K Reeuwijkse plassen bieden veel duikmogelijkheden Het gevoel van een vrije vogel Vrijmarkt buitensport 'i Op ontdekkingstocht in Tropisch rozenland Chinees oefenbroekje goedkoper dan luier Route La JH 'Ha Bijna elke dag zijn duikers actief in de Reeuwijkse Plassen. (Foto: Eric Taal.) oudsher I De duiksport wordt vaak ver ward met andere typen dui ken, zoals diepzeeduiken en snorkelen. Sportduiken is een echte sport, een recreatieve activiteit waarbij gebruik ge maakt wordt van simpele, be trouwbare apparatuur om re latief ondiep water zoals me ren, rivieren en zeeën te verkennen. De voorkeur van de duikers gaat uit naar de stille uren, ’s Avonds, wan neer de meeste zwemmers en surfers naar huis zijn, zoeken ze een rustige plek om te wa ter te gaan. Het gevaar van surfplanken en het veroorza ken van overlast wordt hier door tot een minimum be perkt. Elke woensdag is er een duikavond van Seahorse Di ving uit Alphen aan den Rijn. Koos Schaareman, die leiding geeft aan de gelijknamige duik school, kan hier enthousiast over vertellen: „De vereniging is voortgekomen uit de duik school. De woensdagavond is eigenlijk de ’sociale-avond’. Lekker duiken en dan napra ten, waardoor het nog wel eens laat kan worden.” Op de vraag waarom een duikvereni- ging uit Alphen geen gebruik maakt van de ’eigen’ Zegerplas is het antwoord duidelijk: „De directe vervuiling door de vuilstort kan dan wel verdwe nen zijn, maar de bodem- en de natuurontwikkeling zijn verre van ideaal voor duikers. Natuurlijk duiken we op veel meer plaatsen in binnen- en buitenland. Wanneer iemand plannen en ideeën heeft hoor je dat via Internet (E-mail) en worden onderling afspraken gemaakt. Vereniging is mis schien het verkeerde woord. We zijn meer een vrienden club.” De alledaagse zwemmer ver wacht niet veel van de natuur in de Reeuwijkse Plassen, maar dit is een grote vergis sing. Wanneer de omstandig heden goed zijn is het zicht meer dan vijf meter. Algen- groei in de zomer is zelden een probleem. „We duiken gewoon door het bovenste laagje en dan is het zicht weer perfect. Natuurlijk is een lamp wel noodzakelijk. Het formaat snoek en baars dat wij zien wordt normaal gesproken door geen enkele sportvisser aan de haak geslagen. De die ren zijn volledig aan ons ge wend en vluchten niet meer. Alleen wanneer ze jongen Door Jan de Jong REEUWIJK- In één van de mooiste zomermaanden van deze eeuw worden de Reeuwijkse plassen over stroomd door mensen die verkoeling zoeken. Zwem mers, surfers, fietser en joggers bevolken het ge bied. Eén groep blijft ech ter zowel letterlijk als fi guurlijk onzichtbaar: de sportduiker. Toch zijn bij na elke dag duikers actief in de Reeuwijkse Plassen. hoor je niet in onze vereni ging” Wanneer alle duikers geruis loos uit het zicht zijn verdwe nen zegt Schaareman veront waardigd: „Hier wil de ge meente Reeuwijk ons dus jaarlijks voor laten betalen. Wij bekijken de natuur en be zorgen niemand overlast of enige vervuiling. Dat ligt bij andere gebruikers wel eens anders!” Lachend voegt hij groot dat de opgedane kennis weer snel verdwijnt. Wanneer cursisten na een korte cursus niet onmiddellijk doorgaan zijn zij een jaar later een gevaar voor anderen en zichzelf.” Hij geeft dan ook het advies, als mensen tijdens hun vakantie een duikcursus hebben ge volgd, zich aan te sluiten bij een duikschool of -vereniging om hun kennis op peil te hou den. Schaareman, zelf een zeer ervaren duiker en in het bezit van alle denkbare bre vetten en bevoegdheden stelt nogmaals: „Bij sportduiken mag nooit het aantal duiken en de genomen risico's voor