Commissie KERST- EN EINDEJAARSSHOW Lee Towers op festival met Gouwe Sanghers weigert uitbetaling planschade De wijnwereld in een pakhuis I heeft Groene Hart Ziekenhuis cliëntenraad Kerst- nachtdienst Advent- en kerstconcerten Oplossingen Eerlijke kerstartikelen RECHTSTREEKS VAN FABRIEK Kerstzangavond WOENSDAG 20 DECEMBER 2000 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 17 Op Geen WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN ontvangen? Bel 0182 - 63 03 32 TWEEDE KERSTDAG 12.00 - 18.00 UUR BOXSPRINGS MATRASSEN 299,- 458,- Specialist in het ontwerpen van matrassen voor mensen met rugklachten GLOBAL W" BEDDEN MATRASSEN Zuidplaspolderweg 9-13 industrieterrein't Ambacht Moordrecht tel.: (0182) 378175 795,- 795.. B |I|B; gr de vastgestelde Lee Towers zingt op 6 januari in de Boskoopse Veiling. het Maar in de wijnkamer hebben Franse wijnen zeker niet de overhand. De flessen komen uit alle delen van de wereld. De ka mer is netjes ingericht en be- De avond maakt deel uit van het Bo skoopse Midwinterfestival, van 5 tot en met 13 januari. De gemeente Boskoop heeft het ini tiatief hiertoe genomen om het Mil lenniumfeest van vorig jaar een ver volg te geven. Boskoopse verenigingen en organisaties wordt hier een podium geboden om zich te kunnen presenteren. Zo is er voor alle leerlingen van de basisscholen op vrijdag 5 januari een kindervoorstelling, gratis aangeboden door de Oranjevereniging die ko mend jaar 50 jaar bestaat. Op zater dag 6 januari is dan het nieuwjaars concert met Lee Towers. De zaterdag erop, 13 januari, wordt het festival besloten met het Starfestival van De Krooshappers waaraan ook bekende artiesten meewerken. Behalve muziek staan ook andere evenementen op het programma. Op zondagmiddag 7 januari wordt in de veilinghal een oecumenische dienst gehouden waaraan zeven Boskoopse kerken meedoen.Vier kerkkoren verle nen hun medewerking. Maandag 8 januri houdt de gemeente hier ook de traditio nele nieuwjaarsreceptie, vooraf gegaan door een ontmoeting tussen het ge meentebestuur en nieuwe inwoners die zich dit afgelopen jaar in Boskoop heb ben gevestigd. van kleindieren van 27 tot 30 januari. Plaatsbewijzen zijn in de voorverkoop te krijgen bij Expert Hagoort, keurslagerij Reas, Primera Groenendijk, Radio van Dijk in Reeuwijk-brug en de leden van Die Gouwe Sanghers. GOUDA - Het Groene Hart Ziekenhuis (GHZ) in Gouda heeft sinds begin dit jaar een cliëntenraad. De Wet Medezeggenschap Cliëntenraden Zorginstel lingen (WMCZ) verplicht ziekenhuizen een cliënten raad in te stellen. De zeven leden van deze raad, vier vrouwen en drie mannen, hebben allemaal als patiënt of partner van een patiënt ervaring met de gezond heidszorg en met name met het Groene Hart Zie kenhuis. De deelname is op per soonlijke titel, maar er is wel binding met georgani seerde patientengroeperin- gen, zoals de Zonnebloem, de Nederlandse Vereniging van Slechthorenden, de Nederlandse Patiënten Vereniging, steunpunt man telzorg en ex-patiënten van een revalidatiecen trum. Dit eerste jaar heeft de raad beschouwd als ken- nismakingsjaar. Er is zowel kennis gemaakt met de or ganisatie van het zieken huis als met de vertegen woordiging van de achterban, zoals het Pa tiënten en Gehandicapten Platform Midden-Holland (PGMH). Er is een cursus cliënten raden gevold, een regle ment opgesteld en een werkplan gemaakt. Dit werkplan hangt ter inzage op het prikbord van het Bureau Patientenservice op de Bleulandlocatie. De cliëntenraad kan de Raad van Bestuur van het ziekenhuis gevraagd en on gevraagd adviseren op o.m. de volgende gebieden: sa menwerking, verhuizing, in grijpende verbouwing, be groting en jaarrekening, algemeen beleid op gebie den als voeding, bewaking, hygiëne, geestelijke verzor ging en ontspanningsactivi- teiten van cliënten. Het is nadrukkelijk niet de be doeling dat de cliëntenraad klachten van individuele patiënten gaat behandelen. Hiervoor kan contact op genomen worden met de klachtenfunctionaris