Ds. F. Bos verleent geestelijke verzorging, ook in Souburgh Pieter Stolk 20 jaar dirigent ’Vox Jubilans’ I Gemeente stelt Rabobank Gouwezocm zijniet Pirksterm gesloten. geweldsprotocol op Controle Waar kan ik met Pinksteren mijn saldo checken? Inzameling kleding Concordia WADDINXVEEN 25 jaar Schaakvereniging Moerkapelle Pinksternoveen: ’Versta je me?’ WADDINXVEEN - Van 25 mei tot en met 2 juni is er in het dekenaat de Pinksternoveen. Acht parochies en de instelling De Bruggen/Hooge Burch zijn al enthousiast met de voorbe reidingen begonnen. Vanaf vrij dagavond na Hemelvaart is er iedere avond in één van de ne gen kerken een woord- en ge- bedsviering.Alleen op zaterdag avonden wordt de eucharistie gevierd.Telkens wordt het vuur van de ene plaats naar de ande re doorgegeven. Zo ontstaat er een beweging van mensen die elkaar in een samenkomst van gebed, schriftlezing en gezang ontmoeten, elke avond op een andere plaats. Op die manier bereiden wij ons voor op de komst van de Geest. Visserijwet ALPHA? STYLES Vloertegels Bij ons verzekert u zich van de laagste rente. Plavuizen Natuursteen Vloerverwarming Spiegelradiatoren Laminaat Wandtegels Europalaan 30 Alphen aan den Rijn Tel: (0172) 47 09 01 Fax: (0172) 49 05 52 Geen WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN ontvangen? Bel 0172 - 21 66 54 Dekantcroivai DE Ml SA WOENSDAG 30 MEI 2001 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 29 Een geniale sprong de geestelijke en Rabobank Vanaf 35 m’ incl. legloon Online in de samenleving. Door Jessica Pruis MOERKAPELLE - De schaakvereniging van Moerkapelle heeft een feestelijk jubileumjaar gevierd waarvan de af sluiting plaatsvond op zaterdag 26 mei op zeer ludieke wijze. Het is alweer 25 jaar geleden dat de vereniging werd opgericht. Dit protocol is met name be doeld voor agressie tegen ba liemedewerkers, bijstandsme- dewerkers, bijzondere opsporingsambtenaren brandweerlieden. Uitgangspunt voor hen moet zijn dat in alle gevallen van di recte bedreiging, belediging, ge weld en vernieling binnen ge meentelijke gebouwen aangifte dient te worden gedaan bij de politie. morrelen aan dagen van De huidige voorzitter Maarten Vroegindeweij haalde in zijn openingsspeech aan dat ze wat moeizaam van start gingen met geleende schaakborden en ge leende schaakklokken en een gering ledenaantal. Daar is ge- WADDINXVEEN - „Toen ik die versier de stoel zag en mij werd verteld dat ik moest gaan zitten, ging er wel een lichtje bij me branden. Als ik het had geweten, dan had ik natuurlijk wel wat anders aan getrokken”, aldus Pieter Stolk, dirigent van de Hervormde Gemengde Zangver eniging ’Vox jubilans’. Op maandagavond 21 mei had hij zijn wekelijkse repetitie- avond. De koorleden maakten er voor hem een bijzondere avond van, er werd namelijk herdacht dat Pieter Stolk 20 jaar dirigent van Vox was. heten fase I in een verpleeg huis werden opgenomen, blij ven nu op de verpleegafdeling van een zorgcentrum. „Veel be woners van zorgcentra weten zich verbonden met de eigen predikant, pastoor of ouderlin gen. Dat moet vooral zo blij ven”, vindt ds. Bos. „Wie zo’n contact niet heeft kan een be roep doen op ons. Ook kan het voorkomen dat het geheugen vissers, waarbij slechts vijf vis sers hun sportvisakte of ver gunning niet in orde hadden. De boetes lopen van 60,- tot 250,-. mensen in de steek gaat laten en eigen geestelijke verzorgers daar dan niet goed weg mee weten. Dan nemen wij even eens desgewenst hun