Unieke kung Burgemeester stelt kerktelefoon in gebruik fu cursussen in Gouda Rehobothschool wint schaaktoernooi Protestants christelijk onderwijs Boskoop en Waddinxveen samen goed op weg’ I Nationale collecte Simavi VCPO Boskoop Waddinxveen d VOO viert dubbel BartVroegop, algemeen directeur VCPO: Bingo Jubileum 1 ■I WOENSDAG 21 MAART 2001 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 27 de Geen WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN ontvangen? Bel 0I 72 - 21 66 54 ■l? Wi i leerkracht erbij. We mogen dat straks bij de lumpsumfinancie- ring zelf beslissen. Om op deze ontwikkeling goed in te spelen is het nodig dat wij een visie op de toekomst ontwikkelen.” (Sjb: ’Samen op school’ houdt in dat ook kinderen met een bepaalde handicap binnen de school een plek moesten krij gen. Vroeger gingen deze leer- Stic-hting Zorgcentra Midden- Hol-land en Stichting Gouwe- streek en Bert Witte, praeses van de Gerefor-meerde Kerk van Waddinxveen. Witte ’Toch optimistisch over de toe komst?’ BartVroegop, die in I975 in Waddinxveen directeur van de Savornin Lohmanschool werd. De besturen van de twee plaatsen die al geruime tijd nauw samenwerken, fu seerden officieel op I januari 2001 tot de VCPO Boskoop Waddinxveen. Interessant is wellicht dat beide schoolbesturen aanvan kelijk ieder in een andere richting zochten. Boskoop ’flirtte’ metAlphen en Wad dinxveen zag iets meer in een relatie met ’De Vier Winds treken’, een samengaan van verschillende scholen in het Goudse. Met "De Vier Windstreken’ heeft de VCPO Boskoop en Waddinxveen nog een relatie en te zijner tijd wordt besloten of het tot deelde mee dat de kerktele foon al bijna negentig jaar be staat en dat er nu 2600 ker ken en ruim 100.000 luisteraars gebruik van maken. Joël de Roodt had op papier het zwaarste programma af te werken. Hij werd steeds tegen sterke spelers ingedeeld. Met de drie remises tegen Marleen van Vliet, Pieter Perdijk en Jo- janneke Weijermars en vier winstpartijen bereikte Joël on geslagen de derde plaats. ken voor Stefan, die daarna de draad weer oppakte en vervol gens de laatste drie ronden winnend afsloot. Hij bereikte daarmee verrassend de tweede plaats, met net te weinig weer- standspunten tegenover Pieter Perdijk. foon (LOK), mevrouw M. Me- ijer-van Manen namens Case- ma; Ds. Frans Bos, de geeste lijk verzorger van de regionale zorginstellingen ’De Vereniging voor Prote stants Christelijk Onderwijs (VCPO) Boskoop enWad- dinxveen’ telt zes scholen en zeven locaties. In Boskoop zijn dat de Rehoboth-, de Im- manuël- en de Ichthusschool. In Waddinxveen zijn dat de Koningin Beatrix-, de Konin gin Juliana- en de Prins Wil- lem-Alexanderschool. Deze laatste school kent twee lo caties; de Wingerd en de Oranjelaan. De Willem Alexa- nderschool is in I994 ont staan uit een samengaan van drie aparte scholen: de Groen van Prinsterer-, de Willem van Oranje- en De Savornin Lohmanschool. Vanaf I augustus kennen deze scholen een algemeen (bo venschools) directeur. Dat is WADDINXVEEN - Wijk- en Speeltuinvereniging De Pad destoel houdt op vrijdag 23 maart weer bingo met leuke prijzen. Ook is er een geld- ronde. Entree: gratis. Aan vang: 20.00. Lijsterbesstraat I8. tijns Amerika bij o.m. het oplei den van gezondheidswerkers en het inrichten van (mobiele) klinieken. Van 26 t/m 31 maart houdt Simavi een collecteweek voor dit doel. Voor meer infor matie of aanmelden als vrijwilli ger: Henriette Neerken, Dot- terweide 60, 2742 GE, tel. 631359. een fusie kan komen. Het mi nisterie