Wie durft gaat in met fotograaf zee Ton Bennemeer Pachira Ds.A.W. van der Plas wijst een chipautomaat in kerk af Verdraaid leuk! Jan Neven aan het werk in eigen atelier Communicatie-avond Costuumverzamelaar neemt model mee Besneeuwde boerderij aan de Bredeweg Hypotheekrente vanaf 4.0% naar Kunstkring Trektochtdienst Dubbele inbraak r Van 50.00 voor 29?5 GroenRijk De Bosrand I TUINLEVEN RIJKE HET G7OENR1K ia LEZERS SCHRIJVEN z i r- fi T 3' r f III11 mu PAGINA 15 WOENSDAG 12 JANUARI 2000 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Van der Loo Hypotheken Een besneeuwde boerderij aan de Bredeweg. /Schilderij: Lies van Strooien). 4 V ZIE ADVERTENTIE ELDERS IN DEZE KRANT WADDINXVEEN - Gesneeuwd heeft het deze winter nog niet echt in Waddinxveen, maar er zijn wel mooie sneeuwplaatjes te vinden. Zoals deze boerderij aan de Bredeweg op de grens van Waddinxveen en Zevenhuizen, een schilde- Waddinxveen-Noord een open huis. De belangstellenden wil den wel eens rond kijken in het nieuw ingerichte atelier van de vorig jaar afgestudeerde stu dent van de Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag, die inmiddels al een paar rij van de Waddinxvener Lies van Straalen. Hij maakte een foto van zijn geschilderd winters landschap om zijn familie, vrienden en beken den een gelukkig, gezond en goed 2000 toe te wensen. geslaagde exposities achter de rug heeft. In het op de eerste verdieping van ’De Staring’ gele gen atelier kreeg iedereen een goede indruk van de werkwijze, de kunstzinnige opvattingen en de reeds gemaakte schilderwer ken van Jan Neven. De Waddinxveense predikant ds.A.W. van der Plas, schrij ver van het boekje ’Kernteksten over diaconaat’. (Foto.'Archief - Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN - Zondag middag 16 januari om half twee is er weer een trektochtdienst in de Ontmoetingskerk aan de Groensvoorde. Het thema van de dienst is ’Omzien naar elkaar’ en komt aan de hand van het bijbelboek Johannes 9 drie keer terug. De ondertitel luidt ’Kriebels?!’. Er zullen diverse bekende lie deren worden gezongen. De collecte is bestemd voor ’De Reling’. Na afloop staat er soep klaar. WADDINXVEEN - Voor fami lie, vrienden, bekenden en ande re belangstellenden hield de aan de Jan Dorrekenskade-Oost wonende jonge Waddinxveense kunstenaar Jan Neven zaterdag zeven uur lang in gebouw ’De Staring’ aan de Staringlaan in Als u van plan bent een woning te kopen is het handig eerst een be rekening te laten maken van de hypotheeklasten. Op deze wijze kunt u nagaan welke woning bin nen uw budget past. Tevens kunt u uzelf in een vroeg stadium infor meren omtrent de verschillende hypotheekvormen die er bestaan. Het maken van een berekening en het geven van voorlichting om trent hypotheekvormen doen wij kosteloos. Nou ja, het "kost" u een uurtje van uw tijd. Als u ons van daag belt bent u deze week nog op de hoogte van uw mogelijkhe den met betrekking tot een hypo theek! Een van de meest gestelde vragen omtrent een hypotheek is die over de duur van de rentevaste periode. Moet u uw rente nu 1, 5, 10 of zelfs 20 jaar vastzetten. Hoe korter de rentevaste periode hoe lager de rente en dus uw maand last. Op dit moment kunt u uw wo ning al financieren voor 4%. Het tarief voor een 10 jaar vaste rente is echter vanaf 5% mogelijk via een bandbreedterente. Of u er verstandig aan doet te kiezen voor een korte rentevaste periode is van een aantal factoren afhanke lijk. Wel kan het lonen te kiezen voor een kortere rentevaste perio de of een rentesysteem. Gaat u een huis kopen of verbouwen? Laat u goed voorlichten over uw hypotheek door een onafhanke lijke tussenpersoon gespeciali seerd in hypotheken. Bel ons voor het maken van een