Genieten van alles wat groeit en bloeit Fenomenaal uitzicht op de Niagara watervallen EVENI KALENDER Ml OLLAND Recreant wegwijs maken in het Groene Hart s De Meijetuin: sfeervolle ambiance middenin de natuur ■H DB Vakantieleed Mediteraan Uitzicht 1 Overzicht evenementen in augustus De waterval vanaf de rand bezien (Foto: Dave Heemskerk). Pim Cluistra t I der geniet het publiek van het uitzicht over de waterkant die in de zomer is ’versierd’ met kattestaart, iris en moerasspi- raea. die zij gezien hebben in hun ei gen tuin vorm te geven. Deze winkel bevat een bijzonder as kers en hun enthousiasme mer ken de eigenaars dat de Neder lander het steeds leuker vindt om tuinen te bekijken. Het bezoek aan de Meijetuin vak met planten die het met na me goed doen in de zon. Net voor de tuinliefhebbers de iedere dag stromen' toeristen zich vrijwillig kleddernat laten spetteren door de waterdamp, bevindt zich op Canadees grondgebied. Het mooie aan de waterval is, dat ik letterlijk totaan de rand van de val kan komen. Er is slechts een reling. Het uitzicht (en het lawaai) is er feno menaal en mijn inziens vele fo to’s waard. Met de kolom wa terdamp die het uitzicht be lemmert, geeft het echt een gevoel dat dit het einde van de wereld is. Even doemt de angst die Columbus gehad moet hebben bij me op. De Niagara waterval heeft namelijk een mooie gelijkmatige val bij de rand met de vorm van een hal ve cirkel. Geen puntige rotsen of schuimkoppen. En is het al vanaf ooghoogte een spannend gezicht, als ik de moed heb verzameld om zeer nat te worden, kan ik met een rond vaartboot de waterval bene den tot ongeveer honderd me ter op het water benaderen om het geweld te aanschou wen. Gelukkig minder vochtig maar zeker zo interessant is het bezoek aan de achterkant van de waterval via een onder gronds gangenstelsel. Alleen jammer dat bij zo’n schitterend natuurwonder een heel amu sementspark is verrezen. In de VS is alles ’big’, of het nu gaat om wolkenkrabbers, di rectiesalarissen of de nieuwste driedubbele hamburger. Maar op het gebied van watervallen, moeten de VS toch haar meer dere erkennen in Canada. Zo kwam ik er achter dat de Nia gara watervallen uit twee wa tervallen bestaan. De kleine ligt aan de Amerikaanse kant van het water maar het we reldberoemde gedeelte waar 4 augustus: Goudse Vee en Kaastentoonstelling (GOVEKA) 8-10 augustus: Beachfestival Gouda I I I augustus: Historische Kaasmarkt in Woerden 14 augustus: Torenmuziekdag Eurocarrilondag in Gouda 21 augustus: Braderie Stolwijk 23-24 augustus: Ronde van Nederland Gouda 26-28 augustus: Straattheaterfestival in Gouda 26-29 augustus: Planetarium in Boskoop 27 augustus: Gospelfestival in Gouda 28 augustus: Waterspektakel in Reeuwijk 28 augustus: Wielerronde in Oudewater 28 augustus: Molendag in Lopikerwaard I Dit jaar is er ook een beelden expositie van Goke Leverland te bewonderen in De Me ijetuin. Her en der in de schit terende tuinen staan bronzen dierenfiguren opgesteld. Na hard werken werd zeven jaar geleden een droom van Corina van Arnhem werkelijk heid. Corina van Arnhem en Chris Freriks hebben vijf jaar nodig gehad om de tuinen aan te leggen. „Dit seizoen is de tuin voor het zevende jaar open voor bezoekers. Eigenlijk is het een uit de hand gelopen hobby. Het idee om deze tui nen aan te leggen komt uit En geland. Daar bezocht ik een tuin met daarbij een salon waar ze Engelse Tea en gebak verkochten”, vertelt Cori- na. „We hebben gemerkt dat I Nederlanders dit ook heel I leuk vinden. Bezoekers vin den het gezellig om de tui- I nen te bekijken en daarna iets te eten en te drinken. Ze nemen ook planten- en bloe- menboeken mee om zo ideeën op te doen voor hun eigen tuin”. De tocht langs de tuinen begint bij de Kruidentuin. In deze tuin staan naast allerlei kruiden ook diverse vaste planten als katte kruid in combinatie met de roos Lavender Dream. De bloemen hebben zulke lekkere geuren dat moeilijk te onder scheiden is waar de geur van daan komt. Het fluiten van