Plant van de maand Maart w De Passage (2) De Passage (3) ZONDAG 7 MAART De Passage Uitbreiding openingstijden Wereldwinkel Waddinxvener gaat naar Bangladesh om dorp voor weeskinderen te bouwen Kreater eind maart op Radio West Van 10.00 tot 17.00 uur Vrijwilligers gezocht in gezondheidszorg 3 't'r Klaverjassen Het Zuidhonk Net 5 in Zevenhuizen Omdat u op de centen bent... STRAAT VAN GIBRALTAR 4, WOERDEN OPEN VAN MAANDAG T/M ZATERDAG DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPAVOND LEZERS SCHRIJVEN Graafmachine valt in bouwput T0PKE0KENS VAN 2.500,- TOT 12.500,- Z" Gevonden Vermist f 4 WOENSDAG 3 MAART 1999 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 11 Peter Rietveld. (Foto: Sjaak Noteboom). EUKEIU I I conicu de wereld. Een goede reden om met eerlijke handel te hel pen betere levensomstandighe den te bevorderen. De produ centen van de Wereldwinkels worden goed betaald voor hun produkten en arbeid. Hun kin deren hebben daarom te eten en kunnen naar school. Ook op het milieu wordt goed gelet. Er zijn alleen biologische en mi lieuvriendelijke levensmiddelen in de Wereldwinkel verkrijg baar. ben. We verwachten goede communicatieve vaardigheden (luisteren, vraag verhelderen, duidelijk antwoorden) en enig administratief inzicht (informa tie opzoeken en opbergen). Daarnaast hopen we dat men enige ervaring heeft in het wer ken met een computer of het leuk vindt dit snel te leren. Eén keer per vier weken is er een scholingsavond. Vroege koesteren ‘In de woonunits komen Bengaalse gezin nen te wonen*, vertelt hij enkele dagen voor zijn vertrek. ‘Elk van de gezinnen neemt een of meerdere kinderen in huis en voedt ze op. Op die manier hebben de weeskinderen van Bauphal -waar het dorp gebouwd gaat worden- een grotere kans om als ze volwassen zijn in de maat schappij te integreren*. Het idee om naar Bangladesh te gaan is niet uit de lucht komen vallen. Sterker nog, er zit een lang verhaal aan vast. Riet veld: ‘Toen ik I8 was ben ik begonnen met reizen. Eerst zes maanden met een truck door Afrika, later nog eens zo’n tocht. Toen in dienst en daarna wilde ik toch graag een opleiding gaan volgen. Ik ben de hotelschool gaan doen in Almelo, de enige school waar ik zo laat in het schooljaar nog terecht kon, vandaar zo’n eind weg*. ‘Op die school ontmoette ik Motalieb Weijters*, verhaalt hij. ‘Hij is ge adopteerd door Nederlandse ouders maar komt oorspronkelijk uit Bangla desh. ’Moot’ -zo noemt iedereen hem- heeft altijd gezegd dat hij op zoek zou gaan naar zijn biologische ouders als hij van school zou zijn. Hij heeft de daad bij het woord gevoegd en hij is gaan zoeken. Toen hij ze vond, bleek dat zijn vader T uin-uitgaanstip: Tentoonstelling Aardse Paradij zen II: 20 maart tot en met 30 mei 1999. De tuin in de Neder landse Kunst, 1770 tot 2000, in Knijff, speelt op de piano een werk van Chopin en daarna treedt het Krea-orkest (leerlin genorkest) onder leiding van Rineke Marwitz op. Als één na laatste laat het Ac cordeonorkest met dirigente Paula van Wanrooy zich horen en de finale komt van de Not So Big Band van Xandra Zijls- tra. spraak bij de realisatie van een voor Waddinxveense begrip pen kolossaal project. Als je je bedenkt dat er al zo’n vijftien jaar (dit is een schatting, maar ik denk dat die nog aan de lage kant is) aangemodderd is met plannen voor de Passage, dan is de Zwarte Piet eerder bij de gemeente op zijn plaats. was overleden. Zijn moeder en broers en zusters heeft hij gevonden*. Na een bezoek was hij zo onder de in druk van de armoede en de problemen in het gebied rond Bauphal dat hij besloot er iets aan te gaan doen. Ik ben gaan va ren op een