Ouders en school van grote waarde in (fOuda/ *18 B Henk de Bas (PCW) opgestapt Negen intenties voor ’uitgesmeerde’ Passage Waddinxveen bezig met een goed treasurybeleid Zilver voor Nel van Ringelenstein Ambtenaren Twee kerken geopend op Monumentendag Wagenpark gemeente is vernieuwd Testrit voor 50-plussers Brandweerdag 25 september i Naast de Praxis Goudkade 4 (donderdag koopavond) GRATIS PARKEREN WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1999 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 21 WOONMODE /\/a. ood teraad. In een toelichting hierop zegt WADDINXVEEN - Gemeenteraadslid Henk de Bas van de Protestantse Combinatie Waddinxveen (PCW) heeft be sloten per direct zijn lidmaatschap van de gemeenteraad te beëindigen. De in de intentieverklaring omschreven negen intenties zijn als volgt geformuleerd: ging Waddinxveen (OVW) en de projectontwikkelaar on- ’Toen bleek dat ook de positie van de PCW-fractie met betrek- er volgens hem een onduidelijke situatie te zijn ontstaan als het kieizngen was algemeen bekend dat ik lid was van het OVW-be- stuur. Toen kreeg ik (na de 5 lijsttrekkers) wel de meeste van winkels, dienstverlening, voorzieningen en horeca over het gehele centrumgebied. Functie-uitwisseling tussen het gebied de Nieuwe Passage en het gebied tussen de Nieuwe Passage en de Gouwe is nood zakelijk. derlandsche Bank, bedoeld1, al dus B. en W. Waddinxveen heeft in het verleden slechts geld geleend voor de eigen behoefte en dat is gebeurd bij instellingen die bij raadsbesluit zijn vastge legd. De noodzaak van een goed treasurybeleid wordt in de be antwoording van de schriftelijke vragen telkens geheel onder schreven. Het college heeft dan ook onder de huidige construc tie geen ambtelijk mandaat ver leend voor het lenen of doorle nen van gelden. Deze bevoegdheid is door de gemeenteraad gedelegeerd aan het college van B. en W. Het college, dat in die taak onder steund wordt door de concenr- controller en een volledig toe zicht kan houden op het aan trekken dan wel wegzetten van gelden, heeft op dit moment tij delijke kasoverschotten bij de banken ondergebracht die een hoge rating (kredietwaardigheid) hebben. ontwikkeling voorzien wordt in voldoende parkeerfacilitei- ten. 6. De gemeente zal bevorde ren dat zo veel mogelijk voor zieningen die in een centrum thuishoren in verband met hun belangrijke publiekstrek kende en/of wijkoverstijgende of sociale functie, in het cen trumgebied worden gehuis vest de gemeente ter beschikking gesteld zou worden voor ar- nu geen keuzes maakt en dat structurele keuzes naar de toe- de ledenvergadering: houdt vast aan de ingezette lijnen blijf posi tief en kritisch. zoek van het Genootschap Waddinxveen iets laten zien van het water om en onder de kerk. Voordat de Gouwe gekanali- van de gemeente om te ko men tot een volwaardig, auto- luw en deels autovrij centrum voor Waddinxveen, globaal gelegen tussen het NS-station en de Gouwe, waarbij het ge bied tussen de huidige Passage en de Nesse-Zuidkade (Gou- weboulevard) als een integraal onderdeel van het centrum zal worden ontwikkeld, één en ander zoals globaal aangege ven op het partijen bekende vlekkenplan, inclusief de daar voor benodigde verkeers- structuur zoals deze in hoofd lijnen is aangegeven op de bij behorende tekeningen. kaar overleggen over de loca tie waar en de branchering waarin deze over te brengen winkels gerealiseerd zullen worden. De gemeente zal er naar vermogen aan meewer ken, door het nemen van de benodigde planologische maatregelen en anderszins, dat deze ontwikkeling waar mogelijk door de