Straalzenders voor mobieltjes Dagboek van een Ethiopië-ganger vooralsnog gedoogd Prijzenwinnende fotografe docente Kreater Kindertheater door Zeven Muzen St.Victorparochie bezoekt Pelhrimov Wethouder zegt scouts snel overleg toe Samen met Nationale collecte Simavi Dikke Banden Aanhangwagen met eigen wil de baby op muziekles Reeuwijkse Hout Loop 4 plassentocht Race PAGINA 29 WOENSDAG 22 MAART 2000 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - - mogelijke gezondheidsproble men. De heer Lindhout van het CDA stelde voor de masten midden in de polder te zetten waar niemand er last van heeft. De heer Brand van de WD constateerde dat ’in een tijd dat zelfs grassprieten onder- tunneld worden, ook zo’n mast er geen bouwvergunning is ver leend. We moeten ons nu voorberei den op de vliegreis naar huis. Ik vond het prettig u op deze ma nier iets te kunnen vertellen van onze belevenissen in Ethio pië. Om Ethiopië te kunnen blijven steunen zoals we gedaan hebben en willen blijven doen hebben we, de Kerngroep Ont wikkelingssamenwerking Wad- dinxveen, uw steun en de volle dige steun van de gemeente Waddinxveen nodig. kon ter plekke niet zo snel worden achterhaald. De politie was snel ter plaatse en takelde met een sleep- In de perenboom boven het kippenhoek heeft Anna’s opa een hut gebouwd. Daarin heeft Anna zich opgesloten want ze is woedend. Haar opa is er zomaar op een nacht vandoor gegaan. Dat was tegen de afspraak. Thea de oude krielkip, weet Liesbeth van der Vis, de nieuwe docente fotografie bij Kreater. (Foto: Artistic Art/Kreater) ZEVENHUIZEN - De Zeven Muzen organiseert op zater dag 25 maart een kinder theatervoorstelling, gespeeld door marionettentheater El la Snoep met de voorstelling Anna’s boomhuis:Verboden toegang. WADDINXVEEN - De me dische hulporganisatie Sim avi vraagt tijdens haar 75-ja- rig jubileum extra aandacht voor het gebrek aan schoon drinkwater en sanitaire voorzieningen in ontwikke lingslanden. De nationale collecte van 26 maart tot I april heeft dan ook als the ma: ’Geef voor schoon wa ter’. Wereldwijd hebben 1,4 mil jard mensen geen toegang tot veilig drinkwater. 2,3 miljard mensen hebben geen goede sanitaire voor zieningen. In 80 procent van de gevallen is dit gebrek de oorzaak van ziekten in ont wikkelingslanden. „Simavi onderkent al jaren het belang van water- en sa nitaire voorzieningen in ontwikkelingslanden. Met name omdat het zo’n be langrijke preventieve wer king heeft op de gezond heid van mensen”, aldus prof.dr.ir.Van den Akker, voorzitter van het Simavi Wereld Waterfonds. „De onthutsende cijfers illustre ren echter wel dat een ex tra impuls noodzakelijk is. Daarom zal Simavi het 75- jarig bestaan aangrijpen om tot een aantal nieuwe initia tieven te komen op dit ge bied.” Tijdens de collecteweek komt de collectant aan de deur voor een bijdrage aan de projecten van Simavi. REEUWIJK - Op zaterdag 8 april organiseert Sportclub Reeuwijk in de Reeuwijkse Hout een prestatieloop. Er is voor elk wat wils, en wie wil er niet graag lopen in deze mooie groene omge ving. Het gehele parcours is autovrij en na elke ronde kan er bij een verzorgings- post water worden gedron ken. Er is ruime parkeerge legenheid op zo’n 50 meter van de start. De start is om 14.00 uur. Voor alle deelne mers is er een herinnering. De kosten voor deelname bedragen 2,50 tot en met 14 jaar en 4,00 voor de overige deelnemers. Voor inlichtingen kunt u contact opnemen met mevr.A. Droog, telefoon 0182- 392135. Op de dag zelf kan, vanaf 13.00 uur, worden in geschreven bij de surfplas. Volg hiervoor de borden RH loop. Over Addis Abeba 6 maart 2000/ 27 yekatif 1992 Na het bezoek aan Lalibela met zijn 10 in rotsen uitgeharkte