2 ±=■91 PVAN OFWEGEN Arboarts Fred Veen prijst gang van zaken Souburgh De angst is gesleten, maar nooit overgegaan 2&Paa&ty ae-ope-fta k wA/t Kwaliteit drinkwater WZHO uitstekend cé Inloopochtend slechthorenden Martin Mans in Goudse Sint Janskerk 25,000m2 in Collecte dierenambulance Fietsen door Groene Hart Skeelertocht politie Woede Nachtmerries r K. LU U 4 ItV- PAGINA 25 Michiel Beute voor- Achteraf vielen de verwondin gen mee. Des te erger waren de geestelijke problemen die Michiel aan de lynchpartij over hield. „De eerste weken na de mishandeling ben ik heel erg bang geweest. De daders die overigens nooit zijn opgepakt, Toch klopte het nog steeds niet. Ook in Utrecht was ik bang als ik ’s avonds alleen in kreeg ik de vrijheid om er iets moois van te maken. Ik had al tijd al verhalen en gedichten ge- v Fred Veen, Arbo bedrijfs arts van Zorgcentrum Sou- burgh. (Foto: Souburgh). REGIO - De Nederlandse Vereniging voor Slechthoren den, afdeling Midden Holland, houdt woensdag 7 april weer haar maandelijkse inloopoch- tend in het Bleulandzieken- huis, locatie St. Jozef (ingang Jan van Beaumontstraat) van 10.00 tot 12.00 uur. De NVS behartigt belangen van auditief gehandicapten in Nederland: slechthorenden, doofgewordenen, Tinnitus-, Méniëre- en cochleare-im- plant-patiënten. De afdeling Midden Holland is één van de circa 50 regionale afdelingen van de NWS. De vertegenwoordigers van de NWS weten - uit eigen ervaring - wat het betekent een chronische ziekte of aan doening te hebben. Een pa tiëntenorganisatie voorziet in de behoefte aan steun, be grip, opvang, en een andere kijk op (de omgang met) met de aandoening. Op de in- loopochtend zijn bestuursle den van de NWS aanwezig om u te woord te staan. Er Concert van Bohm en De Moldau van Smetana. Klassie ke orkestwerken in een ei gentijdse uitvoering. Het nieuwe album is opgenomen op het 3-klaviers Kam-orgel van de Grote Kerk in Dor drecht. De keuze is op dit monumentale instrument ge vallen vanwege haar krachtige tongwerken, het karakteris tieke zwelwerk en de roman tische kleuren. Naast trans cripties bevat de CD impro visaties over geestelijke liederen. Martin Mans (1965) is als vas te organist verbonden aan de Breepleinkerk te Rotterdam. In 1998 vierde hij zijn twintig jarig jubileum als kerkorga nist. In 1978 kreeg hij zijn eerste vaste aanstelling in zijn geboorteplaats Melissant. Ter gelegenheid hiervan heeft hij de CD ‘Martin Mans Musical Friends’ uitgebracht. De or ganist is met zijn improvisa ties door de hele wereld ge reisd en heeft vele beroemde buitenlandse orgels bespeeld. In december, tijdens het ein- dejaarsconcert in de St. Eust- ache in Parijs, heeft hij op het 5-klaviers Van den Heuvel- orgel geïmproviseerd. In mei van dit jaar staat een orgel- en koortournee door Onta rio (Canada) op het pro gramma. zijn ook gratis brochures be schikbaar over vele aspecten van slechthorendheid en hulpmiddelen. De inloopochtenden van de NWS vinden plaats op elke eerste woensdag van de maand.. De eerstvolgende da tum is 2 juni (in juli en augus tus zijn er geen inloopoch tenden). Andere activiteiten die op het programma van de NWS staan zijn een voorlichtings- - avond over Ménière op 20 april in Gouda, een voorlich- tingsmiddag over slechtho rendheid op 6 mei in Bode graven en op 2 juni ’s avonds in Reeuwijk. Over deze acti viteiten verschijnen nog af zonderlijke aankondigingen. verd dan bijvoorbeeld grondwa ter. Daarnaast