Duurzaam W’veen: maak consument bewust van waterverbruik In Debre Zeyt heeft de kleinste boer al vijf koeien I L? Expositie duurzaamheid in bibliotheek ED REUSKEN Jeugddisco De Paddestoel V I r r r-- Gratis ruit EO 1 ontmoetings- avond Ijzeren buis verwond kind tijdens gymles Projectweek Rehobotschool over zending in Peru repareren ZONDER RENTE Politiek probeert drempels op te werpen tegen planschade-claims Jonkman: „eindtijd vergadering vaststellen r 1 misschien zonweringproblemen? k Gordijnen Vitrage Tapijt Houten vloeren Marmoleum vloeren C< S Uw specialist op het gebied van: Heeft U w Voor iedere zonzijde van uw huis of kantoor is er een oplos sing, zowel praktisch als decoratief. Kom naar Ed Reusken Woning- en Projectstoffering en laat u informeren over de verschillende mogelijkheden op het gebied van binnenzon- wering. Gedurende de maand MAART maken wij het extra aan trekkelijk voor u, want van 1 maart t/m 31 maart 2001 krijgt u bij aankoop van binnenzonwering 10% korting. 1 I A PAGINA 13 WOENSDAG 14 FEBRUARI 2001 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN (Foto: Artistic Art/Liesbeth van der Vis.) ken. 99 De omgeving V nun it ZIE ADVERTENTIE ELDERS IN DEZE KRANT Vrijdagmorgen op het vliegveld van Addis Abeba. Mijn reis in Et- Galerij 2 (tegenover hefbrug) 2771 XJ Boskoop Tel. (0172) 21 22 71 naar de agenda kijken, en met B&W en de commissies ABZ bespreken hoe we dit in de toe komst kunnen vermijden. On derwerpen die voor half twaalf nog niet zijn behandeld kunnen bijvoorbeeld worden uitgesteld worden tot de volgende verga dering”, aldus Jonkman. Moch ten resterende onderwerpen uit duurzame energie als zon en wind) kan bij de expositie bibliotheek tot en met 6 maart tijdens openingstijden te bezichtigen, aansluitend ver niet kunnen wachten, dan wil Jonkman voorstellen de verga dering te schorsen tot hooguit enkele dagen erna. Jonkman: „Tot in de nachtelijke uren ver gaderen komt de besluitvor ming niet ten goede en je jaagt het publiek weg.Tenslotte moet iedereen de volgende dag weer vroeg op.” huist de expositie naar de hal van het gemeentehuis en zal daar nog drie weken staan. geschikter voor veeteelt dan Tigray. Foto; archief Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking Waddinxveen.) Addis Abeba 9 februari 2001/ 2 yekatif 1993 WADDINXVEEN - Op maandag 12 februari rond 15.00 uur kwam uit het pla fond van gymzaal 'Groens- waard’ aan de Wingerd een ijzeren buis vallen. De buis, ongeveer 50 centimeter lang en met een diameter van ongeveer 5 centimeter, raak te een 12-jarige meisje dat daar gymles had met haar schoolklas. Zij werd geraakt aan het hoofd en haar arm. Ambulancepersoneel onder zocht haar. De politie stelde de gemeente in kennis. Deze zal waarschijnlijk de gymzaal wegens de slechte staat waarin het verkeerd per di rect buiten gebruik stellen. De gemeente zocht direct contact met het meisje. 'I WONING PROJEKTSTOFFERING WADDINXVEEN - De EO organiseert 21 februari een Regionale Ontmoetings- avond in de Nederlands Hervormde Kerk de Mor genster. Ds.Van der Veer, voorzitter van de EO, zal ingaan op vragen als: welke positie heeft de EO binnen het publieke bestel, welke identiteit heeft de EO en wat is het belang van een sterke, gemotiveerde ver eniging? Ook komt een programmamaker aan het woord en is er gelegenheid voor vragen. Daarnaast is er ruimte voor samenzang en gebed. De avond begint om 19.30 uur en de toe gang is vrij. De disco in De Paddestoel trekt