TER -‘.V r Exploitatie Waterrijk kan een probleem worden BIJ GOUWE MEUBEL GOUWE MEUBEL rood Meubelen Sfe kwalit !re- Collectieve ziekten kosten- Wandelaars weer op pad Praags en Alphens jeugdkoor Opnieuw inzameling Taxus snoeisel nodig geven concert kerk Boskoop verzekering voor minima in 1.695,- Vertrouwen f2 X C XX1 tz LI D 1 ëXl Poppentheater wandeling in Gouwebos Contante Korting! WO E NSDAG 7 JUNI 2000 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA VERVOLG VAN PAGINA I De doelgroep Voorofscheweg I Schadeclaims Waterrijk Brugweg 2 - 2741 KX Waddinxveen Telefoon 0182 - 617705 - Telefax 0182 - 610774 I Nü per stuk slechts C Speciale aanbieding: origineel schapenlederen fauteuils model Adam en Eva. wW (Hans Démoed) Niet alleen in Waterrijk is woningbouw een probleem. Het plan voor bebouwing van het Kerkplein wil ook niet vlotten. Eén project is afgeblazen, een tweede bleek slecht ver koopbaar. Nu ligt er een ontwerp voor 15 appartementen dat de instemming heeft van de Welstandscommissie. Vanaf de Gouwe gezien gaat het er zo uitzien. BOSKOOP - In de Evange lische Gemeente Parousia in Boskoop wordt op 17 juni een voorstelling gege ven door Waddinxve-ner Jeroen van den Berg met zijn poppentheater. Alle kin deren tussen de 4 en 12 jaar oud zijn welkom. De aanvangstijd is 14.00 uur in hetAOC Groen College aan de Zijde 105. De toe gang is gratis. Gemeenten hebben de moge lijkheid om met de ziektekos- goed, daarmee was het een pri ma vertrekpunt voor de vol gende avonden. De opening was een ’klassieke’ waarbij het lange lint van wandelaars de brug overstak en de Voorkade opging. Altijd een mooi gezicht, UJ Q Voor inlichtingen: D.Wijker, 0172-231506. w Het concert is op 13 juni in de Hervormde kerk. Kerk plein 5 te Boskoop, begint om 20.00 uur. Toegangsprijs 10 gulden, kinderen tot 12 jaar, houders bejaardenpas of CJP: 7,50 gulden. BOSKOOP - Net in 1998 start Boot Co Boomkwekerij uit Boskoop weer een actie om hoogwaardig snoeisel te verza melen van Taxus baccata hagen. Het jonge snoeisel van Taxus baccata (venijnboom) wordt gebruikt in de strijd tegen kan ker. In de naalden van Taxus baccata zit baccatine. Deze stof is de basis van Taxol, een stof die van groot belang is voor de bestrijding van verschillende vormen van kanker. Sinds 1989 is bekend dat deze stof kan bij dragen aan de behandeling van eierstok- en borstkanker. Omdat zeer hoge eisen aan de kwaliteit worden gesteld, zijn de normen voor het snoeisel verder verzwaard. Het gaat al leen om het snoeisel van jonge twijgen van Taxus baccata, die nog dit voorjaar zijn gegroeid. Dit moet binnen 12 uur na het snoeien worden gedroogd. Om voldoende snoeisel van hoge kwaliteit te krijgen gaat het nu speciaal om hagen van Taxus baccata. Het snoeien vereist veel vakmanschap. Om optima le kwaliteit van het snoeisel te garanderen, mogen de hagen dan ook alleen door speciale snoeiteams worden gesnoeid. De tijd om te snoeien is van 19 juni tot 31 augustus. BOSKOOP - Ongeveer negen honderd wandelaars zijn maan dagavond welgemoed begon nen aan de eerste van vier wandelavonden. Het weer - fris en met een spat regen - was niet denderend maar de sfeer andere categoriale verstrekkin gen of kwijtschelding van ge meentelijke belastingen.Tot slot kunnen ook personen met een maximale huursubsidie zich melden voor de collectieve ziektekostenverzekering. Naar verwachting zal het gaan om ongeveer 200 personen in RJjn- woude die in aanmerking kun nen komen voor deze voorzie ning. Het aangaan van een collectieve verzekering kan op verschillende manieren. Deze verschillen liggen met name in de hoogte van de premie die voor de persoon overblijft. Het gemeentebestuur heeft voor gesteld om te kiezen voor een variant waarin de gemeente een fors deel van de premie voor haar rekening neemt. In het voorstel van het college zou de gemeente per