Metamorfose voor Gouwemeubel meer naar Moerkapelle Coming Out D66 niet bang voor lokale partijen schien wel een lokale partij komt in Waddinxveen. Nee, zei ik. Ook op zijn vraag of ik het erg zou vinden als er een loka le partij zou komen antwoord de ik ’nee’. En tevens gaf ik een ’nee’ op de vraag of ik mee wilde doen met een stuk voor de krant om de bevolking te waarschuwen tegen lokale partijen. „Maar als men ons gevraagd had, zouden we best een mening willen geven, maar dat paste kennelijk niet in het straatje van degenen die dit stuk wensten” Bos is ook stomverbaasd over de argumenten die sommigen in het artikel gebruikten. Zo zei oud-PvdA-wethouder Mar tin Kraaijestein in het stuk: ’In Herenhuis ’Overkerk’ in Moerkapelle Treintaxi niet z istorisch Waddinxveen Colofon MEDISCHE DIENSTEN KERKDIENSTEN j Kantoor LEZERS SCHRIJVEN ui WOENSDAG 28 FEBRUARI 2001 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 9 MID- Evert Jan Ket uur Groens- uur II.IS uur Groens- i. •s REMONSTRANTSE GEMEENTE Dienstdoende apotheek: Apotheek van Doorn, Pr. Bern- hardlaan 65, tel. 0182-614162. Voor de praktijk van de huisart sen Alberts, Beeker, Van den Brule,Van der Linde,Van Vliet en Vroom (groep I) heeft dienst: Arts: N.G. van Vliet, Sterrenlaan ZATERDAG 3 en ZONDAG 4 MAART Uitgever Dagblad van Rijn en Gouwe BV Alphen aan den Rijn Advertenties Advertenties kunnen tot dinsdag I0.00 uur worden opgegeven. Redactie Sanne van der Kolk E-mail: s.vanderkolk@rij- nengouwe.nl Kopij dient uiterlijk op maandagmiddag 16.00 uur in het bezit van de redactie te zijn om in aanmerking te komen voor plaatsing in de eerstvolgende editie. (in samenwerking met de Vrij zinnige Hervormden) Kerkgebouw Zuidkade I0.00 uur geen dienst Waddinxveen en Hoge Gouwe 2I, Gouda. Voor spoedgevallen werk onder handen. Snijder: „Gelukkig konden we snel beginnen doordat de gemeente snel groen licht gaf. En zo begonnen we in augustus met de verwij dering van oud verfwerk. Daarna zijn er isoleerplaten opgeplakt en uitgevlakt zodat de accenten bewaard bleven. We hebben ook nieuwe ramen ingezet.Ver volgens werden de kleuren zandkleur, grijs en groen op de muren aangebracht. Op die kleuren kregen we veel enthou siaste reacties.” Wat aan de buitenkant niet te zien is, zijn de veranderingen bin nen het pand. Zo is de bar verwisseld voor een leestafel en krijgen de meubels veel licht door de nieuwe ramen, een belangrijk aspect. De planning was de werkzaamheden voor de kerst af te ron den, maar het weer zat nogal tegen. „Je kunt alleen klussen bij droog weer en we hebben helaas nogal wat regen gehad.” Maar nu is het af. Hoewel, Snijder wil nog een stap zetten. „Binnenkort gaan we beginnen met de bouw van een lift. Over twee, misschien drie maanden kunnen bijkomstigheid was voor hem, dat het bedrag van 2450 gulden dat hij moest betalen, maar 2/3 was van de som waarvoor zijn vader het zeven jaar eerder verkocht had. Francois heeft er niet perma nent gewoond, maar gebruikte het als een tweede woning gedurende de werkzaamheden in Moerkapelle in zijn functie van penningmeester. Francois van der Hoeven heeft ’Over kerk’ 28 jaar in zijn bezit gehad. Daarna werd het door hem geveild. Het verval was duidelijk door de prijs die gemaakt kon worden. De nieuwe eigenaar werd Pieter van der Houven, stadsomroeper