vrijblijvende afspraak. Ons tele foonnummer is 0172-213715. Een bruidspaar met een blote baby aan de borst. Drie kinde ren in een winkelwagentje. De foto’s hebben een ding gemeen: het plezier straalt eraf. Het geheim van fotograaf Ton Ben nemeer: ‘Ik doe alleen wat ik leuk vind*. De muren van de ontvangst ruimte zijn knaloranje en fel groen. Het werkgedeelte is ’verborgen’ achter een gordijn van doorzichtig blauw plastic. Aan de muren hangen niet-alle- daagse portretten. Het is direct duidelijk: hier werkt iemand met een geheel eigen stijl. Die stijl is geen kwestie van een formule. ‘Het gaat niet om een bepaalde film of de juiste camera. Tech niek is alleen gereedschap, dus dat is voor mij bijzaak. Ik con centreer me op de persoon1, zegt Ton Bennemeer. Samen met zijn vrouw Ariënne runt hij ’Fejagrafie Ton Benne meer’. Een blik in het woorden boek onder F levert niets op, want Fejagrafie is een woord grapje met hun kinderen Ferdi en Jade als onderwerp. ‘De naam is ontstaan aan de keukentafel en is inmiddels een goede vorm van reclame', legt Ton Bennemeer uit. Het is illu stratief vor het succes van zijn zaak: beslissen op basis van ple zier. ‘Ik heb vanaf het begin alleen gefotografeerd wat ik leuk vond. Dat zat er al vroeg in. Als jongetje ging ik op pad met een boxje van mijn moe der en dat leverde al geen stan- derkleding-lndustrie’. De dozen met onverwerkte overgebleven stoffen en oude familiefoto’s, waarop de kleding van toen te zien was, kregen al snel zijn belangstelling. Toen hij eenmaal de smaak te pakken had, begon hij ongeveer dertig jaar geleden met het verzame len van costuums. Door de hippies kwam het dra gen van tweedehandskleding in de laten jaren zeventig in zwang. De tweedehands kle dingzaken zorgden ervoor dat de basis voor deze contuurcol- lectie gelegd kon worden. Eerst concertreerde Hans van Emmerik zich op de uiterst decoratieve mode uit de roaring Twenties, maar hij stap te geleidelijk over naar de door de snit bepaalde mode uit de jaren dertig. Tegenwoordig gaat Hans van Emmerik’s belangstelling meer uit naar het kunstzinnige in de mode, naar ontwerpers als Cal- lenga, Liberty en de Wiener Werkstatte. Hij is zo gedreven, deze leraar Nederlands, dat hij ieder moment van zijn vrije tijd besteedt aan het verrijken van zijn collectie. Hij doorkruist hiervoor het gehele land, maar hij is ook regelmatig in de grote mode centra in het buitenland te vin den. Hans van Emmerik wil namelijk graag zoveel mogelijk van dit 'ondergeschoven kind’ (de mode c.q. kleding) behou den en voorkomen dat de, vaak zeer fraaie en interessante, kle ding uit inboedels verdwijnt in vuilniszakken of containers. Zijn verzameling omvat onge veer 250 a 300 japonnen en jas sen met talloze accessoires. De opbouw van de collectie is allerminst statisch. In de loop der jaren heeft Hans van Emmerik steeds getracht zijn verzameling op een hoger niveau te brengen.Tegelijkertijd wordt de verzameling verder uitgebreid met relevant secun dair materiaal, zoals modebla den, catalogi en verpakkingsma teriaal. Een tipje van de sluier van meer dan dertig jaar verzame len zal op de avond van de Waddinxveense Kunstkring in het Anne Frank-centrum wor den opgelicht. De toegang is gratis. WADDINXVEEN - Eén ding staat vast: wie met de Wad dinxveense fotograafTon Bennemeer van de gelijknami ge ’fejagrafie’ aan de Dorpstraat in zee gaat moet wel ’durven’. De Waddinxvener is binnen en ver buiten het Gouwedorp bekend om de onconventionele foto’s die hij maakt. Foto’s die overal de aandacht trekken en regel matig worden bekroond. pa Plaatsen op lichte standplaats. In groeiseizoen potgrond goed nat houden. Maat 120 cm. Aanbieding deze week geldig of zolang de voorraad strekt. Prinsen Schouw 1, 2394 CX ALPHEN A/D RIJN Telefoon (0172) 47 52 99, Fax (0172) 49 52 51 U vindt ons achter het BP station Kerk en Zanen. Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. Namens de Werkgroep "Passage Rondom", Ir. E.H. Allaart,Prins Bern- hardl. 73 L. Conneman, Passage I I6 Mr. W.A. de Voogd, Sta- tions-straat 43 FotoKlein met 16 vakzaken altijd bij u in de buurt! kléin daardfoto’s op: ik zocht de hoogste flat in Waddinxveen op of fotografeerde eenden'. Geen voor de hand liggende onderwerpen en dat is zo gebleven. Na banen in een foto- handel bij Sjaak Noteboom aan de Passage en als studiofoto- graaf, waarin hij de fijne kneep jes van het vak leerde, begon hij negen jaar geleden voor zich zelf. Inmiddels heeft hij een goed lopend bedrijf met klanten in het hele land. Hij maakt vooral portretten. Zijn klanten zijn mensen die iets anders willen dan een standaardreportage, want wie met Ton Bennemeer in zeer gaat moet wel ’durven’. Niet alleen omdat hij oncon ventionele foto’s maakt, maar ook omdat Nederlanders niet zo snel op de foto gaan. ‘De meeste Nederlanders moeten een reden hebben om naar een fotograaf te gaan: een huwelijk, een jubileum of een kind, anders vindt men zichzelf al gauw ijdel1, zegt Ton Benne meer. Maar zijn publiek komt ook zonder reden, gewoon omdat men het leuk vindt om op de foto te gaan. Dat heeft ongetwijfgeld te maken met de persoonlijkheid van de fotograaf. Ton Benne meer heft duidelijk plezier in zijn werk.‘Dat komt doordat ik veel vrij werk maak: ik fotograf eer dingen die ik zelf graag wil. Daardoor heb ik het zelf naar mijn zin en dat vonkje slaat dan over naar de mensen voor de camera*. Het resultaat: levendige por tretten met mensen die zichzelf zijn. Volgens Ton Bennemeer is dat te danken aan het feit dat hij niet voorschrijft hoe iemand moet kijken of zitten. ‘Ik regisseer niet, want ik ben niet uit op perfecte foto’s. Juist als iemand niet perfect is, bestaat de kans dat iemand anders zich erin herkent. Dat maakt foto’s kunstzinnig: dat ze niet alleen voor degene die erop staat mooi zijn, maar veel mensen blijvend aanspreken1. Het kunstzinige zit hem ook in de keuze van de onderwerpen. Een bruidspaar op een stoel tussen de koeien is geen alle daags plaatje. Maar gemaakt door Ton Bennemeer oogt het wei heel natuurlijk. ‘Dat komt doordat het idee ontstaat in samenwerking met de klant. Ik bedenk niet van tevoren hoe ik iemand op de foto zet, dat verzinnen we samen*. Het samenspel tussen klant en fotograaf is belangrijk.‘Je wordt als fotograaf beïnvloed door degene die op de foto gaat. Ik heb een ’journalistieke’ stijl, een beetje afwachtend, en ik laat me graag verrassen door wat er gaat gebeuren. Het eind resultaat is daardoor een mix: een beetje van de klant en een beetje van mij*. door Bert J. Woudenberg WADDINXVEEN - De Wad dinxveense hervormde predi kant ds.A.W. van der Plas (Sta tionsstraat) heeft het lezens- waardige boekje ’Kernteksten over diaconaat’ geschreven. In deze uitgave, die is verzorgd door uitgeverij De Groot Goudriaan in Kampen, maakt hij onder andere duidelijk niets te willen weten van een 'pin- terminal’ of ’chipautomaat’ in een kerkgebouw. Het nieuwe boekje - met een omslag van Dik Hendriks - vormt een onderdeel in de reeks 'Schrift- werk’, die onder redactie staat van de Waddinxvener en oud- predikant van de Centraal Her vormde Gemeente drs. M. van Campen. De uitgave wil een handreiking zijn voor persoon lijke meditatie en gemeen schappelijke bijbelstudie over diakonia voor iedereen in ons land. Diakonia betekent dienst en is een van de centrale woor den uit het Nieuwe testament; het komt niet minder dan 90 keer in diverse