Meteen verliefd ’Groene brigade’ op pad voor bijdrage landinrichting Roggeveen Piso Architecten winnen in Nijmegen ’Duurzaam Bouwen Prijs’ Ronald Naar bij Waddinxveense ondernemers 'Dwars door Groenland' f - O Kaarten Gouwe in AF-centrum CPB verandert Autobrand Natuur- G70EN7u< wandeling door IVN Kerkuitzending Immanuelkerk Kunstkring al om half acht Taizéviering Bingoavond naam Tas geroofd GroenRijk De Bosrand Prinsen Schouw 1, 2394 CX ALPHEN A/D RIJN Telefoon (0172) 47 52 99, Fax (0172) 49 52 51 op A-12 Rijders Informatieavond psychische problemen f PAGINA 17 WOENSDAG 19 JANUARI 2000 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Vrijwilligheid Geen Centrumfunctie TUINLEVEN HET RIJKE 5 ER WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN ontvangen? Bel 0182 - 63 03 32 Spathiphyllum 'Cupido' Van 5.95 voor t I; 4 Fr Door Cees Bakker F IF3 c V houding tot de bestedingen worden aangesproken. en 15 februari 2000 twee avon den van 20.00 tot 22.00 uur in de Immanuëlkerk, Prinses Beat- rixlaan te Waddinxveen, over omgaan met mensen met psy- parallel tussen management in de wildernis en leiderschap in het bedrijfsleven. Voordat de ondernemers naar Ronald Naar kunnen luisteren zijn zij in het restaurant aan de Limaweg tussen zes uur en half acht uitgenodigd te genie ten van een heus ’Bergsteige- ressen’ voor de prijs van 50 gulden (inclusief wijn en ape- ratief). eenzaamheid. Hij was de baas over een Himalaya-expeditie met niet alleen avontuurlijke kanten, maar ook ijskoude cal culaties, risico’s inschatten en beperken, mensen selecteren en teams vormen om geza menlijk te top te bereiken. Een enkele ernstige fout is levensgevaarlijk en betekent soms ’einde verhaal’. ’Eigenlijk zijn dat allemaal elementen die een ondernemer herkent als zijn eigen werkelijkheid’, aldus de Waddinxveense ondernemerskring. WADDINXVEEN - Op vrijdag avond I I februari 2000 is er een Taizéviering in de St.Victor- kerk aan de Zuidkade. Vanaf 19.30 wordt er ingezongen.Van 20.00 tot 20.30 is de viering. Bezoekers kunnen via de zij- ingang de kerk betreden. Na afloop wordt er met elkaar kof fie of thee gedronken in de pas torie. WADDINXVEEN - De SWW, afdeling Seniorenwerk organiseert op dinsdag 18 januari a.s. een bingo-avond in het Anne Frank-centrum. De zaal gaat open om 19.30 uur, de bingo begint om 20.00 uur. De kosten zijn 4,00 voor één plankje of 5,00 voor twee plankjes voor 7 ronden, inclusief een kopje koffie. Er zijn mooie prijzen te winnen. Alle 55-plussers zijn van harte welkom in het activitei tencentrum aan het Jan van Bijnenpad I in Waddinxveen. WADDINXVEEN - De vrou wenvereniging C.P.B., Chris telijke Plattelandsvrouwen Bond, is het jaar 2000 inge gaan onder een andere naam. In december 99 heeft deze vereniging op een zeer geslaagde wijze hun 50-jarig bestaan gevierd in rest Bibe lot en tegelijkertijd de C.P.B. periode afgesloten, aangezien deze vereniging niet meege gaan is in de fusie die in november 88 heeft plaats gevonden tussen N.C.V.B en C.P.B. C.P.B. gaat vanaf januari 2000 verder onder de naam De Christenvrouw Deze inter kerkelijke vrouwenorganisatie telt landelijk 2500 leden, waar de afd. Waddinxveen zich met 40 leden bij heeft aangesloten, de vereniging in Waddinxveen komt I maal in de maand bij elkaar in het gebouw de Paddestoel in de Lijsterbesstraat, vanaf sept. tot mei, en probeert deze avonden op zinvolle wijze in te vullen door middel van lezingen, creativiteit. Van avond 19 jan zal Mieke v. Oostveen haar voordrachten laten horen en uitbeelden. Wie geïnteresseerd is en eens zou willen komen kijken bij deze kleine vereniging is van harte welkom. WADDINXVEEN - Bergbe klimmer en poolreiziger Ronald