Exploitatieopzet Oranjestraat dupeert nieuwe bewoners Minder speelruimte breekt biljarters op J Circus in buurtcentrum De Boog Jaaravond weidevogel bescherming Groot CDA fractieberaad Communiqué Coffeeshops r Aantal tafels daalt rap Open Cirkel LEZERS SCHRIJVEN IM -Bi SF W0ENSDAG9FEBRUARI 2000 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 21 Gaat het aantal biljarttafels op tijd weer stijgen? (Foto: Marianka Peters.) Kinderen hadden veel circuspret in De Boog. haaks staat op die van D66.Als het enigszins mogelijk is, zal de WD de vestiging van een cof feeshop proberen tegen te houden. Inderdaad, met alle mogelijke wettelijke middelen. Koos de Vogel Fractievoorzitter WD De Gooijer nu juist een uiter ste poging gedaan om aan te tonen dat deze bezuinigingen niet nodig waren. Door inge wikkelde financiële berekenin- gevestigd. Vroeger waren er van de der tig biljartclubs in het district Gouda er vijftien in Gouda gevestigd. Nu zijn dat er acht van de achttien. Bij deVBV spelen nog slechts drie clubs in Gouda.Vroeger waren dat er negen. Opvallend is dat de teruggang in Gouda niet lan delijk is terug te vinden. Met I4.I70 biljarters in I998 is het ledental de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond redelijk constant. Ook penningmeester Piet van Os van de VBV zegt dat het aantal biljarttafels de laatste jaren drastisch is verminderd. Van Os: „Door de brand in De Haven 50 zijn we weer twee tafels kwijt. In Waddinx- veen is café Royal Inn ver kocht. De biljarters die daar speelden zijn verhuisd naar de kantine van de sporthal De Dreef waar de pachter (Dick Roos, red.) een tafel heeft neergezet. Ik ben al jaren deze evaluatienota heeft de wethouder juist aangetoond en onder woorden gebracht dat het Rijk tot nu toe wel vol doende financiële middelen ter beschikking stelde, in tegenstel- constateren dat in het bewuste artikel de feiten volledig ver draaid zijn. (Brief is weergege ven zonder inhoudelijke infor matie over VWG, red.) Afd. Voorlichting gemeente WADDINXVEEN - Land schapsbeheer Zuid-Holland organiseert op dinsdag avond 15 februari de jaar avond vrijwillige weidevo gelbescherming. De avond vormt de start van het nieuwe weidevogelseizoen in Zuid-Holland. Op deze avond worden de resultaten van het beschermingssei- zoen 1999 gepresenteerd en houdt de heer van de Brink een lezing getiteld Met de zwaluw naar Bots wana. Iedereen die geïnteresseerd is in weidevogels en hun bescherming is van harte welkom. De jaaravond in verenigingsgebouw De Brug, Dunantlaan I te Reeuwijk begint om 20.00 uur, de toegang is gratis. WADDINXVEEN - Waar om zoveel duizenden doden bij natuurrampen? Waarom wordt iemand ’zomaar’ dood geslagen? Als God lief de is, waarom laat Hij dan al dat lijden toe? Komt alles uit Gods hand, of alleen het goede, en komt het kwaad van de duivel? Waarom laat God dat dan toe? Over deze vragen wil ds. B.j. van der Graaf uit Gouda refereren op de Open Cir kel avond van I6 februari 2000. Iedereen is van harte wel kom in gebouw ’De Schaapskooi’, achter de Brugkerk te Waddinxveen. Zaal open: 20.00 uur, aan vang: 20.15 uur. WADDINXVEEN - Op maandag I4 februari houdt de CDA-gemeenteraads- fractie onder leiding van fractievoorzitter Dorenda Gerts, een Groot Fractiebe raad over Interactief Bestu ren. Mevrouw H. Boom, voorzit ter van de CDA-fractie in de Amersfoortse gemeente raad, zal de bijeenkomst inleiden. In Amersfoort staat Interactief Besturen, net als in Waddinxveen, hoog op de agenda en zijn er al goede resultaten mee geboekt. Omdat de CDA- fractie van mening is dat het belangrijk is samen te bespreken op welke wijze de burgers van Waddinx veen het best bij het gemeentelijk besluitvor mingsproces betrokken kunnen worden, wordt iedereen van harte uitgeno