stuurt immers al ja- ren aan op grotere samen werkingsverbanden. Hoewel dit momenteel niet speelt neemt men in geval er perso neel over is, dat van elkaar over. De aansluiting bij De Vierwindstreken levert ook nog wat extra financiën op. Reden om de band niet me teen te verbreken. Eerdaags moet overigens wel een be sluit genomen worden ofVP- CO Boskoop en Waddinx veen zich definitief aansluit bij De Vier Windstreken. Vroeg- op wil hierover geen mede delingen doen. Maar het lijkt erop dat Boskoop en Wad dinxveen een lichte voorkeur hebben om samen naar de toekomst te kijken (sjb) WADDINXVEEN - In de Marchandzaal van Zorgcen trum Souburgh heeft burge meester Fedde Jonkman afge lopen zaterdagmiddag de Waddinx-veense kerkradio nieuwe stijl officieel in gebruik gesteld. Begeleid door technicus Bert Klik gebruikte de burgemees ter een afstandsbediening, die acht gebouwen van de vijf deelnemende Waddinxveense kerkgemeenten op een televi siescherm bracht. Bij 150 aan geslotenen, die zelf geen kerk diensten meer kunnen be-zoeken, is door vrijwilli gers van de Stichting Kerkra dio Wad-dinxveen een kastje met afstandsbediening ge plaatst. Voorzitter J.Wielhouwer van de stichting zei zeer verheugd te zijn dat de tarieven voor de kerkradio, die vorig jaar na een rechterlijke uitspraak van zeven naar 36 gulden per maand zou-den stijgen, door de snelle en goede samen werking van de kerken binnen een werkgroep van de baan kon worden geveegd.Toen de zaak rond was zorgden de vrijwilligers Klik, Oskam en Marchand voor de noodzake lijke ombouw van de tele foons. Adam Hsu Kung Fu School. Nu komen zij naar Gouda om les te geven over Tai-chi chüan, een oude Chinese krijgskunst die nog dagelijks wordt beoe fend door miljoenen Chinezen. Het bestaat uit ontspannen en langzame bewegingen die in el kaar overvloeien. Een andere cursus van de twee heren is Chi kung en dat betekent ’wer ken aan energie’ en bestaat uit losse oefeningen. Oor-acupunc- tuur is een zeer oude oosterse wijsheid. Door middel van naal den op bepaalde punten op het lichaam aan te brengen kunnen klachten en ziekten verminde ren of verdwijnen. Zo zitten er alleen al op het oor vele pun ten. Daarnaast komen ook andere kung fu-stijlen aan bod, zoals een kung fu-vorm met een wa pen. De cursussen zijn geschikt voor zowel beginners als ge vorderden. Voor meer informatie: Pachi Tanglang chuan Holland, Afde ling Gouda, tel. 0182-525771, www.pachitanglang-neder- land.com school met Bastiaan Waag- meester, Rens Droge en Wim van Ekeren waren gedurende het toernooi in geducht ge vecht verwikkeld met de Dick- Brunaschool. Samantha Dicker, Mitchel Klatt en Ans van Offe ren kwamen tenslotte niet ver der dan de vijfde plaats. Het spannende moment brak aan dat toen Pieter aan de bak kwam om de concurrentie van zich af te houden. In ronde 6 kwam Joël de Roodt uit Wad dinxveen niet verder dan remi se tegen Pieter, terwijl op dat moment de winst hard nodig was om naar de eerste plaats kracht hoeft bij dergelijke acti viteiten alleen maar belangstel ling voor te tonen. Hij moet de buitenschoolse activiteiten niet zelf organiseren. Wil iemand dat wel, dan houd ik dat niet te gen. Maar dan is het hobby en geen schoolwerk.” „Ik heb dat al eerder gezegd. We moeten positief blijven denken. Steeds meer mensen krijgen door dat er iets moet gebeuren met het onderwijs. Het is niet voor niets dat het ziekteverzuim er groot is. Ja, landelijk is dat 9 procent. Bij ons ligt dat op I I procent. Dat heeft te maken met werkdruk, maar wij