Het verleden herbouwd Edutainment Middeleeuws Millenniumfeest Met een huwelijksfeest geschiedenis schrijven Gratis taart en toegang voor jarigen -.'dl B RW '7- t jm Uw ■sa ADVERTORIAL In staan drie millennia centraal I Het verleden herleeft in Archeon. Een kinderverjaardag in Archeon is per definitie geslaagd. brood bakken (waarbij men zelf eerst het vuur moet aanmaken met behulp van een vuurboog), pottenbakken, of fibula’s (Ro meinse spelt) maken. Archeon verzorgt al een complete fami liedag voor 54 gulden per per- Dankzij het Valkeniersarrange- ment kunnen scholen Vogel- in onder meer het Adams- Mark Hotel in Tulsa (USA) en Duinrell te Wassenaar. Mede dankzij hem is kwaliteit, per soonlijke aandacht en origina liteit gewaarborgd. Dit laatste jaar van de eeuw’is natuurlijk een bijzonder jaar. Het mil lenniumjaar. Lijkt het u niet fantastisch om een jaarwisse ling te vieren in een locatie waar de vorige millennium- aangrenzende landen. De tijd reis door het park voert u on der andere naar hutten van ja- eeuws, levensecht stadstaf- reel. Uw genodigden kunnen in Middeleeuwse kledij het feest meemaken. De narren, troubadours, zotten, am bachtslieden; ze zijn allemaal aanwezig. Overigens kan dit feest op elke willekeurige dag worden gevierd. Zin in een feestje in Archeon? Bel 0172-447744 en vraag naar Monique. Archeonlaan I 2408 ZB Alphen a/d Rijn Postbus 600 2400 AP Alphen a/d Rijn Telefoon: 0172-447744 Fax:0172-447700 I I I r t v r oor aanstaande bruid sparen die een origi neel en uniek huwe lijksfeest willen organiseren, heeft Archeon speciale arran gementen samengesteld. Zo kun je kiezen voor een adembenemende avond in Middeleeuwse sfeer. Het feest vindt plaats in het Min derbroederklooster. Bij aan komst in Archeon worden bruidspaar en gasten ontvan gen door de monnik die de genodigden begeleidt naar de Kloosterzael waar een gezel lig brandende open haard staat. Het Minderbroeder klooster is afkomstig uit Dor drecht waar het rond 1350 werd bewoond. De minder broeders behoorden tot de orde der Franciscanen die is ontstaan uit de broederge meenschap die zich rond Franciscus van Assisi had ge vormd. De minderbroeders stonden bekend om hun gast vrijheid. Die gastvrijheid her leeft zeker op een trouwfeest in het klooster van Archeon. Dat feest kan worden gehou den in De Refterzaal die plaats biedt aan circa 50 per sonen. Op de eerste verdie ping van het klooster is de Kloosterzael gesitueerd die geschikt is voor ontvangst van ongeveer 200 gasten. Op het bruiloftsfeest in het klooster worden bruidspaar en gasten feestelijk ’onthaelt’ in de met onbeperkt koffie/thee en bruidstaart. Bezoekers van de eventuele receptie (of het feest) wor den ’vermaekt’ door de Troubadour. Monniken gaan rond met gerstenat, wijnen en andere sappen. Na enig verpozen komt ’Brasnar’ uit de keuken met zijn happen. Uiteraard kan het bruidspaar zelf bepalen welke gerechten worden geserveerd. Het gezegde 'alle wegen lei den naar Rome’ is natuurlijk van toepassing op mensen die Opening van een vernieuwd Archeon. Vanaf deze dag is het themapark weer toegankelijk voor publiek. In juli en augustus is Archeon elke dag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. In de maanden mei en juni is het park alleen op maan dag gesloten, echter op 3 mei en op Tweede Pinksterdag (24 mei) is men wel welkom. In de maanden september en oktober is Archeon gesloten op maandag en dinsdag. I en 2 mei Start van het eerste millenniumfestival. De maanden mei en juni staan in het teken van het Prehistorisch millennium. Dit weekeinde wordt aandacht besteed aan Prehistorische jachtrituelen. 