de vogels en het zoemen van de hommels doorbreken de stilte in de tuin. Aan de andere kant van de tuin staan de dropplant en de echinacea die voorkomen in de geneeskunde. met een boottocht op de Nieuwkoopse plassen. Deze boottocht wordt georga niseerd door Natuurmo numenten en start bij de Meijetuin. Een gids van de ze organisatie van natuur liefhebbers zorgt tijdens de twee uur durende rondvaart voor tekst en uitleg. Terug bij de Meijetuin staat er dan een uitgebreide Af ternoon Tea klaar met onder meer sandwiches, taart, bon bons en heerlijke versnaperin gen. Een ander arrangement biedt de mogelijkheid om een bezoek te brengen aan Maryan- ne’s kwekerij of aan de botani sche tuin in Utrecht. De wintermaanden gebruiken Corina van Arnhem en Chris Freriks voor onderhoud en het geven van workshops. „Afgelo pen winter hebben we de thee- salon opgeknapt en de winkel uitgebreid. De bezoekers kun nen nu in de winkel terecht voor zaden, plantensteunen, bloempotten, kaarten en veelal zelfgemaakte cadeau-artikelen. leder jaar zijn er nieuwe workshops die zich richten op tuinontwerp en planten en bloemen". Kortom, de tuinlief hebber kan het hele jaar voor van alles bij de Meijetuin te recht. I I juli: Vroeg Vogelen, Sportieve Zondag. Vanaf 9.00 uur: Sportieve activiteiten rond en op de Zegerplas (waterskiën, midgetgolf, aerobics). II juli: Zuid-Hollandse Plassentocht, Avifauna. 13.30 uur: Vertrek vanaf de kade bij Avifauna voor een rondvaart van vier uur. Prijs: f24,50 voor volwassenen: kinderen/65+: f21,50. I I juli: Bruchbuffet, Avifauna. Vanaf I 1.30 uur: Uitgebreid brunchbuffet en daarna genieten van vogels en speeltuin. Prijs: f42,50 volwassenen; kinderen 3 t/m 12 jaar: f29,50 inclusief entree Vogelpark. Reservering: 487575. 14 juli: Wandeltocht WV-agentschap Nieuwkoop. Om 10.00 uur: Start wandeling door Nieuwkoop. Opgave: 571 120. 14 juli: Zomeravond Plassentocht, Avifauna. Om 19.00 uur: Vanaf de kade bij Avifauna vertrek voor zomeravond-plassentocht met uitgebreid buffet. De tocht duurt vier uur. Inschepen om 18,45 uur. Prijs: f45,-. Reservering: 487575. 15 juli: WV Zomermarkt, centrum Alphen. Tussen 10.00 en 17.00 uur: grote creatief-markt en kindertheater. 26 juli: Zomerfeest van gezamenlijke horecabedrijven in de Julianastraat. 29 juli: WV Zomermarkt, centrum Alphen. Tussen 10.00 en 17.00 uur: gezellige pleintjes rondom thema ’Frankrijk’. Elke woensdagmiddag: Smurfenhut, Westerhaven (spelletjes/knutselen). Prijs: f 1,50. Heel juli: Toekan Tecs Theatertour, Avifauna. Dagelijks (behalve zaterdag): goochelen, zingen en dansen door Toekie en Tek in vier voorstellingen per dag. Presentatie: entertainer Tony Wilson. Info: 487575. Elke dag: rondvaarten bij Avifauna over het Braassemer- meer. Om I 1.30, 13.00 en 14.30 uur. Vertrek vanaf de kade van Avifauna. Bij voldoende belangstelling ook vertrek om 10.00 en 16.00 uur. Prijs: f9,- (volwassenen), kids en 65+: f8,-. Heel juli: Heksenwaag, Oudewater. Geopend van dinsdag t/m zaterdag tussen 10.00-17.00 uur. Zon- en feestdagen tussen 12.00-17.00 uur. Heksenwaag, Leeuweringenstraat 2, Oudewater, telefoon: 0348-563400. Ik moet zeggen dat ik een lief hebber ben van het leedver maak. Zolang het natuurlijk niet te erg is: de melktandjes uit de mond van vijfjarige Niels na een val van de wip is een grensgeval. Maar alles wat daarvoor zit, heerlijk. Lang leve de funniest homevideo’s van Linda de Mol. Hetzelfde geldt voor vakantie- leed. Tenminste als het om an deren gaat of achteraf. Want wanneer je er middenin zit, is het geen pretje. De auto met panne in Ie centre de rien (mid den in de rimboe) van Frankrijk. Geen chien (hond) in de buurt die een krik heeft, laat staan een nieuwe v-snaar. De caravan op de tweede dag van de va kantie weggespoeld door een overstroming. Een hotel naast een enorme bouwput waar ’s morgens nog voor de Spaanse zon is opgekomen de heipaal de grond in wordt gedrild. Oma kwam afgelopen week ook met een goeie van vakantie thuis. Ze ging samen