op staan, leder ervaart het duiken op zijn of haar manier. Voor de één zal het een kick zijn, de ander komt volledig tot rust. Het uitgangspunt blijft: het genieten van de na tuur en dan nog wel op plaat sen die je op een normale wij ze nooit zou kunnen zien.” hebben verdedigen ze hun territorium. Voor beten hoef je niet bang te zijn. Onlangs zwom er wel één een duikbril aan gruzelementen. De enige jaren geleden uitgezette ri vierkreeft doet het ook fan tastisch. Sommige zijn al gro ter dan 25 centimeter. Er is zoveel te zien in al die rust en stilte.” Zonaanbidders en zwemmers hoeven geen enkel angst te hebben na deze griezelverha len. De in de plas levende die ren bevinden zich relatief ver van de oever en op diepe plaatsen. De duiksport is trouwens in het geheel niet seizoengebon den. Het materiaal is tegen woordig zo goed dat het hele jaar door kan worden doorge gaan. Het komt zelfs voor dat er onder het ijs gedoken wordt. Natuurlijk worden hiervoor dan wel extra veilig heidsmaatregelen genomen. Op de vraag of duiken ge vaarlijk is antwoordt Schaar eman: „Zoals bij elke out doorsport is er sprake van enig risico. Maar als duiker kun je bijna alle risicofacto ren beheersen. Een gedegen training en het zich houden aan de veiligheidsrichtlijnen is noodzakelijk.” Hoe men omgaat met veilig heid was afgelopen woens dagavond goed zichtbaar. Een sportduiker gaat in prin cipe nooit alleen te water. Voor vertrek wordt alles ge controleerd en de partner waarmee gedoken wordt voert deze controle nog maals uit. Van de perslucht hoeveelheid tot de werking van de zaklamp. Alles wordt nagelopen. Schaareman: „Het is je maatje waarmee je duikt en je moet voor 100 procent op elkaar kunnen vertrouwen Als je deze dis cipline niet op kunt brengen duiksport worden beoefend. Natuurlijk zijn er nog veel specialisaties mogelijk. Van wrakduiker tot ijsduiker en van visherkenning tot stress en rescueduiker. Iedereen kan deze sport uitbouwen naar zijn eigen interesses en moge lijkheden. Van een zomercur sus van één week in de Reeuwijkse Plassen wil Schaareman niets weten. „De opleiding moet serieus wor den aangepakt. De kans is WOERDEN - U kent het wel. De één zoekt een tweedehands tentje voor de kleintjes, terwijl de ander er één op zolder heeft liggen omdat de kinderen allang de deur uit zijn. Of iemand zoekt een paar wandelschoe nen, die een ander net kwijt wil omdat hij een bergsportuitrus- ting zoekt. Weer een ander heeft daar wel materiaal van over, maar is zelf juist op zoek naar goede regenkleding. Zo kunnen we eindeloos door gaan, want iedereen heeft wel op deeen of andere manier er varing met dit soort situaties. Zwerfklei Buitensport BV heeft daarom voor zaterdag 2 okto ber tussen 9.00 en 16.00 uur de vijfde Nederlandse Buitensport Vrijmarkt voor particulieren georganiseerd. Deze lustrume- ditie van het evenement is een vervolg op het grote succes van de vrijmarkt van vorig jaar, waar enkele duizenden bezoe kers naartoe kwamen. Het ter rein rondom het Zwerfklei Outdoor Travel Centre staat zaterdag 2 oktober gratis ter beschikking van iedereen die buitensportspullen en travelar- tikelen wil kopen of verkopen. Er is genoeg ruimte om ook lichtgewicht tenten op te zet ten. In China zie je zelden lui ers. Ze zijn er praktisch niet te krijgen veel Chinezen Van men een naar achter. Baby’s leren al heel jong om op een fluitje van ma ma hun behoefte te doen, terwijl zij hun babybeen- Voor iedereen is de basis het brevet Open Water Diver. In drie maanden krijgt de cursist theorielessen en leert de praktijk zowel in het zwembad