Shoarmazaak Di Mona geopend 11 Ridderspoor brengt ongerept kerstspel in Archeon Schildersbedrijf Visser en Zn maakt zich op voor toekomst 1 CAR VISION f itte Kerst B F s w. öi Moob r 95 Lampjes in wensboom branden U krijgt nu van Carin een Philips DVD-speler en vijf topfilms cadeau Zilveren legpenning voorWim Hoogerdijk Kinderen, kom maar op met ideeën Vuurwerkoverlast Diefstal uit auto G?oen7ij< Drie extra koopavonden Waddinxveen Politie controleert verkeer Kerstzangavond in de Kruiskerk Automobilisten aangehouden Het lied van Jozef en Maria bezorgt de meest koele kikker nog kippenvel F i r f earn Gevonden Vermist 3 o J K 5 Info e 3 GroenRijk de Bosrand Prinsen Schouw 1, 2394 CX ALPHEN A/D RIJN Telefoon (0172) 47 52 99, Fax (0172) 49 52 51 U vindt ons achter het BP-station Kerk en Zanen a.s. zondag geopend van 11.” uur t/m 17.“ uur donderdag en vrijdag koopavond *14 dn X f DiMoaa E PAGINA 17 WOENSDAG 16 DECEMBER 1998 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Johan en Anja Visser in hun zaak. V I •4 Carin 520 auto-navigatiesysteem Philips DVD-speler 930 Maak een afspraak voor een overtuigende proefrit. OE FülEJm® M.OS. ffl? PHILIPS WADDINXVEEN - Op maandag 7 december is een portemonnee gestolen uit een niet afgesloten auto. De auto heeft in die tijd ge parkeerd gestaan aan de Kromme Esse en de Trompstraat. weken hebben we de complete inrichting en aankleding van Di Mona gerealiseerd.’ Di Mona heeft diverse gerechten op de kaart staan. Naast shoar ma kunt u er ook terecht voor sappige kipfilet en tal van andere soorten vlees. Di Mona is door de week geopend van 15.00 tot 23.00 uur. In het weekeinde kunt u er terecht van 15.00 tot 24.00 uur. kregen. Daardoor konden we bijvoorbeeld een speciale meng- hoek inrichten waar we uiteen lopende soorten en kleuren verf kunnen maken. Afgelopen vrijdag werd de fotospectrum- meter geïnstalleerd. Een ingeni eus apparaat. Dankzij een match eye kunnen we elke kleur maken die de klant wenst. Dat oog scant als het ware de kleur en vertaalt deze weer in waardes zodat wij de kleur weer kunnen maken. Je kunt dus met een lapje stof bij ons binnenstappen en met een bus verf met precies dezelfde kleur naar buiten stappen. Niet veel verfspeciaalzaken bieden deze service en wij zijn dan ook blij dat we de fotospectrummeter nu hebben staan.” Naast verf heeft Visser en Zn ook behang, glas en autolakken in het assortiment opgenomen. Op het gebied van autolakken heeft het bedrijf in deze regio een leidinggevende positie. Dankzij een speciale machine zijn Anja en Johan instaat om wel 22.000 verschillende kleu ren autolak te leveren. Optimale dienstverlening staat De Kerst wordt wit deze winter met deze volbloeiende Azalea. 0 30 cm. ind. siermand. Van 17.50 voor WADDINXVEEN - De politie IJs- sel en Gouwe krijgt dagelijks al vele meldingen van overlast door vuurwerk. OP I0 december I998 werden twee 12-jarige knapen uit Nieuwekerk aan den IJssel aange troffen op het Lelieveld te Nieu wekerk aan den IJssel. Zij hadden volgens getuigen vuurwerk afge stoken. Bij controle bleek dat zij beiden nog 20 strijkers in het be zit hadden. De jongens dede af stand van het vuurwerk en krijgen een alternatieve straf via bureau Halt. WADDINXVEEN - ’Visser en Zn’ heeft in de loop der jaren naam opgebouwd als betrouw baar schildersbedrijf. Niet alleen inwoners van Waddinxveen maar ook