van het GHZ. De komende jaren zal veel aandacht uitgaan naar de vernieuwbouw van het GHZ. Er is een samenwer kingsovereenkomst met de Werkgroep Vernieuwbouw GHZ van het PGMH over het geven van advies over de vernieuwbouw. Het adres van de cliëntenraad GHZ is: Postbus 1098, 2800 BB Gouda. BOXSPRING OP WIELEN BOXSPRING MET MATRAS verd en wij doen de flessen er in. Eventueel plakken we ook etiketten. Zoals bijvoorbeeld recent van Euro 2000. In de cember is het echt enorm druk en huren we mensen van bui ten in om de opdrachten aan te kunnen. Vroeger deden we dit zelf”, legt de medewerker uit tijdens de rondgang langs de in- paktafel en etiketteringmachi- ne. Hij schetst een beeld van lange tafels, ontelbare kistjes en vele flessen wijn. Leuk is dat de nieuwbouw ook beschikt over een heuse wijn kelder met een constante tem peratuur. „De ruimte herbergt flessen die we (nog) niet in het assortiment hebben.We krijgen van onze leveranciers wel eens doosjes wijn met de nieuwe jaargang, een nieuw product etc. en die leggen we dan in de kelder. De flessen bieden we de klanten aan om eens te probe ren. Het is een extra”, legt mijn gids uit. Het slot van de rond leiding is een kijkje in de wijn- proefruimte. Klanten kunnen dan een fles opentrekken en proeven met alle rituelen die daar bij horen: er zijn drie spuugbakjes aangelegd. „De vaste klanten krijgen zo alle ge legenheid eens iets nieuws te proberen en de kwaliteit te testen”, besluit de bedrijfsme- dewerker de rondgang. Op één vraag heeft hij echter geen ant woord: wat hij krijgt als kerst pakket. DGS Wijnkopers heeft wijn in alle soor ten, maten en flessen. ZEVENHUIZEN - De Gerefor meerde Kerk te Zevenhuizen houdt op zondag 24 december een Kerstnachtdienst. Aanvang 22.30 uur. De voorganger is ds.F.P.Treep te Bleiswijk. Verder wordt me dewerking verleend door Her man Vos, orgel; Neely-Anne Da- vidse, dwarsfluit en Ted Zuiderveen (sopraan), solo zang. wo 20 decIdo 21 dedvr 22 dec: 10.00 - 21.00 uur za 23 dec 10.00 - 17.00 uur Sportieve mensen kunnen hun hart op halen op zaterdag 13 januari. Die middag organiseert atletiekvereniging AV’47 de Florarun met start en finish in de veiling. De Kleindieren Sportvereniging Boskoop houdt hier de jaarlijkse tentoonstelling Vervolg Bentwoud pagina C4?????????????? NASA GEZONDHEIDSMATRAS NASA NEKROLKUSSEN 89,- De Confessioneel Hervormde gemeente De Rank organiseert op zondag 24 december een kerstzangavond inde aula van het Coenecoopcollege aan de Dreef. Op deze avond worden kerstliederen gezongen, De be geleiding is in handen van een kwartet zangers, orgel, koper blazers en fluit. Aanvang: 21.00 uur, toegang is gratis. bij DGS Wijnkopers in het schap liggen vinden hun weg naar Nederlandse wijndrinkers. „We exporteren ook weer naar kleine landen zoals Est land, Zweden en Finland. Die drinken geen container met 13.000 flessen Zuid-Afrikaanse wijn leeg. Maar het is te duur om in kleinere hoeveelheden te werken dus kopen zij via ons”, legt Nolen uit. „Het overgrote deel - 67 procent - komt uit Frankrijk”, zegt Nolen. „Dat is historisch. Vroeger al reden Bourgondiërs met de kar naar zuid Nederland en Bordeaux- wijnen gingen per boot naar Amsterdam. Dat zijn natuurlijk kleine aantallen. Fransen heb ben gedurende honderden ja ren proefondervindelijk veel geleerd over wijnbouw hoewel het in deze aantallen een jonge industrie is. Het is een heel leerproces, zeker in de nieuwe wereld (Noord- en Zuid-Ame- rika, red.) maar de afgelopen twintig jaar is er meer systeem in gekomen: welke wijnstokken moeten worden gebruikt en welke grond is geschikt”, legt de directeur uit. POWERSPRING MATRAS VOOR MENSEN MET OVERGEWICHT liter per hoofd van de bevol king. Maar de welvaart steeg, Nederlanders gingen op vakan tie en de drank drong door tot alle sociale lagen in de bevol king. Nu drinken Nederlanders 18 liter de man”, verteld No len. In de enorme opslaghal zijn nog schappen leeg maar ze vallen wat in het niet tussen de vele