afleidingen voor. Diakonia heeft volgens ds. Van der Plas een bredere inhoud dan meestal in kerkelijk Neder land aan het begrip diaconaat wordt verbonden. In het Nieu we Testament is diakonia het geheel van de dienst van de gemeente van Christus, zowel van de ambtsdragers als de gemeenteleden. Daarmee onderscheidt de christelijke gemeente zich van de wereld die haar omringt. Daar heeft men weinig waardering voor een dienend leven; macht en geweld spelen in de wereld de hoofdrol, weet ds.Van der Plas. In het boekje ’Kernteksten over diaconaat’, dat in Wad dinxveen verkrijgbaar is bij boekhandel Burger (Dorp- GIGANTISCHE MAGAZIIN- OPRUIMING en daarmee zijn we tegelijk van het gerammel met geld of de massa collectebonnen af, schrijft ds. Van der Plas. ‘Het lijkt in ieder geval niet erg gees telijk om midden in een dienst ook nog eens met een collecte- zak rond te gaan*. Ondanks deze heldere bespiegelingen meent ds.Van der Plas dat de collecte terecht een plaats heeft gekregen in de eredienst en geeft hij te kennen helemaal niets te willen weten van een pinterminal of een chipauto maat in de kerk. ‘De collecte hoort thuis in de kerk en we mogen haar van harte aanbeve len. Dat wordt ook duidelijk uit wat de apostel Paulus er in zijn brieven over schrijft*. ‘Hij wijdt er in de tweede brief aan Korinthe zelfs twee hoofdstuk ken aan. Dat is geen incident, want uit dit bijbelgedeelte blijkt, dat hij ook andere gemeenten om een bijdrage gevraagd heeft voor de armen in dé gemeente van Jeruzalem*, aldus ds.Van der Plas. WADDINXVEEN - Donderdag 6 januari waren twee woningen aan de Apollolaan het doelwit van het inbrekersgilde. De inbraken vonden plaats in de middag of avond. Om zich de toegang tot de woningen te verschaffen werden schuttings- deuren en bovenlichtjes gefor ceerd. Vooralsnog worden uit een woning een geldkistje, een trouwring, een horloge en bank- en trouwboekjes ver mist. De politie onderzoekt de zaak. gerenoveerd. Ook weet de gemeente dat de winkeliers de voorkeur geven aan een alter natief met meer mogelijkhe den. Het is aan de gemeente om ook dat alternatief te onderzoeken en dat niet ter zijde te schuiven.Waarom zou den de bewoners zich als niet- deskundigen buigen over twij felachtige plannen? We stellen vast dat de gemeente bij hun uitnodiging voor volgende week geen nieuwe inzichten of ontwikke lingen aankondigt en dat het bijvoegen van het grijze kopietje van uw folder van augustus weinig nieuws belooft voor die avond. Onze contacten met de Oranjelaan- bewoners, waarvan de gemeente een vertegenwoor diging al drie maanden geleden uitnodigde, bevestigen dat. We ontkomen niet aan de indruk dat de gemeente een poging doet om de bewoners van de wijk rond de Passage uit elkaar te spelen. Het gevaar voor ons is niet denkbeeldig dat de gemeente op een later tijdstip zelfs suggereert dat wij achter hun plannen zouden staan. Wij verzoeken de gemeente dan ook van deze opzet af te zien en in alle openheid ons te overtuigen van de haalbaar heid van de plannen. Dat kan volgens het recent schrijven aan onze Werkgroep "Passage Rondom" pas in april 2000. Een open discussieavond voor alle betrokkenen, waarbij de heerTj. Prins als discussiepart ner zou willen optreden, zou een betere benadering zijn. Mochten de plannen haalbaar blijken, dan zullen wij als Werkgroep "Passage Rondom" graag een bijdrage leveren aan de uitwerking. De jonge Waddinxveense kunstenaar Jan Neven aan het werk in zijn atelier op de eerste verdieping in gebouw ’De Staring’ aan de Staringlaan in Waddinxveen-Noord. (Foto. Sjaak Noteboom). straat), bespreekt ds. Van der Plas de kenmerken van het dia conaat aan de hand van een zevental kernteksten. De actu