persoon een bijdrage van 18,75 gulden betalen en blijft er voor de ver zekerde zelf nog een bedrag van 5,75 gulden over. Als de ge meenteraad instemt met deze opzet van de regeling dan zou meer dan de helft van de doel groep een premievoordeel van 13,50 gulden per maand heb ben. Daarnaast is er nog eens voor ruim 30 procent een fi nancieel voordeel van 5,25 gul den per maand. De gemeenteraad van Rijnwou- de heeft eind mei een definitief besluit genomen over de invoe ring van de collectieve aanvul lende ziektekostenverzekering. Van der Kolk vindt overigens de krappe financiële situatie in Boskoop wel wrang als je die vergelijkt met de overschotten die de gemeente jaarlijks op de rekening heeft staan. ”En het zijn stevige overschotten... iets van een miljoen. Een kleine ana lyse leert dat de overschotten elk jaar heel verschillend van aard en dus eigenlijk niet struc tureel zijn, maar toch... Deze overschotten komen door het feit dat de echte problemen van Boskoop niet in de begro ting zitten: de beheersplannen en de Zijde etc. Nu we die in 2000 erin opgenomen hebben, blijkt pas echt dat dit grillige overschot in geen verhouding staat tot het structurele tekort van vele miljoenen.” De wethouder is een beetje benauwd voor de exploitatie van Waterrijk. ”We hebben een nieuwe systematiek opgezet waardoor het inzichtelijker en sneller kan worden bijgewerkt en dus ook jaarlijks aan de raad kan worden voorgelegd. Waterrijk vertoont een tekort. Maar dat is klein vergeleken bij de bedreigingen die de wijk kent. Ik sluit niet uit dat het uit eindelijke saldo nog negatiever is als niet toegelaten wordt om straks ook Waterrijk-west te bouwen, want een deel van de infrastructuur is bedoeld voor Het college werd onaangenaam verrast toen er, na planschade- claims die werden ingediend na de bouw van schuurtjes aan de Otweg, een regionaal werkend bureau mensen haast collectief aanspoorde om ook zo’n claim in te dienen. In dit geval als ge volg van de bouw in Waterrijk. Van der Kolk: ”Dat bureau meldde zich nadrukkelijk ook op andere plekken en het be gon te irriteren dat door het plakken van een postzegel van 80 cent de gemeente duizen den guldens kosten moest ma ken om al die claims te beoor delen. De mogelijkheden om daar iets aan te doen waren be perkt, maar we haalden toch de landelijke pers met het instel len van een waarborgsom, en enkele gemeenten volgden dat. Een waarborgsom (vervalt aan de gemeente ingeval van afwij zen van de claim) moest voor een te gemakkelijke indiening hoeden. We haalden daarmee de toorn van de vereniging Ei gen Huis op onze hals en de vas te regels van de bestaande godsdienst waren ook niet al les. Er heerstte een combinatie van verslagenheid en onver schilligheid. Wat kon toch de betekenis zijn van die verschij ningen van Jezus na zijn dood? Wat had dat voor zin as Hij daarmee toch niet terugkwam? Hoezo had Hij dan de dood overwonnen? Wat kon er zo overblijven van de verbonden heid en het enthousiasme over Gods liefde? De dood bleef op deze manier toch een donkere leegte. Maar toen raakten ze ineens weer doordrongen van het licht en de warmte waarmee Jezus die dood tegemoet was De groep van personen in Rijn- woude die in aanmerking kan komen voor deze collectieve verzekering zijn niet alleen de mensen met een bijstandsuitke ring. Ook personen die in 1999 in aanmerking kwamen voor WADDINXVEEN/BOSKOOP - De Waddinxveense werkgroep Natuur- en Milieu-educatie or ganiseert vrijdag 9 juni een avondwandeling door het Gou webos en de Voorofschepol- der.. Daarbij word aandacht be steed aan de flora en fauna. Vanaf de dijk langs het bos heeft men een mooi uitzicht op een stuk weidegebied waar veel vogels hun jongen groot brengen. Met een schepnetje worden ook waterdiertjes ge vangen en bekeken. Deelne mers wordt aangeraden een verrekijker en waterdicht schoeisel