digd. Aansluitend is er ook gelegenheid om andere onderwerpen met de raads leden te bespreken. Het Groot Fractieberaad begint om 20.00 uur en wordt gehouden in het gemeente huis. ren zien wat er zoal in een cir cus gebeurt, waarna de kinde ren hun eigen circustent moch ten gaan maken. Als laatste op het programma stond het oefe nen van de verschillende acts voor het grote optreden. Met een ’Hooggeëerd publiek’ kon digde clown Assie de verschil lende artiesten aan. Zo was er een optreden van een jongleur met ballen, jongleurs met rin gen en kegels en dames die rondliepen met een draaiend dus nu ook maar softdrugs (en dus ook een coffeeshop) zou den moeten toestaan. Uit het recente regionale softdrugson- derzoek is zonneklaar naar voren gekomen, dat de meeste softdrugs direct (of indirect via vriendjes) in de bestaande cof feeshops worden gekocht. Met andere woorden, juist in een consistent anti-verslavingsbe- leid is het onbestaanbaar dat zo’n kennelijk belangrijk ver kooppunt door de gemeentelij ke overheid wordt "gedoogd". 4e. Tenslotte nog dit. De mees te ouders proberen hun kinde ren bij te brengen dat ze van softdrugs af moet blijven. Dat is in de huidige samenleving op zich al een forse opgave. Stel echter, op een slechte dag komt er toch een coffeeshop in Wad dinxveen; gedoogd door de gemeentelijke overheid. Daar ben je dan mooi klaar mee als ouders. Ik hoor het hun kinde ren al zeggen. "Hoe kunnen jul lie nu iets verbieden, wat door de gemeente wordt toege staan". Kortom, een coffeeshop zal n.m.m ook nog een werven de werking hebben. Het zal dus duidelijk zijn dat de opvatting van deWD over de mogelijke vestiging van een coffeeshop liger willen helpen zijn natuur lijk van harte welkom. Voor de voorjaarsvakantie staan er voor de dinsdag en de woensdag activiteiten op het programma. Voor deze dagen zijn nog vrijwilligers gewenst. Wilt u meer informatie neem dan kontakt op met Danny Bras en Astrid de Weerd. Zij zijn in ieder geval op maandag en woensdagochtend in Buurt centrum De Boog aanwezig. Buurtcentrum De Boog ligt aan de C. Huygenslaan 2 in Wad dinxveen, tel. 0182-616 860. uitkering voor gehandicapten ieder jaar zou verlagen. Een argument dat in de bewuste commissievergadering op geen enkele manier aan de orde geweest is en dus kennelijk uit het brein van de schrijver van het artikel zelf voortgekomen is. Sterker: het gestelde is onwaar! Het beleid van het Rijk is namelijk gebaseerd op landelijke uitgangspunten en niet op de gemeentelijke boek houding van de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle. Ook stelt het artikel de com missielid De Jong eigen bereke ningen gemaakt zou hebben waardoor de wethouder op creatief boekhouden betrapt zou zijn. De heer De Jong heeft echter geen enkele berekening gemaakt maar heeft zich in de discussie volledig gebaseerd op de gegevens van de evaluatie nota welke onder verantwoor delijkheid van de wethouder Financiën door het College aan de commissie aangeboden is. In WADDINXVEEN - Afgelopen woensdagmiddag werd voor het eerst in lange tijd weer een instuif georganiseerd in buurtcentrum De Boog, voor de kinderen uit de wijk. In totaal kwamen er 20 kinderen deze middag naar het buurt centrum. Het thema was dit keer circus en dat was wel duidelijk ook, want de kinde ren die om I3.3O uur binnen kwamen werden hartelijk welkom geheten door clown Assie. De clown liet met behulp van een aantal kinde- Hoogstraat veel café’s met een biljart, maar het enige bruine café in Gouda waar nu nog kan worden gebiljart is café De Sport aan de Lange Tiendeweg.Twee jaar geleden sloot biljartcentrum Van Kers bergen aan de Westhaven waar vier bil jarts stonden. Ook de vier biljarts in de Garenspinnerij zijn verdwe nen. Voor een toernooi