Waddinxvener op stoomtocht naar Engeland lekkere Woubrecht bestaat Wjaarl hapjes klaarmaken ‘Eerst ga ik in de keuken tiers!*. Bingo! Voorlichting botontkalking WZHO biedt gratis Legionella-onderzoek aan SWW-cursus Troeven tellen in Het Zuidhonk Paaszangavond in Kruiskerk Collecte ZOA- Vluchte- lingenzorg Selectie beroepen wedstrijd Paaszangdienst voor vrouwen Zakkenrollerij Gereformeerde kerk op RTW-radio Bewoners ‘Woubrecht’ zetten zich in voor lustrumviering Joke Verweerd bij Open Cirkel Narcis tête a tête y H t G?OEN7h< Gevonden Vermist GroenRijk de Bosrand 1 Kleinbloemige gele narcis in pot 9 cm 1,25 5 voor RIJKE N L E V E N PAGINA 15 Het schilderij van Minou. i E T t botten zo zwak dat hierdoor klachten optreden, bijvoor beeld rugpijn doordat de rug genwervels inzakken. Ook kun nen spontane botbreuken op treden. Door calciumrijk te eten, veel te bewegen en veel buitenlucht kunnen deze gevol gen van botontkalking worden uitgesteld. Sprekers op deze voorlich tingsavond zijn internist dr. Van der Linde, gynaecoloog dr. Fa- vier en huisarts Van Heel. Zij zullen onder andere vertellen wat de gevolgen zijn van bo tontkalking en hoe deze behan deld kunnen worden. Ook zal Saïda Haddaoui Sous- san, assistent patiëntenvoor lichting, aanwezig zijn om vra gen van migranten te beant woorden. ten van verhalen die ze zelf voorleest. Ze neemt boeken mee voor de verkoop en sig neert haar eigen werk. De deu ren van de Schaapskooi (achter de Brugkerk) staan die avond weer open voor iedereen. U kunt binnenlopen vanaf 20.00 uur. Het programma staat ge pland van 20.15 tot 22.00 uur. deze uitvindingen aange vraagd. Dit kostte me toch te veel geld en er was veel rompslomp mee gemoeid. Maar er zijn wel uitvindingen van mij, bij bedrijven in pro ductie gebracht. Ik heb jaren geleden een entmachine voor een vriend die ziek was ont wikkeld. Deze is later bij een Zwitsers bedrijf in productie genomen. Vroeger, op mijn werk bij machinefabriek ’Van Der Loo’, heb ik ook mecha nische veranderingen in pro ductielijnen ontwikkeld die ar beidsbesparing opleverde. Dit betrof vaak het mechaniseren van eentonige handelingen die mensen moesten verrichten aan de lopende band.’ Verlooij die al zijn leven lang met techniek bezig is geweest besluit met: ’Ik vind het fan tastisch dat ik met de techni sche kennis die ik heb verkre gen door mijn werk, stoom machines kan bouwen! Ik heb veel zin om naar Engeland te gaan om nieuwe ideeën op te doen en deze uit te werken in de bouw van een nieuwe stoommachine.’ 2* paasdag geopend van 10.30 tot 17.00 uur donderdag koopavond U vindt ons achter het BP-station Kerk en zanen WADDINXVEEN - De cijfer- balletjes gaan weer rollen op vrijdag 2 april in buurtcentrum ’de Boog’ (C. Huygenslaan 2, Waddinxveen). Er zijn mooie prijzen te winnen. De zaal gaat open om 19.00 uur. De bingo begint om 20.00 uur. alle onderdelen van-de stoom machines namaken en de ma chine op schaal nabouwen. Ik heb enkel een tekening nodig en als ik daar niet aan kan ko men neem ik foto’s van het origineel en maak ik de bere keningen zelf, vertelt Verlooij enthousiast. Hij haalt het materiaal voor het bouwen van de stoomma chines bij een machinefabriek. ‘Ik gebruik eigenlijk altijd de originele materialen, alleen als ik het niet mooi vind gebruik ik iets anders. Ik houd niet van gietijzeren cilinderhuizen; deze vervang ik door ze in roestvrij staal uit te voeren.’ Hij gaat verder met vertellen over het ontstaan van zijn lief de voor de stoommachine. ’Toen ik in I947 van de am bachtsschool afkwam ben ik gaan werken bij ’De Weger’, een machinefabriek, in Gouda. Ik reviseerde kapotte locomo tieven, stoomwalsen en hei- Deze voorkomt dat de stoommachine op ’hol’ slaat. Bij deze stoommachine stond geen mannetje om de druk en temperatuur in de gaten te houden zoals bijvoorbeeld op een stoomlocomotief! De re gulateur draait en door de middelpuntvliedende kracht gaat de kraan dicht en wordt er geen stoom meer toege voerd.’ Opvallend zijn de zui len die rondom de stoomma chine zijn gebouwd. Dit zijn Romeinse zuilen waar Ver looij veel tijd in heeft gesto ken. ’Elke zuil heb ik met de hand moeten frezen. Ja, vroe ger was arbeid erg goedkoop. Je ziet dat aan allerlei versie ringen aan bouwwerken die vroeger zijn gemaakt.' Ver schillende twee cilinder stoommachines die op de bin nenvaart zijn gebruikt heeft hij ook nagebouwd. De stoommachine die in het echt onder de ’Tower bridge’ staat heeft hij ook als schaal model uitgevoerd. ’Ik heb hiervoor wel honderd foto’s van het origineel genomen voordat ik deze machine die de brug bediende kon nabou wen. Fotograferen is een an dere hobby van mij. Ik kan dus beide hobby’s soms combine ren.’ Deze technisch begaafde man heeft ook machines uitgevon- ZEVENHUIZEN - Zondag 4 april wordt een paaszangdienst gehouden in de Hervormde Kerk te Zevenhuizen. Deze dienst begint om 19.00 uur. De dienst is voorbereid door men sen van vier verschillende kerk genootschappen in Zevenhui- zen/Moerkapelle. Voorganger in deze paaszangdienst is ds. P. de Graaf uit Waarde. Muzikale medewerking wordt verleend door het kinderkoor Levi on der leiding van J. v.d. Berg en R. Korf. De organist is de heer W.A. Ista. WADDINXVEEEN - Don derdag I april begint de Stichting Waddinxveens Welzijnswerk (SWW) in buurtcentrum De Boog (C. Huygenslaan) de cursus ’Maatschappelijke betrok kenheid’. De lessen zijn bestemd voor allochtone vrouwen die al langere tijd in Neder land zijn, maar de Neder landse taal nog niet of slecht beheersen. In de cursus, waarin aan dacht wordt besteed aan gezondheid, voorzieningen en openbaar vervoer in Waddinxveen, bestaat uit 9 lessen van 13.15 tot 15.00 uur en zal worden gegeven tot de zomervakantie. De cursisten betalen een malig 25 gulden. Er is kin deropvang aanwezig. Voor aanmelden of informatie kan men contact opnemen met de Stichting Waddinx veens Welzijnswerk, tele foon 0182-631932. Door Mieke Westerman WADDINXVEEN - In april gaat de heer Verlooij, wonend in de Piet Heinstraat te Wad dinxveen, naar Engeland om het ’Kew Bridge’ in Londen te bezoeken. Dit voormalige wa terleidingbedrijf is tegenwoor dig een stoommachinemuse- um. ’Ik ga hier altijd naar toe omdat er veel interessante stoommachines staan opge steld. Verder bezoek ik het ’Sciencemuseum’ en ga ik op zoek naar een tekening van een ’qua-druple’ vier cilinder stoommachine die ik wil gaan nabouwen.’ In zijn werkplaats staan ver schillende machines zoals: draaibanken, een schaafmachi ne, een freesmachine, een slijpmachine en een niet te tellen aantal boormachines. Her en der ligt het kleine ge reedschap verspreid in de werkplaats. 