in Rotterdam, die er I820 gulden voor neer telde. Deze woonde er niet zelf, maar verhuurde het heren huis aan Jan Lagendaal, koop man, die na een jaar de volgen de eigenaar werd voor 2100 gulden. Pieter had er dus in een jaar tijd een winst van 28 gul den op gemaakt. Dit alles had plaats tussen 1748/49. Hierna is het snel fout gegaan Aanvraag visites Gedurende dezelfde uren als waarop er in het weekeinde GEREFORMEERDE KERKEN Ontmoetingskerk, voorde 09.30 uur pastor G.J. Martini 20.00 uur ds. C. de Jong Bid stond Zijde 30 2771 EN Boskoop Telefoon: 0172-216654 Fax: 0172-212168 BAPTISTENGEMEENTE ICHTHUS Gebouw Kreater, Kerkstraat I0.00 uur de heer W.Woning I8.30 uur geen avonddienst OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE IN NEDERLAND Kerkgebouw Mercuriusweg: 10.30 uur ds. geen opgave 18.00 uur leesdienst ALGEMEEN MAATSCHAPPE LIJK WERK De Vierstroom COLOFON Stichting Oud Zevenhuizen-Moerkapelle Tekst: Drs.W. Paul (VT 40) Samenstelling: J. Ooms Inlichtingen: 0180-632962 E-mail: ozm@planet.nl Internet: http://welcome.to/OZM Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. X. ZONDAG 4 MAART Het Weekblad voor Wad dinxveen is een onafhanke lijk weekblad, dat in een oplage van 14.500 exempla ren wordt verspreid in Waddinxveen, Zevenhuizen en Moerkapelle. rolstoelbezoekers makkelijk naar de eer ste en tweede verdieping. En de entree wordt nog opgeknapt Misschien dat we ook nog buitenverlichting gaan aanbren gen, maar dat is voor later.” Verandert er misschien ook nog iets in de collectie? „Ja, we krijgen een meer exclusief aan bod. Dat is een project voor de komende drie jaar. We zijn lid geworden van Novastyl en daarbij hoort ook het resty- len van de binnenverlichting, vloerbedek king en uitstraling.” Gouwemeubel is sinds de bouw van het pand, 1907, de derde ’bewoner’. In het begin zat meel- maalderij De Eendracht op dit adres. In I970 begon de vader van de huidige Snij der er een meubelcentrum. „En in 1980 kwam Gouwemeubel hier”, aldus Snijder. De zware balken getuigen van de oud heid. Balken die veel sfeer aan het pand geven. En dat past goed bij Gouwemeu bel. „Wij zijn geen massale meubelverko- per, maar een winkel waarin bezoekers veel kennis kunnen verwachten van de verkopers.” een keuze maakt. Probeer het een plaats te geven. Praat ero ver met God of met een domi nee of een voorganger of een christelijke instantie, maar doe er iets mee. Ik moet denken aan een poster. Dat heeft de volgende tekst. „Ik hou van je”, zei Hij. „Hoeveel”, vroeg ik. „Zoveel”, zei Hij. Hij spreidde zijn armen en stierf voor mij. CHRISTENGEMEENTE BETHEL BOSKOOP Kerkgebouw Boomgaard 2I 09.30 uur Hetyey en een moestuin met grote en kleine broeikassen. Het gehele complex was I morgen groot. In I7I3 deed Dirk van der over het stuk van dat Coming Out weekend. Het stuit mij tegen de borst dat men licht zinnig omgaat met het verzet van de zogenaamde behouden de kerken. Het is een voldon gen feit dat wanneer je de bij bel leest duidelijk is dat God walgt van actieve homofilie. Dat lees je o.m. in Leviticus I8 vers 22 en in Romeinen I vers 26 en 27. Daar kan je niet omheen. Maar God houdt net zoveel van homo’s of lesbo’s als van hete ro’s. Alleen wees niet actief er in. Christelijk gezien is homofi lie een kwaad wat in de wereld is