Drie nieuwe bestuursleden Project Fantasia wil meer leesplezier voor kinderen bij Kreater Kabinet rekent op forse HSL-bijdrage bedrijfsleven ij Waddinxveense kinderen kunnen mee doen met kinderjury Actie voor India op de Rehobothschool Duizenden meldingen schade vergoeding wateroverlast KBO-bestuurder provinciaal statenlid Moeizaam overleg over cao-kleinmetaal PAGINA 13 WOENSDAG 3 FEBRUARI 1999 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Gevonden Vermist COUPONS tapijt vanaf 10,- COUPONS STOF vanaf 5,- iva/ite Vijf gegadigden üw/tte NIEUWJAARS-OPRUIMING 10% CONTANT- KORTING V/VANTE COLLECTIE* I 1 De kindermarkt. (Foto: Sjaak Noteboom) k NIEUWJAARS-OPRUIMING NIEUWJAARS-OPRUIMING geving zoveel mogelijk te beper ken. artikelen, die door de kinderen waren verzameld. Levensmiddelen en speelgoed vormden het groot ste aandeel, maar ook waren en allerlei lekkernij en te koop. Er konden spelletjes gespeeld wor den, en er werden dia’s en een video over India vertoond. Er was zelfs een echte fietstaxi, een riksja, waarop men zich kon laten fotograferen. ‘Er was een prima sfeer, ongeveer 500 mesnen bezochten de kindermarkt De opbrengst mag er dan ook zijn: ruim 6700-, dankzij de inzet van de kinderen, team, ouders en alle belangstellen den. Door de subside van het Ministerie voor Ontwikkelingssamenwerking wordt dit bedrag verdubbeld tot 13.500,-. De school kan terugkij ken op een geslaagde actie', aldus directeur], de Visser. naar Henk Nentjes en Marjan Hend- (Foto: Kreater) fre (/eer vmh Je leven Rijnlandstraat 4,2741 HZ Waddinxveen Tel. (0182) 61 61 19 Fax. (0182) 61 66 38 HARWA langstelling groeit steeds. Vorig jaar deden in heel Nederland 53.000 kinderen mee'. De te lezen boeken moeten in 1998 zijn verschenen. Een her druk van Pietje Bell mag dus niet. In de bibliotheek staan de nieuwe boeken in een aparte kast en ze zijn direct te herkennen aan een felgroen stickertje. ‘Kinderen die meedoen kunnen aan onze balie bovendien een jurylidpasje halen', zegt Janneke Hilhorst. ‘Op dat pasje moeten ze hun naam invul len en het goed bewaren, want op de nummers van de pasjes wor den eveneens honderd boeken- bonnen verloot. In juni komt de uitslag op de televisie bij de NPS op Nederland 3'. Sponsors van de kinderboekenju ry zijn Venz, NPS, NBLC en CPNB Inmiddels heeft de Projectorga- nistie HSL-Zuid besloten om 25 van deze wensen van de bewo ners op te nemen in het Program ma van Eisen dat maatgevend is voor de aannemer. Tien wensen van de bewoners van het West- einde konden om technische, juri dische of financiële redenen niet worden toegevoegd aan het ei senpakket. Dat betekent overi gens niet dat deze wensen geheel uit het oog worden verloren. De ze tien ideeën van de bewoners van het Westeinde worden nu als wensenlijst gebruikt bij de selec tie van de aannemers. Het hangt sterk van de ontwerpen van de aannemers af of deze wensen ook kans van slagen zullen maken. Een andere belangrijke eis van de bewoners is wel gehonoreerd. Het gaat dan om het tijdsbestek waarin de werkzaamheden van de aannemers moeten gaan plaats vinden. Het werk waarin geluids- of trillingshinder is verbonden mag alleen worden verricht op werkdagen tussen 07.00 uur en 19.00 uur. Inmiddels zijn er vijf gegadigden geselecteerd voor de bouw van de boortunnel onder het Groene Hart. Het zijn vijf grote combina ties van aannemers die de uitda ging aan willen gaan. In totaal wa ren er acht geïnteresseerde par- WADDINXVEEN - Op vrijdag 22 januari is de tweede secretaris van de Katholieke Bond van Ou deren in Zuid-Holland, André J. Tukker (62) geïnstalleerd als lid van de Zuid-Hollandse