van behoorlijke omvang zijn we aangewezen op I’ Esperance in Nieuwerkerk aan den IJssel. Dat is de enige accommodatie in ons district waar vier bil jarts staan. Maar er worden ook toernooien gespeeld in gelegenheden waar twee bil jarts staan. Dat betekent lange wachttijden voor de deelne mers. Laatst bij het toernooi hoofdklasse driebanden, gewonnen door Piet Lex- mond, werd er op vrijdag avond tot half drie 's nachts gespeeld. Dat zijn geen tijden meer”. Boegheim, opvolger van de ‘Bourgondische’ Belg Ed Ver bruggen die momenteel in Zuid-Afrika verblijft, vertelt dat hij al bij de gemeente Gouda is geweest om over de proble men waarmee de biljarters in Gouda kampen te praten. Ook aan die kant wordt nu ernstig over het tekort aan accommodatie nagedacht. Laatst werd de horeca-gele- genheid De Haven 50 door brand verwoest. In deze loka liteit waren drie clubs van het district Gouda, Soc. De Haven, Gouda en ZN'93 gevestigd en twee verenigin gen die zijn aangesloten bij de VBV nl. De Haven en Het Trefpunt, dat voorheen speel de in de voormalige jeugdher berg die er tegenover was ving met betrekking tot om streden stuk heeft ons geen reden gegeven te twijfelen aan de juistheid hier van. Immers, wanneer de feiten ‘volledig ver draaid zijn’ zou dit betekenen dat het gehele item verzonnen is, en dat kan nooit juist zijn. Veeleer hebben wij signalen dat wel degelijk verslag is gedaan zoals zaken aan de orde zijn geweest. De aanwezige redac tie wenst in het geheel geen partij te zijn. Immers, de ver- Nadrukkelijk stelde hij slaglegging door een verslagge ver van het Weekblad behan delt slechts de communicatie tussen de aanwezige politici. En dat is wat is gebeurd.) Het is in het algemeen niet de gewoonte om te reageren op artikelen in dag- of weekbladen waarin verslag gedaan wordt van discussies in raads- of commissievergaderingen. Voor het artikel van 2 februari 2000 in het Weekblad voor Wad dinxveen onder de titel wet houders betrapt op creatief boekhouden, wordt echter om twee redenen een hoge uitzon dering gemaakt. In de eerste plaats omdat de verslaglegging van de commissiebehandeling van de Evaluatienota Wet Voor zieningen Gehandicapten in dit artikel in het geheel geen juiste weergave is van de werkelijk heid. In de tweede plaats omdat de schrijver van dit arti kel onterecht de wethouder Financiën R.de Gooijer in een kwaad daglicht stelt (zie ook de titel van het artikel). De wethouder wordt in het bewuste artikel beschuldigd van financiële manipulaties om te voorkomen dat het Rijk de Omdat er geen eerdere moge lijkheid geweest was over dit stuk in te spreken kreeg aanwo nende, mevrouw Pieters voor de raadsvergadering de gelegen heid van het spreekrecht gebruik te maken. Ze gaf blijk van deze korte termijn niet gediend te zijn en riep B &W op de exploitatieopzet eerst in de commissie te bediscussiëren en dan ook oog te hebben voor de financieel gunstiger alternatie ven die de buurt naar voren heeft gebracht. De heer Fer- mont van de PvdA gaf in de tweede termijn als enige aan wel te voelen voor de alterna tieven van de buurt. In eerste termijn had hij al aan gegeven het hele plan niets te vinden en wilde dat het voorstel teruggenomen werd om vervol gens een plan te ontwikkelen gericht op de trouwlustige jeugd. De heer Lindhout van het CDA had als financiële man eens goed naar de exploitatie opzet gekeken. Hij zette grote vraagtekens bij de opzet en sig naleerde naast een vaag omschreven post van 300.000 gulden ook nog eens dubbel berekende rente van in totaal 700.000 gulden. Hij zag in het stuk, buiten de winst van 1,4 miljoen ten behoeve van de sociale woningbouw die B&W met dit project tracht te realise ren, nog eens zo maar een half miljoen richting gemeente gaan. Dit ten