Gemeente haalt de OVW binnen boord in CjOodoJ GROENRIJK DAALDERS Inleveren is verdienen! OVW formeert werkgroep ’Centrumontwikkeiing’ Oud-Waddinxvener ds. Joh.Verwelius (83) theologiestudent in oorlogstijd WADDINXVEEN/VEENENDAAL - Een gecompliceerde Wetenschappen, destijds in tijd om in te leven - achteraf een periode die het geeste- Apeldoorn gevestigd. I I 4 I te r ii r ïw i 1i RT I U I n 6 Tl Inschrijf- en workshopdag ’de Werkschuit’ Vrouwelijke predikant in Remonstrantse Kerk CDA en politie over veiligheid Speurtocht in Goudse Hout LEVER ZE NU IN Hl J h 1 Caesar ledenvergadering ’Hydepark’ O RIJKE TUINLEVEN u GroenRijk De Bosrand èk Prinsen Schouw 1, 2394 CX ALPHEN AZD RIJN V Telefoon (0172) 47 52 99, Fax (0172) 49 52 51 Naast de Praxis Goudkade 4 (donderdag koopavond) GRATIS PARKEREN Onafhankelijk hypotheekadvies? - Ml i y tl 41 J K Tl PAGINA 19 WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1999 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN door BERT J. WOUDENBERG Na de treinstaking (Foto: De Werkschuit). HET f f IN PRlj^ ’Ronr f«f WOONMODE /Va. oo£ In een gesprek met Marie van Beijnum van het Reformato risch Dagblad haalt ds. Joh. Verwelius de krant tevoor schijn alsof hij van gisteren is. ’De Standaard’ van 15 mei 1940 - gaaf, helder en ongeschonden. 'Wij hebben de wapens moeten neerleggen’, kopt het dagblad na de Duitse inval en de Ne derlandse overgave. ment vertelt ds. Verwelius over de oorlog toen en nu. De in heet. Niet dat hij de capitulatie als een nederlaag ervoer. ’Je had zoiets nooit meegemaakt. We hebben angsten gekend, wan- ’Via de Langstraat en Raams- donksveer trokken we uitein delijk naar Haarlem terug’, al dus Verwelius, die ten slotte in je nog’, kreeg hij te horen. Er waren kameraden die het leven het aan mijn dikke darm kreeg, belandde ik in het ziekenhuis en moest ik me telkens in het Dit bood Verwelius de kans om de studie theologie te begin nen. In 1943 zou er een semi narie - een soort Hydepark - in Amersfoort worden opgericht waar alle kerkelijk hoogleraren les zouden geven. Verwelius studenten collegedictaten uit van ouderejaars, zodat ze zich konden voorbereiden op hun propadeuse. Met ingehouden trots konden B. en W. dezer dagen dan ook bekend maken dat de OVW, de projectontwikke laars (Passage Combinatie Waddinxveen) en de gemeen te gezamenlijk de intentie hebben uitgesproken om in de komende maanden in on derling overleg te kijken of een overheveling van winkels naar het middengebied haal baar is. Een behoorlijke steun in de rug hiervoor vormden overi gens ook de overwegend po sitieve reacties van bewoners en ondernemers op de ge houden drukbezochte in spraakavonden over het 'vlek- kenplan’ met bijbehorende verkeersstructuur, waarin on der meer uitgegaan wordt van een aangepast hoofdwinkel centrum om het nu nog wat troosteloze middengebied in de richting van de hefbrug over de Gouwe beter op de Passage te laten aansluiten. Voor het einde van dit jaar moet er duidelijkheid zijn in hoeverre het mogelijk is de bestaande herontwikkelings- plannen rond de Passage aan te passen. Als dat inderdaad gaat lukken - en alle partijen geven aan daar met kracht naar te zullen streven - vra gen de projectontwikkelaars in december bij de gemeente en Jan een nieuwe bouwvergunning aan. Tot die tijd gaat de gemeente door met de procedure voor het ontwerp-bestemmings- plan ’Centrum ’99’, zoals ook noodzakelijke grondverwer ving. Nadrukkelijk wordt ove rigens aangegeven dat de offi ciële bestemmingsplanproce dure pas wordt begonnen nadat het definitieve ontwerp van het bouwplan klaar is. Het ontwerp-bestemmings- plan kan dan hierop worden aangepast. De voorgestelde wijzigingen van de bestaande plannen voor de Passage moeten lei den tot een - wat wordt ge noemd - integrale en even wichtige brancheverdeling in het gehele centrumgebied. Het daarvoor bouwkundig