Naar is volgende week donderdagavond 25 januari vanaf half acht te gast bij de ondernemerskring ’Industrieel Contact Waddinxveen’ (ICW) in restaurant ’Bibelot’ aan de Limaweg. ’Dwars door Groen land’ en ’Naar de Top’ zijn de twee titels die de Waddinx veense ondernemers aan deze bijzondere presentatie hebben verbonden. Ronald Naar weet wat het is om duizend kilo meter af te leggen door ijs en chische problemen. Geïnteres seerden kunnen zich aanmel den en informatie krijgen bij Corrie Smallegange tel. 0182- 614 401. WADDINXVEEN - Cos- tuumverzamelaar en leraar Nederlands Hans M.J. van Emmerik is vanavond (woensdag 19 januari) niet om half negen te gast bij de Waddinxveense Kunstkring (WKK) in het Anne Frank- centrum aan het Jan van Bijnenpad (zoals abusieve lijk bericht), maar reeds om half acht. Hij houdt dan een lezing en presentatie over de briljan te tentoonstelling ’Couture 1900-1940’ in het Rijksmu- seum in Amsterdam. Deze omvangrijke collectie haut couture trekt in de hoofd stad internationaal veel aandacht en wordt bewon derd en gewaardeerd door de gerenommeerde kunst handel, veilingen en musea. Hans van Emmerik (1952) zal de leden en belangstel lenden van de Waddinx veense Kunstkring voor beelden tonen van de ont wikkeling van de mode in de eerste helft van de vori ge eeuw 1900-1950). Een model zal verschillende costuums tot leven roepen. WADDINXVEEN - Zater dagmiddag 15 januari iets na 17.00 uur is een 78-jari- ge vrouw uit Waddinxveen van haar tas beroofd.Toen zij door het parkje aan de Souburghlaan liep, reed een jongen op een brommer langs. In het voorbijgaan pakte hij de bruine bood schappentas mee en reed weg in de richting van de Noordkade. De vrouw heeft bij de politie aangifte gedaan. In de tas zaten huissleutels en een glazen pot bestemd voor de glas bak. U vindt ons achter het BP station Kerk en Zanen. WADDINXVEEN - Donder dag 13 januari, trof de politie omstreeks 02.00 uur een brandend voertuig aan op de noordbaan van de A-12 ter hoogte van 30.2. De brand weer van Reeuwijk kwam eveneens ter plaatse en blus te de brand. Het voertuig brandde geheel uit. Het betrof een gestolen auto en de politie stelt een nader onderzoek in naar de herkomst hiervan. ’Ook ondernemers vechten zich een moeizame weg naar de top of trekken dwars door onafzienbare vlaktes onbe gaanbaar gebied waar ieder ander de moed verliest. Alleen of met hun team bereiken ze ooit de top, de zuidpool of welk doel ze zich ook hebben gesteld’. Pionier Ronald Naar zal in restaurant Bibelot zijn presentatie illustreren met dia’s van zijn tochten. Hij is behalve bergbeklimmer ook een begenadigd fotograaf. Bovendien vertelt hij over de WADDINXVEEN - Autoclub De Gouwe Rijders uit Wad dinxveen organiseert op don derdag 20 januari haar tradi tionele kaartavond. Inschrij ven vanaf 20.00 uur. Aanvang om 20.15 uur. Tijdens deze avond worden vier rondes gespeeld. Men hoeft geen lid te zijn van onze vereniging, dus iedereen is van harte welkom. Na het kaarten zal er een prijsuitreiking plaats vinden met leuke prijzen. Men kan inschrijven bij hotel, café, restaurant De Unie, Kerkweg-Oost 226, Waddinx veen. REGIO - Het IVN Alphen en omstreken organiseert op zondag 30 januari een natuurwandeling in het gebied ten zuiden van de Zegerplas. Bomen en strui ken worden goed bekeken, vooral op de nu goed zicht bare kenmerken zoals knop pen en silhouet. De start is om 14.00 uur bij de parkeer plaats bij jongerencentrum Madonna aan de Olympia- weg. Deelname is gratis. Een ver rekijker meenemen is raad zaam.Voor informatie: Kees l'Ami (0172-436932) of Jean nette Teunissen (0172- 437018). ontwikkeld door het adviesbu reau Villa Nova en het gemeen telijk