Ik wilde een krant maken waar naar gegrepen werd Grote bewondering voor mentaliteit Bert Woudenberg als WN-woordvoerder ra Verbroken Gemeentepolitiek als hobby 1945 Bert Woudenberg stopt definitief relatie f ‘i Opvatting II Stevige journalist <xno>u WKUIlli f Weekblad voor Waddinxveen Vele jaren leidde Bert Woudenberg is niet professioneel en kwets baar: ik was alleen. Maar het bij SBS6 langs de snelweg met een fikse verkoudheid of in VA- RA’s Kassa! met Felix Meurders, het maakt niet uit, als het ver keer in de Nederlandse samen- Het gebeurde dat hij de uitslag van een commissievergadering al wist voordat de avond begonnen was. De politiek was dan ook een hobby van hem. Hij zat er altijd bij." „Bert is natuurlijk ook veel bezig ge weest met zijn werk voor Veilig Ver keer Nederland maar dat was nooit een probleem, de taak werd steevast goed uitgevoerd. Ook als hij eens ziek was, hetgeen echt niet vaak voorkwam. Ik zal nooit vergeten die keer dat hij geopereerd was en in het ziekenhuis op zijn buik moest liggen. Toen nóg lag hij in zijn bed de krant vol te tikken." „Maar ook tijdens de vakantie ging het werk gewoon door. Zo was hij eens in Frankrijk in een huisje. Stuur- Gaat het bovenstaande nog om een ’spelletje’, in het echte ver keer spelen zaken waar mensen wel risico’s nemen. Zoals het handzame doe-het-zelf adem- analyse-apparaat.Wie in het café wil weten of hij aan zijn wettelij ke tax zit om in de auto te stap pen, blaast even in het apparaat en weet waar hij aan toe is. Op vallend was dat het speeltje rui mere marges aangaf dan de blaastest van de hermandad. Woudenberg mocht het opne men tegen de distributeur van het apparaat. Die zei dat ieder een zijn eigen verantwoordelijk heid had en het slechts een indi catie gaf. Onze WN-woordvoerder vond het maar niets.Volgens hem kan de honderd gulden die het ding kost beter voor een ander ca deau worden gebruikt. Felix Meurders had daar geen bood schap aan en schonk het ding pardoes aan Woudenberg om dat hij die dag zijn verjaardag vierde. Maar ook bedrijven wor den door Woudenberg en WN de hij de artikelen per post naar Waddinxveen toe of gaf het aan ie mand die terug naar Nederland ging. Echt, dat gebeurde. Hij had ook nooit problemen de krant te vullen. Die be vlogenheid en het continu op het nieuws zitten, hebben zeker bijgedra gen aan de positie die het Weekblad heeft. Hoewel er natuurlijk ook span ningsvelden waren." „Het is nu eenmaal een feit dat com mercie en redactie soms met elkaar botsen. Het zijn verschillende belan gen en ik had wel met de adverteer ders te maken, hij niet. Soms ging het er fel aan toe tussen ons. Bijvoor beeld als hij acht pagina’s wilde ma ken en ik maar zes. Uiteindelijk kwa men we er altijd uit. Men deed ook nooit vergeefs een beroep op hem wanneer zaken af moesten. Tegen woordig gaat alles met de computer maar vroeger werden de teksten nog met de hand tot pagina's geplakt. Dan hielp hij gerust mee pagina’s bou wen." „Terwijl de gemeentepolitiek zijn gro te hobby was, wist hij niets van sport. Ik heb ook nooit de indruk gehad dat het hem interesseerde. Dat zorgde wel voor spanningsvelden bij de ver enigingen, en ook tussen de vereni gingen en mij.Volgens mij redeneerde hij over sport dat het verslaggeving was over iets dat al was geweest. Dat kon toch niet interessant zijn? Maar Bert en ik konden met elkaar lezen en schrijven." de