hebben ook enkele chronische ziektegevallen. Op bestuurlijk niveau zijn er in Bo skoop en Waddinxveen nu al stappen ondernomen, waar door we sterker zijn geworden. Ook werken we hard aan onze toekomstvisie. Verder beschik ken wij gelukkig nog steeds over een enthousiast team van leerkrachten. Dus zijn er kan sen. We zijn ook bezig met een mooi vak en ik denk dat het mi nisterie straks wel over de brug moet komen. En de school? De school moet echt weer terug naar die oorsprong: onderwijs en vorming. Sjaak Nlaazer WADDINXVEEN - Met de col- lecte-actie ’Geef gezondheid, geef leven’ zet ontwikkelingsor ganisatie Simavi zich in voor in- entingsprogramma’s in de der de wereld. Daarmee moeten ziekten als mazelen, polio en geelzucht worden ingedamd. Simavi ondersteunt lokale or ganisaties in Afrika, Azië en La- door te stomen. De laatste ronde moest Pieter Perdijk het nog tegen Jojanneke Weijer mars uit Boskoop opnemen.Jo janneke deed ook nog mee voor een podiumplaats, zodat de uitslag bepalend voor de eindstand werd. De remise bleek achteraf net genoeg voor Pieter om eerste te blijven. Jo janneke deed er nog alles aan om de partij te winnen, maar viel net buiten de prijzen en werd vierde. Stefan vd Zalm uit Zevenhuizen werd pas in de vierde ronde een halt toegeroepen door Joël de Roodt. Dat was even schrik- GOUDA - De kung fu grootmeesters Su Yu-Chang en grootmeester Adam Hsu komen in april naar Gouda om daar een cursus Tai-chi chuan, Chi Kung en Oor-acupunc- tuur te geven. De Goudse afdeling van Pachi Tanglang chuan Holland is vereerd met de komst van deze mees ters in de krijgskunst. Op die manier kunnen de technie ken van een eeuwenoude Chinese krijgskunst ook in Gouda en omstreken worden doorgegeven. Z’HUIZEN/MOERKAPELLE - Het jaar 2001 is voor de Vereniging van Openbaar Onderwijs in Zevenhuizen- Moerkapelle een bijzonder jaar. De plaatselijke afdeling bestaat 90 jaar en de toneel vereniging van VOO bestaat 50 jaar. Redenen genoeg om feestelijk uit te pakken. Op 24 maart wordt in openbare basisschool 't Reigerbos een fancy-fair georganiseerd.Tus sen 11.00 en 15.00 uur zijn kunstwerken van leerlingen te bezichtigen.Tevens zijn er leuke spelletjes te doen. Op 7 april pakt de toneel vereniging uit met de musi cal De kunst wordt duur be taald. Deze musical, waar vanaf september vorig jaar intensief voor is gerepe teerd, zal vanaf 20.00 uur te zien zijn in de kleine sport zaal van dorpshuis Swanla te Zevenhuizen. Kaarten voor deze uitvoering zijn telefo nisch te reserveren bij Nel Voorn, tel. 0180-632339. Voorafgaand aan de musical is vanaf 19.00 uur een foto tentoonstelling te zien over 50 jaar VOO-toneel. Ook is er een grote verloting, de trekking vindt plaats na de musical. Grootmeesters Su Yu-Chang en Adam Hsu zijn hun hele leven al bezig met de krijgskunst. Su Yu-Chang, geboren in 1940 in Taiwan, kreeg al snel de bijnaam ’Bliksem Vuist’ omdat hij altijd won. Toen hij vijfentwintig was durfde niemand meer tegen hem in de ring. Ook is Su Yu- Chang doctor in de Chinese geneeskunde en was hij advi seur in de krijgskunst voor de (Chinese) Olympische Spelen en kombat-instructeur voor de Taiwanese Militaire School. In 1978 richtte Su Yu-Chang de vereniging Pachi Tanglang chuan International Martial Arts Asso ciation op, dat momenteel branches heeft in Taiwan, Japan, Venezuela, U.S.A., Spanje en Nederland. Grootmeester Adam Hsu is geboren in 1941 in Shanghai, China. Hij groeide op in Taiwan en bezocht diver se scholen, maar was niet te vreden met maar één kung