cruiseschip in de Caribian, waar ik achter de bar stond. Ondertus sen richtte Moot een stichting op: Stich ting Land Ontwikkelings Project Bangla desh (SLOB). Hij heeft meteen gevraagd of ik mee ging om te helpen. Maar intus sen was ik zoveel weggeweest naar het buitenland dat Britta, mijn vriendin, het wel even genoeg vond. Daar was ik het wel mee eens, dus ik ben een paar jaar in Nederland gebleven. Ik ben wel een keer naar Bangladesh gegaan om te kijken. Moot heeft intussen al een heleboel be reikt met zijn stichting. Er is nu drinkwa ter en er zijn latrines, er worden trainin gen gegeven op het gebied van gezond heidszorg ter voorkoming van ziektes. Hij is bezig om de Bengalen in dat gebied te leren een kippenfokbedrijf, een geiten- fokbedrijf of een visvijver te laten run nen, van alles. Toen ik daar was vroeg hij me weer of ik wilde komen om hem te helpen met het opzetten van het dorp voor weeskinderen*. uitgedeeld aan de kaar ters met de meeste pun ten. De avonden begin nen om 20.00 uur. De kosten bedragen slechts 2,50 inleg per persoon per avond. Na de speel avond op vrijdag 5 maart wordt er nog ge klaverjast op vrijdag 2 april, vrijdag 7 mei en vrijdag 4 juni. WADDINXVEEN - Elke eerste vrijdagavond van de maand kan er wor den geklaverjast in buurtcentrum ’Het Zuidhonk’ (Zuidpla- slaan). Het spel wordt gespeeld volgens Rotterdams re glement Aan het einde van de kaartavond wor den er nog leuke prijsjes C.P. VAN DER HARST, Sweelinckhof 46, 2742 CC Waddinxveen W. VAN STUIJVENBERG Julianastraat 7, 2741 HJ Waddinxveen PAUL E. SPEK, Vondellaan 54, Waddinxveen ZEVENHUIZEN/MOERKAPELLE - Het televisie-programmapakket in Zevenhui- zen-Moerkapelle is uitgebreid met de nieuwe commerciële zender Net 5. Net 5 is op de kabel te zien op kanaal 6 (182,25 MHz). De nieuwe zender richt zich in de vooravond op de jeugd tussen 13 en 19 jaar en ’s avonds op vooral vrouwelijke kijkers met kwaliteitsfilms, documentaires, Nederlandse producties, Brits drama en comedy’s. lingsdependance van het Frans Halsmuseum, Grote Markt 16 te Haarlem. In het voorjaar van 1999 is deze omvangrijke ten toonstelling te zien. De onge veer 150 geselecteerde kunst werken geven een veelzijdig beeld van de tuin als inspiratie bron voor Nederlandse kun stenaars in deze periode. Om een uitspraak van de vijf ondernemers maar eens te pa rafraseren; het is toch van de gekke dat er zoveel geld en tijd wordt besteed aan een project dat voor Waddinxveen kenne lijk te hoog is gegrepen en nog altijd tot niets schijnt te leiden. Hét is toch ook wel een beetje potsierlijk dat vier volwassenen mannen zich pontificaal laten fotograferen als redder van het ’koophart’ van Waddinxveen. Ze zouden zich beter sterk ma ken voor een betere infrastruc tuur in onze gemeente. Overigens straalt het hele in terview minachting uit die de ondernemers naar de tegen standers toe hebben. Nog maals, gelukkig leven we in een land met een democratisch be stel en hebben tegenstanders het recht om procedures op te starten als zij het ergens niet mee eens zijn. Verder voorzie ik flinke verkeersproblemen mocht de nieuwe Passage er uiteindelijk toch komen daar Waddinxveen totaal niet bere kend is op een grote verkeers- verwerking. Je ziet het pro bleem nu al sinds er op de Noordkade een groot distribu tiecentrum is gevestigd. Wad dinxveen is en blijft nu eenmaal een dorp, hoe groot het nieu we winkelcentrum uiteindelijk ook zal gaan worden en hoe graag de ondernemers en de politiek Waddinxveen in de vaart der volkeren omhoog willen stoten. me bij te wonen. Muziekdocente Rineke Mart- witz van Kreater heeft samen met haar collega’s een geva rieerd