Provincia le Staten. Hij volgt hiermee de heer van Staalduinen op, die van wege zijn drukke werkzaamheden is teruggetreden. Het statenlid maatschap van de heer Tukker zal naar het zich laat aanzien maar van korte duur zijn. In maart aan staande staan immers de nieuwe statenverkiezingen voor de deur. De heer Tukker staat daarbij op de 23ste plaats, nu niet bepaald een verkiesbare plaats. Op dit moment telt de CDA-fractie in de Zuid-Hollandse Provinciale Staten 15 leden. De heer Tukker hoopt bij de Statenverkiezingen van 3 maart aanstaande op voldoende voorkeurstemmen. Bij de vorige verkiezingen in 1995 had hij ten slotte ook zo’n 3000 voorkeur stemmen en nu met de gewijzigde kieswet heb je aan een kwart van de kiesdeler genoeg, naar schat ting tussen de 3500 en 4000 stemmen. André Tukke was van 1980 tot 1994 voor het CDA lid van de Goudse gemeenteraad. ‘Nu komt er een echte structuur en die geeft zekerheid voor een lange reeks van jaren.' Zij zal de scholen met Melanie Boegheim, actief blijven steunen. Alle groepsleden hopen dat de coördinatoren na enige tijd met hun collega’s doorgaan met lees activiteiten. Aad Koremens en Henk Nentjes zijn overtuigd dat bij een juiste aanpak meer plezier in andere vakken door Fantasia gestimuleerd kan worden. De wij ze waarop daarover wordt ge schreven maakt leerlingen vaak niet enthousiast. Daar zou een schoolteam met zijn coördinator wellicht iets aan kunnen doen. ‘We hebben een samenwerkende begeleidingsgroep, alle scholen doen mee', somt Nentjes op. ‘Het invoeringstraject en de deskundi ge steun zijn heel belangrijk. Daarna liggen er heel veel kan sen.' Het is de bedoeling dat de coör dinatoren dit jaar Fantasia in hun eigen klassen gaan uitproberen. In het schooljaar 1999/2000 moet dan de hele school meedoen. ‘Fantasia moet nog bekendheid krijgen', geeft Nentjes aan. ‘De kinderen kunnen er in ieder geval blij mee zijn.' Zodra het project in een school wortels heeft: gescho ten, kan het team zelf de betrok kenheid van ouders bevorderen. Zij kunnen op school zelf zien hoe lezen, praten en doen werken. Bij het ’doen’ zullen de bibliotheek en Kreater een belangrijke, on dersteunende rol spelen. Over twee jaar is de kous overi gens niet af. Na de vier- tot twaalfjarigen komen dan de nul- tot zesjarigen aan bod met een nieuw project: Boekenpret Dat richt zicht op de allerkleinsten in onder meer de dag- en peuterop- vang. Overleg hierover is gaande. HSL-project worden geraamd op 1,8 miljard gulden. Uiteraard is er voor het bedrijfsleven ook een mogelijkheid om deze investering in dit megaproject terug te ver dienen. De rijksoverheid zal met de betreffende ondernemingen een beheerscontract sluiten voor de duur van 25 jaar, waarin de kosten van beheer en onderhoud zullen worden betaald. Het minis terie van Verkeer en Waterstaat stelt zich wel op het standpunt dat tegenvallers als gevolg van ho gere onderhoudskosten of nood zakelijke reparaties voor rekening van de onderneming komen. De Projectorganisatie HSL-Zuid ?al de aanleg van de volledige boven bouw voor de HSL als één con tract op de markt brengen. Nu de besluitvorming in de Tweede Kamer is afgerond wil de Projectorganisatie HSL-Zuid de vaart erin houden om zo de ople vering van het HSL-traject in 2005 te kunnen waarmaken. Het uit gangspunt in de uitwerkingsfase is een spreiding van risico’s. In het onlangs verschenen HSL-Zuid be richt meldt Hoofd Contractzaken P. Diercks dat de aanpak vernieu wend is met bevordering van technische innovatie en beheer sing van de bouwtijd. Het is na drukkelijk de bedoeling om grote verantwoordelijkheid neer te leg gen bij de