor het concept ge kozen van schilderijen en beeld houwwerken van Ruurd. ’We hebben er wel eens andere beeld houwers bij gehad maar je vindt het vervelend als het publiek kiest voor het werk van Ruurd en de I GOUDA - Als vanouds pre- I senteert het Goudsch Kamer- I koor onder leiding van Ralph I van Vliet in december het I sfeervolle ’Festival of lessons and carols’. Het festival wordt traditioneel geopend met de samenzang ’Once in Royal Da vids City’. Daarna volgen afge wisseld koorzang (carols), sa menzang en lezingen (lessons), I dit alles volgens de Engelse traditie. De bijeenkomst wordt beëindigd met samen zang, ’O come all ye faithful’, een carol ter voorbereiding op de kerstnacht en de eerste kerstdag. Vorig jaar is voor het eerst een speciaal kinderconcert, voor en door kinderen toege voegd aan de al bestaande reeks concerten. Dit bleek een groot succes te zijn! Re den voor handhaving van dat idee. Ook dit jaar zal het i Goudsch Kamerkoor daar- voor weer samenwerken met I het kinderkoor K.K.Fonie, ook I onder leiding van Ralph van I Vliet. Nieuw dit jaar is dat I twee goede zangeressen van I het kinderkoor, Leda van Vliet en Agnes Loonstra, ook hun medewerking zullen verlenen aan de andere carolconcerten. De instrumentale begeleiding wordt dit jaar verzorgd door Christaan Ingelse (orgel) De teksten worden gelezen door Rik Bikker. De concerten zijn I als volgt gepland: I zaterdag 19 december in de I Oud Katholieke Kerk, Hoge j Gouwe 107 te Gouda. Aan- I vang: 16.30 uur (carols voor I kinderen) 19.30 uur en 21.00 I uur. Zondag 20 december in I de St. Victorkerk, Zuidkade J 176 te Waddinxveen. Aan- I vang: 19.30 uur. Voor de kin- I dercarols is de toegangsprijs I 2.50 gulden voor kinderen en I 5 gulden voor volwassenen. I Voor de twee avondvoorstel- I lingen is de toegangsprijs 7.50. I Het concert in Waddinxveen I is vrij toegankelijk en na afloop I wordt een collecte gehouden. I Toegangskaarten voor de con- I certen in Gouda zijn verkrijg baar bij de WV in Gouda, via de koorleden en vóór de uit voeringen in de kerk. Het Goudsch Kamerkoor heeft f nog plaats voor een tenor. En- thousiste koorleden worden 1 uitgenodigd contact op te ne- I men met de secretaris Brigitte Kempen, telefoon 0182- 583785. stelde God allerlei vragen over het leven, werk, gezondheid, hu welijk, scheiding, religie, seks, geld, het hiernamaals en nog veel meer. En God antwoordde hem. De antwoorden die God geeft zijn op zijn minst verfrissend te noemen. Het boek toont God als een humoristische intelligente en kritische waarnemer van het le ven op aarde maar beslist niet als bestraffend fenomeen. Het leert ons dat wij de dialoog met God moeten aangaan. Werkelijk com municeren en niet het simpelweg indienen van onze verlanglijstjes, dit houdt tevens in dat we moeten leren luiste ren naar de antwoorden van God en we Hem moeten vertrouwen. Vertrouwen is ons als mens niet aangeboren, wij moeten het leren. In eerste instantie leren wij de normen en waarden van onze ouders en de directe omgeving en later kom je er soms achter dat de dingen anders zijn dan je werd geleerd. Het boek geeft veel handvatten om de essentie van ons leven in een ander licht te gaan zien. Het is heel bruikbaar voor mensen met een religieuze inslag maar eveneens voor mensen die abso luut niet geloven. God is tenslotte niet alleen een God voor de gelo vigen maar net zo goed voor de ongelovigen. De meeste mensen hebben wel een Gods besef, alleen geeft men er misschien een ande re naam aan. Zoals het Universum, Allah of Boeddha. Vaak roepen wij God ter verantwoording als in ons le ven iets mis gaat. God maakt aan Walsh duidelijk dat wij als men sen zelf verantwoordelijk zijn voor alle ellende die wij met el kaar op de wereld scheppen. Zo lang in de mens een strijd woedt, blijft er eveneens een strijd buiten de mens.” Cees meent dat een ieder eerst bij zichzelf moet beginnen en zich moet afvragen waarom bepaalde dingen gebeuren. Hij vervolgt: „Je moet altijd in jezelf beginnen. Waarom loop ik steeds tegen de zelfde dingen aan? Het antwoord is simpel: omdat je er iets mee moet doen. God geeft je steeds opnieuw dezelfde lessen, totdat je er iets van leert, leder mens trekt zelf goede of slechte situaties naar A <‘3

Weekblad voor Waddinxveen | 1998 | | pagina 17