pallets met dozen wijn uit alle windstreken, „leder schap heeft een code. We gebruiken ze nog niet allemaal, die zijn voor uitbreiding in de toe komst”, legt een medewerker uit. In de grote hal staan de meer dan 900 soorten wijnen uit vijftien verschillende landen die gedurende het jaar worden gedistribueerd. En per soort gaat het om honderden flessen. Op de laadperrons staan ook hele rijen pallets met dozen wijn.Tot een meter of vijf hoog. „We gaan natuurlijk niet alles naar de schappen brengen als ze een dag later weer worden opgehaald. Deze dozen komen binnen en gaan binnen afzienba re tijd weer weg”, aldus de gids. DGS Wijnkopers levert wijnen van een paar gulden per fles tot aan de topwijnen van een paar honderd gulden. Volgens de di recteur gaat het in het topseg ment niet om veel verhandelde flessen. „Maar we bieden het wel aan.” Niet alle wijnen die Bentwoud-gebied. grondgebied van de gemeente Rijnwoude heeft Zoetermeer gronden aangekocht die liggen tussen Benthuizen de wijk Oosterheem. Het is duidelijk met welke bedoelingen Zoe termeer deze gronden heeft aangekocht. Men zou daar graag in de nabije toekomst een sportpark voor dit deel van Zoetermeer willen aanleggen. In die zin kan het worden be schouwd als een strategische aankoop om de Zoetermeerse plannen te kunnen realiseren. In de wijk zelf blijft er daardoor meer ruimte open voor wo ningbouw en andere voorzie ningen. Als Zoetermeer deze plannen wil realiseren zal zij ook met de Dienst Landelijk Gebied moeten overleggen over de inpassing van deze plannen in het Bentwoud. Door Huib Schouten Z’HUIZEN-MOERKAPELLE - De commissievergadering van afgelopen week stond voor grotendels in het teken van het begrip planschade. Planschade ontstaat wanneer middels een nieuw bestemmingsplan ontwikkelingen mo gelijk worden, die voor een ander schade opleveren, bij voorbeeld door het minder waard worden van het woon huis. Ten einde de aanspraak op planschade binnen de dubbelgemeente enigszins te reguleren, werd de com missie advies gevraagd inzake de invoering van een plan- schadeverordening. wo 27 dec!do 28 dedvr 29 dec: 10.00 - 21.00 uur za 30 dec 10.00 - 17.00 uur zorgen kenbaar gemaakt. Hij was bezorgd dat er in de plan- schade-rapportages foute af standsmaten waren opgeno men. Of deze verschillen echter juist tot meer of minder schade zullen leiden, is niet ze ker. Daarnaast wenste de ontwik kelaar een nieuw bestemmings plan waardoor de fictieve af stand van de nieuwbouw tot de bestaande bebouwing terugge bracht kan worden tot de wer kelijke afstand, en daar mee het schadebedrag geringer wordt. Freeke van de ChristenUnie vroeg zich af, of wat er nu ge beurt ooit de bedoeling van de wetgever is geweest en waar om, indien er betaald diende te worden niet alle kosten bij de projectontwikkelaar gelegd worden. Ook hij had gezien dat bij een andere manier van be stemmingswijziging de plan schade beperkt had kunnen blijven. Hij had moeite met de uitkering van bedragen. Bac van de SGP, van oudsher een fel tegenstander van de ho norering van planschadeclaims, zette vervolgens de toon door op te merken dat hij niet ge woon tegen honorering van de claims was, maar hartstikke te gen. Hij gaf aan niet mee te kunnen gaan met planschade- deskundige en de Waddinx- veense wethouder Dijkster- huis, die het college van B&W hierover heeft geadviseerd. De Jong van het CDA meent dat, wanneer je een Wet op de Ruimtelijke Ordening maakt en daar een artikel 49 in opneemt, ook de consequenties gedra gen dienen te worden. Echter in het voorliggende geval zag ook de CDA-er geen schade en was dan ook tegen uitkering. Ook Brand van de WD vond dit een zaak die zich uitstekend leent voor een gerechtelijke toetsing, en stemde tegen. Toen vervolgens ook de PvdA de schade niet zag, bleek de commissie in meerderheid te gen uitkering van de schade claims. Wethouder Zijderhand zal daarop het collegevoorstel mee terug te nemen naar het college van B&W om vervol gens met een nieuw