koste van de kopers. Uitgerekend zou de grondprijs zonder deze winst 260,- m2 goedkoper aangeboden kunnen worden. Daarnaast signaleerde Lindhout dat gezien de kosten die er mee gemoeid zijn, het parkeerterrein „kennelijk in goud" wordt uitgevoerd. Hij vond het niets dat toekomstige kopers zo zwaar gepakt werden door de zijns inziens opgeklop te begroting die wel feilloos de door B &W beoogde grondprijs van 700 gulden de meter onder bouwde. SGP’er Bac ging hele maal voor de kandidaten die al er gemakshalve van uit dat daarmee meteen ook een einde komt aan de bestaande illegale "straathandel". Een onbewezen stelling; sterker nog de praktijk elders duidt op het tegendeel; die handel gaat gewoon door. 3e. Misschien nog wel het belangrijkste argu ment is het gezondheid aspect, de preventie. Zoals bekend wordt op dit moment door de overheid terecht veel tijd en geld gestoken in voorlichtings programma’s met als doel het terugdringen van het gebruik van alcohol en tabak. Dat heeft uiteraard allereerst te maken met volksgezondheid in het algemeen, maar ook met het feit dat een toenemend aantal gewelddadigheden vaak plaats vindt onder invloed van alcohol en/of drugs (veelal in combina tie). Tabak en alcohol hebben sinds eeuwen hun plaats gekre gen in onze samenleving; een eventuele theoretische nulop tie voor deze genotsmiddelen behoort thans tot de prakti sche onmogelijkheden, hoe spijtig sommigen dit wellicht ook vinden. Echter, het kan toch niet zo zijn dat wij -omdat wij eertijds tabak en alcohol hebben toegestaan- daarom bord op een stokje. Kortom het was net een circus op deze woensdagmiddag in buurtcen trum De Boog. Het circus is echter nog maar het begin van de activiteiten in buurtcentrum De Boog, want van nu af aan zal er elke woens dagmiddag instuif zijn voor kin deren uit de wijk. Elke derde woensdag van de maand is er echter geen instuif, maar een kinderbingo georganiseerd door een andere groep vrijwil- ZEVENHUIZEN-MOERKAPELLE - Zonder het eerst in de commissie in te brengen, overrompelde het Zevenhuizen- se college van B W de gemeenteraadsleden met een nieuwe exploitatieopzet voor de woningbouwlocatie Oranjestraat. De aanwonenden, verenigd in het comité bewoners Oranjestraat, hadden toch kans gezien de exploitatieopzet door te rekenen en nog afgelopen week end een op schrift gestelde variant die de helft kost en tegemoet komt aan de wensen van de bewoners, bij de raadsleden thuis te bezorgen. "Een coffeeshop waar volgens heldere regels softdrugs wor den verkocht, hoort in hetzelf de rijtje thuis als de slijterij, de tabakswinkel, de sportkantine en het café". Dat is althans de mening van de fractievoorzitter van D66, Frans Bos, zo lezen wij in ons Weekblad van 26 januari. Het is natuurlijk zijn goed recht om dat namens D66 zo te vinden (waarbij ik maar even in het midden laat wat bijvoorbeeld de sportkan tines daarvan vinden) Echter even verder in dat zelfde artikel verwijt hij min of meer de andere politieke partijen in Waddinxveen, dat zij zich bijna krampachtig vasthouden aan de zogenaamde nuloptie (dwz dat zij proberen de komst van een coffeeshop tegen te houden), alsof dat een zeer verwerpelij ke, achterhaalde en achterlijke opvatting zou zijn. Dat vraagt uiteraard wel om een reactie. In het verkiezingsprogramma van deWD voor deze raadspe riode is opgenomen dat "de WD zich is\ inzetten om de eventuele vestiging van een cof feeshop met alle mogelijke wettelijke middelen tegen te gaan". Het is misschien een beetje flauw argument, maar deze uitspraak betekent dus dat de WD-raadsleden zich in deze raadsperiode dan ook bezig met de Dienst Sport en Recreatie in Gouda voor een biljartcentrum.Wij willen best weer terug naar de Garen spinnerij. Alleen is de huur prijs erg