kerken ging het maandag j.l. per vliegtuig terug naar Adis Abeba. We gingen met zijn allen en ba gage in een jeep, zodat we af en toe het idee hadden dat de voorwielen de grond niet raak ten. Sommigen van ons vroegen dan ook regelmatig om iets lan- zamer te rijden in de bochten in de bergen. De eerste cursus begint donderdag 11 mei in Kreater en omvat acht lessen van steeds twee uur, van 18.00 tot 20.00 uur. Informatie en opgaven vanaf vandaag bij het secretriaat van Kreater, Kerkstraat 13 in Waddinxveen, telefoon 0182- 614422. ZEVENHUIZEN - Tourclub Zevenhuizen’80 organiseert zaterdag 25 maart de Vier plassentocht. Een leuke rit voor het sportieve gezin en de meest fanatieke fietser. Maar ook voor de rustige toerfietser. De route's zijn uitgepijld en bestaan uit de volgende afstanden: 35 km, starttijd tussen 10.00 en 13.00 uur; 60 km, starttijd tussen 10.00 en 12.00 uur; 90 km, starttijd tussen 8.00 en 10.00 uur; 120 km, start tijd tussen 8.00 en 9.00 uur. Starten en inschrijven: Café de Roerdomp, Tweemans- polder 12 in Zevenhuizen. dat opa lang geleden een ge heim in de tuin heeft ver stopt. Maar waar? In het kip penhok, de waterput of in het ooievaarsnest? Mopperende kippen, een blaaskaak van een gans, een neurotische kikker en een dikke rat hinderen en helpen Anna bij haar zoektocht. Zal ze met de ooievaars mee naar Egypte vliegen? Anna denkt dat haar opa daar naar toe is gegaan. De voorstel ling is voor kinderen van 4 t/m 9 jaar. De aanvang is 14.00 uur in dorpshuis Swanla. De entree is 5,50. WADDINXVEEN - De Ra bobank Gouwezoom spon sort de Dikke Banden Race die op Tweede Paasdag (maandag 24 april) wordt gehouden als onderdeel van de jaarlijkse wielerronde van de Stichting Wielerron de Waddinxveen, die is aan gesloten bij de KNWU. De voor de eerste maal te houden Rabobank Dikke Banden Race is bedoeld voor jongens en meisjes in de leeftijd van 8 tot en met 12 jaar en wordt op Tweede Paasdag om 15.15 uur met normale eigen fietsen, mou- tainbikes of citybikes op het officiële parcours rondom de Dorpstraat in het Gou- wedorp gereden. Alle Wad- dinxveense basisscholen hebben over dit evenement een brief van de Rabobank gekregen. WADDINXVEEN - Op 11 en 12 maart heeft een delegatie van negen personen onder lei ding van Pastor Ad van der Helm een bezoek gebracht aan Pelhrimov. Dit bezoek werd voorbereid in samenwerking met de Stichting Vriendschaps band Waddinxveen-Pelhrimov. Gedurende het tweedaagse verblijf werd uitvoerig gespro ken met Deken J. Hanzl en ka pelaan J. Brichacek, waarbij de voormalige burgemeestger Jan Tomasek als tolk optrad. Op zaterdagavond en zondagoch tend werd een kerkdienst bij gewoond waarin Pastor Ad van der Helm mede voorging. Na afloop vond een korte ont moeting plaats met de huidige burgemeester M. Brezina; hij zou graag te zijner tijd een be zoek aan de Victorkerk bren gen. Dit zal waarschijnlijk op korte termijn gerealiseerd kun nen worden tijdens diens ver blijf in Waddinxveen begin april. De Dobry-Den toren werd be- klommen/bezocht terwijl ook een bezoek werd gebracht aan Kremesnik en een rondleiding werd gegeven in de H. Drievul- digheidskerk met haar prachti ge schilderingen. De zondag werd besloten met een bezoek aan Telc. Er werd kontakt ge legd met het jongerenkoor van de St. Bartholomeuskerk, ge tracht zal worden om tot een uitwisseling te komen met het themakoor His Revolution van de St.Victorparochie. Al met al een geslaagd bezoek waar met voldoening op kan worden te ruggekeken. zoveel blanken. Hier hebben twee van ons nog even mee ge volleybald. Een bezoek aan een kliniek ging niet door ivm tijdgebrek. Behal ve dus het treffen van voorzie ningen, heeft het IHA ook een kinder