Uitzendbureau voor vutters en gepensioneerden is gat in de markt Hotel-restaurant, zalen en zorghotel in voormalig Garden op ITC-terrein Gekneusde knie in Rimini? Robert Blom: ’Misstanden, treurnis en gaten in wet’ Twee 3e in turnfinale plaatsen voorTOOS Maag Lever Darm week 1999 Nieuwe Dat vraagt om de reisverzekering van Zorg en Zekerheid. nummer Molenmagazine Kaartavond Gouwe Rijders Sifl Begeleiden Behoefte Geen Direct afsluiten? Bel: 071 - 5 791 217. fïorg en Zekerheid WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN ontvangen? Bel 0182 - 63 03 32 Am r PAGINA 21 WOENSDAG 16 JUNI 1999 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN links) geflankeerd door Richard Slinger, Edwin van Gelderen, Barbara van Erk en Je- i ging, dus iedereen is van harte welkom. Na het kaarten zal er een prijs uitreiking plaats vinden. Onze kaartavonden worden gehou den in hotel, café, restaurant De Unie, Kerkweg Oost 226, Waddinxveen. mijn ervaring valt in het niet bij de verhalen die ik te horen heb gekregen. Het verdriet en de ruzies; ik ben tot de con clusie gekomen dat het toen tertijd allemaal zo erg nog niet was.” In ’Gescheiden!’ staan de er- proces iets heeft bijgedragen aan mijn kijk op de buitenwe reld. Eigenlijk kan ik beter zeggen dat ik dankzij de ge sprekken nog sterker over tuigd raakte van mijn eigen denkbeelden. Zo heb ik altijd Door Menno Middelkoop REGIO - „Een uitzendbureau voor ouderen is een gat in de markt. Enige tijd geleden lazen we in een krant dat ze in Amsterdam al langer bestaan. Inmiddels weten we dat alle grote steden in de Randstad dergelijke voorzieningen hebben. Maar midden in het Groene Hart bestond zoiets nogniet.” WADDINXVEEN - De na tionale Maag Lever Darm Week vindt plaats van 13 t/m 19 juni. In deze week vraagt de stichting extra aandacht voor twee miljoen mensen met een spijsverterings- ziekte. Ook vindt de jaarlijkse col lecte plaats. Met het geld financiert de Maag Lever Darm Stichting onderzoek naar spijsverteringsziekten, zoals darmontstekingen, allergieën, maag- en darm kanker. De Maag Lever Darm Stichting heeft tevens een speciale infolijn voor infor matie over spijsverterings- problemen: 0900-20 25 625 (22 cent per minuut). in het pakket, andere werken er aan. Nazorg wordt voor maximaal twee weken gebo den, de opvang van mensen die afhankelijk zijn van thuis- of mantelzorg kan voor langere tijd, maximaal vier weken. Er zijn kamers geschikt voor rol stoelen en zelfs kunnen dagar rangementen voor uitstapjes worden geregeld. Twee Alphenaren, J. Verheul en J. Boerefijn, introduceerden onlangs uitzendbureau ‘Ervaren Jaren’. Het kantoor aan de Kalkovenweg in Alphen richt zich op mensen in de leeftijd tussen 55 en 75 jaar. Beide op richters hebben het pand intus sen betrokken; de officiële ope ning van het bureau vond plaats op I juni. Sinds januari is het tweetal Ver- heul-Boerefijn bezig de plannen uit te werken. „Eigenlijk had den we het geheel sneller wil len afronden, maar het oprich ten van zo’n bureau vergt na tuurlijk de nodige voorbereiding”, verklaart Ver heul. De drie functies die het ge bouw nu krijgt, worden na drukkelijk per onderdeel ge presenteerd om een stukje dui delijkheid te creëren. ‘Het is een verzamelpand met daarin drie verschillende bedrijven1, verduidelijkt Jolanda Broman. Daarom krijgt het gebouw geen verzamelnaam. Het geheel res sorteert onder BGS Beheer BV. Voor informatie en boekin gen is er vanaf 7 juni een reser- veerlijn: 06-20517600. (CB) typisch vrouwenboek laten worden. Daarom koos ik voor een vorm die ik het bes te kan definiëren als geschre ven documentaire.” Aldus BOSKOOP/HAZERSWOUDE - Het voormalige hotel Grand