Uitnodiging INSPRAAKAVONDEN De reacties van het college: J Verkeersvisie r- x z—T E E N T E M G E het Burgemeester F. Jonkman Wethouder J. Neele Holsteijn 1 Wethouder A.J.P. van Wethouder mevrouw M.C. Wientjens-van de Velden 5 r Verkeerssituatie 2000 Verkeerssituatie 2010 WADDINXVE VAN WADDINXVEEN f - t "Bij een gemeente als Waddinxveen hoort een centrum waar je niet alleen naar toe gaat om vlug iets te kopen, maar waar het leuk is om te wandelen of uit te gaan, een centrum waar het plezierig is om naar toe te gaan en waar veel te beleven is. horeca aan de Gouweboulevard. Zowel aan de zijde van de Nesse als aan de Zuidkade leidt dat tot gezellige ter rassen aan de Gouwe."- "Vooralsnog biedt het centrum ruimte voor een biblio theek. Verder wordt er gedacht aan een huisartsenprak tijk, een fysiotherapiepraktijk, een ruimte voor het alge- een toelichting op het voor bewoners ten zuiden van "Zonder ingrijpende wijzigingen van de verkeersstro men ontstaan er op diverse plaatsen in Waddinxveen grote verkeersproblemen", vertelt Neele. "De wegen in Waddinxveen worden in toenemende mate gebruikt door verkeer, waaronder relatief veel vrachtverkeer, dat geen herkomst of bestemming in Waddinxveen heeft. Er is met andere woorden sprake van veel sluipverkeer. Dat betekent nu al dat op spitstijden chaotische en ver- keersonveilige situaties optreden in het centrum". "Daarnaast worden in het nieuwe centrum de goede dingen van het huidige centrumgebied behouden. Het plan houdt rekening met historische elementen, zoals oude panden en oude bomen. Deze zullen hun fraaie plaats houden in het nieuwe centrum." Wethouder J. Neele, onder andere wethouder van ver keer en vervoer, is vanwege zijn portefeuille nauw betrokken bij de Centrumvisie. De wethouder benadrukt de complexiteit van het plan. "Die wordt mede veroor zaakt door de ingrijpende verkeerskundige maatrege len. Eén van die maatregelen betreft de scheiding van autoverkeer en fietsverkeer. Ook het autoluw maken van het centrumgebied, de verandering van verkeersroutes en de aanleg van een nieuwe weg met rotondes maken van dit plan een ambitieus plan". De wethouder staat voor de Centrumvisie zoals die nu wordt voorgesteld. "De verdere uitwerking van die visie tot een góed uit voeringsplan kan alleen als alle betrokkenen met de gemeente meedenken en hun ideeën willen inbren gen." De nu voorgestelde veranderingen van het cen trum passen helemaal in de verkeersvisie die in de afge lopen jaren is ontwikkeld. Maria Wientjens waarschuwt overigens voor al te veel optimisme. "Waddinxveen staat vooreen uitvoering van de plannen, die ongeveer tien jaar zal gaan duren", ver volgt de Waddinxveense wethouder, "met name omdat enkele cruciale verplaatsingen van bedrijven noodzake lijk zijn om de plannen te kunnen realiseren. Deze ver plaatsingen zijn pas over enkele jaren mogelijk. Verkeerskundige maatregelen, zoals de aanleg van een nieuwe Souburghlaan, zijn pas daarna mogelijk." Zij ziet echter niet al te veel op tegen de lange bouw periode. "Die jaren kunnen we gebruiken om er een mooi geïntegreerd geheel van te maken. De fasering zal zo moeten zijn, dat het winkelcentrum in elke fase - dus tijdens de bouwactiviteiten - goed kan blijven functio neren en zo goed mogelijk bereikbaar moet blijven voor zittende bedrijven en bewoners in het centrum". Als eerste zal de Gouweboulevard opnieuw ingericht gaan worden; daarna zal het westelijk deel van het plan aan de beurt zijn. Het is goed te constateren dat er een groeiend draagvlak is voor onze plannen. De Centrumvisie sluit naadloos aan op de verkeersvisie. In het toe komstplan is ook veel aandacht voor het verkeer. Zonder aanpassingen van het verkeer zullen de bereikbaarheid en de verkeersveiligheid in het Centrum verder verslechteren. Het centrum wordt daarom voor het doorgaande verkeer onaantrekkelijk gemaakt. De voorgestelde veranderingen houden in dat op termijn de Kanaalstraat voor autoverkeer wordt gesloten: dat wordt dan een voet gangersgebied. In samenhang daarmee wordt het autoverkeer dat over de Hefbrug binnen komt, ter hoogte van de Oranjelaan via de nieuw aan te leggen Souburghlaan en de Juliana van Stolberglaan geleid. Daarmee ontstaat er op de huidige Kerkweg-oost een autovrij gebied waar in de toekomst de weekmarkt kan worden gehouden. Het centrum is vanuit alle richtingen goed per auto bereikbaar, maar in het centrum is alleen plaats voor auto's voor bevoorrading en stapvoets rijdend. Er komen voldoende parkeervoorzieningen. Daarnaast blijft het centrum goed bereikbaar per fiets. Daarvoor zullen voldoende veilige fietsenstallingen in het plan opgenomen worden. Neele staat helemaal achter de Centrumvisie. De vele verkeersmaatregelen en aanpassingen van de infrastruc tuur zijn volgens hem beslist noodzakelijk om het woon klimaat en de verkeersveiligheid in Waddinxveen voor de toekomst te waarborgen en - in samenhang daar mee - over een aansprekend winkelhart te kunnen beschikken. Mevrouw M.C. Wientjens-van