aannemers. ‘De rijksoverheid moet geen risi co’s hoeven te dragen op gebie den waar ze minder verstand van of geringe invloed op heeft', aldus bibliotheekcentrale ProBiblio en Janneke Hilhorst, jeugdbibliothe caris van de Waddinxveense bibli otheek? Voorts maken Nora Booij van de Schoolbegeleidings dienst Midden Holland en Rijns treek (SBD) in Bodegraven en Aad Koremans, directeur van ckv Kreater en voorzitter van WOOP, dat is de werkgroep on derwijs ondersteunend program- ma-aanbod basisscholen, deel uit van de werkgroep. Fantasia is een structureel pro ject; dus geen ééndagsvlieg, maar een blijvertje. Het rijk heeft met vele andere taken ook het onder wijs achterstandsbeleid bij de ge meenten gelegd. Waddinxveen heeft voor I augustus 1998 een plan moeten schrijven, waarin aangegeven staat hoe de gemeen te in samenspraak met de school besturen en scholen, achterstan den bij leerlingen denkt weg te nemen of helpt te voorkomen. Vanaf het begin was het voor de deelnemers aan het project dui delijk dat taal een hele belangrijke plaats zou moeten innemen. Het plan heet dan ook 'Zonder taal ben je nergens’. Ten tijde van het ontwerpen van het onderwijs achterstandsplan brachten de Schoolbegeleidings dienst en ProBiblio ’Fantasasia’ onder de aandacht. Het kwartje viel meteen. De gemeenteraad en de schoolbesturen met de scho len reageerden enthousiast, waar mee het breedst mogelijke draag vlak was verkregen. Een extra sti mulans was daarnaast dat het ministerie van OC&W, op advies van de Stichting Lezen een bijdra ge geeft van twintigduizend gul den. De gemeente Waddinxveen trekt zelf voor het invoeringstraject van het project in totaal anderhal ve ton uit. Het is de bedoeling dat in circa anderhalf jaar leesbevor- dingsactiviteiten een structureel (dus blijvend) onderdeel gaan uit maken van het lesprogramma en een onderdeel van het school werkplan worden. Ook de biblio theek zal het project in haar be leidsprogramma opnemen. Fanta sia is dus geen experiment, maar een blijvend iets. Het gemeentebestuur heeft zich NIEUWJAARS-OPRUIMING KORTINGEN van 10%-50% i/iva/i/e HARWA Def/eervxH Je leven Rijnlandstraat 4,2741 HZ Waddinxveen Tel. (0182) 61 61 19 Fax. (0182) 61 66 38 RIJNWOUDE - Het kabinet re kent op forse investeringen in de HSL-Zuid van het bedrijfsleven. Ministerpresident Kok heeft dit na afloop van het kabinetsberaad op vrijdag 15 januari 1999 bekend gemaakt. De totale kosten van het project HSL-Zuid worden door minister Netelenbos en haar departement van Verkeer en Waterstaat geraamd op 8 miljard gulden. Inmiddels hebben meerdere des kundigen aangegeven dat dit be drag niet toereikend zal zijn, van wege de omvang en het innovatief karakter van het project. Door de toepassing van vele technieken zijn er ook grote onzekerheden. Meerdere ontwerpers hebben dan ook signalen afgegeven dat er ernstig rekening moet worden gehouden met een forse over schrijding van het thans beschik bare budget voor de HSL-Zuid. Het kabinet stelt zich nu op het standpunt dat het gezamenlijke bedrijfsleven ook een financiële inspanning moet leveren aan de HSL-Zuid, die ook een belangrijke functie voor hen zal kunnen gaan vervullen. In de optiek van het kabinet zou het bedrijfsleven in ieder geval de kosten moeten dragen van de bo venbouw van het HSL-traject, zo als de rails, de bovenleidingen en de seinpalen. Het bedrijfsleven zal ook worden aangezocht als kos- tendrager voor de noodzakelijke geluidsschermen. De totale kos ten van dit onderdeel van het WADDINXVEEN - De afgelopen twee weken hebben alle kinderen van de Rehobothschool (Sperwerhoek) heel enthousiast actie