en stedenbouwkundig aan te pas sen bouwplan voor de Passa ge wordt overigens door de samenwerkende drie partijen gezien als een eerste en be langrijke fase om de centrum- visie te realiseren. Er zal uiteindelijk sprake moe ten zijn van een modern, goed geoutilleerd en volwaar dig winkelgebied in een auto- luw en gedeeltelijke autovrij centrum, dat voor de consu ment aantrekkelijk is en voor de ondernemers voldoende toekomstperspectief biedt. juicht. De middenstandsbe- stuurders zijn dan ook van plan zich ten volle in te zetten voor het realiseren van deze cen- trumvisie. Gisteravond (dinsdag 31 augus tus) is in het gemeentehuis een Hierbij gaat het ook om het creëren van een plezierig ver- blijfsgebied met een goede sociale functie en een even wichtige spreiding van win kels, dienstverlening, voorzie ningen en horeca over het ge hele centrumgebied. Functie-uitwisseling in het Passage-gebied en het gebied globaal tussen het NS-station Waddinxveen en het Brug- centrum wordt aan het Raad huisplein noodzakelijk ge noemd. De gemeente zal dan ook be vorderen dat zo veel mogelijk voorzieningen die in een cen trum thuishoren in verband met hun belangrijke publieks trekkende, wijkoverstijgende en sociale functie, in het nieu we centrumgebied worden gehuisvest. Binnenkort zullen de OVW (voorzitter G. van Ringelen- stein), de projectontwikke laars (W. Persy en ir.drs. M. van Middelkoop) en de ge meente (burgemeester F. Jonkman) voor het welslagen van de nieuwe ontwikkelingen een nu nog vertrouwelijke in tentieverklaring tekenen. Daarin geven de drie partijen in twee dichtbeschreven pagi na’s aan ieder voor zich en gezamenlijk er zich voor te zullen inzetten dat de cen- trumvisie wordt gerealiseerd. De Ondernemersvereniging Waddinxveen heeft beloofd zich sterk te maken de nieu we centrumvisie bij haar le- den-ondernemers, de Kamer van Koophandel en Fabrieken en de brancheorganisatie MKB Nederland te verdedi gen en uit te dragen zodat een breed draagvlak voor de centrumvisie ontstaat. den: deze vormen het begin van een slagzin welke de kinderen aan het einde op een zo origi neel mogelijke manier kunnen afmaken. Aan het einde van de tocht kunnen de opdrachten en de U vindt ons achter het BP station Kerk en Zanen. De passende hypotheekconstructie met een lage maandlast! Wij wer ken met alle gerenommeerde ban ken. Bel voor een vrijblijvende af spraak. Van der Loo Hypotheken (0172) 21 37 15 O Wie wil proberen hoe het voelt om een pot te draaien op de schijf, hoe je met hele natte verf een aquarel opzet, hoe je een eigen homevideo maakt, wat je met grafiek kunt doent en hoe kinderen zich vermaken met fotograferen, clipdance en theater kan een hele dag in de Werkschuit terecht. Voor slechts vijf gulden kan ie dereen ervaring op doen door mee te doen met één van de 22 workshops die volgende week zaterdag wordt gehouden in het deze zomer ingrijpend ver bouwde Goudse kunstencen trum met twee nieuwe ateliers voor schilderen en kindergroe pen. In het kader van het thema ’Monumenten en Groen’ van de jaarlijkse Monumentendag heeft de Werkschuit haar eigen halte voor de deur van de Jan Plezier die vanuit de binnenstad de Bloemendaalseweg oprijdt. Jongeren, volwassenen en ou deren zijn van harte uitgeno digd om geheel vrijblijvend een of meer workshops te volgen of zich aan te meldenn voor een cursus bij de informatie- en inschrijfbalie. Men kan natuur lijk ook zomaar binnenlopen om te kijken. bevrijding legde hij zijn groot tentamen (de helft van het kan didaats) af. 