mensen van buiten de gemeente weten Visser en Zn te vinden. Het bedrijf heeft dan ook de respectabele leeftijd van vijftig jaar ruim overschreden. De heer Van Tilburg is ooit met het schildersbedrijf begonnen. Op een gegeven moment nam Johannes Visser senior de zaak over. Sinds 1991 zwaait Johan Visser junior samen met zijn vrouw Anja met de scepter. Vorige week werd in de winkel aan de Dorpsstraat 80 een klein feestje gevierd. Na een grote verbouwing werd het pand her opend. Anja Visser: „De winkel is gemoderniseerd. Eerlijk ge zegd waren we daar ook wel aan toe. In augustus zijn we met de verbouwing begonnen. Vanaf het dak werd naar de voorgevel gewerkt. Die voorgevel heeft nu de uitstraling die onze zaak ook verdiend. Ook binnen werd de boel grondig aange pakt. Dankzij een nieuwe inde ling hebben we meer ruimte ge- ^3 -a ZEVENHUIZEN - De politie van IJssel en Gouwe hield op 11 de cember 1998 om 01.15 uur een 34-jarige inwoner van ’s Graven- hage aan op de Swanlaweg te Ze venhuizen. Bij controle bleek dat de man alcoholhoudende drank gebruikt had. Een ademanalyse aan het districtsbureau wees uit dat de verdachte teveel alcohol gebruikt had. De politie maakt proces-verbaal op en gaf de be stuurder een rijverbod van twee uur. WADDINXVEEN - Vlak voor de kerst houden de Waddinxveense winkeliers extra koopavonden. Deze vallen op maandag 21, dins dag 22 en woensdag 23 decem ber. Op donderdag 24 december sluiten de winkels om 17.00 uur. a r. hoog in het vaandel bij Visser en Zn. Dat geldt ook voor de schilders die in dienst zijn bij het bedrijf. Wie zelf de kwast niet ter hand kan nemen, kan rustig een beroep doen op Vis ser en Zn. Mensen die wel zelf willen schilderen maar advies in kleurgebruik nodig hebben, kunnen ook rekenen op hulp. Desgewenst wordt men thuis bezocht. Wat betreft het kleur gebruik heeft Anja reeds een nieuwe trend gesignaleerd: „De bruintinten. Let om mijn woor den, we gaan die kant op. Eerst was het geel maar daar stappen we langzamerhand vanaf om op de bruine lijn over te gaan. De warmte blijft. Geel en oranje geven het huis een behaaglijke uitstraling en die gaat in de nieuwe trend nog niet verlo ren.” Anja Visser kan nog veel meer vertellen over kleurgebruik en trends. Wie meer wil weten moet zeker eens een bezoekje brengen aan de vernieuwde winkel. Schildersbedrijf Visser en Zn, Dorpsstraat 50 Wad dinxveen, telefoon 0182- 617596. e fï nain flap G* u Ouvertureweg 85 2402 DT Alphen a/d Rijn 0172-421312 Bodegraafsestraatweg 3a 2805 GK Gouda 0182-570080 (Deze actie loopt t/m 31 december 1998.) '-S Op I0 december I998 voerde de politie snelheidscontrole uit op de Noordkade te Waddinxveen en op de Reijerskoop te Bo skoop. Op deze wegen is een maximum snelheid van 50 km toegestaan. In het totaal reden I I8 automobilis ten te hard. De hoogste gemeten snelheid bedroeg 79 km per uur. WADDINXVEEN - Op vrijdag 11 december I998 om 18.00 uur op de Nesse 22 te Waddinxveen ontving de heer W. (Wim) Hoogerdijk, werkzaam bij Glas en Schilderwerken P. van Blitters- wijk-B.V. te Waddinxveen, de zil veren legpenning met bijbehoren de oorkonde van de Kamer van Koophandel Rotterdam. De Ka mer van Koophandel-legpenning is verfraaid met de beeltenis van Mercurius, de Romeinse God van de Handel. De heer Hoogerdijk ontving de legpenning ter gelegenheid van zijn 25-jarige jubileum uit de han den van de