programma, samenge steld, dat zal worden afgewis seld met korte interviews met de directeur van Kreater Aad Koremans, dirigenten, docen ten en leerlingen door de pro ducent van het programma Aad de Been. ressant om er eens een en- quete of referdum over te hou den. decoratieve vruchten draagt. Behalve deze veelzijdige plant zijn er natuurlijk nog vele ande re planten die ons in het vroe ge voorjaar een bloemenpracht hebben te bieden. Chaenomeles superba 'Crims on and Gold’ In Nederland wordt de Chae nomeles aangeboden onder de gemakkelijker naam dwergk- wee. Er zijn vele dwergkwee- soorten op de markt. De varië teit 'Crimson and Gold’ is er Hierbij een reactie op het arti kel over de snelle bouw van de ’de Passage’ op pagina 15 van het WvW van 24 januari 1999. In het artikel over de snelle bouw van ’de Passage’ waarin de vijf ondernemers aan het woord zijn, zeggen zij zich ma teloos te ergeren aan ’een paar dwarsliggers’ die al jaren de ge plande vernieuwing tegenhou den en vertragen. De ondernemers mogen zich er best wel over ergeren dat het allemaal niet zo snel gaat als zij zouden willen, maar aange zien wij gelukkig in een demo cratisch land wonen mogen er bezwaren worden ingediend als iemand het ergens niet mee eens is. Net zoals zij zelf zeggen dat er een democratisch besluit is genomen met betrekking tot de plannen van ’de Passage’. Dat de tegenstanders niet voor niets in het geweer zijn geko men blijkt uit het feit dat de rechter heeft besloten tot het stilleggen van deze plannen. En ik zou mijn hand niet in het vuur willen steken over het feit dat het om een kleine groep te genstanders zou gaan die 28.000 inwoners hun wil opleg gen. Misschien is het wel inte- Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden ge weigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel ge plaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. Door Maaike Thüss WADDINXVEEN - Weeskinderen zijn overal. In Nederland in verhouding weinig, maar in ontwikkelingslanden is het een groot probleem. Waddinx- vener Peter Rietveld is gisteren vertrokken naar Bangladesh om daar twee jaar lang weeskinderen te helpen. Niet door middel van geld of goederen en niet door middel van het bouwen van een weeshuis. Rietveld gaat er naar toe om een woondorp voor Bengaalse weeskinderen te realiseren. De soap rond de vernieuwing van de Passage sleept zich voort. In het weekblad van vo rige week stond een artikel over vijf ondernemers die in actie zijn gekomen voor een snelle bouw van de Passage. Voor zove ik het kan zien is geen van alleen belanghebben de in deze zaak; hun bedrijven zijn immers niet aan de Passage gevestigd, maar zeg maar aan de randen van Waddinxveen. Uit hun woorden blijkt ook niet dat ze allemaal omwonen den zijn van de Passage. Waarom zij het dan toch nodig vinden om als ’ondernemers van Waddinxveen’ de Zwarte Piet toe te spelen aan omwo nenden die als betrokkenen ge bruik maken van hun democra tische recht op inspraak is mij een raadsel. Het is daarnaast helemaal buiten de orde om die mensen te betitelen als dwars liggers. Wat verbeelden deze vijf mannen zich? Ik kan me heel goed voorstel len dat de onwonenden gebruik maken van hun recht op in- Na overleg met het thuisfront besloot Peter Rietveld voor twee jaar naar Ban gladesh te vertrekken. Het eerste jaar zal worden gekeken of het haalbaar is, of er voldoende financiële middelen gevonden kunnen worden om het prestigieuze plan uit te kunnen voe ren en op welke manier dat het meest efficiënt is. ‘Ik heb verregaande contacten in Nederland. Deze contacten -van wie de Waddinxvener de naam nog niet wil noemen- hebben aangegeven