yr GEEN SPOED, WEL POLITIE O 30 ct/0,14 €/min en Welke vragen moeten in het Publieke Debat over genetisch m/v Naam: Adres: Leeftijd: PC/Plaats: Commissie Biotechnologie POLITIE: 0900-8844 SPOED WEL GEEN Kl Tl E»: 1-1-2 of 0900-8844 zou moeten bellen. Hoe ging dat vroeger? Vroeger had mevrouw Van den Akker het nummer van het (regio)bureau in de buurt moeten opzoeken of onthouden. Een nummer dat bovendien niet altijd 24 uur per dag bereikbaar was. Nu hoeft ze alleen 0900-8844 (30 cent per minuut) te draaien en wordt ze doorverbonden 0900-8844 komt u altijd automatisch bij het dichtst bijzijnde 'loket' van de poli tie terecht. Zodat u makke lijker met de politie in de buurt in contact komt. Kennen we de gevolgen wel? U belt 1-1-2 als: Er iemand wordt mis handeld; U ziet dat er iemand op straat wordt beroofd; U een spookrijder ziet; Er in een auto wordt ingebroken; U getuige bent van een ongeluk met letsel. Genetisch gemodificeerd voedsel? De overheid wil graag weten hoe het publiek tegen genetisch gemodificeerd voedsel aankijkt. Ze heeft hiervoor de Commissie Biotechnologie Voedsel (de Commissie l 1 voedsel (ggv)? uiteindelijk niet schadelijker voor het milieu dan de huidige bestrijdingsmiddelen? Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: en Voedsel, antwoordnummer 9134, 3500 XA Utrecht. heid biotechnologie moet ver bieden of vertrouwt u erop dat zij de ontwikkelingen voldoen de bewaakt? Een landelijk nummer, met betere service Met de invoering van 0900- 8844 zijn de oude toe gangsnummers van de poli tiebureaus opgeheven. U hoeft alleen nog 0900- 8844 te onthouden. De politie is beter en dus vooral ook makkelijker bereikbaar, 24 uur per dag, 7 dagen per week. Met Mevrouw Van den Akker hoort op een avond een enorm kabaal op het pleintje achter haar huis. Ze kijkt uit het raam en ziet een paar jongens iemand aftui gen. Haar eerste gedachte: 1-1-2 bellen. Maar als ze nog eens beter kijkt, blijken het een paar baldadige jongens te zijn die met elkaar herrie staan te schop pen. Niets aan de hand, denkt ze. Totdat het lawaai steeds erger wordt. Nu besluit mevrouw Van den Akker niet 1-1-2 te bellen, maar 0900-8844, het lande lijk politienummer. Er is immers wel politie nodig, maar het geval is niet spoedeisend. De één noemt het genetisch gemanipuleerd voedsel en de ander genetisch gemodificeerd voedsel. Het is niet gemak kelijk een mening te vormen over dit onderwerp. Hoe denkt u over rijst die genetisch is ver rijkt met vitamine A? Hiermee kan mogelijk worden voorko men dat honderdduizenden kinderen in de Derde Wereld blind worden als gevolg van een gebrek aan vitamine A. Of bent u van mening dat arme boeren daar dan te afhankelijk worden van enkele grote ondernemingen die de octrooi en hebben op die gemodificeer de rijst? Misschien hebt u bezwaren vanuit uw geloofs overtuiging? Is het aan de mens om genetisch in te grijpen in de natuur? Vindt u dat de over- met het dichtstbijzijnde politiebureau. Een aardappelplant wordt nu soms twintig keer per oogst bespoten met chemische mid delen tegen ziekten. Stel, dat er in de toekomst een aardappel komt die door genetische ver andering niet meer ziek kan Terlouw) in het leven geroe pen. Deze commissie organi seert het Publieke Debat ‘Eten en Genen’. Dit debat loopt vanaf 25 juni en gaat nog heel het jaar door. Ook u kunt ons vertellen welke vragen aan de orde moeten komen in het debat. Dat kan op drie manie ren. Door de bon op te sturen, gratis 0800-2000 te bellen of via www.etenengenen.nl U vindt hier ook meer infor matie over dit onderwerp. Wat zijn uw vragen en zorgen? Louk Box (Dr. Louk de la Rive Box): "Ik ben hoogleraar internationale samenwerking aan de universiteit van Maastricht. Dat betekent: nagaan hoe de samenwerking verloopt tussen groepen in het (meestal) rijke Noorden en het (meestal) arme Zuiden. Vaak betreft het samenwerking tussen overheden; steeds meer zie je hoe maatschappelijke bewegingen (of: Niet Gouvernementele Organisaties) tot samenwerking komen. Juist op het vlak van de biotechnologie is er veel beweging. In het Zuiden is men afhankelijk van uitvindingen die in Noord Amerika, Europa of Japan worden gepatenteerd. Soms zijn die patenten gebaseerd op (genetisch) materiaal dat uit arme landen is betrokken. Vaak wordt gesteld dat honger in arme landen kan worden voorkomen door biotechnologische vernieuwingen in te voeren. Dit vormt de basis voor debatten tussen arm en rijk op wereldschaal Die debatten boeien me en vanuit die