projectteam. Het is geba seerd op een verdeling van het nieuwe Grootstal in vier delen, elk met een eigen karakter en een tekentafel-naam. Zo ont stonden de eenheden Fort, Hof, Kamertjes en Terrassen. Tussen Kamertjes en Terrassen loopt Baan. De nieuwbouwlocatie Groot stal wordt uiteindelijk een woonwijk met in totaal 667 huizen. ‘Een van de voornaam ste uitdagingen was ervaring op te doen in duurzaam bouwen en duurzaam wonen', aldus de Waddinxveense architecten. Via een gewonnen prijsvraag in opdracht van Johan Matser hebben de mensen van Rogge veen Piso de noordzijde van de Baan in Nijmegen (inmiddels Galvani-straat) ontworpen. Naar het ontwerp van het Waddinxveense architectenbu reau zijn in Grootstal woningen gebouwd met zoveel mogelijk ruimte voor eigen wensen van BOSKOOP/REGIO - Na de teleurstellend verlopen stem ming van het bedrijfsleven over een heffing (via het Pro ductschap) als bijdrage in de kosten voor een landinrich ting, wordt nu een andere koers gevaren. Bedrijven wor den benaderd voor een bijdrage op basis van vrijwillig heid. Komende weken gaat een ’groene brigade’ op pad om twijfelaars over de streep te trekken. Bergbeklimmer, poolreiziger en fotograaf Ronald Naar is dinsdagavond 25 januari a.s. te gast bij de ondernemers kring ’Industrieel Contact Waddinxveen* in restaurant ’Bibelot’ aan de Limaweg. sociale veiligheid dienen een rol te spelen. Over het aanzicht van de koop woningen die Roggeveen Piso ontwierpen was de jury direct enthousiast. Accenten in de vorm van trappartijen, zon weringen en kleur dragen bij aan een aantrekkelijk geheel. Op de duurzaamheidsschaal scoorden de woningen het best. Naar de mening van de jury zijn in deze woningen esthetiek, ecologie en wooncomfort het best met elkaar verenigd. Hoog scoorden deze woningen in bruikbaarheid: ze zijn flexibel in te richten en laten ruimte voor eigen interne organisatie. ‘Het toekennen van deze prijs is een erkenning van onze inspanningen om te komen tot een optimaal resultaat vanont- werp, duurzaamheid en woon comfort. En mooi, én aange naam én duurzaam. Een resul taat om trots op te zijn’, reage ren J.L. Roggeveen en J. Piso. WADDINXVEEN - Zondag morgen 23 januari van 09.00 tot 12.00 uur wordt de weke lijkse kerkuitzending bij de lokale omroep RTW-radio ver zorgd door de Hervormde Immanuelkerkgemeente. Om 09.00 uur begint de uitzen ding met het programma voor de kinderen, gevolgd door de kerkdienst uit de Immanuel kerk aan de Prinses Beatrixlaan met als voorganger de gastpre- dikant ds. Frans Bos uit Wad dinxveen. Het programma wordt daarna om kwart over elf voortgezet met een gesprek met als thema ’Waar de stenen spreken’. Ger ard Repko spreekt met Hans Geel over de liturgie van het kerkgebouw. Het gesprek wordt afgewisseld met muziek. In verband met het Bachjaar is gekozen voor gezongen kova- len van Johan Sebastiaan Bach. Om aan alle onduidelijkheden en onwetendheid een eind te maken gaan komende tijd zo’n veertig kwekers en handelaren vrijwillig op pad om vakgeno ten te overtuigen van de col lectieve belangen. Speciaal voor dit doel is ook een brochure ontwikkeld met opnieuw infor matie en waarin de tien belang rijkste vragen van eventuele tegenstanders worden beant woord. Over een ontsluitings- tracé wordt nu nog niet gesproken, binnenkort komen er drie varianten ter discussie. J. Booij stelt met nadruk dat het hier en nu niet gaat om de keuze voor een tracé, maar om het behoud van de functie van het sierteeltcentrum. Niet alleen Boskoop, maar ook het omringende sierteeltgebied in Hazerswoude en Reeuwijk. Dat sluit niemand uit. De proble men ten oosten van de Gouwe liggen weliswaar iets anders dan ten westen, maar