gevoerd voor het visserijproject Vadarevu van de stichting Woord Daad in India. Dit project is opgezet om de vissersbevolking van het dorpje Vadarevu sociaal en economisch meer zelfstandig te maken. Het gaat dan in het bijzonder om de financiering van een ijsfabriek, een koelhuis met viskratten, een veilinghal en een kleine truck. Met klusjeskaarten en door middel van stroopwa- felverkoop werd door de kinderen al veel geld in gezameld. De overheid geeft bij deze actie een subsidie van 100.000,-. Ter afsluiting van deze actieweken stond de school afgelopen zaterdag morgen open voor een grote verkoping vn allerlei HARWA --- De f/eer vmm Je leven Rijnlandstraat 4,2741 HZ Waddinxveen Tel. (0182) 61 61 19 Fax. (0182) 61 66 38 van meet af aan sterk gemaakt voor het bevorderen van de sa menwerking tussen zoveel moge lijk ’leespartners’. ‘Dat zijn naast de plaatselijke bibliotheek, de scholen en Kreater ook ouders en de boekhandel', aldus Melanie Boegheim. Alle werkgroepleden waren van meet af aan overtuigd, dat op deze manier Fantasia heel herkenbaar kon worden voor de hele Waddinxveense bevolking en dat zich daardoor steeds meer mogelijkheden tot verbreding van het draagvlak van Fantasia zouden kunnen voordoen. Fantasia kreeg inmiddels handen en voeten. Eind vorig jaar werd in een drukbezochte bijeenkomst het startsein voor alle scholen ge geven. Elke school heeft inmid dels een leescoördinator (soms delen twee mensen die taak). Zij zetten binnen hun school Fantasia op de rails. Vanuit ProBiblio en de SBD kunnen ze rekenen op des kundige begeleiding in de vorm van cursussen over de inhoud en bedoeling van Fantasia. Het pro ject wordt gevormd door een driehoek: (vrij)lezen, praten over boeken en verwerken (doen). ‘Fantasia streeft ernaar op school twee uur per week structueel aandacht te besteden aan leesbe vordering1, geeft Marian Hendriks aan. ‘De leerkrachten worden in dien nodig bijgeschoold in het op zetten van boekenkringen, vrij le zen en het overbrengen van lees plezier. In hun bijeenkomsten kunnen de coördinatoren tevens ideeën en ervaringen uitwisselen'. Na de invoering van Fantasia pro fiteren de schoolteams in hun bij eenkomsten nog twee jaar van de steun van de SBD en dan kunnen zij op eigen kracht verder. ‘Veel scholen geven lezen al grote aan dacht', weet Janneke Hilhorst. tijen, waarvan er dus drie zijn af gevallen. Het is allereerst de com binatie BTC die een gooi doet. In deze combinatie neemt onder meer deel Ballast Nedam deel, sa men met de Hollandse Beton en Waterbouw en Strukton Beton bouw. Het Duitse bedrijf Wayss Freytag maakt ook deel uit van deze combinatie. De tweede kan didaat is de combinatie HBTMN, een zeer internationale deelne mer met aannemers uit Neder land, België, Duitsland, Groot- Brittannië en Japan. De derde partij is de Nederlandse aannemer Koop Tjuchem met het Franse bedrijf Bouygues. Een an dere Frans-Nederlandse combi natie is COMOL met ondermeer de Nederlandse bedrijven Voor molen en TBI Haverkort. Tot slot zal de Nederlands-Duitse combi natie Tubecon een gooi doen naar de opdracht. Het gaat om de aannemersgiganten Heijmans, NBM Amstelland en Boskalis en de Duitse aannemers Hochtief en Phillip Holzman. De vijf geselecteerde aannemers- combinaties hebben tot 13 april de gelegenheid om een uitge werkt aanbiedigsontwerp op tafel te leggen. Aansluitend zal het Pro jectbureau HSL-Zuid de onder- handelingen starten met de ver schillende aannemers. Dit zal uit eindelijk moeten resulteren in de gunning van het contract aan een combinatie van aannemers in no vember 1999. (Hans Démoed) Reina Hoekx is cursiste klarinet