Een verliefde Zevenhuizenaar Burgemeester vliegt mee voor India „Wij zijn mensen en willen dan ook B6 Afsprakenspreekuur Bouw- en Woningtoezicht V- Kerkdiensten Griekse Goden en Helden in de kunst LEZERSSERVICE Medische diensten Colofon Bloedproef na verkeersongeluk WADDINXVEEN - De politie kreeg op 8 maart, omstreeks 20.00 uur een melding dat op een bestuurder een andere automobilist had klemgereden, mogelijk was de oorzaak alco holgebruik. De verdachte in deze, een 64-jarige man uit Rotterdam, kon niet goed op de ademanalyseapparatuur bla zen. Op het bureau werd der halve een bloedproef van hem afgenomen door een arts. De verdachte kreeg in ieder geval een rijverbod opgelegd van twee uur. De politie maakt pro- ces-verbaal op. f - PAGINA 11 MAATSCHAPPE- geen Deel I De vijf hongerstakers die momenteel in het AZC in Waddinxveen verblijven. (Foto: Artistic Art/Liesbeth van derVis.) en uur Vervolg over I4 dagen De Hoeksteen, Esdoornlaan woensdag 14 maart Biddag: 19.30 uur ds. H. Schipaanboord 09.30 uur ds.A.W. van der Plas 1’8.30 uur ds. L Schaap, Strijen Immanuëlkerkgemeente, Prinses Beatrixlaan ZATERDAG 17 en ZONDAG 18 MAART Advertenties Advertenties kunnen tot dinsdag 10.00 uur worden opgegeven. Redactie Sanne van der Kolk E-mail: s.vanderkolk@rij- nengouwe.nl Sectie ’De Rank’, confessioneel- hervormde gemeenschap, Coe- necoopcollege 10.00 uur ds. C. van den Berg, Broek op Langedijk 18.30 uur ds. G.J. van Beek, Put- tershoek woensdag 14 maart SOW Ont- moetingskerk 10.00 uur ds.A.F. de Oude, Bleis- wijk WADDINXVEEN - Vijf bewoners van het asielzoekerscentrum in Waddinxveen zijn in hongerstaking. Het is vandaag dag 38 dat ze niets hebben gegeten. Water drinken ze wel. Langzaam trekt de ener gie uit hun lijven, de ogen kijken wazig de wereld in. Lopen doen ze nog wel. Maar langzaam. De arts komt regelmatig langs voor controle. Als het nodig is zelfs twee keer per dag. Hoelang ze hierop in leven blijven, weten ze zelf niet. Maar ze gaan overtuigd door. Als het moet tot de dood er op volgt. „We sterven liever op deze wijze in Nederland dan dat we doodgaan in Irak”, vertelt één van hen. De vijf asielzoekers vluchtten los van elkaar in 1997 en 1998 vanuit Irak naar Nederland. De familie blijft achter, voor de mannen is de politieke situatie niet meer leefbaar. Ze vragen asiel aan en komen in het centrum in Waddinxveen terecht. De Immigratie en Naturalisatie Dienst (IND) start de procedure rond hun aanvraag. Die geeft ze een voorlopig vergunning tot verblijf (wtv). Verandert de situatie in het land, dan kan de ver gunning worden ingetrokken. En zo geschiedde. Het noorden van Irak is tot veilig gebied verklaard. De vijf mannen moeten terug. De angst bij de vijf Irakezen is groot. Zo groot dat ze besluiten alle middelen in te zetten om niet terug te hoeven naar Irak, het land waar ze volgens eigen zeg gen verzekerd zijn van de dood. „Mis schien is het er veilig”, licht één van hen toe, „maar niet voor ons. Ik overleef het daar niet. Zelfs al weet ik dat er veertig duizend Turkse soldaten zijn. We zijn mensen en willen dan ook graag een mensenleven. Ik begrijp het niet dat we terugmoeten, dat het dossier is afgeslo ten. We gaan dood als we terug moeten.” Ze gingen collectief in beroep op de uit spraak van het IND. Zonder resultaat. Met de hongerstaking