Zuid-Holland wil 400 kilometer nieuwe fietspaden iklDI^A 333O(Ly r Ben wuivfiS ma voordelig Tentoonstelling in de bieb met werk van mevrouw Van Hengel ^j^GRATIS SRATISjBa Politiek op de preekstoel (deel 2) ZEVENHUIZEN-MOERKAPEL- LE - In januari 1795 werd Ne derland bezet door de Fransen, die door de Frans gezinde patri otten geestdriftig werden bin nengehaald. Onder de leus: "Vrijheid, Gelijkheid en Broe derschap" werd on der de vrijheids boom feest ge vierd. De prinselijke familie vluchtte naar Engeland. De Oranjegezinde bevolking, waar onder vooral de plattelandsbe volking gerekend moest wor den, zagen de toekomst minder hoopvol tegemoet en wat heb ben zij daar later gelijk in gekre gen. De oude regenten werden van hun stoelen verdreven, en allerlei nieuwe richtlijnen wer den naar de plaatselijke bestuur ders gestuurd. Zo kwam op 12 juni 1795 bij het bestuur van het ambacht van Zevenhuizen een decreet binnen van de nieuwe regering in ’s-Gravenhage, zich noemende: "de provisioneele represanten van het volk van II COLOFON Ben”’ Ben l ME i r MEDISCHE DIENSTEN y Onderzoek 400 kilometer r KERKDIENSTEN Colofon G2E3E3 WOENSDAG 1 AUGUSTUS 2001 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 11 betrokken waterschappen ZONDAG 5 AUGUSTUS Groens- Groens- 4» Mens NEDERLANDS HERVORMDE KERK De Hoeksteen, Esdoornlaan 09.30 uur geen dienst 18.30 uur ds.A.W. van der Plas Bethelkerk, Bilderdijklaan 09.30 uur ds. W.G. Gerritsen, Alblasserdam 17.00 uur ds.A.W. van der Plas De Morgenster, Sterrenlaan 09.30 uur ds.A.W. van der Plas 17.00 uur ds. R.H. Kieskamp, Leerdam Immanuëlkerkgemeente, Prin ses Beatrixlaan 09.30 uur geen dienst, SOW dienst in OK Dienstdoende apotheek: Apotheek v.d. Dries, Zuidplaslaan 434/438, tel. 0182-633000. Uitgever Dagblad van Rijn en Gouwe B.V. Alphen aan den Rijn Redactie Sanne van der Kolk E-mail: weekbladvoorwaddinxveen@ rijnengouwe.nl Kopij dient uiterlijk op maandag 16.00 uur in het bezit van de redactie te zijn om in aanmerking te komen voor plaatsing. Bijdragen per e-mail of op floppy verdienen de voorkeur. Chef-redacteur: Ghislaine Brengers 10.00 uur Kand. P. v. Dam, Hou ten Aanvraag visites Gedurende dezelfde uren als waarop er in het weekeinde spreek uur wordt gehouden. Buiten deze tijden is de waarnemend huis arts alleen voor zeer dringende spoedgevallen bereikbaar. Mededeling: De regeling ’medische weekeinddienst’ is uitsluitend bedoeld voor dringende gevallen, waarvan de behandeling niet tot de eerstvol gende werkdag kan wachten. Spreekuur waarnemend huisarts Óp zaterdag en zondag van 10.00 - 11.00 uur en van 16.00 - 17.00 uur. Voor deze spreekuren behoeven geen afspraken gemaakt te worden. Buiten de spreekuren zo mogelijk eerst bellen voordat u met een spoedgeval naar de praktijk komt. Kantoor Zijde 30 2771 EN Boskoop Telefoon: 0172-216654 Fax:0172-212168 Opvolger van de succesvolle 3310 nu nog completer. Uitgerust met o.a. trilalarm, screensaver^ voice dialling en verbeterde software. Zelfs chatten is mogelijk met dit W@P toestel. Weekeinddienst dierenarts: J.C. Oldenbandringh enJ.C.H.van Dorst, Kattensingel 17, Gouda, tel. 0182-510958; Woubrechterf 42, Waddinxveen, tel. 0182- 613112. Kleine huisdieren-spreekuur voor spoedgevallen ieder weekeinde volgens afspraak. J.C. Baas, Jan Dorrekenskade-Oost 36, Waddinxveen, tel. 0182- 632051. Dierenkliniek ’Pieter Bas’, mevrouw W.W.M. Smits en J.B. Cramer, Prins Bernhardlaan 79, Waddinxveen en Hoge Gouwe 21, Gouda. Voor spoedgevallen ieder weekeinde spreekuur volgens afspraak, tel. 0182-610462 of 0182-516876. ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK De Vierstroom Spreekuur: Maandag t/m donderdag van 09.00 tot 10.00 uur. Bezoeken postadres:Stationsstraat 12,2741 HSWaddinxveen. Telefoonnummer: 0182 - 623 040. Na 10.00 uur wordt u automa tisch doorverbonden met de Zorglijn centralist die uw boodschap aanneemt. Inloopspreekuur Consultatieburo Waddinxveen per I-1-2001: maandag 11.00-12.30 uur. GEREFORMEERDE KERKEN Ontmoetingskerk, voorde 10.00 uur dhr. C. Paulusma, Den Haag CHRISTELIJK AFGESCHEIDEN GEMEENTE Kerkgebouw Dorpstraat 09.30 en 17.00 uur ds. J.G. van Tilburg woensdag 8 augustus 19.45 uur ds.J.G. van Tilburg OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE IN NEDERLAND Kerkgebouw Mercuriusweg: 10.00 uur leesdienst 18.30 uur leesdienst JEHOVA’S GETUIGEN Koninkrijkzaal, Burgemeester Trooststraat 10.00 uur Openbare toespraak 11.00 uur Wachttorenbespre king GEREFORMEERDE KERK (VRIJGEMAAKT) Kruiskerk, Passage 09.30 uur ds. C. Bijl te Rijns- burg 16.30 uur leesdienst RAFAEL GEMEENSCHAP WADDINXVEEN Het Nieuwe Trefpunt, Stationsstraat in verband met vakantie geen dienst BAPTISTENGEMEENTE ICHTHUS Gebouw Kreater, Kerkstraat 10.00 uur spreker: de heer C. Lewis Fofo Video Audio KTV Telecom Sectie 'De Rank’, confessio- neel-hervormde gemeenschap, Coenecoopcollege REMONSTRANTSE GEMEENTE (in samenwerking met de Vrij zinnige Hervormden) Kerkgebouw Zuidkade 10.00 uur geen dienst Stichting Oud Zevenhui- zen-Moerkapelle Tekst: drs.W. Paul (VT 46) Samenstelling :J. Ooms Inlichtingen tel. 0180-632962 E-mail ozm@planet.nl Internet http://welcome.to/OZM Bezorging Telefoon: 0182-354885 Klein met 16 vakzaken altijd bij u in de buurt! klein 'Vraag naar de voorwaarden in de winkel. Prijswijzigingen en zetfouten Weekblad voor Waddinxveen is een onafhankelijk weekblad, dat in een oplage van 15.300 exemplaren wordt uitgegeven en verspreid in Waddinxveen, Moerkapelle en Zevenhuizen. Weekblad voor Waddinxveen verschijnt op woensdag. Voor deze forse verruiming van het aantal plaatsen is een be drag nodig van 2,4 miljoen gul den. In de periode tot 2003 is een bedrag van 3 miljoen gul den voor dit doel beschikbaar, dus behoort de uitvoering van dit plan zeker tot de mogelijk heden. VERSLAVINGSZORG MIDDEN-HOLLAND Pamassia, psycho-medisch centrum, IJssellaan 2-2a, 2806 TK Gouda.Tel.nr. 0182-563500,fax.nr. 0182-563521Bereikbaar maan dag t/m vrijdag 09.00-17.00 uur. haalbaarheid moet worden ver richt. In sommige gevallen is er van ingewikkelde eigen- domssituaties en zonder mede werking van de betrokken eige naren lijkt de realisatie van een de patriotten. Over zijn Remon strantse collega ds. Jacob Bruyn, zijn we wat beter geïnformeerd. Deze werd als Remonstrants predikant in 1788 te Zevenhui zen beroepen, nadat hij ten ge volge van de politieke beroerin gen, uit veiligheidsoverwegingen, zijn vorige gemeente Amers foort had moeten verlaten. Zo als hieronder zal blijken behoor de hij tot de Fransgezinden of wel de patriotten. Hij zal wel met volle instemming aan de plechtige dankstond meege werkt hebben. Twee maanden later werden de zittende am bachtsbewaarders afgezet en vervangen door vijf andere bur gers. Deze vervanging gaf veel verzet onder de bevolking. Dit gaf aan leiding om 24 soldaten naar Ze venhuizen te sturen om de orde te handhaven. Deze lieden ble ven maar liefst 17 weken inge- kwartierd. Onder de leden van het nieuwe bestuur (de munici- paliteit genoemd) bevond zich ook ds. Jacob Bruyn. In 1796 werd deze politiek actieve pre dikant zelfs tot schout be noemd, hetgeen hij enkele jaren gebleven is. Op regionaal niveau wordt er gesproken over het zogenaam de bereikbaarheidsoffensief, met daaraan gekoppeld een fi nanciële impuls vanuit de gel den van het rekening-rijden van minister Netelenbos van Ver keer en Waterstaat. Bij het op lossen van het nationale be- reikbaarheidsprobleem wil de overheid alle alternatieven be trekken en zeker ook ’de fiets’ als vervoermiddel voor de kor te en middellange afstand. In de nieuwe belastingwetge ving is er al een financiële sti mulans opgenomen voor per sonen die de fiets meer dan drie dagen per week gebruiken voor het woon-werkverkeer. De provincie Zuid-Holland heeft in 1999 in het collegepro gramma ’Duurzaam en Ge durfd’ veel aandacht besteed aan de fiets als essentieel mid del in het