projectont wikkelaar kan worden gereali seerd. De projectontwikkelaar is tevens bereid het bouwplan voor de Nieuwe Passage zo danig aan te passen dat dit la ter op bouwkundig en steden bouwkundig verantwoorde wijze kan aansluiten op de ontwikkeling aan de oostzijde van Juliana van Stolberglaan, hoek Kerkweg-Oost. Voren bedoeld overleg zal zodanig geschieden dat de projectont wikkelaar de nieuwe bouw vergunning voor de Nieuwe Passage tegen intrekking van de bestaande bouwvergunning in december 1999 kan indie nen. 3. Een evenwichtige branche- verdeling als hiervoor bedoeld wordt van groot belang geacht voor de bevordering van de aantrekkelijkheid van het cen trum, het creëren van een plezierig verblijfsgebied met een goede sociale functie en een evenwichtige spreiding 4. De gemeente zal door mid del van het voorbereiden en - na het vereiste overleg met belangengroepen en bewoners van het gebied - vaststellen van de benodigde bestem mingsplannen voor de Nieuwe Passage en de Gouweboule- vard en voor de Gouweboule- vard, met kracht bevorderen dat de centrumvisie kan wor den gerealiseerd. Tevens zal in verband daar mee de gemeente zich ervoor inspannen, dat de noodzakelij ke grondverwerving kan plaatsvinden. 7. De gemeente zal zich in spannen om zo spoedig als mogelijk over te gaan tot ver plaatsing van de weekmarkt van de Willem de Zwijgerlaan naar de Kerkweg-Oost op het gedeelte tussen Oranjelaan en Kanaalstraat-Juliana van Stol berglaan. 8. De Ondernemers Vereni ging Waddinxveen (OVW) zal zich sterk maken om de cen trumvisie bij haar leden-on- dernemers, de Kamer van Koophandel en het MKB (brancheorganisatie) te verd- eidigen en uit te dragen zodat een breed draagvlak voor de centrumvisie ontstaat 9. Partijen zullen zich ieder voor zich en gezamenlijk, er voor inzetten dat de centrum visie wordt gerealiseerd. Zij zullen daartoe periodiek over leg met elkaar voeren en ver der zo vaak de omstandighe den dit nodig maken. nemen, kopiëren en verkopen van cassettebandjes met kerk diensten, doopdiensten, huwe- lijksdiensten en rouwdiensten in de Centraal Hervormde Ge meente. ’Vele zieken hebben op deze manier toch de dien sten kunnen beluisteren. Vele ander gemeenteleden hebben een dienst die hen heeft aange sproken nog eens kunnen ho ren. Ook op deze wijze mocht jaar in jaar uit gezaaid worden', aldus voorzitter H.J. Hagen van de kerkvoogdij. In totaal heeft de Waddinx- veense zo’n 61.500 bandjes ge kopieerd en werd netto 87.500 nemen en kopiëren van kerk diensten) en de ander met de verkoop van de cassetteband jes. WADDINXVEEN - Veilig de winter in. Dat geldt ook voor Waddinxveen. Het gemeentelijk wagenpark heeft dan ook een verjon ging ondergaan. Dit jaar zijn er vier auto’s en een grafdel ver aangeschaft, leder jaar wordt er een gedeelte van het wagenmpark van de ge meente vervangen. Dit jaar mocht er voor een bedrag van 450.000 gulden vervan gen worden; de uitgaven be droegen 425.000 gulden. Voor dat bedrag zijn er vier auto’s, een trekker en een grafdelver aangeschaft. Twee van de auto’s zijn ingericht met een ladensysteem. De andere twee zijn snelbelbus- sen; één ervan heeft een speciaal kiepsysteem en is geschikt voor bijvoorbeeld bladzuigen. De aangeschafte grafdelver voldoet aan de nieuwste ARBO-richtlijnen. De nieuwe trekker is multi functioneel. Hij wordt ge bruikt voor het onderhoud van sportvelden en kan ook kanten maaien. Bij snoei- werk kan er een houtver- snipperaar achter geplaatst worden en in de winter doet hij dienst als sneeuw schuiver. Ook één van de vier sneeuwstrooiers is ver nieuwd; deze wordt