zetten ze hun pro test door. Overtuigd dat dit hun laatste redmiddel is. „Ja natuurlijk denk ik dat we gaan doen als we op straat komen te staan. Maar we gaan niet terug”, reageren ze vastbesloten. Van medebewoners krijgen de mannen steun. Bijna driekwart van de medebe woners komt ook uit Irak. „We merken echt dat ze meeleven”, vertelt Tholen. „vandaag zij, morgen wij, denken de anderen.” Vredeveld: „Zeventig procent van de aan vragen wordt afgewezen, dat gaat overi gens allemaal volgens de richtlijnen van de conventie van Geneve.” Ondertussen blijven de mannen piekeren over hun situatie. „Ik slaap maar een paar uur per nacht. Dan lig ik te piekeren over alles. Over mijn toekomst, over mijn familie. Hoe zou jij slapen als je in zo’n onzekerheid leeft? Als je familie in een ver en onveilig land leeft?” Als de nacht voorbij is, kunnen de mannen niets anders doen dan wachten. Wachten op het antwoord dat ze zo graag zouden willen horen. De vader van Dirk Jorisz. van der Laan stierf na een kort ziektebed we uiteindelijk mogen blijven”, reageert één van hen. Maar voorlopig is er nog geen uitzicht op deze toezegging en ver zwakken de mannen per dag meer. Ze voelen zich slecht, de één is heel duizelig, de ander heeft pijn in de rug. Ze zijn allen tussen de 15 en twintig kilo lichter. „Ook de artsen zeggen ons dat het licha melijk niet goed gaat. Maar we gaan door.” In de vijf jaar dat het AZC in Waddinx veen staat is een hongerstaking wel eens vaker voorgekomen. „Uniek is het niet, wel dat ze het zo lang volhouden”, ver telt Harry Vredeveld, intermanager van cluster west. Hij en zijn collega’s kunnen niet veel doen voor de Irakezen. Wille- mijn Tholen, woordvoerder van het Cen traal Opvang Asielzoekers: „Wij vangen de mensen op zolang justitie zegt dat dat mag. Voor mensen die uitgeprocedeerd zijn, houdt de opvang op. Zij komen op straat te staan. Het enige wat wij nu kun nen doen is ze in de gaten houden. Daar naast staan ze onder toezicht van een crisisteam van vijf mensen, waaronder een arts en een vertrouwenspersoon. Nu is het wachten op de ontruimingsproce- dure. Er komt een dag dat ze echt weg moeten.” Vredeveld vult haar aan: „Het gaat ons ook niet in de koude kleren zitten. Naas te medewerkers kunnen niets voor ze doen, maar hebben wel een band met ze opgebouwd.” Tholen schat dat de vijf mannen onge veer twee maanden kunnen leven op alleen water. Over enkele weken zal ook voor hen de dag komen dat de ontrui- mingsprocedure gaat beginnen. Normaal gesproken worden bewoners dan op straat gezet. Mochten de mannen op dat moment in een levensbedreigende situ atie zitten, dan zullen ze worden overge bracht naar een verpleeghuis of zieken huis. Ze hebben allen een intentieverkla ring getekend, hoe en wanneer medici mogen ingrijpen. „We zeggen nu niet wat ZONDAG 18 MAART NEDERLANDS HERVORMDE KERK Brugkerk, Kerkweg-Oost Woensdag 14 maart Biddag: 09.30 uur dr.WVerboom [9.30 uur ds. H. Schipaanboord 09.30 uur ds.J. de Jong 17.00 uur ds.A. Beens, Katwijk Kantoor Het kantoor aan de Kanaal straat in Waddinxveen is gesloten. Het nieuwe adres is: Zijde 30 2771 EN Boskoop Telefoon: 0172-216654 Fax:0172-212168 JEHOVA’S GETUIGEN Koninkrijkzaal, Bu rgemeester Trooststraat 10.00 uur Openbare toespraak 11.00 uur Wachttorenbespreking CHRISTELIJK AFGESCHEIDEN