tegenwoordig veel bezoe kers. Uit onderzoek van het be stuur blijkt dat er 200 bezoe kers binnen mogen zijn. Tot nu toe trekt de disco maandelijks zo’n 150 bezoekers. De Paddestoel vraagt de ou ders geen kinderen jonger dan 9 jaar naar de disco te sturen, er is bewust gekozen voor een leeftijdsgroep van 9 t/m 14 jaar voor de jeugddisco. De Padde stoel heeft een eigen homepa ge: www.paddestoel.nl.nu. WADDINXVEEN - Vrijdag 16 februari is er zoals elke derde vrijdag van de maand een jeugddisco-avond in De Padde stoel aan de Lijsterbesstraat 18. DJ Ed van de Waddinxveen- se drive-in-discotheek The Flying Dutchman draait ook de ze keer alle hits aan elkaar. Deze disco is voor kinderen van 9 t/m 14 jaar. Om 19.15 uur gaat de deur open, de kinderen kunnen dansen tot ongeveer 21.30. Entree is 1,50. Een glas frisdrank kost 0,50. Op de discoavond wordt geen alcohol geschonken en vrijwilligers van De Paddestoel houden de be zoekers een beetje in de gaten, zodat de disco leuk blijft. Ieder een krijgt bij de ingang een gra- mogelijk zijn. De laatste week in Ethiopië is er één van vele in drukken en ervaringen. Na het bezoek met REST aan verschil lende boeren in het centrale deel van Tigray, waarbij ik groot respect heb gekregen voor hun werkwijze, ging de reis naar Axum.Axum was de oude ko ningsstad van het ’Land van Axum’ dat behalve Ethiopië ook Soedan, Djibouti en Soma lië omvatte. Bac ook afgelopen week weer aan ook nog een drempelbedrag in de verordening op te willen nemen, wat gedupeerden dienen in te zetten, voor dat een claim ook maar in behandeling kan worden genomen. Hij vond dat artikel 49 in de Wet op de Ruim telijk Ordening alleen voor lomp gedrag van de overheid is be doeld. Hij wilde dan ook dat het gemeentebestuur naar de hoge re overheid signalen afgeeft dat de wet veranderd dient te wor den. Ook Freeke van de Chris- tenUnie was voor het inzetten van een waarborgsom. De Jong van het CDA gaf aan dat de wet bedoeld is, zo als hij er staat. Hij had het erg moeilijk met het op werpen van extra drempels voor gedupeerden die recht zoeken. Ook hij zag uiteindelijk in de toename van het aantal verzoeken een goede reden is om regels in te stellen. Ook WD-woordvoerdster Te Meij had moeite om de mensen in de toegang tot het recht te beper ken. Mebius van Gemeentenbe- langen zag in de verordening al leen maar het verschaffen van duidelijkheid naar de burger. Spekman van de PvdA vond dat gedupeerden schadeloos gesteld dienden te worden door diege nen die de schade veroorzaakt hebben. Zij was tegen de instel- ten werd ruime aandacht be steed aan het bezoek. Ook de Nederlandse ambassadeur in Ethiopië zou komen, maar hij miste zijn aansluiting met een helikopter. Woensdag was ik uitgenodigd door een Nederlandse organi satie die in Debre Zeyt. Onge veer 45 km zuidoost van Addis een grote kippenboerderij heeft en sinds een jaar ook melkvee. Ook hebben ze veel contacten met een boerencoö peratie die de melk inzamelt en vervoert naar een zuivelfabriek in Addis. De reis ernaar toe ging over een vierbaans asfalt weg, waarbij de rechterstrook gebruikt werd voor reparatie van kapotte trucks en bussen of vee op weg naar de markt. En daartussen nog fietsers en wandelaars. De omgeving van Debre Zeyt was veel groener en veel geschikter voor land bouw en veeteelt dan Tigray. De kleinste boer had hier vijf koeien (tegenover I a 2 in Tig ray). De laatste dag in Ethiopië wa ren we op bezoek bij een ande re partner