Sporten voor Marokkaanse vrouwen krijgt geen subsidie Eerste én tweede paal Waterschapshuis Zuidplaspolder is onderwerp in elk rapport of nota Hans den Tuinder laat ouderen en zieken stralen S.W.W. teleurgesteld F uw leerlingen Diefstal uit r energie 3 Wijziging "Bijzondere Leverings voorwaarden Ecostroom ENECO" Vrouwendag: film in Kreater Line-Dance in de Boog WADDINXVEEN - Het line-dance is op dit moment ontzettend populair. Het is dan ook een gezellige ont- moetingsactiviteit waaraan je ook individueel kan deel nemen. Op diverse plaatsen in Waddinxveen wordt al ’Line-dance’ georganiseerd, maar tijdens de open dag die in september werd ge houden in buurtcentrum ’de Boog’ is gebleken dat er ook in Waddinxveen-Noord veel interesse is voor een dergelijke activiteit. Hierop hebben het bestuur en de vrijwilligersraad van 'de Boog’ besloten Line-dance voor beginners ook in ’de Boog’ te gaan organiseren. Deze inloopactiviteit start op dinsdagavond 6 maart. Vanaf die datum is de dans vloer wekelijks van 19.00 uur tot 20.00 uur beschik baar voor de kinderen van 8 t/m I4 jaar. Zij betalen voor deelname 3,- per keer.Van 20.30 uur tot 22.00 uur zijn jongeren vanaf 15 jaar en ouder aan de beurt.Voor hen geldt een deelnemers bijdrage van 5,- per keer. Kom eens langs in het buurtcentrum aan de C. Huygenslaan 2. woning /-V y Aankondiging ENECO Door N.V. ENECO, handelend onder de naam "ENECO Energie" 'LEKKER NIEUW BIJ KINDEREN AAN HET WATER.J Z*V?XA0WSE>a efldim u iét kranten wérken? trant in de Klas helpt u met lesmateriaal en gratis kranten. Voor gratis informatiepakket: Tel. 020 - 430 91 90 Fax 020 - 430 91 99 E-maiï:kik@uitgeversverbond.nl 100% nieuwe collectie y. WOENSDAG 28 FEBRUARI 2001 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 15 (Foto: Artistic Art/Liesbeth van der Vis.) ecostroO^ KINDEREN neergelegd. WADDINXVEEN - Het slaan van de eerste paal voor Waterschapshuis Wilck en Wiericke beleefde nog een spannend moment. De plek voor de heipaal werd bepaald, de heimachine op z’n plek gezet. Geduputeerde L. van der Sar van de Pro vincie Zuid Holland, gekleed in witte rubberlaarzen en -jas, nam plaats in de wagen en gaf met een druk op de groene knop het startsein voor de bouw. Echter een te laag draagvlak zorgde ervoor dat de paal als een lucifer in de grond schoof. i i i i i i i i t i maar glas- het pand een jaar in beslag zal nemen. Met name de gevel zal een bijzondere uitstraling geven, deze zal bestaan voor een groot dele ut ruitvormige aluminium segmenten, een concept wat in Neder land nog weinig wordt toegepast. Ook worden een aantal milieuvriendelijke maatregelen getroffen als een daglichtaf hankelijk verlichtingsinstelling, een grijs water installatie waarbij het regenwater wordt opgevangen door het doorspoelen van toiletten en een warmte en vocht te rugwinning uit de ventilatielucht. regeringsgebouwen uit moe ten rukken. voor de bouw van grote hoe veelheden huizen. Wanneer nog meer partijen dit kennelijk tactisch juiste moment kiezen om met een WADDINXVEEN - Stichting Vrouwenraad Waddinxveen viert 8 maart de internatio nale vrouwendag. Ook dit jaar is gekozen voor een film, dit keer ’In het huis van mijn vader.’ Deze zeer open hartige, gedramatiseerde do cumentaire van Fatima Jabli Ouazzani gaat over een in de Marokkaanse cultuur diep gewortelde traditie: uit huwelijking en maagdelijk heid. De regisseuse gaat op zoek naar haar eigen verle den, dat van haar moeder en grootmoeder en volgt te vens een jonge Marokkaanse die uit vrije wil heeft beslo ten om traditioneel te trou wen. De film kreeg lovende kritieken. De viering van de vrouwendag begint om I9.30 uur in Kreater aan de Kerkweg-West. De toegang is gratis en na afloop is er gelegenheid tot napraten. Ie dereen is van harte welkom. Een tweede heipaal werd op de plek ge zet om alsnog een succesvolle start te hebben. Ook nu nam Van der Sar plaats. Met enige voorzichtigheid heide hij de paal de grond in. Nu met een goede weerstand. Het Waterschapshuis heeft de taak het grondwaterpeil in de regio in stand te houden. Het wordt gebouwd op de hoek van de H. Heijermanslaan en de Staring- laan, waar vroeger de Groen van Prinste- rerschool heeft gestaan. De verwachting is dat de totale bouw en inrichting van WADDINXVEEN - VERMIST: 16- 02: Poes gest. Ongeveer I jaar oud. Kleur: helemaal zwart, heeft geen wit. Roepnaam: Blekkie. Heeft nog een kale plek op de buik van het sterili seren. Omgeving Fazantdreef, Waddinxveen. 17- 02: Hond, greyhond. Kleur: zwart met witte bef (vrouwtje). Ongeveer 3 jaar oud. Heeft een zwarte halsband om. Omgeving Dr. Hamburgerlaan, Boskoop. Een dier gevonden of vermist: bel stichting Amivedi, tel. 0182- 630481. WADDINXVEEN - Een 45-jari- ge man heeft aangifte gedaan van diefstal uit zijn woning aan de Junolaan. Vermoedelijk werd de inbraak gepleegd op vrijdag 23 februari tussen I9.00 uur en 22.30 uur tijdens de afwezig heid van de bewoners. De in sluiper^) wist(en) de woning via een raam binnen te komen. Weggenomen is een videore corder met afstandbediening. Rond hetzelfde tijdstip werd bij de buren een poging gedaan om via de achterzijde van de woning binnen te komen. Aan de Zuidkade werd eveneens rond hetzelfde tijdstip een wo ning bezocht. De insluiper trachte zowel op de begane grond als op de eerste etage via de schuifdeuren binnen te ko men. De schuifdeuren waren dermate geblokkeerd dat de in sluiper het voor gezien hield. van politieke durf bij de ge meenteraad. De stichting heeft samen met Stichting Waddinx- veense Peuterspeelzalen, Stich ting Gastouderbureau Wad dinxveen e.o., Kinderdagverblijf ’Kwiebus’ en wensen vertaald te krijgen, dan kijken we er nu al weer naar uit voor welk wetenschappe lijk onderbouwde mening we acht weken lang in het publiek zat van Schalkse Ruiters om met een stemkastje zijn mening te geven.Van lieverlee werd hij door een castingbureau opge beld en zo kwam hij steeds va ker op televisie. Maar hoe ont stond zijn liefde voor het vrijwilligerswerk voor ouderen een WADDINXVEEN - Hans den Tuinder, een vrijwilliger in hart en nieren. Altijd heeft hij tijd gestopt in activiteiten voor ou deren. Is hij niet in een verzor gingshuis te vinden, dan ver zorgt hij wel een radio uitzending voor senioren. Bin nenkort heeft hij er nog een vrijwillige taak bij, die als voor zitter van de Zonnebloem, af deling Waddinxveen. „Toos Heemskerk is jarenlang voorzitter geweest van de Zonnebloem. Ze heeft ontzet tend veel voor de vereniging gedaan”, begint Hans. „Echt, ze verdient een mooi afscheid. Jij kent haar nog beter, Cor, Toos heeft ontzettend veel gedaan”, vervolgt Hans kijkend naar zijn partner. Cor knikt. „Ja, dat klopt.” den, dan bereik je de integra tie.” PvdA-raadslid Vermeij was het helemaal niet eens met de te genstemmers. „het is juist een heel goed middel voor integra tie, de Marokkaanse vrouwen zijn niet gewend de deur uit te gaan. Wij kunnen ze helpen iets anders te doen dan alleen thuis te zitten. De gemeente kan de ze groep helpen een stap te zetten naar buiten. Voor ons is dat heel normaal. Ik denk zelfs, laten we starten met het clubje vrouwen dat zich nu heeft aan gemeld, dan trekken die hope lijk anderen over de streep. Het is de eerste stap op weg naar integratie.” Ook raadslid