Politiek Broer en zus exposeren samen behandelt voorjaarsnota Wederom een honderdjarige in Zorgcentrum Souburgh r33* Ben' ontzettend handig! Lkz 1 1 Kinderen beter voorbereid op operatie in het GHZ Ben 7 '4 r Infomiddag omgaan met Psoriasis 11 s Fietstocht voor i Vroege vogel- wandeling Programma Zonnig Zuid Voorjaars/ plantenmarkt De Gouwestem 55-plussers i X 5 4 tjjp {j-Q: g. F i j h J W F w 1 1' T— WOENSDAG 9 MEI 2001 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 21 Een beeldhouwwerk van Taeke de Jong. MOTOROLA V50 i.c.m. 2-jarig ben vaak Zorgcentrum Souburgh viert voor de tweede keer dit jaar een verjaardag van een hon- GOUDA - De Psoriasis Vereni ging Nederland, afdeling Mid den Nederland is op woensdag 16 mei tussen 14.00 en 16.00 uur aanwezig in het Groene Hart Ziekenhuis (ingang Jan van Beaumontstraat) te Gouda. In WADDINXVEEN - Taeke de Jong en Aleid Abels-de Jong exposeren van 11 mei t/m 14 juni beeldhouwwerken en schilderijen. Beiden werden zij geboren in Zegveld en brachten het grootste deel van hun jeugd door in Kamerik, tot Taeke naar de Rijks- academie in Amsterdam ging en Aleid naar de Koninklijke Academie in Den Haag.Tae ke is na zijn studietijd teruggekeerd naar Kamerik terwijl Aleid nu al jaren in Wad- dinxveen woont. Taeke heeft vanuit zijn atelier al heel wat beelden geplaatst in Nederland. Het doop vont in de Dom te Utrecht is van zijn hand, in de entree van het politiebureau Waddenweg Amsterdam Noord is het muurreliëf ’Zeehonden onder en boven de waterspiegel’ te vinden. Woerden kreeg in 1986 het bekende beeld ’De drie schaatsers’ op de brug vlakbij het station. Het beeld van Jac.P.Thysse staat in de dui nen bij de Koog op Texel.Verder is zijn werk te vinden in bijvoorbeeld Uithoorn, kinschoten, Oegstgeest en Schiedam, waarin 2000 in de Hall van Heimans het levensgrote beeld van een polsstokhoog springer is geplaatst. Op de tentoonstelling heeft hij de keus gemaakt vooral klein werk te tonen in brons: beeldjes met dans als thema, dierplastieken en penningen. Heerlijke reliëfjes, die je niet alleen bekijkt maar ook prettig in de hand liggen. Het ziet er spannend en jong uit. Na deze ex positie kan men zijn werk vanaf 11 juli zien in Kunstzaal van Heyningen aan het Noordeinde te Den Haag. Aleid toont tijdens deze expositie aquarel len, pastels en gemengde technieken die zij maakt naar aanleiding van reizen naar het buitenland, zoals Frankrijk, Spanje en Italië (met name Toscane), maar ook in eigen land. Opgegroeid in het Groene Hart, toen het nog echt groen was, herkent ze elementen van dat landschap tijdens haar reizen elders, zoals de weidsheid (met ver re horizon) en de stilte die er hangt. Zij is geboeid door de ruimte en het spel van het licht in het landschap, waarin de boom als element vaak terugkomt. De structuren, die door het licht ontstaan, bacht een woning aangeboden met een kleine kruidenierswin kel. De bruiloft volgt op 14 ja nuari 1932. Het echtpaar de Tijdens de middagen wordt een diaserie vertoond over de nar cose en de operatieafdeling. 4 X WADDINXVEEN - De Waddinxveense werk groep Natuur- en Milieu- Educatie organiseert op zaterdag 12 mei voor be langstellenden om 05.00 uur een vroege vogelex- cursie in het Gouwebos. Op dit vroege tijdstip zijn de merel en de zanglijster al te horen evenals de roodborst en de winterko ning. Zodra het licht wordt, worden zij opge volgd door mezen en loof- zangers zoals fitis, tjiftjaf, zwartkop en andere soor ten. Deze loofzangers heb ben de winterperiode in Afrika doorgebracht. Zij zijn terug in Nederland om zich voort te planten en door middel van zang ba kenen zij hun territorium af. Na de broedtijd gaan zij zich weer voorbereiden voor de trek naar hun overwinteringsgebieden. Na de ronde in het Gou webos wordt nog gewan deld over het pad langs de Voorofsche polder, een mooi weide- en