WADDINXVE Historisch Waddinxveen I OFFICIËLE BEKENDMAKINGEN EN MEDEDELINGEN WEEK N° Expositie Stadsgalerie istorisch Vooral in het be?in Waddinxveen Juli en augustus, themamaand vakantie en gezondheid Nieuw programmaboek Volksuniversiteit verschenen Botsing in Moerkapelle Verkeersongeval Mobiele echografiste in Gouda E E T E R G M N U B E E R K BOUWZAKEN GROEN WELViKKR i i ZIE ADVERTENTIE ELDERS IN DEZE KRANT INSTITUUT SOCIAAL RAADSLIEDEN FotOKlein met 16 vakzaken altijd bij u in de buurt! w* r WOENSDAG 21 JULI 1999 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 3 BINNENGEKOMEN BOUWAANVRAGEN/MELDINGEN De aanvragen zijn opgenomen in het Openbaar Register, dat De leden van de Waddinxveense Wereldwinkel bezochten onder andere de collega’s in het Finse Hammeenlinna. 624680 Gemeentehuis postadres telefax 624622 624767 624500 612570 08.30 -14.00 uur 08.30- 12.30 uur 19.00-20.30 uur Opname in deze publicatie houdt uitdrukkelijk geen uitspraak in over de definitieve besluitvorming. In dit stadium kunt u geen bezwaarschrift indienen tegen eert voorgenomen veiling. Wel kunt u uw bedenkingen kenbaar maken bij de afdeling Voorbereiding werken en Verkeer. lezen en meenemen. De Ge zondheidswijzer van De Vier- stroom vindt u in de Thuiszorg- winkel, Boelekade I, Gouda. De Gezondheidswijzer biedt infor matie over gezondheid, ziekte en zorg en is ook telefonisch be reikbaar op werkdagen tussen name de apparatuur van de TV- en radiozaak van Kranen burg en De Bruin bleek min der tegen het geweld bestand en de schade was aanzienlijk. De andere huizen werden daarna afgebroken. Alleen Compeer bleef dwarsliggen. En zo lijkt de foto ook symbo lisch: alles is weg en de ge bouwen van Compeer liggen dwars op de Kerkweg. Van links naar rechts zien we eerst het woonhuis van de fa milie Compeer, achter de bo men het boenhok waar de stuk ingevaren werd. Wij heb ben ook nog mooi weer gehad, vooral in Finland, want daar maakten wij de warmste dag van deze eeuw mee 3I graden Celsius! 10.00 en 15.00 uur, ’s maandags tussen 13.30 en 17.00 uur onder telefoonnummer 0182-594658. De informatie van de Gezond heidswijzer is in de meeste geval len gratis. Mensen kunnen langs komen maar ook telefonisch contact opnemen. Informatie over de beschikkingen kunt u krijgen bij de genoemde afdelingen. WADDINXVEEN/GOUDA - De Volksuniversiteit organi seert dit seizoen weer meer dan 200 cursussen en lezingen. Uiteraard worden er weer Ta- OPENINGSTIJDEN GEMEENTEHUIS Alle afdelingen elke werkdag van 08.30 tot 12.30 uur. In de middag kunt u alleen terecht op afspraak. OPENINGSTIJDEN AFVALSTATION, Zuidelijke Rondweg 250 Voor afgifte (grof)vuil en K.C.A. elke werkdag van 10.00 tot 15.00 uur en zaterdag van 09.00 tot 12.00 uur. OPENINGSTIJDEN AFDELING PUBLIEKSZAKEN Balie voor Burgerlijke Stand, Burgerzaken, Reis- en Rijdocumenten: maandag tot en met donderdag vrijdag dinsdag- en donderdagavond BINNENGEKOMEN KAPAANVRAGEN De volgende kapaanvragen zijn ontvangen: - Acaciastraat 2, 1 atlasceder in de tuin - Souburghlaan 15, 1 treurwilg VERLEENDE KAPVERGUNNINGEN - 6e Tochtweg 2, 14 populieren rond de loods Het Instituut Sociaal Raadslieden is i.v.m. vakantie van mevr. C.M.J. de Bakker van 15 juli tot 9 augustus gesloten. De volgende bouwaanvragen/meldingen zijn ontvangen: - Piasweg 7, het gedeeltelijk veranderen en het vergroten van een woning alsmede het oprichten van een garage - Centauri 13, het oprichten van een tuinberging - Onderweg 83, het oprichten van een berging - Bredeweg 23, het oprichten van een transformatorstation - Jan Dorrekenskade-Oost 53, het opheffen van funderingsge- breken - Junolaan 58, het gedeeltelijk veranderen en het vergroten van een woning WADDINXVEEN - Bij het zien van