en werkt als kunsthistorica. Zij heeft in Gouda de opdracht de prentencollectie van het Cathari na Gasthuis op een hoger niveau te brengen. Haar twee dochters volgen eveneens muzieklessen bij Kreater. Mieke van Nostrum werkt bij KPN Telecom. Zij volg de schildercursussen en houdt zich nu bezig met beeldhouwen bij docent Josiah Onemu. Voorzitter van het bestuur van Kreater blijft Puck van Leeuwen, directeur van SIOM in Gouda. Marin Kraaijestein, verbonden aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam is secretaris/penning- meester. Trudi Bolle, docente en Peter Jansma, bouwkundige, zijn de andere leden. Directeur Aad Koremans van Kreater treedt op als ambtelijk secretaris. Kreater kent al de commissie Ka mermuziekconcerten en de com missie Filmhuis, waar het nieuwe bestuurslid Reina Hoekx deel van uitmaakt. Op voorstel van Bram van Rutten werd op de vergade ring vorige week eveneens een commissie evenementen inge steld. Deze commissie zal mee denken over en meedoen aan de jaarlijkse open dag, die samenvalt met de braderie in de Dorpstraat en andere evementen, zoals con certen en exposities. Bestuur en directie willen behalve de eigen docenten en de vaste ge- bruikers/huurders van Kreater ook graag vrijwilligers inschakelen bij de vele evementen die worden georganiseerd. Zij zouden zeer welkom zijn bij het inrichten van tentoonstellingen, helpen achter de bar overdag en ’s avonds, bij het begeleiden van de voorstellin gen van Filmhuis Kreater, de op tredens van leerlingen in het ei gen gebouw en concerten elders. Directeur Koremans zette voor de nieuwe bestuursleden de vele samenwerkingsverbanden van Kreater met andere instellingen en verenigingen op cultureel/soci- aal terrein in Waddinxveen uit een. In de projecten Millennium en Fantasia speelt Kreater een rol. Het netwerk van Kreater met het basis- en voortgezet onder- tapijt- gordijnencollectie geldig t/m 31 januari --J HARWA Pe f/etr v«n Je leven Rijnlandstraat 4,2741 HZ Waddinxveen Tel. (0182)61 61 19 Fax. (0182) 61 66 38 wijs loopt uitstekend, evenals het optrekken in projecten met de bi bliotheek. Het Kreatergebouw heeft gezien hen snel stijgende aantal cursisten en gebruikers be hoefte aan meer voorzieningen. Een ingrijpende verbouwing is in de koelkast gezet, in afwachting van de gemeentelijke plannen voor een multifuncitoneel ge bouw, waar vele culturele en maatschappelijke activiteiten zou den kunnen gebeuren. Koremans is lid van de bouwcommissie die dit nieuwe centrum in opdracht van het gemeentebestuur van Waddinxveen voorbereidt. WADDINXVEEN - In zijn vergadering van afgelopen woens dag heeft het bestuur van Kreater nieuw drie leden verwel komd. Bram van Rutten, Reina Hoekx en Mieke van Nostrum hebben alledrie banden met Kreater. Van Rutten is de oud- voorzitter van Concordia en directeur van een verzorgings huis in Berkel. Hij speelde een actieve rol in de lessen die le den van Concordia bij Kreater volgen. WADDINXVEEN - Voor de twaalfde keer krijgen ook alle kin deren in Waddinxveen de kans om via de Nederlandse Kinderju ry de kampioen kinderboeken schrijver te kiezen en misschien een boekenbon te winnen. Bij de bibliotheek (Van Mecklen burg Schwerinlaan) liggen deelna- me-formulieren, waarop kinderen hun vijf favoriete boeken en de schrijvers kunnen invullen. Min der dan vijf mag ook. Dat formu lier moet voor 31 mei worden opgestuurd en iedere deelnemer loot mee naar één van de hon derd boekenbonnen van 25 gul den. ‘De Kinderjury kent twee leef tijdsgroepen: van zes tot en met negen en van tien tot en met twaalf jaar', legt jeugdbibliotheca ris Janneke Hilhorst uit. ‘De