Zuid-Hollandse mo biliteitsbeleid. In 1998 heeft Provinciale Staten van Zuid- Holland al een eerste aanzet gegeven voor nieuwe initiatie ven op het gebied van fietsbe- leid in Zuid-Holland. De ko mende maand bespreken zij het fietsplan voor het jaar 2001 tige dankstond zou zijn afgekon- digd om God hiervoor te dan ken. Het was echter een de creet dat zij ook niet zo maar naast zich neer konden leggen, en zo laten zij afkondigen: "dat op aanstaande Woensdag den 17de de zer 1795) in de re spective kerken binnen deze am- bachte een plechtige dankstond zal ge houden worden". Verder werd besloten: "En zal copie dezer aan ieder der predi kanten worden gegeven tot de- zelver naricht". Ook hier wer den de predikanten voor het blok gezet, hun mening werd niet gevraagd. Zij hadden er maar voor te zorgen dat vier dagen later een dankstond werd gehouden en dat de preek voor niemand aanstootgevend was. Hoe ds. Theodorus Knappert, predikant van Zevenhuizen van 1789-1801, toen gereageerd heeft weten wij niet. Ook is on bekend tot welke partij hij be- REGIO - De bereikbaarheid in Nederland is een belang rijk gespreksthema, vooral in de politiek op landelijk, pro vinciaal en gemeentelijk niveau. De provincie Zuid-Hol land profileert zich ook op het thema ’bereikbaarheid’. erg blij mee was. Wat misschien minder men sen weten, is dat Alie van Hengel jaren achtereen teken en schilderlessen volgde bij De Werkschuit in Gouda en dat zij tal van mooie schilderij en en tekeningen maakte. Haar kerstkaarten waren voor vrienden en kennissen verza melobjecten. Haar lerares en na verloop van tijd goede vriendin Olga Zonneveld nam het initiatief tot een expositie. Bij het verzamelen van werk stukken en gesprekken met anderen die Alie van Hengel goed kenden, kwamen vele herinneringen boven aan deze zeer bijzondere vrouw, die zichzelf volledig wegcijferde. Nooit ging zij met vakantie. Altijd was zij bezig met haar dieren. De tentoonstelling in de bieb is de hele maand au gustus te bekijken. Bij de ope ning op I augustus is iedereen van harte welkom. Tot 31 juli is in de bibliotheek werk te zien van de Waddinx- vener J. Slappendel. Hij maakt volgens een door hemzelf ont wikkelde, zeer speciale tech niek schilderijen van reepjes papier met een breedte van twee millimeter. Tevens maakt Slappendel schilderijen van fi neer. Aan het kleinste werk dat in de bieb hangt besteed de hij honderd, aan het groot ste vierhonderd uur. Tevens is de komende weken keramisch werk van Marjan Compeer, medewerkster van de biblio theek in Gouda, te zien. De tentoonstellingscommissie heeft in september het Knip- selmuseum uit Schoonhoven te gast. In oktober toont de Waddinxvener Eldik bronzen beelden; november is gereser veerd voor de Waddinxveense kunskring en in december toont de heer Benders allerlei Waddinxveense zaken. ROOMS-KATHOLIEKE KERK St-Victorkerk, Zuidkade 09.30 uur Eucharistieviering dinsdag 7 augustus 19.00 Eu charistieviering ZATERDAG 4 EN ZONDAG 5 AUGUSTUS Voor de praktijk van de huisartsen Alberts, Beeker.Van den Brule, Van der Linde,Van Vliet en Vroom (groep I) heeft dienst: Arts:J.J. Alberts, J. Catslaan I, tel. 0182-612112 (zaterdag en zon dag) Voor de praktijk van de huisartsen Glaser,Van Heel, Siemons,Vos kamp en Wilms (groep II) heeft dienst: Arts:T.S. Wilms,Troelstrahoeve 66, tel. 0182-618613 (zaterdag) WA. van Heel, Mozartlaan 2-4, tel. 0182-612676 (zondag) De provincie Zuid-Holland heeft over het Fietsplan 2001 uitgebreid overleg gevoerd met allerlei instanties, zoals de Fiet- De provincie Zuid-Holland heeft ook een aantal onderzoe ken gedaan naar de kwaliteit van de bestaande voorzienin gen. Het gaat dan om een test van de huidige infrastructuur voor fietsers in Zuid-Holland en een belevingsenquête onder de fietsers. Uit dit onderzoek is gebleken dat de Zuid-Holland se fietser vooral hecht aan een goede kwaliteit van het onder houd van de fietspaden. Vooral de recreatieve fietser