Bert Postma gegarandeerd Dat kan zeker 11 ALLEEN OR ZONDAG 29 OKTOBER „We lopen OPENHUIS GOU^RKT^6RsJ iM klem” Kunstluifel initiatief van kunstenaars en winkeliers Boxsprings/matrassen Rechtstreeks van fabriek elders 6000,- bij ons 4000,- A Collecte KJV BII»K KM ISuTl Meedoen aan telefooncirkels Kalender 2001 ‘Gou- Concert Diabetes Fonds Nederland peuters www. zorgen zekerheidnl VIDES AUDI Boskoops vrouwenkoor Nog enkele plaatsen Muziek voor we Meiden’ W’VEEN/BOSKOOP - Misschien niet helemaal onverwacht, heeft de Ka lender 2001 ’Gouwe Mei den’ een enorme publici teit opgeleverd. Naast de landelijke en regionale dagbladen zijn ook bij de radio en TV programma’s aan de ’Gouwe Meiden’ gewijd. De kalenders, die 35,- per stuk kosten (exclusief 15,- verzend kosten), zijn nog steeds verkrijgbaar en eenvoudig te bestellen bij Remko Overdam via www.gou- westaete.nl. of door overmaking van het be drag op rekeningnummer 3224.84.472 t.n.v. Z&PC Gouwestaete te Wad dinxveen o.v.v. naam, adres, postcode en woonplaats. Zodra het geld binnen is, zal de ka lender zo spoedig moge lijk worden toegezonden. De kalender kan ook in Waddinxveen worden opgehaald. Indien dit wordt gewenst, kan men dit via e-mail (r.over- dam@ worldmail.nl) be kend maken.Wij zullen dan met u contact opne men. florg en Zekerheid Dialezing in Immanuelkerk Darten bij de Paddestoel WADDINXVEEN - Iede re donderdagavond van 20.00 t/m 22.00 is er darten in de paddestoel. Wilt u ook een tweede Barney worden? Komt u dan eens kijken,of pro beer een keertje mee te gooien. Natuurlijk geven de aanwezigen hints en tips. Er zijn eventueel een paar pijlen te leen. Voor de liefhebbers is er de mogelijkheid in com petitieverband te darten. De entree bedraagt voor niet leden 2,50 en voor leden 2,-. Het is voor de leeftijd van 16 jaar en ouder. Eigen verantwoor delijkheid nemen Wilt u overstappen naar Zorg en Zekerheid? Dan moet u voor één keer de kleine lettertjes lezen. Want dan weet u precies wat u moet doen. Bel vóór 31 oktober (071) 5 825 500 of ga langs bij de Zorg en Zekerheid Verzekeringswinkel bij u in de buurt. Vervolgens helpen wij u persoonlijk verder. Zodat u vanaf 1 januari 2001 in het ziekenfonds bij Zorg en Zekerheid zit. van 12.00 tot 17.00 uur En dat betekent de beste dekking tegen een ongekend aantrekkelijke premie. Zo is onze nominale zieken fondspremie al jaren de laagste van heel Nederland. Daarnaast vergoeden we niet alleen uw tandartskosten, maar ook de kosten voor het maken van beugels, bruggen en kunstgebitten. En nog veel meer. Kortom, nu reageren is straks profi teren. Zorg en Zekerheid (071) 5 825 500 of kijk op www.zorgenzekerheid.nl U heeft de keuze uit twee uitgebreide aanvullende verzekeringen. de AV-Standaard en de AV-Top. Naar Zorg en Zekerheid. De zorgverzekeraar die voor alle zekerheid dichtbij is. Stap vóór 31 oktober over! Bel (071) 5 825 500. STUNT: een boxspring matras voor 398," Zaterdag 28 oktober Gratis gehoormeting Zorg en Zekerheid biedt een ongekend ruime dekking tegen een uiterst aantrekkelijke premie. Global Matrasse^^^gdden a w WOENSDAG 25 OKTOBER 2000 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 35 overstappen e-40 Zie advertentie elders in deze krant. WADDINXVEEN - De Waddinxveense Kunstkring en winkeliers aan de Brede- gang voor leden, vrienden en belangstellenden: gratis. De Waddinxveense Kunstkring, met meer dan 100 leden, hoopt op een breed aanbod van kunst, van meer tradi tioneel werk tot modern, zowel schilde rijen als beelden. Hoewel in elk huis wel kunst aan de muur hangt en er de laat ste jaren een flinke stijging zit in kun- staankoop stapt niet iedereen even ge makkelijk een galerie binnen. Bovendien is er in Waddinxveen nog maar één gale rie, van Theo den Boon aan de