Wijziging van Vreemdelingenwet Mand E-mailen Let op waterleidingen bij strenge vorst JCERS KëUKENNiEUWS© De Kerstshow van Mandemakers Keukens is begonnen Hazerswoudenaar Arend Bos bezorgt Zandvoort eigen historisch document F GK/WvW WOENSDAG 16 DECEMBER 1998 PAGINA 9 Internetten Verzetswerk Het boek www.mandemakers.nl Waterputmeter I Woerden Finse Golf 2 (langs de Al2), telefoon 0348-480460. Tentoonstelling kleindieren in Boskoop Gedenkw aardig Kaatsheuvel Rechtvaart 8, telefoon 0416-279269.\^£jjj^ï^JlX Erkenning Strenge vorst Journalistiek v Rk' Arend Bos, schrijver van het boek ’Zandvoort tijdens de bezetting, leven in het sperrgebied’. (Foto: A Fioole) Mevrouw Bottema aan de slag tijdens de computercursus voor ouderen. (Foto: A. Fioole) Mandemakers voor kerstman. 400 KEUKENS IN TWEE SHOWROOMS. MEER INFORMATIE ze werkwijze - erin zijn geslaagd om ’De Kleine Patriot’ vanaf I94I tot het einde van de oorlogspe riode kon worden uitgegeven.' duwd. Het schrijven van dit boek betekende voor mij persoonlijk ook het van mij af schrijven van de herinneringen aan deze tijd. In totaal ben ik vier jaar bezig ge weest met het schrijven het boek. Ik heb daarbij veel steun gekregen van anderen. Door bijdragen van bedrijven en van het Prins Bern- hardfonds (Het Anjerfonds) is dit initiatief financieel mogelijk ge worden. Inmiddels is de eerste druk van het boek totaal uitver kocht. Dit houdt in dat er al 500 exemplaren over de toonbank zijn gegaan en van de tweede druk, die nu in bestelling is, zijn er 150 gereserveerd. Ik ben door veel mensen uit Zandvoort bena derd voor het boek en ook door Zandvoorters die elders wonen', aldus Bos. Op kierenjacht. Een watermeter- put die buiten het pand ligt heeft dan ook twee deksels. Het bo vendeksel en het deksel in de put dienen rondom goed te sluiten en de bovenkant van de put mag niet te hoog boven de omliggende grond uitsteken. Ook de water putmeter in de woning krijgt warmte vanuit de bodem en uit de ruimte onder de vloer. Deson danks kan de temperatuur in de 'EEN/BOSKOOP - Je kunt als eren natuurlijk denken: ’het nijn tijd wel uitduren’ en ver ens gaan duimendraaien ach- de geraniums. Maar je kunt Met ingang van 11 december is de Vreem delingenwet gewijzigd. Deze wijziging houdt in, dat vreemdelingen, die in Nederland een verblijfsvergunning willen aanvragen, dit moeten doen vanuit hun land van her- Geopend: maandag t/m zaterdag. Donderdag en vrijdag koopavond. BOSKOOP - De kleindieren vereniging Boskoop en Oms treken organiseert op I7, I8 en 19 december een provin ciale bondstentoonstelling van allerhande dieren. Het is de zesentwintigste maal dat de Boskoopse vereniging deze tentoonstelling houdt, ditmaal in de bedrijfshal van de firma Joh. Stolwijk Zn., Rijneveld 7I in Boskoop. Te zien zijn ongeveer 1300 kleindieren van ruim 200 in zenders: hoenders, dwerg- hoenders, sier- en watervo gels, konijnen, cavia’s, kleine knagers en sierduiven. Op donderdag I7 december zullen twintig keurmeesters de die ren beoordelen volgens een standaardbeschrijving. Uit elke diergroep wordt dan de kam pioen van Zuid-Holland aange wezen. De tentoonstelling is donderdag I7 december van 19.00 tot 22.00 uur open, vrij dag van 10.00 tot 22.00 uur, zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. De entreeprijs is 4 gul den, voor kinderen 2 gulden. put flink dalen wanneer deze grenst aan de gevel of wanneer het afdekluik direct achter de bui tendeur ligt. Kieren en tochtna- den moet men dus dichtmaken, ook die van de buitendeur. Venti latieopeningen in de kruipruimte mogen niet worden afgedicht. Waterleidingen in de kruipruimte moeten op voldoende afstand van de ventilatieopeningen zijn gelegd. Tocht kan ook de watermeters in kelders en in meterkasten bedrei gen via doorvoeren van leidingen en/of kabels en door slecht slui tende ramen en/of deuren. ’Men moet dus op kierenjacht’, zo luidt het advies van de VNI, ‘maar nooit de ventilatieopeningen af dichten. Ook niet in de ruimten, waar zich open verbrandingstoe- stellen bevinden. Dat is levensge vaarlijk!’ Waterleidingen in niet vorstvrije ruimten moet men afzonderlijk kunnen afsluiten en aftappen. In centraal verwarmde woningen lig gen de waterleidingen op vorst vrije plaatsen. Leidingen naar ge- velkranen en naar kranen in gara- punt. Op I9 november van dit jaar werd deze officieel geopend en is te vinden in de voormalige Kohnstam Mavo aan de Maurit- slaan. Al geruime tijd organiseert de SWW computercursussen voor ouderen. Deze worden gegeven in samenwerking met het Oplei dingscentrum Waddinxveen. De belangstelling voor de eerste cur sus Windows was zo groot dat al snel besloten is om vervolgcur sussen te gaan geven. reldoorlog. Arend Bos verklaart dit voor een groot uit schaamte voor het ver leden. Arend Bos: ‘Landelijk ge zien kon de Nationaal Socialisti sche Beweging (NSB) rekenen op 7 procent aanhang, maar in Zand voort lag dit percentage fors ho ger en wel op 22 procent. Dit werpt een zwarte schaduw op het dorp Zandvoort en om die reden is er, denk ik, niet eerder over de oorlogsjaren in Zand voort gepubliceerd'. deren', vertelt ze. ‘Ze zitten over de hele wereld verspreid en hou den via de E-mail contact met el kaar. Dat wil ik ook graag doen.' Ze kan bijna niet wachten totdat ze het zelfstandig kan. Wonende in het Anne Frankcentrum gaat ze regelmatig naar de bibliotheek waar een aantal computers staan die door de ouderen gebruikt mogen worden. Op deze manier kan men thuis het huiswerk ma ken en oefenen. Vragen komen dan vanzelf weer terug op de cur sus. Maar mevrouw Bottema blijkt nog veel meer te doen. La chend vertelt ze: ‘Ik ga nog drie keer in de week naar de ijsbaan in Den Haag en rijd daar mijn trai- ningsrondjes. Iedereen zegt dan; u ge of schuur lopen echter wel het risico te bevriezen. Ook deze lei dingen moeten afzonderlijk kun nen worden afgesloten en afge tapt. Het isoleren van deze leidin gen heeft niet zoveel zin. Daarmee wordt de kans op be vriezing slechts korte tijd uitge steld. De Hazerswoudenaar schreef zijn boek onder het pseudoniem ’Wood’. Onder deze naam schreef hij ook vele jaren een co lumn in deze krant. In oorlogstijd gebruikte hij deze schuilnaam al. Bos: 'In die tijd was het nodig ve le identiteiten aan te nemen. Op dat moment is ook de schuilnaam ’Wood’ ontstaan. Dit heeft uiter aard te maken met de Engelse vertaling van mijn achternaam. Dan wordt Bos omgevormd tot Wood'. In november overhandigde Arend Bos het eerste exemplaar aan de Zandvoortse burgemeester, de heer M. van der Heijden. De offi ciële uitreiking van het eerste :e eeuw geboren zijn hebben te veranderingenmeege- akt. Steeds weer jezelf bijstel- was nodig om het tempo bij te men houden. In de huidige we- d vol technologie lijkt deze ep echter het onderspit te eten delven. Niets is echter >der waar want er zijn nog al- instellingen die zich inzetten >r de ouderen. Eén daarvan is de Stichting Welzijnswerk Wad dinxveen (SWW) met hulp van de leraar en het spe ciaal samengestelde boek gaan ze stapje voor stapje door de lesstof. In drie lessen tijd hebben ze zo veel mogelijk geleerd over Win dows 95. De meeste deelnemers zijn tussen de 60 en 70 jaar oud. Eén dame ziet er weliswaar be slist niet ouder uit dan 70 jaar maar uit de wandelgangen hebben we vernomen dat ze bijna 90 jaar is. Wanneer je op die leeftijd nog gaat computeren dan sta je nog midden in het leven. En dat doet mevrouw Bottema inderdaad. ‘De reden dat ik deze cursus volg is dat ik wil gaan internetten met mijn kinderen en vooral kleinkin- Arend Bos: ‘Wim Gertenbach was een hele goede vriend van mij en daarom was het heel bijzonder dat dit gedenkwaardige moment kon plaatsvinden in de school die naar hem is vernoemd. Daarnaast was ik ook blij dat ik het eerste exemplaar van mijn boek mocht overhandigen aan burgemeester