Wortels Werelddierendag reiken tot diep in de middeleeuwen Gevraagd: mensenfluisteraar AAN TAFEL Weeskonijnen gered van wisse dood LI/ FAUNALAND I wtr?'dd'er- eei voor u «SS ^Natuurlijk voor dieren '1 3e b°n Fanny 5 1 TOP TIEN VAN DIERENCADEAUS VERWEN UW DIER OP DE ERKENDE MANIER I. Collecte voor Dieren- LAAT ZE NU MAAR j ontvang bij nm aanschaf van twee y PUIK Specials verpakkingen een unieke PLACEMAT I tr speelgoei 100 kauwstaafjes 2,50 Pet's Place Boskoop Uw erkende dierenspeciaalzaak - Koninginneweg 14- tel. (0172) 23 06 56 n i huisdier. bescherming I Hg PLACE 1 El verig, maar wie Hempfling of een andere fluiste raar ooit in actie heeft gezien, stond ongetwij feld versteld van het effect. Een paard dat als zenuwpees door het leven gaat en al schrikt van zijn eigen schaduw (letterlijk), wordt binnen vijf minuten een trouw discipel van de fluisteraar, zonder gebruik van zweep, sporen of andere werktuigen. Slechts lichaamstaal is voldoende gegaan naar een poppenflesje, maar dat was veel te groot voor die kleine bek- kies! Uiteindelijk heb ik bij een dieren winkel een zuigflesje kunnen kopen dat geschikt was.” Het voeden kon beginnen. Het aantal keren dat Inge met de duimgrote, kale mormeltjes in de weer was lag de eerste veertien dagen op vijf per etmaal. Het kostte haar zeker anderhalf uur per voe ding om alle zes de konijntjes aan bod te laten komen. Op de videofilm die Paul in de eerste week heeft gemaakt, is goed te zien hoe fragiel de beestjes zijn, en hoe lastig het aanvankelijk was ze te laten drinken. Inge houdt ze in de palm van haar linkerhand, omgekeerd op hun rug- Arie Rens (Arie Rens is onder meer auteur van het boek ‘Het Regiment Huzaren Prins Alexander’ waaraan hij bovenstaand verhaal ook heeft ontleend.) Inge Lieman heeft een nest jonge konijnen van de dood gered. (Foto.Waher Planije) In de jaren dertig diende mijn groot vader als wachtmeester bij het derde regiment huzaren in Den Haag. Toen ik als kind bij hem op schoot zat, vertelde hij wel eens uit die tijd. Wat mijn prille kinderziel heeft geraakt, was het verhaal over de regimentshond Fanny. In 1938 verhuisde het regiment naar de pas gereed gekomen Nieuwe Alexander kazerne aan de Van Alkemade-laan. Voor de laatste maal in de lange geschiedenis van de oude Alexanderkazerne stond het regi ment daar aangetreden; in veldtenue met volle bepakking, de standaard- wacht met standaard ingetreden, de muziek voorop en... Fanny. Fanny was omstreeks 192 7 zomaar komen aanlopen. Het hondje sliep vanaf de eerste dag in het wachtver- blijf. Daar was altijd één warme stro zak vrij. Als de post van het geweer afgelost werd, moest er natuurlijk wel gewisseld worden, want de huza ren namen hun eigen strozak mee als ze op wacht kwamen. Fanny was de enige bereden regimentshond in de geschiedenis van de Nederlandse cavalerie. Als er uitgerukt werd, ging Fanny altijd mee, maar na een tijdje konden de korte hondenpootjes het toch niet meer bijbenen. Overste Diemont had daarom, kort nadat hij op I januari 1931 commandant van het derde halfregiment was geworden, bepaald dat wanneer Fanny achterop dreigde te raken, de achterste ruiter zich over de kleine hond moest ontfermen en haar voor zich op het zadel moest nemen. De ruiter moest daartoe eerst afstijgen, daarna de hond zien te pakken zon der dat zijn paard achter de ande ren aanging de hond voor op het zadel zetten en vervolgens weer opstijgen. Dat was nogal omslachtig en het verliep dan ook niet altijd even goed. Fanny had op een gege ven moment zelf een systeem bedacht om snel en zonder veel omslag op het paard te komen. Als ze moe werd kefte ze een keer, ging naast het paard van de achterste ruiter lopen en als die omlaag keek sprong zij omhoog. De huzaar greep Fanny dan in het nekvel en zette haar voor zich op de zadeltassen, waar het voor een vermoeide hond goed toeven was. Als Fanny zich dan na een half uur weer goed uitgerust voelde, keek ze de ruiter aan en kefte een keer. Dat was dan het sein om haar weer op de begane grond te laten zakken. Na bijna elf jaar trouwe dienst bij het regiment heeft Fanny de geest gegeven en werd zij naast