passagiers de gordel ook moeten gaan gebruiken. „Veel busondernemingen weten dit niet. Op dit terrein moet nog veel zendingswerk worden ver richt”, aldus Woudenberg in het RD. Zijn missie als brenger van het nieuws bij het Weekblad zit er op. Maar als apostel van een vei liger verkeer in Nederland, blijft deze Waddinxvener onvermoei baar doorgaan. Jarenlang was hij hét gezicht van het Weekblad voor Waddinxveen. Na een dienstverband van 27,5 jaar komt er een einde aan de relatie Weekblad-Bert Wou denberg. Per I april 2000 gaat hij zich nog slechts be zig houden met de verkeers veiligheid in Nederland bij zijn eigenlijke werkgever;Vei- lig Verkeer Nederland. Som mige mensen noemen hem wel eens ’de tweede burger van Waddinxveen’, anderen hebben wat minder op met Woudenberg, maar zo lang aan een huis-aan-huisblad verbonden zijn en geduren de decennia hele generaties van Waddinxveners informe ren over wat er in hun Gou- wedorp gebeurt, vraagt om meer dan zo maar een af scheid. Daarom dook het Weekblad in de archieven, sprak het zijn oude chef en is Bert Woudenberg zelf eens onderwerp in de Wad- dinxveense krant door aan de andere kant van het noti tieblok plaats te nemen. zijn functie als redacteur van het Weekblad voor Waddinxveen. Deze foto is gemaakt in het AF-centrum. Van voor naar achter: W. de Wit (D66), P. van Schie (CDA), K. de Vogel (WD), Bert Woudenberg, B. Vermeij (PvdA), J. van Wijk (PCW). (Foto:ArchiefWvW, Sjaak Noteboom.) zelfs harder rijden. Dat stimu leert de busondernemingen om een dergelijke maatregel te ne men.” Dan kan dan een door stroming van het verkeer bete kenen mocht dat ooit in Nederland ook zo worden: In I997 is de regeling ingevoerd dat alle stoelen in bussen uit nieuwe series van gordels moe ten zijn voorzien.Veel Nederlan ders zullen daar aan moeten wénnen want dat betekent dat Volgens hem heeft de krant daar nooit onder geleden. „Ik ben een stevige journalist ge weest. Kritisch, betrokken, soms commentariërend. Alles dat in de krant kwam, ging door mijn handen. Ik had ook altijd geheime B&W stukken, hoe klein de oplage - soms maar drie exemplaren - ook was. En dat had veel impact. Bijvoor beeld het feest ter afsluiting van Zuidplas ’90. Dat had 15.000 gulden moeten kosten. Toen ik dat in de krant zette, werd het afgeblazen. Een ander voorbeeld is het schilderij van De toen 26-jarige Bert Wou denberg was er eindredacteur en verhuisde naar het Week blad voor Waddinxveen dat, net als De Bodegraver, een uitgave was van Drukkerij Veldwijk NV. Toen kon hij nog niet bevroe den dat het Weekblad zo’n groot deel van zijn leven zou worden. Terugkijkend, kijk ik met grote verbazing naar mij zelf hoe ik het heb volgehou den. Ik zat overal bij, had geen correspondenten maar wist overal van. Soms kwam ik thuis uit den lande en vertelde ik mijn vrouw wat ik had ge hoord. Ze was de hele dag in Waddinxveen op pad geweest en wist van niets. Zegt ze ’hoe weet jij dat nu weer’. Ik had na tuurlijk wel overal mijn mensen bij wie ik op weg naar huis langs ging zodra ik Waddinx veen binnenreed." Het waren lange dagen. Zo had hij eens van maandag tot en met woensdag een congres. Dat zijn de belangrijkste dagen waarin de redactie de artikelen redi geert, foto’s selecteert en de krant opmaakt en doorstuurt naar de opmakers waarna de krant wordt gedrukt. „Kom ik om 22.00 uur in Waddinxveen aan, zet ik ’s nachts de krant