watervo- gelgebied met o.a. slo beend, grutto, tureluur en visdief. Om deze tijd kun nen deze vogels met hun jongen worden gezien. Belangstellenden die deze excursie willen meemaken, worden opgewacht aan het einde van de Alberdingk Thijmlaan in Waddinxveen. Het is aan te raden een verrekijker mee te nemen. den bewaart zij op moeilijk vindbare plaatsen, opdat de be zetters ze niet zullen vinden en opkopen. De vloer onder de kelder is zo’n verstopplek. Op zekere dag wordt de hele winkelvoorraad, veel is het niet meer, naar de schuur gebracht. De volgende morgen liggen alle schappen in de winkel vol met vers wittebrood, dat wordt uit gedeeld aan de mensen die in lange rijen voor de winkel staan. Ook het hele gezin De Jong smult van dit brood. 2 MAANDEN Vooraf in te kopen BELMINUTEN WADDINXVEEN -Wijkver- eniging Zonnig Zuid heeft voor de maand mei het vol gende programma:Vrijdag I I mei: om 19.30 uur opent speeltuinvereniging Zonnig Zuid de deuren voor country- dansen. De kosten zijn 5,- per persoon per avond. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Maandag 14 mei: op maandagavond komt de aquariumvereniging bijeen om de laatste nieuwtjes over aquariumvissen uit te wisselen. Dinsdag 15 mei: een gokje wagen? Kom dan even langs in het wijkgebouw Zon nig Zuid, want om 20.00 uur is het er gezellig tijdens de bin- go-avond.Woensdag 16 mei: om 20.00 uur start de klaver- jasavond. Deelname voor leden bedraagt 3,-, niet-leden beta len 4,-. het patiënten-informatiecen- trum wordt informatie gegeven over de huidaandoening en de diverse behandelmogelijkhe- den. Tevens is er gelegenheid om in contakt te komen met lotgeno- meentepolitiek ingevoerd zal gaan worden. Freeke van de ChristenUnie bleek voorstan der van het tevredenheidson- derzoek, en wilde meer lijn in de intergemeentelijke samen werking. Vente van de SGP was bang te veel van het college te vragen. Wat hem in het bijzon der zorgen baarde was het per soneelsgebrek in het gemeente- kantoor. Het CDA had kritiek op het feit dat schadeclaims bij de gemeente neergelegd niet verzekerd blijken. Ook beschouwde de Jong het als pure luxe dat elke ambte naar over een GSM van de ge meente kan beschikken. Nu de voorjaarsnota een tekort van 4 ton liet zien, wil de Jong een taakstellende bezuiniging van 5 invoeren.We leven ver boven ons budget, aldus de CDA-er. Er is geen enkele meevaller. Mee vallers komen nog wel wist wethouder De Gooijer te mel den. Hij voorzag nog een mee valler in de bouwleges. Hij zag de situatie niet zorgwekkend. Hij zei er naar te streven de OZB de komende jaren niet verder te verhogen dan wat be leidsmatig is afgesproken. Bur gemeester Westendorp gaf aan blij te zijn met de steun van de fracties voor het houden van een burger-tevredenheidson- derzoek. De invoering van du alisme zal leiden tot extra juri dische inzet aldus Westendorp. Met betrekking tot de interge meentelijke samenwerking gaf de burgemeester aan, alleen daar mee te willen doen, waar er profijt ligt voor de dubbelge- meente. Ten aanzien van de verstrekte GSM’s vroeg hij zich af of het inderdaad nodig was dat iedere ambtenaar er één heeft. Hij begreep nu pas dat el ke ambtenaar een GSM van de gemeente in bruikleen heeft. Na dit onderwerp spoedde Westendorp zich richting het aanpalende politiebureau, al waar hij zich verplicht had en aantal jeugdige inwoners in het bijzijn van de ouders toe te spreken. het gemeentekantoor. Wethou der Van der Stee noemde de kritische kanttekeningen te recht. Hij gaf toe ook te wor stelen met deze problematiek. Toch hoopt hij dat er op den duur iets uit deze worsteling voort komt. Mebius van Ge meentebelangen wilde belang stellend weten met wie de wet houder worstelde en wanner hij uit die worsteling dacht te komen. De wethouder deed echter geen toezeggingen, maar gaf aan zo snel mogelijk uitge worsteld te willen zijn. De