Lefe- rink (CDA) ziet het project als bevordering van integratie. „Juist omdat deze subsidie ein digt en daarmee de vrouwen zelfstandig verder gaan.” maakt.” Vrijwilligerswerk is dus een grote hobby van Hans. Maar hij heeft er nog één: figu reren in soaps en films. „Deze week zit ik in het Zon netje in Huis”, vertelt Hans en thousiast. „Dinsdag moet ik eten in de Rozenboom van GTST en zondag gaan Cor en ik samen naar de set van speel film Minoesch.” Twee jaar gele- WADDINXVEEN - De gemeenteraad stemde tegen het subsidieverzoek van het Crabeth College, dat een sport- groepje voor Marokkaanse vrouwen wil starten.Twee an dere sportsubsidieverzoeken kregen wel genoeg steun, namelijk één voor buurtgericht sporten voor jongeren en één voor 3D (durven, denken, doen) sporten voor kleu ters. Het begrip integratie zorgde bij de afwijzing voor een discussie tussen de raadsleden. Van rijkswege is geld beschik- baar gesteld aan de gemeente om de buitenschoolse opvang in Waddinxveen uit te breiden. „Het initiatief van het lokale sa menwerkingsverband is van goede kwaliteit”, aldus S.W.W. - voorzitter Hans van Stel. „Di verse expertises zijn vertegen- I in het i er waren reeds goede afspraken gemaakt over de interne orga- J nisatie. Bovendien hebben wij 1 i J 1 1 1 r -woordigd samenwerkingsverband en STOOFSTEEG 19 (HOEK ZEUGSTRAAT) 60UDA 0182-672388 -_i_ -e- I MERKavWOJL TUUFS WORLD. THUS P. UK. BABT K. KEKEBOE BABI LES 606. IM) FACTIRT OLH FETTT Til Z2B0. XJTTM S0GA PEU. RAfiAZZL I KK.AMIUMjrawe0TM0.MZ2D SW0TI TOOI TRQ 01 RE. PTiï FUB KM0O AAR HET WAJB-> IQWERMiDBG WKtf IMAAMJ0I TUT 12 JAAR I komt het huis niet meer uit. Nu hebben we kunnen regelen dat ze per ambulance vervoerd wordt naar de boot en dat ze met bed en al mee kan. Dan ben ik van binnen zo ontzet tend gelukkig, ik vind het heer lijk om zo bezig te zijn.” Zijn bezigheden buiten de Zon nebloem blijven gewoon be staan. Zo blijft hij het tweewe kelijkse Radio Plus uurtje bij den begon deze hobby toen hij RTW draaien en blijft hij met muziekquizzen en andere acti viteiten bejaarden vermaken. „Nu heb ik een groep bejaar den die beginnend demente rend zijn. Wat een genot om met hen te zijn. Ik draai liedjes van voor de oorlog en dan zie je ze meezingen.Als ik dan naar huis rijd denk ik: wat heb ik eigenlijk? „Ik denk dat ik toch veel mensen gelukkig ge- jaar of dertig was toen ik er vo lop mee aan de slag ging. Mis schien is het mijn oma geweest die daarvoor zorgde. Toen ze dement werd, veranderde ze van een strenge vrouw in een hele lieve, dat heeft altijd veel indruk op gemaakt. Inmiddels heb ik zoveel liefde voor oude ren. Zelfs als ze soms lastig zijn. Maar dat zijn we allemaal wel eens, ouderen brengen vooral ook heel veel leuks.” zien dat ook andere belang hebbenden een plek willen in de polder en daar feilloos met dit rapport op ingespeeld. Niet langer glastuinbouw en ruim telijke kwaliteit, zoals de op dracht eerst luidde, ruimtelijke kwaliteit en tuinbouw. Men is met dit rapport op zoek naar ruimtewinst en denkt die te bereiken door een deel van de kassen als bo venste laag van bedrijfsgebou wen, kantoren en expeditie- ruimten te bouwen. Onder de kassen zien de plannenmakers grote bassins voor waterop- slag. Het kassengebied is in Het verzoek van het Crabeth College behelsde in eerste in stantie een idee om één uur per week met een groep Ma rokkaanse vrouwen te aerobi- cen bij een sportschool. Het gaat om een groep Marokkaan se vrouwen die nu een cursus Maatschappij oriëntatie volgt. Middels deze cursus kwamen de deelnemers in aanraking met aerobic en waren daar zeer enthousiast over. Aange