I Hosanna oogst lof met concert 1 W öKS,. 0^1 Interessante cursussen voor boomkwekers historisch perspectief Sierteeltsector LJ serieus aan de slag met internet O 1 e W-i - jpos* Alarm voor valse meeldauw in rozenkwekerij VERMEER BAKKENES Van Romeinen tot hightech Water in Nu Goede palletboxen uit voorraad leverbaar met of zonder H staalband LOONBEDRIJF J.H. BOEVÉ staat geheel tot uw dienst VOOR AL UW SPIT- EN FREESWERK L t i T& 77 7-7 i Kantoor Uiterlijke inleverdatum: dinsdagochtend 10.00 uur PAGINA 3 A GOUWE KOERIER Geen ontvangen? BEL SNEL! 1 |handelsondernemng f.n. fase b.v. verkoop tuinbenodigdheden In bezit van B/C/E-rijbewijs, chauffeursdiploma ADR Freelance chauffeur biedt zich aan voor loonwerk H. van der Smit Aanhangwagens GOUWE KOERIER Oppotbedrijf Vermeer Bakkenes is er voor al uw machinale oppotwerkzaamheden. Ons handelsmerk is netheid, efficiëntie en gepaste snelheid. Onze werkzaamheden bestaan uit de volgende onderdelen: MAASDIJK TEL/FAX: (0174) 512198 AUTOTEL: (06) 54962279 Telefoon Fax Potten vullen vanaf 7 cm. t/m 24 cm./5ltr. Potplanten, perkgoed, boomkwekerij producten. Potten uitzetten op de grond of in de trays. Pootmateriaal verzorgen aan de oppotmachine. Schoonmaken van uw betonpad/grondbunker. ƒ0,76 per mm ƒ0,90 per mm Zijde 30 2771 EN Boskoop (0172) 21 66 54 (0172) 21 21 68 Bel vrijblijvend: (06) 51 98 60 99 Bel 0172- 21 66 54 HOOGENDIJK AUTO’S REEUWIJK gespecialiseerd in: (0180) 63 15 28 - Dahliastraat 27 2761 HB Zevenhuizen (Z.H.) autotelefoon: (06) 543 060 71 7 Weekblad voor de Boomkwekerij De Boomkweker (breedte per kolom 46 mm) Advertentietarieven Vraag- en aanbodadvertenties Voor bomen en/of planten: Advertenties 1,5 x het mm-tarief: Contracten op aanvraag TE KOOP: PALLETBOXEN 30,- excl. BTW Franco geleverd. Afm. 100-120-90 J.H. Miltenburg Beusichemseweg 14 Houten Tel. (030) 637 20 47 Fax (030) 637 60 37 WOENSDAG 10 NOVEMBER 1999 St JT 7 x -at. - i ■^1 F Door E. van der Most BOSKOOP - ‘ff (0172) 210106/619119 Het gemengd koor van Hosanna, vrijdagavond in de Hervormde kerk. (Foto.A. Fioole) V 1 VERKOOP VAN ALLE TYPES (OPEN EN GESLOTEN) ONDERHOUD EN REPARATIE VERHUUR ONDERDELEN EN COMPONENTEN SPECIAALS 0UW De Romeinen, als eerste bewoners van het latere Alphen, bouwden hun fort (castellum) op een plaats die voor de onbedijkte rivier vrij wel onbereikbaar was. De In de serie Water Natuur lijk besteedt het IVN afdeling Alphen aan den Rijn en omstreken de komende tijd aandacht aan water in deze omge ving. In de eerste afdeling gaat het over de historie. Hoe zijn we in de loop der eeuwen aan ons drinkwater gekomen? kelijk liepen de grote steden hierin voorop. Een oplossing werd gevonden in de aanleg van drinkwaterleidingen en het oppompen van drinkwa ter van grote diepte (10 tot 80 meter beneden het maai- veld). In Alphen werd hier voor aan de Hoorn nummer 9 een drinkwaterbedrijf opge richt. In 1905 werd hier een watertoren gebouwd, in ver band met uitbreiding van het leidingnet in 1911, gevolgd door een watertoren aan de Prins Hendrikstraat 92. Helaas heeft de toren aan de Hoorn in 1957 al weer het veld moe ten ruimen, terwijl de toren aan de Prins Hendrikstraat in 1972 gesloopt werd. De waterwinning in de Hoorn bleef echter nog in gebruik. De blauwe bordjes met de witte golfjes en de tekst ’waterwingebied’ zijn op dit moment nog te vinden op diverse plaatsen in Alphen aan den Rijn. Ze zullen echter spoedig verdwijnen, omdat de waterwinning recentelijk gestaakt is. De verontreini gingen in het water uit de Rijn zijn gedurende de laatste 90 jaar langzaam in de grond doorgedrongen en hebben inmiddels het pompstation bijna bereikt.Voor de bevol king heeft dit echter weinig gevolgen. Het drinkwater komt hier al weer bijna ’sinds E van der Most is milieukundige en archeoloog in dienst van een milieukundig onderzoeksbureau en lid van het bestuur van de Stichting Locale Agenda 2 Alphen aan den Rijn. De drink water- en afvalwaterproblema- tiek is een van de aandachts punten van de stichting. Vertegenwoordigers Jan v.d. Boogaard (0172) 57 55 09 Theo