hoog. Er zou dan een beheerder moeten komen. Maar dat hoeft voor ons niet. Wij kunnen ons zelf bedrui pen. Ik heb ook al eens voor gesteld om een ‘doorsteek’ te maken van het voormalige KNVB-gebouw aan de Sport- laan naar de sporthal De Springers. Wij hebben dan een mooie ruimte om te biljarten en de verteringen kunnen worden gebruikt in de bar van De Springers. Dan hoeven wij niet iemand met een horeca- diploma er in te zetten. De toiletgroepen zijn nog intact. In Gouda wordt nu weer gesproken over een nieuwe verdeling van scholen en sportzalen. Maar over een bil- jartaccommodatie heeft nie mand het. Andere bevolkings groepen worden veel eerder geholpen dan wij”. Van Ós is voor zijn wekelijkse biljartpartijtjes in heel wat accommodaties buiten Gouda geweest. Hij zegt: „In Berkel en Rodenrijs is biljartcentrum Het Raadhuis met acht bil jarts. Een biljartvereniging heeft het in beheer. Het ziet er schitterend uit”. De VBV kende een paar jaar geleden even een opleving toen zij er honderd biljarters van het district Gouda bij kreeg. Zij protesteerden tegen de kledingvoorschriften. Alle bil jarters dienden in competitie verband in uniforme kledij hun wedstrijden te spelen. Later werd de maatregel teruggedraaid en keerden de ‘Koninklijke’ biljarters weer op het oude nest terug. In kwantiteit daalt het aantal biljarters in het Goudse, maar dat geldt niet voor de kwali teit. Bert Boegheim meldt dat er nog steeds ‘Goudse’ biljar ters weten door te dringen tot de eindronden van een Nederlands kampioenschap. „Vorig jaar werd Rob Kuster nationaal kampioen in de tweede klasse driebanden. Verder eindigde het team van Anti Poedel als derde in de C2-klasse, werd Impuls kam pioen in de C3-klasse en behaalde Zoetermeer even eens een derde plaats in de C5-klasse. Dit seizoen is Mar cel Drost uit Moerkapelle gewestelijk kampioen in de derde klasse fibre geworden. Hij gaat ook naar het nationa le kampioenschap”. eerder kavels aangeboden had den gekregen voor 470 gulden de meter. Hij zwaaide met een brief van 13 juni 1998 waarin de gemeente de grond nog aan kandidaten aanbood voor de oude prijs. Hij bleef er bij dat deze aanbieding gerespecteerd moet worden. De heer v.d. Stee (WD) was om twee redenen ’verdrietig’. Allereerst stelde hij vast dat dit project al van begin af aan niet goed loopt en daar naast signaleerde hij dat dit voorlopig het laatste project is dat in Moerkapelle uitgevoerd kan worden. Hij stelde vast dat de oudere jeugd de koffers wel kan pakken. Daarnaast gaf hij aan er kennis van te dragen dat de kopers met een oude aanbie ding het er niet bij zou laten zit ten, wanneer zij nu meer moe ten gaan betalen. Hij adviseerde B W in die gevallen niet in oneindige kost bare juridische rechtzaken te belanden, doch verstandig te handelen. Freeke van de RPF vroeg zich af in hoe verre B &W de schijn gewekt had naar mogelijke kopers, en of de gemeente er nog wel onderuit kan. Wel vond hij de 700 gulden de meter een redelijke prijs. Wethouder Zijderhand zei nu alleen de exploitatieopzet vast gesteld te willen hebben en niet meer. Hij was het er niet mee eens dat de nieuwe exploitatie opzet naar de door hem beoog de grondprijs was toegerekend. Hij vond naar de kopers toe, dat in het verleden geen aanbieding was gedaan, doch slechts infor matie verstrekt. Toen het tot stemming kwam, stemde naast CDA-er Lindhout ook de SGP- ers Bac en Vente tegen het voorstel, ooit op de rails gezet door hun eigen wethouder de Gooijer. Naast de rest van de raadsleden steunde ook Gemeentebelangen kritiekloos het voorstel van hun wethouder en wacht een ieder af wat de volgende zet wordt rond dit bouwproject. nig ook aan de orde geweest tijdens de commissievergade ring (de geluidsband van de betreffende