Zuidema-de Jong Examen Jeugd-EHBO: 182 geslaagden Lid in de Orde van Oranje-Nassau Herdenkingsconcert met bevrijdingskoor De erepoort van Moerkapelle Geen aanpassingen verkeersituaties TB -4 - COLOFON Colofon Bingo Verleende onderscheidingen Waddinxveen/Seoul iill 1 MEDISCHE DIENSTEN KERKDIENSTEN y I5, tel. 0182-632222 (maan dag)- F dj ^■6*1 ■EP a WOENSDAG 25 APRIL 2001 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 7 De Morgenster, Sterrenlaan Over 14 dagen volgt deel 2. I De Hoeksteen, Esdoornlaan 09.30 uur ds.A.P.Voets, Middel- harnis I8.30 uur ds. C.D. Zonnenberg Bethelkerk, Bilderdijklaan 09.30 uur ds. C.D. Zonnenberg 17.00 uur ds. A.D. Goijert, Bun schoten Dienstdoende apotheek: Boskoopse Apotheek, Zijde 22, Boskoop, tel. 0172-217834. Advertenties Advertenties kunnen tot dinsdag I0.00 uur worden opgegeven. Redactie Sanne van der Kolk E-mail: s.vanderkolk@rij- nengouwe.nl Kopij dient uiterlijk op maandagmiddag 16.00 uur in het bezit van de redac tie te zijn om in aanmer king te komen voor plaat sing in de eerstvolgende editie. Inleveren van advertenties en kopij kan ook in de daarvoor bestemde bus in de fotografiewinkel ’Artis tic Art fotografie’ op het Koningin Wilhelminaplein 2.Voor kopij geldt dan een uiterlijke inleverdatum van maandag 12.00 uur, adver tenties moeten voor dins dag 10.00 uur in de bus zitten om in aanmerking te komen voor de eerst volgende editie. In deze winkel staat tevens een krantenrek. Het Weekblad voor Waddinxveen is een onafhankelijk weekblad, dat in een oplage van 14.500 exemplaren wordt verspreid in Waddinxveen, Zevenhuizen en Moerka pelle. 09.30 uur prof.dr.W. Balke, Hil versum 17.00 uur ds. P. Kolijn, Krimpen a/d IJssel Sectie ’De Rank’, confessioneel- hervormde gemeenschap, Coe- necoopcollege 10.00 uur ds. L Romein, Zoeter- meer Immanuëlkerkgemeente, Prinses Beatrixlaan 09.30 uur ds. C. de Jong 18.30 uur ds. C. de Jong Vesper de Zorglijn centralist die uw boodschap aanneemt. Buiten deze tijden is de waar nemend huisarts alleen voor zeer bereikbaar. Gedurende dezelfde uren als waarop er in het weekeinde Door mr. H. Oosters werd op deze middag bij mevrouw G. WADDINXVEEN - Twee fietsers komen in botsing op een spoorwegovergang en daar komt een trein in de verte aan. Wat doen we nu? Een van de vele praktijk voorbeelden waarmee de leerlingen van groep 8 geconfronteerd werden tijdens de lessen en het examen jeugd-EHBO. In de eerste helft van maart hebben I82 leerlingen van 9 basisscholen examen gedaan en iedereen is geslaagd. De leerlingen hebben in I8 wekelijkse lessen van een uur alle benodigde vaar digheden opgedaan om eerste hulp te verlenen om voor het getuigschrift jeugd-EHBO-A in aanmerking te komen. Eind januari kregen de scholieren een theorietoets over het menselijk lichaam op basis van het Oranje Kruisboekje. Wanneer die met goed resultaat was af gelegd, mochten ze op examen. De di- Moerkapelle, die vrijwel alle prinsge zind waren. Een paar op de voor grond tredende vertegenwoordigers van hen waren Gerrit van Quawe- gen, metselaar, en ene Willem van der Kraan. In 1787 werd de energie ke vrouw van de zwakke stadhouder Prins Willem V bij Goejanverwelle- verse onderwerpen waren best wel pit tig te noemen: wat te doen bij bewuste loosheid, hoe te handelen bij verstikking, hoe vervoer je op een verantwoorde manier een slachtoffer, wat doe je met een (brand)wond, wanneer en hoe leg je iemand