Fransen (0172) 21 85 52 Tlalph Erkelens (0172) 21 15 71 Edisonstraat 33 A 2811 EM Reeuwijk Tel. (0182) 39 46 05 mensenheugenis’ uit de kraan en zal dat waarschijnlijk nog lange tijd blijven doen.Toch zijn er veranderingen in aan tocht. Het 18e eeuwse regen- watersysteem wordt in een aantal nieuwbouwwijken in Nederland opnieuw geïntro duceerd als ’grijswatersys teem’ en dit heet met gepaste trots van tal van wethouders ’nieuw’ te zijn. Natuurlijk zijn er vele hightech aanpassingen aangebracht en is het water door diverse filtertechnieken zelfs tot echt drinkwater op te waarderen. Het belang van de grijswater systemen ligt echter niet zo zeer in het terugdringen van het gebruik van drinkwater en het stoppen van de verdro ging van natuurgebieden (in Limburg en Brabant speelt dat wel, maar in Zuid-Holland toch veel minder). Het pro bleem zit hem in het produ ceren van te veel water voor onze riolen. Door het vervan gen van een deel van het drinkwater door regenwater (grijs water) voor het spoelen van het toilet of het doen van de was, komt er uiteindelijk minder afvalwater in de riole ring. En zo draait het uiteinde lijk toch weer om het even wicht tussen drinkwater en afvalwater. Mazda pick-up In verkoop en reparaties door (iets) schoner, maar het ondiepe grondwater werd snel smeriger. Behalve de put ten die water onttrokken uit de watervoerende laag, kwa men er daarom ook kelders bij, waarin het regenwater van het dak werd opgeslagen. Dit water werd vervolgens met een pomp in de keuken naar boven gepompt. Sinds de industrialisatie in de 19e eeuw werd het water uit de Rijn steeds minder gebruikt als bron voor drink water. Het drinkwater werd nog wel uit putten en regen- waterkelders gehaald.Vanwe ge het ernstige gevaar van besmetting met allerlei ziek ten is in die tijd naar alterna tieven gezocht. Zoals gebrui- Parklaan 50 2771 GB Boskoop Tel.: (0172)21 70 40 Fax: (0172)21 64 58 E-mail: f.fase@tref.nl verhouding achter bleven bij die van de kwekers. Bij geen van de sites was er sprake van interactie. In veel gevallen werd volstaan met informatie die niets toevoegt vergeleken bij foldermateriaal. Pyramide is uitgekozen omdat er op een korte bondige manier getoond is, welke bedrijven in Pyramide gevestigd zijn. Door de bondig heid van deze site is de struc tuur bovendien er overzichte lijk. Tijdens de jurering bleek dat het bijhouden van een internet site nog niet zo eenvoudig is. Het succes van een website is van meer afhankelijk dan van techniek alleen. Als de site een maal in de lucht is begint het pas. Hoe zorg je ervoor dat er bezoekers komen, dat ze kun nen vinden wat ze zoeken en dat ze niet verdwalen binnen de navigatie van de site? Het is nog niet zo eenvoudig om een informatieve, actuele en inter nationale website te maken met een duidelijke navigatie. Toch heeft de vakjury van Bloe menveiling Holland kunnen constateren dat er binnen de sierteeltsector al serieus over de functie van internet wordt nagedacht. volle grond of containerteelt, leiding geven en marketing. Voor een groot aantal cursus sen is een zeer interessante Stotas-subsidie verkrijgbaar. Deze subsidie is via de bedrijfs vereniging in het leven geroe pen om werknemers te stimu leren zich bij te scholen. Daar naast biedt het volgen van cur sussen ondernemers een inte ressant fiscaal voordeel middels de regeling Scholingsaftrek. Kwekers die het cursusboekje len. Behalve dit onderzoek heeft de sectorcommissie nog twee projecten voor de rozen kwekerij goedgekeurd, namelijk een onderzoek naar de vitali teit en het afharden van rozen en de bestrijding van bladluis met geurstoffen. In totaal heeft de sectorcom missie van het PT elf projecten goedgekeurd. De overige pro jecten zijn: naamgeving van boomkwekerijgewassen, selec tie en introductie van boom kwekerijgewassen, maatnorme- ring van vaste planten in de volle grond, kwaliteitsnormen groencompost, de invloed van ammoniak, natuurvriendelijke slootkanten, innovatieve teelt- systemen voor bos- en haag- plantsoen en de beheersing van schimmelaantasting in