adoptie programma, waar mensen van binnen en buiten Ethiopië een bijdrage ge ven. ’s Middags gingen we naar een andere wijk, waar het IHA pas kort werkzaam is. Hier liep het zou zijn aan vijf mobiele net werken medewerking te verle nen om tot een landelijke dek king te komen. Dat de wet, bij gelijke omstandigheden, niet overal gelijk wordt opgevat, moge blijken uit de reactie van een wethouder in de gemeente Ter Aar. Deze liet onlangs een zonder bouwvergunning ge plaatste antenne van Dutchto- SGP wilde ook de wetenschap pelijke stukken wel eens zien waar in staat dat zo’n antenne geen kwaad kan. Daarnaast maakte hij zich bezorgd over Addis Abeba 8 maart 2000/ 29 yekatif 1992 Vandaag (woensdag) is de laat ste dag van onze reis in Ethio pië. De Merkado, dat is een grote, deels overdekte markt in Addis Abeba, opgezet door de Italianen, werd bezocht. Hier hebben we geprobeerd om de buurtgebouw was imposant met voorzieningen voor sport, toneel en muziek. Dit gebouw was neergezet, grotendeels met nederlands ontwikkelings geld. Tevens werd een lagere school bezocht, opvallend was dat de kinderen betrekkelijk rustig bleven bij het bezoek van les binnen de gestelde beper kingen in het bestemmingplan bleef. Omdat de scouts dat niet hadden verwacht, en rekenden op een lange procedure om het bestemmingsplan te wijzigen, gingen zij akkoord met een zoektocht naar een eventuele andere locatie. „Bovendien zou dat ook gun stig kunnen zijn omdat we dan niet met een overbruggingspe- riode zouden zitten tussen de afbraak van het oude onderko men en het nieuwe pand", legde de voorzitter zijn overweging uit als antwoord op de vraag van de PvdA waarom de ge meente de scouts dan de hele gemeente door sleepte als ie dereen kan leven met de huidi ge lokatie. De commissie besloot de ont wikkelingen te blijven volgen en op de agenda te zetten voor de volgende vergadering. In de commissie WOZS zei wethou der Van Holsteijn dat de lokatie nu wel rond is en dat de proce dures kunnen gaan starten. „Daar was het wachten op om dat de lokatie bepalend is voor het benodigde materiaal en de kosten daarvan.” Wel moet er nog gesproken worden over de ongeveer 10.000 gulden die no dig zijn voor een tijdelijke be huizing gedurende de bouw. lokale economie te ondersteu nen en aankopen te doen voor thuis. We werden begeleid door een gids die zich onge merkt wist aan te bieden. Hij bracht ons naar plaatsen en café’s die we zelf nooit gevon den zouden hebben. Er werd druk onderhandeld voor de uiteindelijke aankoop. Zo wer den herinneringen gekocht voor de sponsorloop door de schooljeugd die in mei in Wad dinxveen wordt gehouden. Op de Merkado vond het tweede incident plaats, toen gepro beerd werd van een de dames het zilveren kettinkje om de hals af te rukken. Gelukkig kwam ze met de schrik vrij. Voorzitter Van der Tas maakte gebruik van het spreekrecht om nog eens de aandacht te vragen voor de erbarmelijke omstandigheden waarmee St. Victor te maken heeft. „We kunnen niet langer wachten. Het gebouw is verrot en we hebben last van ongedierte. De raad zei dat de gemeente mee moest werken en vervolgens kregen we allerlei, moeilijk haalbare, lokaties aangeboden", zo sprak Van der Tas. Hij pleitte voor een speciale behandeling voor zijn club. De voorzitter opperde dat van de 45 nieuwe onderkomens die in de afgelo pen jaren zijn gebouwd, er 44 alleen in goed overleg met om wonenden zonder allerlei pro cedures verrezen. De vertrekhal op het vliegveld was niet veel meer dan een overkapping. Maar iets verder op werd driftig gebouwd aan Ir. Willem Toering was drie we ken namens de Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking Waddinxveen (KOS) met