voorstel terug te komen. WADDINXVEEN -’De Gou- westem’verzorgt op vrijdag 22 december het traditionele kerstconcert in de Waddinx- veense Ontmoetingskerk aan de Groensvoorde. Daaraan werken mee:Arjan Breukhoven (orgel en vleugel), Liselotte Ro- kyta-Fennema (panfluit) en het Dubbel Mannenkwartet van ‘De Gouwestem’. Aanvang: 20.00 uur en is vrij toeganke lijk. Wel wordt er een collecte gehouden. ’Vox Jubilans’ geeft op zaterdag 23 december het traditionele kerstconcert in de Brugkerk. Daarbij verlenen het Jongeren koor en kinderkoor ’De Zang vogels’ hun medewerking. Op Tweede Kerstdag geeft ‘Vox Jubilans’ nog een concert in ’De Doelen’ in Rotterdam. Het concert begint om 10.30 uur. Kaarten a f 20,- inclusief pro gramma en plaatsbespreking zijn te bestellen bij de kassa van ’De Doelen’, telefoon: 010- 2171717 of bij Boekhandel Burger aan de Dorpstraat, tele foon^ 182-612298. Naast dat deze voorgenomen verordening een kader schept voor de omgang met planscha- des, betekent de verordening ook een extra drempel, die ge dupeerden dienen te nemen voordat er geïncasseerd kan worden. Was het tot nu toe zo dat het indienen van een plan- schadeclaim in principe vol doende was om de machinerie in werking te krijgen, straks zal bij de claim middels een taxa- tierapport duidelijk moeten worden gemaakt, aan wat voor bedrag er gedacht wordt. Mebius van Gemeentebelangen zag ook graag een regeling hoe planschades in de toekomst voorkomen kunnen worden. Freeke van de ChristenUnie vroeg zich af of de kosten die planschades voor de gemeente met zich meebrengen niet bij de veroorzaker in plaats van bij de gemeente neergelegd die nen te worden. Bac van de SGP ging nog ver der, hij wilde dat planschade- claimers ter afschrikking min stens duizend gulden als borgsom dienen te storten voor dat een claim in behande ling kan worden genomen. Dit ging de Jong van het CDA te ver. Hij voorzag gevallen waar oprecht sprake zou zijn van schade, terwijl de gedupeerden niet in staat zou blijken de dui zend gulden op te hoesten. Mebius gaf aan andere manie ren van voorkomen te hebben bedoeld dan het invoeren van een drempelbedrag. Bac vond dat het bedrag van borgstelling nog wel wat omhoog mocht. Ook wil hij niet tornen aan de rechten die burgers nu eenmaal hebben. Hoe Bac de tegenstel ling van voorgaande bedoelde werd de aanwezigen niet echt duidelijk. Wethouder Zijderhand zag in de opstelling van de commissie reden het voorstel mee terug naar het college te nemen en in de volgende commissie met een aangepaste verordening te komen. Het volgende agendapunt han delde de afwikkeling van een negental planschades aan de Beatrixlaan in Moerkapelle. Voorafgaand aan de vergade ring had projectontwikkelaar Van de Smaal-Boevé-locatie zijn WADDINXVEEN - „Wijn is een heerlijk product. En ge zond: twee glazen wijn per dag is goed voor de bloedvaten. Bo vendien maakt wijn het gezellig; het neemt remmingen weg, mensen voelen zich meer ont spannen na het nuttigen van wijn terwijl drinkers er niet agressief van worden. De drank is dus niet agressief, wat nog niet wil zeggen dat men mag rij den!” Aan het woord is direc teur Pirn Nolen van DGSWijn- BOSKOOP - Als vervolg op het ge slaagde Millenniumfeest, een jaar gele den in de Boskoopse Veiling, geeft het regiomannenkoor Die Gouwe Sang hers op zaterdag 6 januari een nieuw jaarsconcert in de veilinghal aan de Middelburgseweg. Als belangrijkste at tractie is voor die avond een optre den van Lee Towers geboekt. Mede werking verlenen ook de harmonie Excelsior en de Paradise Bigband die de avond (met bal na) afsluit. Het contracteren van Lee Towers werd mede mogelijk gemaakt door de Rabobank Boskoop. Plaatsbewijzen voor deze avond kos ten 15 gulden. De aanvangstijd is 20.00 uur.de zaal gaat om 19.15 uur open.Voorverkoop vindt plaats bij Expert Hagoort, keurslager Reas, Pri mera Groenendijk en bij leden van het mannenkoor. Een eerste oplossing zou kun nen worden gevonden door het budget voor