stabiel, op welke manier moet je beademen en hoelang ga je hiermee door, etc. Tijdens de examens zijn LOTUS-slacht- offers ingezet. Dit waren zowel getrain de EHBO’ers die de tweejarige opleiding gevolgd hebben om ongevallen te mogen grimeren en ensceneren, als kinderen die geschminkt waren. De leerlingen moesten door goed uit te vragen, zien te achterhalen wat er precies aan de hand was zodat de juiste beslissing ge nomen kon worden voor eventuele be handeling of alarmering. Dit alles ge- rang niet is geregeld. Daarbij is onder meer gelet op de snel heid, voorrangsregelingen, uit zicht en aansluiting van fietspad op wegdek. De toets is wijkge richt uitgevoerd. Daarbij zijn geen punten naar voren geko men die in het licht van de nieuwe voorrangsregeling als onveilig zijn aan te merken, zo meent de gemeente en ook Po litie Hollands Midden. beurde onder het toeziend oog van een gediplomeerd examinator/kaderinstruc- teur. Na afloop kregen de geslaagden het getuigschrift jeugd-EHBO-A en een pre sentje namens de EHBO-vereniging. De deelnemende scholen aan het jeugd programma EHBO waren: de Theo Thijs- senschool, de Kameleon, de Prins Wil- lem-Alexanderschool (lokatie Wingerd), de Bethelschoöl, de Kardinaal Alfrink- school, de Leilinde, de Koningin Juliana- school, de Koningin Beatrixschool en de Rehobothschool. De lessen werden met veel inzet gegeven door vrijwilligers van de EHBO-vereniging, te weten: de dames J, DullaartJ. Noordhoek,Y. Mud, M. de Koning, E. Roepers en coördinator J. Dubbelaar.Volgend schoolseizoen hoopt de vereniging de grens van 200 jeugd- EHBO’ers te halen. Stichting Oud Zevenhuizen- Moerkapelle Tekst: Drs.W. Paul Samenstelling: J. Ooms Inlichtingen: tel. 0180-632962 E-mail: ozm@planet.nl Internet: http://welcome.to/OZM len, de Oranjegezindheid van het grauw (het gewone volk) moest aan banden gelegd worden. Op vele plaatsen werd het dragen van oranje verboden, oranje worteltjes moes ten voortaan peentjes heten, en princesseboontjes werden slaboon- tjes. Zelfs het dragen van een gouds bloem was strafbaar. Ook in Moer kapelle waren op dit gebied grote tegenstellingen. De Ambachtsheer lijkheid Moerkapelle was opgekocht door de stad Rotterdam, en daar door waren de burgemeesters de ambachtsheren. De rechtspraak re- sorteerde onder het Hoogheem raadschap Schieland. G.A. v.d. Hoe ven was toen de baljuw en dijkgraaf, dus de belangrijkste figuur. Gezien al deze heren tot het patriottische kamp behoorden, is het niet ver wonderlijk dat de door hen aange stelde schout, N.J. woordhouder, evenals de uit de bevolking benoem de twee ambachtsbewaarders Govert van der Linden en Dirk Oosthoek tot de patriotten gere kend moeten worden. Aan de ande re kant stonden de inwoners van dit de kerkmeester Jacob van den Hoorn te ver, de volgende dag gaat hij naar de schout Woordhouder, om hem te zeggen dat dit toch niet kan, en dat de erepoort bespottelijk staat in de kerk. Hij wordt echter door de schout afgescheept met de mededeling, dat als hij het zo be spottelijk vindt, het hem altijd vrij staat de poort op een andere plaats in de kerk te zetten. De schout, die niet in Moerkapelle woont, maar in Rotterdam, vertrekt hierop in de veronderstelling dat hiermee de zaak geregeld is. Hij zal er niet stil bij gestaan hebben dat deze ere poort hem nog menige slapeloze nacht zal bezorgen. ZONDAG 29 APRIL NEDERLANDS HERVORMDE KERK Brugkerk, Kerkweg-Oost 