van het Romeinse Rijk Zwerven langs de noordgrens ‘Native’ Boskoper in ‘the middle of nowhere’ Top 10 1 Toeristenseizoen in Gouda alp W5 a Zomercursus buitenschilderen lil 'i I ALPHEN BODEGRAVEN WOERDEN Conserveren Vondsten Ro- X: - Varen op de plassen - Wsr'*'"' - - -w -d - "'W - jê.. jjEall Ifa j#1 KOUDEKERK HAZERSWOÜDE ZWAMMEKDAM NSEWWERPRUG HARMELEN wWfc Pim Cluistra Langs de weg plaatsten de Romeinen op regelmatige afstanden mijlpalen, die de afstand naar een volgend castellum aangaven. (Foto:PH) te zijn gepasseerd stroomt de Oude Rijn via Leiden en Val kenburg naar Katwijk, waar hij in de Noordzee uitmondt. Sinds de Romeinen zich halver wege de eerste eeuw in Neder land vestigden, heeft de Rijn als noordgrens van het immense rijk gediend. Hoewel de centurions met hun legionairs nog tal van expedities in noordelijker gelegen gebied ondernamen, is de rivier eeu wen lang de scheidslijn tussen beschaving en barbarij geweest. Langs deze grens bouwden de Romeinen tal van forten, die een belangrijke rol speelden bij de verdediging van de grens. overkomen. Dat ze goed kan fotograferen blijkt in ie der geval uit bijgaande va- kantiekiek. Op de foto staat haar vriend Ad van Veen, ‘native Boskooper’, letterlijk in ‘the middle of nowhere’. Na een maandenlange reis in verzengende hitte waren de twee reizigers ernstig toe 7. Heimwee. Honderden men sen hebben na een week zon, zee, strand, alweer zin in re gen, de goudvis en - raar maar waar - hun schoonmoeder. 6. Diefstal. Voorheen goed voor een top-3 notering, maar sinds de uitvinding van de heuptas en het hangzakje (om de nek) gezakt naar plaats 6. Toch komt het nog regelmatig voor dat de volgestampte auto tijdens een tussenstop wordt leeggeroofd. 4. Gekneusd stuitje, veroor zaakt door een glijpartij in de welbekende Franse hurk wc’s. Het komt vaak voor dat de toiletvloer glad wordt door knoeipartijen van voorgangers. Slachtoffers worden terugge vlogen met de 'bipsvlucht'. I. Langdurige diarree, al vanaf drie dagen. Oorzaak: olijfolie of andere vetten waar het Hollandse darmkanaal, dat is ingesteld op andijviestamppot, niet tegen bestand is. Soms zo hevig dat zelfs een pakje Norit geen effect heeft 2. Ruzie. Met name onder echtparen en stelletjes en vaak al op de heenweg. Meestal vanwege het beroer de kaartlezen van de vrouwe lijke bijrijdster. Na de derde maal ’o, we hadden er hier toch afgemoeten’, keert de bestuurder om. „I am a ‘new Boskooper*, ha ving arrived in Boskoop fr om my native Australia in October 1998.” Zo begint de brief van Sandy Moritz, een Australische die inmiddels volgens eigen zeggen aardig Nederlands kan babbelen, maar schrijvend nogal ver warrend op de lezer kan 8. Twijfel of het gas uit is. In de regel gaat de vrouw dan te rug en blijft de man op de va- kantieplek. Overigens blijkt bij thuiskomst in honderd procent van de gevallen het gas afge sloten te zijn. 3. Verbrand. Niet door een openhaard, maar de Spaanse, Italiaanse, Franse, Griekse of Turkse zon. Nederlanders zijn vaak zo blij dat ze een keer de zon zien dat ze de eerste vakantiedag van ’s morgens vroeg tot 's avonds gaan liggen bakken. Levensgevaarlijk. Aan het eind van de dag zien ze eruit alsof ze zijn gecremeerd. het Hollandse kleiveengebied, waren de wegen in het Groene Hart geplaveid met een enkele decimeters dikke laag grind en aangestampte schelpen. Naast dit ’loopvlak’ sloegen de legio nairs houten palen in de grond, om te voorkomen dat het pla veisel weggelopen werd. Frag menten van zulke ’heirwegen’ of ’heirbanen’ zijn in het Groe ne Hart gevonden in De Heem en in Valkenburg. Het is zeer waarschijnlijk dat deze weg de rivier aan de zuidzijde geheel gevolgd heeft. heerlijk temperatuurtje. De kleren werden afgegooid en Ad sprong erin met hoed (’of course!’) en al en vroeg om een biertje. Dit plaatje werd een prachtige foto en brengt de briefschrijfster nog altijd even terug naar het ware reis- en vakantie gevoel in Austr'üë. 2 4 5. Regen. De gemiddelde va kantiemens rijdt 1000 kilome ter om op een strand of cam ping in de zon te liggen. Als het dan een week regent, zakt hij nog 500 kilometer zuidelij ker. Regent