Garden - beeldbepalend bij de entree van het ITC-terrein aan de Hoogeveenseweg - heeft weer een bestemming. Een combinatie van drie verschil lende bedrijven, maar geleid door één hand. Die van de Bo- skoopse Jolanda Broman, met steun van een groepje anderen. Eén vleugel van het gebouw wordt ingericht als het Bo- skoops Zorghotel. Hoewel op grondgebied van Rijnwoude is toch voor deze naam gekozen omdat de voorziening zich gaat richten op de zorgregio Mid- den-Holland, terwijl daarnaast ook de Leidse regio bediend kan worden. Een zorghotel is een vrij nieuw fenomeen dat een leemte opvult. Ziekenhuis bedden zijn duur, dus uitbehan delde patiënten moeten daar WADDINXVEEN - Zaterdag 12 juni werden er in Den Haag de finale wedstrijden gehouden van de turncompetitie. Jazz- dans- turnvereniging TOOS had zich met twee teams ge plaatst. Beide teams eindigden op een keurige derde plaats. In poule I (meisjes 12 jaar en ouder) werd niet echt een goe de wedstrijd geturnd. Goede en minder goede oefeningen wisselden elkaar af. Er werden echter teveel fouten gemaakt om echt hoge cijfers te halen. De turnsters van TOOS moes ten hun wedstrijden beginnen op vloer. Hoewel de oefenin gen redelijk netjes uitgevoerd werden, kregen ze niet echt hoge cijfers. Een beetje tegen vallend begin. Op de sprong ging het beter. Met name Anke Lutz liet een nette sprong zien. Het derde toestel de brug ging weer niet echt goed. Alleen Nelleke Dro ge liet met succes een nieuw onderdeel zien in haar oefe ning. Zij scoorde dan ook het hoogste cijfer van de TOOS turnsters. Het laatste toestel was de evenwichtsbalk. Hoe wel geen van de turnsters haar oefening kon afronden zonder van de balk te vallen, werden de oefeningen wel netjes uitge voerd. De cijfers vielen dus toch nog redelijk hoog uit. Op dit toestel werd een tweede plaats behaald. Over het alge meen werden er toch teveel Enthousiast ontvouwt de Bo- fouten gemaakt om kans te ma ken op een hogere eindklasse ring dan de behaalde derde plaats. Ook in poule 2 (meisjes onder de 12 jaar) mocht TOOS met een team deelnemen aan de fi nale. Dit team moest ook de wedstrijd beginnen op de vloer. De oefeningen werden netjes uitgevoerd maar misten net dat extra beetje flair om hoge cij fers te krijgen. Op de sprong ging het beter nette salto’s en mooie overslagen leverden al lemaal cijfers boven de 7.90 punten op. De oefeningen op de brug gin gen goed. Met name Marleen Heikens en Steffy Geertsen lie ten nette oefeningen zien. Op de balk ging het een stuk min der goed. Met name de koprol, de hand stand en de radslag wilden niet lukken. Dit kostte veel punten. Gelukkig kwam de derde plaats niet in gevaar. Een lang wedstrijd seizoen werd op deze manier goed af gesloten met twee mooie der de plaatsen. een vrouw die de kinderen heeft toegewezen gekregen, besluit dat haar ex zijn kroost maar niet meer moet zien, staat die man met de rug te gen de muur. Rechtzaken bie- welijk tot prostitutie werd ge- den daarbij nauwelijks oplos- dwongen bedacht ik me dat sing. Wanneer een moeder de be zoekregeling niet respecteert is het in de praktijk eigenlijk onmogelijk sancties op te leg- Willoos ging zij bijna ten gen. Ik heb bewust gekozen om dat soort problemen aan de orde te stellen. Samen met de andere gruwelverhalen. Waarschijnlijk heeft het stuk je oerjournalist in mij dat be werkstelligd. De verhalen van mensen die op een keurige manier uit elkaar zijn gegaan Jolanda Broman (tweede van anette Speksnijder met op de achtergrond het verzamelgebouw waar een combinatie van activiteiten van de grond komt. (Foto: A. Fioole) Ervaren Jaren heeft, zo blijkt uit statistieken, in de vutters en gepensioneerden