betaalt WZHO veel meer belastingen op oever- grondwater dan oppervlaktewa- terbedrijven op hun ruwe water. Een andere reden voor de hoge prijs is de investeringen die WZ HO de afgelopen jaren heeft ge pleegd om het waterleidingnet te verbeteren. Zo is er bijvoor beeld een grote transportleiding van zuid naar noord aangelegd, waardoor de leveringszekerheid sterk is verbeterd. De komende jaren zal het ac cent meer liggen op de verbete ring van kwaliteit. WZHO zal met name veel investeren in de bouw van onthardingsinstallaties op de zuiveringsstations om aan de wens van de verbruikers te voldoen. WADDINXVEEN - In de Goudse Sint Janskerk vindt op maandag 5 april, tweede paasdag, het jaarlijkse orgel concert van Martin Mans plaats. De Woerdense orga nist bespeelt het Moreau-or- gel en geeft een muzikale uit beelding van het Paasfeest, de opstanding van Christus. Op het programma staan impro visaties over onder andere: O hoofd bedekt met won den, U zij de glorie. Daar juicht een toon en Tel uw ze geningen. Naast improvisaties speelt de organist diverse werken uit de orgelliteratuur zoals Toccata en Fuga in d- moll van Bach en Finale in D van Lemmens. Tenslotte speelt hij transcripties van orkestwerken. Het concert begint om 20.00 uur. De toegang bedraagt 10 gulden. Voor 65+ konst een entreebewijs 7,50 en kinde ren tot 12 jaar betalen vijf gulden per persoon. De transcripties die de orga nist in Gouda ten gehore brengt, zijn afkomstig van zijn nieuwste Cd-uitgave ‘Martin Mans improviseert deel 10’. Een transcriptie is een arran gement van een orkestwerk voor orgel. Enkele voorbeel den zijn de Hongaarse Dans van Brahms, Tritsch Tratsch Polka van Strauss, Vivo de Voor inlichtingen over de in loopochtenden en andere ac tiviteiten kunt u terecht bij de Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden, afde ling Midden Holland, tel. 0182-539603 of 0182- 519343. Terwijl Michiel serieuze bedoe lingen had om zijn propadeuse Economie te halen, kwam daar in Den Haag weinig van te recht. In zijn hoofd gebeurde te veel om zich op zijn studie te kunnen storten. „Drie jaar ge leden ben ik naar Utrecht ge gaan, waar ik met de studie Ne derlands begon. Mijn leven leek weer enigzins genormaliseerd. Er was geen reden meer om ongelukkig te zijn. Gebruikte ik het incident op de Goudse Markt in Den Haag nog als ex cuus voor het feit dat mijn stu die niet vlotte, in Utrecht vond ik dat dat nu niet langer opging. De nu 23-jarige Michiel Beute: „Het was ergens in het najaar van ‘92. Met een vriendenclub ging ik naar een café op de Markt waar ik elk weekend een biertje dronk. Het was tegen sluitingstijd, toen ik in mijn een tje de kroeg verliet om mijn fiets te pakken. Nog voor ik de ze had gevonden, werd ik door twee jongens van achteren be sprongen, die me hardhandig tegen een lantaarnpaal smeten. Toen ik mijn ogen opende, zag ik hoe ze op mij in trapten. Dat heeft misschien 10 minuten ge duurd, maar voor mijn gevoel duurde het veel langer. Ik krabbelde overeind, maar werd opnieuw in het gezicht geslagen. Op dat moment had ik don dersgoed in de gaten dat dit ernstig de verkeerde kant op ging. Ik werd me pijnlijk bewust van de rol die ik speelde tijdens dit rare schouwspel. Een groep van zo’n tien tot vijftien man had het op mij voorzien, terwijl misschien 50, misschien wel 200 mensen ernaar stonden te kijken. Ook mijn vrienden stonden er, maar konden niets doen. Nee, ik heb het hen werkelijk nooit kwalijk genomen dat ze mij niet te hulp zijn geschoten. Zij wa ren net zo machteloos als ik. Als er iemand had ingegrepen, was hem absoluut hetzelfde overkomen. Zinloos geweld kun je niet zo gemakkelijk stop pen. Je vraagt je af: ’Waarom nou ik?’ Je zou ook graag willen dat er een reden was geweest. Als of dat een troost zou zijn. Maar die was er niet, het was volsla gen willekeur.” De hoofdpersoon in de ‘Nacht- voorstelling heeft vooral heel veel woede in zich. Het frustre rende daarvan is dat hij zijn woede tot niemand kan rich ten. Hij weet immers niet wie de daders zijn, waar hij boos op is. Hij kan ook niet kwaad op zichzelf zijn, want hij heeft niets misdaan. Maar tegelijkertijd is hij wel kwaad op zichzelf omdat hij bang is en veranderd is. En dus richt hij zijn woede maar op de gehele wereld. Die woe de is volkomen misplaatst en gaat nergens over. Hij windt zich op over van alles en nog wat. Aan het einde van het eerste hoofdstuk zegt Maarten tegen zichzelf dat het tijd wordt dat hij er maar eens met iemand over moet praten. Maar dat komt pas nadat hij vele jaren hadden het toch op mij ge munt. Misschien wilden ze het karwei alsnog afmaken en wa- ren ze naar mij op zoek. Tege lijkertijd wilde ik niet toelaten dat die gasten mijn leven beïn vloedden. Na een maand dacht ik weer vrolijk verder te kunnen. Ik wil de weg uit Gouda en verhuisde naar Den Haag. Maar daar werd het alleen maar erger. Ik merkte hoezeer ik met mezelf in de knoop zat. Kreeg nacht merries en was constant bang dat ik opnieuw slachtoffer dreigde te worden. Als ik ’s nachts rond een uur of twee al leen op straat liep, kon ik vaak niet anders dan de laatste hon derd meter tot mijn voordeur rennend af te leggen. Thuis zat ik achter een goed vergrendel de deur nog na te hijgen van het gevaar waaraan ik was ont snapt. Ook als er na negenen nog iemand aanbelde, sloeg de schrik mij om het hart. Ik was panisch.” GOUDA/WADDINXVEEN - Zaterdag I mei houdt de Goudse Politie Sport- en Ont spanningsvereniging voor de tweede keer de Hollands Mid den Skeelertocht over een af stand van 105 km. Er worden vier verschillende ronden gereden van respectie velijk 20, 25 en tweemaal 30 km. De skeelertocht wordt af gelegd in een gesloten peloton (groep) met vaste voorrijders. De start en finish van elke ron de is bij de Goudse sporthal De Mammoet. Inschrijving bij de start vanaf 8.00 uur. De tocht begint om 9.30 uur. Voorin schrijving is mogelijk bij Verzijl Sport aan de Passage in Wad- dinxveen. In verband met de verzekering is het dragen van een valhelm verplicht. Nadere informatie kan men verkrijgen bij J. Verkaik, tel. 0182-693336 of 0182-524412. 1 ZIIDE 139 BOSKOOP TEL. 0172-213797 FAX 0172-213090 WADDINXVEEN - Mensen in goede omstandigheden zolang mogelijk aan het werk houden staat tegenwoordig hoog in het vaandel. Zeker in de zorgsec tor, waar personeel steeds schaarser wordt. 'Als mensen zich goed voelen, werken ze beter. Dan zijn ze geconcentreerd en gemoti veerd, voelen zich betrokken en verantwoordelijk en zetten zich in voor hun taak. Dat men sen met plezier naar hun werk gaan heeft alles te maken met de omstandigheden waarin ze werken.’ Dit citaat is afkomstig uit de brochure van de landelijk werkende Arbo Unie worden aangereikt door Fred Veen, unithoofd en bedrijfsarts van Arbo Unie Midden-Nederland heeft ontkend dat hij een pro bleem heeft. „Dat is heel erg autobiografisch” zegt Michiel. „Maar terwijl Maarten daar niet in slaagt, heb ik die vervelende gebeurtenis in mijn leven nu wel geaccepteerd. En dat is heel prettig omdat ik nu niet meer hoef te worstelen met mijn frustraties. Ik mocht van mezelf toegeven dat het inci dent invloed op mijn leven heeft gehad en nog altijd heeft. Hoe ik ben geworden, komt daardoor”. Michiel Beute zegt dat hij met name agressiever is geworden. „Niet dat ik nu de neiging heb om er direct op los te slaan of te schoppen. Maar als ik me be dreigd voel, kan ik heel impul sief beginnen met schelden. Ik kan nu zeggen dat de angst in de loop der jaren is gesleten, maar het is nooit overgegaan. Het is er nog steeds.” ‘Nachtvoorstelling’ is zonder dat Michiel Beute dat destijds voor ogen had, geworden tot een boek met een zeer actueel onderwerp. Nog niet eerder werd er op zo’n indringende manier geschreven over zin loos geweld. Met nadruk zegt de student Nederlands dat hij beoordeeld wil worden op zijn schrijfkwaliteiten en niet zo zeer op zijn eigen ervaring. „Ik voel me ook niet verwant met zinloos geweld. Maar ik ben er natuurlijk wel slachtoffer van geworden. Ik heb mijn ervaring willen gebruiken om er een verhaal over te schrijven.” Via de vader van een studiege noot kwam Michiel Beute in contact met uitgeverij De Vij ver. „Ik zie mezelf nog met knikkende knieën naar post kantoor gaan om het manu script op te sturen. Met de we tenschap dat slechts één op de duizend boeken wordt uitgege ven, was ik weinig hoopvol. Maar toch ging enkele dagen la ter de telefoon en kreeg ik te horen dat het boek ’wel poten tie’ in zich had. Nu is het afwachten of het boek ook daadwerkelijk gaat verkopen. Kijk, dat je familie en je vrienden je boek lezen, spreekt voor zich. Maar ik vind het een machtig idee dat mijn boek straks bij vreemden in de boekenkast sta. Natuurlijk hoop ik dat er veel exemplaren verkocht worden. Maar tot op heden vind ik het allemaal prachtig.” Zijn studie Nederlands heeft hij maar even op een lager pitje gezet. Want de media zitten achter hem aan. En als hij moet kiezen tussen een radio-uitzen- ding en een college kiest hij toch voor het eerste. Onlangs was hij al te zien bij Paul de Leeuw. Mede door de ze uitzending raakte een en an der in een stroomversnelling. Het boek zou eigenlijk pas in april uitkomen, maar mede door het televisie-optreden ligt ‘Nachtvoorstelling’ eerder dan verwacht in de boekwinkel. „Het is wel heel erg raar” zegt Michiel „Zo ben je niemand en zo sta je in het middelpunt van de belangstelling.” het donker door de stad wan delde. Op aanraden van zijn vriendin besloot hij zijn ervaringen op papier te zetten. Juist door het schrijven werd Michiel ge dwongen de gebeurtenissen van die afgelopen jaren te structureren. „Toen pas zag ik in dat die vechtpartij op de Markt een veel belangrijkere rol in mijn leven heeft gespeeld dan ik tot dan toe had willen toegeven. Angst was een on derdeel van mijn leven gewor den. Dat dat eigenlijk niet nor maal was, heb ik me nooit gere aliseerd. Ik raakte gefascineerd door de vraag welke verband er bestond tussen de vechtpar tij en de latere ontwikkelingen in mijn leven. Hoe anders zou ik geweest zijn zonder die trau matische ervaring?” Deze vraag werd het belang rijkste thema van zijn roman ’Nachtvoorstelling’. Hoewel op de eerste bladzijde staat ge schreven dat de gebeurtenissen in het boek fictie zijn, heeft hoofdpersoon Maarten de Buit opvallend veel gemeen met zijn schepper. Het