het dan nog, scheurt hij 1500 kilometer te rug om een zonnebankkuurtje te doen. Veel archeologische resten die worden gevonden, blijven te genwoordig op de vindplaats achter. Nadat ze zijn bestu deerd, worden ze gewoon weer toegedekt en blijven zo als historische schatten in de wordt, is het verstandig om naast schildermateriaal (verf, penselen, veldezel, doek of pa pier) eigen eten en drinken mee te nemen. Hans van Wee- ren heeft voor deze week al diverse stekjes in zijn hoofd, zoals met een groep de plas op gaan of samen op het Reght- huysplein te werken. Volgens Van Weeren zijn er in ieder geval genoeg inspiratiepunten in zijn mooie Nieuwkoop. De kosten voor deze hele week bedragen 200,-. Voor meer informatie en in schrijving kunnen belangstel lenden contact opnemen met Hans van Weeren, Zuideinde 14, 2421 AH Nieuwkoop, tele foon: 0172-575296. aan een warm bad, maar op de gemiddelde camping was geen badkuip te vinden. Aan het eind van een zekere middag signaleerden zij een bron vlak bij de weg, waar aan vee en schapen zich la ven. Het water in deze bron komt uit ‘the Great Artesian Basin’ en bleek van een Met stip gestegen naar de nummer een positie: tien da gen Turkije al vanaf 999 gul den. Inclusief hotel op basis van half pension. Op de twee de plek twee weken Koss 799 florijnen. Nog goedkoper is de derde plek: 13 dagen naar de Spaanse zon in Blanes, 599 piek. Met de bus, dat wel, dus twee dagen reizen ervan af trekken. U kent ze wel de va- kantie-top-tienen. Bijna elk reisbureau heeft inmiddels een grote poster met schreeu wende koppen in de vitrine hangen. Als het maar een goedkope aanbieding is, dan willen we wel op vakantie, waarheen maakt dan niet zo veel uit Twee weken Hibbe- kehabbekrats voor 699,-? Dat is geen geld, boeken! Ligt Hib- bekehabbekrats naast vul kaaneiland Hibbekebuskrui- tus? Geen probleem, vuurwerk op de goede koop toe. Zolang het een aanbieding betreft, nemen we een hoop op de koop toe. Maar als het een ’gewone’ vakantie is, zijn we toch wat gevoeliger, zo blijkt uit de top-8 van redenen om eerder huiswaarts te keren van vakantiebestemming dan de bedoeling was. NIEUWKOOP - In de week van 19 tot en met 23 juli orga niseert de in Nieuwkoop wo nende beeldend kunstenaar Hans van Weeren een week buitenschilderen in zijn woon plaats. Belangstellenden kun nen zich hiervoor nog opge ven. Vijf dagen lang wordt er buiten gewerkt, met acrylverf op pa pier of doek. De schilderdagen duren van 10.00 tot 12.00 uur en 13.00 tot 15.00 uur. Er wordt in deze schilderweek extra gelet op kijken en com positie, materiaalgebruik, het creëren van sferen en ‘hoe doen anderen het?’. Omdat misschien wel eens op nogal afgelegen plekjes geschilderd NIEUWKOOP - In de maanden juli en augustus organiseert Ver eniging Natuurmonumenten ge regeld natuurexcursies in het Nieuwkoopse Plassengebied. De hele maand kan men met de ex- cursieboot meevaren; elke zon dag om 10.00 uur en elke woensdag om 14.15 uur. Tijdens de vaartocht wordt uitleg gege ven door een professionele gids over de ontstaansgeschiedenis van het gebied en de planten en dieren onderweg. De excursies duren ongeveer drie uur. Voor meer informatie en aanmeldin gen belt u met 0172-408250. Een stuk gereconstrueerde Romeinse weg bij Valkenburg. Zo heeft de weg langs de zuidoever van de Rijn eruit gezien. (Foto: PH) Door Peter van der Heide De bovenloop van de Rijn was gedurende de eerste eeu wen van onze jaartelling de noordgrens of Limes van het Romeinse Rijk. Hoewel er boven de grond nog maar bar weinig aan de tijd van de Romeinen doet herinneren, vin den archeologen steeds meer sporen ondergronds. Wie wil weten hoe het leven in de Romeinse tijd eruit zag, kan in het Archeon in Alphen aan den Rijn replica’s van Ro meinse gebouwen uit Nederland zien. Nog iets verder stroomafwaarts, in Leiden, vindt de geïnteresseerde rei ziger het Rijksmuseum van Oudheden. En natuurlijk is er altijd de rivier die, twintig eeuwen later, nog steeds als stille getuige door het Hollandse landschap meandert. Een landelijke route langs de Rijn in het Groene Hart. (I cm 2 km) (Illustratie: PH) king aan de Rijn