van Novib, namelijk IHA-UDP. Deze organisatie is werkzaam in de sloppenwijken van Addis. Het is indrukwek kend om te zien wat men al be reikt heeft en de levensomstan- Willem Toering reist momenteel twee weken door Ethio pië om namens de Kerngroep Ontwikkelingssamenwer king Waddinxveen de mogelijkheden te onderzoeken voor zuivelgebruik in het Afrikaanse land. Via e-mail stuurt Toering zijn ervaringen ter plaatse naar het Week blad voor Waddinxveen. Vandaag het derde en laatste deel, met een verslag van de laatste week. WADDINXVEEN - De Re- hobothschool staat van 5 t/m 17 februari in het teken van Peru. In deze week heeft de school een projectweek waarin actie wordt gehou den voor de GZB (Gerefor meerde Zendingsbond), een zendingsorganisatie in de Ned. Herv. Kerk. De GZB bestaat 100 jaar en heeft daarvoor een speciaal pro ject ’Tot het uiterste der aarde’ georganiseerd. Daarin wil de GZB christenen in an dere landen in staat stellen mensen in hun eigen omge ving met het Evangelie te be reiken. De Rehobotschool wil daar een steentje aan bij dragen en heeft het deelpro ject Peru onder de hoede genomen. In de wijk Japon in de hoofdstad Lima helpt de GZB met onderwijs, medi sche zorg en de Evangelie verkondiging. De kinderen van de Rehobothschool zet ten zich deze twee weken in voor dit project. Onderdeel l van Debre Zeyt is groener en WADDINXVEEN - Ook dit jaar zal het Platform Duur zaam Waddinxveen zich inzetten voor een duurzame ontwikkeling van Waddinxveen in samenwerking ge meente en bewoners. Het nieuwe programma met de ti tel ’Lokale Agenda 21 voor 2001’ is inmiddels gepresen teerd en daarin speelt water een grote rol. WADDINXVEEN - Een re genton, diverse douchekoppen en biologische producten, het zijn voorbeelden hoe Wad- dinxveners bewuster om kun nen gaan met duurzaam ener gieverbruik. En om de burgers daarover te informeren, heeft het Platform Duurzaam Wad dinxveen een tentoonstelling hierover ingericht in de plaat selijke bibliotheek. Wethouder Dijksterhuis opende de expo sitie en meldde zich daarbij als consument gelijk aan als ge bruiker van groene stroom. Op de expositie kunnen geïn teresseerden allerlei informa tie vinden over het onderwerp ’Spaar geld, grondstoffen en milieu’. Met beeldend materiaal is er informatie over duurzame energie door middel van wind molens en zonnepanelen. Ook werken een aantal bouwmark ten mee door kortingen te ge ven bij aanschaf van bijvoor beeld waterbesparende douchekoppen.Wie zich net als Dijksterhuis wil aanmelden voor het gebruik van groene stroom (elektriciteit opgewekt terecht De expositie is in de ling van een drempelbedrag. Na dat wethouder Zijderhand toe gezegd had op korte termijn op een aantal facetten nog terug te komen, werd de verordening raadsbreed aangenomen. Wat betekent dit nu voor gedupeer den die in de toekomst plan- schade willen verhalen.We vroe gen het de heer Ruijgrok van het niet van de service gebruik ma- bekende in planschadezaken ge specialiseerde Juridisch Advies bureau Maat Ruijgrok in Lei den. Volgens Maat stelt de verordening weinig voor. Er is voldoende jurisprudentie die aangeeft dat een ook in deze planschadeverordening opgeno men adviescommissie geduren de de procedure met een on- derbouwd schadebedrag dient te komen en niet de verzoeker, aldus Maat. Gedupeerden die vooraf al taxa ties laten doen, kregen de kos ten daar van, met als argument dat daar de commissie voor is, nooit door de bestuursrechter toegewezen. Met