ge plaatst op een al in gemeen telijk bezit zijnde auto. Met deze nieuwe aanwinsten kunnen de gemeente en haar personeel veilig de win ter in om de bewoners weer goed van dienst te kunnen zijn. bespreking van het beleidsplan 2000-2003 bekend werd, zet dit beeld zich voort. Met name de verhouding personele lasten ten opzichte van de kosten van een product zijn niet duidelijk. De personeelskosten van de laten leiden door beginselen van zorgvuldigheid en voorzichtig heid, zodat er geen commerciële risico’s worden gelopen. Een en ander is trouwens ook bij raads besluit van 17 december 1998 vastgelegd. De gemeenteraad heeft daarbij bepaald aan welke banken en publieke lichamen overtollig kasgeld mag worden uitgeleend. In de beantwoording van de schriftelijke vragen geven Burgemeester en Wethouders aan dat de gemeente in het ver leden gelden heeft geleend con form de door de gemeenteraad afgegeven machtiging. Onder schreven wordt echter de me ning van het WD-raadslid dat het geen taak van de gemeente is om gelden door te lenen en hierop een zeker risico dan wel winst te boeken. ‘De gemeente is geen commerciële bank en moet dit met gemeenschapsgel den ook niet nastreven. Hier voor zijn andere instellingen, die onder toezicht staan van de Ne- GOUDA/WADDINXVEEN - De afdeling Gouda en Reeuwijk van de vereniging Veilig Verkeer Nederland (WN) gaat weer vrijwillige rijvaardigheidsritten voor 50-plussers houden. Met een ervaren ritadviseur wordt in de eigen auto van de deelne mer de rijvaardigheid in de praktijk onder de loep genomen om iedereen zo lang mogelijk mobiel te houden. De rijvaardigheidsrit bestaat uit een theorie- en een praktijkge deelte. De kennis van de ver keersregels komt naar eigen keuze op maandagmiddag 27 septembert of dinsdagmiddag 28 september in zalencentrum ’De Brug’ in Reeuwijk aan bod. Woensdag 29 september wordt de praktijkrit gehouden. Voor aanmeldingen kan men zich op geven bij het secretariaat van WN-Gouda-Reeuwijk, Willens plein 109, 2807 PA Gouda. voor mij duidelijk dat het in Waddinxveen dus niet mogelijk is om naast gemeenteraadslid ook als ondernemer actief te zijn voor de belangenvereniging van de plaatselijke midden stand’. Overigens blijft het voor Henk de Bas onduidelijk waar om deze zaken niet samen zou den kunnen gaan, zolang hij over de centrumontwikkelingen niet WADDINXVEEN - Waddinx veen neeft er twee ambtenaren van de burgerlijke stand bij. Zo is mevrouw B. Bruinooge in haar functie als medewerkster dienstverlening Publiekszaken benoemd als ambtenaar van de burgerlijke stand, evenals de heer J.H.E.M. Smeets in zijn functie als plaatsvervangend af- delingshoofd Publiekszaken. ’Niet voldoende objectief, be langenverstrengeling, dubbele- petten postitie e.d. zijn geluiden die dan al snel klinken’, heeft Henk de Bas ervaren, zo schrijft hij aan burgemeester Fedde worden, was de ledenvergade ring positief over de nieuwe vi sie en over de mogelijkheden tot inspraak en informatie die clusie getrokken dat het college het college geboden heeft. Ten aanzien van de centrumontwik- keling kreeg de fractie een dui- komst doorgeschoven worden, delijke steun in de rug mee van De christen-democraten con cluderen dat in feite de financië le basis voor het collegepro gramma weggevallen. Daar komt nog bij dat de kosten voor het inhuren van derden schrikbarend hoog zijn. Bij de jaarrekening 1998, die pas na de reerve op -9 ton, terwijl dit minimaal een buffer van 3 miljoen gulden zou moe ten zijn. De WVG staat op een negatieve stand en moet weer op peil gebracht worden. me in de leeftijdscategorie