09.30 uur dr.B.J.Wiegeraad, Reeuwijk 17.00 uur ds. DM. v.d. Linde, Rotterdam Kantoor Het kantoor aan de Ka naalstraat in Waddinxveen is gesloten. Het nieuwe adres is: Zijde 30 2771 EN Boskoop Telefoon: 0172-216654 Fax: 0172-212168 CHRISTELIJK AFGESCHEIDEN GEMEENTE Kerkgebouw Dorpstraat 09.30 en 17.00 uur ds.J.G. van Tilburg woensdag 2 mei 19.45 uur ds. J.G. van Tilburg GEREFORMEERDE KERKEN Ontmoetingskerk, Groensvoor- de 09.30 uur ds.J.C. de Moor I8.30 uur SOW dienst in Imma- nuelkerk OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE IN NEDERLAND Kerkgebouw Mercuriusweg: 10.30 uur ds. geen opgave 18.00 uur leesdienst ROOMS-KATHOLIEKE KERK StVictorkerk, Zuidkade 09.30 uur Woord en Commu nieviering dinsdag I mei 19.00 uur Eucha ristieviering JEHOVA’S GETUIGEN Koninkrijkzaal, Burgemeester Trooststraat 10.00 uur Openbare toespraak 11.00 uur Wachttorenbespre king GEREFORMEERDE KERK (VRIJGEMAAKT) Kruiskerk, Passage 09.30 ds.J.J. Schreuder, Spaken burg 16.30 uur ds. C. Bijl, Rijnsburg RAFAEL GEMEENSCHAP WADDINXVEEN Het Nieuwe Trefpunt, REMONSTRANTSE GEMEENTE (in samenwerking met de Vrij zinnige Hervormden) Kerkgebouw Zuidkade I6.30 uur ds.AS. Lenselink Uitgever Dagblad van Rijn en Gou we BV Alphen aan den Rijn WADDINXVEEN - Wijk en Speeltuinvereniging De Paddestoel houdt 27 april weer een bingo waarbij leuke prijzen zijn te win nen. Ook is er een geldronde. De entree is gratis. Aanvang: 20.00 uur bij de Lijsterbesstraat I8. ZEVENHUIZEN - Op 5 juni I790 vergadert de schout van Moerkapel le met de twee ambachtsbewaar ders. Het belangrijkste punt op de agenda is het verwijderen van ’de Erepoort’, die door de bevolking in de dorpsstraat is geplaatst. Dit is de eerste keer dat we deze erepoort vermeld vinden. De Schout zal toen waarschijnlijk nog niet beseft heb ben, welke moeilijkheden hem nog te wachten stonden, en hoeveel er gernis deze erepoort hem zou ge ven. Om het verdere goed te begrijpen gaan we eerst na in welke tijd men toen leefde. De bevolking was in die dagen verdeeld in twee groepen, die scherp tegen over elkaar stonden. Aan de ene kant waren dat de Prins- gezinden of de Orangisten, waarvan de aanhangers vooral gevonden wer den onder het gewone volk, met na me op het platteland. Aan de andere zijde stonden de Patriotten of met een scheldnaam ook Kezen ge noemd, waarvan de aanhangers zich veel oriënteerden op Frankrijk, en meestal uit de gegoede burgerij kwamen. Het is moeilijk te beseffen met welk een felheid deze partijen tegenover elkaar stonden. De Patri otten kregen steeds meer te vertel- lijk is of deze er vanaf 1787- dus 3 jaar - gestaan heeft, of dat deze er nog maar juist geplaatst is bij de jaarlijkse herdenking van de omwen ding. Hoe dan ook, de erepoort staat er en de schout vindt dit een onverteerbare zaak. Op de vergadering van 5 juni I790 overlegt hij met de ambachtsbe waarders wat men hier tegen moet doen. Bij vernietiging van de ere poort zullen moeilijkheden te ver wachten zijn van de kant van de be volking, laten staan kan ook niet. Met algemene stemmen wordt het voorstel aangenomen van ambachts bewaarder Govert van der Linden, om de erepoort weg te nemen en te plaatsen in het enige grote ge bouw van het dorp: de dorpskerk. En zo gebeurt het dat de timmer man Jacob Prins daarvoor de op dracht krijgt en uitvoert. Dit gebeurt allemaal zonder voorafgaand overleg me de kerkelijke autoriteiten. Wij mogen hieruit