8 en 9 mei Ambachten uit de Prehistorische Steentijd 15 en 16 mei Prehistorische markt met mandenmakers, pottenbakkers en verkoopkraampjes met leuke voorwerpen. 22 en 23 mei Op deze twee dagen staan de eerste boeren centraal. Waar kwamen zij vandaan, welke nieuwe ontwikkelingen brachten zij te weeg? 29 en 30 mei Aandacht voor de hunebedbouwers. it jaar is Archeon ook een volop feestend party centrum. Met een nieuwe ho- recadirectie onder leiding van John Cornelisse heeft Ar cheon heel wat te bieden. John Cornelisse heeft het di ploma Hogere Hotelschool behaald en ervaring opgedaan soon. Dat bedrag is inclusief entree, rondleiding, lunch en spijspot. Een klein feestje vieren in Ar cheon is uiteraard ook moge lijk. Een kinderverjaardag in Ar cheon is per definitie geslaagd. door mensen die gekleed zijn in kleren uit de tijd die zij verte genwoordigen. Deze bewo ners, die Archeotolken heten, laten zien hoe de mensen vroe- Maar ook volwassenen kunnen in Archeon een onvergetelijke verjaardag beleven. Vier uw laatste verjaardag van deze eeuw op echt bijzondere wijze. Elke jarige mag gratis het the mapark in. Archeon heeft na- ij Nederlanders schijnen niet te beseffen dat het goede vaak dichtbij te vinden is. In deze regio hoeft die fout niet gemaakt te worden. Op vrijdag 30 april opent het sterk verbeter de themapark Archeon voor het zesde seizoen zijn poor ten. Juist inwoners van Alphen en omliggende gemeenten moeten gaan ontdekken dat Archeon in zijn huidige vorm een bezoek meer dan waard is. gers-verzamelaars uit de Mid- den-Steentijd, een dorp van de eerste boeren in ons land, ak kers en gereconstrueerde land schappen, een Romeinse stad met onder meer een badhuis en een herberg. Uw tijdreis stopt in de Middel eeuwse stad Gravendam, waar het verdwenen verleden ein digt bij het koopmanshuis. Ook het echtpaar Van der Jagt was op zijn huwelijks dag in Archeon te vinden. Foto: John Goldschmitz. vensappen en andere sappen. Na enige tijd komt de her bergier uit zijn keuken om de diverse Romeinse gerechten te serveren. Of het bruid spaar nu voor een Middel eeuws of Romeinse feest kiest; het feest staat duidelijk in het teken van die tijd. Zo wel de kleding van de bedie ning, de gerechten, het glas werk, het porselein en het entertainment is thematisch. Onnodig te vermelden mis schien, maar specifieke wen sen kunnen in de bestaande programma’s worden opge nomen. Met een huwelijksfeest in Ar cheon schrijf je meteen ge schiedenis voor een gelukkige toekomst. Dit nieuwe seizoen staan drie millennia centraal: de Prehisto rie, de Romeinse tijd en ten slotte de Middeleeuwen. Tij dens tweemaandelijkse festivals wordt elk weekeinde extra aandacht besteed aan een mil lennium. De maanden mei en juni staan in het teken van het Prehistorisch millennium (1000 jaar voor Christus), de daarop volgende twee maanden is het Romeins millennium (rond het jaar 0) aan de beurt en in sep tember en oktober wordt het Middeleeuws millennium (1000 na Christus) onder de loep ge nomen. Dankzij alle aanpassingen en vernieuwingen is Archeon een stuk aantrekkelijker geworden. De directie verwacht dan ook dit jaar meer dan 100.000 be zoekers te verwelkomen. Aan kinderen is daarbij gedacht. Meer dieren lopen in het park rond en er zijn speelgelegenhe- den geplaatst. Voorts trekt Ar cheon de functie van partycen trum naar zich toe. Een Middel eeuws klooster en een Romeinse herberg staan garant voor historische (millennium) ook kinderen aan. In 1998 be zochten ruim 30.000 