van 0 Ook is het extra geld dat door tot 4-jarigen vindt de over dracht van waarden en normen plaats. Juist in verband met de overdracht van die waarden en normen is ook de kwaliteit van peuteropvang en onderwijs van essentieel belang. Theo Riet kerk hecht dan ook grote waar de aan betrokkenheid van de ouders bij de school. Als onder deel van de overdracht van waarden en normen zag hij het respect bijbrengen voor politie en andere gezagsdragers. Het CDA-Kamerlid betoogde dat dit een taak is voor overheid en ouders. Ouders in de over drachtelijke zin, de overheid bij rechtshandhaving, zorg voor de openbare veiligheid én handha ving. De stelling ‘criminele kin deren moeten vervolgd kunnen worden1, leverde veel discussie met de aanwezigen op. Theo Rietkerk was de mening toege daan dat bij criminele jongeren de ouders aangesproken moe ten worden op het gedrag van hun kind, maar strafvervolging op jongere leeftijd dan 12 jaar ligt erg moeilijk. Cor Barelds vertelde over het 12-project dat in samenspraak met het Openbaar Ministerie in Den Haag loopt, een novum in Ne derland. Ook kinderen jonger dan 12 jaar kunnen in aanmer king komen voor alternatieve straffen om hopelijk verder af glijden te voorkomen. Bij deze kinderen wordt naast de straf en de steun van de ouders altijd de hulp gevraagd van hulpverle ners. Naast de discussie over veiligheid werd een deel van de avond ingeruimd voor een poli- gulden op de rekening van de kerkvoogdij overgemaakt voor het werk binnen de gemeente. De werkzaamheden van Nel van Ringelenstein zijn inmiddels door twee andere lidmaten van de Centraal Hervormde Ge meente overgenomen. De kerkvoogdij heeft namelijk zal de werkgroep bodemonder- moeten vaststellen dat het zoek van werk voor één persoon een te grote belasting zou vormen. Zo gaat de één zich met het tech nische gedeelte bemoeien (op- seerd werd, lag de St. Victor- kerk th de polder Bloemendaal. De Gouwe maakte ter plaatse een flinke bocht en liep achter de kerk langs. tieke rondblik door de fractie voorzitter Dorenda Gerts. De christen-democraten maken zich grote zorgen over de finan ciële positie van de gemeente en hebben dit al kenbaar ge- WADDINXVEEN - De Wad- dinxveense mevrouw N. van Ringelenstein-Borman (Beetho venlaan) heeft van het hoofdbe stuur van de Vereniging van Kerkvoogdijen in de Neder landse Hervormde Kerk het draaginsigne in zilver toege kend gekregen. Deze onder scheiding met bijbehorende oorkonde kreeg zij voor haar met veel toewijding gedane vrijwilligerswerk gedurende meer dan 25 jaar, waaraan deze zomer officieel een einde is ge komen. Nel van Ringelenstein verzorg de een kwart eeuw lang het op- WADDINXVEEN - Komende zaterdag is het weer Open Mo numentendag in heel Nederland en dus ook in Waddinxveen. Het thema van dit jaar is ’Monu mentaal Groen’. In het Gouwe- dorp zullen op Open Monu mentendag van tien tot vier uur zijn geopend de hervormde Brugkerk aan de Kerkweg-Oost en de rooms-katholieke St. Vic- torkerk aan de Zuidkade. Het publiek kan er volop rondkijken. De Brugkerk dateert van 1838 en is een officieel rijksmonu- ment, evenals trouwens de Re monstrantse Kerk aan de Zuid kade, maar die is niet open. De St. Victorkerk is dat nog niet, maar daar wordt aan ge werkt. De Vereniging Histo risch Genootschap Waddinx veen is zaterdag in beide kerken aanwezig. In de St. Victorkerk Voor het realiseren van de gemeentelijke cen- l trumvisie in het ge- k bied tussen de huidi- B ge Passage en het B Brugcentrum zal B ook noodzakelijke B grondverwerving B moeten plaats B vinden, zo staat B in de intentie- B