grond te willen kopen en op te willen draaien voor de kosten van de bouw en het on derhoud van de woonunits. ‘Het staat nog niet helemaal vast, maar de bespre kingen zijn in een dusdanig stadium dat ik er voor tweehonderd procent vertrou wen in heb dat het gaat lukken*, zegt Rietveld stellig. Het tweede jaar béginnen we met bouwen en de verwachting is dat er aan het einde van dat jaar twee of drie units staan. Ondertussen ga ik ook nog kijken naar de mogelijkheid om een soort adoptieprogramma op te zetten. Ik wil proberen om Nederlanders een Bengaals kind te laten adopteren, zodat Bengaalse gezinnen pleegkinderen kunnen opnemen en ervoor vergoed worden. Vergelijkbaar met Foster Parents dus. Het is inderdaad de bedoeling dat er ook een contact ont staat tussen Nederlanders en de Bengaal se kinderen. Niet alleen particulieren maar ook bedrijven kunnen een financië le injectie geven om te zorgen dat de kin deren op eigen benen kunnen komen te staan. Rietveld vindt zichzelf niet over-sociaal. ‘Ik heb na al die reizen zoveel tegenstel lingen gezien. Ik heb een tijd -op het cruiseschip- aan de ene kant geleefd en het lijkt me nu wel eens goed om ook de andere kant een te bekijken en me daar voor eens in te zetten. En ik vind het leuk om te regelen en te sturen*. Ik ga juist naar Bangladesh omdat ik heb gemerkt toen ik er was dat die mensen ondanks dat ze niets hebben niet bij de pakken neer gaan zitten. Ondanks dat ze om de paar maanden die paar dingen die ze bezitten kwijtraken door een overs troming een orkaan of een mislukte oogst, zijn ze altijd bereid om weer op nieuw te beginnen. Het is niet zo dat ze denken. We wachten het schip met geld uit het westen wel af, nee, ze willen zelf meewerken aan de wederopbouw. Het zijn vechters en dat bevalt me wel*. Peter Rietveld heeft in Bangladesh een E- mail adres. Hij vraagt iedereen die advies, raad, financiële ondersteuning of andere redenen heeft om te mailen dat vooral te doen naar het adres: Motalib@Bangla.Net. onder vermelding van Woondorp Wezen Bangladesh. met grote trossen wijnrode bloemen die in de loop van de bloeitijd naar rozerood ver kleuren. Wie niet kan wachten op de eerste voorjaarsbloei kan aan het eind van de winter takken van deze struiken knippen en deze binnen in een vaas zetten. Door de hoge kamertempera tuur zullen de knoppen zich WADDINXVEEN - Op 24 fe bruari rond 13.30 uur is op de Chopinlaan tijdens graafwerk zaamheden een graafmachine van 14 ton in een werkput ge gleden. De 32-jarige chauffeur van de graafmachine raakte niet gewond. De Chopinlaan is tij delijk afgesloten geweest om de graafmachine met een grote hijskraan weer uit de put te ha len. Gas- en rioleringsleidingen hebben beschadigingen opgelo pen. Wat de oorzaak van het ongeval is geweest is niet be kend. een van. Deze bereikt een hoogte van slechts 75 ror 100 cm; dit in tegenstelling tot vele andere soorten die tot 2 meter hoog worden. In de breedte doet hij echter niet onder voor andere soorten. Zijn volle ver takking en goede bebladering in combinatie met zijn brede, vlakke groeiwijze maken hem uitermate geschikt als bodem bedekker. Zet u er meerdere bij elkaar dan is een plantaf- stand van I meter aan te raden. Dan vormt zich snel een dichte begroeiing die de grond volle dig afsluit. Doordat de dwergk- wee scherpe stekels heeft, on staat een ondoordringbare be planting. Als u de dwergkwee eenmaal in de vijf jaar terug snoeit houdt u een goed ver takte struik. Nadelig gevolg van zo’n snoeibeurt is wel dat de plant het eerstvolgende jaar minder bloeit. De dwergkwee bloeit namelijk op het oude hout. Dat zijn takken die de heester in het