deze foto zult u zich wellicht afvragen: js dit Wad dinxveen wel? En waar is dit dan? De fotograaf heeft gestaan bij de inrit van benzinestation Boonstoppel aan het begin van de Juliana van Stolberg- laan. Links, achter de grote boom, zijn de winkelpanden van de Passage zichtbaar. Recht voor u ziet u de panden die bij elkaar de slagerij van Compeer, ’de Vleeshal’, vormden. In I95I werden de eerste winkelpanden aan de Kerkweg gebouwd, die de aanzet zou den zijn tot de huidige Passa ge. Deze eerste winkeliers waren N.E. Mulder met een herenmodezaak en H. Doele- man met een kapsalon. Vanaf die tijd speelde men al met het idee Waddinxveen een echt centrum te geven. In I959 werd het bestemmings plan 'De Putte’ vastgesteld. Hierin was een winkelgalerij opgenomen aan de noordzijde van de Kerkweg. Op 10 mei I967 zijn de plannen voor de ze winkelgalerij een eigen le ven gaan leiden in het plan ’Stationstraat’. Deze plannen hielden het bouwen van win kels aan weerszijden van de Kerkweg in. De discussie tus sen gemeente en midden- standsvereniging in de jaren zeventig over de wenselijk heid van een groot winkelcen trum en hoeveel vierkante meter 'winkelvloeroppervlak- te’ nodig was, lijkt zeker in de Fair Trade Organisatie uit Nederland. Leuk om te zien was dat zij van dezelfde organi satie (Mira International) de wierook verkopen die ook in Waddinxveen in de winkel ligt. Net als in Finland is het veel meer werk en ingewikkelder om in te kopen, door de grote afstanden en het zelf importe ren, als in Nederland. In Stockholm is geen Wereld winkel, maar wel Emmaüs en zij hebben een hoek ingericht met levensmiddelen van Fair Trade organisaties, ook van de Neder landse. Het is een leuke en inte ressante ervaring om zo elkaar te ontmoeten en ervaringen uit te wisselen. En bovendien ge nieten van de schitterende na tuur, de prachtige kerken, mu sea, enz. Anna Liisajarkko heb ben de Waddinxveners leren kennen omdat zij betrokken is bij het vrouwenprojekt Kali Ma- ti Ki Jai! in Gezaulole in Tanza nia. Het meevieren van het Mid- zomernachtfeest met de Finse vrienden was een bijzondere belevenis, het is het tweede grote feest na Kerstmis en het werd dit jaar gevierd 25, 26, en 27 juni. Wie maar enigszins kan gaat gezamenlijk de natuur in en het feest wordt begonnen met het plukken van wilde bloemen, die je in je huis zet. Wat opvalt is de hoge kwaliteit en mooie vormgeving van de artikelen in Finland en Zweden op het ge- materialen werden schoonge maakt. Het gebouw rechts van de bomen met de twee ramen is de eigenlijke shagerij en winkel. Het scheefgezakte schuurtje uiterst rechts was de plaats waar de manden met botten stonden. i van de jaren zestig was het zo druk bij de slagerij dat de klanten tot ver buiten in de rij stonden. De prijzen van slagerij Compeer wa ren dan ook laag. Later kreeg hij, net zoals de overige win keliers, geduchte concurrentie van supermarkten zoals Al bert Heijn. Oorspronkelijk was de slagerij een boerderijtje dat door een bruggetje over de Kerkweg- sloot te bereiken was. In die boerderij (Kerkweg 190) SPREEKUREN Burgemeester en wethouders alleen na afspraak via de secretaresses. Sociaal raadsvrouw -uitsluitend op afspraak- maandag tot en met donderdag van 09.00 tot 16.30 uur. ze te lang waren zodat de wa gons naast elkaar geplaatst wer den. De neef van Kees en Han- ny Glasbeek - de Booy, die al sinds I948 in Zweden woont, bracht ons naar een punt tussen Zuid-Zweden (bij Lund) en De nemarken waar een brug van 16 km in aanbouw is en voor het grootste deel al gerealiseerd is. Wij konden bekijken hoe er weer een gedeelte het midden- op werkdagen tussen 08.30 uur en 12.30 uur ter inzage ligt bij de afdeling VROM. Opname in deze publicatie