concluderen dat de burgerlijke overheid toen heel wat meer te zeggen had over de kerkge- mevrouw Zuidema-de Jong, die met haar man een landbouwbedrijf be stiert aan Moerkapelse Zijde 7 in Moerkapelle. De reden dat beide dames deze eer te beurt viel is gelegen in het feit, dat beiden sinds I965 een groot Ontmoetingskerk, Groensvoor- de zaterdag 28 april 19.00 uur Eu charistieviering zondag 29 april 1115 uur Woord- en communnieviering een flinke groei doorgemaakt en telt nu I40 leden. ’De Gou- westem’ heeft een breed en ge varieerd repertoire van geeste lijke, klassieke en populaire muziek. Het koor heeft een aantal CD’s uitgebracht waar van ’Mannenkoorconcert 3’ de meest recente is. Het 20-jarig bestaan van het CWM ’De Gouwestem’ wordt gevierd op 2I september met een Lus- u met een de praktijk WADDINXVEEN - Ter herden king aan hen die vielen in de tweede wereldoorlog en de feestelijke bevrijding van ons land op 5 mei 1945, organiseert het Chr. Waddinxveens Man nenkoor De Gouwestem in sa menwerking met de Gemeente Waddinxveen op vrijdagavond 4 mei een Herdenkingsconcert in de Ontmoetingskerk aan de Groensvoorde. Aan dit concert wordt meege werkt door het I00 leden tel lende Canadese gemengde koor Liberation Choir uit Ont ario. Dit concert begint om 20.45 uur, dus na de plechtige herdenking van de gevallenen om 20.00 uur bij het monu- Z’HUIZEN-MOERKAPELLE - Burgemeester Westen spreekuur wordt gehouden, dorp mocht gistermiddag voor de eerste keer als burge meester namens Hare Majesteit een inwoonster benoe men tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Hij stond dringende spoedgevallen daarbij niet alleen, want in de gemeente Bergambacht waar dit plaats vond, mocht gelijktijdig ook burgemees ter Oosters voor het eerst een inwoonster met de ver sierselen van Hare Majesteit eren. sluis door de Patriotten gearres teerd. Zij was een zuster van de ko ning van Pruisen, en die nam de belediging, die zijn zuster was aange daan niet en trok met zijn leger Ne derland binnen, om de zaak eens recht te zetten. De Patriotten raak ten flink in het defensief en de prins- gezinden vierden feest, om deze ’omwending’ te vieren. In I790 is sprake van een erepoort in het dorp Moerkapelle. Niet duide- bouwen dan tegenwoordig.Toch gaat gambacht, onder verbazing van de aanwezigen, vol met familie en bekenden, alsmede maar liefst twee burgemeesters die beiden de ambtsketen droegen. Burgemeester drs.J.D. Westen dorp beet het spits af en gaf een uitgebreide opsomming van de vele bestuursfuncties en kaderactiviteiten binnen welke mevrouw Zuidema-de Jong voor de plaatselijke, regionale en provinciale afdeling van de voormalige Plattelandsvrouwen en WLTO actief is geweest. De burgemeester roemde me vrouw Zuidema om haar be trokkenheid en het stimuleren de voorbeeld dat zij vele jaren was voor de vrouw op het plat teland. Nadat de heer Westendorp de versierselen had opgespeld, spraken de voorzitsters van zo wel het landelijk als het provin ciale bestuur van NbvP-Vrou- wen van Nu het Lid toe. De toegekende Koninklijke eer voor twee van hun leden betrof ook voor hen een grote verras sing. Het gloednieuwe Lid, mevrouw Zuidema wilde zelf ook wel wat kwijt ter gelegenheid van deze feestelijke gebeurtenis. Mevrouw Zuidema vond datge ne wat zij voor de bond had ge daan vanzelfsprekend, en was zeer vereerd dat haar deze eer te beurt viel. Bij de Bond van Plattelandsvrouwen