gekomen. Hierop aarde regeert eigenlijk de duivel. Als je ziet wat er soms om je heen gebeurt, dan denk je wel eens waar moet dat heen. Waar zijn de normen en de waarden. Werelds gezien is homofilie iets wat steeds meer geaccep teerd wordt. Dit is een goede zaak. Als mens heb je een vrije keuze en als jij als man kiest om met een man te leven in plaats van met een vrouw, dan is dat jouw vrije keuze en dat geldt uiteraard ook andersom. Maar als jij Christen bent of wil worden. Dan kan het niet anders dat je er op wordt aan gesproken, door God. Als men sen zeggen dat het in de genen kan zitten zou dat best kunnen zijn. Ik denk dat God wil dat je JEHOVA’S GETUIGEN Koninkrijkzaal, Burgemeester Trooststraat I0.00 uur Openbare toespraak 11.00 uur king WADDINXVEEN - Het moet veel Wad- dinxveners opgevallen zijn dat Gouwe meubel een opknapbeurt uitvoerde. Het gezichtsbepalende pand uit 1907 tegen over de Waddinxveense hefbrug stond in augustus vorig jaar zeker zes weken in de steigers. Nu, een half jaar later, is de reno vatie afgerond. „We hebben een oud pand aangepast aan deze tijd”, aldus eige naar Snijder. „De verflagen lieten los, bovendien hadden we aan de buitenkant niet de uitstraling die we binnen toonden, en dus besloten we het pand geheel op te knappen", licht Snijder toe. „De archi tect die ook de uitbreiding in 1990 uit voerde, maakte ook nu een tekening en daar waren we heel enthousiast over, we zijn gelijk aan de slag gegaan.” Diverse partijen werden bij de klus betrokken. De gemeente werd om een vergunning gevraagd, een dakbedekkingsbedrijf ging aan de slag, er kwam een aannemersbe drijf voor de isolatie van de gevel, een schilder voerde de nieuwe verflaag uit en een laatste aannemer nam het binnen- GEREFORMEERDE GEMEENTE BOSKOOP Kerkgebouw Mendelweg 09.30 uur en 18.00 uur lees dienst woensdag 7 maart 15.00 en I9.30 uur ds.A.J. Gunst biddag vaak naar de waan van de dag en bekommeren zich niet te veel om de samenhang der dingen. Fraai is dat, om je medeburgers zo in een hoek te zetten. Hij kan of wil niet begrijpen dat heel veel mensen hem en dit soort uitspraken spuugzat zijn.” Bos vindt de reactie van WD- leider Van der Torren tenmin ste nog van enige realiteitszin getuigen: „Hij heeft het over een niet te misverstane vinger wijzing en ik denk dat hij daar mee gelijk heeft. En mevrouw Gerts begint het ook een beetje door te krijgen als ze zegt dat de Waddinxveense politiek is verworden tot een praatcircus.” „Het hele stuk”, fulmineert Weekeinddienst dierenarts: J.C. Oldenbandringh en J.C.H. van Dorst, Kattensingel I7, Gouda, tel. 0182-510958; Wou- 18, tel. Ol 82-630944 (zaterdag brechterf 42, Waddinxveen, tel. en zondag) 0I82-6I3II2. Kleine huisdie- ren-spreekuur voor spoedgeval- GEREFORMEERDE KERK (VRIJGEMAAKT) Kruiskerk, Passage Geen opgave ontvangen derdag van 09.00 tot 10.00 uur. Bezoek en postadres: Stations straat I2, 2741 HS Waddinx veen. Telefoonnummer: 0182 - 623 040. Na I0.00 uur wordt u automatisch doorverbonden met de Zorglijn centralist die uw boodschap aanneemt. Inloopspreekuur Consultatiebu- ro Waddinxveen per I-I-200I: maandag I 1.00-12.30 uur. REGIO -Vanaf I januari 2002 bedient Treintaxi een ander len ieder weekeinde volgens gebied in en om Zoetermeer dan voorheen. Deze zal blij- afspraak. ven rijden in