houdt uitdruk kelijk geen uitspraak in over de definitieve besluitvorming. In dit stadium kunt u geen bezwaarschrift indienen tegen een voorgenomen bouwplan. van het kunstenaarscollectief ’6 bij 6’ uit Almelo. Gemma Bouwman (olieverf op paneel), Marja van Elsberg (beelden in natuursteen/tekeningen/instal- latie), Rob Koenders (acryl op Het rooien van bovengenoemde bomen en houtopstanden heeft geen gevolgen voor aantasting van natuur-, landschap-, of dorpschoon, als bedoeld in artikel 5.4.2 van de APV. Voor informatie kunt u terecht bij de afdeling Voorbereiding werken en Verkeer. Wanneer u vindt dat u rechtstreeks in uw belang bent getroffen door de verlening van een - hiervoor genoemde - verleende beschikking, kunt u binnen een termijn van zes weken na de dag van verzending/uitreiking van de beschikking een gemoti veerd bezwaarschrift indienen bij het college van B W (tenzij in de publicatie een andere procedure is vermeld). biedermeier voederkrans voor vogels, een bloeiend voorjaarskussen ma ken enz. Werken met wilgen teen: mand vlechten, een rei ger, een kroonluchter, een steltvogel of pop van wilgen teen; Mosfiguren maken: een paashaas, een schaap, een fa zant. Maar ook snoeien, het ontwerpen en onderhouden van uw tuin. Welke plant is dat? enz. Oud-cursisten van de laat ste 3 jaar en zij die het pro- gelimiteerde oplage verschenen uitgave wilden zij een opdracht aan een veelbelovende, starten- WADDINXVEEN/GOUDA - Van 24 juli tot en met I5 au- papier gustus presenteert de Stadsga lerie in het kader van een uit- Raadhuisplein 1 (0182)624624 Postbus 400, 2740 AK het kader van de huidige ont wikkelingen interessant. We beperken ons echter tot de beschrijving hoe ’de Vleeshal’ zo eenzaam in het landschap kwam te liggen. In I97I gaf de Waddinx veense gemeenteraad groen licht voor het op nieuw indienen van het bestemmingsplan. Dit plan werd in I974 door de provincie goedge keurd. Inmiddels was er al het een en ander veranderd aan de Kerkweg. De karakte ristieke sloot werd gedempt. Daarna moesten de huizen verdwijnen. Een gedeelte van die huizen droeg de naam ’Stroobuurt’. Hier was het winkeltje van Tante Sjoerdje, die in haar tot winkel omgeto verde huiskamer van alles ver kocht. De timmerwerkplaats van De Vos stond hier, later Cafetaria Teun de Vos, de slij terij van Versloot, de wonin gen van Reehorst, de slagerij van Compeer en het gebouw in de volksmond bekend als ’Ziekenzorg’. De huizen van de ’Stroobuurt’ moesten door Prins Bernhard opgeblazen worden met springstof. Hij duwde de knop in, een doffe dreun en een enorme stofwolk bedekte de nieuwsgierigen. Toen de rook om hun hoofd was verdwe nen, bleken de huizen er nog te staan! De ramen van de winkels aan de Passage en met woonden Willem Sekeris, ge- i boren 28-05-1884, zij vrouw Klazina Hoogerdijk, geboren 17-07-1882 en hun dochter Neeltje Sekeris, geboren 03- 08-191 IDe volgende bewo ner was ene Van Eijk. Jan Compeer trouwde met Stijna Vermeulen uit Boskoop. Haar vader had al een slagerij in Boskoop en Jan Compeer leerde daar het vak. De vader van Jan Compeer was overi gens ook zelfstandige. Hij had een café vlakbij de Sint Victor- kerk, genaamd Nieuw Scheve- ningen. Uiteindelijk zijn Jan Compeer en de gemeente tot een ak koord gekomen en kon ’de Vleeshal’ afgebroken worden. Zijn zoons hebben de slagerij voortgezet aan de Kanaal straat (nu het Kruidvat). Niets stond een verdere uitbreiding van de Passage meer in de weg. Burgemeester Trooststraat 102, het gedeeltelijk veranderen en het vergroten van een woning Zuidplaslaan 119, het gedeeltelijk veranderen en het vergro ten van een woning Dorpstraat 5, het gedeeltejijk veranderen en het vergroten van een woning Graanakker 47, het gedeeltelijk