grondaanko pen binnen het project te ver groten. In dat geval zou de Dienst Landelijk Gebied meer kunnen betalen voor de aan te kopen grond. Een groot nadeel hiervan is echter dat dit een prijsopdrij vende werking zou hebben, waardoor de kwaliteit van het bos weer onder druk zou ko men te staan. Dit zou bijvoorbeeld kunnen betekenen dat de provincie Zuid-Holland samen met de andere partners moeten beslui ten om de bouw van landgoe deren in het bos toe te staan, zodat er nieuwe kostendragers komen voor het Bentwoud. De WADDINXVEEN - De We reldwinkel heeft bijzondere kerstgeschenken als kaarsen, kaarsenhouders, kerststalletjes en bijzondere kerstkaarten, bij voorbeeld met wierook den nengeur. Voor het nieuwe jaar zijn er Novib-kalenders en bij passende wenskaarten. Ook het Unicef-assortiment is bin nen, met wenskaarten en ge schenken. Daarnaast heeft de Wereldwin kel een nieuw product: koffie-li- korette, samengesteld uit hoog waardige Arabica koffie, rietsuiker en vanille-extract. Met haar milde volle koffie- smaak is het een heerlijke ver rassing en met het Max Have- laar Keurmerk. Tot 15 januari heeft de Wereld winkel de actie ’Wie maakt de mooiste, leukste, origineelste nieuwjaarswens 2001?’ De wens kan op briefkaartformaat ingeleverd worden bij de We reldwinkel aan het Kon.Wilhel- minaplein 43. Er is een leuke prijs te winnen. verschillende overheden zijn het er over eens dat dit het Bentwoud niet ten goede zal komen. Met name de betrok ken gemeenten zullen daarom van de provincie verlangen dat een hogere grondprijs nooit ten koste mag gaan van de kwa liteit van het Bentwoud. Misschien moet de conclusie daarom wel zijn dat er gewoon meer geld van de rijksoverheid nodig is om dit project te kun nen realiseren. Het is inmiddels duidelijk dat de aanleg van na tuur en recreatie een flinke in vestering vraagt van de over heid. Onverwacht heeft ook de ge meente Zoetermeer zich ge mengd in het spel rond de grondaankopen binnen het kopers. Vorig jaar verhandelde hij en zijn compaan Teun Los een kleine elf miljoen flessen. In het jaar van oprichting (1985) importeerde DGS Wijnkopers twee miljoen flessen. Dit jaar is de verwachting dat er een mil joen meer zullen worden ver handeld. „Het bedrijf is vorig jaar verhuisd naar Distripark omdat het onderkomen op de Coenecoop te klein was gewor den en er geen mogelijkheid tot uitbreiding be stond”, legt No len uit. Op de nieuwe locatie is de capaciteit ver dubbeld naar 12.000 m2 grond waarop een 7000 m2 groot distri butiecentrum en 700 m2 kantoor ruimte verrees. Bovendien is er een optie op een nabij gelegen stuk grond om indien nodig weer te kunnen uitbrei den. „Wijn was vroeger voor de notabelen. Dertig jaar geleden dronk men in Nederland twee staat uit muurkasten vol met flessen wijn. „In deze kamer lig gen flessen waaruit ons assorti ment bestaat. Klanten kun je niet in de grote hal ontvangen en daar hun keuze laten maken. Trouwens, in de hal werken we per doos en die breken we niet aan”, vertelt de medewerker. In de wijnkamer liggen ook op vallend veel Zuid-Afrikaanse wijnen. „Dat land is sterk in op komst. Er is een sterke groei van andere landen dan Frank rijk. Dat heeft ook weer te ma ken met historie. Nederlanders vinden namen als Goed Begin en Goed Geluk erg leuk. Het klinkt gezellig en ook heel be langrijk: de kwaliteit in dat land springt omhoog”, aldus Nolen. Wat dat laatste betreft doen ook de Zuid-Amerikaanse wij nen het goed. „Chili en Argen tinië zijn kwalitatief de grootste verrassingen en verdienen wat betreft kwaliteit/prijsverhou- ding het etiket ’beste koop’.” De verhouding tussen rode en witte wijnen is volgens de DGS Wijnkopers directeur 58 pro cent rood, 2 procent rosé en 40 procent wit. De kistjes wijn die bedrijven aan relaties geven zijn inderdaad meestal voor zien van flessen rode wijn. De ze opdrachten verzorgt de wij ninkoper ook zelf. „De kistjes worden kant en klaar aangele-

Weekblad voor Waddinxveen | 2000 | | pagina 17