de groei van (handels)bedrijven en de dichtslibbende wegen vormen een belemmering voor alle bedrijven in het gebied. Daar om. is het zo belangrijk dat ieder ervan overtuigd raakt dat hier een collectieve aanpak ver eist is en het niet gaat om een belang van enkele bedrijven of één geïsoleerd gebied. De inzet van de ’groene bri gade’ is erop gericht het gehele bedrijfsleven op het gewenste spoor te krijgen. Booij liet los dat hoog wordt ingezet op een aansluiting op de nieuwe Rijks weg 11maar daarnaast wordt gezocht naar een evenwichtige aanpak van de belangrijkste kwesties. Ook in Boskoop-west voelt men de problemen en deze zullen groter worden als aan de Hoogeveenseweg een pot- en containergebied en het Bentwoud tot ontwikkeling komen. Daarom zullen de beschikbare gelden ook deels in het westelijke gebied wor den aangewend. De bedrijven in oost en west zullen in ver- Het grote verschil met de eer dere stemming over de PT- heffing is dat nu bedrijven wordt gevraagd bij te dragen op basis van vrijwilligheid. Dit lijkt een risicovplle aanpak maar alle betrokkenen hebben er niettemin vertrouwen in. „Als tijdens de stemming 74 procent voor is, dan zal dit nu niet anders zijn en de bereid heid tot een bijdrage zal er nog steeds zijn”, zo is de verwach ting. Het wordt nu ook breder aangepakt, andersoortige bedrijven - die zijdelings ook belang hebben bij de economie van het gebied en bedrijven in de regio worden aangesproken en volgens Booij is de respons veelbelovend. „Er hangen mil joenen in de lucht”, zo verze kerde hij. Deze bedrijven tre den op als een soort ’sponsor’ en geven een eenmalige bijdra ge. Deze breed opgezette actie kreeg als motto ’Maak de Sier- teeltregio Bereikbaar’ en het is de laatste kans om iets con creets van de grond te krijgen. De eigen inbreng van het bedrijfsleven is van cruciaal belang. Alle andere financiers van de landinrichting, gemeente en provincie, staan nog steeds achter het plan maar verlangen van het bedrijfsleven ook de nodige inzet. Een nieuwe stemming over een door het Productschap te innen heffing zit er niet in. Dat zou ook niet kunnen, gezien het resultaat van de eerder verlopen stemming. Nu dus een bijdrage op basis van vrijwillig heid, in principe voor een periode van vijftien jaar. Het jaarlijkse bedrag is gelijk aan de bijdrage waarover eerder is gesproken. Wie ermee instemt tekent een contract. Bij bedrijfsbeëindiging vervalt dit. Het geld wordt geïnd door het PT en vervolgens gestort in een fonds dat wordt beheerd door een nieuwe stichting ’Beheer Gelden Sierteeltregio’. Het Platform Sierteeltregio Boskoop bepaalt bij een meer derheidsbesluit aan welke pro jecten het geld wordt uitge keerd. In dit platform is het bedrijfsleven vertegenwoor- digd.Van de verwachte tien mil joen gaat zes miljoen naar de herinrichting van Boskoop- oost, drie miljoen naar verbete ring van de infrastructuur en één miljoen naar het project Werken voor Werk, ter ver sterking van de centrumfunctie van het sierteeltgebied. Vooralsnog dus een bijdrage op basis van vrijwilligheid. Maar wanneer op deze wijze een meerderheid van 80 procent instemt met medefinanciering en het contract tekent, dan zal het platform op een gegeven moment het Productschap opnieuw vragen een regio- heffing in te voeren. Wanneer het Productschap dit doet bepaalt het schap echter zelf. Dit zal zeker niet lichtvaardig gebeuren. de gebruiker. Niet alleen voor nu maar ook voor de toe komst. Deze wensen zijn ver woord in het aanbieden van verschillende varianten. ’In milieutechnisch opzicht is het duurzaam materiaalgebruik en een lage EPC vanzelfspre kend. Door gebruikmaking van de stedebouwkundige kwalitei ten is een