heer M.H. van de Griek, directeur van de Kamer van Koophandel Rotterdam, kan toor Gouda. Met de penning wordt de waarde ring uitgedrukt voor de wijze waarop hij zich heeft ingezet voor het bedrijf en zo de ontwikkeling WADDINXVEEN - De lichtjes in de Waddinxveense ‘wensboom’ branden weer. Op vrijdag 11 de- cember om I5.3O uur ontstak de Burgemeester F. Jonkman de ’wensboom’ in de hal van het raadhuis van de Gemeente Wad dinxveen. Tientallen vertegen woordigers van diverse organisa ties hingen daarna hun kerstwens in de boom. Sinds vorig jaar verstuurt de Ge meente Waddinxveen geen kerst kaarten meer aan relaties vanwe ge de kosten en om het milieu te sparen. In plaats daarvan zijn een aantal organisaties uitgenodigd om hun kerstwensen in de boom te han gen. Ook bezoekers aan het raad huis of belangstellende burgers kunnen hun kerstwens in de loop van de volgende weken in de boom hangen. Na het afbreken van de boom worden de wensen geïnventariseerd; afhankelijk van de wens kan hiermee rekening gehouden worden bij het ge meentelijk beleid. Het jaar 1998 stond in het teken van mensenrechten en volken recht: vijftig jaar geleden werden de Universele Rechten van de Mens opgesteld, waarbij de naties hebben vastgesteld wat zij als grondrecht beschouwen voor alle mensen; 150 jaar geleden is onze moderne grondwet aangenomen in het par lement, als grondslag van de Ne derlandse wetgeving en ter be scherming van de onschendbare rechten van de onderdaan. In arti kel I, het anti-discriminatie-arti- kel ligt de gelijkheid van mensen omschreven; 350 jaar geleden werd de Vrede van Munster ge sloten, waarin het zelfbeschik kingsrecht van de Nederlandse staat werd bekrachtigd. Er zijn voor deze bijeenkomst dan ook vertegenwoordigers van groepe ringen uitgenodigd die iets met mensenrechten (discriminatie) en volkenrecht te maken hebben, zoals vrouwenverenigingen, ge handicaptenorganisaties, vluchte lingenhulp en migrantenorganisa ties. Zij hebben als eersten, tezamen met de Burgemeester de wensen in de boom hangen. WADDINXVEEN - De Gerefor meerde Kerk (vrijgemaakt) orga niseert op zondag 20 december aanstaande weer een kerstzang avond in de Kruiskerk, waarop ie dereen van harte welkom is. Om 20.00 uur begint de bijeenkomst, en de toegang is vrij. Behalve een samenzang zal er ook koorzang zijn. Naast een volwassenenkoor, bestaande uit de kerkleden, zal er ook het Jongerenkoor ‘Come Let Us Sing* optreden. Eén en ander onder begeleiding van orgel, trompet en andere muziekinstru menten. Ook zal er een Kerst meditatie worden gehouden door ds. Brink en worden gedichten voorgedragen. Aan het eind van de zangavond zal er gecollecteerd worden voor de evangelieverkon diging in het Westafrikaanse land Benin. Na afloop is er gelegenheid om een kopje koffie of iets fris te drinken. Door Nancy Ubert ALPHEN - Wie zal dit jaar de rol van engel Gabriël vertolken? Speelt de kleuterjuf weer de boze waard? Is onze meester dit keer soms Jozef? Met dit soort vragen houden de kinderen van vrijwel elke Vrije School in Nederland zich op dit moment bezig. Want jaarlijks wordt rond deze tijd van het jaar het kerstspel opgevoerd. Die traditie wordt ook in ere gehouden door de Alphense Vrije School Ridderspoor. Dit keer kan ech ter niet alleen het eigen publiek van de beelden en het verhaal rond de geboorte van Jezus genieten. Zaterdag I9 december wordt het ongerepte stuk gespeeld in Archeon. WADDINXVEEN - Vermist: 5-12 Poes, kleur: lapjespoes met witte pootjes en snuitje, 18 jaar oud. Bruin vlooien bandje met bel, roepnaam Spoekie (omgeving Boskoop). Gevonden: 5- 12 Cypres poesje van I jaar oud (omgeving Boskoop). 