Ouders nonchalant bij vervoer van hun kinderen in de auto Scholieren verkennen eigen schoolomgeving Tonny Leeflang vindt e-mailen heel erg simpel Dialezing over J.H.Weissenbruch j 1 n Autoschade... Groter keurslijf voor gemeenten en meer bouwen in de kern K ZS Avonddienst SCHADECENTER Schadecenter van Leeuwen gen. beeld. PROFILE REPAIR DE LAATSTE KANSEN FotoKlein met 16 vakzaken altijd bij u in de buurt! klein t «c 1MB WOENSDAG 8 MAART 2000 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 23 (Foto: Veilig Verkeer Nederland). IBM» NA1E G Knap vervelend en het komt altijd ongelegen. Geen auto tot uw beschikking en u had zich uw avond anders voorgesteld dan u te buigen over de administratieve afhandeling met de verzekeringsmaatschappij. Schadecenter van Leeuwen regelt het voor u. En u krijgt ook nog een perfect herstelde auto terug. We zitten in Waddinxveen op bedrijventerrein Coenecoop. Maar u kunt ook bellen: 0182-621831. Vierentwintig uur per dag. Voor het geval u ergens staat met schade... det- en kinderwagens, op de fiets en in de auto van de ou ders. Per jaar overlijden door deze ongevallen gemiddeld 20 kin deren en worden er 8.000 be- behandeld, van wie er 5.800 moeten worden opgenomen. over, zo is ook in Waddinx veen en omgeving door de po litie aangetoond. Kinderen meenemen in de au to, vraagt enige voorbereiding. Kinderen die zonder gordel op de achterbank zitten, kun nen bij een noodstop als een van nul tot negen maanden met een gewicht van tien kilo- Bedenk dat zelfs het beste be- veiligingsmiddel niet voldoet als het foutief is bevestigd. Let een gecompliceerde fractuur en ernstige vleeswond. Dik- Coenecoop 250, 2741 PL Waddinxveen tel: 0182-621831, fax 0182-621841 email: info@vlcoenecoop.nl internet: www.vlcoenecoop.nl werkelijke schade uit waaron der dus ook immateriële scha de zoals loonderving, kosten extra hulp, juridische kosten en zelfs smartengeld. Veilig Verkeer Nederland advi seert om altijd één van de aan vullende verzekeringen af te sluiten als er kinderen meege nomen worden. Worden eigen kinderen vervoerd door ande ren, ga dan na of hiervoor ver zekeringen zijn afgesloten en stel u op de hoogte van de vei ligheid van dat vervoer. Tijdens het project verkenden de leerlingen van de Koningin Beatrixschool in vier groepen, onder begeleiding van ouders, een vierkante kilometer rond hun school. Ze interviewden een aantal buurtbewoners over de leefbaarheid van de wijk, na men elk vijf foto’s, maakten vi- deo-opnamen en verwerkten alle gegevens in een werkboek. De resultaten van dit veldwerk zijn in een expositie op een ou deravond in de school gepre- senteerd. kost hem veel moeite en tijd. In het begin is het zonbesche nen landschap een geliefkoosd thema maar later zoekt hij vooral storm, regen en onweer om de natuur ’in werking’ te zien. gewikkeld medium is. "E-mailen gaat bijvoorbeeld veel gemak kelijker en sneller dan een brief schrijven. Bovendien kan je het tot op hoge leeftijd blijven doen, hoe krakkemikkig je ook wordt. Ik vind het echt een ideale vorm van communicatie. Mijn zus en haar kinderen pro beer ik ook zo ver te krijgen, maar die vinden mij maar bijde hand. Ze snappen er niks van. Maar zij zijn ook in Zeeland blijven wonen, dus daar kan het ook door komen. Daar is het toch anders". Tonny Leeflang zoekt altijd ge richt op internet. "Je hoort wel verhalen over mensen die chat- ten - mijn hulp doet dat ook - maar ik ben echt op zoek naar informatie, naar dingen die me interesseren. Zo nu en dan be zoek ik ook nieuwsgroepen. Daar kijk ik vaak even bij de ru briek ’gratis af te halen’. Je kunt daar een advertentie plaatsen en iemand blij maken met een gratis product. Ik had laatst een printer over, dus die heb ik daar aangeboden". En dan komt zo iemand thuis bij u