Van der Heijden. Hij is van Joodse komaf en kan zich verplaatsen in de oorlogstijd en alles wat er toen is gebeurd', aldus Bos. Met de uitgave van het boek ’Zand voort tijdens de bezetting’ is er ook een einde gekomen aan een leemte in de Zandvoortse histo rie. Er was geen historisch docu ment van de Noord-Hollandse badplaats tijdens de Tweede We- Ben Mandemakers heeft voor elk huis/e een droomkeuken. HAZERSWOUDE - De 76-jarige Arend Bos, reeds vele jaren wonend in Hazerswoude-dorp, heeft het dorp Zandvoort een eigen historisch document gegeven. Zijn boek met de veel zeggende titel ’Zandvoort tijdens de bezetting, leven in het sperrgebied’ is sinds half november van dit jaar in omloop. Bij de totstandkoming van het boek ’Zandvoort tijdens de be zetting, leven in het sperrgebied’ heeft Arend Bos gebruik kunnen maken van de vele herinneringen en materialen waarover hij be schikt. De belangrijkste bron was ongetwijfeld het zeer gedetail leerde dagboek van de oorlogspe riode. Arend Bos: ‘Na mijn pensionering had ik meer tijd om over dingen na te denken en de oorlogstijd had ik als het ware vooruit ge- Op de laatste middag van de cur sus namen we even een kijkje bij de opleiding. Tien deelnemers zit ten elk achter een eigen PC en heeft zeker les gehad. Nou dat heb ik nooit. Toen ik net kon staan kreeg ik van mijn vader schaatsen ondergebonden en een stoel om me aan vast te houden en een flinke duw in mijn rug. Vo rig jaar heb ik samen met mijn kinderen nog een tocht van 20 ki lometer geschaatst door de pol der. Heerlijk was dat.' Mevrouw Bottema heeft niet al leen een goede zin en gezondheid maar is nog altijd in bezit van haar rijbewijs en is ook aardig mobiel. ‘Als het echt risicovol is, zoals bij gladheid, dan rij ik niet hoor.' Hoewel menigeen er voor tekent om op zo’n hoge leeftijd nog zo vief te zijn wuift mevrouw Botte ma al haar prestaties een beetje Bos heeft voor zijn werk in het verzet ook erkenning gehad in de vorm van het Europese Verzets- herdenkingskruis dat hij in 1982 ontving met een persoonlijke brief van Prins Bernhard. De ver werking van het verleden is voor Arend Bos mede mogelijk gewor den door het schrijven van ’Zand voort tijdens de bezetting, leven in het sperrgebied’. Daarnaast heeft hij nog contact met ande ren, waaronder Cor de Vries, met wie hij werkte aan ’De Kleine Patriot’. Tijdens de viering van 50 jaar be- vrijding in 1995 is er in het ouder lijk huis in Zandvoort een gedenk steen geplaatst. Dit was een prachtig moment waar hij op nieuw oog in oog kwam te staan met Canadees die tijdens de oor log zo belangrijk voor hem was geweest. De gemeente Zand voort had voor dat moment alle moeite gedaan om deze man naar Nederland te halen. Het is dan ook niet voor niets dat Zandvoort juist dankzij Arend Bos kan beschikken over docu mentatie over Zandvoort tijdens de Tweede Wereldoorlog. 'Voor de jongere generaties is dit iets om niet te vergeten, maar steeds weer te wijzen op de gevaren van een dergelijk bewind', aldus Arend Bos. Het herdenken in vrij heid is nodig om deze gedachte levend te houden. (Hans Démoed) Tijdens de les krijgt de cursist te vens een goede indruk van wat er nu allemaal in dat computerkastje zit. Hoe ziet een harde schijf er uit en hoe een 3.5 drive. Alle de ze onderdelen worden getoond. Verder leert de cursist denken in de termen van de computer. Er is immers weinig verschil tussen goede handmatige archivering en het wegschrijven op een diskette. De cursus wordt gegeven in Waddinxveen maar ouderen uit de omgeving kunnen ook inschrij ven. Wie interesse heeft om deel te nemen aan een computercur sus kan informatie inwinnen bij de SWW telefoonnummer 0182- 631932. Vreemdelingendienst de verblijfsvergunning aanvragen. Vanaf 11 december is dit niet meer mogelijk. Vreemdelingen, die toch met een visum hier komen (of die hier al il legaal zijn) en een verblijfsvergunning willen