'Toen de oorlog was afgelopen, moest ik 60 gul den opsturen voor het groot tentamen. Daarna kreeg ik twee bewijzen dat ik klaar was. winkelier en -bestuurslid) en adviseurs van MKB Nederland en de Kamer van Koophandel en Fabrieken. De eerstvolgende ledenverga dering van de Ondernemers vereniging Waddinxveen wordt pas gehouden op dinsdagavond 2I september, maar schriftelijk zijn de leden al een beetje bijge praat over de laatste ontwikke lingen. Daarna volgden een reeks van ambtsbedieningen, onder meer die van het legerpredikant- schap. De oorlog heeft zeker een schaduw geworpen op zijn leven. ’Rust om wat breder te studeren was er niet. Dat heb ik later als een gemis ervaren’. REEUWIJK/WADDINXVEEN - Volgende week woensdagmid dag 8 september van half twee tot vier uur wordt in de Goud se Hout, behorend tot het na tuur- en recreatieschap Reeuwijkse Plassen, een speur- WADDINXVEEN - Het college van Burgemeester en Wethouders is er op een uiteindelijk slimme manier in geslaagd de superkritische Ondernemersvereniging Waddinxveen (OVW) - die bij voorkeur een nieuw hoofdwinkelcentrum op de Be Fair-locatie gerealiseerd wil zien - unaniem achter haar plannen te krijgen voor een nieuwe centrumontwikkeiing (en realisering) tus sen de Passage en het Brugcentrum (Zuidkade-Nesse). gevolg gehad dat B. en W. in de afgelopen periode een nieuwe centrumvisie hebben ontwik keld en gepresenteerd. ’Als gevolg hiervan zal de bouwaanvraag voor de Passage door de ontwikkelaar worden ingetrokken en zal er gezamen lijk - ontwikkelaar, gemeente en OVW - een nieuw centrum plan worden ontwikkeld, waar van de huidige Passage, de Gouweboulevard en het mid dengebied deel uitmaken’, weet het OVW-bestuur. Deze nieuwe ontwikkelingen in tocht voor kinderen gehouden, het gebied tussen de Passage en het Brugcentrum wordt door de roepen om dienst te doen als landarbeider. Hij laat het bijbe horende persoonsbewijs zien, Tergblikkend: ’Jammer genoeg dieverlof voor mij. Dat kreeg ik dat hij opdiept uit zijn privé-ar- kende Nederland chief. 'Het werk bestond hoofdzake lijk uit onkruid wieden en aard- geleverd. Van de groep die de beste resultaten heeft behaald krijgt ieder een prijs. Ouders die mee willen doen zijn uiter aard van harte welkom. Iedere deelnemer ontvangt een leuke 1 herinnering. Deelname is gratis. de grootste foto VIDEO, AUDIO, TV.-’ SPECIALIST WADDINXVEEN - Vanavond - woensdag I september - om acht uur houdt de CDA-afde- ling Waddinxveen in het cen trum voor kunstzinnige vor ming ’Kreater’ (Kerkstraat) een algemene ledenvergadering. Op deze vergadering zal CDA- Tweede-Kamerlid Theo Riet kerk, lid van de partijwerk- groep ’Veiligheidsontwikkeling’, spreken over de discussienota ’Samen Nederland Veiliger Ma ken’ van het landelijke CDA. Ook een vertegenwoordiger van de politie levert op deze avond een inbreng. De stellingen waarover wordt gediscussieerd zijn dat de over heid moet zorgen voor crimi- naliteirtspreventrie, dat de school zorg draagt voor een belangrijk deel van de opvoe ding en dat criminele kinderen vervolgd moeten kunnen wor den. Kinderen vertrekken in groep jes van vijf vanaf het startpunt Ondernemersvereniging vanaf de parkeerplaats aan de Waddinxveen van harte toege- Goudse Houtsingel tegenover De middenstandsbe- de nieuwbouw van de wijk Achterwillens en lopen een route van ongeveer een uur. Onderweg moet een aantal op drachten worden uitgevoerd, onder andere een wateronder- zoek. Tijdens de speurtocht extra openbare vergadering wordt een aantal letters gevon- van de raadscommissie Ruimte lijke Ordening en Economische Zaken gehouden, waarin is ge sproken over het concept- raadsvoorstel inzake de voort gang van het ontwerp-bestem- mingsplan ’Centrum ’99’, de actualisatie van het distributie- afgemaakte sliagzin worden in- planologisch onderzoek Wad dinxveen en de afhandeling van de bezwaren tegen de destijds verleende bouwvergunning. Eind augustus I939 kwam scholier verwelius in aanmer king voor algemene mobilisatie. ’Ik zat in de derde klas van het lyceum, afdeling gymnasium. De conrector en mijn predikant dienden een verzoek in om stu- Op de ledenvergadering van maandagavond 17 mei heeft de OVW als gevolg van de kenne lijk toen meer negatieve