langs? "Ja, dat is wel gek hoor, want dan komt er een wildvreemde bij je aan de deur en je weet natuurlijk nooit wat voor iemand dat is. Maar ik heb nog nooit proble men gehad. Ik ben ook nog nooit ongevraagd op een enge site terechtgekomen, dat hoor je weleens. Dan wordt je zo maar doorgelinkt naar een site waar je helemaal niet wilt zijn. Dat is mij nooit overkomen, maar ik zoek ook meestal braaf met Alta Vista, misschien komt het daardoor". Tonny Leeflang besluit het interview in VARA TV Magazine door te zeggen dat ze nooit heeft overwogen een cursus te gaan volgen. "Nee hoor, ik kan er met be hulp van mijn zoons prima mee overweg. Ze geven me nog steeds tips. Op die manier kan ik vinden wat ik leuk vind, meer hoeft niet van mij". eniging Veilig Verkeer Neder land (WN) uitgereikt. Tevens ontvingen ze via de basis school een WADDINXVEEN - In het cen trum voor kunstzinnige vor ming Kreater (Kerkstraat) houdt de baptistengemeente Ichthus Waddinxveen komende zondagavond I2 maart een avonddienst, die om half zeven begint. Voorganger is R. Speel man. De avond zal in het teken staan van veel samenzang. Na afloop van de dienst is er gele genheid tot het drinken van een kopje koffie. DEN HAAG/WADDINXVEEN - Het college van Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland wil in de loop van dit jaar met be- trokket overheden en maat schappelijke organisaties per regio spreken over een wijzi ging vin het verstedelijkingsbe- leid in het Groene Hart, van welk jebied ook de gemeente Waddnxveen deeluitmaakt. Op dit moment omvat het streekplan Zuid-Holland Oost ruims grenzen waarbinnen ge- meerten kunnen bouwen en strenje regels over de maxi maal te bouwen woningen.Ver- trekpjnt voor de discussie is het loslaten van de sturing op het a«ntal te bouwen woningen en mser te sturen op de daad- werkelijke ruimtelijke invulling. "Ik wil de komende tijd over leggen met de 28 betrokken ge meenten, de woningcorpora ties, de Kamer van Koophandel agrarische vertegenwoordi gers, natuur- en milieuorganisa ties en vele anderen", aldus ge deputeerde Loes van Ruijven. "Duicelijk moet worden wat de gevolgen zijn voor het Zuid- Hollandse gedeelte van het Groene Hart van het hanteren van scherpe grenzen rond de in 2005 aanwezige bebouwing van alle kernen. Buiten deze nieuwe grenzen mag niet gebouwd worcen, maar daar binnen heb ben gemeenten meer vrijheid bij de invulling van de ruimte voorwonen en werken. Die in vulling zal dan wel afgewogen en vertaald moeten worden in een gemeentelijk structuur plan". Ui9tgangspunt voor Gedepu teerde Staten is het restrictieve beleid met meer bevoegdheden voor gemeenten, de verster king van de leefbaarheid en het zitje op het veilighetdskeur- merk. Het is een cirkel met een ’E’ en een cijfer. Tevens Zo moeten jaarlijks 4.400 kin- vermeldt het keurmerk voor welke leeftijdscategorie het zitje geschikt is. De term, ’universal’ betekent dat het deren in de ziekenhuizen wor den behandeld nadat een beentje of voetje tussen de spalken van de fiets bekneld is zitje in vrijwel elke auto kan geraakt met als direct gevolg worden gebruikt. WADDINXVEEN - "E-mail - het is zo simpel" kopt het programmaweekblad VARA TV Magazine boven een in terview met de Waddinxveense Tonny Leeflang (58). Het weekblad richt op haar de schijnwerper om Nederlan ders te laten zien dat internet niet alleen onder jongeren populair is. De Peuleyen-bewoonster bezoekt op internet regelmatig de culinaire sites, maar ook koken en tuinie ren hebben haar aandacht. van kinderen is dus vaker de oorzaak van een ongeval waar kinderen bij zijn betrokken dan bijvoorbeeld onveilig ge- druk lag op een preventieve drag van andere weggebrui- aanpak en het aanspreken of uitleg geven aan de autobe- kers. De wijze waarop kinde ren vervoerd worden