NO- VIB-medewerkers in Ethiopië. Onlangs keerde hij weer terug in Nederland. Via E-mail hield Toering tijdens zijn verblijf con tact met het Weekblad zodat lezers zijn belvenissen konden volgen. Hoewel al weer enige weken thuis, volgt deze week het laatste deel van de beleve nissen van Toering. woon de stroom wordt uitge schakeld. De Christenunie- voorman: „Waarom doen wij dat ook niet, ze doen toch iets maar eens per jaar.Toch heb ik meteen mijn licentie gehaald.” Haar eigen bedrijf heeft zij zakelijk opge zet. „Vooral van de één uur service wordt druk gebruik gemaakt", vertelt zij. „Ik druk een tweede set foto’s gratis af en geef bovendien fotorolletjes cadeau. Ik maak ook pasfoto’s en omdat ik maan dagochtend meteen open ben, loopt dat hard. Verder verzorg ik reportages voor bedrijven in Waddinxveen en de regio en werk ik onder meer voor de gemeente Waddinxveen en het Groene Hart Zie kenhuis.” En alsof dat nog niet genoeg is, maakt ze ook (sport)foto’s voor het kwaad kan voor de gezond heid’. De GGD stelt in haar stukken dat overal waar de masten komen, er gezondheids klachten ontstaan. Zij stelde dat ’zo lang daar over geen 100 zekerheid is te geven, deze masten onmogelijk in een om geving geplaatst kunnen wor den waar mensen wonen en le ven’. Zij vroeg daarnaast de ne zonder pardon verwijderen, zenders uit te schakelen zolang Dit was ook mevrouw v.d.- Berg-Laroux uit Moerkapelle ter oren gekomen. Zij maakte gebruik van het spreekrecht om haar zorgen omtrent deze De heer Freeke van de Chris tenunie had ook al geconsta- ontwikkeling kenbaar te maken, teerd dat in andere gemeentes Anderhalf jaar geleden had zij bij vergunningloze antennes ge- de gemeente aangeschreven, omdat zij sinds de straalzen ders in werking zijn gezond heidsklachten als bijvoorbeeld voortdurende hoofdpijn in de illegaals!" De heer Bac van de buurt signaleert. Naast gezondheidsproblemen met haar familie, zijn er ook klachten op technisch gebied van Zijderhand Transport aan de Nijverheidsstraat. Appara- toekomstige planschades i.v.m tuur als computers en weersta tion weigeren werk en de alarminstallatie in huize v.d. Berg is ook al vervangen voor een duurdere uitvoering. Ze stelde dat ’geen enkel weten schappelijk onderzoek tot op dit moment absolute zekerheid geeft, dat de straling geen een nieuwe vertrek- en aan komsthal. Onderweg hadden we nog een tussenstop, omdat er een militair vliegveld naast het gewone vliegveld lag, moes ten we met gesloten raampjes landen. Toen een van ons toch even keek, klonk direkt het commando: close the windows. In Addis Abeba was er weer het gevecht om de koffers van de wagentjes te pakken te krijgen. riool water zo over straat en liep je er zo in als je niet goed uitkeek. De huizen waren soms niet meer dan stukken plastic, vast geknoopt aan enkele stokken. In deze wijk waren al enkele "Dorcas" woningen geplaatst. Deze leken nu groot. Hoewel eenvoudig, zijn deze huis jes een heel grote verbe tering met de huidige be woning. Hier gingen onze ogen open en zagen we het veschil met de eerste wijk. Jammer genoeg vond hier het eerste incident plaats toen er bij het bezoeken van een lagere school met stenen werd gegooid. Een van ons kreeg een steen tegen de slaap, maar dit had gelukkig geen nadelige gevolgen. Weekblad voor Wad dinxveen. Haar doceren bij Kre ater ziet Liesbeth van der Vis als een hele nieuwe uitdaging. „Ik ben elke dag bezig klan ten uit te leggen hoe ze betere foto’s kunnen maken en met mensen omgaan vind ik heel leuk. Ik heb al eens t§ horen gekregen dat ik eigenlijk les zou moeten gaan geven.Veel mensen lopen hier binnen voor een praatje en vaak la ten klanten mij foto’s zien die zij vroeger maakten." Aad