ont wikkelingen rondom de ver nieuwing en uitbreiding van de Passage vrijwel unaniem vastge steld dat uitvoering van dit plan op grond van een aantal goed onderbouwde argumenten on gewenst was en zowel com mercieel als verkeerstechnisch gezien zelfs niet verantwoord kon worden genöemd. De middenstandsbezwaren te gen het tot uitvoering brengen van hoofdwinkelcentrum werd in een kritische nota van de OVW kenbaar gemaakt aan het college van Burgemeester en Wethouders. ‘Die hebben de ernst hiervan onderkend’, con cludeert de gezamenlijke mid denstand. Dit heeft volgens het OVW tot WADDINXVEEN - De Onder nemersvereniging Waddinx veen (OVW) heeft een werk groep ’Centrumontwikkeiing’ in het leven geroepen om sa men met het gemeentebestuur en de Passage Combinatie Waddinxveen (projectontwik kelaars) in de komende maan den de invulling van het gebied tussen Passage en Brugcentrum eendrachtig te gaan uitwerken. Dat blijkt uit de brief die de OVW eind vorige week aan haar leden heeft gestuurd. Van de middenstandswerkgroep maken deel uit Henk de Bas (Brugcentrum-winkelier PCW-gemeenteraadslid), Mulder (Passage-winkelier en - voorzitter), Gerrit van Ringe- lenstein (OVW-voorzitter), Teun Ververs (OVW-bestuurs- lid), Marius Verboom (Passage- GOUDA/WADDINXVEEN - Volgende week zaterdag - tij dens Monumentendag - houdt kunstencentrum 'de Werk schuit’ aan de Bloemendaalse weg in Gouda (tel. 0I82- 510717) van 10.00 tot 17.00 uur de jaarlijkse inschrijf- en workshopdag. Vanuit het Goudse stadscen trum gaat een Jan Plezier naar de Bloemendaalseweg bij Wad dinxveen rijden. Eén van de hal tes is bij de Werkschuit, waar de gehele dag zeer uiteenlo pende en inspirerende works hops kunnen worden bijge woond. presenteert, illustreren op waardige wijze zijn ambacht van eertijds. Pas veel later ver scheen de begeerde studie in het schootsveld, na zijn dienst plicht, die hij in 1935 afrondde. FotoKlein met 16 vakzaken altijd bij u in de buurt! klein Telecom I SUPER OPRUIMING met kortingen tot 801 ZIE ADVERTENTIE ELDERS IN DEZE KRANT WADDINXVEEN - Zondag morgen 19 september om tien uur wordt in de Remonstrantse Kerk aan de Zuidkade een dienst gehouden waarin zal voorgaan ds. A.J. Lenselink uit Leiden. De vrouwelijke predikant is één van de kandidaten in de vacature binnen de Remonst rantse Gemeente Waddinx veen. Na afloop van de dienst is er gelegenheid koffie te drinken en nader kennis te maken. Van de vaste predikant dr. Joh. Tromp zal na ruim vijf jaar offi cieel afscheid worden genomen op zondag 26 september. TUINPLANNEN? Elke zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur geeft tuinontwerper Horst Nalbach advies m.b.t. de inrichting van uw tuin. Een demonstratie in het Goudse kunstencentrum ’de Werkschuit’ aan de Bloemen daalseweg van T’ai chi. ’We zijn met z’n drieën de bos sen in gegaan, waar we ons on der het kreupelhout hebben verborgen. We zijn er wonder lijk bewaard, want de Duitsers moest ik na de lagere school week erop ben ik gewoon naar gingen vlak langs ons heen, roe- thuis in de bakkerij aan de slag’, school gegaan. De rector be- pend of er hier nog weglopers De zelfgemaakte koekjes die hij sliste dat ik kon doorgaan met zaten’. Onderling wisselden de de cijfers van 2 en 3. Ik moest alleen beloven dat ik Latijn en Grieks zou inhalen. Dat heb ik gedaan’. Op 19 juni 1943 legde hij het Op donderdag 3 mei voor de eindexamen gymnasium A af, terwijl hij zich ’s maandags erna in de Noordoostpolder aan meldde voor landarbeider, in kamp Schokland. Dat had een reden. Verwelius was immers krijgsgevangene en alle militaire krijgsgevangenen werden opge- Vervolgens ben ik in september 1945 naar de universiteit ge gaan, in Utrecht’. zelfs predikanten van her- vormd-gereformeerde huize geen oog hadden voor de ver derfelijke leer waaruit Hitler en de zijnen leefden. Doordat die predikanten op zijn zachtst