ele gespreksvragen aan het eind van elk hoofdstuk maken deze beknopte bijbelverklaring bruikbaar voor persoonlijke bijbelstudie en bespreking in groepen. Interessant is te lezen hoe ds. Van der Plas in zijn boekje de collecte tijdens de wekelijkse kerkdienst be spreekt. Volgens hem staat het collecteren in de kerk ter dis cussie. Sommigen pleiten er voor om de collecte te vervan gen door een vaste maandelijk se bijdrage, die automatisch van bank of giro kan worden afge schreven. Alleen in bijzondere gevallen zou dan nog een col lecte in de kerk gehouden kun nen worden. Weer anderen denken aan de mogelijkheid om bij het binnenkomen of verla ten van de kerk de financiële zaken even via een chipauto maat of pinterminal te regelen. ‘Dat houdt de dienst minder op De bewoners van uitsluitend de Prins Bernhardlaan en de Prinses Beatrixlaan ontvingen eergisteren een uitnodiging van de gemeente voor een "communicatieavond" op maandag over zeven dagen. De gemeente schrijft: "het is de bedoeling dat zij dan, na een toelichting, zich in groepjes over de verkeersaspecten van de centrumvisie buigen en een of meerdere wensbeelden for muleren." Bewoners van de Stationsstraat en de Passage hebben tot heden geen uitno diging ontvangen. Het moge de gemeente bekend zijn dat de bewoners van de wijk rondom de Passa ge grotendeels vertegenwoor digd worden door de Werk groep "Passage Rondom". In een brief van 2-12-99, vijf weken geleden, schrijft de gemeente ons: "Op korte ter mijn zullen we met U contact opnemen over de vorming van een overleggroep." Tot op heden is het bij een aankondi ging gebleven. Medio december ontvingen wij de voorzitter van de stuur- groep-Centrumvisie, mevrouw A. Koningsveld, op een kennis- makingsbezoekje. Ruim daarvóór, 23-10-99, schreef de heer Tj. Prins, werkzaam bij een verkeerskundig adviesbu reau en lid van de raadscom missie voor verkeer, een gede gen en zorgvuldig onder- bouwd artikel in de Goudsche Courant. Lezing maakte duide lijk dat de haalbaarheid van de plannen van de gemeente uiterst onwaarschijnlijk is. Alle leden van de gemeenteraad en de wijkbewoners zijn van het artikel op de hoogte. Mevrouw Koningsveld kende het stuk niet. De behoefte van de gemeente aan onze "wensbeelden" komt niet overtuigend over, leder van ons wenst rustig te wonen en toch overal makkelijk te kunnen komen. Het zal de gemeente bekend zijn dat wij graag zien dat de Passage naar een passende grootte wordt WADDINXVEEN - Costuum verzamelaar en leraar Neder lands Hans M.J. van Emmerik is door de Waddinxveense Kunst kring (WKK) uitgenodigd woensdagavond 19 januari om half negen in het Anne Frank- centrum aan het Jan van Bijnen- pad een lezing en presentatie te houden over de briljante ten toonstelling ’Couture 1900- 1940' in het Rijksmuseum in Amsterdam. De omvangrijke collectie haut couture trekt in de hoofdstad internationaal veel aandacht en wordt bewonderd en gewaar deerd door de gerenommeer de kunsthandel, veilingen en musea. Hans van Emmerik (1952) zal de leden en belangstellenden van de Waddinxveense Kunst kring voorbeelden tonen van de ontwikkeling van de mode in de eerste helft van de vorige eeuw (1900-1950). Een model zal verschillende costuums tot leven roepen. De verteller kwam al op jonge leeftijd in contact met mooie stoffen. Zijn grootmoeder van moeders kant had in Utrecht een atelier waarin fijne lingerie, kinderkleding en doopjurken werden gemaakt. Het in 1926 opgerichte atelier droeg de voor die tijd wel zeer originele naam 'Ukki', een afkorting van 'Utrechtsche Kin- 1.11 f «t 4 ~i, X Ef 9 F <2 i i i i l 1 S X ft h X r «f T F: f a n x X Ij f ill 3 fe 1 lil J ri O -

Weekblad voor Waddinxveen | 2000 | | pagina 15