de wacht begraven. Op het grafsteentje stond:'Hier rust de regi mentshond Fanny’. Dat Fanny maan den na haar dood nog altijd een heel grote plaats innam in de ruwe huzarenharten, bleek wel tijdens de verhuizing naar de kazerne aan de Van Alkemadelaan. Fanny was weer opgegraven en lag in een keurig gelakt kistje op een door twee paar den getrokken wagen. Het steentje ernaast Op de Nieuwe Alexanderkazerne aangekomen werd het regiment in carré opge steld. Met de sabels gepresenteerd werd Fanny in het nieuwe grafje naast de wacht gelegd. Daarna kon de troep inrukken en de nieuwe gebouwen betrekken. Soms denk je dat er inderdaad een goeie oude tijd heeft bestaan. Brederolaan 10 WADDINXVEEN - ,WWW.FAUNALAND.NL - TEL. (0182) 64 01 41 S C f c h ting Dierbaar UW DIERENSPECIAALZAAK Op 4 oktober is het feest voor onze huisdieren. Bello, Felix, Pietje en al die andere huisgenoten worden op die dag eens extra verwend. Maar wat zijn nu de meest populaire cadeautjes voor onze trouwe vrienden? Uw weekblad informeerde bij diverse dierenspeciaalzaken en maakte een Top Tien met favo riete dierengeschenken. ander aan te moeten dikken, en al snel ontstonden verschillen de legendes: halfbevroren bijen zochten voedsel bij Franciscus, in zijn nabijheid werden wilde dieren zo mak als lammetjes, nachtegalen zongen speciaal voor hem hun mooiste lied. De Italiaan stierf op 54-jarige leeftijd en werd op 4 oktober I226 begraven in zijn geboor teplaats. Om het leven van Franciscus te gedenken, doopte de Rooms Katholieke Kerk deze dag om tot ’kerkelijke feestdag’. Later kreeg het memorabele etmaal ook betekenis voor niet-gelovigen, want mondiaal viert men nu Werelddierendag op 4 oktober. ogen op zijn tegenspeelster dan op zijn harige de enige medische patiënt gevestigd hield. In de echte wereld heeft met name Klaus Hempfling zijn sporen verdiend in het fluistervak. Het uitgangspunt bij het natuurlijk paardrijden is het gebruik van paar- om met het paard te communiceren in plaats van het paard mensentaal aan te leren. Op het eerste gezicht lijkt dit wellicht wat zwe- Door Janneke van Dijk Wanneer van een nest pasge boren konijntjes de moeder overlijdt, is er voor de klein tjes meestal weinig hoop meer. Dat het met veel geduld en toewijding mogelijk is om ze te voeden tot op de dag dat ze in staat zijn zelfstandig te eten, bewees Inge Lieman. Zij kreeg een verweesd zestal van nauwelijks twee dagen oud let terlijk in de schoot geworpen. „Mijn schoonvader belde drie weken geleden en vertelde dat zijn konijn, dat net de dag ervoor had geworpen, dood in haar hok lag. Hij ging ervan uit dat de jonkies ook wel snel zouden sterven, want ze sprongen bijna boven het hok uit van de honger”, vertelt Inge. De dierenliefhebster en eigenares van vijf katten, vier konijnen en een dwergpincher wilde dat niet zomaar laten gebeuren. Samen met haar man Paul is ze de volgende dag het nestje gaan halen. „We hadden een injectiespuit met volle melk meegenomen, en daarmee hebben we direct een paar druppeltjes in de snuitjes gespoten. Gewone melk, want we wisten niet beter! Pas thuis zijn we eens in boekjes over verzorging van konijnen gaan bladeren, en hebben we de dierenarts gevraagd wat we het beste konden doen.” De informatie uit de boekjes was weinig bemoedigend. Inge las een passage waarin de auteur een ’uniek geval’ beschreef van een nestje van tien dagen oud dat door mensenhan den was grootgebracht. Het recept voor de beste konijnenmelk bleek te bestaan uit: melkpoeder voor baby’s, zonnebloemolie en water. Vervolgens moest worden uitgezocht op welke manier de voeding toegediend kon worden. Inge: „Met een injectiespuit geef je snel te veel. Door ze zelf te laten drin ken, kun je beter beoordelen hoeveel ze echt nodig hebben. Ik ben eerst op zoek om hem als een hondje te laten volgen langs de meest verschrikkelijke obstakels. Interessant hierbij is het gedrag van de eigenaar van het paard. Want stiekem zit daar vaak het probleem. Schrikt het paard van zijn eigen scha duw? Waarschijnlijk heeft zijn baasje ooit ver wacht dat hij zou schrikken van zijn schaduw, hem vervolgens overdreven gerustgesteld