Zoetermeer en Benthuizen. De plaatsen Bleiswijk en Moerkapelle worden voortaan niet meer bediend. Dit hebben NS en Transvision, het bedrijf dat landelijk Treintaxi exploiteert, besloten. Dorpsgezicht ’Moercapelle’ uit De Nederlandsche Stad- en Dorpbeschrijver van Van Ollefen en Bakker. NEDERLANDS HERVORMDE KERK Brugkerk, Kerkweg-Oost 09.30 uur ds.J. de Jong 17.00 uur ds.A.W. van der Plas De Hoeksteen, Esdoornlaan 09.30 uur ds. J. Westland, Ber gambacht 18.30 uur ds. H. Schipaanboord Bethelkerk, Bilderdijklaan 09.30 uur dr. C. Graafland, Gouda 17.00 uur ds. E.F.Vergunst, Rid derkerk De Morgenster, Sterrenlaan 09.30 uur ds. H. Schipaanboord 17.00 uur ds. J. de Jong Immanuëlkerkgemeente, Prin ses Beatrixlaan 10.00 uur ds. C. de Jong Sectie ’De Rank’, confessio- neel-hervormde gemeenschap, Coenecoopcollege 10.00 uur ds. H. Gaasbeek, Vlaardingen 18.30 uur Kand. R. van Loon, Capelle a/d IJssel Voor de praktijk van de huisart sen Glaser, Van Heel, Siemens, Voskamp en Wilms (groep II) J.C. Baas, Jan Dorrekenskade- heeft dienst: Oost 36, Waddinxveen, tel. Arts: J.C. Voskamp, Dorpstraat 0182-632051. 66, tel. 0182-612078 (zaterdag). B. Glaser, Souburghlaan I 3, tel. 0182-618742 (zondag). dat er weinig vraag is naar Treintaxi in Bleiswijk en Moer kapelle: het gaat om een hand vol passagiers per dag.Treintaxi is echter een deeltaxi-systeem. Eén van de voorwaarden voor de exploitatie van een deeltaxi- systeem is dat er voldoende vraag is naar de service zodat de reizigers kunnen worden gecombineerd. Bij lage passa- giersaantallen is er geen sprake meer van een deeltaxi-systeem maar eerder van een gesubsi dieerde individuele taxirit. NS heeft de betrokken gemeenten over de wijzigingen ingelicht. WADDINXVEEN - „Als inwo ners van Waddinxveen de behoefte hebben om lokale partijen op te richten, al zijn het er achttien, dan moeten ze dat beslist doen. Waar halen die andere bestaande partijen dé verregaande arrogantie vandaan om te denken dat ze het beter weten dan de door- snee-burger? Ze maken zich met hun angsthazerij volstrekt belachelijk”, reageert D66 fractievoorzitter Frans Bos op het artikel ’Lokale partijen in Waddinxveen: gevaar of uitda ging’- „Een prominent lid van de Par tij van de Arbeid belde mij”, licht Frans Bos toe, „en vroeg of ik net als zij verontrust was over de geruchten dat er mis met dit eerst zo fraaie heren huis. Lagendaal was niet kapi taalkrachtig genoeg om het verval tegen te gaan. Hij kwam in financiële moeilijkheden en droeg ’Overkerk’ over aan Adrianus Koster, wonende op de Rotte buiten Rotterdam. Koster werd eigenaar door overname van de hypotheken van totaal 1600 gulden die op dit bezit gevestigd waren, en daarmee was het huis betaald. Adrianus Koster heeft onge twijfeld een kat in de zak gekocht. Nog hetzelfde jaar doet hij het geheel over aan de Moerkapel- lenaar Frans van der Selms voor 700 gulden, waarbij de conditie dat ’de vercooper het Heerenhuis en het tuynhuys met de gehele plantagie op het erff staande, sal mogen en moe ten affbreecken, uytroeyen en ontruymen’. De overblijfselen komen dus nog ten goede van Adrianus Koster. Zo kwam er dus in 1753 een einde aan het eens zo fraaie herenhuis ’Overkerk’. Spreekuur waarnemend huis arts Op zaterdag en zondag van 10.00 - 11.00 uur en van 16.00 - 17.00 uur.Voor