Dorps straat. Maar binnenkort krijgt hij er een collega bij, want bij de ook aan de Luifel- baan gevestigde New Age shop De Steenbok zijn de plannen in een verge vorderd stadium om achter de winkel ruimte voor een galerie in te richten. Het project Kunstluifel wil ook de jong ste kunstenaars een kans geven hun werk ten toon te stellen. Speelgoedwin kel De Bas is bereid elke maand de mooiste kindertekening in de etalage te hangen. Omdat in het verleden tekenin gen van kinderen veel invloed hebben gehad op Karei Appel, Corneille en an dere kunstenaars van de Cobra-bewe- ging zou de Kunstluifel de bakermat van een nieuwe Waddinxveense school kun nen worden. Topkwaliteit voor fabrieksprijzen WADDINXVEEN - Van 29 oktober tot en met 4 november is de landelijke collecte ‘Geef voor dia betes’ van het Diabetes Fonds Nederland. Dit jaar speelt de relatie tus sen diabetes (suikerziek te) en oogaandoeningen een centrale rol in de campagne. Diabetes is de grootste veroorzaker van slechtziendheid en blind heid in de Westerse we reld. Het zijn juist de dia- betische complicaties die diabetes tot een ingrij pende aandoening maken. Alleen onderzoek kan daar verandering in bren gen. Met de opbrengst fi nanciert het Diabetes Fonds Nederland het we tenschappelijk onder zoek. Uw financiële steun is daarbij zeer welkom. Voor meer informatie kunt u bellen naar 033 - 4622055.Voor plaatselijke informatie: Tineke van der Eijk-Breijer, collecte- leidster. W’VEEN/BOSKOOP - Het Boskoops Vrouwenkoor van de N.V.v.H. en hetVrij- zinnig Protestants Kerk koor geven een najaarscon- cert op vrijdag 17 november 2000, in de Re monstrantse kerk in Bo skoop, Burgemeester Co- lijnstraat 24. Het concert begint om 20.00 uur en staat onder leiding van de dirigenten Ria Bruin-van der Haven en Johan Oomkes.Toegangs kaarten 10,-.Verder werken mee als soliste en ter begeleiding de dames Tiny Becqué, piano en fluit Annelies de Jeu. Er worden werken uitgevoerd van o.a. J.S. Bach; G.Fauré; F.Men- delssohn Bartholdy en Rachmaninov. Zuidplas Polderweg 9-13, industrieterrein 't Ambacht, Moordrecht Tel: (0182) 37 81 75 CRAZÏSUNDAY ZIEKENFONDS PARTICULIER Voor alle zekerheid dichtbij. aan elektriciteit, 40% aan ver warming en ook 40% aan de auto. Met goede isolatie en een Postma, die ook lid is van de werkgroep Energie van het Platform Duurzaam Waddinx veen, vindt dat de overheid nog veel te weinig zorg besteedt aan het milieu. „Er worden wel Op initiatief van Platform Duurzaam Waddinxveen en de gemeente vindt er op donderdag 9 november in de raadzaal een open baar debat plaats over het thema ‘duurzame ontwik keling’. Als aanloop praten we de weken ervoor met een aantal (beoogde) inlei ders. Ditmaal was dat Bert Postma. WADDINXVEEN - On langs is bij Kreater in de Kerkstraat in Waddinx veen een tweede cursus muziek voor peuters be gonnen. Deze cursus is bedoeld voor ouders/ verzorgers en kinderen tot vier jaar en duurt acht weken van drie kwartier per week. Op de peutercursus zijn nog drie plaatsen be schikbaar. Opgave bij Kreater, Kerkstraat 13 in Waddinxveen, tel. 0182 - 614 422. Zorg dat ik makkelijk kan kléin WADDINXVEEN - Met de dia lezing ’Amor In De Kunst’ vraagt Ellen Jellema uw mooie beleidsdoelstellingen ge formuleerd, maar daar blijft het veelal bij. Ondanks alles neemt het energieverbruik bijvoor beeld nog steeds toe. En dat terwijl zonneklaar is dat we pu re roofbouw op onze fossiele energiebronnen plegen.Waar is het idee van goed rentmeester schap, een uitgangspunt waar ik zelf helemaal achter sta, geble ven? Daarnaast is het een kwestie van gewoon je gezond verstand gebruiken. Ik ben geen doemdenker, maar het is duide lijk dat de voorraden beperkt zijn en een keer op raken. Als we zo doorgaan lopen we gega randeerd klem en