taak over. Bovendien zijn er activiteiten als bijvoorbeeld huisdiensten, waar bekende liederen worden gezongen. In zorgcentrum Sou burgh zijn de plaatselijke predi- kanten/pastoor samen met de geestelijke verzorging daarvoor verantwoordelijk. Waren het vroeger uitsluitend de bewoners die een beroep deden op de geestelijke verzor ging, tegenwoordig strekt de taak van de teamleden zich me de uit tot familie en verplegen- gent’ heeft. Tweede voorzitter Harco Hagen had de eer om namens alle koor leden de cadeaus te overhandigen. Een glasgeblazen muziekbalk met de eerste noten van Psalm 108 (de ’lijfpsalm’ van Vox), de Rembrandtbijbel en een plan tenbak. Tenslotte sprak de dirigent, die inmiddels was bijgekomen van de verrassing, zijn hartelijke dank uit voor de prachtige ca deaus en hoopte dat hij nog veel jaren inspiratie zou hebben om Vox te dirige ren. en partijen spelen Je kunt ge rust stellen dat de schaakver eniging een zeer bloeiende ver eniging is geworden die voor van het jubileumjaar te vieren werd er een feestcommissie opgericht. Een van de commis- in een niet-openbaar sieleden die naast schaken ook parachutespringen als hobby heeft, had een lumineus idee vliegtuigje dat rondcirkelde. Plotseling waren er ineens stip- kleding, jes te zien die even later aan den en ver-zorgenden. „Vroe ger was de stem van de arts al- leenbepalend. Vandaag de dag willen familieleden en degenen op de werkvloer antwoord op ethische vragen rond het le venseinde van hun ouders en cliënten”, legt Bos uit. „De maatschappelijke belangstelling voor hetgeen in verpleeg- en verzorgingshuizen speelt is sterk toegenomen, al dan niet gaande inventarisatie, als het morrelen aan dagen en uren ware de hand in eigen boezem van bijvoorbeeld weeksluitin- steken, heeft ertoe geleid dat gen, als die er al zijn. De vorm- ds. Bos vanaf I januari 2000 één geving van de geestelijke dagdeel per week in Souburgh door-brengt. „Ons doel is on der de paraplu van nu nog bei de stichtingen zorg te dragen voor de invulling van de specia le wensen van de cliënten van elke, afzonderlijke locatie”, geeft hij aan. „Wij gaan niet uit de wijk weggegaan omdat ik vond dat ik me veel te veel be zig moest houden met beleids nota’s en dat was ik zat”, be kent hij eerlijk. „De afgelopen paar jaar kreeg ik weer het gevoel dat ik steeds vaker met nota’s en dergelijke bezig was. Ik heb nu een goede afspraak met de recepties: al mijn telefoontjes, behalve in noodsituaties, worden op be paalde uren tegengehouden. In die uren praat ik alleen met de mensen. Want alle vergaderin gen gaan ten koste van het ba siscontact met de bewoners. Dat is, hoe wrang het ook mo ge klinken, het enige punt waar op nog kan worden ingeleverd. Daar doe ik niet aan mee en binnen de werkgroep geestelij ke zorg wil ik evenmin dat dit gebeurt.” Ds. Bos heeft zich dermate ver diept in alle aspecten van de geestelijke gezondheidszorg, dat hij regelmatig doceert over Pastoraat en Psychogeriatrie. Niet alleen in eigen land, maar ook aan de bekende University van British Columbia (UBC) in Van-couver. „Tevens heb ik re gelmatig over dit onderwerp gepu-bliceerd. De relatie psy chogeriatrie en pastoraat is een vrij onontdekt terrein met als kernvraag: wat zit er op de bo dem van de menselijke ziel en hoe kunnen mensen dat weer beleven?” Ds. Bos is één dagdeel per week te vinden in Souburgh, waar hij geestelijke zorg geeft aan bewoners. (Foto:J. Oskam.) ver zorging is op elke locatie