PvdA bracht de structuurvi- sie ter sprake. Wanneer ont staat er planvorming, en wan neer gaan we de bevolking er bij betrekken, zo wilde Spek man weten. Wethouder Van der Stee gaf aan elke week wel in overleg met buurgemeenten, Den Haag of Rotterdam te zijn. „Eind juli moet de gemeente haar ideeën hebben ingebracht voor de 5e nota ruimtelijke or dening. In juni hebben we schet sen hoe we denken het grond gebied in te vullen. De bevolking kan daar niet meer bij zijn, daar is de tijd te kort voor”, aldus de wethouder. De PvdA vroeg zich af of deze schetsen geen draagvlak van de bevolking behoeven. De wet houder gaf aan dat zo de ge meente in staat is op tijd de schets te maken, het onmogelijk is de bevolking er nog bij te be trekken. Mebius van Gemeente belangen gaf aan dat hoe verder hij in de nota was gedoken, er bepaald geen warm gevoel van te hebben gekregen. ”En dat terwijl dat eigenlijk zou moeten bij een voorjaarsnota”, aldus Mebius. Hij verklaarde zich vervolgens tegen een verdere verhoging van de OZB, meer dan beleids matig is afgesproken en ruimte voor nieuw beleid. Spekman van de PvdA vroeg aandacht voor het onderhoud van de riolering, de kosten van een burger-tevredenheidson- derzoek, baatbelasting en het dualisme zoals dat in de ge- gebruik ze vaak in haar werk en daar past ze haar materiaal op aan. De kleuren kun nen bijna monochroom zijn (bijvoorbeeld een cadans van groenen) of pastelkleurig, maar als het nodig is kunnen ze ook een fel contrast opleveren. Naast haar werk als portrettist (olieverf en kleurpotlood) is het hier getoonde werk voor Aleid een aangename afwisseling, waarin zij zich uit leeft in diverse materialen. Wat bij beider opvalt is de intensiteit, waarmee het onderwerp wordt aange pakt. Taeke en Aleid zijn naast beeldend kunstenaar allebei werkzaam op een cen trum voor kreatieve vorming.Taeke bij Ex pressie 70 in Alphen a/d Rijn en Aleid bij Kreater in Waddinxveen. De expositie wordt 11 mei geopend om 20.00 uur door mevrouw C. van Doorn, ambternaar van de burgerlijke stand te Waddinxveen. De openingstijden van de Tuyter, Nachte gaalstraat 8 te Krimpen a/d IJssel zijn op maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 23.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 12.30 uur. Door Huib Schouten Z’HUIZEN-MOERKAPELLE - Onlangs werd in commis sieverband de gemeentelijke voorjaarsnota 2001 behan deld. In deze nota geeft het college de huidige situatie weer, inzake hoe voorgenomen plannen er bij staan en welke financiële mee- en tegenvallers er vallen te noteren. Diverse politici hadden kritiek op de personele gang van zake in derd jaar zijn de technische ontwikkelingen enorm ge weest. Als klein meisje ging me vrouw de Jong met haar moe der met de trekschuit naar Leiden om inkopen te doen. Eens per jaar werd een bezoek gebracht aan de familie in Gro ningen en daar deed je toen met de trein een hele dag over. Eén dag heen, één dag terug. Op haar achtste jaar zag me vrouw De Jong voor het eerst een auto. Zij herinnert zich hoe zij haar eerste vliegtuig zag en Na de oorlog gaat het een poosje goed, zowel met de win kel, als met de tuinderij. Dan breekt opnieuw een tijd aan dat de groenten moeten wor den doorgedraaid. Dirk de Jong verkoopt zijn tuinderij. Hij wil niet nog eens voedsel voor een vuilnisbelt kweken. De winkel wordt uitgebreid en het echtpaar sluit zich aan bij de verkooporganisatie De Spar. Dat is een goed besluit en zij bouwen een mooie zaak op. In 1954 moet mevrouw de Jong echter een zware operatie on dergaan en is zij niet meer in staat de grote winkel te drijven. Die wordt verkocht en daar voor in de plaats komt een si garenzaakje. Dirk de Jong neemt een betrekking en zo gaat het een paar jaar door. Wanneer de Jong besluit in een supermarkt in Rotterdam Hoogvliet te gaan werken, ver trekken man en vrouw uit Ber