een flinke doelgroep gevonden. „Het aan tal ouderen neemt in het kader van de vergrijzing zelfs alleen maar toe. Wat dat betreft is er dus werk aan de winkel”, grapt Verheul Onderzoek en ervaringen el ders hebben aangetoond dat de behoefte aan (deeltijd)werk onder ouderen groot is. „Deze mensen willen vaak best fullti me of enkele dagen in de week aan de slag bij een bedrijf. Op die manier kunnen zij hun pen sioen leuk aanvullen of gewoon de geraniums eens ontvluch ten”, aldus Verheul. Voorlopig ondersteunen de cijfers zijn verwachtingen: al voordat het uitzendbureau officieel werd geopend, hadden vier werkzoe kenden en zes bedrijven al con tact gehad met Ervaren Jaren. Niet alleen de ouderen zelf ZEVENHUIZEN - Op vrij dag 4 juni presenteerde de heer A.B.P.M. Lamot, voor zitter van de Vereniging Molenvrienden in het Rot- temerengebied, het zo juist verschenen nieuwe nummer van Molenmagazine, dat als verenigingsorgaan eenmaal per jaar verschijnt en aan sponsors en leden van de vereniging gratis wordt toe gezonden. Het Magazine, dat vijf jaar geleden voor het eerst uit kwam, bevat ook nu weer veel nieuws over heden en verleden van de molens in het algemeen en die van de Molenviergang in de Twee- manspolder te Zevenhuizen in het bijzonder. De eerder uitgekomen nummers van het Magazine vonden een uitstekend ont haal. Door vrienden van de molens in het hele land wordt het als een verzamel object beschouwd en vindt dan ook veel aftrek bij niet- leden. Zolang de voorraad strekt wordt het daarom ook aan niet-leden ver kocht. De oplage is echter uiterst beperkt. zo snel mogelijk uit terwijl toch een stukje nazorg nodig kan zijn. Daarin kan het zorghotel voorzien. Jolanda geeft als voorbeeld ie mand die een galoperatie heeft ondergaan en alleen nog tijde lijk nazorg en wondbehandeling nodig heeft. Maar ook voor mensen die afhankelijk zijn van thuis- of mantelzorg kan het zorghotel een uitkomst zijn. Mantelzorgers willen namelijk ook wel eens op vakantie, de zorg kan dan tijdelijk in het zorghotel worden geboden. Het daarvoor deskundige per soneel wordt betrokken via een thuiszorgorganisatie en een ziekenhuis. Het zorghotel kan al deze mensen niet in vas te dienst hebben, dat zou het te duur maken. Gebruikmaking hiervan kan in veel gevallen via de ziekenfondsen, een aantal verzekeraars heeft deze nazorg WADDINXVEEN - Autoclub De Gouwe Rijders uit Wad dinxveen houdt op donderdag 17 juni hun traditionele kaart avond. Aanvang 20.00 uur. Tij dens deze avond worden vier ronden gespeeld. Men hoeft geen lid te zijn van onze vereni- anderen geneigd zullen zijn die vrouw de schuld te geven van die misstap. Maar geloof me, zij kon er niets aan doen, on der. Ook zij vertelt een schrij nend verhaal.” Gescheiden! is verschenen bij uitgeverij BZZtóH (ISBN 90 5501 618 7). Robert J. Blom heeft inmiddels meer dan ze stig boeken in uiteenlopende categorieën op zijn naam staan. skoopse haar plannen. Het rui me pand krijgt als invulling het hotel-restaurant De Buxus, een conferentiecentrum De Linde met daarnaast het Boskoops Zorghotel. Eén en ander vraagt om nadere toelichting. Jolanda Broman heeft als ach tergrond een loopbaan in de detailhandel en was daarna 15 jaar werkzaam op De Hooge Burch in Zwammerdam, een in stelling voor verstandelijk ge handicapten. Daar leerde ze de kneepjes van wat gewoonlijk als ’zorg’ wordt aangeduid. Ze leerde er ook enkele goede collega’s en vrienden kennen die haar nu steunen bij invulling van het voormalige Grand Gar den, hoewel Jolanda zo snel mogelijk van die naam af wil. Het gebouw krijgt een andere bestemming en moet af van het oude imago. ‘Ik liep eigenlijk al een paar jaar rond