verschillend. Cliëntenraden krijgen alle ruimte hun inzich ten naar voren te brengen.” Voor ds. Bos maken de directe menselijke contacten zijn werk waardevol en boeiend. „Ik ben HYPOTHEEK SHOP S In voor- en tegenspoed. De Hypotheekshop Dorpsstraat 202a Zevenhuizen (0180) 63 12 72 www.hypotheekshop.nl WADDINXVEEN - Middels een geweldsprotocol wil het college van B&W haar toleran tiegrenzen voor wat betreft agressie in gemeentepanden en tegen ambtenaren vastleggen. Daarmee volgt de gemeente de landelijke actie van de politie om agressie tegen medewer kers terug te dringen. Met het geweldsprotocol wil de ge meente duidelijk maken, dat niet alles getolereerd wordt. gevoed door tal van politieke discussies.” Hem wordt regelmatig ge vraagd lezingen te houden over de geestelijke verzorging in de centra. Die uitnodigingen ko men niet uitsluitend uit kerke lijke kringen met interesse voor dit pastorale werk, maar eveneens van allerlei organisa ties, vrouwenverenigingen en eindexamenklassen. De geestelijke verzorging heeft, in nauw overleg met de dien sten personeel en organisatie, een beleid geformuleerd dat zeer gespecificeerd en per zorgcentrum in een nota is vastgelegd. De hieraan vooraf- Door Lotte Hartman WADDINXVEEN - De in Wad- dinxveen wonende ds. Frans Bos is een vaak en graag gezie ne gast in Zorgcentrum Sou burgh aan de Prins Bernhard- laan. Niet alleen in ons dorp, ook in andere huizen die beho ren tot de stichtingen Zorgcen trum Midden-Holland en Gou- westreek geven hij en zijn team geestelijke zorg aan de bewo ners. In de eerste plaats aan be woners, maar eveneens aan hun familieleden en medewerkers. Ds. Bos heeft de leiding van de ze groep en werkt voor beide stichtingen. Een ieder krijgt de geestelijke bijstand die aansluit bij haar of zijn geloofs- of le vensovertuiging. Protestanten, katholieken en humanisten kunnen rechtstreeks een be roep doen op een lid van het team. Daarnaast is er een bud get waaruit vaste consulenten voor bijvoorbeeld joodse, mo hammedaanse en hindoe hulp zoekenden kunnen worden in geschakeld. De teams van verzorging van beide Stichtin gen bestaan uit geestelijke ver zorgers met eerstegraads be voegdheden. Dat wil zeggen medewerkers met een acade misch niveau. „Ziekenzalving, toediening van sacramenten, avondmaalsviering mogen al leen door academici met ambtsbevoegdheid worden uit gevoerd”, geeft ds. Bos aan. „De laatste vijf jaar bestaat een groeiende behoefte aan een af scheid met bijbellezing, gebed, zegening en een heilig avond maal. Het samen delen van het brood geeft vrede. Het met el kaar afsluiten maakt de over- gang gemakkelijker.” Ds. Bos doet het geestelijke verzorgingswerk vanaf 1992. Daarvoor leidde hij jonge christenen in Roemenie op voor pastoraal werk. Daarna was hij wijkpredikant in Moordecht en werkte later als predikant in Den Haag en As sen. Van daaruit werd hij be noemd in Gouda. „Men kende mij enigszins uit mijn Moord rechtse periode”, zegt hij. „Re cent is Zorgcentrum Moer- dreght bij de Stichting Gouwestreek toegetreden. In mijn Moordrechtse periode woonde ik tegenover dat toen malige bejaardencentrum.” Bewoners van zorgcentra zijn tegenwoordig, het valt niet te ontkennen, ouder en zieker. Mensen die vroeger in de zoge- een felgekleurde parachute bungelden. Als eerste landden Sjaak en Arie en vervolgens met een flinke klap Meus. Daar na volmaakte Loek van Wely zijn moedige sprong enigszins wit weggetrokken met een keurige