be- WADDINXVEEN - Voor een vergoeding van de schade als ge volg van de wateroverlast in het najaar van 1998 hebben zich afge lopen maanden ruim 19.000 gedu peerden bij de uitvoeringsorgani satie LASER gemeld. De mel- dingstermijnen van de verschillende schaderegelingen zijn nu gesloten. Op 13 en 14 september 1998 werden het zuidwesten en het zuiden van Nederland getroffen door extreme regenval. Op 26 en 27 oktober zorgde extreme re genval opnieuw voor waterover last, nu in het noorden en noord oosten van Nederland. Om de gedupeerden financieel tegemoet te komen, besloot het kabinet in beide gevallen de Wet Tegemoet koming Schade bij rampen en zware ongevallen (WTS) in wer king te laten treden voor de ge troffen gebieden. LASER voert deze wet uit in opdracht van het ministerie van Binnenlandse Za ken en Koninkrijksrelaties (BZK). Voor agrarische bedrijven buiten de WTS-gebieden stelde het mi nisterie van Landbouw, Natuur beheer en Visserij de Regeling oogstschade 1998 vast. Uit de gebieden in het zuidwesten en zuiden van het land die door de extreme regenval in septem ber schade hebben opgelopen, zijn 8.200 meldingen binnengeko men van agrarische bedrijven (5.500 meldingen), andere bedrij ven (700), particulieren (1.450) en overheden en rechtspersonen (550). Volgens een voorlopige ra ming zal voor ongeveer 450 mil joen gulden aan tegemoetkoming worden uitgekeerd. Inmiddels zijn voor ruim 3.600 aanvragen voor schotten toegekend, waarmee een bedrag van circa 100 miljoen is gemoeid. De definitieve be schikking voor agrarische bedrij ven, een aantal andere bedrijven en overheden wordt binnen 13 weken na de tweede taxtatie ge geven, mits LASER alle noodzake lijke bescheiden - zoals accoun tantsverklaringen en nota’s - heeft ontvangen. Op dit moment zijn veel aanvragen niet compleet doordat gedupeerden de gevraag de informatie nog niet hebben toegestuurd. De eindbeschikkin gen voor particulieren en het grootste deel van de niet-agrari- sche bedrijven worden begin fe bruari verstuurd, waarna uitbet aling van de tegemoetkoming volgt. De leden van de werkgroep van het leesbevorderings project Fantasia bijeen. Van links rechts: Aad Koremans, Melanie Boegheim, Janneke Hilhorst, riks. WADDINXVEEN - Alle twaalf basisscholen in Waddinxveen doen mee met het project Fanta sia, dat kinderen zal overtuigen dat lezen echt leuk is en dat je door te lezen nieuwe werelden ontdekt. Kinderen die van jongs af aan worden voorgelezen en later zelf met plezier lezen, leren de taal beheersen en dat is belangrijk voor hun 'basisschool loopbaan’ en hun opleidingen daarna. Bo vendien draagt lezen bij tot de persoonlijke ontwikkeling en je helpen je plaats te bepalen in de multiculturele samenleving. Tien jaar geleden bleek uit een in ternationaal onderzoek, dat Ne derland van 26 landen op de 21ste plaats stond. Mogelijk is de oorzaak, dat op de Nederlandse scholen de nadruk vooral ligt op ’technisch’ lezen, maar in elk geval vond de regering dat het leeson derwijs op de basisscholen moest verandern. Na 1993 werd het leesbevorderings project Fantasia zorgvuldig hier en daar in de praktijk getoetst en vanaf 1998 ging het in de grote steden met voldoende faciliteiten van start. In Zuid-Holland neemt Waddinx veen nu een unieke plaats in, om dat alle twaalf scholen tegelijker tijd met Fantasia beginnen. Zij krijgen de steun van een werk groep, waarin namens de ge meente Henk Nentjes en Melanie Boegheim, coördinatie en voor bereiding, meedoen. In deze groep hebben ook zitting Marjan Hendriks van de Zuid-Hollandse Groep 7a van de Koningin Beatrixschool is enthousiast voor de