had zij haar leerschool gevonden. „Naast mijn inzet heb ik in dit werk ook erg veel teruggekregen”, zei ze. Als laatste betrok mevrouw Zuidema haar man in de eer. „Hij heeft mij altijd gestimu leerd en stond achter mij bij dit werk”, aldus het kersverse Lid. Voor de praktijk van de huis artsen Glaser, Van Heel, Sie mens, Voskamp en Wilms (groep II) heeft dienst: Waddinxveen komt er daar mee goed vanaf, in tegenstelling tot een aantal andere gemeen ten die door de wijzigingen een aantal kruispunten anders moet inrichten. Met de ver- keersveiligheidstoets zit de rol van de gemeente er op. Het mi nisterie verzorgt een landelijke publiciteitscampagne, waarbij materialen worden aangeboden aan gemeentes. teranen. Alsmede postuum aan nabestaanden. De plechtigheid werd daarna besloten met een reünie en een gezamenlijke maaltijd. In aanmerking voor de onder scheiding kwamen onder andere de Waddinxveners Al- tewisher, Schaap, Brouwer en Oort. worden met deze eer van Hare Majesteit. Maar door de MKZ- crisis mocht ook dit evenement niet door gaan en moest er dus iets anders verzonnen worden teneinde beide dames.op deze middag bij elkaar te krijgen. Gelukkig kent de NbvP-Vrou- wen van Nu, vele initiatieven en activiteiten. Eén daarvan is een uitwisselingsproject met vrou wen uit Benin. Juist in deze week is een delegatie uit Benin in Nederland. De leiding van dit Benin-project had op deze mid dag een vergadering in Bergam bacht. Aangezien beide dames aan zowat alle activiteiten van de organisatie deelnemen, zou den ze hier ook wel aanwezig zijn. Om vier uur werd deze bijeen komst onderbroken en stroomde de raadszaal van Ber- 182 Waddinxvee,nse basisschoolleerlingen legden hun examen Jeugd-EHBO af en met succes. Allen hebben hun diploma. Oost 36, Waddinxveen, tel. 0182-632051. Dierenkliniek ’Pieter Bas’, me vrouw WWM. Smits en J.B. Cramer, Prins Bernhardlaan 79, Waddinxveen en Hoge Gouwe aantal bestuurlijke functies bin- 21Gouda. Voor spoedgevallen nen ’NbvP-vrouwen van Nu’ ieder weekeinde spreekuur hebben bekleed, en daarnaast volgens afspraak, tel. 0182- op andere wijze actief zijn ge- 610462 of 0182-516876. weest binnen deze voormalige Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen. Oorspronkelijk stond op deze middag de Pro vinciale jaarvergadering van de NbvP-Vrouwen van Nu ge pland. Het was de bedoeling dat beide dames tijdens deze straat 12, 2741 HS Waddinx- vergadering verrast zouden veen. Telefoonnummer: 0182 - 623 040. Na 10.00 uur wordt u au- W’VEEN/ROTTERDAM - In oktober 2000, vijftig jaar na het uitbreken van de oorlog, heeft de Zuid-Koreaanse regering besloten de Korean War Medal alsnog toe te kennen aan de opvarenden van de zes Neder landse oorlogsbodems die des tijds onder de vlag van de Ver enigde Naties aan de strijd aldaar hebben deelgenomen. Naar keuze kon deze onder scheiding per post naar het huisadres worden gezonden, dan wel persoonlijk in ont vangst worden genomen. Voor dit laatste werd daartoe op 4 april j.l. een ceremoniële bijeenkomst gehouden in de van Ghent-marinierskazerne te Rotterdam. Aldaar werden de onder scheidingen onder auspiciën van de ambassadeur van Zuid-Korea uitgereikt aan de desbetreffende Marine ve- kruisingen te toetsen op deze nieuwe regel en de verkeers veiligheid, daaruit blijkt dat we geen aanpassingen hoeven te verrichten aan de wegen”, licht wethouder Dijksterhuis de rol van de