te zien op het terrein van de Hooge Burch. Archeologen vermoeden dat ook in Woerden (Laurum) en Alphen (Albaniana) castella hebben gestaan. Archeologen van de Katholieke Universiteit van Nijmegen doen momenteel onderzoek in deze gemeenten. Een andere belangwekkende vondst uit de Romeinse tijd was het schip van Zwammer- dam, een platte schuit waarmee materialen en voorraden wer den vervoerd van fort naar fort. Ook bij De Meern werd een Romeins schip gevonden. In Archeon is een replica van een dergelijke schuit te zien. Maar de Romeinen maakten niet alleen gebruik van water wegen voor hun transporten. De soldaten legden vaak tijdens hun marsen wegen aan. Vanwe ge het ontbreken van stenen in Een tochtje langs de Rijn in het Groene Hart is om meerdere redenen een leuke toeristische route. Of u nu vaart, fietst, wandelt of per auto de rivier volgt, er is genoeg te zien en te beleven voor jong en oud. Hoewel de rivier in dit gebied vrijwel volledig is gekanali seerd, zijn er toch nog verras send natuurlijke stukjes, zeker als je bedenkt dat je midden in de Randstad bent. Daarbij is er telkens de fraaie aanblik van eindeloze polders, afgewisseld met knusse dorpjes en typisch Hollandse stadjes. De Nederrijn splitst zich bij Wijk bij Duurstede in de Lek en de Kromme Rijn, die door Utrecht stroomt. Na Utrecht wordt de rivier eerst Leidsche Rijn en verder stroomafwaarts Oude Rijn genoemd. Tot in de vroege middeleeuwen vormde deze noordelijke tak de hoofd loop van de rivier. Na Alphen anderhalf uur en worden des gewenst ook in het Duits of Engels gegeven. De wandelin gen vertrekken om 14.00 uur vanaf de VW op de Markt. Deelname kost fl. 6,00 per persoon. Tevens is het moge lijk de beroemde ’Goudse Gla zen’ beter te leren kennen. De St.Janskerk is de langste kerk van Nederland en wereldbe roemd om de gebrandschil derde glas-in-lood ramen uit de zestiende eeuw. In de St.Jan is maar liefst meer dan vijftig procent van het totale Middel eeuwse glas in Nederland te zien. Op de kaasmarktdagen worden er om I 1.15 en 13.30 uur rondleidingen gegeven door de kerk. Deze rondlei dingen zijn gratis, men betaalt alleen de entree van de kerk. Rederij ’t Groene Hart maakt in het zomerseizoen rondvaar ten over de Reeuwijkse Plas sen. In juli en augustus ver trekt de boot vanaf de Bleker- singel in Gouda twee maal per dag, om 10.45 en 14.00 uur, van dinsdag tot en met zater dag. Deze rondvaart duurt drie uur en kost fl. 15,00 voor volwassenen en fl. 12,50 voor kinderen en vijfenzestigplus- sers. VW Gouda verzorgt na dere informatie over en reser veringen voor deze activitei ten. WV Gouda is te vinden aan de Markt 27, en telefo nisch bereikbaar op nummer 0182-513666. '.W --- - In de jaren zestig werd in Zwammerdam het castellum of fort ’Nigrum Pullum’ ontdekt en opgegraven. Nu nog zijn de fundamenten van deze verster- grond. De belangrijkste reden hiervoor is dat het hoge grond waterpeil de vondsten optimaal conserveert. Wie toch meer wil zien, kan zich in Archeon vergapen aan een Romeins badhuis zoals dat in Heerlen heeft gestaan, een Romeinse tempel naar de tem pel van Cuijk en tal van woon huizen zoals ze in Voorburg zijn gevonden. Echte oude voor werpen zijn te zien in het Rijks museum van Oudheden in de fraaie presentatie ’De archeo logie van Nederland’. Tot het einde van het jaar loopt daar ook de interactieve tentoon stelling lActie Romein!, die zich met name richt op kinderen (maar ook voor volwassenen meer dan de moeite waard is). Nog een stukje verder naar het westen is in Valkenburg een stuk gereconstrueerde meinse weg te zien. (■iLï- GOUDA - Nu het toeristen seizoen weer is begonnen, worden er tal van activiteiten in Gouda gehouden. Elke don derdagochtend vindt op de Markt in Gouda de traditione le Kaas- en Ambachtenmarkt plaats van 10.00 tot 12.30 uur. Na afloop van de Kaasmarkt kunnen geïnteresseerden mee met een stadswandeling door de historische binnenstad. Tijdens de kaasmarktdagen wordt op donderdagmiddag een stadswandeling onder lei ding van een VW-gids gehou den. De wandelingen duren WW -i?- .r r ■*- J 7 A-j

Weekblad voor Waddinxveen | 1999 | | pagina 15