kinderjury. (Foto: Sjaak Noteboom) Diercks. Het projectbureau ziet hiermee een uitdaging voor on dernemers om eigen ontwerpen te ontwikkelen. Voor de HSL ligt naar zijn mening hier een belang rijke sleutel om de economisch meest voordelige oplossingen binnen te halen. Het lijkt vanzelf sprekend, maar de ondernemers die de uitdaging aan willen gaan zullen moeten werken binnen de kaders van het Tracébesluit HSL- Zuid. Voorts is het op voorhand duidelijk dat zeker niet alleen Ne derlandse ondernemers met ont werpen zullen komen. In de prak tijk blijkt dat er elders in Europa minstens zoveel animo is voor dergelijke infrastructurele projec ten als op de Nederlandse aanne- mersmarkt. Gezien de omvang van het project zal het in veel ge vallen ook gaan om combinaties van aannemers. Diercks verwacht veel van deze opzet van het pro ject, waarin het bedrijfsleven wordt geprikkeld om nieuwe technieken bij de planvorming te betrekken. De projectorganisatie HSL-Zuid heeft voor het gedeelte boortun- nel een aparte procedure opgezet vanwege de toepassing van de bij zondere boortechnieken. Voor dit tracégedeelte is ook een apart programma van eisen ontwikkeld in nauw overleg met de bewoners van het Westeinde in Hazers- woude-dorp. De ingestelde Klankbordgroep Westeinde heeft 35 wensen op tafel gelegd tenein de de overlast in de directe om- WADDINXVEEN - Het overleg over de cao voor de Metaal- en Technische Bedrijfstakken (de kleinmétaal), waar onder meer de garagebedrijven en installatiebe drijven onder vallen, verloopt ui terst moeizaam. De werkgevers willen dat werknemers op steeds meer onregelmatige uren werken zonder dat werkgevers daar extra voor willen betalen. CNV Metaal- techniek wil juist dat werknemers alleen op vrijwillige basis overu ren kunnen maken en dat werk gevers daar fatsoenlijk voor beta len. Inmiddels heeft CNV Metaaltech- niek drie keer onderhandeld met de werkgevers over de nieuwe cao. Maar er is nauwelijks voor uitgang geboekt. Werkgeveres blijven maar hameren op meer flexibiliteit. Zo willen ze dat werknemers van maandag t/m vrijdag tussen zes uur ’s morgens en tien uur 's avonds ingezet kun nen worden zonder dat ze daar een toeslag voor krijgen op hun normale loon. Dat zou ook moe ten gelden voor achttien zaterda gen per jaar. CNV Metaaltechniek wil in de cao afspreken dat uren tussen zeven uur 's morgens en zes uur ’s middags op maandag t/m vrijdag (en dus niet op zater dag) gewone uren zijn waarop geen toeslag behoeft te worden betaald. Alle uren na zes uur 's avonds en voor zeven uur ’s mor gens zijn bijzondere uren waar voor extra moet worden betaald, zo vindt de bond. CNV Metaaltechniek stelt voor om daarvoor overwerktoeslag te betalen van 20 in de avonduren en 60 procent bij werk dat ’s nachts wordt gedaan. Bovendien wil CNV Metaaltechniek dat overwerk alleen kan worden ge daan als werknemers dat zelf wil len. Verder wil de bond afspraken maken over een goede loonsver hoging van 3,5 procent, over ver betering van de arbeidsomstan- digheden, over de medezeggen schap en over scholing. Ook afspraken over werkgelegenheid en het in dienst nemen van lang durig werklozen en (gedeeltelijk) arbeidsongeschikten horen hier bij. WADDINXVEEN - Zwerft Kater ongeveer I jaar oud, kleur blauw/grijs. De buik en poten zijn wit en zijn neus is donkeh. Hij heeft licht blauwe ogen (omgeving Zevenhuizen). Vermist: Al acht maanden ver mist, een rode kater met een witte buik, 10 jaar oud en heeft geen heel gebit meer (omgeving Waddinxveen/Bos- koop). Een dier gevonden of een dier kwijt, bel tel. 0182- 630481. i

Weekblad voor Waddinxveen | 1999 | | pagina 13