gambacht naar zijn nieuwe standplaats. Na een verandering van baan verhuist het echtpaar opnieuw, nu naar Rotterdam Lombardij- en. Dirk de Jong overlijdt in 1971. Na lang beraad besluit mevrouw de Jong bij haar zoon in Waddinxveen te gaan wonen, op een bovenwoning aan de Oranjelaan. In 1980 verhuist zij naar het Anne Frank centrum en in 1999 doet zij haar intrede in Zorgcentrum Souburgh. Mevrouw de Jong is van jongs af aan actief geweest in het ker- kenwerk. Eerst via de Meisjes vereniging in Bergambacht, la ter in de Vrouwenvereniging. In Waddinxveen neemt zij die draad weer op en loopt met het ’verjaardagsbusje’ heel wat kilometers af, om bijdragen op daar moeten dan ook de vrachtkosten nog af. Het echtpaar komt de oorlogs jaren redelijk goed voor. Zij hebben regelmatig evacués in huis. Dirk de Jong weigert di rect groente aan de Duitsers te leveren. Hij verkoopt alleen via de veiling. Dat brengt hem in conflict met de NSB en nood zaakt hem wat voorzichtiger te worden. Zijn vrouw probeert de schaarse levensmiddelen zo eerlijk mogelijk onder haar klanten te verdelen. De voorra- te halen. In haar Waddinxveen se tijd was zij ook een trouw bezoekster van de ouderen bij- belkring, waar ze ronduit voor haar mening uitkwam en vaak de discussie niet uit de weg ging- Zingen is altijd haar lust en haar leven geweest. In de keu ken, bij het koken en het doen van de vaat, werd altijd gezon gen. Ook rondom het orgel zijn heel wat muzikale uren door gebracht. Mevrouw de Jong was in Waddinxveen jarenlang een trouw lid van het ouderen zangkoor. Zij moest dit tot haar spijt opgeven toen haar gehoor zover was achteruit gegaan dat zij niet meer zuiver kon zingen. Mevrouw de Jong geniet van de bezoekjes van haar kinderen en kleinkinderen. De tot voor kort door haar zelf gebakken koek jes vonden altijd gretig aftrek. Tot haar 98ste jaar maakt zij al middagen haar japonnen zelf. En werd er eens een jurk gekocht, dan bracht mevrouw de Jong zelf de gewenste veranderingen aan. In de achter haar liggende hon- verkrijgen de anesthesiologen meer informatie door deze middag zodat de operatie nog veiliger verloopt. Kinderen reageren over het al gemeen rustiger wanneer zij weten wat er met hen gaat ge beuren. Daarom is het belang rijk dat zij goed worden geïn formeerd over de narcose en opname. De anesthesioloog spreekt ieder kind, kan aanvul lend onderzoek doen en er voor zorgen dat het kind in op timale condititie wordt geopereerd. Hiertoe is een lang daarna de eerste landing speciale vragenlijst ontwikkeld, op de maan. En tot slot maakte zij de intrede van het compu tertijdperk mee. mee naar Amstelveen. Na twee jaar gaat zij werken in Nijkerk, een jaar later in Zutphen en in 1924 belandt ze in Bergam bacht, waar ze Dirk de Jong ontmoet. De verloving volgt in 1926 en twee jaar later gaat de aanstaande bruid in Nieuw- poort werken. Eind 1931 krijgt het verloofde paar in Bergam- ze in een hoedenatelier en ’s avonds weer in de winkel. Zo verloopt haar leven vijf jaar achtereen en dan is zij eerste modiste. De winkel wordt verkocht en de nu negentienjarige verhuist Jong-de Jonge wordt verblijd met drie dochters en een zoon. De crisisjaren zijn niet gemak kelijk, maar door hard en lang werken - zij in de winkel, hij op de tuinderij - weten ze het hoofd boven water te houden. Toch gaan er regelmatig vrach ten groente op de vuilnisbelt. De bloemkool die Dirk teelt brengt zes cent per stuk op en GOUDA - Sinds enkele maan den organiseert het Groene Hart Ziekenhuis voorlichtings- over de operatie voor kinderen. Doel van deze middagen is dat de kinderen én hun ouders goed worden voorgelicht. Ook WADDINXVEEN - De activi teitencommissie van het man nenkoor De Gouwestem houdt op zaterdag 12 mei in sa menwerking met de winkeliers van Winkelcentrum Groens- voorde de jaarlijkse voorjaars- markt. De markt start om 10.00 