verklaring. Eén B van de bedrijven B die voor uitplaat- B sing in aanmerking B komt is bijvoorbeeld V autobedrijf Boon- F stoppel aan de Oran jelaan. (Foto; Sjoak Noteboom). WADDINXVEEN - Zaterdag 25 september van negen tot vier uur worden op het bedrij venterrein Coenecoop in Waddinxveen de jaarlijkse brandweerwedstrijden gehou den. Daarnaast zijn er allerlei kramen op het gebied van vei ligheid en (brand)preventie. Tien gemeenten uit de omge ving van Gouda strijden die dag om de beker, die wordt uitge reikt aan het beste brandweer corps in de omgeving. Deze spectaculaire wedstrijden gaan vergezeld van allerlei, soms adembenemende neven activiteiten op het gebied van veiligheid en (brand)preventie. De vrijwillige brandweer houdt eveneens een open dag op deze laatste zaterdag van de maand. De locale volksvertegenwoordi ger en ondernemer schrijft dat dinsdag 7 september in een brief aan burgemeester Fedde Jonk man, voorzitter van de gemeen- voorkeurstemmen’, laat Henk de Bas nog weten. Vanwege zijn bestuurslidmaat- namens de PCW het woord Henk de Bas het niet fair te vin- schap van de Ondernemers den dat hij zowel in het zakenle- Vereniging Waddinxveen schijnt ven als ook in de politiek niet de gelegenheid krijgt om kritiek op zijn persoon te kunnen weerleg- gaat over de op dit moment lo gen, omdat niet precies te ach- pende discussie over de cen- terhalen valt waar die geluiden trumontwikkelingen. vandaan komen. ’Nu lijkt opstappen wellicht een goedkope oplossing, het was voor mij echter heus niet zo eenvoudig. Maar ik denk dat ik op deze manier straks voor de plaatselijke ondernemers wel- Jonkman, licht meer kan betekenen dan dat ik (zwijgend) in de raad zou blijven zitten’. ’Voor de goede king tot de centrumontwikkelin- orde, vorig jaar bij de raadsver- gen in het geding kwam, was WADDINXVEEN - De Wad- dinxveense gemeenteraad gaat donderdagavond 9 september belangrijke nieuwe stappen zetten op weg naar een nieuw IDe Ondernemers Vereni- centrum, dat tussen de huidi ge Passage en het brugcen trum een soort ’uitgesmeerde’ derschrijven de centrumvisie Passage gaat worden. Om de nieuwe stappen kracht bij te zetten is een intentie verklaring opgesteld, die zal worden ondertekend door voorzitter G. van Ringelen stein van de Ondernemers Vereniging Waddinxveen (OVW), W. Persy en ir.drs. M. van Middelkoop namens de Passage Combinatie Waddjnx- veen (projectontwikkelaars) en Waddinxveens burgemees ter F. Jonkman. Hierbij is in aanmerking geno men dat: - de projectontwikkelaar plan nen heeft ontwikkeld voor de herontwikkeling van het be staande winkelcentrum De Passage tot de Nieuwe Passa ge en daarvoor een bouwver gunning heeft aangevraagd bij de gemeente; - de gemeente de gevraagde bouwvergunning op 10 febru ari 1998 heeft verleend; - de president van de arrondi- sementsrechtbank, sector Be stuursrecht op 14 mei 1998 een voorlopige voorziening heeft getroffen door de bouw vergunning te schorsen; - de gemeente mede in ver band met het vorenstaande een centrumvisie heeft ont wikkeld voor een volwaardig, autoluw en deels autovrij cen trum; - de gemeente de komende tijd deze visie wil uitdragen teneinde het noodzakelijk ge achte draagvlak voor en de haalbaarheid van deze visie te onderzoeken; - de gemeente deze visie in sa menwerking met de project ontwikkelaar, Ondernemers Vereniging Waddinxveen en belanghebbenden zal uitwer ken tot een integraal plan voor het centrum van Wad dinxveen; - de realisering van de Nieuwe Passage de eerste fase van het nieuwe centrumplan zal zijn. 2. Partijen zullen in onderling overleg bezien