met tante Gre per bus naar Valkenburg. Klokslag half vier zouden ze in Utrecht worden opgepikt Het werd iets later en dan is het Jaarbeurs plein geen ideale wachtruimte. Hoewel het een oppik- en weg- brengplek bij uitstek is, is op het hele plein geen bankje te be kennen. Even voor de goede or de, oma is 81 en haar metgezel 83, dus niet meer van de leeftijd dat ze op een stoep of boven op de koffers gaat zitten. Tot vier uur hadden ze er vertrouwen in en bleven ze fier overeind staan kijken naar het gaan en komen van bussen. Daarna pakte oma de reispapieren erbij en liep naar de telefooncel, omdat ze haar mobiele telefoon was ver geten. Het tourbureau sprak de levenservaring moed in. De bus kon elk moment komen en daar stonden ze weer, 164 jaar le venservaring, hun grijze lokken dansten in de wind. Nog een uur lang, want het werd uitein delijk vijf uur. Twee en een half uur later het reisschema dat oma thuisgestuurd had gekre gen, aangaf. Grootmoeder is niet van giste ren en gaf de chauffeur een flin ke uitbrander. Ze had de ver keerde zei de bestuurder, want hij kon er niets aan doen. De bus was te laat besteld. En bo vendien zaten er nog twee da mes uit Amsterdam in die nog langer hadden gewacht Maar daar had oma niets mee te ma ken, merkte ze gevat, maar te recht, op. Eenmaal op de plek van bestemming haalde ze ver haal bij de hoteleigenaar. Die, dat moet gezegd, sleepte on middellijk het tourbureau erbij. Oma wees de betrokken op de vingers, weigerde een bos bloe men en bonbons maar eiste grollend een vergoeding van een bouwvakken 80 gulden per uur voor het wachten. Het werden er 35 de vrouw, ook voor de twee Amsterdamse oudjes. En oma was vooral een sappig ver haal voor haar kleinzoon rijker. De rest van de week verliep ove rigens prima, al moest een van de vakantiegangers uit het grij ze gezelschap voortijdig en ’met de voeten vooruit’ naar huis. Verdrietig, maar dat hoort nu eenmaal bij het ouder worden, besloot oma haar relaas. En zo zullen de komende tijd velen met vakantieverhalen thuisko men. De een over het mooie weer, de luxe camping, de fan tastische restaurantjes. En de ander over de stortbuien, de toi letten zonder papier en de soep met een vlieg erin. Maar het ergste leed is toch wel thuisko men met de gedachte dat het leed je deze keer bespaard is gebleven. Totdat de deur open gaat en het huis helemaal over hoop ligt TV, video- en stereore corder, erfsieraden, zelfs het servies en de 7500 zwarte gul- densgestolen! En op het briefje op de keukentafel staat dat de kat al dagen zoek is. Mag ik u een fijne vakantie toewensen? De Meijetuin staat er ga rant voor dat in een sfeer volle ambiance genoten kan worden van allerlei planten, bloemen en van de thee die in de salon ge schonken wordt. (Foto: Marianka Peters) In de voortuin van de boerderij Eben-Haëzer genieten de na tuurliefhebbers van het fraaie uitzicht over het riviertje Meije en de aangrenzende natte gras landen. In de schaduw van oude berken staan allerlei schaduw- planten waaronder varens, longkruid en inheemse klaver. In de boomgaard kunnen be zoekers even neerstrijken op de speciale grasbank die opge bouwd is met behulp van gras zoden. De mooie boomgaard wordt beschut door een originele el zenhaag. Aan de zijkant van de boomgaard wanen we ons even in een groentetuin. Hierin staat onder andere selderij, bieten, bloemkool, venkel en rode kool. In de boomgaard staan voornamelijk fruitbomen met daaronder een cirkel van sier planten. Via de boomgaard en de vrolij ke binnentuin, die een kleine zomerborder bevat in de kleu ren geel, oranje en rood, ko men de bezoekers in de nieuw aangelegde zonnetuin. Deze tuin is met zijn hoge bloemen in felgekleurde composieten in combinatie met wuivende gras sen en bamboes prachtig om te zien. De tuin is gezellig aange kleed met rieten manden met planten erin en hier en daar staan houten bankjes en stoe len waar de bezoeker even rus tig kan gaan zitten. Een smal paadje geeft toegang tot de vijvertuin