mee te nemen. De wandeling begint om 19.30 uur aan het eind van de Alberdingk Thijmlaan in Waddinxveen. De laatste jaren is het medicijn Taxol op synthetische wijze in het laboratorium vervaardigd, waardoor geen snoeisel meer behoefde te worden verza meld. De geproduceerde hoe veelheden blijken onvoldoende, zodat toch weer Taxus baccata snoeisel moet worden ingeza meld. De producent van Taxol heeft Natuur- hiervoor wederom een beroep gedaan op Boot Co. Taxol komt ook voor in de Amerikaanse Taxus brevifolia, deze groeit echter traag en mag uit milieu-overwegingen maar beperkt worden gekapt. Gelukkig is er vervanging in de vorm van de in Europa alge meen voorkomende Taxus bac cata. Het probleem is echter dat voor de productie van het kankerremmend middel Taxol enorm veel baccatine nodig is. Zeker nu de synthetische pro ductie onvoldoende grondstof fen kan opleveren is er grote behoefte aan snoeisel Taxus baccata hagen. Er is dus een grote behoefte aan snoeisel van Taxus baccata hagen. Voor nadere informatie en voor het aanmelden van de Taxus hagen kan contact wor den opgenomen met de Taxus Infolijn tel. 0172-235210. op ons toekomt als een vuur van enthousiasme en geestdrift om te vertrouwen, door alles heen, dat er Iemand is die zorg draagt en ons behoedt en ze gent. Dat vuurt ons aan, be geestert ons en doet ons leven in die onuitputtelijke geest- ouderen. Het was best mogelijk kracht de Jezus Christus beziel- om te leven zonder geestdrift of geloof. De meeste mensen konden dat best. Waar zouden we ons druk om maken? Toch had de levenshouding van die hem door de dood heen uitgeblust. Hun geestdrift zouden trekken. Niet zomaar licht en warmte, maar door drongen van de liefde van Ie mand, van God. Zo groeide de verbondenheid door de dood De wethouder was verrast door de gemotiveerde bereid heid van de gemeenteraad om de belastingdruk, als toe gangskaartje voor artikel 12, op toe voeren. ”Een besluit met durf, in de we tenschap dat als we het nu niet deden, het er nooit meer van zou komen. Kortom: we durf den het aan om met een extra belastingverhoging tevens extra middelen uit het Gemeente fonds te verkrijgen om grote knelpunten in Boskoop aan te kunnen pakken. Boskoop kwam hoog op de lijst met gemeentes met forse lastendruk te staan en de consequentie daarvan, een sterker kwijtscheldingsbe- leid hoorde daar bij. Dat besluit namen we dus ook. Na de Financiële Schouw wis ten we eindelijk, door het op stellen van wegenbeheerplan- nen, het maken van een lijst met achterstanden en onuit- stelbaarheden wat ’Boskoop’ kost. Toch zijn we er nog niet helemaal. We hebben nog geen beheerplan voor de openbare verlichting en ook het straat- meubilair staat er nog buiten. Dat pakken we nog op, in 2000.” en het meisjeskoor zijn twee afdelingen van deze school, waar de kinderen wekelijks stem- en koorvor- ming krijgen. De artistieke leiding is in handen van Yvonne Keizer en onder haar goede muzikale leiding hebben beide koren tijdens concerten en festivals prachtige resultaten bereikt. Collegium Voci is ook enkele malen naar het buitenland gereisd, onder andere naar Bulgarije en Engeland en heeft daar met veel succes opgetreden. Het concert op 13 juni in de Hervormde kerk van Bo skoop wordt georganiseerd door Fietje van der Wilt uit Boskoop, die meer dan twee jaar het Praagse koor op de piano heeft begeleid tijdens repetities, concerten en concoursen. Dit concert wordt een ontmoeting van twee jeugdkoren uit ver schillende landen en met ie der zijn eigen culturele ach tergrond. Naar verwachting wordt het een muzikaal zangfestijn dat de moeite waard is om naar te komen luisteren. de in leven en sterven. Leven we zo het feest van Pinksteren tegemoet vol vertrouwen en vreugde. Pastor Agnes Hoffschulte PINKSTER SHOW BOSKOOP - Op dinsdag 13 juni vindt een gezamenlijk concert plaats in