als in het buitenwater. Alles bij elkaar komen de kosten voor het eerste jaar op onge veer 1300 gulden. Wanneer men regelmatig duikt en het materiaal in orde wordt ge houden kan in alle rivieren, meren en zeeën, onder nor- toe: „We zorgen zelfs nog dat male omstandigheden, de er extra zuurstof in het water komt.” Om deel te kunnen nemen aan een duikcursus moet je minstens vijftien jaar zijn en een goede lichamelijke condi tie hebben. Een medische sportkeuring is dan ook nood zakelijk. De leeftijdsgrens is gesteld vanwege het feit dat grotere dieptes en het gebruik van perslucht van invloed kun nen zijn op een nog niet vol groeid lichaam. „Mijn vader wilde de vliegkunst beheersen om een vrije val te kunnen maken.” (Foto: Karlijn Laman.) rotswanden. Zijn armen ge spreid. Klaar voor zijn vlucht. Snel nam ik een foto. Ter ver eeuwiging van dat moment en voor het geval dat hij in een vlaag van verstandsverbijstering inderdaad zou springen. Dan had ik tenminste de laatste ogenblikken van mijn vaders le ven vastgelegd. Mijn vader sprong natuurlijk niet. Maar mijn gedachten maakten op dat moment wel een sprongetje. Ik stelde me voor dat hij plotseling daad werkelijk kon vliegen en na een spannend rondje boven de Ardèche voor mijn voeten zou landen met tranen in zijn ogen van de harde wind. ‘Wat een prachtige ervaring’, zou mijn vader dan zeggen.” meer te weten komen over de planten in deze tuin en hun soms vreemde eigenschappen. Voor de echte liefhebbers zijn er speciale bloemschikworks- hops waarbij men onder bege leiding zelf bloemstukken of boeketten kan maken. In de koffiehoek kunnen bezoekers tussen alle tropische planten iets eten en drinken. Natuurlijk is er ook een bloemenwinkel waar verse boeketten kunnen worden gekocht. Naast het inspelen op het steeds populairder worden van Flora Fauna (kijk maar naar televisieprogramma’s als Eigen huis tuin en Tuinplezier) wil men met de nieuwe showkwe- kerij ook het imago van de tuinbouwsector verbeteren. Martijn Vis: „De laatste jaren is de tuinbouwsector in Neder land enkele malen onterecht bekritiseerd met haar milieube leid. Dit terwijl de tuinbouw juist voorop loopt met ontwik kelingen op het gebied van mi lieu. Tropisch rozenland laat daarom ook bezoekers zien hoe milieuvriendelijk een kwe kerij tegenwoordig kan produ ceren.” In een straal van 10 kilometer van Tropisch rozenland liggen toeristische attracties als Keu kenhof, Bloemenveiling Aal smeer en Schiphol Airport. Een bezoek aan Tropisch rozenland valt daarom goed met andere uitjes te combineren. Tropisch rozenland (Aalsmeerderweg 938, Burgerveen, telefoon: 0172-508387) is straks van woensdag tot en met zondag van 10.00 tot 16.00 uur geo pend. In de week na de officiële opening is de toegang gratis. REGIO - Karlijn Laman (16) uit Koudekerk beleefde onlangs met haar vader een avontuurlij ke vakantie. Zij schrijft: „Onze vakantie speelde zich af in Frankrijk. Om iets duidelij ker te zijn: in en om de rivier de Ardèche (Gorges de l’Ardèche). We beleefden een actieve kayak-, wandel- en fiets vakantie. Op een van de weini ge dagen die niet voor ons wa ren ingevuld, verbleven wij in het plaatsje St. Martin d’Ardèche. Mijn vader en ik wilden een wandeling naar de overkant van de rivier maken. Er was ons verteld dat we daar een schilderachtig plaatsje zou den aantreffen. De wandeling die we maakten, voerde ons langs prachtige uitzichten. tjes opzij houden. Peuters hoeven alleen maar even (op straat) te hurken om geen vuile broek te krij gen. Of het hygiënisch is zullen we maar in het mid den laten maar het be