deze spreekuren behoeven geen afspraken gemaakt te worden. Buiten de spreekuren zo mogelijk eerst bellen voordat u met een spoedgeval naar de praktijk komt. Bos, „ademt een sfeer van de jaren dertig: Ga maar rustig slapen, wij - de bestaande poli tiek - waken wel over jullie. Nou, het wordt tijd dat de lokale politiek van Waddinx veen zelf eens wakker wordt, want volgens mij zijn ze behoorlijk ingedut.” „Dus als ze plotseling wakker schrikken van initiatieven voor een lokale politieke groepe ring en ineens als mieren door elkaar beginnen te rennen van ontreddering: Prima! Hoe meer initiatieven, hoe beter het voor Waddinxveen is. Te beginnen bij het ontmaskeren van die verregaande arrogantie van die bestaande politieke partijen, die het allemaal zo goed weten”, aldus Bos. gen. De boerderijen die zij lie ten bouwen, mochten er zijn. Enkele hiervan hebben de tand destijds doorstaan en sieren nu nog het polderlandschap, zoals ’Het Land van Belofte’, ’Mosco- viën’, en ’De Stolphoeve’.Ande re gebouwen werden wel fraai verbouwd, maar bleken minder duurzaam. Zo is van de hofste de die Daniël van Hogendorp liet bouwen aan de Agterweg in Moerkapelle niets meer over. Deze hofstede had een ’heren kamertje’, bekleed met goudle ren behangsel, dat toen nog kort in zwang was en een vrij kostbare luxe vormde. Hierin kon hij zijn intrek nemen bij zijn verblijf in Moerkapelle. Ook ’Overkerk’, is zo’n heren huis annex hofstede geweest. Het was gelegen aan de Moer dijk, tegenover de kerk in Moerkapelle op de kavels land die toegewezen werden aan Laurens van Swaanswijk, één der participanten in de droog making van de Wildeveenen. Vermoedelijk is deze schatrijke brouwer uit Gouda de bouwer van het huis geweest en werd het gebruikt als boerderij en tevens als buitenverblijf voor voorganger: Gaby de landeigenaar. Wel toepasse lijk maar ook fantasieloos werd Hoeven afstand van zijn bezit. Maria Bennet, weduwe van de Rotterdamse koopman Maar ten de Bruyn (ook wel Brown) mocht zich voor het bedrag van 3050 gulden, eigenaresse van het herenhuis noemen. Emkele maanden later kocht zij er nog anderhalve morgen land bij, waardoor de investering ruim 3600 gulden bedroeg. Ver moedelijk heeft zij er een groot deel van het jaar gewoond, mis schien wel voortdurend. Dirk van der Hoeven was een veel gemeenten zien we dat de bestaande politieke machts verhoudingen flink door elkaar worden geschud.’ „Dat is zo logisch als wat”, zegt Bos. „De mensen zijn de huidige politiek meer dan beu. De lokale afdelingen van de landelijke partijen krijgen een tik mee van wat er landelijk gebeurt: lage opkomstcijfers, onvrede en lamlendigheid. Als Kraaijestein het vervelend vindt dat de huidige politieke verhoudingen worden ver stoord, geeft dat nog maar eens extra aan hoe behou dend, hoe conservatief en wei nig vernieuwend hij in feite is. Bos vervolgt: „Wethouder Dijksterhuis van de PCW had ook zo’n mooie: Ze handelen CHRISTELIJK AFGESCHEIDEN GEMEENTE Kerkgebouw Dorpstraat 09.30 en 17.00 uur ds. J.G. van Tilburg woensdag 7 maart 19.45 uur ds. J.G. van Tilburg Dierenkliniek ’Pieter Bas’, mevrouw WWM. Smits en J.B. RAFAEL GEMEENSCHAP WADDINXVEEN Het Nieuwe Trefpunt, Stationsstraat 10.00 uur Bram Flippo ROOMS-KATHOLIEKE KERK St.Victorkerk, Zuidkade 09.30 uur woord- en commu nieviering