uur in winkelcentrum Groensvoorde en eindigt om 16.00 uur. Er is een ruimte keuze aan Ge raniums en ander perkgoed te gen aantrekkelijke prijzen. Daarnaast zijn er ook oliebol len, cadeauartikelen en cd’s van het mannenkoor te koop. De opbrengst komt geheel ten goede aan onder meer de con certen van het mannenkoor. Ook is er een kinderrommel- markt. Kinderen die op deze dag gebruikte spulletjes willen verkopen, kunnen een bonnetje halen bij Stoere Maatjes en krij gen dan een mooi plekje bij het winkelcentrum. Ook is er heer lijke limonade, een springkus sen en is er gelegenheid voor schminken. Verpleegkundigen vertellen vervolgens over de opname op de Kinderafdeling. Ook maken de kinderen kennis met zieken huismateriaal zoals dokterskle- ding en de oorthermometer. Verder worden de anesthesie- mogelijkheden besproken zoals het narcosekapje of de prik. De bijeenkomst duurt ongeveer een uur. In pricipe zijn er twee a drie middagen per week afhankelijk van het aantal kinderen. De middagen worden gehouden op de Kinderafdeling van de Jozef- locatie. Op dit moment gaan alleen de kinderen van KNO hier naar toe, na de zomer zullen ook de kinderen van de maatschap Chirurgie aansluiten. Uit evalu atie blijkt dat zowel de kinde ren en hun ouders als de anes thesiologen deze voorlichtingsmiddagen een dui delijke verbetering vinden als voorbereiding op de operatie. A Dit toestel heeft internet toegang, overzichtelijk LCD- scherm voor vijf tekstregels, een strak zilver design, voice-dialling, voice-memo, trilfunctie en is uiterst licht en compact. WADDINXVEEN - Mevrouw Leentje Elisabeth de Jong-de Jonge, wonend in Zorgcentrum Souburgh, bereikte op I mei de leeftijd van honderd jaar. Een bijzondere leeftijd, dat vond ook burgemeester Jonkman die namens de gemeente zijn ge lukswensen aanbood. Mevrouw De Jong-de Jonge werd op I mei 1901 geboren in Nieuw-Vennep als derde kind in een gezin van acht. Haar va der was de zoon van een kapi tein op een zeilschip en zelf on derwijzer op een christelijke lagere school. Haar moeder was de dochter van een graan handelaar. Mevrouw de Jong was pas negen jaar, toen haar moeder bij de geboorte van haar jongste kind overleed. Zij ging mee met een tante en oom uit Nieuwkoop. Na twee jaar overleed haar tante en ging het meisje weer terug naar Nieuw-Vennep, waar haar va der inmiddels was hertrouwd. Als veertienjarige verhuist Leentje naar Amsterdam, waar een nicht een kruidenierswin kel drijft, ’s Ochtends helpt ze in de winkel, 's middags werkt derdjarige-bewoonster. Afgelopen week werd mevrouw De Jong-de Jonge 100 jaar. (Foto: Liesbeth van der Vis.) ten. De vereniging biedt psoria- sispatiënten ook de mogelijk heid deel te nemen aan een be sloten zwemuur en wel in Zoetermeer, Aquapark Het Keerpunt, op maandagavond van 21.15 tot 22.15 uur. WADDINXVEEN - Stichting Waddinxveens Welzijnswerk organiseert op dinsdag 15 mei de tweede fietstocht voor seni oren dit seizoen. Indien het weer meewerkt gaat de tocht van 40 kilometer richting Stolwijk. Vertrek is om 10.00 uur vanaf het Anne Frank-cen- trum (Jan van Bijnenpad). Zo wel voor het vertrek als na af loop van de tocht is er gelegenheid een kopje koffie of thee te drinken in het Anne Frank-centrum. Tevens wordt er onderweg een koffiestop ge houden in partycentrum ’de Polderkamer’. De kosten voor deelname zijn 5,50 per per soon (inclusief 3 consumpties). Alle enthousiaste fietsers vanaf 55 jaar en ouder zijn van harte welkom. Het is niet nodig om zich van te voren op te geven. Men kan op de dag zelf inschrij ven. De volgende fietstochten zijn voorlopig gepland op dins dag 12 juni, 17 juli, 14 augustus, 18 september en 16 oktober. FotoKlein met 16 vakiaken altijd bij v in de buurt! klein 'Vraag naar de voorwaarden in de winkel. Prijswijzigingen en zetfouten voorbehl -

Weekblad voor Waddinxveen | 2001 | | pagina 21