spaart wel luiers. Bijgaande vakantiefoto werd ingezonden door Fa- bienne Urbanik uit Bos koop. Op een gegeven moment kwa men we bij een rotsachtig, le vensbedreigend uitkijkpunt. Zeer overweldigend. Mijn va der zei dat de immense diepte veel indruk op hem maakte. Hij wilde op dat moment de vlieg kunst beheersen om een vrije val te kunnen maken en het ge voel te krijgen van een vrije vo gel. (Mijn vader ervaart soms dat hij teveel in een keurslijf wordt geperst door bijvoor beeld werk en sociale verplich tingen.) Terwijl hij daar op de rotspunt stond kreeg hij de eenmalige kans zich in het die pe van de Ardèche te storten. (Geen zachte landing, denk ik.) Daar stond mijn vader. Dertig centimeter verwijderd van de steil naar beneden lopende en voor te duur, gebruikt i daar broekjes met grote spleet van voor REGIO - De heer J. van Hou- welingen, burgemeester van Haarlemmermeer, opent woensdag 25 augustus Tro pisch rozenland in Burgerveen. Tropisch rozenland is een showkwekerij waar mensen op amuserende wijze meer kun nen leren over de teelt van bloemen en planten en in het bijzonder van rozen. Mensen kunnen onder meer deelnemen aan rondleidingen door de ro zenkwekerij, de pas aangelegde tropische tuin bezichtigen en meedoen aan bloemschikw- orkshops. Het is de tweede grote veran dering die zich in de rozenkwe kerij van de familie Vis plaats vindt. Een aantal jaren geleden is het familiebedrijf al begonnen met het verkopen van verse bloemen en planten aan consu menten. De groei die het be drijf hierdoor maakte en de toenemende interesse van con sumenten in bloemen en plan ten, bracht ondernemer Mar tijn >Vis op het idee van Tro- piscl^rozenland. Tropisch rozenland biedt de r'hggelijkheid op een actieve manier iets leren over bloemen en planten. Dankzij de rondlei dingen kan men een grote va riëteit aan rozensoorten bekij ken. Er wordt verteld over voeding en verzorging. Tevens is een foto-expositie te bekij ken waardoor men kan ontdek ken op wat voor manier de tuinbouw zich in de afgelopen éeuw heeft ontwikkeld. In één van de kassen bevindt zich een tropische tuin met vele exoti sche planten, bomen, bloemen en waterpartijen. Via puzzel- tochten kunnen bezoekers s Reizen kan tegenwoordig op uit eenlopende manieren. Informatie hierover is te verkrijgen bij ontel bare organisaties en instellingen, die zich in de zomermaanden via flitsende communicatiemiddelen trachten te profileren bij de va kantieganger én de thuisblijver. Eén van die communicatiemidde len is het internet Voor velen za ligmakend, dus ligt het voor de hand de hulp van deze informatie- goudmijn in te roepen in de zoek- l tocht naar een leuke fietsroute door het Groene Hart. Maar dan blijkt het begrip ’free-wheelen’ (als in ’fietsen zonder de trappers te bewegen’) een geheel nieuwe be tekenis te krijgen. De voorspellingen zijn goed: een zonovergoten zondag met niet te veel wind. Perfecte omstandighe den voor een heerlijke fietstocht door het Groene Hart Hoewel nog niet zo bekend met het feno meen, wil deze recreatieve fietser internet niet links laten liggen en ik neem enthousiast plaats achter het toetsenbord. Even snel een leuke route uitprinten en dan... op weg. Een zoekwoord wordt ge vraagd. Dat ligt voor de hand: ’fiets’. De web site van ’het groot ste fietsblad van Nederland’ ver schijnt op het beeldscherm. Dat klinkt in ieder geval goed, ervan uitgaande dat het hier om de op lage en niet om het formaat gaat Over het scherm rollende fietsjes ’leuken’ het voor de rest wat don kere beeld op. Tussen de verschil lende onderwerpen op deze site staat