Dinsdag 6 maart 19.00 Eucharistieviering Ontmoetingskerk, voorde zaterdag 3 maart 19.00 Eucharistieviering zondag 4 maart Eucharistieviering Na het droogvallen van de pol der de Wildeveenen in 1655 konden de heren bedijkers ein delijk eens gaan profiteren van Wachttorenbespre- hun hoge geldelijke inspannin- Ollefen en Bakker, staat voor zover bekend, de oudste afbeelding van Moerkapelle. De kerk is hierop het enige gebouw dat ons bekend voor komt. Het valt op, dat voor de kerk een groot gebouw gete kend is. Misschien is dit ’Over kerk’. Toen dit boek met deze tekening uitkwam omstreeks 1790, bestond ’Overkerk’ al niet meer, maar wellicht waren de tekeningen van oudere datum. Na het overlijden van Van Swaanswijk, gingen huis en land over in eigendom van Jan Hennequin. Diens dochter was getrouwd met Dirk van der Hoeven, penningmeester van de Wildeveenen, waardoor het bezit overging naar de familie van der Hoeven. Bij het huis behoorde een koetshuis, een tuinmanswoning, een speelhuis, een boomgaard Gouwemeubel kreeg in de afgelopen maanden een uitgebreide opknapbeurt. Nu is de renovatie afgerond. (Foto: Artistic Art!Liesbeth van der Vis.) dit herenhuis ’Overkerk’ genoemd. In het boek ’De Nederlandsche Stad- en Dorpbeschrijver’ van CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK BOSKOOP Kerkgebouw Nieuwstraat 79 09.30 en 17.00 uur ds. C.C. den Hertog 15.00 uur Zorgcentrum: ds. C.C. den Hertog VERSLAVINGSZORG DEN-HOLLAND Pamassia, psycho-medisch cen trum, IJssellaan 2-2a, 2806 TK Gouda. Tel.nr. 0182-563500, fax.nr. 0182-563521. Bereikbaar Ik wil graag commentaar geven spreekuur wordt gehouden, maangdag t/m vrijdag 09.00- Buiten deze tijden is de waarne- 17.00 uur. mend huisarts alleen voor zeer dringende spoedgevallen bereikbaar. belangrijk man, met veel invloed in Moerkapelle en de Wildeveenen. Hij was een groot grondbezitter en bekleedde hij de belangrijke post van penningmeester van de polder. Hierin werd hij opgevolgd door zijn zoon en later door zijn kleinzoon. De zoon Francois van der Hoeven vond het maar niets dat het buitenverblijf ’Overkerk’ door zijn vader verkocht was. Kenne lijk had hij er goede jeugdherin neringen aan.Toen na het over lijden van Maria Bennet in 1720 het huis weer te koop kwam, werd dat dan ook door Francois gekocht. Een prettige De Treintaxi kampt al enkele Cramer, Prins Bernhardlaan 79, jaren met het probleem van lange wachttijden in Zoeter meer. Dit is het gevolg van te ieder weekeinde spreekuur vol- lange ritten naar Bleiswijk en gens afspraak, tel. 0182-610462 Moerkapelle. Treintaxi’s dienen of 0182-516876. weer op tijd terug te zijn op Mededeling: het station om ervoor te zor- De regeling ’medische week- ALGEMEEN MAATSCHAPPE- gen dat de wachttijden niet einddienst’ is uitsluitend LIJK WERK boven de maximale limiet van bedoeld voor dringende geval- De Vierstroom tien minuten uitkomen. In dit len, waarvan de behandeling Spreekuur: Maandag t/m don- geval is het dan ook de afstand niet tot de eerstvolgende werk- derdag van 09.00 tot 10.00 uur. waardoor de organisaties heb- dag kan wachten. Bezoek en postadres: Stations- ben besloten dat de ritten naar Bleiswijk en Moerkapelle vanaf januari volgend jaar niet meer worden gereden. Daarbij komt ,'lto 1

Weekblad voor Waddinxveen | 2001 | | pagina 9