pot- en containerteelt. Het grootste deel van deze projecten wordt uitgevoerd door het BPO. Het geld voor dit onderzoek komt uit de heffingen die de bedrijven gezamenlijk aan het PT betalen. Via de sectorcom missie beslissen vertegenwoor digers van de teelt- en handels- organisaties en vakbonden in de boomkwekerijsector over de besteding ervan. neerd om met orkestbegelei ding te worden uitgevoerd, maar voor een koor als Hosan na is dit vanuit kostenoogpunt echter niet zomaar te verwe zenlijken. Dankzij de goede orgelbegeleiding van Marijn Slappendel kon deze bekende compositie van Fauré toch op indrukwekkende wijze vertolkt worden. Het daarbij aangehou den tempo kwam de zuiverheid zonder meer ten goede. Wat opviel was de goede stemver- Vanwege het vervuilen van het oppervlaktewater werden de inwoners gedwongen om afvalkuilen te graven en hun afval daarin te gooien. Het de Romeinen deels afhankelijk oppervlaktewater bleef daar van water uit de Rijn. Met houten leidingen voerden zij het aan naar verzamelputten. In de Alphense Julianastraat zijn deze leidingen zo’n tien jaar geleden teruggevonden tijdens archeologisch onder zoek. Bovendien beschikten de Romeinen over gegraven waterputten, die geplaatst werden tot in de watervoe rende lagen op circa drie meter beneden het maaiveld. Deze waterputten werden opgebouwd uit afgedankte wijnvaten waar de bodems uitgehaald waren. Het grond water was destijds gewoon te drinken. In de Middeleeuwen (tot circa 1450) werd nog steeds gebruik gemaakt van het water uit de Rijn en het water dat uit waterputten gehaald werd. De watervoe rende laag bevond zich ook toen nog op circa drie meter beneden het maaiveld. In de 16e tot 19e eeuw werd het drinkwater steeds minder vaak uit de Rijn gehaald. Het water in de rivier werd viezer. Waterputten bleven nog wel in gebruik, al werd het vesting noemden zij Albaniana, gebruik daarvan ook minder, hetgeen mogelijk een verwij zing is naar het ’witte’ en toen ongetwijfeld nog schone water van de Rijn. Voor hun drinkwater waren BOSKOOP - Een groot aantal aanwezigen heeft in de Her vormde Kerk afgelopen vrijdag bijzonder genoten van het concert van het gemengd en dameskoor van Hosanna. De koren brachten een afwisselend programma op uitsteken de wijze ten gehore. NAALDWIJK - Dit jaar staat de stand van Bloemenveiling Holland op de Horti Fair in het teken van internet. Speciaal voor deze gelegenheid heeft een vakjury bestaande uit zes personen een tiental sites van kwekers en een tiental sites van kopers beoordeeld aan de hand van een aantal criteria. Er werd hierbij onder meer gelet op interactiviteit, internationale gerichtheid, vormgeving en actualiteit van de informatie. Zowel in de categorie kopers als in de categorie kwekers werden er drie prijzen toege kend. De winnaars van de eer ste prijs ontvingen uit handen van de vakjury een cursus web- commerce waarmee zij hun site ook in de toekomst kun nen blijven perfectioneren. Anthura BV en Pyramide kwa men als winnaars uit de bus. Anthura is uitgekozen omdat dit bedrijf goed weergeeft wat de bezoekers van de site kan verwachten. De navigatie is dui delijk, er wordt veel informatie gegeven en met name het onderdeel vraag en antwoord werd door de vakjury zeer gewaardeerd. Bij de sites van de handelaren werd de kantte kening geplaatst dat deze in De boomkwekerijsector laat een waarschuwingssysteem ontwikkelen voor valse meel dauw in rozenstruiken en - onderstammen. Zo’n systeem meldt wanneer het noodzake lijk is om te spuiten tegen deze schimmel. Het aantal bespuitin- gen kan op zo’n manier fors omlaag worden gebracht. Dit project is goedgekeurd door de Sectorcommissie Boomkweke rij van het Productschap Tuin bouw (PT). Het wordt uitge voerd door het Boomteelt Praktijkonderzoek (BPO). Bij het ontwikkelen van het waarschuwingssysteem maakt het BPO gebruik van de erva ringen die zijn opgedaan met echte meeldauw. Een grote groep rozenkwekers maakt hier inmiddels gebruik van, waardoor het aantal bespuitin- gen met ruim een derde is afge nomen. Omdat valse meeldauw