verhaal is ook grotendeels autobiografisch, geeft Michiel Beute toe. „Ik heb er heel bewust voor gekozen mijn verhaal te romantiseren. Op die manier kon ik door de persoon van Maarten afstand nemen van de gebeurtenis. Ook wilde ik geen reconstruc tie maken van hoe alles is ge gaan. Bij een autobiografie mag je immers niet liegen. Door te kiezen voor de romanvorm, gebruik van actief kool in het zuiveringsproces. Door actief kool verbetert de geur en smaak van drinkwater. Daar tegenover staat een belangrijke milieu-in- spanning van de waterbedrijven in Nederland. WZHO en ande re waterbedrijven streven er naar om natuurbeheer, milieu beheer en waterwinning duur zaam op elkaar af te stemmen. Door WZHO worden dan ook flinke investeringen gedaan op het gebied van natuurbeheer. WZHO is het een na duurste bedrijf van de aan het onderzoek deelnemende bedrijven. Dit is verklaren uit de manier van wa terwinning. WZHO zuivert voornamelijk oevergrondwater, dit is duurder omdat het ruwe water meer moet worden gezui- Souburgh heeft evenals de an dere locaties een eigen Arbo adviescommissie, waarvan de locatie manager, in Waddinx- veen Simon de Jong, de voor zitter is. Als vertegenwoordi gers van de locatie commissies nemen de locatie managers deel aan de centrale Arbo ad viescommissie van de gehele stichting. Hierin zijn ook de af deling personeelszaken, de on dernemingsraad en de Arbo- dienst vertegenwoordigd. „Dit orgaan adviseert de direc tie over het beleid de arbeids omstandigheden, maakt de jaarplannen en stelt die zonodig bij. De gang van zaken binnen zo’n commissie vergelijk ik graag met constructief worstelen”, zegt Veen. De Arbo bedrijfsarts brengt zijn kennis in, maar laat de ad viescommissie zoveel mogelijk zelf regelen. „Ik sta aan de zij lijn, ik kijk mee. In Souburgh werkt dat heel goed. We heb ben een uiterst plezierige rela tie.” Zorgcentrum Souburgh kent een relatief constant laag ziek teverzuim. „Dit ligt aan de lei ding van eerst mevrouw Fahr- ner en nu De Jong en zeker ook aan hele goede afdelings hoofden”, constateert Veen. „Zij gaan heel zorgvuldig met het personeel om. Zo’n mes snijdt aan twee kanten. Ener zijds druk je de kosten van ziekteverzuim; anderzijds ver sterk je op een krimpende ar beidsmarkt als zorginstelling teerd zijn aan het werk. Zo'n gesprek leidt soms tot advies, soms tot maatregelen. Beide zijn erop gericht uitval te voor komen. Menigmaal zijn proble men een combinatie van werk en thuissituatie. Door de werk gever, de huisarts, het bedrijfs maatschappelijk werk en/of de RIAGG in te schakelen kunnen we hele positieve resultaten bereiken.” „Binnen de stichting Zorgcen tra Midden-Holland heb ik van meet af aan een prima relatie met de afdeling personeelsza ken en organisatie. Het hoofd van P&O, Hoogerwerf en zijn medewerkers leveren een gro te bijdrage. Men is altijd bereid menskracht en geld in het zich wel bevinden van werknemers te investeren. Er zijn helaas veel instellingen die anders re ageren”, voegt Fred Veen hier aan toe. „Die zien de zorg voor goede arbeidsomstandigheden en de ziekteverzuim begelei ding als een wettelijke verplich ting, die vooral niets mag kos ten. De opstelling in de stich ting en zeker in Souburgh maakt het product zorg naar mijn idee beslist beter.” Het vierde punt: periodiek on derzoek op basis van risicog roepen houdt direct verband met de als punt één genoemde inventarisatie. „Eerst de risico’s benoemen en daarna