deze uitspra ken is zonder meer duidelijk dat de verzoeker rechtens niet ge vraagd kan worden vooraf al met dure rapporten en taxaties te komen, aldus Ruijgrok. Het verschil met planschades tot nu toe is, dat we de komende tijd wellicht een aantal processen zullen moeten voeren om dat de gemeente duidelijk te maken al dus de Leidse topjurist. ting van de gemeente en het bebouwde gebied, meent het Platform. Belangrijke begrippen daarbij zijn: waterketen, inte graal waterbeheer en het slui ten van de waterkringloop. Actiepunten Maar er staat meer op de agen da voor komend jaar. Zo wil het Platform zich onder meer sterk maken voor het afnemen van groene stroom door ge meente en bevolking, het op stellen van een groenstructuur- plan voor boom- en groenpartijen, het uitwerken van een ecokidsprogramma om ook kinderen bewust te maken van natuur en milieu, en ook zal het realiseren van windmolens weer een agendapunt zijn. Kritiek op het geactualiseerde programma was er bij de com missieleden van Openbare Ruimte weinig, hoewel commis sielid Snelleman van de WD opnieuw over het punt van de windmolens viel. „Die zien we nog steeds niet zitten, de effec ten zijn namelijk nog steeds niet aangetoond”, reageerde hij op het nieuwe programma van het Platform. Wel hadden sommige commis sieleden wat aanvullingen of ad viezen: „maak doelstellingen per onderwerp, wat wil Duur zaam Waddinxveen bereiken”, stelden het CDA, D66 en de PvdA voor. „Neem niet te veel hooi op de vork”, adviseerde Grooten van D66. Voorzitter Dijksterhuis voegde daar nog aan toe: „vergroot de betrok kenheid van de burgers.” tis lot voor de verloting die om 21.00 uur wordt gehouden. De ze keer is er weer een cd-sing- le die hoog in de top-40 staat te winnen. digheden heeft kunnen verbe teren. Vergeleken met een jaar geleden zijn er al veel krotten afgebroken en vervangen door eenvoudige huisjes, een deur, een raam en anderhalve kamer goed voor gemiddeld zeven personen; een groter huis zou trouwens ruimtelijke proble men in de wijk geven. Uitgangs punt is dat de mensen evenveel blijven betalen voor hun wo ning als daarvoor voor hun krot. Als je door zo’n wijk loopt, springend van steen op steen omdat je anders door het open riool moet lopen be sef je wat het betekent om hier te wonen. Diep onder de in druk hebben we afscheid geno men van IHA. Wanneer u dit leest hoop ik thuis te zijn. Ik hoop dat ik in deze paar weken u een indruk heb kunnen geven van Ethiopië en de Ethiopiërs. Er is al veel werk gedaan en het gaat nog steeds door getuige een kran tenartikel waarin de oplevering van 50 drinkwater projecten in Tigay werd gemeld. Het geld hiervoor kwam van 14 humani taire organisaties. Mijn bezoek krijgt een vervolg in september wanneer er een tegenbezoek is om kennis te maken met de Nederlandse zuivelindustrie. WADDINXVEEN - De Mobie le Service van Automark staat vrijdag van 09.00 uur tot 17.30 uur op de parkeerplaats van Winkelcentrum Groensvoorde aan de Beethovenlaan voor een actie ’ruit reparen kenteken graveren’. Op verzoek inspec teert de ruitschadespecialist de voorruit gratis en geeft men een deskundig advies over eventuele beschadigingen. Re paratie van de voorruit is voor WA-Plus, Casco en All-Risk verzekerden gratis. Een voorbeeld van ruitschade is het sterretje. De ruiten knal len er niet gelijk uit, maar scheuren vaak in tweede in stantie alsnog door. Vijf graden vorst in combinatie met water en pekel geeft volgens TNO- onderzoek