voorgaande jaar heeft gemaakt. De bloei van ’Crimson and Gold’ is donkerrood met op vallende gele meeldraden. De ze bloemen worden in de herfst opgevolgd door groene appelvormige vruchten die in de loop van de winter fel geel verkleuren. De vruchten van de dwergkwee kunnen onder an dere worden verwerkt tot ge lei. Een bijzonder goede vruchtdragende dwergkwee is Chaenomeles ’Cido’. In ruil voor die bloemenpracht en een overdadige vruchtzetting ver langt de dwergkwee een plekje in de zon of de halfschaduw. Deze heester neemt met nor male tuingrond genoegen. Andere mooie voorjaarsbloei- ers Behalve deze veelzijdige Aziati sche dwergkwee zijn er uiter aard nog talloze andere planten die het voorjaar in de tuin aan kondigen. Hierbij valt te den ken aan de Magnolia, een grove struik met grote witte, paarse, snel openen, licht- of donkerroze bloemen. Pas echter op in kleine tuinen, want de hoogte per soort ver schilt enorm. Magnolia stellata met zijn stervormige bloemen bereikt maximaal 3 meter, ter wijl Magnolia acuminata een de Vleeshal de tentoonstel- hoogte van 30 meter kan berei ken. Ook een terecht gewaar deerde voorjaarsbloeier is For sythia, nog beter bekend onder de naam Chinees Klokje. Een goede rijkbloeiende variëteit is Forsythia X intermedia ’Specta- bilis’. Voor een kleinere tuin is de bolvormige Forsythia ovata ’Teragold’ beter geschikt. Tot slot moet zeker nog Ribes worden genoemd. Behalve wel bekende bessenstruiken zoals aalbes en kruisbes gehoren tot dit geslacht ook uitstekende vroegbloeiende sierstruiken. Een goed voorbeeld hiervan is Ribes sanguineum met zijn mooie rozerode bloemtrossen, gevolgd door pikzwarte besjes. De vogels waarderen deze struik hiervoor. Een goede cul tivar is Ribes sanguineum ’King Edward VII’. Deze cultivar blijft met zijn 2 meter hoogte iets compacter dan de andere soor ten en bloeit bovendien rijker ‘Daag*, zei Knorretje, ‘mooi weer vandaag, vinden jullie niet? Waar zijn Teigetje en Roe?* ‘Hmm‘, zei Poeh, ‘die zijn naar de Hof van de Ooster om en kele allerspeciaalste bijzondere curiositeiten te kopen. En Poeh wist dat iets dergelijks nooit in Wadd te koop zou komen. Ook niet als het Prachtig Plan werd uitgevoerd. Als het ooit zou worden uitgevoerd Uil hernam het woord en zoals altijd sprak Uil op waardige wij ze zijn woorden. ‘Knorretje je heb ons bepaald geen Democratisch Diervrien delijke Dienst bewezen door je Gemeende en Oprechte Grie ven over het Prachtig Plan Pas sage op deze wijze in Wadd Street Journal onder de aan dacht te brengen. Dit gaat mij werkelijk boven de kuif. Uil kuchte. Poeh dacht diep na en Knorretje liep naar buiten om zijn Winkel van een nieuw laagje gras te voorzien want dat het er voorlopig nog niet van kwam (Het Prachtig Plan) had hij na een kort verblijf bij Poeh wel begrepen.... WADDINXVEEN/GOUDA - Het Steunpunt Mantelzorg Gezondheidswijzer Gouda vereren samen een balie waar ménsen terecht kunnen met vragen over gezondheid, ziekte en zorg. Mantelzorgers (men sen die voor een zieke uit hun naaste omgeving zorgen) kun nen er terecht met hun verhaal of vraag om steun of informa tie. De balie is dagelijks geo pend en bevindt zich in de Thuiszorgwinkel-Meditheek aan de Boelekade I te Gouda, nabij het centrum. Voor minimaal één dagdeel per wetek zijn we op zoek naar nieuwe vrijwilligers. Het werk bestaat uit het zorgen voor de eerste opvang van mantelzor gers, het zoeken van geschikte (gezondheids)informatie op zoeken en het verstrekken daarvan. Gezondheidsinforma- tie bestaat ondermeer uit adressen van patiëntenvereni gingen, geschikte folders en in formatie over gezondheidsin stellingen. We zijn op zoek