aanvragen, worden teruggestuurd naar het land van herkomst om daar de procedure af te wachten. De nieuwe wet heeft ook belangrijke gevolgen voor vreemdelingen, die al een verblijfsvergunning hebben in Ne derland. Als deze vreemdelingen hun ver blijfsvergunning niet tijdig verlengen, dan wordt de aanvraag voor verlenging be schouwd als een nieuwe aanvraag. Deze zal vanuit het land van herkomst moeten wor den gedaan. Het wordt dus erg belangrijk, het spreekuur is altijd gratis. weg. ‘Ik vind het gewoon leuk om het te blijven doen. Het houdt je jong.' Volgend jaar zullen er vervolgcur sussen worden gegeven. Het Op leidingscentrum Waddinxveen heeft de hoeveelheid lessen ook uitgebreid. Bij de eerste opzet ga je uit van wat je denkt dat goed is. Gebleken is dat drie lessen voor de basiscursus te weinig is en dat wordt verhoogd naar vijf lessen. De cursisten krijgen een cursus boek en begeleide zelfstudie. Dat houdt in dat de docent eerst uit legt wat er staat en dat men er vervolgens zelf mee aan de slag gaat. De docent is aanwezig om persoonlijk iedereen te helpen bij problemen. Elektrische boilers bevriezen niet zo snel. Waar men wel op moet letten zijn de waterleidingen langs de buitenmuren en in onver warmde ruimten. Bij strenge vorst kunnen geisers wel bevrie zen; met name in oudere panden waar deze tegen een niet geïso leerde buitenmuur zijn geplaatst. Bevriezing kan optreden als de geiser van een korte rookgasaf- voenbuis is voorzien, bijvoorbeeld onder een plat dak. Gaat het *s nachts hard vriezen dan moet de ruimte vorstvrij worden gehou den. Als dit niet mogelijk is, dan is het zaak de geiser uit te schakelen en de waterleidingen af te tappen. Het vak van journalist is Arend Bos zeker niet vreemd. Nadat hij exemplaar vondplaats in de Wim zijn ’journaal’ had gehaald ging hij Gertenbachschool in Zandvoort. als journalist werken, onder meer als correspondent voor het Haar lems Dagblad. Bos: 'Een mooi vak, ik weet nog goed toen ik begon werd ik uitbetaald in 3 cent per regel'. In de oorlogsjaren kwam zijn journalistieke achtergrond sterk op de voorgrond. In eerste instantie werkte hij samen met Wim Gertenbach en anderen voor het verzetsblad ’Het Parool’ dat werd verspreid in Zandvoort. Totdat de inval plaatsvond en ver schillende medewerkers werden opgepakt. Arend Bos wilde de Zandvoor ters toch blijven informeren over het verzet. Hij nam het initiatief voor de oprichting van het ver zetsblad ’De Kleine Patriot’. Sa men met zijn neef en politiek te kenaar Cor de Vries, wordt ’De Kleine Patriot’ gedurende de oor log uitgegeven. Arend Bos ver gaarde het nieuws via de radio van zijn vader die hij had weten te behouden. Op verschillende loca ties in Zandvoort kon hij zodoen de luistereren naar de program ma’s van de BBC en Radio Oran je. Bos gaat bij het verspreiden zeer zorgvuldig te werk: 'Om elke kans op ontdekking van de krant te voorkomen moesten alle ver spreiders zorgen dat alle exem plaren die waren uitgedeeld ook weer terugkwamen. Ik ben ervan overtuigd dat wij - mede door de- Deze school, genoemd naar een vriend van Bos en een belangrijke man in het Zandvoortse verzet, heeft natuurlijk een bijzondere betekenis gekregen in Zandvoort. Na een fatale inval bij de verzets- krant ’Het Parool’ in 1942 werd Wim Gertenbach opgepakt door de Duitsers. In februari 1943 werd hij op vliegveld Soesterberg door de bezetters geëxecuteerd. Op een later moment vinden ook de vrouw en kinderen van Wim Gertenbach de dood na een bom bardement. dat de verblijfsvergunning tijdig verlengd wordt! Alle aanvragen, die zijn gedaan vóór 11 december worden nog op grond van de oude wet behandeld. Als u een verblijfsver gunning wilt aanvragen is het belangrijk dit vóór 11 december a.s. te doen. U moet voor deze datum een afspraak hebben ge maakt met de Vreemdelingendienst. Zorgt u ervoor, dat u een bewijsje meekrijgt, waaruit blijkt dat u zich daar vóór 