is een gigan tische crisis onafwendbaar. Met een groeiende vraag en een af nemend aanbod zullen de prij zen de pan uit rijzen. Ook de doorgaande ontregeling van het natuurlijk evenwicht is na tuurlijk erg zorgwekkend.” Over de eigen gemeente is Postma overigens aardig te spreken. „Waddinxveen is voor zover ik weet de enige ge meente in Nederland die lid is van een windmolenvereniging. En de gemeente heeft zich ook van een goede kant laten zien door het gebruik van zonnecol lectoren te subsidiëren. De werkgroep Energie van het Platform praat verder met de gemeente nog over een aantal zaken. Zo wordt gekeken naar de mogelijkheid om hier een windturbine te plaatsen, naast de A-12 bijvoorbeeld." Tegelijk moeten burgers niet al le verantwoordelijkheid op de schouders van de overheid leg gen, vindt Postma. „Je hebt als burger ook je eigen verant woordelijkheid. Een ’bottom up’-aanpak spreekt mij erg aan. Burgers kunnen samen veel meer bereiken dan ze vaak denken en ook een belangrijk signaal aan de overheid afgeven. Als je het energieverbruik van een modaal huishouden bekijkt, vraagt tllen Jellema uw aan zie je dat ruwweg 20% opgaat dacht voor een thema dat tijd loos is. Ellen Jellema, kunsthisto ricus, schrijft ons dat in deze lezing met dia’s het aloude be- verstandig autogebruik is daar grip ’AMOR’ uit de historische nog een heleboel winst te be halen.” werk en het belang van de winkeliers is meer aandacht voor hun etalages, dus rolaan, de Luifelbaan, gaan samenwerken een win-win situatie, om de kunst dichter bij het publiek te brengen. Het wordt een proef die tot april 2001 loopt. Daarna wordt bezien of meer permanente samenwerking mo gelijk is. De deelnemende winkeliers stellen kun stenaars in de gelegenheid werk in hun etalages te tonen. Het is overigens niet de bedoeling dat de deelnemende win keliers de kunst zelf gaan verkopen. Ze zullen belangstellenden naar de kunste naars doorverwijzen. Het belang van de laatsten is grotere bekendheid van hun Consumentendagen: do en vr: 10.00-21.00 u. zat: 10.00-17.00 u. Bed-Direkt, van producent aan consument - Waalwijk - Moordrecht - Assen doeken zal worden gedaan. Zij volgt hierbij de Griekse Eros.de gevleugelde zoon van Aphrodite en voorloper van de Romeinse Amor. Eroa-Amor wordt al van af de klassieke oudheid voorge steld met pijl en boog. Schalkse streken en vergissingen zijn Amor niet vreemd maar in de middeleeuwen verandert hij in een geblinddoekte figuur, die de wereldse liefde symboliseert. In de Renaissance echter komt de ’klassieke’ Amor weer tot leven in allerlei mythologische voor stellingen. Dit wordt voortgezet in de 17e eeuw, waarbij extra aandacht wordt besteed aan de Nederlandse schilderkunst met zijn gebruik van zgn. emblemata. Amor ’doet het nog aardig’ in de 18e eeuw maar in de 19e eeuw neemt hij een minder prominente plaats in. Echter tot op heden blijft hij, als misschien wel de enige van de uit de oud heid bekende mythologische fi guren, zichtbaar in bepaalde af beeldingen, waarmee de ’onoverwinnelijke’ Amor zijn naam eer aan doet! De diale zing zal plaatsvinden dinsdag avond 31 oktober in de zaal van de Immanuelkerk te Waddinx veen. Aanvang 19.30 uur. Toe- Jarenlange ervaring in het maken van matrassen voor mensen met rugklachten WADDINXVEEN - De winter komt weer aan. Vooral voor al leengaande mensen vaak een sombere tijd. U kunt de dag be ginnen met een praatje, ten minste als u lid wordt van de Telefoon-Cirkel. De Telefoon- Cirkel is een onderdeel van het Nederlandse Rode Kruis, Kring Gouda, en bestaat al ruim 20 jaar in Waddinxveen. De drie cirkels die we hebben, bestaan elk uit vijf deelnemers en drie leidsters. De leidsters hebben 2 ochtenden in de week ‘dienst’. Elke morgen begint een leid ster om ongeveer