Koremans, de di recteur van Kreater, heeft Liesbeth zelf ge vraagd. „We hebben af gesproken dat ik begin met een basis-cursus fo tografie. Ik stel me voor dat ik kort de theoreti sche kant bespreek en daarna gaan we lekker foto’s maken. Ik wil af tasten wat de cursisten verwachten. Ik denk dat de meesten er op uit zijn betere foto’s te maken van kinderen, dieren en in de vakanties. Het lijkt me leuk opdrachten te geven en die dan samen te bekijken. Daarna kan ik dan, als er belangstelling is doorgaan met lessen voor gevorderden." Over Addis Abeba 7 maart 2000/ 28 yeka tif 1992 Dinsdag, gisteren vond het bezoek aan de slop penwijken van Addis Abeba plaats. Hier is het Inte grated Holistic Approach (IHA) werkzaam, ’s Morgens werd een wijk bezocht waar het IHA al acht werkzaam was. Het viel ons een beetje tegen, er was nog steeds een open riool, ou de golfplaten langs de weg en kleine huisjes. Wat wel indruk maakte was het bejaarden te huis, waar de ouderen uit de wijk te eten kregen. Deze men sen waren geselecteerd door het buurtcomittee. Ook het wagen de aanhanger weg. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. (Foto: Sjaak Noteboom.) Wethouder Wientjens ging die suggestie te ver. „Het is niet mijn stijl om allerlei regels aan de laars te lappen, andere ge meenten zijn voor mij geen voorbeeld. Maar ik wil wel snel kijken, voor zover mij bekend zijn er geen problemen met het bestemmingsplan.” Van der Tas beaamde dat. Bij toeval kwam een bestuurslid er achter door ’met een meetlat het bestemmingsplan te bekij ken’ dat indien de plannen enigszins werden gewijzigd, al- -■ tv nergens gewaardeerd zal wor den’. Wel pleitte hij bij uitwer king van de plannen rekening te houden met de geuite klachten. Mevrouw Spekman van de Pv dA stelde dat ’zolang niet vast gesteld is dat iets geen kwaad kan - kan het kwaad’. Zij had grote zorg over de gevolgen. Als mogelijke oplossing droeg zij aan antenne’s boven op de hoogspanningsmasten te plaat sen die al in de polder staan. Wethouder Zijderhand kon zich niet voorstellen dat anten nes elders zijn uitgeschakeld. Hij achtte wetenschappelijk niet bewezen dat de magneti sche velden kwaad konden en zegde meer informatie op dit punt toe. Wel wilde hij de mo gelijkheden voor plaatsing op hoogspanningsmasten onder zoeken. Burgemeester Schoots vulde nog aan, dat bij illegale za ken, juridisch eerst moet wor den gekeken of ze gelegaliseerd kunnen worden voordat tot verwijdering kan worden over gegaan. Brand van de WD hoorde dit naar eigen zeggen ’stomverbaasd’ aan en zag de woorden van Schoots als een beloning van illegaal te werk gaan. De raadsvergadering van 28 maart zal verdere duidelijk heid verschaffen hoe de ge meente om wenst te gaan met deze problematiek. WADDINXVEEN - Er zal spoedig overleg zijn tussen de gemeente en de scouts over de lokatie van het te bouwen nieuwe onderkomen van St.Victor. Dat zegde wethouder Wientjens toe tijdens de commissievergadering ROEZ. Zil dat de scouts zo snel mogelijk kunnen beginnen met de bouw. WADDINXVEEN - Een aanhangwagen besloot vo rige week vrijdag een eigen weg in te slaan. Twee man nen wilden afval wegbren gen naar het station aan de Zuidelijke Rondweg en sloegen vanaf de Schieland- weg links af de Kanaaldijk op. De met vuilnis beladen aanhangwagen volgde ech ter niet en reed rechtdoor de dijk af om vervolgens met de punt in het fietspad geboord tot stilstand te ko men. Volgens de inzitten den van de auto was al het materieel in orde en was de aanhangwagen niet ver keerd beladen. De oorzaak WADDINXVEEN - Baby’s, maar ook peuters, zijn dol op muziek en vinden het heerlijk als er met hen gezongen of ge speeld wordt.Als ze muziek ho