landing. Eenmaal op de grond bleek hij wel even tijd nodig te hebben om bij te ko men, terwijl de commissieleden zich bezorgd afvroegen of het toch wel zo’n goed idee was geweest om de simultaan na de parachutesprong in het pro gramma te zetten. Ook Jesse had even tijd nodig om bij te komen. Na een half uurtje was Loek van Wely weer zover bij getrokken dat hij kon beginnen. De simultaan werd geopend door Burgemeester Westen dorp die zichzelf ook had opge geven voor de simultaan. Hij vertelde trots te zijn op de zeer bloeiende schaakvereni ging die ook nog in de loop der jaren steeds beter is gaan spe len, en tegenwoordig een pro minente rol speelt. Het hoogte punt van dit seizoen was onbetwist dat het 2e team kampioen werd en promoveer de naar de 2e klasse van de R.S.B. (Rotterdamse Schaak Bond). Het Ie team speelt nog steeds op landelijk niveau in de derde klasse van de K.N.S.B. Tot slot beloofde de burge meester dat er nog een waar dig cadeau in de vorm van een geldbedrag voor de schaakver eniging zou worden aangebo den door de gemeente. Door de eerste zet te geven opende de burgemeester de si multaan die tot het begin van de avond zou duren voor de meeste spelers. In het begin stond hij zelfs een pion voor maar uiteindelijk moest hij toch na drie uren de strijdbijl begra ven. Dat Loek van Wely weer helemaal in topvorm was bleek wel uit de einduitslag van deze simultaan waar geoefende schakers aan meededen: hij had van 33 spelers gewonnen, 4 maal remise gespeeld en 3 maal verloren. De winnaars waren S. Ammerlaan, Sven Stange en de voorzitter Maarten Vroeginde weij. Al met al was het een heel gezellige middag die afgesloten werd met een barbequeavond. Een zeer geslaagde afsluiting van het 25-jarig jubileum van Schaakvereniging Moerkapelle met een geniale schaakgroot meester die letterlijk de sprong heeft gewaagd en gelukkig ste vig in zijn schoenen bleek te staan en met 87,5% de simul taan won. Uw kopij en/of advertenties voor het Weekblad voor Waddinxveen kunt u inleveren in de daarvoor bestemde bus in de winkel van Artistic Art Photography, K.W. plein 2,Waddinxveen. Traditie zetten hiermee een traditie voort die nog in het voormalige dekenaat Alphen aan de Rijn was ontstaan. Deze keer is het verbindend thema: ’Versta je me De concrete uitwerking daarvan wordt aan de creativiteit van de werk groepen ter plaatse overgela ten. In de slotviering op de za terdagavond voor Pinksteren zal deken L.P. Peeters voorgaan. De vieringen staan open voor iedereen. De viering wordt on der eer gehouden op vrijdag I juni in Boskoop. Aanvang 19.30 uur. “Telfs op feestdagen, zijn we open. Tenminste, als u kiest voor Random Access Banking. Daarmee doet a uw bankzaken waar en wanneer u maar wilt. Per telefoon via de Rabofoon of op internet Om uw saldo te checken, een bedrag over te maken of aandelen te kopen. Snel, safe en heel gemakkelijk. Eerst meer weten? Kom langs of kijk op www.rabobanlcnl Pieter Stolk werd verrast met een lied en cadeaus door zijn koorleden tijdens de repetitie-avond. (Foto: Artistic Art/Liesbeth van der Vis.) Voor de pauze werd de avond als gebrui kelijk ingevuld met het repeteren van lie deren. Na de pauze werd Pieter tot zijn verrassing op een versierde stoel neerge zet en zongen de koorleden hem op en thousiaste wijze een lied toe, wat door een van de eigen koorleden was ge maakt. Hierna voerde voorzitter Piet Burger het woord, bedankte de dirigent voor zijn in zet, memoreerde kort