der Velden, onder andere wethouder van ruimtelijke ordening en economische zaken, is namens het college van B&W lid van de Stuurgroep Centrumplan. Zij heeft de ontwikkeling van het centrumplan in haar portefeuille. Burgemeester F. Jonkman is al vanaf zijn aantreden in 1997 voorstander van een goed winkelcentrum voor Waddinxveen. "Het is hoog tijd dat Waddinxveen een echt hart krijgt, een huiskamer waar het goed toeven is. De visie betreft niet alleen een uitbreiding van het win kelcentrum aan de Passage, maar heeft betrekking op het gehele gebied tussen de Gouwe en de Petteplas". De toekomstvisie spreekt van een plezierig verblijfsgebied met een goede sociale functie. Er moet sprake zijn van een evenwichtige spreiding van winkels, dienstverlening, voorzieningen en horeca over het gehele centrumgebied. Jonkman vat de toekomstvisie populair samen: Jonkman vindt als voorzitter van de Stuurgroep Centrumplan de huidige aanpak belangrjjk. De samenwerking en goede dialoog met alle’betrokke nen leidt naar zijn volle overtuiging tot een sfeervol win kelhart, waar het goed winkelen, wandelen, wonen en uitgaan is. Wethouder A.J.P. van Holsteijn is blij dat er in het nieuwe Centrum voldoende ruimte zal zijn voor een aan tal sociaal-culturele voorzieningen, die nu elders in Waddinxveen zijn gevestigd. Van Holsteijn, onder andere wethouder van volksgezondheid, maatschappe lijke dienstverlening en welzijn, somt de belangrijkste voorzieningen uit het plan met alle plezier op. "In de buurt van het Raadhuisplein is een multifunctioneel gebouw gepland. Dit gebouw doet onder andere dienst als sociaal cultureel centrum en jeugd- en jongerencen trum. Wat er nog meer in het multifunctionele gebouw wordt ondergebracht, zal in de komende tijd duidelijk moeten worden. We doen ons best om er een centrum van te maken waar een keur aan activiteiten kan plaats vinden. Als we Waddinxveen een hart geven, horen daar sociaal culturele instellingen bij," aldus Van Holsteijn. "Ik ben zeer tevreden over de uitwerking van de Centrumvisie. De wandelroute van de Gouwe naar de Petteplas is de kern van het uitgewerkte plan. Deze wan delroute vormt een nieuwe hoofdstraat met op een aan tal plaatsen leuke - en voor de winkels en horeca inte ressante - pleinen. De voorzieningen in het centrum worden zo goed mogelijk afgewisseld en gecombineerd met woningen. Deze combinatie draagt in belangrijke mate bij aan een afwisselende en aantrekkelijke inrich ting van het winkelhart, met een goede sociale veilig heid. De winkels zijn overigens vanuit verschillende gezichtspunten belangrijk. Allereerst bieden zij natuur lijk de mogelijkheid aan de Waddinxveense bewoners hun inkopen te doen. Daarnaast zijn de winkels een belangrijke bron van werkgelegenheid." Maria Wientjens noemt een aantal opmerkelijke onder delen van de stedenbouwkundige schets. Zo is de weekmarkt van Waddinxveen gepland in het midden van de het gebied bij het centrale plein. "Dat betekent dus op termijn een verplaatsing van de huidige locatie aan de Willem de Zwijgerlaan", vult zij aan. "Een ander goede ontwikkeling betreft de concentratie van de inspraakavond voor bewoners centrumgebied woensdag 10 mei inspraakavond voor bewoners ten noorden van het centrum donderdag 11 mei inspraakavond centrum De avonden vinden plaats in het gemeentehuis en beginnen om 20.00 uur. Wij hopen velen van u op deze avonden te kunnen begroeten. Komt u ook? Zoals u dat inmiddels van ons gewend bent, willen wij graag samen met de inwoners deze plannen bespreken zodat wij rekening kunnen houden met uw inbreng. Er is daarom een drietal inspraakavonden gepland. Om de dis cussie wat te stroomlijnen, nodigen we iedere avond een ander gedeelte van Waddinxveen uit: dinsdag 9 mei Het nieuwe centrum Het programma voor alle drie de avonden is als volgt: 19.30 uur zaal open 20.00 uur welkom door burgmeester Jonkman, die verdere programma geeft. 20.10 uur Toelichting op de stedenbouwkundige visie 20.30 uur Toelichting op de verkeersvisie 20.45 uur Vragen beantwoorden 21.30 uur Wandelgangen; in de zaal zijn diverse plekken waar u vragen kunt stellen aan stuurgroep- en projectgroepleden over aller hande onderwerpen zoals het tijdpad, verkeer, winkels, wonen, voorzieningen etc.. 22.00 uur afsluiting avond meen maatschappelijk werk en mogelijk ook een apo theek. Er zijn ook plannen voor vestiging van een bedrijf van hulpmiddelen. "In het kader van het gezondheids beleid wordt gesproken over een informatiepunt, waar mensen met hun vragen op het terrein van voorzienin gen en organisaties terecht kunnen. Zo'n punt kan heel goed in het centrum, eventueel gekoppeld aan een algemeen informatiecentrum voor de gemeente. Het is nog niet duidelijk of er een nieuw kinderdagverblijf gebouwd gaat worden of dat het bestaande gebouw in de plannen zal worden ingepast," vervolgt Van Holsteijn. HEFBRUG zwaar betast «■m» normaal belast licht belast HEFBRUG normaal belast licht belast

Weekblad voor Waddinxveen | 2000 | | pagina 22