vijftig procent kans op doorscheuren. Automark voert hiervoor harsreparaties uit, waarmee de schade wordt hersteld.Voordeel daarbij is dat I de ruit niet hoeft te worden - vervangen. Tevens graveert Automark op deze dag voor 25,- per auto het kenteken in de ruiten. Dit is inclusief twee waarschuwings stickers.Voor tien gulden extra komt er een speciale reflectiel- aag over de gravures zodat ze altijd goed zichtbaar zijn. Gra veren helpt tegen diefstal, om dat de ramen dan vervangen zouden moeten worden. Om gebruik te maken van de gratis ruitreparatie service moeten de verzekeringsgege- vens en de laatste groene kaart worden meegenomen. Verze kerden bij Centraal Beheer val len buiten de boot, zij kunnen FotoKlein met 16 vakzaken altijd bij u in de buurt! Jklëiff hiopië zit er bijna op. Nog een dag vliegen en dan weer thuis. We vertrekken een halve dag later omdat er door werk zaamheden geen nachtvluchten I V* JI plannen anderen tot last is, acht men dat in deze kringen een ty pisch geval van jammer. Dat die genen die door ruimtelijke plan nen schade ondervinden, deze schade vergoed moeten krijgen, komt al helemaal niet in het woordenboek voor. Met de nieuwe verordening moet een verzoeker die van af heden een verzoek tot planschadevergoe- ding wil indienen, "alle gegevens en bescheiden welke voor het nemen van een beslissing van belang zijn, bij het verzoek aanle veren". Met name dit eenvoudige zinnetje blijkt grote gevolgen te hebben voor toekomstige gedu peerden. Op vragen van SGP- voorman Bac, gaf wethouder Zij derhand aan dat toekomstige claimers daar inderdaad een taxatierapport voor moet laten maken. Ook een rapport met daarin een onderbouwing van het schadebedrag dient zich bij de indiening onder de stukken te bevinden. Het zal duidelijk zijn dat toekomstige planschade-ge- dupeerden nu duizenden gul dens dienen-uit te geven voor dat zij hun claim op het stads kantoor af kunnen geven. Dit gaat echter SGP-woordvoerder Bac nog niet ver genoeg. Hoe wel hij elk betoog begint met de stelling dat hij niets van het recht van de burger af wil halen, gaf DE GROOTSTE IN FOTO, VIDEO, AUDIO, TV! is het geld inzamelen, door middel van karweitjes en het verkopen van stroopwafels. Een grote actiemarkt op 17 februari sluit de weken van Peru af.Van 9.30 uur tot 12.30 uur is iedereen wel kom op de markt in de school. Er wordt van alles verkocht, zoals artikelen die door de kinderen zelf zijn gemaakt, levensmiddelen, tweedehands boeken, snacks en haring en andere versna peringen, planten e.d.Voor de kinderen zijn er verschil lende spelletjes. Schoenen worden gepoetst, en de mo gelijkheid bestaat zich als Pe ruaan te laten fotograferen. Een zendeling, die gewerkt heeft in Peru vertelt over zijn werk en laat er iets Van zien. De opbrengst van deze markt is ook bestemd voor het project in Peru. Axum is een waar paradijs voor archeologen. De ontdekkingen tot nu toe zijn slechts een be gin, er ligt nog veel begraven. De geschiedenis van Axum gaat terug tot 2000 voor Christus. Onze gids vertelde dat men kortgeleden delen van een tun nel van 160 km had ontdekt, bedoelt voor doorgang van sol daten. Hij vertelde ook dat men trots was dat er binnen kort een obelisk terug komt uit Italië. Maandag 5 februari was het weer doorbijten met een auto tocht van 7 uur. We gingen daarbij via Adigrat, waar een deel van het Nederlands VN detachement ligt. Op een grote landkaart werd ons door de of ficier voor civiele contacten