in de stuurders. De laatste week auto laat nogal eens te wensen van februari gingen de agenten ook over tot het uitdelen van bekeuringen. Ondanks de vele vooraankon digingen en waarschuwingen kregen 38 van de 390 gecon- Voor de allerkleinste geldt na- troleerde ouders - dus onge- tuurlijk dat ze in een veilig veer één op de tien - een pro- ces-verbaal van gulden voor het niet gebrui ken van de voorgeschreven beveiligingsmidddelen als zij hun kinderen naar basisschool brachten en ophaalden. Bij kinderen onder de 5 jaar neemt het aantal; ernstige on gevallen de laatste jaren toe. Het aantal ziekenhuisopnamen gordel als heupgordel te dra- zelfs met 25%. Jaarlijks overlij den 54 kinderen onder de 5 jaar door ongevallen en wor den nog eens 66.000 kinderen na een ongeval in ziekenhuizen projectiel door de auto schie ten. Ondanks dat door hard remmen een aanrijding is te Van alle ongevallen met kinde- voorkomen, is er dan toch ren onder de 5 jaar gebeurt gauw letsej. 12% tijdens het vervoer. De Van de allerjongsten, kinderen ongevallen vinden plaats tij dens het vervoer van kinderen in buik- en rugdragers, wan- gram, zijn er babyzitjes. De zit jes worden bevestigd met de autogordel. Vervoer op schot of in een reiswieg is niet aan te bevelen.Voor kinderen van ne gen maanden tot ongeveer drie jaar (gewicht tot 18 kilo- handeld in de ziekenhuizen, gram) komt het autostoeltje in Dat zijn meer dan 20 ernstige ongevallen per dag. Ouders onderschatten de risico’s van het vervoer van hun kind. Ze gebruiken vervoermiddelen bij aanschaf van een kinder- verkeerd en nemen nog te weinig specifieke veiligheids maatregelen. (goedgekeurd) autostoeltje negentig geplaatst dienen te worden. Hun zitplek behoort met be hulp van de autogordels goed vastgezet te zijn. Zijn de kin deren het speciale autostoel tje ontgroeid dan kunnen ze de autogordels gebruiken. Zij ze kleiner dan 1,5 meter dan is het verstandig de driepunts- "Internetten en e-mailen kun je tot op hoge leeftijd blijven doen, hoe krakkemikkig je ook wordt", zegt Tonny Leeflang te gen verslaggeefster Floor Overmans van VARA TV Maga zine, bij welk vraaggesprek een foto van Ronald Hoeben van de Waddinxveense is geplaatst. "Mijn man en ik hebben twee zoons, via hen ben ik eigenlijk met internet in aanraking geko men. Op een goed moment gingen ze op vakantie naar Sri Lanka, en toen leek het ons leuk om af en toe contact met ze te hebben. Zodoende zijn we gaan e-mailen", begintTonny Leeflang te vertellen. Op de vraag hoeveel uur per week ze achter de computer zit zegt ze dat dat een beetje wisselt. "Maar ik sla gaan dag over. Meestal begin ik ’s och tends met het openen van de e-mail, even kijken of er nog nieuwe berichten zijn. Dat duurt tien minuten. Verder zit ik er ’s avonds nog een half uur achter. En in het weekend ga ik meestal een uurtje extra het net op" Tonny Leeflang zoekt op internet alles op culinair ge bied, op het gebied van tuinie ren en verder gaat ze op zoek naar talencursussen. "Die talen cursussen kun je on-line vol- gen, maar ik print ze meestal uit. Vroejer heb ik Spaans ge studeerd en wilde het een beetje bijspijkeren. Inmiddels ben ik ook begonnen met een cursus Frans". "Ik ben altijd op zoek naar nieuwe recepten, nieuwe ideeën. Ik heb kookles sen gevolgd bij Henk Savelberg en veel 'an mijn medecursisten zijn inmddels naar het buiten land verhuisd. Zo is er iemand die nu in Amerika woont en daar wesr met een kookcursus is begomen. Met haar e-mail ik, wissel ik zo’n beetje wat er in de supermarkten te krijgen is". "Helemaal niet, het is zó sim pel!", regeert Tonny Leeflang op de vtaag op internet een in- Controleer voor de aanschaf of het zitje goed kan worden bevestigd. Ga na of de auto gordel lang genoeg is. Let erop of de kindergordels en sluiting