6- I2 Gezien hond, een Beagle of Jack Russel met halsband en penning (omgeving Win gerd). 11 -12 Langharige Pers, ver moedelijk vrouwtje, bruin/zwart/rood (J. Dorrek- eskade West) Een dier gevonden of een dier kwijt, tel. 0182- 630481. ft. DE IA SBWE ME. ?-« «W® 9:57 een boerse taal die qua stemming en typering het origineel heel dicht benadert.’ Als toeschouwer moet je daardoor wel je best doen om het spel woordelijk te volgen. ‘Maar’, zo zegt de regis seuse, ‘ik vind de plaatjes het be langrijkste.’ Professionele acteurs zouden het kerstspel wellicht als ’statisch’ ty peren. Er is nauwelijks sprake van changement. De ommegangen (terwijl de spelersgroep door middel van een lied een bepaalde gebeurtenis onderstreept wordt een rondgang door de zaal ge maakt) zijn een van de weinige beweeglijke scènes. Toch is het kerstspel bloedmooi. Niet alleen vanwege de inhoudelijke bood schap die het verhaal herbergt maar ook dankzij de eenvoud. Een enkel accent fungeert direct als symbool. Zo draagt de Sterre- zanger (de aanvoerder van de spelersgroep) een inklapbare, gouden ster die na de verkondi ging van engel Gabriël boven het hoofd van Maria schittert. Muziek is de verbindende factor. Ridderspoor heeft enkele jaren geleden een componist opdracht gegeven de bestaande liederen van nieuwe melodieën te voor zien. Met name het lied dat Jozef en Maria samen zingen wanneer zij in de stal zijn aangekomen, be zorgt de meest koele kikker nog kippenvel. De teksten van de lie deren zijn overigens wel in takt gelaten. Elk gebaar, elk woord en elke ver andering op het toneel heeft een Netty Kuipers: ‘Oorspronkelijk werd in de drie spelen een Duits boerendialect gesproken. Dit werd door vertaalster Sanne Bruinier echter niet in gangbaar Nederlands omgezet. Zij koos uit alle perioden van de Nederlandse taalontwikkeling woorden en uit drukkingen en mengde deze tot (f WADDINXVEEN - In de ochten duren van I0 december I998 hield de politie van IJssel en Gou we verlichtingscontrole op de Sn- iepweg en de Dreef te Waddinx veen. In het totaal werden 23 fiet sers bekeurd voor het niet voeren van verlichting. van de regionale economie mede heeft bevorderd. In 1973 heeft de heer P. van Blit- terswijk het bedrijf aan de Nesse in Waddinxveen van Cees van de Zwaard overgenomen. Wim was toen al in vaste dienst van deze verf- en behangzaak. Wim volgde gedurende vier jaar de LTS-opleiding, afdeling schilde ren. Alleen, hij ging niet in het schilderen verder, maar werd verkoper in de winkel. In 25 jaar is er veel veranderd. De winkel werd verbouwd en later werd er zelfs een nieuw pand neergezet. Hierdoor is het assortiment ook veranderd. Men kan nu ook te recht voor gordijnen, tapijten en zonweringen. Wim weet veel over het materiaal wat hij ver koopt, met name in de verf. Maar ook het woontraject heeft zijn grote interesse. hun verlanglijstje hebben staan kunnen hun plan tot 4 januari in dienen bij PJ Partners te Rotter dam, de steunfunctieorganisatie voor Jeugdbeleid en Samenle vingsopbouw in de provincie Zuid-Holland. Hier kan iedereen ook terecht voor hulp bij de