'Met deze machi nes en dit gereedschap kan ik WADDINXVEEN - Gevon den 22-3 poes, kleur zwart wit. Goed verzorgd, heeft geen bandje om. Omgeving Zwarte weg Waddinxveen. Vermist: geen. Prinsen Schouw 1 2394 CX Alphen aan den Rijn Telefoon (0172)47 52 99 Fax (0172) 49 52 51 WADDINXVEEN - Een 66-ja- rige inwoonster van Waddinx veen deed onlangs aangifte van het feit dat haar portemonnee met een klein geldbedrag van uit haar tas was ontvreemd. De diefstal vond plaats op het Ko ningin Wilhelminaplein. Om de kosten hoeft u het niet te laten, die bedragen slechts 2,50 inleg per persoon per avond. De volgende speelavond wordt gehouden op 2 april aan staande. Andere avonden, no teert u ze maar vast in uw agenda, staan gepland voor 7 mei en 4 juni. WADDINXVEEN - Wie gaat ons land vertegenwoordigen op de Internationale Beroepen wedstrijd I999, die in novem ber in Montreal (Canada) ge houden gaat worden? Voor het onderdeel stukadoren is het al bekend. Paul Roeffen won vorig jaar het Europees Kampioen schap Stukadoren en hij is dus de aangewezen kandidaat om voor ons land op dit onderdeel uit te komen. Wie op het onderdeel schilde ren namens Nederland de strijd om de hoogste eer in het vakmanschap zal aangaan, staat nog niet vast. Daarom organi seert het Opleidingscentrum SVS in Waddinxveen van 29 tot en met 31 maart selectiewed strijden, waaraan I6 leerling- schilders zullen meedoen. Aan het eind van de selectiewed strijden wordt bekend gemaakt wie er naar de Internationale Beroepenwedstrijden in Mont real gaat. WADDINXVEEN - Op Eerste Paasdag verzorgt de Gerefor meerde (Ontmoetings)Kerk de wekelijkse uitzending van de Waddinxveense kerken. De uitzending begint om 09.00 uur met een programma voor de kinderen. Rond 9.30 uur wordt een kerkdienst uitgezonden. Voorganger in deze dienst is pastor G.J. Martini. Het pro gramma na de kerkdienst staat in het teken van het Paasfeest. Er worden gedichten voorgele zen, afgewisseld door muziek, onder andere de nieuwe cd van Vox Jubilans: Passie voor Pasen. Bent u een dier kwijt of heeft u er één gevonden, bel 0182-630481. machines. Al deze machines werkten op stoom. Uit dit werk is mijn hobby het mo delbouwen van stoommachi nes gegroeid. Het zijn mooie machines, ze zijn allemaal ver schillend gebouwd alhoewel de werking natuurlijk hetzelf de is. Wat ik er ook zo mooi aan vind is dat ze zonder stroom werken. Alles is me chanisch en gemaakt van ijzer, staal, koper en brons. Ik denk dat het ook te maken heeft met dat ik uit een smedenfa milie kom. Al vanaf de 16e eeuw zijn de Verlooij’s smid. Een neef van mij is nog smid in mijn geboorteplaats Nieuw koop.’ In het midden van de werk plaats staat een groot aam beeld met daarop een stoom machine die Verlooij aan het bouwen is. 