gemakkelijk kunnen worden versteld, gesloten en geopend. De gordels waarmee u het kind in het stoeltje vastmaakt, moeten altijd goed op het li chaam van het kind aansluiten. Houd bij de afstelling van de gordeltjes rekening met de kleding van het kind en de stand van het stoeltje. Kies voor het laten in- en uit stappen van kinderen een zo veilig mogelijke plek uit. Laat ze bij voorkeur uitstappen aan de kant van de stoep. Stap zelf ook uit. Als de deuren op het kinderslot (wel zo veilig!) zit ten, is meteen voorkomen dat kinderen direct uitstappen en bijvoorbeeld een drukke weg op rennen. Omdat iedere passagier een autogordel om hoort te heb ben, bepaalt dat meteen het aantal kinderen c.q. personen dat veilig meegenomen kan worden. Je ziet wel eens een auto passeren die letterlijk volgeladen is met kinderen. Tot in de achterbak van sta tioncars aan toe. Gezellig is het misschien wel, maar veilig zeker niet. Mocht er iets gebeuren of moet er een noodstop ge maakt worden, dan is de el lende niet te overzien. We denken maar liever niet aan ongevallen.Toch is de har de werkelijkheid dat er dage lijks heel wat gebeurt op de weg. Elke automobilist is vol gens de Wet Aansprakelijk heidsverzekering Motorvoer tuigen (WA) verplicht zich te verzekeren tegen schade aan derden. Derden kunnen ook de inzittenden zijn van de au to. Zowel materiële als imma teriële schade aan derden is hiermee gedekt. Als aanvulling kan een onge vallen verzekering voor inzit tenden worden afgesloten. Deze leidt, ongeacht de schuldvraag, tot uitkering bij overlijden of (blijvende) inva liditeit. Nog uitgebreider is de schadeverzekering voor inzit tenden. Deze keer - wederom ongeacht de schuldvraag - de op peil houden van het inwo nersaantal per gemeente vanaf I januari 2000. De meeste gemeenten hebben waarschijnlijk voldoende bin nenstedelijke capaciteit om met deze nieuwe uitgangspun ten voor wonen uit te kunnen komen.Wel is flankerend beleid nodig zoals de toepassing van de Huisvestingswet, de wet Voorkeursrecht en de moge lijkheden van de wet Stads- en dorpsvernieuwing. "Ik denk ook aan een financiële impuls om de verdichtingsmo- gelijkheden in de steden en dorpen beter mogelijk te ma ken. Dus naast de bestaande ’Groene Hart’-impuls voor het buitengebied van het Rijk, is ook een kwaliteitsimpuls nodig in de steden en dorp van het Groene Hart", aldus Loes van Ruijven. De noodzakelijke herziening van het streekplan Zuid-Hol land Oost hangt nauwe samen met de komende discussie over de actualisering van de planolo gische kernbeslissing met be trekking tot de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening van de rijksoverheid. directe omgeving van de school. Ze inventariseren het grondgebruik en de beschikba re voorzieningen en geven hun mening over wat zij van de leef baarheid van "hun" kilometer vinden. De verzamelde gegevens wor den opgenomen in de op inter net te raadplegen internetatlas Nederland, die sinds septem ber vorig jaar inmiddels door 500 schoolklassen uit het basis en voortgezet onderwijs ge deeltelijk is gevuld. WADDINXVEEN - Kunsthis torica Beatrijs Hustinx houdt dinsdagavond I4 maart om half acht in de zaal van de hervorm de Immanuëlkerk aan de Prin ses Beatrixlaan een dialezing over de Haagse tentoonstelling "J.H.Weissenbruch - Voorbij de Haagse School" voor leden, do nateurs en belangstellenden van de Waddinxveense Kunst Kring (WKK). De toegang is gratis. Jan Hendrik Weissenbruch 1824-1903), wiens werk in het Haagse Gemeentemuseum is te zien tot en met 21 mei van dit jaar, heeft het weidse landschap en het sterk gevarieerde licht in Nederland op ongeëvenaar de wijze vastgelegd. Aan het be gin van zijn loopbaan is het met name het werk van Jacob van Ruysdael (I628-I6II82) dat hem inspireert. Veel van