de Her vormde kerk van Boskoop. Daar zullen het Praagse jeugdkoor ’Klfcek’ en de af delingen tiener- en meisjes koor van de koorschool ’Collegium Voci’ uitAlphen aan den Rijn een afwisselend programma zingen. Zowel klassieke als meer moderne koormuziek maar ook geestelijke muziek en volks muziek zult u kunnen belui steren. Klicek, wat sleutel betekent, is een schoolkoor verbon den aan de middelbare school Mikulandska in het centrum van Praag en is op gericht in 1993 door de di- rigente Hana Vasatkva. Ze kozen deze naam na een concertreis naar Bremen, waar ieder kind een zilveren kopie van de sleutel van de Bremense stadspoort ont ving. De naam is voor hen een symbool van het ope nen van grenzen door te zingen. Jaarlijks geven ze in Praag concerten en ook ma ken ze buitenlandse reizen om mee te doen aan mu ziekfestivals of om met an dere koren kennis te maken. Dit jaar zullen ze in Neder land kennismaken en samen zingen met het tiener- en meisjeskoor Collegium Voci uitAlphen. Collegium Voci betekent koorschool. Het tienerkoor al de mensen langs de Gouwe. Verreweg de meeste wande laars kozen voor de 5 kilome ter, maar de echte liefhebbers lopen er tien. Donderdag is de laatste wandelavond en tevens de intocht. Deze begint om 20.00 uur vanaf de Parklaan, over de Zijde naar de Burgem. Colijnstraat. Daar wacht de deelnemers een feestelijk ont haal, mede mogelijk gemaakt door de Dorpskernwinkeliers. Dit jaar loopt ook een groep medewerkers van De Zonne bloem mee, als organisatie voor zieke, gehandicapte en eenzame mensen. Zij richten niet alleen de aandacht op de jaarlijkse lo tenverkoop aan de deur, maar zullen donderdag ook een aan tal bewoners van het Zorgcen trum voortduwen. De bewoners van de Voorof scheweg kwamen massaal op een voorlichtingsavond toen de resultaten van een reeks mi lieuonderzoeken werden be sproken. Er kwamen veel emo ties los door vermeend gevaar van een storting van fout afval bij de aanleg van de wijk, des tijds onder auspiciën van de ge meente zelf. De wethouder: ”Het was alle maal niet zo dramatisch. Een sanering is niet nodig. Maar de achterdocht bij de bewoners was in de loop van de jaren, ook door nogal onnodige ge heimzinnige omgang met rap porten etc. door de gemeente, nogal groot. Het kwam bij een aantal bewoners hard aan dat er in de legger bij het Kadaster een aantekening kwam: ’pand en tuin op vervuilde grond’. Omdat zij vreesden dat hun huis bij verkoop minder waard zou worden, zullen we dat ef fect door een speciaal bedrijf laten taxeren. Ook zullen we de mogelijke luchtvervuiling in de kruipruim tes onderzoeken en naar de waterkwaliteit van de sloot kij ken. De bewoners van de wijk heb ben het overigens nogal te ver duren met een extreme ver zakking van de wijk (deel van de art. 12 situatie). Enkele be woners vroegen een stuk grond in Waterrijk west te mo gen kopen; dat werd op advies van de commissie middelen milieu geparkeerd tot de plano logische ontwikkeling van de wijk.” Ondanks de grote welvaart in ons land is er nog wel degelijk sprake van stille armoede, niet alleen in de steden, maar ook in de kleinere gemeenschappen. Het gaat dan vaak om een com binatie van een laag inkomen, schuldproblemen, het ontbre ken van werk, waarbij er soms ook nog sprake is van een slechte gezondheid. De ge meente Rijnwoude werkt met de zogenaamde categoriale verstrekkingen, waarbij meer dere vormen van bijzondere bijstand voor minima mogelijk zijn. Daarnaast kent de ge meente een ruimhartig kwijt- scheldingsbeleid ten aanzien van de gemeentelijke heffingen. Het college van burgemeester en wethouders van Rijnwoude wil de mogelijkheden voor de minima nu nog iets uitbreiden, juist om gezondheidsklachten te beperken of om deze voor te zijn. beide delen van de wijk en kan nooit alleen gedragen worden door de helft of minder daar van. Een forse tegenvaller