idee vorming. Dit geldt voor kinderen en jongeren, maar ook voor leer krachten, groepsleiding of actieve buurtbewoners die jeugdgroepen willen begeleiden. PJ Partners, Postbus 25196, 3001 HD Rotterdam, telefoon 010- 4362166. diepere betekenis dan op het eer ste oog wordt waargenomen. Zo brengt de Sterrezanger bij aan vang van het stuk een groet. ‘Groeteme’, zegt hij. Daarmee wordt bedoeld ’laten we groe ten’. Onder leiding van de Sterre zanger brengt de ’kompany’ ver volgens enkele serieuze (richting goddelijke wereld) en vrolijke (’Groeteme de wortelkens, so in der erde staan’) groeten als eer betoon voor alles dat is ontstaan. Na het ’sterregesangh’ krijgt de Sterrezanger voornamelijk de functie als leider van de groep. Het kerstspel is geheel gebaseerd op het verhaal van de geboorte van Jezus Christus zoals het in de bijbel staat vermeld. Na de ge boorte van het ’kindekeijn’ vindt een wisseling plaats en vangt het herdersspel aan dat enkele humo ristische elementen bevat. Nadat de drie herders (die het den ken, willen en voelen vertegenwoordigen) volledig onderstebo ven zijn van hetgeen zij in de stal hebben gezien, ein digt het spel in feite met de komst van een vierde, zeer oude herder (Crispijn) die na alle verhalen te hebben aangehoord vraagt hoe ver het lopen is naar Bethlehem. ‘Tot ge er bent’, antwoorden zijn drie kompanen. Vervolgens be sluit Crispijn het kindeke een stuk van zijn pelsvacht te schenken. Hij is daarmee de enige die echt iets van zichzelf durft te geven. De spelers van het kerstspel ge ven met de opvoering ook iets van zichzelf weg. Zij zijn geen doorgewinterde acteurs maar wel mensen die zich met hart en ziel willen inzetten om de toe schouwers uiteindelijk iets moois mee naar huis te laten nemen. Wie kerstmis dit jaar een extra dimensie wil toekennen, doet er goed aan de opvoering van het kerstspel bij te wonen. In de middeleeuwen werd het kerstspel in de openlucht opge voerd. De vraag is echter of de moderne mens daarvoor wel warm loopt. Daarom wordt de voorstelling in de sfeervolle Ro meinse herberg van Archeon ge speeld. Vrijdagavond wordt ge speeld voor eigen publiek en za terdag 19 december voor ’burgers, boeren en buitenlui’. Om 19.00 uur begint de voorstel ling. Omstreeks 21.00 uur wordt het programma afgesloten. Prijs, inclusief een consumptie, be draagt vijftien gulden per per soon. Bij groepsreserveringen (meer dan twintig personen) wordt 12,50 voor een kaartje gere kend. Kinderen tot elf jaar, abon nementhouders, Vrienden Van Archeon en vijfenzestigplussers betalen eveneens 12,50. Het publiek wordt verzocht een kaars, waxinelichtje of lantaarn mee te nemen. Kaarten zijn uit sluitend telefonisch te reserveren via 0172-447744. 1 REGIO - Kinderen en jongeren hebben vaak originele en zinvolle ideeën. Jammer genoeg wordt hiermee doorgaans te weinig re kening gehouden. Gelukkig zijn er steeds meer politici en organisa ties die zich realiseren dat kinde ren en jongeren een belangrijk deel van de bevolking uitmaken en veel te vertellen hebben over hun eigen leefomgeving. Reden genoeg om hier heel serieus naar te luisteren. En dat gebeurt dan ook op de Provinciale Jeugd Prijs uitreiking. Kinderen en jongeren krijgen dan de kans om hun wen sen waar te maken. Jonge mensen met een goed idee kunnen aan de slag om hun be denksels meer vorm te geven. Vóór 4 januari 1999 