en daarmee het paard geleerd dat zo’n schaduw heel eng is. Waardoor bij het paard de eerstvol gende keer zijn haren rechtovereind gaan staan. Uiteindelijk komt dan een paardenfluisteraar eraan te pas om het paard weer te leren dat zo’n schaduw helemaal niet eng is. Kortom, een hoop ellende kan voorkomen worden door het gedrag van het paardenbaasje eens onder de loep te nemen. Wellicht in de persoon van een ’mensenfluisteraar’? Natuurlijk ligt hier een taak bij de maneges, ten slotte worden daar (toekomstige) paardenbe- zitters opgeleid in het communiceren met hun viervoeters. Maar ook ruiters en amazones zelf zijn verantwoordelijk voor hun kennis van het omgaan met paarden.Voldoende ervaring in het berijden en verzorgen van een paard is nog het minste. De echte liefhebber zal zich ook verdie pen in de paardenpsyche. Het is tenslotte altijd leuker om in een goede harmonie met elkaar om te gaan dan om met louter zweep en spoor vooruit te komen. Een aanrader voor iedere ’wannabe’ fluisteraar - of ruiter en amazone die gewoon meer over een goede verstandhouding tussen paard en mens wil weten- is het boek van Klaus F. Hempfling, getiteld ’Natuurlijk paardrijden’ (fl. 49,50) en de bijbehorende video ’Lichaamstaal; een brug tussen mens en paard’ (fl. 55,-). getjes. „Ik had echt het gevoel dat ik het er in moest proppen bij ze”, lacht ze bij het terugkij ken. „Ik wist nog helemaal niet hoeveel ze moesten hebben en deed maar wat.” Een moederkonijn helpt de spijs vertering van haar jongen een handje door, na de voedingen, de buikjes te likken. Surrogaat moe der Inge imiteert dit gedrag, en masseert de kleintjes na de maaltijd nog even licht met de wijsvinger. Daarna worden ze, dicht tegen elkaar aan, tussen het stro in hun hok gelegd. Het onderkomen staat in de huiska mer, en moet dagelijks worden verschoond. Al met al een arbeidsintensieve klus, waarmee enorm veel tijd gemoeid is. Maar Inge doet het met het grootste plezier. „Paul heeft ook wel eens geprobeerd ze te drinken te geven, maar dat accepteerden ze niet! Blijkbaar beschouwen ze mij als hun moeder, en herken nen ze mij aan de geur.” Inge heeft een overzichtelijk schema gemaakt, waarop ze het de gewichten dagelijks noteert. Een van de gewichtstabellen is vanaf dag veertien niet meer ingevuld. „De kleinste van de zes heeft het niet gered, dat verwachtte ik van het begin af aan al”, zegt Inge zakelijk. „Dat hoort er nu eenmaal bij, de moeder zou het jong waarschijnlijk zelf al hebben doodgebe ten.” De konijntjes zijn nu drie weken oud. Inge denkt nog een week of vier door te moeten gaan met het aanbieden van flesvoeding. Daarna gaat ze over op groenvoer en konijnenkorrels en worden de dieren uit elkaar gehaald. Door de speciale band die Inge met het nestje heeft opge bouwd, hoopt ze de konijntjes te kun nen plaatsen bij vrienden en bekenden. „Het liefst zou ik ze allemaal houden, maar helaas is ons huis is al vol genoeg met beesten. Zeker eentje blijft bij mij en ik ben er al drie kwijt. Ik moet zeker weten dat ze goed terechtkomen.” Franciscus had niet alleen aan dacht voor het menselijk geslacht, maar voor de hele schepping van zijn God. „leder schepsel dat hulp nodig heeft, kan daarop rekenen wanneer het tot ons komt”, sprak hij uit. Ook dieren vonden zodoende een beschermheer in de Zuid- Europeaan. Het ging zelfs zover, dat de katholiek eens opkwam voor een vraatzuchtige wolf in de buurt van Gubbio. Kudden schapen in de omgeving wer den regelmatig aangevallen De wortels van Werelddierendag reiken tot diep in de Middeleeuwen. Aan het einde van de twaalfde eeuw werd in de Italiaanse plaats Assisi misschien wel ’s werelds bekendste dierenvriend geboren: Franciscus van Assisi. Tijdens zijn leven bekeerde hij zich tot het christelijk geloof en probeerde daarom te leven zoals Jezus Christus dat deed - met bewogenheid voor de zwakke mens. Op deze leest is later ook de Franciscaanse Broederorde geschoeid, die zich toelegde op zorg voor de armen en minder bedeelden in de samenleving. door het roofdier en de plaat selijke bevolking was eropuit het beest te doden. Maar de kloosterbroeder pleitte