zien de vrouwen gewend zijn dit uur naar school te gaan, leek het een goed idee, dit uur te gebruiken om te gaan sporten. Bij een eerste telling kwamen 17 aanmeldingen binnen, echter later bleek dat het aantal was verminderd tot onder het mini mum. Het college vond een bedrag van I 105 gulden in het subsi- diepotje voor specifiek sport- stimulerings-Zaandachtsgroe- penbeleid en stelde de raad voor het bedrag beschikbaar te stellen, eventueel voor een ver gelijkbaar project. De PCW, WD en D66 stemden er ech ter niet mee in. Brugman (WD): „Ik zie niet dat met dit project de gewenste integratie wordt bereikt. Dit project schiet zijn doel voorbij. Het zijn Marokkaanse vrouwen onder elkaar en zij komen nauwelijks in contact met Nederlandse vrouwen. Bovendien licht je nu één aandachtsgroep uit de sa menleving. Gaan we straks dan ook dikke mensen financieel stimuleren om te gaan spor ten?” De heer Bax (PCW) sloot zich hierbij aan. Raadslid Van Went (D66): „Sportvereni gingen zouden deze groep moeten stimuleren lid te wor- nomen voor de glastuinbouw. Het zal niet geheel toevallig zijn geweest dat de opstellers in hun rapportage de Zuidplas polder als concreet voor- beeldgebied hadden gekozen. Volgens de innovatieve ont werpers is bij de glastuinbouw en het regionaal bestuur een omslag in het denken nodig, van sectoraal naar regionaal denken. Werd in eerste instantie zo wat alle ruimte in de Zuidplas polder geclaimd voor de glas tuinbouw, met deze rapportage doet de tuinbouw sector duidelijk een stapje te rug. Men heeft duidelijk inge- spanningsmiddag, een dagje Keukenhof, een vakantieweek, lotenverkoop op de braderie, een dagboottocht, de avond vierdaagse, een koopochtend, noem maar op”, vertelt Hans. En animo is er genoeg. „We hebben dagen dat er meer dan 150 mensen op een activiteit afkomen.” Dankbaarheid is de grootste motivatie van Hans. „Neem zo’n boottocht. Dat vinden de mensen leuk. Ze krij gen een snee krentenbrood, een diner en de hele dag zitten we op het water.” Deze boot tocht heeft voor Hans nog een speciaal tintje. Elke vrijwilliger heeft een eigen bezoekadres, en zo gaat Hans regelmatig op bezoek bij een vrouw met bot- kanker. „Ze leeft niet lang meer. Ze ligt alleen nog op bed en WADDINXVEEN - Het be stuur van Stichting Waddinx- veens Welzijnswerk (S.W.W.) is hierover nog contact gehad met werkgeversorganisatie VOG, die veel ervaring heeft met dit soort kinderopvang.” Ten aanzien van de kwaliteit van het lokale initiatief merkt Van Stel op dat ook de nauwe samenwerking met CKV Kre ater hierin een plaats had kun nen krijgen. Niet alleen de op vang zelf is belangrijk, ook de ontwikkeling die de kinderen doormaken gedurende de op vang is van essentieel belang. Desondanks heeft de raad, on danks positieve woorden van met name de fracties van PvdA, CDA en WD, niet de politieke moed gehad om te kiezen voor het Waddinxveense initiatief. De uitbreiding is nu toegewe zen aan een grote landelijke or ganisatie. „Helaas een gemiste kans om de omgeving te laten zien dat samenwerkende Wad dinxveense organisaties een dergelijke uitdaging aan kun nen”, aldus voorzitter Van Stel. Door Huib Schouten Z’HUIZEN-MOERKAPELLE - Glastuinbouwvoorman F. Hoogervorst en oud-Gouver- neur van Limburg J. Kremers overhandigden afgelopen week in het provinciehuis het rap port ’Ruimtelijke kwaliteit en Glastuinbouw’ aan Commissa ris van de Koningin, de heer Fransen. Het rapport is opge steld in opdracht van de Stich ting Innovatie Glastuinbouw en Innovatie Netwerk Groene Ruimte en Agrocluster en be vat in beeld gebrachte innova tieve ideeën over de inrichting en vormgeving