echter niets over fietsroutes. Wel worden ’links’ (voor de niet- kenners: verbindingen naar andere web pagina’s) aangeraden. Een flinke lijst verschijnt aan de linker kant van het scherm staat een op somming van fietsmerken, maar rechts staat een ’link’ die er meer op lijkt ’reizen en toeren’. Daarop geklikt te hebben, verschijnt een reeks waar de recreatiefietser iets aan lijkt te hebben: wat te denken van ’Alle toertochten in Nederland en België’ en ’Fietsen in de Kusts treek’. Ook de ’Fietskaart Informa tie Stichting’, de 'Fietsvakantiewin- kel’ en ’Let’s go Fietsdagtochten rond Amsterdam’ zijn op het inter net vertegenwoordigd. Eerst de ’Fietskaart Informatie Stichting’ maar proberen. Na het lezen van de introductie wordt al een klein beetje duidelijk dat dit waarschijn lijk niet is waar ik naar zoek. Na de muisklik op ’routegidsen’ wordt dit vermoeden bevestigd: „De FIS- routes zijn speciaal ontworpen voor fietsvakanties in het buiten land." Jammer dat dit niet uit de naam van de site blijkt, maar niet getreurd, er zijn nog andere mo gelijkheden. ’Fietsen in de Kusts treek’ biedt bij opening een prach tige afbeelding van een Hollands landschap met molen en al. En gezien het feit dat de meeste mo lens niet aan de kust maar juist in het Groene Hart staan, biedt dit perspectieven. Dat ziet er goed uit een duidelijke tekst, mooie fo to’s die de fietser ’lekker’ maken en een lijstje van beschikbare rou tes. „Alle routes zijn in één dag te fietsen.” Dat komt goed uit, want ik wil alleen maar een middagje rijwielen door het Groene Hart Hoewel pas in het voorjaar van 2000 fietsroutes vanuit Alphen aan den Rijn (waar mijn computer staat) beschikbaar komen, is een route vanuit Leiden voor mij een prima alternatief. Dan blijkt ech ter dat deze routes niet via inter net te printen zijn. Voor het ver krijgen van heb kaartje is nog altijd een bezoek van mij aan de winkel of van de postbode aan mij nood zakelijk. En daar heb ik niets aan op zondagochtend. Jammer, want dit leek iets te worden. Inmiddels is de zon al bijna op zijn hoogste punt De tijd begint te dringen, wil ik vanmiddag nog buiten de gren zen van mijn woonplaats komen. Toch wil ik het niet opgeven, dus wordt de site van de FietsVakan- tieWinkel uit Woerden aange daan. Hoewel deze waarschijnlijk vooral over, voor de hand liggend, fietsvakanties zal gaan, is niet ge schoten altijd mis. 'Hét reisbureau voor uw fietsvakantieplezier!' luidt de openingspagina. Er is een pagi na op deze site met de titel 'kaar- ten/routes/boeken’, maar na hier aan een bezoekje gebracht te hebben, blijkt deze nog 'under construction" oftewel nog niet af. Daarmee zijn mijn kansen op een kant en klare fietsroute uiteinde lijk teruggebracht tot nog één site, die van ’Let’s go Fietsdagtochten rond Amsterdam’. Een laatste hoopvolle muisklik, maar nee: 'Er ror: 404 not found. The requested URI does not exist’. Dot is dan de laatste druppel voor mijn fietsaspi- raties van deze middag. Dit ’free wheelen’ op internet heeft mijn zin in een actieve rijwielmiddag gereduceerd tot het verlangen naar zonnige uurtjes in eigen tuin met slechts een zoektocht naar een koel drankje en simpel lees voer. Voor mij blijft 'free-wheelen' op internet voorlopig meer iets voor een verloren, regenachtige zondagmiddag. Ellis Buis Zwerfklei Buitensport BV be vindt zich aan de Jaap Bijzerweg 10 in Woerden, op acht minu ten loopafstand van het NS-sta- tion en zo’n zevenhonderd me ter vanaf de A12. Voor meer informatie kunt u bellen met 0348-421648. - ■w t in

Weekblad voor Waddinxveen | 1999 | | pagina 11