ervoor de wolf te voeden in plaats van het dier te straffen. „Uiteindelijk wordt dit schep sel gedreven door ongestilde honger”, verklaarde Franciscus. Sommigen meenden een en u r-T. OnweerstMnboor speelgoed row de ito). In diverse uitvoeringen du bij Fouadond per stuk voor Hm DIERENDA G SOh I rrood stTek' jSb» j* 1. een vishengel met een speeltje voor de kat; 2. een piepbeest voor de hond; 3. vruchten- en honingsnoepjes voor vogels en knaagdieren; 4. een varkensoor om op te kauwen voor de hond; 5. een schommel voor de parkiet; 6. een hamsterboi; 7. zalmsnoepjes voor de kat; 8. een kauwtouw voor de hond; 9. een tel raam voor de parkiet; 10. larfjes voor de vissen. r Dit is natuurHjk^maar een greep :uit het enorme aanbod dat u bij de diet’speciaalzaak vindt Ga er dit weekeinde nog even langs en geef ook uw huisdier een extraatje op Werelddierendag. ’Achter meer activeren en voor iets begrenzen, zodat -ie over zijn rug komt en je hem beter kunt bedienen.’Vermoedelijk zal slechts bij een beperkt deel van de lezers een lichtje opgaan bij deze tekst. En deze kleine groep heeft het voor waar niet makkelijk als zij vertellen dat hun hobby paardrijden is. Was het heel vroeger ont zettend nuttig om er bedreven in te zijn, en daarna dan tenminste nog een statussymbool, tegenwoordig is deze hobby alleen voor kleine meisjes met olijke vlechten acceptabel. Dat je als volwassen mens plezier beleeft aan dat gehobbel, is voor velen onbegrijpelijk en zelfs licht lachwekkend. Opmerkelijk, want het aantal volwassenen dat begint met paardrijden neemt nog altijd toe. De stress van alledag kan voor even worden vergeten als je vanaf een paardenrug de wereld bekijkt. Dat de één al moeite genoeg heeft om op die paardenrug te blijven, en de ander nastreeft een volgende Anky van Grunsven te worden, dat is dan om het even. In dit licht is het logisch dat dit edele dier, nog altijd goedkoper dan de psychiater, in de watten wordt gelegd. En dan gaat het niet om de roze Bij natuurlijk paardrijden draait om een diervriendelijke en natuurlijke verstandhou- bandages (wikkels om het been) of de vlechtjes ding tussen mens en paard, waarbij het paard zonder werktuigen van de dominantie in de manen waarmee kleine meisjes hun groot van de mens wordt overtuigd. Lichaamstaal van mens en paard speelt hierin een uitgevallen knuffeldier verwennen. Het gaat hier belangrijke rol. (Foto: llona Willebrandt) om de toenemende zorg voor het paard. Fysiotherapeuten, magnetiseurs, krakers: de veearts is ai lang niet meer vraagbaak waar de paardenbezitter terecht kan. Maar daarnaast en vooral draait het om de trend ’natuurlijk paardrijden’. De film ’The Horse Whisperer’ (De Paardenfluisteraar) heeft dentaal dit verschijnsel bij het grote publiek bekend gemaakt, hoewel Robert Redford vaker zijn Ter gelegenheid van Werelddierendag houdt de Dierenbescher-ming, haar jaarlijkse collecte van 4 tot en met 9 oktober. Vrijwilligers van 132 afde lingen gaan in heel Nederland van huis tot huis. We weten allemaal dat dieren het niet echt goed hebben in Nederland. Denk maar eens aan de bioindustrie, de nertsen fokkerijen, de dieren die worden gebruikt als proef konijn of mogelijke orgaan donor... Het zijn misstan den waar de Dieren bescherming vol vuur tegen strijdt. Ook bij u in de buurt komt u ongetwij feld voorbeelden van die renleed tegen. De vele zwerfkatten bijvoorbeeld, of verwaarloosde schapen die kreupel op een kaal veldje staan. En wat denkt u van de overvolle asielen? Met de lokale problemen houden de plaatselijke afdelingen van de Dierenbescherming zich bezig. Dat kost (natuurlijk) geld. Daarom komen de medewerkers ook dit jaar weer langs. Met het opge haalde geld kunnen de plaatselijke afdelingen een dierenambulance laten rij den, zwerfdieren opvangen in de asielen en allerlei lokale (protest)acties orga niseren. Wilt u een handje helpen? Doe dan tussen 3 en 9 oktober mee aan de collecte. Niet alleen door geld te geven maar ook door een uurtje met de collectebus te lopen. Meld u aan bij de afdeling in uw woonplaats. Daar kan men uw hulp goed gebruiken.

Weekblad voor Waddinxveen | 1999 | | pagina 21