hoe Pieter bij Vox terecht was gekomen en constateerde dankbaar dat Vox een ’kei van een diri- REGIO/Z’HUIZEN/MOERKA- PELLE - De politie in het dis trict IJssel Gouwe gaat net zoals vorig jaar in de maanden juni, juli en augustus weer extra de sportvissers controleren op de juiste papieren. Bij vissen heeft men altijd een sportvisak- lukkig in de loop der jaren wel te nodig. Daarmee mag met I verandering in gekomen: het le- hengel in openbaar vaarwater denaantal bij de senioren is ge- (zoals de IJssel en de Gouwe) groeid naar ruim 50 leden en worden gevist. Vist men in een de jeugdgroep bestaat uit 30 ju- niet-openbaar water (waar nioren vanaf 7 jaar die elke vrij- geen beroepsscheepvaart is) dagavond schaaklessen krijgen dan heeft men altijd een ver gunning van de rechthebbende van het visrecht in dat water nodig. Informeert u voordat u daar gaat vissen bij de plaatse- jonge en oudere leden niet lijke visclub, hengelsportwinkel meer weg te denken valt uit of politie wie het visrecht daar het dorpsleven. Om het slot heeft. Personen jonger dan 15 jaar hebben geen sportvisakte nodig.Wel een vergunning wan neer ze water vissen.Vorig jaar contro leerde de politie in Nieuwer- kerk a/d IJssel, Moordrecht, Ze- dat bij de anderen goed in de venhuizen en Moerkapelle 122 smaak viel.Vanzelfsprekend zou het feest pas een echt feest zijn als er veel geschaakt zou worden en dan ligt een simul taan met een bekende schaker natuurlijk voor de hand. Maar wat zou het sensationeel zijn als die schaker dan op specta culaire wijze zijn intrede zou doen op het feest. Een parachu tesprong uit een vliegtuig zou vast en zeker de feeststemming erin brengen bij alle genodig den. „Zo werd Loek van Wely, een jonge Nederlandse schaak grootmeester, de beste speler van Nederland die ook hoog op de wereldranglijst staat be reid gevonden om de simultaan te spelen en daarbij ook nog zijn leven te wagen door zich aan een parachute uit een vlieg tuig te laten vallen”, aldus com missielid Wim Vroegindeweij. Gelukkig hoefde hij niet alleen, er waren nog drie parachute- springende schaakliefhebbers: Arie Hogenduin (oud voorzit ter), Meus van de Poel en Sjaak van Kouwenhoven. Ook Marian van Elteren, die samen met Ben van Geffen de junioren traint en begeleidt, wilde samen met haar zoon Jesse deze unieke kans niet voorbij laten gaan. Loek, Marian en Jesse sprongen samen met een tandemmaster. Op het grasveldje naast Op Moer stond zaterdag omst reeks twee uur een flink aantal mensen met verrekijkers en Muziek fototoestellen in de aanslag Vereniging Concordia Wad- omhoog te kijken naar het dinxveen doet weer mee aan de tweede actie van 2001van het inzamelen van schoenen, dekens en gordijnen voor de Oostbloklanden. Alles wat niet bruikbaar is wordt ge recycled. Spullen kunnen het hele jaar in vuilniszakken wor den ingeleverd bij Concordia. Een speciaal bedrijf zorgt er voor dat de bruikbare artikelen in de Oostbloklanden terecht komen. Bruikbare en onbruikbare spul len hoeven niet gescheiden te worden. Twee gelijke schoenen moeten aan elkaar worden ge knoopt. De kleding, schoenen, dekens en gordijnen kunnen, voor de tweede inzameling van dit jaar, ingeleverd worden op de donderdagavonden, tussen 19.00 uur en 22.00 uur bij het clubgebouw De Hoge Noot aan de J.W Frisoweg nr. IHet inleveren kan nog tot en met donderdag 31 mei. Voor meer informatie: tel. 0182-619569. - i lift-'T: aif i®.

Weekblad voor Waddinxveen | 2001 | | pagina 29