met de Pippeling kon niet binnen de exploitatie opgevangen worden en werd ’tijdelijk’ uit de Alge mene Reserve gedekt. Feitelijk hoort het ’in the end’ wel bij de financiële opzet van die wijk. In 1999 voteerden we 125.000 gulden als aanvulling voor de bouw van een prachtig com plex sociale woningbouw dat in fase 6 van de wijk gebouwd gaat worden. De doelstelling is om een redelijk deel van de woningen in Waterrijk door de woningbouwverenging te laten bouwen.” one KOOMUOND-1! J Dorpsstraat 119 Zevenhuizen ZH I Telefoon0180-631111 Fax 0180-633024 www.voorbrood.nl I Openingstijden: op werkdagen tot 18.00 uur; vrijdag koop- avond tot 21.00 uur; zaterdag 10.00-17.00 uur; zondag gesloten. Tussen Hemelvaart en Pinkste- Jezus velen geboeid. En de ren staan ook wij wel eens te leurgesteld bij zoveel tegenslag, tussen hoop en vrees. Ook wij vragen ons wel eens af of alles niet voor niks is. Hebben we wel reden om te vertrouwen dat ons leven werkelijk van groot belang is? Hebben we wel reden om te vertrouwen in de woorden van ons geloof? Is er wel die God die zo goed is zoals Jezus zei en voorleefde? Hoe kunnen we in Gods Naam blijven geloven als we zoveel tegenslag te verwerken krijgen? Waar halen we de moed van daan? In dit opzicht lijken wij wel wat op de vrienden van Jezus die nogal moedeloos bij elkaar za ten zonder te weten: wat nu? getreden in groot vertrouwen Van geen van hen ging nog enig op Gods liefde, licht en warmte initiatief uit. Ze waren als het ware was verdwenen. Jezus was dan wel verschenen aan sommigen van hen, maar nu was Hij weer verdwenen op wie zij al hun hoop gevestigd hadden. Uit het heen. Waardoorheen het licht zicht verdwenen. Wat had dan die verrijzenis voor zin? Hoe konden ze daarvan getuigen? De mensen hadden er toch geen oren naar. Die waren druk met al hun bezigheden op het land of met de handel, met al hun zorgen voor kinderen en VV IC rekent op Vooi VPRO radio bestookte me met nogal vooringenomen vragen. De juridische basis van de waarborgsomsystematiek is niet ontzettend groot, maar zodra het systeem na een pro cedure onverhoopt verworpen zou zijn, sta ik als eerste op de Ziektenkosten stoep bij het Ministerie van Jus titie voor een betere regeling.” Met een miezerig regentje moesten de wandelaars maandag starten. De route liep via de Voorkade. (Foto:A. Fioole) RIJNWOUDE - Met als uit gangspunt dat armoede in Ne derland meer is dan een te kortschietend inkomen voeren veel gemeenten een eigen ar moedebeleid. Op basis hiervan kunnen mensen op het mini mumniveau een beroep kunnen doen op bepaalde bijdragen, verstrekkingen of kwijtschel dingen. Kom kijken in ónze toonzalen (5000 mJ) boordevol Woon- en sfeerideeën! tenverzekeraar een collectieve aanvullende ziektekostenverze kering af te sluiten voor perso nen met een inkomen op of rond het minimum. Iedere Ne derlander heeft recht op het basisziekenfondspakket, waarin een aantal voorzieningen is' op genomen. De overheid heeft bepaald dat het regelen van aanvullende verzekeringen een zaak is van de verzekerde zelf. Hierdoor kan een ieder naar behoefte en op de eigen wijze voorzieningen treffen ten be hoeve van de eigen gezondheid. Voor personen met een inko men op het minimumniveau is het veelal niet weggelegd om nog eens aanvullende verzeke ringen af te sluiten, waardoor zij niet in aanmerking komen voor bepaalde verstrekkingen en dat wordt met name een probleem als gezinsleden een slechte gezondheid hebben en zijn aangewezen op aanvullende gezondheidszorg. De gemeente Rijnwoude wil graag voor deze groep mensen een collectieve aanvullende ziektekostenverze kering afsluiten bij de regionale verzekeraar Zorg en Zeker heid. Eiken (blank, donker en boning), modern, koloniaal, grenen en kersen: bij Voorbrood ontvangt u altijd 10-30% ten, S irood!

Weekblad voor Waddinxveen | 2000 | | pagina 13