karakteristieke, van zelfsprekende, architectuur ontwikkeld’, leggen de Wad dinxveense architecten uit. Duurzaam bouwen is een com binatie van kwaliteiten. Het gaat niet alleen om situering, massa en schaal en verschij ningsvorm, de criteria voor design. Het gaat evenmin alleen om energieprestatienormen - de EPN’s - en SEV-normeringen voor materiaalgebruik. Ook ontwerp- en bouwproces gemeten aan betrokkenheid van bijvoorbeeld de aanstaande bewoners bij het ontwerp en de uiteindelijke woonkwaliteit, en leefbaarheid gemeten aan de Enkele foto’s van de door het Waddinxveense architectenbureau Roggeveen Piso aan de Tweede Bloksweg ont worpen en door bouwbedrijf Stam Koning gerealiseerde koopwoningen in de Nijmeegse nieuwbouwwijk Grootstal, die zijn bekroond met de ’Duurzaam Bouwen Prijs 1999’ van de gemeente Nijmegen. WADDINXVEEN - De com missie Vorming en Toerusting, die gevormd wordt door leden van een aantal plaatselijke ker ken, organiseert op dinsdag I Uiteindelijk moet dit ook lei den tot de miljoenenbijdrage van het bedrijfsleven aan de landinrichting. Samen met de reeds toegezegde bedragen van de gemeente Boskoop en de provincie moet er dan zo’n dertig miljoen gulden op tafel komen voor de landinrichting. Deze voorziet in een betere ontsluiting van Boskoop-oost, een betere infrastructuur in zowel oost als west en een sterke verbetering van de kwa liteit oppervlaktewater door een inlaat vanaf de Oude Rijn. Daarnaast wordt aandacht besteed aan natuurwaarden en recreatie. De nieuwe aanpak werd vrijdag toegelicht door J. Booij, voorzitter van het Plat form Sierteeltregio Boskoop, bijgestaan door de Boskoopse wethouder A. van der Kolk, voorzitter RTrimp van de Kring Boskoop, B. Schuttenbeld van de Kamer van Koophandel en twee boomkwekers die zich willen inspannen voor een bij drage van het bedrijfsleven. Betere ontsluiting en infrast ructuur is voor het sierteeltge bied Boskoop van het aller grootste belang. Het voortbe staan van de sierteeltregio als handelscentrum hangt er vanaf. Nog steeds bestaat verbijste ring over de zo desastreus ver lopen stemming over de PT- heffing. In een eerder stadium verklaarde 86 procent van de vakgenoten zich in een opinie peiling vóór te zijn, toch werd de benodigde 75 procent voor stemmers net niet gehaald. Inmiddels hebben contacten tussen voor- en tegenstemmers uitgewezen dat 26 procent tegenstemde om zeer uiteenlo pende redenen. Er waren mis verstanden over een redelijke verdeling van de lasten en over tal van andere zaken waarover geen misverstanden nodig waren geweest, sommigen stemden tegen omdat ze menen er geen persoonlijk belang bij te hebben. Wenst schaduwrijke plaats zonder direct zonlicht. Regelmatig water geven. Minstens 1 bloem, Exclusief sierpot. Aanbieding deze week geldig of zolang de voorraad strekt. WADDINXVEEN - Een ont werp voor nieuwe koopwonin gen van het Waddinxveense architectenbureau Roggeveen Piso aan de Tweede Bloksweg is samen met Johan Matser Projectontwikkeling beloond met de ’Duurzaam Bouwen Prijs I999’ van de gemeente Nijmegen. De prijs, die voor het eerst werd uitgereikt, is ingesteld door het Nijmeegse gemeente bestuur en bedoeld voor de ontwikkelaar en architect die architectuur, gebruikskwaliteit en duurzaamheid met elkaar in balans weet te brengen. De bekroonde huizen zijn door het bouwbedrijf Stam Koning neergezet aan de noordzijde Baan van de sinds 1996 in aan bouw zijnde wijk Grootstal in Nijmegen. Dat is aan de zuid- westrand van de Gelderse stad, de plek waar tot vijf jaar terug het sportpark Grootstal lag, omringd door een zestigerja- renwijk. Het stedenbouwkundig plan is 4:'-; J

Weekblad voor Waddinxveen | 2000 | | pagina 17