kinderen tijdens een schoolreisje Ar cheon. De scholieren kwamen soms van ver. Van Den Helder tot Genk in België. Ook dit jaar biedt Archeon scholen een in teressant programma met rondleidingen, doeroutes, gra tis speurtocht of kijkroute en ook. Zo kunnen kinderen met elkaar terug in de Romeinse tijd. Een paar uur, of zelfs meerdere dagen beleven zij het leven van vroeger. In de maanden september en oktober houdt Archeon specia le acties voor de Alphense scholen. Zo is het mogelijk ge schiedenisles in Archeon te volgen. Ook kunnen Archeo tolken een klas bezoeken om een bezoek aan Archeon voor te bereiden. Historisch gekleed en geschiedkundig onder- bouwd geven zij uitleg over het lespakket. Ook scholen buiten de gemeente Alphen kunnen van deze dienst gebruik maken. melijk een speciaal verjaardags- programma samengesteld. Voor jong en oud. Archeon biedt de jarige en de mede- vierders een gratis verjaardags taart en drankje aan. De jarige krijgt tevens de gehele dag mid deleeuwse kledij aan. Leuk voor op de foto. Voor een echt spectaculaire herinnering kan er ook een plaatje worden ge schoten tijdens het eieren gooien, waarbij de jarige in het schavot zit. Dit gaat u te ver? Archeon heeft ook rustige ver- jaardagsprogramma’s. Een verjaardag vieren doet u natuurlijk niet alleen. Archeon biedt het feestje aan indien de jarige tenminste vijf betalende gasten meeneemt. tijd waarin gereedschappen en gebruiksvoorwerpen van me taal werden gemaakt. De Romeinen bezetten rond het jaar nul Nederland. Zij trekken langs de rivier de Rijn de grens van hun Rijk en bou wen vele nederzettingen. Zo ontstond in Alphen aan den Rijn het Castellum Albanianae. In Archeon treft u het dagelijks leven in een kleine Romeinse stad met een badhuis, een her berg, een tempel, een theater, een forum en een woonhuis van een pottenbakker. Rond het jaar 400 eindigt de Romeinse tijd en breekt de tijd van de volksverhuizingen aan. De Middeleeuwen laten u een beeld zien vanaf het jaar 900 na Christus. In Archeon gebeurt dat dankzij het stadje Graven dam. U ziet hier de huizen van onder andere de visser, de kui per, de hout/beenbewerker, de smid, de pottenkoper, de bak ker, de valkenier en het kloos ter van de Minderbroeders, dat werd opgegraven in Dordrecht en dateert uit 1350. Voor kin deren is Archeon zeker aan trekkelijker geworden. Nieuw zijn de kinderboerderij en de kinderspeelplaats. Terwijl de jonge bezoekers daar spelen, kunnen de oudere in de krui dentuinen met ’Speuren naar Geuren’ zelf de kruiden raden. Archeon belooft een zeer be- zienswaardig dagje uit waarvan de hele familie kan genieten. rcheon is een uniek themapark. In het park zijn hutten, huizen en gebouwen uit het verleden na gebouwd. Zo zijn er jachtkam- pen, nederzettingen en hune bedden uit de Prehistorie, een Romeinse stad uit de tweede eeuw na Christus en een Mid deleeuwse stad uit 1350. Het bijzondere van Archeon is, dat er niet alleen gebouwen te zien zijn, maar dat een aantal gebouwen worden ‘bewoond’ ger leefden. Prehistorische boeren bewerken hun akkers, de Romeinse pottenbakker draait zijn potten op de draai schijf en Middeleeuwse mon niken werken in de kloos- feesten. Archeon is zes jaar jong en geeft een overzicht van het leven van onze Nederland se voorvaderen zoals die dui zenden jaren geleden woon den, leefden en werkten. Ar cheon is nu leuker dan ooit. Veel knusser dan voorheen, terwijl alle bezienswaardighe den gehouden zijn gebleven. Wandelend door de drie tijden (Prehistorie, Romeinse tijd en Middeleeuwen) krijgt u een beeld van