in elkaar en ben ik de volgende dag om 08.00 uur weer op het congres", aldus Woudenberg. Deze nobele zaak lijkt af en toe vechten tegen de bierkaai. Neem nu het spel Carmaged- don waar half Nederland tegen te hoop liep. In het spel is de speler een autobestuurder die om punten te scoren en tijd te winnen zoveel mogelijk mensen omver moet rijden. De beelden zijn gerust bloederig te noemen. Bert Woudenberg speelde het spel zelf want je moet wel we ten waarover je praat: „Een de- mo-versie dan, het complete spel ken ik niet.Wie zegt ’Het is maar een spelletje, moet kun nen’ is bij mij aan het verkeerde adresje speelt met levensechte, realistische figuren. Gedragswe tenschappers zijn het er over eens, dat zoveel geweld wel van invloed moet zijn op wie zo’n spel speelt”, zo zei hij in het en van Veilig Verkeer Dat Woudenberg het zo lang volhield heeft te maken met zijn opvatting dat het plaatselijk nieuws heel belangrijk is. „Men sen willen altijd weten wat er om de hoek gebeurd. Ze heb ben ook de behoefte te reage ren op wat er bij hen in de ge meente of buurt speelt. Daar is een lokale krant voor. Ik wilde een krant maken waarnaar ge grepen werd." Die dus leeft bij de mensen. Daarom was Wou denberg kritisch, onthullend en soms op het randje bezig met zijn vak. Heel belangrijk voor hem is daarbij dat de feiten moeten kloppen. „Je moet eer lijk, oprecht zijn en de feiten moeten altijd kloppen. Dan kunnen mensen je wel verve lend vinden maar blijven de deuren wel open. Want als het Bert Woudenberg had al ervaring op televisie, zo verzorgde hij de presentatie tijdens het 750-jarig bestaan van Waddinxveen. (Foto: Privé Archief Ben Woudenberg.) verhaal gewoon waar is, is er niets aan de hand en wordt ie dereen recht gedaan." Dat maakt ook dat iedereen wel een mening over hem heeft. „Ik weet dat ik de naam heb van ’I9e raadslid’ en ’onderburge- meester van Waddinxveen’ en dat ik alles opschrijf wat ik weet. Ik weet voor mezelf dat dat niet zo is." Zo zegt hij mensen te hebben behoed voor de schandpaal en sommige zaken met gepaste af stand te hebben behandeld. „Ik had altijd moeite met rechtza ken. Vaak maakte het mensen niet uit of ze in de dagbladen stonden als het maar niet in het Weekblad was. Want in dit dorp kent iedereen elkaar en gaat het nieuws snel. Dan ver meldde ik alleen het vonnis of als zaken al jaren speelden dan liet ik een bericht helemaal achter wege. Ook had ik moei te met ernstige ongevallen. Bij die gevallen, keek ik ook goed wat ik wel en niet plaatste. Dat is een stuk piëteit." Het besluit om het rustiger aan te gaan doen, nam Bert Wou denberg in begin I998. Er was net een nieuwe burgemeester, een nieuw college en nieuwe raad. Hij had geen zin meer om bij hen een netwerk op te bou wen. „Vergeet niet dat het mijn zevende gemeenteraad was. Bovendien was ik na 25 jaar vermoeid en vond ik dat de werkzaamheden gingen wrin gen met WN. Het Weekblad was inmiddels overgenomen door Rijn en Gouwe en Koningin Beatrix. De gemeente wilde iets anders dan normaal. Ze nodigde de kunstenares Carla Rozenberg uit om iets te maken. De RVD wilde niet meewerken. Maar toen ik de AVRO informeerde over het voornemen van Waddinxveen en die daar een item over maakte, mocht ze ineens buiten mededinging meedoen aan een poseersessie. Later werd haar schilderij nog een soort van standaard ook", zegt de schei dende medewerker. Volgens