veranderen en het vergroten van een woning Coenecoop 290, het oprichten van een keuringsstation Dreef 1, het oprichten van 12 lichtmasten Dorpstraat 46, het gedeeltelijk veranderen en het vergroten van een bakkerij Zuidplashof tegenover 7/9, het tijdelijk (max. 2 jaar) plaatsen van 4 (zee)containers ten behoeve van opslagruimte Rijksweg A12 ter hoogte van Bloemendaalseweg, het oprichten van een zendmast Jacob Catslaan 35, het gedeeltelijk veranderen en het vergro ten van een woning ria, zonnesteken e.d. roepen vaak veel vragen op. Daarom heeft de Gezondheidswijzer de ze maanden informatie over va- kantiezaken voor vakantiegan gers klaar liggen in een thema boek. Geïnteresseerden kunnen hier vrijblijvend informatie door- 4, 1 V W WVW I W ren. Met hun eigen jarenlange ervaring konden zij hem daar naast ook adviseren en actief ondersteunen. Dit werd één van de doelstellingen van de te vormen stichting, die vanwege de vele positieve reacties erop, besloot zich als ’6 bij 6’ een permanent karakter te geven. Inmiddels zijn verscheidene succesvolle producties bedacht en uitgevoerd. Naast de kunst- kalenders '97 en '99 onder meer een gelimiteerde serie zeefdrukken ’Meeëters’ en de installatie ’Hooien als de zon schijnt’. Hun vrije werk werd in groepsverband geëxposeerd in onder andere Galerie Broek huis te Enschede (1998), Gale rie BAK te Almelo 1999) en de Stichting Beter Wonen te Al melo (1998 en 1999). De expositie wordt zaterdag 24 juli om 15.00 uur geopend door de heer Huub Isendoorn. Openingstijden Stadsgalerie: dinsdag tot en met zaterdag van I 1.00 - 17.00 uur, zondag van 14.00- 17.00 uur. Vervolg van pagina I In Hammeenlinna hadden de Waddinxveense Wereldwinke- liers een ontmoeting met David Landy van de Finse Gered Ge- reedschapsorganisatie: SAHA (ZAAG), Tampere. Hij komt uit Ierland en heeft geholpen met de oprichting van SAHA. De Waddinxveense werkgroep heeft ook contact met Katri Syrjala, maar zij met vakantie was. In Zweden werd de We reldwinkel in Uppsala bezocht. Het is een mooie, grote winkel: Globalen staat er op de ramen. De winkel ligt op een mooi punt, vlakbij de prachtige dom van Uppsala. Het is de grootste Wereldwin kel die er is in Zweden. Magnus Falklöf is er een betaalde kracht, daarnaast zijn er nog 70 vrijwilligers, maar Uppsala is dan ook een grote universiteits stad. Magnus was vorig jaar op de internationale bijeenkomst van NEWS in Rome. Na afloop reisde hij mee naar Nederland en bezocht onder andere de lencursussen aangeboden zoals: Wereldwinkel in Berkel Roden rijs. Hij was enthousiast over de Nederlandse Wereldwinkelbe- weging en de Landelijke Vereni ging in Utrecht. bied van kunstnijverheid en handwerk. De reis op zich was al een heel avontuur per trein, per boot. Treinen die ook de boot inreden en nog afgekop peld moesten worden, omdat MOERKAPELLE - Dinsdagmid dag 13 juli zijn op de Bredeweg twee personenauto’s tegen el kaar aangebotst. Hierbij liep een 48-jarige man uit Gouda gekneusde ribben op en een 21-jarige Haagse nekklachten. De Haagse wilde met haar man, die de auto bestuurde, vanaf de Bredeweg linksaf een parkeer terrein oprijden. Hij liet hierbij zijn tegenligger uit Gouda die rechtdoor wilde niet voorgaan. Beiden zijn overgebracht naar het Bleulandziekenhuis. WADDINXVEEN - Woens dagochtend 14 juli was er op de kruising Coenecoop een ver keersongeval waarbij een per sonenauto en een bromfiets betrokken waren. De 34-jarige bromfietser verleende op de kruising geen voorrang aan de personenauto, die bestuurd werd door een 45-jarige man uit Heersjandam. De Gouwe naar is met onbekende ver wondingen overgebracht naar het Bleulandziekenhuis. ^OOT IN SfRvlir WADDINXVEEN/ GOUDA - Trias heeft in de regio Gouda een