kunnen alle Zuid-Hollandse kinderen en jon geren in de leeftijd van 6 tot 18 jaar ideeën opsturen voor verbe tering van buurt, dorp, school, na- tuurplekken, spel- en sportmoge lijkheden et cetera. De inzenders worden vervolgens uitgenodigd voor de uitreiking van de Provin ciale Jeugd Prijs die op 27 januari 1999 plaatsvindt in het Provincie huis in Den Haag. Daar zal een ju ry bepalen of het plan één van de vele geldprijzen (tot wel 3.000 gulden) krijgt. De hoofdprijswinnaars gaan bo vendien automatisch door naar de Nederlandse Jeugd Prijsuitrei king (deze staat gepland voor maart 1999) waar nog eens een prijs tot 5.000 gulden binnen te halen is. Naast geld bieden diver se organisaties op het gebied van natuur, sport en welzijn ook des kundige hulp aan bij het daadwer kelijk realiseren van de plannen. Handige informatie, leuke ideeën, praktische tips en een inschrijffor mulier zijn te vinden in de Neder landse Jeugd Krant. Deze is onder andere verkrijgbaar in bibliothe ken. Het inschrijfformulier is ook op internet te vinden (www.jeugd- groep.nl). Kinderen die een basketbalnet, een goede hangplek, een eigen ra dioprogramma, een skatebaan, een voetbalveld, meer leuke acti viteiten of feesten in de buurt op Aanvankelijk waren het vooral de leerkrachten van Vrije School Ridderspoor die het kerstspel op de planken brachten. Zij hebben echter in de loop der jaren plaats gemaakt voor een enthousiaste spelersgroep waarvan niet alleen ouders maar ook oud-leerlingen deel uit maken. ‘Op zich zegt dat al iets over de beteke nis van het stuk’, meent regisseuse Netty Kuipers. ‘Elk jaar krijgen de kinde ren het kerstspel te zien, bovendien wordt in de eigen klas aan een variant gewerkt. Dat we nu zo ver zijn dat oud-leerlingen meespelen is een prachtige ontwikkeling.’ Het kerstspel is onderdeel van een groter geheel. Begin decem ber wordt gewoonlijk het Para- dijsspel opgevoerd. Hiermee wordt de Adventstijd ingeluid. Rond Kerstmis vindt de opvoe ring van het kerstspel plaats en de cyclus wordt in januari afgesloten met het Driekoningenspel. De drie spelen zijn afkomstig uit het dorpje Oberufer (Boven-Honga- rije) dat vroeger door Duitse emigranten werd bevolkt. Waar schijnlijk zijn de spelen reeds in de zestiende eeuw geïntroduceerd. Doordat de stukken jaar in, jaar uit woordelijk en op dezelfde ma nier werden gespeeld, zijn ze be waard gebleven. Een zekere Karl Julius Schröer heeft de stukken in de negentien de eeuw ’ontdekt’. Hij woonde diverse opvoeringen bij en heeft uiteindelijk de verschillende rol len schriftelijk vastgelegd. Een kleine eeuw later pakte Rudolf Steiner (grondlegger van onder andere de Vrije School) de draad op. - De spelen die heden ten dage op de Vrije Scholen worden gespeeld zijn dus in feite een voortzetting van de manier waarop de stukken al sinds eeuwen worden gebracht. Vandaar dat de opvoering van het kerstspel goed in de sfeer van ar cheologisch themapark Archeon past. Di Mona is de naam van een nieuwe shoarmazaak in Wad dinxveen. Afgelopen vrijdag opende Di Mona voor het eerst de deuren op de Zuidplaslaan 424. Eigenaar is de heer Khalil, die met Di Mona zijn eerste schre den op het ondernemerspad zet. ‘We hebben de afgelopen tijd hard gewerkt aan de inrichting van de zaak’, aldus Khalil. ‘In zes HET RIJKE TUINLEVEN Vs A tó: i 4 -w •j

Weekblad voor Waddinxveen | 1998 | | pagina 33