uitgelegd hoe een steeds gro ter deel onder controle werd gebracht. Beide partijen, Eritrea en Ethiopië, hielden zich goed aan het bestand. Het Neder landse onderdeel mag geen hulp aan de bevolking geven hoe graag ze dat ook zouden willen.Adigrat heeft op een be volking van 60.000 mensen slechts een arts, medische hulp zou dan ook heel welkom zijn. Wij waren hier dus een dag voordat premier Kok en de mi nisters Grave en Herfkens er waren. In de Ethiopische kran- Openingstijden: Dinsdag t/m vrijdag 10.00-17.30 uur Vrijdagavond 19.00-21.00 uur Zaterdag 10.00-17.00 uur Zo wil het Platform het water verbruik per doelgroep inzich telijk maken. Uit resultaten van de Lokale Duurzaamheidspie- gel is gebleken dat de Gemeen te Waddinxveen laag scoort voor wat betreft het thema wa ter. Aanleiding voor het Plat form om actie te ondernemen en doelstellingen te formuleren voor het terugdringen van het waterverbruik per inwoner. Daarbij denkt de vrijwilligers organisatie aan het koppelen van het drinkwaterverbruik aan de rioolheffing. Doel van deze koppeling is consumenten te laten betalen voor wat ze feitelijk gebruiken. Daarmee hoopt het Platform bij consumenten, gestimuleerd door het financiële voordeel, bewustzijn te creëren en dus water gaan besparen. Het Plat form zal hier een advies over uitbrengen naar de gemeente. Een goed actiepunt, vinden de meeste partijen. Snelleman (WD): „Daar zijn we voorstan der van. Het is net als met re keningrijden, je betaalt voor wat je gebruikt.” Ook commis sievoorzitter Dijksterhuis heeft oren naar dit actiepunt. „Het is goed om onderzoek te doen naar de effectiviteit van dit plan.” Ook hoopt deze organisatie een advies op te stellen voor een waterplan waarin waterge bruik- en beheer samen wor den opgesteld.Water speelt na melijk een rol in verschillende beleidsvelden van de gemeente: ruimtelijk ordening, de inrich- Door Huib Schouten Z’HUIZEN-MOERKAPELLE - In de raadsvergadering van 30 janu ari nam de gemeenteraad van Zevenhuizen-Moerkapelle een planschadeverordening aan. Het college gaf als reden voor de in voering, dat een verordening meer rechtszekerheid kan bie den aan zo wel verzoeker als aan het behandelend overheidsor gaan. Dat is mooi gesproken, maar de verordening lezende blijken deze nieuwe spelregels niets meer en minder te bevatten dan een aan tal barrières die claimers dienen te nemen, voor dat van nu af een planschadeclaim door het ge meentebestuur in behandeling wordt genomen. Tot op dit mo ment was een postzegel en een beetje kennis van de jurispru dentie inzake planschades, vaak voldoende om een rechtmatige claim binnen te halen. Vanuit de plaatselijke gemeentepolitiek klonken de laatste tijd bij elke volgende behandeling van een planschade-claim steeds fellere geluiden op, vooral uit de hoek van de partijen met een streng reformatorische achterban. In deze kringen is men van ouds her gewend, ruimtelijke wensen via hun voormannen in de plaat selijke politiek gerealiseerd te krijgen. Wanneer men met deze Wethouder Dijksterhuis meldde zich bij de opening gelijk aan als gebruiker van groene stroom. WADDINXVEEN - De laatste raadsvergadering was een re cord voor burgemeester Jonk man. „Rond half één waren ein delijk alle agendapunten afgerond. Ik kan me niet herin neren dat dat vaker is gebeurd, en wat mij betreft wordt dat re cord niet gebroken. Daarom wil ik voorstellen voortaan kritisch L fe-1 4i i w

Weekblad voor Waddinxveen | 2001 | | pagina 13