het verleden van Ne derland. Naast de informatie in de gratis verkrijgbare Parkgids, die vol staat met leuke en inte ressante wetenswaardigheden, kunnen de Archeontolken u al les over de drie tijden vertel len. De Prehistorie begint in Ar cheon bij de jagers en verzame laars, zo’n 6000 voor Christus. Hun hutten lijken primitief, maar u kunt ervaren hoe deze verre voorvaderen toch goed konden wonen en leven. Na de eerste boeren (5400 voor Christus) werden in Nederland de hunebedden gebouwd. Na de steentijd begint ongeveer 2000 voor Christus de Brons- feesten zo levensecht in beeld komen? Ervaar eens hoe men in de Middeleeuwen in het jaar 999 de wisseling vierde naar het jaar 1000. Archeon biedt u een compleet Middel- in elkaar de ware hebben ge vonden. Wellicht is deze ge dachte een reden om een bruiloft in Romeinse stijl te vieren. In het gereconstru eerde stadje Trajectum ad Rhenum staat de Romeinse herberg met een gezellige binnenplaats, twee grote za len en twee kleine zijzalen. Tezamen zijn de ruimten ge schikt voor een feest waarop 300 tot 450 personen wel kom zijn. Door de herbergier worden de gasten, na aankomst bij Archeon, geleid naar de Ro meinse herberg. Hier wor den, onder schone tonen van een fluitist, vijf drankjes naar keuze geserveerd, waaronder mulsum, bier, gegiste drui- rcheon organiseert op aanvraag speciale them- afeesten voor bedrijven en particulieren. Wat dacht u van ’Stampei in de abdij’, ’Ont- hael in de kloosterzael’, ’Te gast bij gaijus gaoticus’ of ’De sage van hercules’. Die titels zijn toch veelbelovend. Een feest is pas geslaagd wanneer de inwendige mens aandachtig wordt gestreeld. Daarom wordt een keuze geboden uit diverse buffetten, bijvoorbeeld: Tavele voor Slempen en Zot ten, Brasnarren, Vreetbuiken en Veelvraten. Liefhebbers van het Romeinse leven kunnen genieten van de buffetten: Ceasar, Jupiter of Im perator Germanicus. Van de themafeesten maken we een overstapje naar het fa- miliefestijn. Is het geen uitda ging om nog dit jaar eindelijk eens een familiereünie op Ar cheon te organiseren? Nodig de familie uit voor een Middel eeuws of Romeins weerzien. Dat wordt zeker gezellig, actief ontspannend en... niet te duur. Naast de gelegenheid om el kaar eindelijk weer eens te ont moeten biedt Archeon uiteen lopende activiteiten aan. Wat dacht u van Middeleeuws boog schieten, prehistorisch stok- rcheologie herleeft. On derwijs en media beste den er steeds meer aan dacht aan. Musea en tentoon stellingen waar archeologische vondsten te zien zijn, verheu gen zich op een groeiend aantal bezoekers. Helaas is de door archeologisch onderzoek ver zamelde kennis minder toegan kelijk voor het grote publiek, uiteenlopende activiteiten. Archeon de boeiende facetten van de archeologie tot uw ver beelding laten spreken. Het park Avifauna en Archeon be- aanschouwelijk maken van de zoeken voor slechts 16 gulden geschiedenis en de leefwijze per kind. Het Valkeniersarran- van onze voorouders, brengt gement bestaat nu twee jaar en het verleden op deze unieke is zeer succesvol gebleken, wijze heel dichtbij. Dat spreekt Leerprojecten biedt Archeon tertuin. Als het even kan, mag de bezoeker meedoen. Op die manier komt het dagelijks leven van onze voorouders echt tot le ven! De laatste jaren is de belangstelling voor ar cheologie sterk toege nomen. In Archeon is het verleden her- bouwd, zoals dat op deze wijze nergens in ons land te zien is. De reconstructies in het themapark zijn geba seerd op opgravingen in Nederland en 1 w

Weekblad voor Waddinxveen | 1999 | | pagina 18