ren reageren ze direct: ze kij ken geboeid of gaan bewegen. Al snel herkennen ze liedjes en reageren hierop met geluid en beweging.Tijdens de Muziek op Schootlessen worden op een voudige en speelse manier ge werkt met klanken en geluiden. Ook leren ouders wiegeliedjes en liedjes die kunnen worden gezongen bij de dagelijkse han delingen als in bad doen, luier verschonen, aankleden, tandjes poetsen, eten enz. Ouders die graag met hun baby willen zingen maar de liedjes niet (meer) kennen of graag leuke nieuwe liedjes willen le ren, krijgen nu een unieke kans om in te schrijven voor vier lessen Muziek op Schoot. Deze lessen zullen worden ge geven op de donderdagochten den 23 en 30 maart en 13 en 20 april in dorpshuis Swanla. Voor baby’s van 9 tot 16 maan den van 09.00 tot 10.00 uur en voor baby’s van 4 tot 8 maan den van 10.00 tot I 1.00 uur. De kosten van deze cursus bedra gen 50,-. Aan het eind van ie dere les is er tijd voor een kop je koffie/thee en krijgen ouders de liedjes mee naar huis zodat er een leuk muziekboekje voor het kind gemaakt kan worden. De muziekcursussen voor de peuters starten weer op 7 sep tember. Opgave bij docente Margré van Gestel, tel. 0182- 632 829. WADDINXVEEN - Liesbeth van der Vis (26) van Artistic Art aan het Koningin Wilhelmi- naplein in Waddinxveen, is de nieuwe docente fotografie bij Kreater. In november 1997 is de fotografe voor zichzelf begonnen. De hoofd moot is haar fotowerk, maar in de sfeervolle winkel kan een foto-en- thousiast letterlijk alles van zijn of haar gading vinden. „Goed perso neel vinden is heel moeilijk", zegt Liesbeth. „Gelukkig is mijn moe der bereid regelmatig in te springen nu zij zelf niet meer werkt." Zij ging als zeventienja rige werken bij Interco- lor aan de Kerkweg- Oost en begon op de Fotovakschool. „Binnen een jaar maakte ik zulke goede foto’s, dat de ei genaar mij al het studio werk liet doen. Hij nam me ook mee op repor tages en in de praktijk heb ik bijna alles geleerd en mijn eigen stijl ontwikkeld." Collega’s adviseerden haar mee te doen aan een wedstrijd. „Dat had ik nog nooit gedaan, ik stuurde op het laatste nipper tje werk in en won in 1999 meteen de Kodak Professional Portrait Award. Heel bijzonder, want het is de grootste foto wedstrijd in Nederland.” Liesbeth won vorig jaar eveneens een oorkonde van de stichting DIPP (Dutch Institute of Professional Photography). „Ik was daar pas een maand bij aangeslo ten. Ik was nog nooit bij een bijeenkomst geweest en de beoordelingen gebeuren Door Huib Schouten ZEVENHUIZEN-MOERKA- PELLE - In commissie I werd de leden advies gevraagd m.b.t. de opstelling van een beleids notitie inzake antenne-installa- ties en locaties voor mobiele telefonie. Uit jurisprudentie is vast komen te staan dat de bouw van antenne-installaties bouwvergunningsplichtig is. Daarom stelde B W rond dit item wat regels op zodat alle partijen weten waar zij aan toe zijn. Inmiddels heeft de gemeente ontdekt dat op twee plaatsen in Zevenhuizen-Moerkapelle, op het truckcentrum en op het terrein van Hogerwerf Lavie- re aan de Nijverheidsstraat, zonder de benodigde vergun ning al antennes geplaatst zijn. Hoewel de gemeente de aan vraag van een bouwvergunning tot nu toe heeft geweigerd we gens de strijdigheid met het be stemmingsplan, weigert ze aan de providers Telfort en Dutcht one opdracht te geven de appa ratuur te verwijderen. Uit de stukken bleek, dat de ge meente het als een wettelijke taak ervaart, mee te werken aan de totstandkoming van een landelijk dekkend netwerk voor mobiele telefonie. Het lijkt echter moeilijk hard te ma ken dat een gemeente verplicht 'T I i Door Willem Toering

Weekblad voor Waddinxveen | 2000 | | pagina 29