fu- systeem. Hij richtte de Traditional Wushu Associa tion op. Grootmeester Adam Hsu heeft sinds 1978 zijn eigen school in San Francisco, de De aangeslotenen kunnen naar keuze luisteren naar diensten uit acht kerken: Brugkerk, Hoeksteen, Bethel- kerk, Morgenster, Imma-nuel- kerk, Ontmoetingskerk, Kruis kerk en Victorkerk. Bovendien hebben zij de beschikking over zeven radiozenders, waarbij de lokale omroep RTW Er is op de door Case- ma beschikbaar gestelde fre quenties nog ruimte. Boven dien is het mogelijk bij mensen die bijvoor-beeld - door ziekte enige tijd geen kerk kunnen bezoe-ken, een kastje te plaatsen. Burgmeester Jonkman de veelgehoorde uitspraak:, ,De techniek staat voor niets", in het kader van dit project zeer op zijn plaats. Anderzijds vroeg hij zich af of, gezien re cente drama’s rond BSE en andere bedreigingen, de tech niek de samenle-ving niet heel kwetsbaar maakt. Los hiervan was de burg-meester blij met de totstandkoming van de kerkradio en hoopte dat an- de-re kerkge-nootschappen zich bij de stichting zullen aansluiten. Na de officiële ingebruikstel ling werd het woord gevoerd door H.C.Tilburg van de Lan delijke Organisatie Kerktele- komst van een algemeen direc teur niet door iedereen toege juicht zullen zijn. Vroegop: „De structuur is er gekomen met ieders goedvinden. Alle direc teuren hebben ja gezegd. Des ondanks zullen er wel mensen zijn die hier en daar toch nog vraagtekens zetten. Dat is inhe rent aan een veranderingspro ces. Schooldirecteuren zijn al tijd baas in eigen school geweest. Er is nu een schakel bijgekomen. Er zijn namelijk terreinen waar ik ook over meepraat. Ja, waar ik zelfs een beslissende stem heb. Welke? Het toekennen van de formatie en de verdeling van het geld. Bij dat laatste komt het solidair zijn met kleinere scholen bin nen onze club aan de orde. Kleinere scholen krijgen per saldo minder geld van het rijk, maar ze hebben vaak wel hoge re kosten. Directeuren van zelfstandige scholen zijn geneigd alleen naar de eigen toko te kijken. Een al gemeen directeur kan beter af stand nemen en ook naar de belangen van andere locaties kijken. Een locatiedirecteur moet ook te veel bezig zijn met dagelijkse beslommeringen. Vanuit mijn positie kan ik beter accenten leggen waar dat nodig is. Ook kan ik veel meer in noverend werken. Ik kan bij voorbeeld de ontwikkelingen binnen het onderwijs beter vol gen. Niet omdat ik slimmer zou zijn dan de rest, maar omdat mijn functie mij die mogelijk heid biedt. Dat is de meerwaarde van een algemeen directeur. Ik zie het als mijn taak om duidelijk ma ken dat wij bij één PC-vereni- ging werken en dat we eikaars belangen zien. Om dit alles hel der te krijgen ben ik bezig om onze visie op het onderwijs in 2010 op papier te zetten. Ja, daar zijn de scholen ook bij be trokken. Ik vraag hen naar hun mening over bepaalde denk beelden.” ’Dus geleidelijk aan worden de scholen toch tot een zekere uni formiteit gesmeed?’ Bijna fel zegt Vroegop: „Ik snap die opmerking. Natuurlijk zal niet alles hetzelfde blijven, maar ik vind dat iedere school de ei gen cultuur moet behouden. En ik weet waar ik over praat. Toen ik door een fusie direc teur werd van twee scholen, dacht men op de ene school dat alles zo georganiseerd moest gaan worden als op de andere school, waar ik toevallig in 1975 als directeur was be gonnen. En er waren best veel verschillen tussen de vroegere Willem van Oranjeschool en De Savornin Lohmanschool. Toch heeft elke school de eigen cultuur kunnen houden. Waar om niet? Alleen waar noodza kelijk is, zullen er dingen geza menlijk worden op gepakt. En dan gaat het over zaken als huisvesting, financiën, inzet van personeel en de kwaliteit van het onderwijs.” ’Maar zijn er straks leerkrachten genoeg om die visie uit te voeren. Hoe zit dat eigenlijk bij het VCPO Boskoop Waddinxveen?’ Vroegop: „Aan het begin van het schooljaar waren er acht vacatures. Nu zijn dat er nog maar drie. Dat valt op zich best mee als je naar Almere kijkt. Wel is -het waar dat het onder wijs vergrijst. Er zijn veel oude ren en jongeren kiezen on danks tal van campagnes niet voor het onderwijs. En ik weet wel waarom. Natuurlijk is er sprake van een grote werk druk. Ook zijn ouders veel mondiger geworden en vragen ze veel meer van de leerkracht. Het ministerie heeft niet ge noeg gedaan om het vak aan trekkelijker te maken. Het mi nisterie heeft alleen maar gezorgd dat er voor de leer krachten taken bij kwamen. ’Weer Samen naar school’ kre gen we erbij.” team van de Rehobothschool uit Moerkapelle het l7eWSV- schoolschaaktoernooi te win nen. Pieter Perdijk, Gligor Seli- movic en Thomas Roest scoorden in totaal 15 punten en hielden I puntvoorsprong op de Eendragt uit Zevenhui zen. De beste drie van deze school zijn Marleen van Vliet, Dirk-Jan vd berg en Mark Pieper. De derde prijs ging ook naar Ze venhuizen, want Stefan vd Zalm, Omar Wuite en Raymond Kreder van ’t Reigerbos bleven het team van de Leilinde voor. De Waddinxveense Leilinde- 'Dus geen voorstander van een brede school?’ „Ja, dat ben ik wel degelijk. Daar ben ik zelfs een groot voorstander van. Allerlei voor zieningen zoals onderwijs, GGD, boodschappendiensten, computercentra, sportvoorzie- ningen en dergelijke op één centraal punt. Een plek waar opa ’s middags kan komen bil jarten. Het lijkt mij ideaal. Bre de scholen of vensterscholen zijn het voor mij helemaal. Maar niet zoals we de school gebouwen nu hebben neerge zet. Onze scholen zijn daar niet op berekend. En ook niet geor ganiseerd door het onderwijs of door leerkrachten. Onder wijs moet een deel zijn van die voorziening.” Heel behendig komt Vroegop met deze opmerkingen weer uit bij het uitgangspunt van het gesprek. De fusie en de meer waarde die dit heeft voor het huidige pc-onderwijs. „Doordat we nu beschikken over een al gemeen directeur (boven schools manager) kunnen we beter nadenken over wat we in de toekomst willen en nodig hebben. Een van de dingen die er nu ook voor het basisonderwijs aan zit te komen is de lump- sumbekostiging. Nu worden kosten voor scholen via een declaratiesysteem betaald. Str aks krijgen we om het populair te zeggen een grote zak geld van het rijk. Dan moeten we, binnen bepaalde marges na tuurlijk, zelf bepalen wat we daar mee doen. Klassen kleiner maken, meer geld aan gebou wen en voorzieningen geven of meer computers kopen. Of een REGIO - Het schaakteam van de Rehobothschool uit Moer kapelle heeft het Schoolschaak kampioenschap van Waddinx veen gewonnen. De Waddinx veense Schaakvereniging WSV organiseerde 17 maart voor de 17e keer dit kampioenschap. Al om 9.00 uur hadden de 40 deelnemers zich verzameld in het Zuidhonk. Deze keer de den I I schoolteams van basis scholen uit Waddinxveen, Bo skoop, Moerkapelle en Zevenhuizen aan het toernooi mee. Door met drie spelers bij de eerste tien te eindigen wist het ’Toch zie ik weer een taakver zwaring van het personeel.’ „Ik ben iemand die best veel van het personeel vergt.Tegelij kertijd ben ik ook van mening dat de mensen in het onder wijsveld veel te zwaar belast zijn. Toch wil ik dat we positief tegen de problemen aan blijven kijken. Een leerkracht hoeft niet overal aan mee te doen.Te vaak hoor je dat mensen weer naar een vergadering van ou derraad of MR moeten. Of dat ze mee moeten doen met een buitenschoolse activiteit. Het klinkt misschien gek uit mijn mond, maar ik houd niet zo van die buitenschoolse activiteiten. We moeten als school terugke ren naar de oorsprong. Dat is het bieden van onderwijs en vorming. Buitenschoolse activi teiten zijn prima, maar dat moet dan wel worden geregeld door de ouders. Geen regelen de ouders, dan ook geen bui tenschoolse activiteit. Een leer- Burgmeester Fedde Jonkman stelde afgelopen zaterdag in Zorgcen-trum Souburgh de Waddinxveense kerkradio officieel in gebruik. Naast hem technicus Bert Klink, die met twee andere vrijwilligers 150 kastjes met afstandsbediening bij mensen thuis plaatste. (Foto: Ekko ten Cate.) BartVroegop: „Het ministerie heeft niet genoeg gedaan om het vak van groepsleerkracht aantrekkelijk te ma ken...” (Foto:A. Fioole) lingen naar een speciale vorm van onderwijs) „Tegelijkertijd moesten we meer doen aan differentiatie. Ga daar maar aan staan met dertig of meer kinderen in een klas. Extra faciliteiten hebben de gewone leerkrachten er niet bij gekregen. Ja, op manage- mentgebied zijn er wel een paar forse stappen vooruit ge zet. Maar voor de gewone leer kracht heeft het ministerie nog niets gedaan. Tel daarbij op dat schaal 9 nog het hoogste is wat men als nieuwe leerkracht be reikt, dan zal de animo voor het onderwijs er eerder door af- dan toenemen. Mijn zoon, net 30 jaar oud, verdient ook met een gewone opleiding al meer dan ik. En het zal duidelijk zijn dat ik al geruime tijd niet in schaal 9 zit. Ik heb daar, geloof ik, ook nooit ingezeten. O ja, even in het begin.” BOSKOOP/WADDINXVEEN - Dat er in het onderwijs veel gaande is, weet iedereen die kranten leest of naar het jour naal kijkt. Er lijkt veel mis met het onderwijs. Er is een (groot) tekort aan leerkrachten, aan geld en er verandert om de ha verklap iets. Bijna niemand kiest nog voor een baan in het on derwijs. In een poging om de kwaliteit te handhaven slaan scholen en besturen vaak de handen ineen. Zo ook in Boskoop en Wad dinxveen. Sinds I augustus 2000 werken daar de prote stants christelijke scholen sa men onder leiding van één al gemeen directeur. De besturen fuseerden officieel op I januari 2000 tot de ’Vereniging voor Protestants Christelijk Onder wijs Boskoop/Waddinxveen’. De ’vereniging’ telt 1.500 leer lingen, 117 leerkrachten, 6 scholen, 7 locaties en I alge meen directeur. De fusie tussen de twee schoolbesturen van Boskoop en Waddinxveen is tamelijk snel en vrijwel geruisloos tot stand gekomen.Volgens BartVroegop, de eerste algemeen directeur, is dat voor een deel te danken aan de externe begeleiding door bureau Unia. Vroegop: „Dit bureau zat ruim zes maan den het directieoverleg voor en hielp bij het oplossen van di verse vragen. Zo is de vorm waarin wij ons onderwijs in Bo skoop en Waddinxveen hebben georganiseerd, in gezamenlijk overleg tot stand gekomen. Dus met zes scholen, zeven lo caties met locatiedirecteuren en één algemeen directeur. Ik gebruik liever de term alge meen directeur dan boven schools manager. Bovenschools klinkt alsof ik boven de scholen hang en niets meer met het on derwijs te maken heb. Manager vind ik een te afstandelijke naam.” Vroegop glimlacht als er ge steld wordt dat zo’n fusie en de

Weekblad voor Waddinxveen | 2001 | | pagina 27