ge zegd pro-Duits waren, trokken ze heel wat gemeeenteleden mee’. Teleurstellend was ook het ad vies geweest van prof.dr. Hugo Visscher. ’Moeder zocht hulp voor mij bij Visscher en ze reis de daarvoor naar Nijmegen. Helaas luidde zijn advies: het is nuttig voor uw zoon wanneer hij zich vrijwillig op het arbeids bureau meldt. In Duitsland kan hij zich heel verdienstelijk ma ken’. Over zichzelf: ’Ik was niet ie mand die op de voorgrond trad en probeerde banden lek te steken of suikerzakjes in een benzinetank te gooien. Ik pro beerde mijn eigen weg te gaan’. De bevrijding gaf vreugde en opluchting, en vooral ruimte in de benauwdheid, zoals dat staat verwoord in Psalm I 18. ’Ik heb steeds geleefd uit de overtui ging dat ik door ’s vijands zwaard niet zou sterven, dat God mij geroepen had en dat er ergens een weg geopend zou worden’. In april 1946 deed ds. Joh. Ver welius zijn kandidaats theolo gie, in februari 1947 zijn kerke lijk in Utrecht. In juli van dat zelfde jaar werd hij door de provinciale kerkvergadering van Assen toegelaten tot de heilige dienst. De oud-Waddinxveense predikant ds. Joh. Verwelius - hier op een foto in zijn Waddinxveense tijd - was theologiestu dent in oorlogstijd. Hij vond het goed voor hemzelf verdrukt te zijn geweest. (Foto: Archief - Sjaak Noteboom). lijk leven verrijkte. De in Veenendaal wonende 83-jarige ’Maar een goeie ambtenaar oud-Waddinxveense predikant ds. Joh. Verwelius over de raadde me af me in te schrijven Tweede Wereldoorlog: ’Met de psalmdichter zeg ik: Het aan de universiteit. Als ik dat was goed voor mij verdrukt te zijn geweest’. deed, liep ik het risico te wor den uitgezuiverd. Want je moest de loyaliteitsverklaring tekenen. Dat heb ik niet gedaan en ik ben naar Amersfoort ge gaan om me voor te bereiden de Haarlemse Ripperdakazerne op mijn propjes’. werd ’geconsigneerd’, zoals dat Zo goed en zo kwaad als dat ging spoorde Verwelius op en naar van Huizen naar Amers foort en omgekeerd. Eens werd hij in de trein aangehou den omdat hij er nogal Joods neer bijvoorbeeld Duitse vlieg- uitzag. In zijn Veenendaalse apparte- tuigen overvlogen. Wat wist je Na de treinstaking van 1944 van een oorlog? Je worstelde pakte Verwelius de fiets en en bad of je bewaard mocht toog hij naar Utrecht. Een gro- 1915 in Huizen geboren oud- blijven’. te razia in het najaar van 1944 Waddinxvener ging op zijn 22e Na zijn consignatie mocht Ver- ging aan hem voorbij, naar het Hilversum Lyceum, welius naar huis. Omdat hij stu- ’Rijkelijk laat’, verklaart hij half dieverlof had. ’Zo jongen, leef verontschuldigend, maar het was door de nood gedwongen. ’Wegens ziekte van mijn vader hadden gelaten in de strijd. 'De week erop ben ik gewoon naar school gegaan. De rector be kende Nederland collabora- in februari 1940. Ik was een chief. teurs en meelopers. Die von- ’oude’ leerling in 3 gym - de ’Het werk bestond hoofdzake- den dat de Duitsers Gods oor- jongens hadden daar Caesar en lijk uit onkruid wieden en aard- deel over ons land ten uitvoer Xenophon al behandeld. Op 10 appelen rooien. Maar omdat ik brachten. Onbegrijpelijk dat mei brak de oorlog uit. De dinsdag ervoor werden de ver loven ingetrokken. Ik moest me in Haarlem op de kazerne mei- kamp melden. Uiteindelijk heeft den’. Pauzeert even en herin- een arts me afgekeurd’, nert zich precies: ’Het was een warme dag, het onweerde, dachten we, maar het waren militaire vliegtuigen die we hoorden’. Verwelius en zijn compagnons vertrokken naar Den Bosch om het Peelgebied van brandstof te voorzien. Dat was onhaalbaar: de Nederlandse militairen wa ren niet opgewassen tegen het had daar wel oren naar. Duitse leger. De Peel liep al In eerste instantie informeerde leeg voordat chauffeur Verwe- hij nog even bij het ministerie lius zijn taak kon uitvoeren. van Onderwijs. Kunsten en Mte.' i

Weekblad voor Waddinxveen | 1999 | | pagina 19