die klassiek is ingedeeld. Het geluid van de beekjes en het fluiten van de vogels geeft de bezoeker een heerlijk gevoel. De kleine beek jes zorgen voor een vochtige atmosfeer in de tuin en trekken veel vogels aan die komen drin ken en baden. Kleine bruggetjes geven de mo- Aan het einde van de rondlei ding kan men de sfeer proeven van de Mediterrane tuin. „Deze tuin bevat heerlijk geurende planten die hun ’wortels’ in de landen rondom de Middelland se Zee hebben", aldus Van Arn hem. „We vinden het leuk om ieder jaar wat te veranderen. Vooral voor vaste bezoekers is het interessant om nieuwe tui nen te zien, leder jaar gaan we in het binnen- en buitenland tuinen bekijken om ideeën op te doen. Engeland is hiervoor het land bij uitstek." Ook de thematuin sluit uitste kend aan bij de diepgaande in teresse van bezoekers die uren in de Meijetuin kunnen door brengen. Deze is in twaalf apar te vakken ingedeeld waar leuke ideeën op te doen zijn. We vin den hier een toptien van vlin der- en bijenplanten en een zelfde categorische indeling van vaste planten. Daarnaast is er een vak met planten die welig tieren in de schaduw en een REGIO - Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij heeft het recreatief-toe- ristische Groene Hart onder zijn hoede genomen. De kwali teit van het gebied moet ver hoogd worden aldus het minis terie. Hierop heeft de Kamer van Koophandel Rijnland inge speeld samen met het Rijns treek Beraad (het voormalige Intergemeentelijk Overlegor gaan Rijnstreek) met het plan om recreatieve en toeristische voorzieningen te bewegwijze- ren. Het ministerie zal het plan ondersteunen met een bijdrage van 350.000 gulden uit de Kwa liteitsimpuls Groene Hart. Het plan om toeristische objecten te bewegwijzeren ia al ontstaan in 1997. De wens van veel toeristi sche bedrijven om zichzelf beter kenbaar te maken vanaf de weg vormde hiervoor de basis. Het Door: Jolanda Verdoold REGIO - Aan de rand van het prachtige natuurgebied van de Nieuwkoopse Plassen is aan het kronkelige riviertje de Meije een heerlijke plek te vinden: De Meijetuin. Twaalf Meijetuin verlaten, kunnen zij kilometer ten noorden van Woerden staat een fraaie bij het buitenterras de planten- boerderij, waaromheen tien tuinen zijn aangelegd, die elk winkel bezoeken om de ideeën een eigen sfeer hebben. De voormalige stal van de boer derij is omgebouwd tot een theesalon waar bezoekers kunnen genieten van zoet gebak, hartige taarten of een ‘Afternoon Tea’ naar echt Engels gebruik. Vooral met sortiment vaste planten, het mooie weer verblijven de bezoekers graag op het grote overdekte buitenterras. gelijkheid om een wandeling te maken door de schaduwrijke tuin. Opvallend aan de tuinen is het pad waarover het publiek De Meijetuin is zeven maanden naar de volgende tuin loopt, in een jaar open voor publiek. Tijdens de wandeling ondergaat Aan het stijgend aantal bezoe- het een aantal keer een gedaan teverwisseling. Zo is er een on dergrond van gras, kiezelsteen en het pad dat naar de bostuin leidt, bestaat uit houtpulp. Dan is er ook de prachtige bostuin kan leuk gecombineerd worden met daarin een grote vijver. met een boottocht op Vanaf het bankje op een vlon- project heeft als doel recreatie ve en toeristische voorzienin gen, zoals fiets- en/of kanover- huurders, hotels, campings, mu sea e.d. te bewegwijzeren. Er zal gebruik gemaakt worden van een uniform systeem van bor den. Het systeem biedt de mo gelijkheid aan ondernemers hieraan deel te nemen. Het sys teem zal gerealiseerd worden in tien gemeenten. Alphen aan den Rijn, Alkemade, Bodegraven, Boskoop, Jacobswoude, Lie- meer, Nieuwkoop, Rijnwoude, Ter Aar en Warmond. De reali satie, uitgevoerd door de ANWB, zal in fasen geschieden, als eerste zullen Liemeer en Nieuwkoop van start gaan. Als het systeem naar tevredenheid functioneert, zal het toegepast worden in het gehele Groene Hart en zo mogelijk in andere delen van Zuid-Holiand. Ht-T VAKAWTI

Weekblad voor Waddinxveen | 1999 | | pagina 17