aangeven wie voor zo’n onderzoek in aanmerking komen. Lawaai van (keuken)machines, lichamelijke overbelasting kunnen beelden zijn.” door een goed imago je kansen om personeel aan te trekken.” De bedrijfsarts kan zijn gelijk meteen bewijzen. „Bij de uit breiding van Souburgh vorig jaar was het niet nodig een ad vertentie te zetten: na de pers berichten meldden zich spon taan sollicitanten. Sinds die tijd merkt ook Souburgh dat het steeds moeilijker wordt op personeel te werven en wordt er dus regelmatig ook regionaal geadverteerd. Dat 85 procent van het in Sou burgh werkende personeel bij een tevredenheidsonderzoek gunstig sprak over het regelma tig betrekken van de arbeids omstandigheden bij het werk overleg, zegt veel. Hoezeer de arbeidsomstandigheden de laatste jaren in Souburgh zijn verbeterd tonen de cijfers aan. In 1995 was er nog een verzuim van 7 procent in Souburgh ten opzichte van 5,6 procent bin nen de hele stichting. De laat ste jaren is dit in het Waddinx- veense zorgcentrum gedaald tot rond de 5 procent en dat is een verheugend ’dieptepunt’. Fred Veen schrijft dit toe aan het in Souburgh ontwikkelde verzuimbeleid, waar heel goed wordt gekeken naar ziek zijn of niet optimaal kunnen functio neren op de werkplek, hetgeen een ziekmelding tot gevolg heeft. „Ook hier verdienen de lei dinggevenden in Souburgh een compliment”, is de mening van Veen. „Als ik bijvoorbeeld van wege rugklachten ander werk WADDINXVEEN - In de week van 28 maart tot en met 3 april houdt de dierenambulance Gouda en Omstreken haar jaarlijkse collecte. De collecte gehouden in Bergambacht, Bo degraven, Boskoop, Gouda, Moerkapelle, Moordrecht, Nieuwerkerk a/d IJssel, Ouder kerk, Reeuwijk, Waddinxveén en Zevenhuizen. WADDINXVEEN/BOSKOOP - Toerclub Avanti organiseert met ingang van woensdag 31 maart elke woensdagavond een recreatieve fietstocht. Deze tochten zijn voor iedereen, dus ook voor mensen met een ‘ge wone1 fiets die de omgeving willen leren kennen. De deel nemers rijden, afhankelijk van de tijd in het seizoen, zo’n 25 a 30 kilometer. De snelheid is ongeveer 17/18 kilometer per uur en vindt plaats onder begeleiding van een voorrijder. Lekke band? Geen probleem. Samen uit, sa men thuis, en vele handen ma ken licht werk. Vertrekken doet men steeds vanuit het Praathuis aan de Bosweg in Boskoop, m precies 19.00 uur, De enthousiastelingen zijn weer terug om 21.00 uur. In september, in verband met de invallende duisternis, eindi gen de tochten om 20.30 uur. De kosten bedragen een gulden per persoon. Lid worden van de fietsclub is altijd mogelijk. Verdere activiteiten vanuit het Praathuis: 30 april Oranjetocht, 20, 40, 60 en 90 kilometer; 8 mei Landelijke Fietsdag, 30 kilo meter; 21 tot 24 juni Avond- FietsVierDaagse, 30 kilometer. Voor informatie kunt u contact opnemen met Jan de Zwijger, telefoon 0182-616946 of 06- 51953321. schreven en het was een droom dat er ooit een boek van mijn hand zou verschijnen.” Die nacht op de Markt, die in de roman overigens heel dicht de werkelijkheid benadert, wordt in het boek uitgesmeerd over een aantal hoofdstukken. Het is onmiskenbaar een cli max. Toch vertelt de schrijver vooral over Maartens strijd om met zijn angsten af te rekenen. Hoe hij zichzelf bijvoorbeeld dwingt om ’s nachts enkele ogenblikken in een donkere straat achter de Utrechtse Dom te blijven staan. Waar zijn angst voor de zoveelste keer een loopje met hem neemt. Maarten reageert zijn frustra