11 de cember hebt gemeld. Meer informatie kunt u krijgen bij het buro voor rechtshulp in Gouda. Het buro is ge vestigd aan de Noothoven van Goorstraat 60, tel.0182-523444. Het eerste advies en Het verzetswerk van Arend Bos bleef niet beperkt tot het uitge ven van ’De Kleine Patriot’. Als drijfveren voor dit werk noemt hij verschillende zaken. Arend Bos: ‘Op die leeftijd gaat het na tuurlijk ook om een stuk avon tuur, maar daarnaast werden de mensen gedreven door vader landsliefde. In die tijd heb ik ge bruik gemaakt van allerlei hulp middelen om het verzetswerk te kunnen doen. Meerdere malen heb ik een andere identiteit aan genomen en had ik de beschikking over een bijbehorend ’Ausweis’. Hierbij wist ik ook enkele unifor men te bemachtigen en de Duit sers padden veel ontzag voor mensen in een uniform', aldus de gepensioneerde inwoner van Ha- zerswoude-dorp. In 1944 onderneemt Bos in op dracht van de verzetsorganisatie Rolls Royce een hachelijke voet tocht van Hilversum naar het plaatsje Dreumel in het Land van Maas en Waal. Arend Bos: 'Deze voettocht kende zeer grote geva ren, want in de hakken van mijn schoenen zaten microfilms van strategische waarde. Mijn op dracht was deze bezorgen, maar als ik handen zou vallen van de Duitsers dan zou ik een cyaankali- pil hebben ingenomen'. Door zijn zorgvuldige werkwijze kon Arend Bos steeds weer aan de bezetters ontsnappen en wist hij een be langrijke bijdrage te leveren aan het verzet. Je zou het SWW als verlengstuk kunnen zien van het gemeentelij ke welzijnswerk Jan Korving, teamleider vertelt desgevraagd: ‘De SWW is breed opgezet en ondersteunt het welzijnswerk op vele fronten. Naast een aantal be roepskrachten zijn er heel veel vrijwilligers in touw om alle pro jecten die er lopen te doen sla gen.' De activiteiten vinden over het algemeen plaats in het Anne Frankcentrum. Voor de senioren is eens activiteitencommissie ac tief die het nodige aan ontspan ning organiseert. Ook is de senio renwerkplaats een ontmoetings- komst. De vreemdeling, die al in Nederland ver blijft (met een visum of illegaal) kan dan niet meer vanuit Nederland een verblijfsvergun ning aanvragen. Hij zal eerst terug moeten naar zijn land van herkomst. De aanvraagprocedure zal hij ook daar moeten afwachten. Tot nog toe gebeurt het vaak, dat vreemdelingen met een visum voor vakantie naar Nederland komen en dat vervolgens hier bij de tv*? r Onachtzaamheid en onzorgvul digheid zijn vaak de balangrijkste oorzaak van de problemen. In koude dagen is tocht de grootste vijand van watermeter, hoofd kraan en waterleiding. Bij strenge vorst en harde wind dringt de ijs koude lucht door alle kieren en gaten. Waar men niet altijd bij stil staat is de gratis warmte die bij de watermeter uit de put in de bo dem komt. De aarde straalt warmte uit. Deze aardwarmte moet men proberen in de put vast te houden. aan wat de maat- Mandemakers Keukens is al Hij geeft waanzinnige kortin- helemaal in de Kerstsfeer. Het is gen op de toch al goedkoop namelijk weer tijd voor de Kerst- geprijsde keukens. En met 400 show. In de jarenlange traditie keukens in twee showrooms, van Mandemakers betekent dat vindt u precies wat u zoekt. Man- een waar spektakel. En vanwege demakers heeft voor ieder huis het grote succes duurt de Kerst- wel een droomkeuken. show dit jaar extra lang. De show Speciaal voor de Kerstshow is namelijk al begonnen en duurt heeft Mandemakers de collectie tot in het nieuwe jaar. Uiteraard is van 1999 al in huis gehaald. De Mandemakers Keukens tijdens trends van volgend jaar vindt u de feestdagen ook geopend op dus nu al in de showroom van 2e Kerstdag en zondag 27 de- Mandemakers Keukens. En de cember. Natuurlijk speelt Ben nieuwe collectie is zeker de moeite waard. Bezoek dus de Mandemakers Kerstshow en proef de sfeer van een echte kerst met alles erop en eraan. ••’VW’ -■ SM; s

Weekblad voor Waddinxveen | 1998 | | pagina 25