GEMEENTE Kerkgebouw Dorpstraat woensdag 14 maart 10.00 15.00 uur Biddag 09.30 en 17.00 uur ds.J.G. van Til burg GEREFORMEERDE KERKEN Ontmoetingskerk, Groensvoorde woensdag 14 maart 20.00 ur ds. C. de Jong Bidstond 09.30 uur dhr. J. Seele, Nieuwer- kerk a/d IJssel 13.30 uurTrektochtdienst OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE IN NEDERLAND Kerkgebouw Mercuriusweg: 10.30 uur ds. geen opgave 18.00 uur leesdienst BAPTISTENGEMEENTE ICHTHUS Gebouw Kreater, Kerkstraat 10.00 uur de heer H. Splinter 18.30 uur geen avonddienst GEREFORMEERDE GEMEENTE BOSKOOP Kerkgebouw Mendelweg 09.30 en 18.00 uur leesdienst COLOFON Stichting Oud Zevenhui- zen-Moerkapelle Tekst: Drs.W. Paul (VT 50) Samenstelling: J. Ooms Inlichtingen: 0180-632962 E-mail: ozm@planet.nl Internet: RAFAEL GEMEENSCHAP WADDINXVEEN Het Nieuwe Trefpunt, Stationsstraat 10.00 uur Peter in ’t Hout Uitgever Dagblad van Rijn en Gouwe BV, Alphen aan den Rijn Kopij dient uiterlijk op maandagmiddag 16.00 uur in het bezit van de redactie te zijn om in aanmerking te komen voor plaatsing in de eerstvolgende editie. In leveren van advertenties en kopij kan ook in de daar voor bestemde bus in de fotografiewinkel ’Artistic Art fotografie’ op het Koningin Wilhelminaplein 2. Voor kopij geldt dan een uiterlijke inleverdatum van maandag 12.00 uur, adver tenties moeten voor dins dag 10.00 uur in de bus zit ten om in aanmerking te komen voor de eerstvol gende editie. In deze winkel staat tevens een krantenrek. Het Weekblad voor Wad dinxveen is een onafhanke lijk weekblad, dat in een oplage van 14.500 exempla ren wordt verspreid in Waddinxveen, Zevenhuizen en Moerkapelle. WADDINXVEEN - Drs. P.E. Poelgeest- Zuurhout geeft 15 maart om 19.30 uur voor de Waddinxveense Kunst een diale- zing, met het thema Griekse Goden en Helden in de kunst. Daarmee haakt hij in op een veel besproken tentoonstelling in het Dordrechts Museum. Te zien zijn de avonturen van Odysseus, de escapades van Zeus en andere Olym pische góden, heldendaden van Achilles en Heracles. In de 16e en 17e eeuw uit gebeeld door Nederlandse kunstenaars waaronder Rembrandt van Rijn, Ferdi nand Bol en de Vlaamse schilder Peter Paul Rubens. De dialezing wordt gehou den in de zaal van de Immanuelkerk aan de Pr. Beatrixlaan in Waddinxveen. De toegang is vrij. Cornelisdr. Van Noord en had zeven kinderen, waaronder Hil- letje. Hilletje zal zeker mooi en lief geweest zijn en Dirk van der Laan werd dan ook smoor verliefd op zijn buurmeisje. De vrijage bleef niet zonder gevol gen, Hilletje werd zwanger en toen waren poppen aan het families de reden geweest. Ver der zal ook een rol gespeeld hebben, dat Dirk erg jong was, nog maar 18 jaar. Maartje Breedveld en Jan Warboutsz. Backer beseften heel goed dat daarmee de zaak niet van de baan was, maar dat een flinke geldelijke bijdrage zou worden gevraagd voor de opvoeding van het kind. Daar Dirk en Hil letje beiden nog minderjarig waren werd de zaak geregeld door de ouders en de voogd. Of Dirk wel of niet wilde trou wen was niet belangrijk, moe der en voogd beslisten voor hem. Daarbij bleef het echter niet. Zij gingen zelfs zover dat ze Hilletje in een zo kwaad mogelijk daglicht wilden stellen. Wellicht dat Dirk hierdoor zou worden afgeschrikt en verder was dit gunstig voor de uit spraak van de