vergadering kan door een ieder op het gemeen tehuis worden beluisterd) is ling tot datgene wat gedacht het bijzonder wrang te moeten werd. Dit gegeven was voor de commissie een complete ver rassing (en voor het College) omdat de gedachte leefde dat er meer uitgegeven werd dan ontvangen. In het bewuste eva luatierapport heeft wethouder Zevenhuizen-Moerkapelle (Naschrift redactie: Het week blad voor Waddinxveen stelt zich tot doel objectief verslag te doen van zaken die zich bin nen hun verspreidingsgebied gen kon de W.V.G. uitkering voordoen. Daarbij behoren herleid worden. En deze herlei- ook ontwikkelingen in de plaat- de gegevens tonen vervolgens selijke politiek. De verslagge- aan dat de uitkering van het Rijk in gelijke verhouding staat tot de uitgaven van onze gemeente, zodat van een bezui nigingsoperatie in het geheel geen sprake behoefde te zijn. Daarbij heeft de wethouder in de bewuste commissievergade ring aangegeven dat wat hem betreft de verhouding tussen inkomsten en uitgaven niet het uitgangspunt van beleid is. Zijn politieke opvatting is om de WVG op een goed niveau uit te voeren. daarbij dat voor hem de jaar lijkse uitgaven hoger mogen zijn dan de inkomsten. Vanuit deze achtergrond en als zoda- moeten inspannen om dit te realiseren.Wij dienen daarbij te bedenken, dat voordat een der gelijke uitspraak in ons verkie zingsprogramma werd opgeno men, hierover door de WD leden fors is gediscussieerd. In die discussie zijn uiteraard ook argumenten voor een vrijer lokaal softdrugsbeleid aan de orde gekomen; nagenoeg dezelfde argumenten die Frans Bos thans ook weer naar voren brengt.Toch was de slotconclu sie van onze discussie, dat de voordelen van zo’n vrijer soft drugs beleid bij lange na niet opwegen tegen het nastreven van die zogenaamde nuloptie. Wat waren toen (en zijn nog steeds) de bezwaren tegen de vestiging van een coffeeshop in Waddinxveen? I e. Allereerst het formele bezwaar dat de verkoop (en het voorhanden hebben) van zeer kleine porties softdrugs voor eigen gebruik weliswaar wordt toegestaan, maar dat de inkoop (dwz. in grotere hoeveelheden via de achterdeur) nog steeds als een criminele activiteit wordtbe- schouwd. Meewerken aan een coffeeshop betekent per defini tie het gedogen van illegale handel aan de achterdeur. De WD is een tegenstander van dit gedoogbeleid. 2e. Voorstan ders van een coffeeshop gaan Door Bert Hertog WADDINXVEEN/GOUDA - De biljartsport in de Goudse regio zit in een dip. Door het verdwijnen van café’s met bil jarts is het aantal biljarters, dat wekelijks in wedstrijdver band zijn partijtje speelt, dras tisch terug gelopen. Telde van district Gouda van de KNBB in 1990 nog 750 aangesloten biljarters, in 1994 waren dat er 500 en nu 400. Ook bij de tegenhanger van de ‘Koninklijke’ biljarters, de Verenigde Biljartverenigingen Gouda en omstreken, wordt een teruggang in leden gecon stateerd. Een paar jaar gele den telde deVBV 500 biljar ters, nu zijn dat er 350. Vooral de sitatie in de stad Gouda is volgens Bert Boeg heim, voorzitter van het dis trict Gouda, alarmerend. „De mogelijkheden om met biljar ten in aanraking te komen zijn sterk afgenomen.Vroeger had Gouda aan de Kleiweg en de ligers.Voor deze maand staat er voor woensdag 9 februari een indianenmiddag op het pro gramma en woensdag 23 febru ari is er een piratenavontuur in buurtcentrum De Boog. OP deze woensdagmiddagen zijn alle kinderen uit de wijk wel kom om 13.30 uur, de middag eindigt om 15.00 uur. De instuifmiddagen kosten per keer een gulden om mee te doen. Ouders die een middag mee willen kijken of als vrijwil- Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te .buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. - I ■- -

Weekblad voor Waddinxveen | 2000 | | pagina 21