in hoeverre een aanpassing (overbrenging van winkels van de Nieuwe Passage naar het gebied tussen de Passage en de Gouwebou- levard) van het huidige bouw plan voor de Nieuwe Passage, gelet op een evenwichtige brancheverdeling tussen de Nieuwe Passage en het zoge naamde Middengebied, haal baar is. Partijen zullen met el- 5. De gemeente zal zich in spannen om de op hoofdlijnen aangegeven verkeersstructuur welke voor de realisering van de centrumvisie een voor waarde is, uit te werken en na het vereiste overleg met be langengroepen, bewoners en bedrijven feitelijk te realise ren. De bereikbaarheid van het centrumgebied is rand voorwaarde. De gemeente zal er op toezien, dat in de plan- WADDINXVEEN - De gemeen te Waddinxveen gaat dit najaar stappen zetten in het ontwikke len van een goed treasurybeleid (kasbeheer). Op dit moment zijn verkennende gesprekken met de Bank Nederlandse Gemeen ten (BNG) gaande om na te gaan wat deze bank op het gebied van treasurybeleid voor Waddinx veen kan betekenen. De nieuwe afdeling Controlling van de Staf- sector Ondersteuning in het ge meentehuis houdt zich hiermee bezig. Dit blijkt uit de zakelijke beantwoording van de vijf schrif telijke vragen van WD-gemeen- teraadslid Peter de Vries over een eventuele ’bankiersrol’ van de bestuurders aan het Raad huisplein. Dit naar aanleiding van de ’bankiersrol’ van de provincie Zuid-Holland. In de antwoorden onderschrijft het college de stel ling dat ook lagere overheden bij de uitzetting van (tijdelijk) over tollige kasgelden zich in haar tre asurybeleid uitsluitend moeten De Waddinxveense mevrouw Nel van Ringelenstein-Borman kreeg de zilveren draag insigne met oorkonde van de Vereniging van Kerkvoogdijen in de Nederlandse Her vormde Kerk voor het gedurende een kwart eeuw opnemen, kopiëren en verkopen van cassettebandjes met kerkdiensten. (Foto: Sjoak Noteboom). voert in vergaderingen van de betreffende raadscommissies en in de gemeenteraad. Om de PCW-fractie echter niet verder in verlegenheid te brengen en om iedere schijn van niet juist handelen op voorhand te voor komen heeft Henk de Bas beslo ten per direct zijn raadslidmaat schap te beëindigen, daarbij alle leden van de gemeenteraad van harte Gods zegen toewensend. Dit alles betekent dat hij dus ook de belangrijke gemeente raadsvergadering van donder dagavond 9 september over de centrumontwikkelingen niet meer zal meemaken. WADDINXVEEN - Tijdens de woensdagavond I september gehouden algemene ledenver gadering van het CDA over vei ligheid heeft naast Tweede-Ka- merlid Theo Rietkerk ook de uitvoerend dienstchef bij de po- maakt bij de bespreking van het litie Cor Barelds acte de pré- beleidsplan 2000-2003. Zo staat gemeente zouden dus te hoog sence gegeven. In zijn inleiding de algemene reerve op -9 ton, kunnen zijn. Bij de behandeling benadrukte Theo Rietkerk dat terwijl dit minimaal een buffer van de begroting 2000 komend ook in het kader van de veilig- van 3 miljoen gulden zou moe- najaar zal de CDA-fractie grote heid ouders de eerstverant- ten zijn. De WVG staat op een aandacht vragen voor de finan- woordelijke zijn bij de opvoe- negatieve stand en moet weer ciële positie van de gemeente, ding van hun kinderen. Met na- op peil gebracht worden. Een ander punt van discussie was de nieuwe centrumvisie. Naast de vele onduidelijkheden die er nog zijn en die nader uit- moedebeleid geschrapt. Grote gewerkt en uitgelegd moeten zorgen maakt de fractie zich ook over de broodnodige re serve onderhoud wegen en straten. Het CDA heeft de con- 4

Weekblad voor Waddinxveen | 1999 | | pagina 21