rechtbank over de vergoeding. VERSLAVINGSZORG MIDDEN- HOLLAND Pamassia, psycho-medisch cen trum, Ijssellaan 2-2a, 2806 TK Gouda. Tel.nr. 0182-563500, WADDINXVEEN - De gemeente Waddinxveen stelt een afsprakenspreekuur in voor de afdeling bouw- en woningtoezicht. De inloopoch- tenden vervallen daarmee. Inwoners kunnen met ingang van 15 maart een afspraak maken met een medewerker van bouw- en woningtoezicht voor vragen over bouwzaken en bestemmingsplannen. Hier door hoeven burgers niet meer lang te wachten voordat men geholpen wordt. Bovendien kunnen de medewerkers zich goed op het gesprek voorbe reiden door van tevoren het betreffende dossier te raadple gen. Op dit moment is de afde ling bouw- en woningtoezicht van maandag tot en met vrijdag alleen ’s ochtends geopend voor het publiek. Een voordeel hiervan is dat inwoners zomaar kunnen binnenlopen, maar een nadeel is dat bezoekers langer moeten wachten als het druk ker wordt. Het helpen van een Mededeling: De regeling ’medische weekend dienst’ is uitsluitend bedoeld voor dringende gevallen, waarvan de behandeling niet tot de eerst volgende werkdag kan wachten. Spreekuur waarnemend huisarts Óp zaterdag en zondag van 10.00 - 11.00 uur en van 16.00 - 17.00 uur. Voor deze spreekuren Zorglijn centralist die uw bood- afspraken schap aanneemt Inloopspreekuur Consultatiebu- ro Waddinxveen per 1-1-2001: maandag 11.00-12.30 uur. Dienstdoende apotheek: Boskoopse Apotheek, Zijde 22, Boskoop, tel. 0172-217834. WADDINXVEEN - Onder de ongeveer 150 passagiers die op zaterdag 31 maart vanuit een helikopter Wad dinxveen in vogelvlucht gaan bekijken, zit ook een bijzon dere passagier; burgemeester Jonkman. Op deze dag organiseert Tafelronde 143 Waddinxveen rondvluchten per helikopter boven dit dorp aan de Gouwe. De volledi ge opbrengst is bestemd voor de bouw en inrichting van een Indiase school en de aanschaf van deugdelijk lesma teriaal. dansen. Meestal werd er maar gauw getrouwd, echter niet in dit geval. De trouwbelofte en het vaderschap werden door Dirk niet ontkend, maar de moeder en de voogd vonden Hilletje geen partij voor Dirk. Zeer waarschijnlijk is het ver schil in welstand tussen beide http://welcome.to/OZM De jonge Dirk zat er warmpjes bij, hij had niet alleen geërfd van zijn vader, broer en zuster, maar ook van verder verwijderde familieleden. Zijn moeder, Maartje Breedveld, hertrouwde met Gerrit Aertsz. Van der Meer die de opvolger werd op de scheepswerf. Nadat Gerrit op 12 december 1665 was overleden, hertrouwde Maartje in 1667 met Cornelis Jansz. Schipper, turfschipper op de Lange Zijde. Ook deze beide ZEVENHUIZEN - In juli 1673 GEREFORMEERDE KERK werd in de kerk van Zevenhui- (VRIJGEMAAKT) zen het huwelijk voltrokken Kruiskerk, Passage van Dirk Jorisz.Van der Laan en woensdag 14 maart Biddag: 19.30 Hillegonda Pietersdr. Kruyt, uur ds. E. Brink 09.30 uur ds. E. Brink 16.30 uur ds. O.W Bouwsma te Gouda van de afdeling i woningtoezicht De Morgenster, Sterrenlaan Woensdag 14 maart Biddag: 19.30 uur ds.J. de Jong 09.30 uur dr. RJ.Visser, Den Haag 17.00 uur ds. D.M. v.d. Linde, Rot terdam niet zullen ontbreken. Boven dien vaart de passagier die op 31 maart vanuit de helikopter de mooiste foto maakt, gratis op Koninginnedag met een heteluchtballon boven Wad dinxveen. Wie nog een plaatsje wil bemachtigen