Woudenberg is het ook aan het Weekblad te dan ken dat het 750-jarig bestaan van de gemeente in 1983 werd gevierd. Niemand had daar aan dacht voor totdat Woudenberg met historicus Cees Neven ou de verhalen over Waddinxveen ging publiceren. Toenmalig bur gemeester C. van der Linden liet de feiten checken door hoogleraar geschiedenis prof.dr. H. v.d. Linden die con cludeerde dat het waar was. „Met grote haast is toen een comité opgericht met televisie- en radio-uitzendingen waarbij ik de anchorman was." het politiek forum met de diverse po litieke partijen die Waddinxveen rijk is. Het ging hem goed af omdat de dorpspolitiek voor hem geen gehei men had en het zijn hobby was. Wou denberg ‘versleet’ vele gemeentera den en enkele burgemeesters tijdens WADDINXVEEN - ’In Bodegraven heeft men wat de nieuwsvoorziening betreft zijn beste beentje voorgezet. Moge het zo blijven. Dan is de komst van het onafhankelijke weekblad "De Bodegraver" - al was het maar twintig weken - allerminst tevergeefs ge weest.’ Deze slotzinnen zijn woensdag I4 juni I972 gepubliceerd in een verklaring op de voorpagina dat het jonge weekblad niet meer zou verschijnen. op de voet gevolgd. Zo is het in Nederlandse bussen is nog geen gebruik om gordels te dragen. Dit in tegenstelling tot touring cars uit de buurlanden België en Duitsland. Woordvoerder Bert Woudenberg van Veilig Verkeer Nederland zegt dat het leeu wendeel van de tienduizenden buspassagiers zonder gordel reist. „In Duitsland is het anders. Daar mogen bussen, die de pas sagiers in de gordels hebben, Vele jaren was Bert hèt gezicht van het Weekblad voor Waddinxveen waarin hij de burger informeerde over het wel en wee in het Gouwedorp. (Foto: Privé archief Bert Woudenberg.) WADDINXVEEN - Voordat het Weekblad van Waddinxveen enkele jaren geleden in handen kwam van Rijn en Gouwe BV, was het eigendom van drukkerij Veldwijk BV in de Oran- jelaan. Directeur F. van Kempen ver telt over zijn samenwerking met Bert Woudenberg. „Voor mij was hij dè hoofdredacteur. Hij bepaalde van A tot Z de redactio nele inhoud van het Weekblad voor Waddinxveen en deed dat met veel verve.Vaak wist hij dingen al voordat ze echt naar buiten werden gebracht en dat is een kwaliteit." „Hij had een zekere invloed die er voor zorgde dat de informatie eerst naar hem toe ging. Vooral op het ge bied van politiek was dat het geval. WADDINXVEEN - Bert Wouden- Rotterdams Dagblad. WN berg geniet niet alleen bekendheid stuurde dan ook een brief naar in Waddinxveen. Ook buiten de ge- de uitgever van het spel. meentegrenzen kent men sinds vijf Woudenberg heeft geen idee of de jaar zijn stem en gezicht als de spelers van het spel een ge- continuïteit was niet groot. Er woordvoerder van Veilig Verkeer vaar voor het verkeer zullen was nooit iemand aanwezig, dat Nederland. Met enige regelmaat worden. Maar hij zelf werd na is Woudenberg op tv of radio, ’s het spelen ’bepaald niet vrolij- Mprgens bij Ontbijt-tv met Roe-ker of rustiger’. werk was ook toen nog goed!" kyTuhuteru of Dieuwertje Blok, Sinds I998 deed Bert al een stap terug. In plaats van de hele krant, maakte hij nog maar één pagina: de voorpagina van het tweede katern. Nu stopt hij de finitief. In de volgende editie zal leving maar veiliger wordt, hij nog een afscheidscolumn verzorgen en dan is het tijd perk Woudenberg echt voorbij.

Weekblad voor Waddinxveen | 2000 | | pagina 17