naar gemoti veerde mensen, die affiniteit of ervaring met mantelzorg heb- Wat we bieden is een team col lega’s dat naast je staat, deskun dige begeleiding en scholing. Er is altijd een beroepskracht aan wezig waar je op terug kunt vallen. Reiskosten voor mensen die van buiten Gouda komen, worden vergoed. Er is een ver zekering afgesloten tegen WA en ongevallen op de werkplek. Het is een leuke plek om te werken of ervaring op te doen in het beiden van informatie aan cliënten. Bel voor informatie: 0182- 594658 en vraag naar Kri-Janda van der Loo of schrijf een brief aan Steunpunt Mantelzorg Gouda, Postbus 571, 2800 AN Gouda. WADDINXVEEN - Vermist: Zondag 7 februari: Kater, ge- castereerd, 2 jaar oud kleur lichtrood met witte pootjes eri veel wit op de buik. Roep- naam Tommy (omgeving Al- dhenwetering Waddinxveen). Zaterdag 20 februari: Kat, ge slicht onbekend. Kleur rood riet witte plekjes, I jaar oud (atmgeving Bodegraven). (^vonden: Woensdag 24 fe- iguari: Kat, poesje kleur zwart met wit. 6 Maanden c&d, heeft een bandje om ge- iid (omgeving Boskoop). Een dier gevonden of een dier kLijt, bel tel. 0182-630481. WADDINXVEEN - ‘Dus*, zei Uil na enige tijd, ‘het was on juist om daarover in Wadd Street Journal te schrijven?* Winnie knikte zachtjes met zijn kop en dacht eraan hoe ge schokt hij was nadat hij in Wadd Street Journal het Pro bleem van het Prachtig Plan Passage weereens uitgebreid tegen was gekomen. Al jaren probeerden de Dieren van Wadd een Prachtig Plan uit te voeren en het wilde maar niet lukken. Winnie werd er ver drietig van en mijmerde over de pot met honing die hij er gens in de Hof van de Ooster of was het in de Hof van de Aar in de etalage had zien staan. ‘Mjaammmmmmm*. Toch maar even kijken als hij er weer eens kwam.... Intussen was Knorretje erbij gekomen. Knorretje die aardig wat centen had, was er fel voor dat het Prachtig Plan werd uit gevoerd. Alle Dieren wisten in middels dat Knorretje in Wadd Street Journal zijn grieven had geuit over de alleronbeschaafd- ste, oneerlijke methode die en kele allerverontwaardigste dwarsdwarsliggende Mede- soortgenoten op de alleronge- legenste momenten hadden ge uit. WADDINXVEEN - De We reldwinkel Waddinxveen wil de openingstijden gaan uitbreiden. Om te beginnen is vanaf don derdag 4 maart de winkel van 10.00 tot 21.00 uur geopend. Hét kunstnijverheid aanbod uit Afrika, Azië en Latijns-Amerika begint weer goed op gang te komen. Van de ruim veertig landen waarvan Wereldwinkels pro dukten verkopen, behoren twintig tot de allerarmsten van Eerst zullen Mirjam Swart en haar vader Gert Jan Swart, leerlingen van Kitty Knijff, piano quatre-mains van H. Enckhausen spelen. Daarna treedt het strijkorkest van de vioolklas van Bastienne Prins op met drie nummers. Vervolgens is het de beurt aan Catrieneke Neven, gitaarleer- ling van Kris Pels. Renée Lozie, eveneens leerling van Kitty WADDINXVEEN - Op dins dagavond 9 maart maakt Radio West opnamen in cvk Kreater (Kerkstraat), die zaterdagmid dag 13 maart (88.4 fm) tussen vijf en zes uur worden uitge zonden. De opnamen zijn een onder deel van de serie over muziek scholen, 'Muzikaal Zuid-Hol- land. Iedereen is vanaf half acht van harte welkom deze opna- WADDINXVEEN voorjaarsbloeiers eerste zonnestralen Wat is er mooier dan het ont luiken van de eerste bloemen in de eerste stralen van de voor jaarszon? Een plant die ons van af eind maart van een bloemen pracht laat genieten is Chaeno meles superba 'Crimson and Gold’. Achter deze moeilijke naam gaat een plant schuil met donkerrode bloemen en die bovendien de hele winter door TOV 1 I ‘Ti

Weekblad voor Waddinxveen | 1999 | | pagina 11