kan dit boeken op www.ap-art.net/india of via het boekingsformulier. Dit for mulier is verkrijgbaar bij Van Berkesteijn Wooncultuur (Kanaaldijk 44), Automobielbe drijf Boonstoppel (Shell tank station, Juliana van Stolberg- laan), Plusmarkt Diwa (Winkel centrum Zuidplas), Apotheek Van Doorn (Prins Bernhard- laan) en Rabobank Gouwe- zoom (vestiging Kerkweg Oost 161). Wie niet gaat vliegen, maar wel langs wil komen is van harte welkom. In een tot aankomst en vertrekhal omgebouwde loods van hoeve ’Jagtlust’ aan het Noordeinde 130 in Wad dinxveen zijn tegen betaling voor iedereen consumpties verkrijgbaar. Voor meer informatie: helikopter@ap-art.net of Arie Pieter van Dijk (06 - 50 65 33 24) of Pieter Dirven (06 - 51 27 27 18). van één van beiden, een fors bedrag in die tijd. Verder bepaalde Joris dat zijn zwager Jan Warboutsz. Backer, getrouwd met zijn zuster Neel- tje, voogd over de kinderen moest worden tot zij de leeftijd van 20 jaren zouden hebben bereikt. Joris overleed kort daarna. Ook twee van zijn kin deren kwamen jong te overlij den, zodat tenslotte alleen Dirk Jorisz. Van der Laan nog over bleef. ALGEMEEN LIJK WERK DeVierstroom Spreekuur: Maandag t/m donder dag van 09.00 tot 10.00 uur. Bezoek en postadres: Stations straat 12,2741 HS Waddinxveen. Telefoonnummer: 0182 - 623 040. Na 10.00 uur wordt u auto matisch doorverbonden met de Momenteel zijn de voorberei dingen in volle gang en worden er met succes sponsoren bena derd. Zo wordt de koffie en thee geschonken door een kof- fiespeciaalzaak, bakt een bakker die dag de verse koeken bruin en laat een grote bierbrouwer voor deze gelegenheid de Tafel ronde uit zijn vaatje tappen. Een winkelier stelde belange loos advertentieruimte in een Waddinxveens weekblad en op zijn huis-aan-huis folder ter beschikking. Terwijl een auto dealer bijvoorbeeld de vluch ten cadeau doet bij de aanschaf van een occasion. Weer een ander verraste zijn medewer kers met het luchtige uitstapje. Maar ook particulieren reser veren veelvuldig de tickets via de internetsite www.ap- art.net/india of via het boe kingsformulier. Soms voor zich zelf, dan weer om cadeau te doen. Voor een verjaardag of, zoals een keer het geval was, voor het vervullen van een har tenwens van een tachtigjarige dame. De rondvlucht is een onderdeel van een programma waarbij een gastvrij ontvangst voorafgaand aan de vlucht en een hapje en drankje achteraf - Bethelkerk, Bilderdijklaan woensdag 14 maart Biddag: 19.30 uur ds. C.D. Zonnenberg 09.30 uur ds. H. Schipaanboord 17.00 uur ds. C.D. Zonnenberg Weekeinddienst dierenarts: J.C. Oldenbandringh en J.C.H. van Dorst, Kattensingel 17, Gouda, tel. 0182-510958; Wou- brechterf 42, Waddinxveen, tel. 0182-613112. Kleine huisdieren spreekuur voor spoedgevallen ieder weekeinde volgens afspraak. J.C. Baas, Jan Dorrekenskade- Oost 36,Waddinxveen, tel. 0182- 632051. Dierenkliniek ’Pieter Bas’, mevrouw WWM. Smits en J.B. Cramer, Prins Bernhardlaan 79, Waddinxveen en Hoge Gouwe 21, Gouda. Voor spoedgevallen ieder weekeinde spreekuur vol gens afspraak, tel. 0182-610462 of 0182-516876. beide van Zevenhuizen. Er staat bij aangetekend: ’met hare dry kinderen bij malkander tevoren geteelt’. Dat een huwelijk snel gesloten moest worden omdat het eerste kind al onderweg was, werd in Zevenhuizen niet vreemd gevonden