half negen de eerste deelnemer van ‘haar’ cir kel te bellen. Na een praatje belt die deelnemer de volgende op en zo verder tot deelnemer vijf gebeld is. Deze belt de leid ster weer en de cirkel is rond. Bij geen gehoor wordt de vol gende deelnemer gebeld en de leidster direct op de hoogte gesteld. Zij onderneemt actie, probeert met tussenposen een paar maal contact te krijgen. Lukt dat niet, dan gaat ze samen met de politie, bij de deelnemer kijken wat er aan de hand is. Daarna kunnen er verder stappen on dernomen worden, zoals fami lie waarschuwen. Bij de politie is een sleutel van alle deelne mers in een speciaal sleutel- kastje aanwezig. Tweemaal per jaar is er met deelnemers en leidsters een gezamelijke koffieochtend in het AFC. Wilt u nadere inlich tingen betreffende deTelefoon- Cirkels, Margreeth Delissen, tel.0182-613937 is gaarne be reid die te verstrekken. HOORTECHNIEK Door Frank Kremer WADDINXVEEN - „Het is een beetje een ontaarde hob by geworden”, schertst Bert Postma, één van de inleiders van het komende duurzaamheidsdebat over zijn activi teiten voor vereniging ’De Windvogel’. Maar een belang rijk verschil met andere ontaarde hobby’s is dat hij er niet alleen een hoop energie in steekt, maar ook weer veel energie uithaalt. Letterlijk.’De Windvogel’ is een enthou siaste vereniging van particulieren die met eigen geld windturbines kopen en daar schone elektriciteit mee produceren. „Een kwestie van gezond verstand”, vindt hij. 19 Geïnspireerd door de tegen wind op zijn dagelijkse fiets tocht naar zijn werk in Zoeter- meer, besloot Postma een kleine tien jaar geleden om iets met windenergie te gaan doen. Na enig speurwerk kwam hij uit bij ’De Windvogel’ in Reeuwijk, een coöperatieve vereniging waarvan de circa 500 leden zelf geld bij elkaar leggen om windmolens aan te schaffen en daar schone ener gie mee te produceren. „Er zijn op dit moment 18 van zulke verenigingen in Neder land”, vertelt hij, „je vindt ze vooral in de kustgebieden. De wortels ervan liggen in de olie crisis begin jaren ’70. Kort ge zegd stellen ze zich ten doel om zoveel mogelijk duurzame energie op te wekken en het gebruik daarvan te bevorderen. De elektriciteit die de windtur bines produceren kost het mi lieu niets, in tegenstelling tot gewone elektriciteit, die gro tendeels gewonnen wordt uit verbranding van gas, kolen of aardolie. Bovendien betaalt het zichzelf terug doordat we het verkopen aan het energiebe drijf, die het vervolgens door sluist naar de consument.Thuis merk je weliswaar geen ver schil tussen gewone en ’groene’ elektronen, maar de schone stroom is uiteraard een stuk beter voor het milieu.” ’De Windvogel’ bezit drie windturbines; één in Bodegra ven, één in Den Haag, en één in Gouda (net afgelopen zaterdag geopend!). „De nieuwste is aanmerkelijk groter dan de twee oudere en levert ongeveer 850.000 kilo wattuur vermogen per jaar. Dat dekt het energiegebruik van circa 250 gezinnen. Je kunt dat misschien een druppel op een gloeiende plaat noemen, zoals sommige critici doen, maar het is en blijft een waardevolle bij drage. Op termijn zou zo’n 10% van de benodigde energie in Ne derland uit wind gewonnen kunnen worden. Al is wind energie dus niet dé oplossing voor het hele energievraagstuk, ik zie alleen maar argumenten om er zoveel mogelijk gebruik van te maken.” Bert Postma bij de onlangs in gebruik genomen windmo len in Gouda. (Foto: Artistic Art/ Liesbeth van der Vis.) De winkeliers aan de Waddinxveense Luifelbaan stelden graag etalageruimte ter beschikking voor de kunste naars. Verkopen doen ze echter niet, wel verwijzen zij geïnteresseerden door naar de kunstenaar. (Foto: Artistic Art/ Liesbeth van der Vis.) dag- en vrijdagavond geopend

Weekblad voor Waddinxveen | 2000 | | pagina 35