anders reageert op verschillen de weersinvloeden is een eigen systeem noodzakelijk. Om valse meeldauw effectief te kunnen bestrijden, blijven bestrijdingsmiddelen noodza kelijk. Daarom wordt tegelij kertijd gewerkt aan de toetsing en toelating van nieuwe midde- een diepgaander inzicht willen in de mogelijkheden om de teeltomstandigheden op hun bedrijf te verbeteren, houdt DLV een cursus ’optimalisatie containerteelt’. Onder kwekers ontstaat ook steeds meer belangstelling voor biologische boomteelt. DLV geeft tijdens een speciale cursus inzicht over de moge lijkheden over te schakelen op biologische boomteelt. Daar naast staan in het cursusboekje een groot aantal praktische cursussen voor bemesting in de trainingen aan. van het BOSKOOP - DLV Adviesgroep organiseert komende winter een groot aantal cursussen voor boomkwekers en vaste plantenkwekers. In het onlangs verschenen cursusboekje staan cursussen en trainingen op het gebied van biologische boom teelt, bemesting, gewasbescher ming en marketing. Voor veel cursussen is subsidie verkrijg baar. Een goede scholing is van belang voor zowel ondernemer als personeel. DLV biedt daar om cursussen en Vooral op het gebied gewasbescherming is belangrijk dat personeel ziek ten en plagen kan herkennen en weet hoe deze op een zo milieuvriendelijke wijze bestre den kunnen worden. Hiervoor organiseert DLV een cursus ’geïntegreerde bestrijding’ en een cursus ’herkennen ziekten en plagen’. Voor startende ondernemers wordt een cur sus ’opzetten boomkwekerij’ gehouden. Gedurende drie willen ontvangen of meer infor- middagen leert een onderne mer onder andere hoe hij zijn bedrijf moet inrichten en hoe hij een teelplan opstelt. Voor de moderne kwekers die Het gemengd koor mocht het spits afbijten met een heel zui ver gezongen anthem van S.S. Wesley ’O, lord, my God’. Die zelfde zuiverheid spreidde het koor ook ten toon in het ’Ave Verum’ van Elgar, zij het dat men hier even iets moeilijker op gang kwam. Het dameskoor gaf ook dit keer weer blijk van haar kun nen. Heel duidelijk kwam dit tot uiting in een sprankelend gezon gen ’All things are bright and beautiful’ van J. Rutter, een com ponist wiens werk heel geschikt is voor dameskoor. Hoewel op sommige momenten het dameskoor een beetje iel klonk, kon het publiek toch beslist genieten van het ’Tantum ergo’ en het 'Ave Verum’ van Fauré. Jammer was het, dat de 'Messe basse’ van deze compo nist niet volledig werd uitge voerd. Wat het gemengd koor betreft, maakten in het gedeelte voor de pauze het motet van Haydn ’Insanae et vanae curae’ en de ’Drei geistliche Lieder’ van Mendelssohn-Bartholdy veel indruk. Opvallend in eerst genoemd werk is het onder scheid tussen de op een meer nadrukkelijke en de op een inge togen wijze te brengen gedeel ten. Het koor gaf er blijk van, dit op een uitstekende wijze te kunnen vertolken. Zeker hier was de deskundige leiding van Nico Blom goed merkbaar. Als orgelsolo speelde Marijn Slappendel een werk van Saint- Saëns, dat heel goed in het pro gramma paste en waarvoor hij van het publiek een enthousiast applaus kreeg. Hoogtepunt van dit concert was zonder meer het na de pauze door gemengd koor en solisten gezongen 'Requiem opus 48’ van Fauré, waarvan het publiek bijzonder heeft genoten. Eigenlijk is een muziekstuk als dit gecompo- w matie willen over de cursussen \kunnen contact opnemen met DLV Boomteelt in Boskoop (0172-212827) of Boxtel (041 I-685485). houding tussen mannen- en vrouwenstemmen, iets wat in het verleden wel eens anders is geweest. Vooral de tenorpartij kweet Zich op uitstekende wijze van haar taak. De beide solisten, de mezzo-sopraan Ellen van der Ham en de bariton Harjo Pas veer hebben, ieder op hun eigen wijze, ook zeker bijgedragen aan het welslagen van dit concert Een dankbaar publiek beloonde de koren aan het eind daarvan met een langdurig en welver diend applaus. Het gemengd en dameskoor van Hosanna en dirigent Nico Blom kunnen met veel voldoe ning terugzien op een zeer geslaagd concert '7' 7 Li

Weekblad voor Waddinxveen | 1999 | | pagina 31