en kwam vaak voor. Dat er al drie kinde ren geboren waren voordat men trouwde was echter uit zonderlijk. Hier zit dan ook een hele voorgeschiedenis aan vast welke in de kleine dorpsge meenschap de gemoederen flink heeft beziggehouden en op de voet werd gevolgd. Dirk Jorisz.Van der Laan stam de uit een vooraanstaande familie van scheepsbouwers in Zevenhuizen. Zijn vader Joris Crijnen van der Laan was al de vierde generatie scheepsbou wer, die op de Lange Zijde zijn beroep uitoefende. Hij was getrouwd met Maartje Pie tersdr. Breetveld. Op 3 oktober 1661 was Joris van der Laan ziek en liet een notaris aan zijn bed verschijnen voor het opmaken van zijn testament. Hij had toen nog drie minderja rige kinderen, één ervan was Dirk, geboren in 1648. Aan elk kind moest 2000 gulden uitge keerd worden na het overlijden Voor de praktijk van de huisart sen Alberts, Beeker, Van den Brule,Van der Linde,Van Vliet en Vroom (groep I) heeft dienst: Arts: S. Beeker, junolaan 2, tel. 0182-638271 (zaterdag en zon dag) Voor de praktijk van de huisart sen Glaser, Van Heel, Siemons, Voskamp en Wilms (groep II) heeft dienst: Arts: WA. van Heel, Mozartlaan 2-4, tel. 0182-612676 (zaterdag). G. Siemons, Mozart laan 2-4, tel. 0182-612676 (zon dag)- behoeven geen gemaakt te worden. Buiten de spreekuren zo mogelijk eerst bellen voordat u met een spoed geval naar de praktijk komt. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK BOSKOOP Kerkgebouw Nieuwstraat 79 woensdag 14 maart Biddagdienst 19.30 uur ds. C.C. den Hertog 09.30 uur ds. C.C. den Hertog 17.00 uur ds. G. van ’t Spijker, Capelle a/d IJssel ROOMS-KATHOLIEKE KERK St-Victorkerk, Zuidkade 09.30 uur Eucharistieviering Dinsdag 21 maart 19.00 Eucharistieviering Ontmoetingskerk, Groensvoorde zaterdag 17 maart 19.00 uur Eucharistieviering zondag 18 maart 11.15 uur Woord- en Communnieviering stiefvaders zullen wel een steentje bijgedragen hebben in de opvoeding van Dirk van der Laan, maar de belangrijkste personen waren toch zijn moe der en zijn oom en voogd Jan Warboutsz. Backer. Dirk van der Laan werd geen scheeps bouwer, zoals zijn voorouders, maar hij werd van beroep turf schipper en turfhandelaar. Moe der Maartje en oom Jan hebben hun taak met ernst opgevat. Wat hiervan de gevolgen waren zal hierna blijken. Ook zijn latere vrouw, Hil legonda Pietersdr. Kruyt stamde uit een oud Zevenhui- zense familie. In de volksmond werd zij Hilletje Pietersdr. Kruyt genoemd. In tegenstelling tot de familie van der Laan, hoorde haar vader Pieter Ariënsz. Kruyt niet tot de wel gestelde inwoners van het dorp. Hij was ongetwijfeld een hardwerkende man, die aan de Lange Zijde een eenvoudig huisje in eigendom bezat, waar hij met zijn grote gezin in woonde. Hij was getrouwd met Maritje WOENSDAG 14 MAART 2001 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Aanvraag visites Gedurende dezelfde uren als waarop er in het weekeinde spreekuur wordt gehouden. Bui ten deze tijden is de waarne- fax.nr. 0182-563521. Bereikbaar mend huisarts alleen voor zeer maangdag t/m vrijdag 09.00- dringende spoedgevallen bereik- 17.00 uur. baar. bezoeker bouw- en neemt al gauw een half uur in beslag. Voor een afspraak met een medewerker van bouw- en woningtoezicht: tel. 0182- 624832 en 624835. i -

Weekblad voor Waddinxveen | 2001 | | pagina 11