belangstelling neem ik deel aan het werk van de Commissie Eten en Genen. worden en minder vaak bespo ten hoeft te worden. Dat is dan beter voor de boer en het milieu, zult u zeggen. Maar wat weten we van de gevolgen op lange termijn? Ontstaan er dan geen nieuwe aardappelziekten die niet te bestrijden zijn? En wat zijn de gevolgen voor insecten die leven van de aard- Renate Dorrestein: "Als schrijfster heb ik vaak te maken met vragen over goed en kwaad waarop geen eenduidig antwoord mogelijk is. Met de kwestie Eten Genen is het eigenlijk net zo gesteld: er zijn evenveel voors als tegens te verzinnen. Bovendien gaat het niet alleen om die tomaat op je eigen bord, maar ook om allerlei andere aspecten. Willen en mogen we als mensen bijvoorbeeld zo diep in de natuur ingrijpen? En wat zullen straks de gevolgen zijn van het genetisch veranderen van voedsel, voor ons nageslacht en voor hun wereld? We moeten nu met elkaar besluiten wat we als consument wensen en aanvaardbaar achten. Want dit staat vast: de technische mogelijkheden op dit gebied zullen in toenemende mate onze wildste fantasieën overtreffen. Wanneer belt u nu 0900-8844? Een goede vuistregel voor het bellen van 1-1-2 of 0900-8844 is: zou de poli tie hier met sirene en zwaailicht op af moeten komen? Bij geluidsoverlast van een café natuurlijk niet, bij een schietpartij in een café natuurlijk wel. In de kaders vindt u nog een paar situaties waarin u Maar wat betekent dat, 'niet spoedeisend'? Over 0900-8844 wordt gezegd: geen spoed, wel politie. Met andere woor den, als hulp wél snel gebo den is, moet u nog altijd 1 -1 -2 bellen. Er liggen tegenwoordig andere appels in de winkel dan vroe ger. En er staan vandaag andere koeien in de wei. De appels van tegenwoordig blijven langer goed en de koe produceert vier keer zoveel melk als vijftig jaar geleden. Al heel lang zijn we bezig met kweken en kruisen en fokken om gewassen en dieren voort te brengen met ‘betere’ eigen schappen. Biotechnologie en met name gentechnologie gaat nog een stap verder. Tegenwoordig zijn we in staat om planten en dieren te ontwikkelen met genetische, of anders gezegd erfelijke, eigenschappen van een ander soort of ras. Biotechnologie opent een wereld aan nieuwe mogelijkheden. Zo kan het mogelijk worden om rijst te ontwikkelen met extra vitamine A of zuivelproducten die een cholesterolverlagend effect hebben. Biotechnologie kan veel veranderen, maar is elke verandering ook een verbetering? Dr. J.C. (Jan) Terlouw: "Ik ben o.a. lid van de Eerste Kamer en voorzitter van de Commissie Biotechnologie en Voedsel. We noemen het ook wel de Commissie Eten en Genen. Al duizenden jaren houden mensen zich bezig met het kweken, telen en fokken van planten en dieren. Door verschillende exemplaren van een soort te kruisen, ontstaan nieuwe exemplaren die bijvoorbeeld meer melk geven als het koeien betreft, meer korrels bevatten als bet om granen gaat, hoger kunnen springen als we het over paarden hebben. De bedoeling is om planten en dieren eigenschappen en kenmerken te geven die ze steeds nuttiger maken voor de mens. Eigenschappen en kenmerken liggen vast in de genen. Sinds enkele tientallen jaren is het mogelijk geworden genen ook in het laboratorium te veranderen. Dat heeft voor- en nadelen. Er zijn krachtige voor- en tegenstanders. Maar wat vindt het grote publiek? Het is de taak van onze commissie daar achter te komen. gemodificeerd voedsel centraal staan? Wat zijn de voor- en de nadelen van genetisch gemodificeerd Is bewezen dat ggv onschadelijk is voor mens of milieu? Hoe wordt de veiligheid van ggv gecontroleerd en gegarandeerd? LI Mogen wij mensen genetisch ingrijpen in de natuur? LI Wat zijn de voor- en de nadelen van ggv voor ontwikkelingslanden? appelplant en voor de vogels die weer leven van die insecten? Is zo’n aanpassing van de genen U belt 0900-8844 als: Afval illegaal is gestort; U last hebt van harde muziek; Jongeren op straat voor overlast zorgen; Een auto een uitrit blokkeert; Er autobanden zijn lek gestoken; U een getuigenverkla ring wilt afleggen; U vragen heeft. niet spoedeisende situaties 0900<>8844 Landelijk pplitienummer voor Dit is een publicatie van de Commissie Biotechnologie en Voedsel. Deze commissie onderzoekt in opdracht van de regering hoe het publiek genetisch gemodificeerd voedsel beoordeelt en organiseert hiervoor het Publieke Debat ‘Eten en Genen’. Genetisch gemodificeerd Kun je dat eten dan? SS: SS

Weekblad voor Waddinxveen | 2001 | | pagina 12