met deze plannen1, vertelt ze.' Neuf was er - jammer ge noeg - niet geschikt voor. Gar den wel, maar ze wachtte een poosje af omdat er andere ge gadigden waren. Toen die afvie len kon de Boskoopse het eens worden met de eigenaresse van het gebouw, mevrouw H. van Dijk uit Gemert. Daarna ging het umelijk snel en samen met Richard Slinger, Edwin van Gel deren, Jeanette Speksnijder en Barbara van Erk (allemaal uit Boskoop en regio) werd een ondernemingsplan gemaakt, de bezem door het gebouw ge haald en volgden aanpassingen. Volgende week gaan de eerste zen voor een personaal per spectief. Hij laat de geïnterviewden zelf aan het woord, waardoor het lijkt als of zij hun ervaringen op een openhartige manier direct aan de lezer vertellen. Om de geïnterviewden te bescher men heeft Blom voor fictieve namen mensen gooiden tijdens de gesprekken hun hele hebben en houwen op tafel. Ik vond dat ik hen moest bescher men”, onderbouwt Blom zijn keuze. „Wat mij het meest heeft getroffen? De veront waardiging. Wanneer je er van overtuigd dat je een ver bond voor het leven bent aan gegaan, heb je een scheiding hebben baat bij het nieuwe fenomeen, ook werkgevers kunnen hun voordeel doen bij het initiatief, jan Dick: „Vutters, gepensioneerden en mensen met leeftijdsontslag hebben vaak een grote inzet, motivatie en plichtsbetrachting. Het eventueel iets lagere werktem po wordt door zulke positieve eigenschappen aardig gecom penseerd.” Door Nancy Ubert king. Het werd me, al snel dui- ALPHEN - „Ik wilde het geen delijk dat zij één ding gemeen hadden: ze wilden ontzettend graag een luisterend oor. Ze wilden spuien. Ik gaf hen die mogelijkheid want het enige documentaire.” Aldus dat ik deed was luisteren. Ik spreekt de Alphense auteur vond het niet nodig de mora list uit te hangen of de psy choloog te spelen. Uiteraard trof het ene verhaal mij meer dan het andere. De gesprek ken waren ook telkens ver schillend. Ik ontmoette men sen die duidelijk op hun hoe de waren - zo heeft een activiteiten van surt. De ach tergrond van Jolanda’s plannen is een combinatie van profit en non-profit om zo het grote pand optimaal te kunnen be nutten. De Buxus wordt een hotel-petit-restaurant, gericht op hotelgasten, conferentiegas- ten en zakenverkeer maar ook voor toeristen. Het restaurant biedt lunches, brunches, een koffietafel en maaltijden in een bistro-achtige sfeer. Daarnaast wordt een broodjes- en lunch- service opgezet waarmee men om te beginnen de bedrijven op het ITC wil gaan bedienen. Het petit-restaurant opent op 21 juni zijn deuren, het hotel wordt op 15 juli operationeel. Hotelkamers en conferentieza len kunnen vanaf 7 juni geboekt worden. Een openingsfeest staat voorlopig nog niet op het programma. ‘Dat doen we pas als alles klaar is‘, meldt Jolanda Het duo Boerefijn-Verheul heeft Ervaren Jaren een uitge sproken bedrijfsfilosofie mee gegeven: intensieve begeleiding van de uitzendkrachten staat voorop. „Een computerbe stand is natuurlijk onmisbaar, maar persoonlijke kennisma king met de ouderen vinden wij ook zeer belangrijk om tot een complete profielschets te ko men. Daar heeft zowel het be drijf als de werknemer iets aan”, vertelt Verheul. Wat betreft de tarieven han teert Ervaren Jaren de CAO voor uitzendkrachten, waarbij voor 65-plussers het gunstige belastingtarief in het voordeel werkt. „Bovendien hebben we contact met een verzekerings maatschappij en een accoun tantsbureau. Zij onderzoeken wat verdere mogelijkheden zijn bij VUT-uitkerende instanties, zodat wellicht niet op de uitke ringen wordt gekort”, aldus Verheul. Belangstellenden kunnen con tact opnemen met uitzendbu reau Ervaren Jaren (telefoon: 419902, fax: 419912). Ook kunnen zij een bezoek brengen aan het kantoor op de Kalk ovenweg 28. Robert J. Blom wiens boek ’Gescheiden!’ een kleine twee maanden geleden is versche nen. In de bundel vertellen mannen en vrouwen over de beëindiging van hun huwelijk. Wat de aanleiding is geweest, hoe de scheiding verliep en de waren - zo wat er daarna gebeurde. „Ik vrouw die een duidelijke angst wilde misstanden aan het licht brengen”, zegt Blom. „En ik denk dat me dat ook wel is gelukt.” „Het idee voor dit boek werd al jaren geleden geboren. Ik kreeg een verhaal te horen van een vader die zijn kinde ren niet meer mocht zien. De anekdote was te gek voor woorden. Hemeltergend. In mijzelf sloeg ik het idee op om met dat onderwerp iets te gaan doen. Zelf zag de schrijver zestien jaar geleden zijn huwelijks bootje stranden. „Dat was ei genlijk de tweede reden om dat boek te schrijven. Maar viewden Blom hun mening ge-i geven over het uiteindelijke uitkomst van de ontmoetin gen tussen hen en de schrij ver. „Unaniem gaven ze te kennen zichzelf terug te kun nen vinden in hun verhaal. Ui teraard ben ik blij met die re acties. Zeker omdat het ook varingen van 22 mensen opge- mijn opzet is geweest de tekend. Blom heeft niet geko- scheidingsgeschiedenissen op te tekenen in de geest van de hoofdpersonen. Zo heeft de eerste vrouw uit het eerste verhaal in het boek meege werkt omdat zij later aan haar kinderen wil kunnen laten le zen hoe het is gekomen dat zij niet voor hen zorgt. Dat een andere vrouw voor haar kin- gekozen. „Sommige deren zorgt ervaart zij als een verschrikkelijke straf. En dat de samenleving hard oordeelt over de vrouwen die in een dergelijke positie verkeren, maakt het allemaal nog er ger.” Op de vraag of het schrijven van ’Gescheiden!’ hem zelf nog iets heeft gebracht, ant woordt Blom: „Veranderd heeft het me niet. Maar ik kan nooit voorzien. Als je partner wel stellen dat het gehele je dan vaarvel zegt, is dat bijna onoverkomelijk. En de wan toestanden die naar buiten werden gebracht, dat deel van het totale proces maakte ook diepe indruk op mij. De treur nis. De gaten in de wet. Af schuwelijk allemaal. Wanneer geweten dat het gemakkelijk is te oordelen maar dat je je zelf en anderen veel meer biedt wanneer je dat niet doet. Tijdens de ontmoeting met een vrouw die in haar hu- van achter haar bureau met uit zicht op de sportvelden. Het conferentiecentrum De Linde omvat diverse grote en kleinere zalen voor bescheiden vergaderingen tot bijeenkom sten voor ongeveer honderd personen met alle bijkomstig heden voor een conferentie of een weekendarrangement voor bedrijven. voor mannen heeft opge bouwd voor mijn komst de uitgeverij opgebeld met de vraag of het klopte dat ik aan een boek over gescheiden mensen werkte - en had ik ook gesprekken met mannen j en vrouwen die vanaf de eer- ste minuut openhartig over hun ervaringen spraken. Of ik het nodig vond over mijn ei gen scheiding te praten? Een enkele keer ontstond er tij dens een interview een dia loog maar doorgaans bleef het bij een eenzijdige informa-1 tieuitwisseling.” Inmiddels hebben de geïnter- Robert J. Blom: „Wat mij het meest heeft ge troffen? De verontwaar- en daarna vrienden zijn geble ven vond ik niet interessant.” Belangwekkend en boeiend zijn de scheidingsmemoires zeker. Verdriet, verlangen, spijt of eenzaamheid zijn en kele gevoelens waarmee de personages worstelen. Ro bert Blom: „Gedurende twee maanden reisde ik door heel Nederland om de interviews af te nemen. Ik had een adver tentie in een landelijk dagblad gezet en op die manier kwam ik in contact met verschillen de gescheiden mensen. Men-

Weekblad voor Waddinxveen | 1999 | | pagina 21