ties af door zich lam te drinken. Het ene moment denkt hij de hele wereld aan te kunnen, het volgende moment ligt hij onder de dekens te trillen van angst voor de buitenwereld. in Gouda. In die tweede functie is hij bedrijfsarts van de Stich ting Zorgcentra regio Midden Holland en ook van Zorgcen trum Souburgh in Waddinx- veen, dat met Verpleeghuis De Riethoek in Gouda en andere zorgcentra in de regio deel uit maakt van de stichting. Veen woont al tien jaar in Waddinxveen en deed twee jaar geleden, toen elke locatie eigen Arbo ondersteuning kreeg, als bedrijfsarts zijn intre de in Souburgh. „Hier en elders binnen de stichting heb ik voor al positieve ervaringen”, geeft hij aan. „Naar mijn overtuiging heerst alom een sfeer die goed is voor het personeel en goed voor de bewoners. Het werk in deze sector is voor verpleeg kundigen en verzorgenden zwaar en dat maakt die goede sfeer dubbel belangrijk.” De bedrijfsarts noemt vier kernpunten. „Als eerste de preventieve risico inventarisa tie die wordt gemaakt, op basis waarvan het Arbo jaarplan wordt geschreven. Dat loopt in Souburgh prima. Ten tweede de verzuimbegeleiding. De werknemer en ik spreken over de arbeidsongeschiktheid en we proberen samen een weg terug te vinden. In het sociaal- medisch overleg met de loca- tiemanager en leidinggevenden kijken we vooral naar de werk plek.” Als derde punt komt het ar- beids-gezondheidskundig on derzoek aan bod. „Iedere werknemer heeft recht op ad vies en mag, desgewenst in alle anonimiteit, vragen aan mij stel len wanneer er gezondheids klachten bestaan die gerela- WADDINXVEEN - WZHO scoort niet slecht, zo blijkt uit een vergelijkend onderzoek tus sen waterleidingbedrijven in Ne derland (het Benchmarkonder- zoek). Onlangs werden de resul taten bekend gemaakt. Deelname was op basis van vrij willigheid. Niet alle bedrijven hebben dan ook meegedaan. NV Watermaatschappij Zuid Hol land Oost (WZHO) vond dat zij niets te verliezen had en schreef zich in voor het onderzoek van Andersen Consulting in op dracht van de VEWIN (Vereni ging Waterleidingbelangen in Nederland). Opvallend aan dit onderzoek is dat alle bedrijven zeer goed sco ren op waterkwaliteit. De wa terkwaliteit van WZHO is geïndexeerd op 94.3. Dit ruim boven de norm uit het Waterlei- dingbesluit (60,0) en ruim boven de VEWIN-aanbeveling van 81,5. Op dienstverlening en klant vriendelijkheid scoort WZHO als rapportcijfer 7.7. Klanten zijn met name tevreden over de wij ze van factureren en wat minder over onderhoud en meterver- wisseling. WZHO heeft klantge richtheid hoog in het vaandel staan en zal dan ook aandacht besteden aan het verbeteren van deze onderdelen. Ook de belasting van het milieu is meegenomen in het onder zoek. WZHO scoort hierop 37 punten tegen gemiddeld 35 pun ten. Dit is verklaarbaar door het WOENSDAG31 MAART 1999 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Door Ellis Emeis GOUDA - Ruim zes jaar geleden werd de toen 17- jarige Michiel Beute na een avondje stappen op de Goudse Markt in elkaar ge slagen. Zomaar, zonder enige aanleiding had een groep jongeren het op hem voorzien. Het noodlottige voorval gooide het leven van de toenmalige Gouwe naar lange tijd overhoop. In de strijd om zijn voortdu rende angsten te overwin nen, zette Michiel Beute zijn ervaringen op papier. Daaruit groeide de roman ’Nachtvoorstelling’ die sinds deze week in de boek handel ligt.

Weekblad voor Waddinxveen | 1999 | | pagina 25