con tract gesloten met een mo biele echografiste. Deze vrouw houdt spreekuren in vier verloskundepraktij- ken in Gouda. Patiënten van een groot aantal prak tijken in de regio Gouda kunnen daar terecht voor een echo op medische in dicatie. Hiermee wordt voorkomen dat deze zwan gere vrouwen direct naar het ziekenhuis moeten, terwijl in veel gevallen toch terugverwijzing naar de verloskundige volgt. Indien noodzakelijk verwijst de echografiste uiteraard wel verder naar het ziekenhuis. De echografie in de eerste lijn (in de verloskundeprak- tijk dus) is alleen toeganke lijk voor Trias-verzekerden. klein ZO... EN NU VAKANTIE! grammaboekje hebben aange vraagd krijgen het boekje thuis bezorgd. De boekjes zijn ook de collega-kunstenaar financie- (kosteloos) verkrijgbaar bij o.a. bibliotheken, VW’s en Ge meentes in Gouda en omgeving en uiteraard op het kantoor adres: Olympiadeplein 2, maan dag tot en met donderdag tus sen 10.00 en 13.00 uur. Eventu eel kan dit op aanvraag ook worden toegestuurd. Inschrij ven voor de cursussen kan van af heden. De inschrijving ge schiedt op volgorde van ont vangst van betaling. Op 4 september zal er in het Brugklasgebouw van de GSG, Burg. Martenssingel 72, van 11.00 - 13.00 uur een ‘Open Huis1 gehouden worden. De meeste docenten zullen daar aanwezig zijn om meer inlich tingen te kunnen geven en er zullen demonstraties gegeven worden. Ook kan er tijdens het Open Huis nog worden inge schreven voor de cursussen voor zover nog plaatsen be schikbaar zijn. Publieksvoorlichting Inst. Sociaal Raadslieden - Meldpunt discriminatie Afval; ophalen grofvuil, informatie en klachten Gouwebad "De Sniep" Sniepweg 13d Andere belangrijke telefoonnummers in de gemeentegids WADDINXVEEN/GOUDA - Bij de Gezondheidswijzer in Gouda staat in juli en augustus het the ma ’Vakantie en gezondheid’ centraal. Voor veel mensen zijn dit de maanden om erop uit te trekken. Zaken als aangepaste vakanties, insektenbeten, mala- Bahasa Indonesia, Duits, Engels, Frans, Italiaans, Nederfands Opfriscursus en Nederlands voor anderstaligen, Nieuw- grieks, Russisch (op reis) en Zij hebben de landelijke organi- Modern Hebreeuws (Ivriet). satie nu over drie punten in Op Creatief gebied is bijna alles Zweden verspreid liggen, maar mogelijk: er kan uit bijna 30 dat gaat snel veranderen en al- verschillende cursussen een les gaat naar Uppsala. Ook in keuze gemaakt worden. Bij- Zweden komen produkten van voorbeeld: aquarelleren, teke nen met pastel, schilderen met acryl, boekbinden, fotografie, grimeren, kalligrafie, mandala, wenskaarten maken, wenskaar ten recyclen, batikken, decore ren met servetten, scheppen, kettinkjes van kralen en staaldraad, een pot of vaas wisselingstentoonstelling werk decoreren en porselein be schilderen. Verder biedt de Volksuniversiteit diverse cur sussen aan op het gebied van Natuur en Milieu. Bloemschik ken, herfstmanden, guirlandes, kransen maken, etagère voor doek), Cees de Kok (acryl op de kerst, werken met koolbla- doek), Tim Rutgers (gemengde deren, biedermeier maken, technieken) en Annerose Strij- land (reeksen in grafische tech nieken en tekeningen). Deze kunstenaars hebben allen jarenlange ervaring met expo seren, werk in opdracht, schoolprojecten en lesgeven, en ontwikkelden daarbij een geheel eigen stijl van werken. In de zomer van 1996 is dit collec tief geformeerd teneinde een kunstkalender te vervaardigen. Met de opbrengst van deze in De Centrale balie Publieksvoorlichting is dagelijks geopend van 08.30 - 14.00 uur (vrijdag 12.30 uur). Daarna kunt u voor informatie terecht bij de receptie. De receptie is dagelijks geopend van 08.30 -17.00 uur (op vrijdag tot 16.30 uur). 4 jA ’f mSv.

Weekblad voor Waddinxveen | 1999 | | pagina 3