Van Ruysdaels drama tische en weidse vergezichten vinden we terug in de panora ma’s die de jonge Weissenbruch schildert. Maar ook het vlakke polderlandschap inspireert hem: hij gebruikt de oppervlak te van rivier, water of plas om het hemelgewelf te weerspie gelen. Steeds weer opnieuw trekt hij de stad uit om ’de klap van de natuur’ te krijgen die hij snel in schetsen vastlegt om deze la ter, in het atelier op doek of pa pier vast te leggen. Dit ’her scheppen’- Weissenbruch zelf spreekt van ’toveren met verf’- ZIE ADVERTENTIE ELDERS IN DEZE KRANT Hij verlaat daarvoor het indus trialiserende Den Haag en gaat met name in Boskoop, Noor den en Nieuwkoop op zoek naar het sinds eeuwen onver anderde, Hollandse landschap. In de laatste vijftien jaar van zijn leven maakt Weissenbruch zijn meest bijzondere werk. Hij laat alle overbodige details weg. In zijn strandgezichten slaagt hij erin met minimale middelen - de lucht, de zee, het strand, en kele boten hier en daar wat mensen of dieren - de kijker zich nietig laten voelen temid den van de ontzagwekkende natuur. Trefzeker concentreert hij zich op het eeuwige en het harmo nische en slaat daarmee de weg in die Piet Mondriaan later zou vervolgen. De positie die Weis senbruch inneemt tussen de I7de eeuwse kunst van Van Ruysdael en Vermeer en de 20ste eeuwse van Mondriaan heeft beeldend kunstenaar Jan Andriesse 1950) geïnspireerd tot het maken van de Haagse tentoonstelling. Ook heeft hij grote bewonde ring voor de wijze waarop Weissenbruch het licht weer geeft. Leerlingen van de Koningin Beatrixschool verkenden een vierkante kilometer rond hun school en interviewden ook mensen die er wonen en werken. (Foto: Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN - Leerlingen van groep 8A van de prote- stants-christelijke Koningin Beatrixschool aan de Zuidplas- hof hebben meegedaan aan het project "De internet @atlas Nederland", een initiatief van de Hogeschool Holland, de Educatieve Faculteit Amster dam en het Koninklijk Neder lands Aardrijkskundig Genoot schap. In dit project onderzoeken leerlingen de leefbaarheid in een vierkante kilometer in de Door Bert j. Woudenberg WADDINXVEEN - De voor lichtingscampagne van het dis trict Gouwe-IJssel van het po litiekorps Hollands Midden heeft gewerkt. In een paar we ken tijd kregen ’maar’ 38 ou ders een bon voor het onjuist gebruik van een autostoeltje of kindergordel in de auto. Dat is bijna 10 procent van de in totaal 390 auto’s die werden gecontroleerd. En dat terwijl in heel het land ongeveer de helft van de kinderen die ach ter in een personenauto wor den vervoerd, geen kindergor del draagt of in een autostoeltje zit, zo blijkt uit recent wetenschappelijk on derzoek. Het optreden van de politie in Waddinxveen en omgeving te gen onveilig vervoer van zeer Drie kinderen veilig achter in de auto van hun ouders, jonge kinderen in de auto ging vooraf met een periode van informeren en waarschuwen. Ouders van leerlingen uit de wijls worden kinderen te lang groepen I, 2 en 3 van de ba- in draagbare autostoeltjes sisscholen in Waddinxveen, vastgezet, terwijl juist bewe- Zevenhuizen, Moerkapelle, gingsvrijheid onmisbaar is ge- Boskoop, Moordrecht en durende de eerste jaren van Nieuwerkerk aan den IJssel de groei. Het aantal ernstige kregen de voorlichtingsfolder ongevallen met kleine kinde- ’Veilig vervoer van kinderen in ren in de auto zou met 65% auto, busje en taxi’ van de ver- kunnen worden teruggebracht als ouders op een juiste wijze kinderen vervoeren in auto stoeltjes. speciale brief Onzorgvuldigheid van ouders waarin verkeersacties werden als het gaat om het vervoeren aangekondigd. De eerste weken van februari controleerde de politie bij di verse scholen, waarbij de na- I:?'

Weekblad voor Waddinxveen | 2000 | | pagina 23