'Dit moet een 'tri ple expansie’ stoommachine worden die ik op schaal 1:25 aan het maken ben. Deze heeft drie cilinders. Dit was al een hele verbetering ten opzichte van de ’compound’ stoommachine die maar twee cilinders heeft. De ’tri ple expansie’ werd evenals de ’compound’ in zeesche pen gebruikt omdat ze de stoom hergebruiken. Dit was op een boot belangrijk omdat voor stoommachines geen zout water kan worden gebruikt. Bij de ’triple expan- den. ’Ik heb nooit patenten op sie’ wordt de stoom van de hoge druk cilinder, middel druk cilinder naar de lage druk cilinder gevoerd, waar na het afgewerkt in de con densor komt. Deze ’triple expansie’ stoommachine werd op de Amerikaanse ’Li berty’ schepen, die in de Tweede Wereldoorlog zijn ingezet, gebruikt’. In de huiskamer wordt van verschillende stoommachi nes die hij in de loop der ja ren heeft gebouwd de wer king gedemonstreerd. ’Het is me nog nooit gebeurd dat er één het niet wilde doen’, zegt Verlooij stellig. Bij elke machine hoort een verhaal. ’Deze machine stond op het landgoed van Baron de Rothschild om het water op te pompen. Dit is een van de eerste stoommachines die James Watt heeft uitgevon den. Deze machine heeft ook armen, net als de ’Cru- quis’ die de Haarlemmer- meerpolder heeft droogge malen. De regulateur op de ze machine is ook een uitvinding van James Watt. ’Woubrecht’ is een gezinsver vangend tehuis van de interle- vensbeschouwelijke organisatie voor mensen met een verstan delijke handicap ASVZ Zuid- West te Sliedrecht. In deze voorziening wonen |4 mensen met een verstandelijke handi cap. Er wordt 24 uur per dag begeleiding gegeven door een team van verschillende mede werkers, stagiaires en vrijwilli gers. ’Het idee om iets te orga niseren om het tweede lustrum te vieren is vanuit de bewoners naar voren gebracht’, vertelt Yolanda. ’We zijn begonnen met een feestcommissie op te richten die bestaat uit de per- sonen Leo Dom- peling, bewoner, Anne de Jong van de familieraad, Bianca Wilbrink, medewerkster, en ik. Alle ideeën hebben we op een rij gezet en gekeken wat fi nancieel haalbaar was. We heb ben gekozen om na de receptie met z’n allen naar diergaarde ’Blijdorp’ te gaan’. De uitnodigingen voor de re ceptie en het feest zijn de deur uit. Minou de Waal, bewoon ster, heeft het schilderij dat af gedrukt staat op de uitnodiging gemaakt. Minou: ’Ik heb dit ge maakt met aquarelverf. Het lijkt op een ’Piet Mondriaan’ Ik maak ook schilderijen die op een ’Picasso’ of een ’Van Gogh’ lijken’. Minou voegt eraan toe: ’Ik wil graag m’n werk een keer tentoonstellen!’ Yolanda is net begonnen met een draaiboek in elkaar te zet ten voor de organisatie van de receptie. 'Hierin kan ik de sug gesties van de bewoners mee nemen en inventariseren welke taken ze willen gaan uitvoeren.’ Jan van Buuren, bewoner, heeft zin om achter het receptieboek te gaan zitten. ’Ik kan alle men sen zien en een praatje met ze maken. Voor het feest ga ik ook een nieuw pak kopen. Op mijn werk op de keramiekafde- ling bij het activiteitencentrum ’Thijsselaan’ ga ik een tegel ma ken voor het feest. Daar komt op te staan ’Woubrecht 10 jaar’. Sjaak van Rijn een andere be woner wil ook taken op zich nemen. ’Ik neem 's middags vrij van mijn werk en ga binnen en buiten versieren. Op de recep tie ga ik rustige Nederlandstali ge achtergrondmuziek draaien. Door de microfoon kondig ik de nummers aan die op bandjes en cd’s staan. Verder vind ik dat iedereen een mooie corsa ge moet krijgen. Dat vind ik feestelijk.’ Sjaak is ook enthou siast over de avond. ’We gaan WADDINXVEEN - Voor zon dag 4 april organiseert de Ge reformeerde Kerk (vrijge maakt) een paaszangavond in de Kruiskerk aan de Passage in Waddinxveen. De avond begint om 20.00 uur en de toegang is vrij. Er wordt deze avond veel aan samenzang gedaan, onder begeleiding van orgel en trom pet. Daarnaast treedt een koor op. Ds. E. Brink verzorgt een overdenking en er worden ge dichten voorgedragen. Na af loop is er gelegenheid om kof fie of fris te drinken. WADDINXVEEN - In de week van 4 tot en met 10 april gaan meer dan twintigduizend vrij willigers een inzameling voor vluchtelingen wereldwijd hou den, in meer dan 300 burgerlij ke gemeenten. Het thema van de nationale collecteweek is: Hoe voelt het om vluchteling te zijn? Dit the ma is bedoeld om mensen aan het denken te zetten en even in de schoenen van een vluchte ling te gaan staan. Helpt u mee? U kunt het werk van ZOA-Vluchtelingenzorg steunen door uw bijdrage te storten op giro 550, t.n.v. ZÓA Apeldoorn. Voor meer infor matie kunt u bellen naar 055- 3663339. Contact opnemen met uw plaatselijke contactper soon, mevrouw Knol-de Vries (0182-615419) of mevrouw Poot-van der Wurff (0182- 616902) is ook mogelijk. WADDINXVEEN - In het Groene Hart-ziekenhuis vindt woensdag 7 april een voorlich tingsavond over botontkalking plaats. De avond begint om 20.00 uur in de Gehoorzaal op de Bleuland-locatie. De zaal is vanaf 19.30 uur geopend. De toegang is gratis maar aanmel ding is noodzakelijk. Dit kan tij dens kantooruren bij het Bu reau Patiëntenservice, telefoon 0182-566324. Botontkalking (osteoporose) komt bij één op de vier vrou wen voor, met name na de overgang. Wat veel mensen echter niet weten is dat ook mannen last kunnen krijgen van botontkalking. Eén op de dertig mannen krijgt hiermee te ma ken. Bij botontkalking worden de WADDINXVEEN - De NV Watermaatschappij Zuid-Hol- land Oost (WZHO) stuurt 6000 instellingen en bedrijven een mailing met het aanbod het drinkwater tegen een geredu ceerd tarief te laten bemonste ren op de aanwezigheid van de Legionellabacterie, veroorza ker van de Veteranenziekte. Ook wordt een kaart met een aantal tips voor een veilige drinkwatervoorziening meege stuurd. WZHO heeft de verantwoor delijkheid voor de waterkwali teit tot aan de watermeter. Vanaf dat punt is de gebruiker verantwoordelijk voor de kwa liteit. Een grote groep gebrui kers heeft echter weinig kennis van een veilige watervoorzie ning. Door advisering over wa- terinstallaties en bemonstering van het water kan WZHO de kwaliteit voor een bedrijf of in stelling bewaken. Het drinkwater van WZHO is WADDINXVEEN - Woens dagavond 7 april hoopt Joke Verweerd de laatste Open Cir- kelavond van dit seizoen te ver zorgen. Zij is niet alleen een be gaafd schrijfster, maar kan ook heel boeiend over haar werk vertellen. Voor deze Paasavond stelt Joke een programma sa men van liederen en fragmen- WOENSDAG 31 MAART 1999 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Door Mieke Westerman WADDINXVEEN - Bewoners, familie en personeel van het gezinsvervangend tehuis ’Woubrecht’ aan het Wou- brechterf in Waddinxveen hebben het druk met de voor bereidingen van het tienjarig bestaan. Op 7 april wordt van 15.00 uur tot I7.00 uur een receptie gehouden, ’s Avonds vertrekken de genodigden naar een feest in dier gaarde ’Blijdorp’ in Rotterdam. ’Dit feest is een unieke gelegenheid om met bewoners, personeel en familie, op een ontspannen manier, er eens uit te zijn met elkaar’, zegt Yolanda Rook, teamleidster van de ’Woubrecht’. WADDINXVEEN - Iedereen die graag een paar potjes wil klaverjassen kan terecht in Het Zuidhonk in de wijk Zuidplas. Elke eerste vrijdagavond van de maand staan de deuren open voor kaarters uit Waddinxveen en omstreken. Het spel wordt gespeeld volgens Rotterdams reglement. Aan het einde van de kaartavond worden er nog leuke prijsjes uitgedeeld aan de kaarters met de meeste pun ten. De avonden beginnen om 20.00 uur. vrij van schadelijke bacteriën. Het wordt gemaakt van grond water en in de zuurstofloze omgeving van het ruwe grond water kunnen bacteriën niet overleven. Van de winputten gaat het water naar de zuive ringsinstallaties en stroomt vervolgens naar de gebruiker. Dit gehele traject wordt be waakt door regelmatige mon stername. Ook worden op honderden tappunten nog monsters genomen. De mon sters worden in eigen laborato rium geanalyseerd, zodat snel ingegrepen kan worden als er ejen storing optreedt. met de bus naar ’Blijdorp! Daar krijgen we eerst een koud buffet. Hierna worden we door een gids rondgeleid. Mijn vriendin Jeannette gaat ook mee.’ Leo Dompeling, bewoner en lid van de feestcommissie heeft zich met de financiële kant van de totstandkoming van het feest bemoeid. ’We konden het feest niet helemaal zelf betalen. Daarom heb ik aan Yolanda een lijst gegeven met namen van bedrijven die wij hebben benaderd met de vraag of ze geld willen geven’. Ik wist veel bedrijven omdat ik bij het acti viteitencentrum ’Coenecoop’ op het industrie terrein ’Coene coop’ werk. Ook door mijn werk bij ’Gamma’ in Gouda ken ik be drijven. Verder heb ik in het tele foonboek en in de ’Gouden Gids’ gekeken. Van verschillende be drijven is al geld binnengeko men.’ Dit laatste meldt Leo met trots. Leo wil ook op de recep tie iets gaan doen. ’Ik haal m’n ’pierement’ naar beneden’. Pie rement? 'Ja, zo noem ik m’n keyboard. Ik ga een paar stuk jes spelen. Misschien dat ik ook de meespeel-cd van de ’Josti- band’ waarin ik speel gebruik.’ Manuela Moerman, bewoon ster en de verloofde van Leo zegt dat ze zin heeft om mee te helpen. ’Eerst ga ik in de keu ken hapjes klaarmaken en op de receptie wil ik mensen gaan rondleiden. Dit vind ik leuk om te doen.’ Yolanda voegt eraan toe dat alle bewoners 's mid dags vrij nemen van hun werk en dat ze samen met alle perso neelsleden de receptie gaan voorbereiden. Ze besluit met: 'We hebben geen idee hoeveel mensen er komen maar ieder een is welkom op onze recep tie die op 7 april wordt gehou den.’ Voor u eventuele giften heeft de ’Woubrecht’ eën giftenre kening geopend met rekening nummer: 3668.35.521 t.n.v. Giftenrek. Bew. Woubrecht. Bedrijven in Waddinxveen die al een financiële bijdrage voor de viering van het tweede lustrum hebben geleverd zijn: Z.W.N., Baas Beheer, Architectenbureau Roggeveen, Miele Nederland bv, Garantmarkt Bavelaar, Uit Gouda: Geukes Gouda. De heer Verlooij: ’Ik vind het fantastisch dat ik met de technische kennis die ik heb verkregen door mijn werk, stoommachines kan bouwen.’ (Foto: Sjaak Nóteboom.) T U I WZHO adviseert burgers om warmwatertoestellen met een voorraadvat, zoals boilers, standaard op een temperatuur van minimaal 60°C af te stellen. Ter voorkoming van verbran ding is het aan te bevelen om thermostatische mengkranen te installeren. y

Weekblad voor Waddinxveen | 1999 | | pagina 15