gemeente toe. Bij de verkeersveiligheidstoets heeft de gemeente gekeken naar alle kruisingen en splitsin gen die buiten de 30 km/h zo nes liggen en waarop de voor ment. Door subsidie en bijdra gen van sponsors is de toegang vrij. Op het programma staan geestelijke liederen, maar ook klassieke muziek en bekende vaderlandse liederen. Naast koorzang is er ook samenzang. De bekende musicus Martin Zonnenberg zal de koor- en sa menzang begeleiden en ook met de koordirigenten Willem van Suydam en Martin Mans een zeshandig muziekstuk ten gehore brengen voor vleugel en orgel. De algehele muzikale leiding is in handen van Martin Mans, de dirigent van het man nenkoor. Het Liberation Choir bestaat grotendeels uit geëmigreerde Voor de praktijk van de huis- Aanvraag visites artsen Alberts, Beeker.Van den Brule, Van der Linde, Van Vliet en Vroom (groep I) heeft dienst: Arts: s. Beeker, Junolaan 2, tel. 0182-638271 (zaterdag. C. Vroom, Weidezoom 50, tel. 0182-616363 (zondag). P.J.E. v.d. Linde, Souburghlaan Weekeinddienst dierenarts: J.C. Oldenbandringh en J.C.H. van Dorst, Kattensingel 17, Gouda, tel. 0182-510958; Wou- brechterf 42,Waddinxveen, tel. Slingerland uit Bergambacht, de 0182-613112. Kleine huisdie- versierselen opgespeld. Voor ren-spreekuur voor spoedge- Westendorp betrof het zijn vallen ieder weekeinde volgens achterbuurvrouw, Arts: J.C. Voskamp, Dorpstraat afspraak. 66, tel. 0182-612078 (zater- J.C. Baas, Jan Dorrekenskade- dag). T.S. Wilms, Troelstrahoeve 66, tel. 0182-618613 (zondag). WA. van Heel, Mozartlaan 2-4, tel. 0182-612676 (maandag). WADDINXVEEN - De ge meente Waddinxveen hoeft geen verkeerssituaties aan te passen door de nieuwe ver keersregel die per I mei in werking treedt. Deze maatregel houdt in dat voortaan alle be stuurders van rechts voorrang krijgen op gelijkwaardige kruis punten. „We hebben als ge meente een rondje door Wad dinxveen gemaakt om alle De Vierstroom Spreekuur: Maandag t/m don tot de eerstvolgende werkdag derdag van 09.00 tot 10.00 uur. kan wachten. Bezoek en postadres: Stations- Spreekuur waarnemend huis arts Op zaterdag en zondag van 10.00 - I 1.00 uur en van 16.00 - 17.00 uur.Voor deze spreek- tomatisch doorverbonden met uren behoeven geen afspraken gemaakt te worden. Buiten de spreekuren zo mogelijk eerst Mededeling: De regeling ’medische week- ALGEMEEN MAATSCHAPPE- einddienst’ is uitsluitend be- LIJK WERK doeld voor dringende gevallen, waarvan de behandeling niet ZATERDAG 28 en ZONDAG bellen voordat 29 APRIL en MAANDAG 30 spoedgeval naar APRIL (KONINGINNEDAG) komt. Nederlanders en telt twintig staat dit jaar 20 jaar. Onder lei- nationaliteiten, de leden komen ding van dirigent Martin Mans uit vijftig verschillende plaatsen heeft het koor de laatste jaren in de provincie Ontario in Ca nada. Het koor staat sinds de oprichting in 1993 onder lei ding van dirigent Willem van Suydam uit Burlington. Deze geboren Epenaar bracht het koor binnen enkele jaren op een muzikaal zeer hoog niveau. Samen met organist Martin Mans maakte het koor een aan tal prachtige CD’s die ook bij het concert verkrijgbaar zijn. Ook in Canada geeft het Libe- trumconcert in de Ontmoe- ration Choir regelmatig con- tingskerk. Aan dit concert zal certen. meewerken het Ridderkerkse Het Chr. Waddinxveens Man- Kinder- en Tienerkoren o.l.v. nenkoor ’De Gouwestem’ be- Jennifer van den Hoek. i H -x II

Weekblad voor Waddinxveen | 2001 | | pagina 7