van een gebied met daar in ook ruimte opge- Cor is al vijf jaar actief bij de Zonnebloem, een vereniging die zich inzet voor lichamelijk zieken, gehandicapten en hulp behoevende ouderen. Hans kwam anderhalf jaar geleden bij de Vereniging. „Cor houdt zich met name bezig met de vakan tieweken voor de doelgroep. Zelf ben ik rugpatiënt, ik zou dat niet aankunnen. Maar door voorzitter te worden kan ik mijn steentje bijdragen aan de vereniging.” Onlangs kreeg Hans een twee daagse cursus van de Zonne bloem over het wel en wee van de vereniging. Met deze achter grond moet Hans dit jaar een boel activiteiten in goede ba nen leiden. De Waddinxveense afdeling is immers heel actief. „Op de planning staat een ont- Gedeputeerde Van der Sar overlegt met twee heren van het Waterschapshuis over het resultaat: is de eerste paal gebroken of is het draagvlak te laag? i I I Hans denTuinder is de nieuwe voorzitter van de Zonnebloem, afdeling Waddinxveen.Toos Heemskerk heeft haar post (Foto: Artistic Art/Liesbeth van der Vis.) L De gewijzigde voorwaarden liggen ter inzage op de kantoren van ENECO Energie. Voor informatie en kosteloos toezen den van deze gewijzigde voorwaarden kunt u bellen met O8OO-ECOSTROOM (0800-3267876). vergelijking met eerdere plan nen ook een stuk naar het noorden opgeschoven, en zou nu tegen de kern Zevenhuizen aan komen te liggen. Ook van het begrip aaneenge- wetenschappelijke visie hun sloten gebied is men afgestapt. Er moeten maar wat extra meters CO-pijp tegenaan, want tussen de kassen liggen ruime stroken waarvoor 600 volgende week weer naar de tot 1200 woningen zijn opge nomen die allen ruim gelegen dienen te zijn. In het zuidelijk deel van de polder is een wa- terberging van 100 hectare voorzien waarin drijvende 'wa- terlandgoederen’ zijn gepland. Zo’n landgoed betreft een gro te drijvende watervilla waar van de eigenaar ook 20 hecta re water dient te onderhouden. Oud Gouverneur Kremers: „Er zijn maar weinig geslaagde voorbeelden van een visueel juiste inpassing van glastuin bouw in het landschap, en daarom moet het nu anders. We willen discussie losmaken over oude vastgeroeste denk patronen.” Frans Hoogervorst vulde daarbij aan: „De glastuin bouw is dynamisch en innova tief. De tuinbouwsector staat voor een vernieuwingsslag. Zij opereert in een vrije markt en is gewend snel op veranderen de situaties in te spelen”, aldus de tuinbouwvoorman. Commissaris Fransen was blij met het initiatief. „U komt op een uitgelezen moment, de mi nister heeft juist verleden week aangegeven dat het Zuid-Holland zal zijn waar de vernieuwing van de glastuin bouw moet worden zichtbaar gemaakt”, aldus de commissa ris. Inmiddels komt in elke ui ting van de provincie inzake glastuinbouw en Zuidplaspol der het woord innovatief voor. Een week geleden werd de Natie ook al geconfron teerd met de nota ’Naar een Blauw-Groene Delta-metro- pool’ In deze nota bleek de teleurgesteld in het ontbreken Zuidplaspolder weer benodigd jijM, i i ’Kwiebus’ en Peuterspeelzaal ’Pino’, het initiatief genomen i tot realisatie van 40 plaatsen voor buitenschoolse opvang. m In verband met de ontwikkelingen op het gebied van (duur zame) elektriciteit worden de “Bijzondere Leveringsvoor waarden Ecostroom ENECO” gewijzigd. De gewijzigde voorwaarden, onder de nieuwe naam “Leveringsvoorwaarden Ecostroom® van ENECO” treden in werking per 1 maart 2001. Voor verbruikers die een overeen komst tot levering van Ecostroom hebben gesloten met een ingangsdatum gelegen vóór 1 maart 2001 treden de gewijzig de voorwaarden in werking per 1 april 2001. K 4SB

Weekblad voor Waddinxveen | 2001 | | pagina 15