vindt het belangrijk dat de fietspaden goed te berijden zijn er aan trekkelijk uitzien. Met name vanuit de doelgroep senioren is daarbij nog de wens gekomen om meer rustgelegenheden te maken langs de fietsroutes. De provincie Zuid-Holland wil graag tegemoet komen aan de ze wens en zal per project be kijken op welke manier er stopplaatsen langs het fietspad kunnen komen. Gelet op de re sultaten van het onderzoek zal de provincie Zuid-Holland veel geld investeren aan het onder houden van de bestaande pa den en het verbeteren van de recreatieve voorzieningen bij deze paden. De provincie werkt in de praktijk veelal met de constructie dat zij het fiets pad aanleggen en vervolgens het beheer en onderhoud overdragen aan de betreffende gemeente. Voor de overname door de gemeentelijke over heid kent Zuid-Holland nog een eenmalige gewenningsbij- drage. Deze zal vanaf dit jaar worden verhoogd van 25.000 naar 31.000 gulden. Verder wil de provincie Zuid- Holland de koppeling tussen ’de fiets’ en het openbaar vervoer in de komende jaren ook ver der verbeteren. Het is van groot belang dat de gebruikers van het openbaar vervoer hun fiets op een goede manier kun nen stallen. In de afgelopen ja ren heeft Zuid-Holland al 22 fietsenstallingen gerealiseerd voor zo’n kleine 500 fietsen. Op basis van een inventarisatie blijkt dat er behoefte is aan 7 nieuwe stallingen bij bushaltes langs het provinciale buslijnen net langs provinciale wegen en nog eens 25 locaties die niet langs provinciale wegen zijn ge legen. In totaal gaat het om meer dan 700 stallingplaatsen. Ontmoetingskerk, voorde Zaterdag 4 augustus 19.00 uur Woord- en communnieviering Zondag 5 augustus geen viering om 11.15 uur In de komende tien jaar willen Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland ongeveer 200 nieuwe fietsverbindingen aan leggen, samen met de gemeen ten. De totale lengte van deze paden is meer dan 400 kilome ter. De provincie Zuid-Holland sprake willen woorden ook in daden omzetten en heeft ook een fi nanciële impuls gegeven aan het fietsbeleid. In totaal is er fietspad op voorhand uitgeslo- voor nieuwe fietsverbindingen ten. een bedrag van 2 miljoen gul den per jaar beschikbaar. De in Overleg Brugkerk, Kerkweg-Oost 09.30 uur ds. P.H. van Harten, Ridderkerk 17.00 uur Geen dienst WADDINX VEEN - Por tretschilder Olga Zonne veld uit Gouda opent woens dag I augus tus, om half negen 's avonds, in de bibliotheek aan de Van Mecklenburg Schwerinlaan in Waddinx veen een ten toonstelling van werk van mevrouw A. van Hengel- Sibbes. Mevrouw Van Hengel is 28 juni 1998 op 76-jarige leef tijd overleden. Velen zullen zich Alie van Hengel herin neren als een dierenliefheb ster, die in en achter haar witte huisje aan de Hene- gouwerweg tientallen jaren achtereen tal van zwerfdie ren verzorgde. Burgers, maar ook dierenart sen, de politie en de brandweer, brachten gewonde vogels en viervoe ters naar haar toe, die zij be langeloos verzorgde. Dieren hulpdienst Van Hengel werd een begrip. Daarnaast was haar dieren pension bekend in de regio. Ruime, smetteloze hokken, de radio aan, prima eten en een gastvrouw die bijna de hele dag pratend en redde rend tussen haar dieren ver toefde. Iedereen mocht langskomen en ook telefo nisch gaf zij menige eigenaar van een dier goede raad. Op Koninginnedag 1986 kreeg mevrouw Van Hengel uit handen van oud-burgemees- ter Cees van der Linden de zilveren eremedaille, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Een comple te verrassing, waar zij heel Mevrouw Alie van Hengel-Sibbes in haar voormalige dierenopvang aan de Henegouwerweg. In augustus wordt in de bibliotheek van Wad dinxveen een expositie gehouden van de schilderijen en tekeningen die zij maakte. (foto: archief familie Van Hengel). Langs de Padesche wetering (in Boskoop doorgaans Piska genoemd) zou een recreatief aantrekkelijke fietsroute kun nen komen. (Foto: Cicero) Advertenties Sylvia Steenwinkel en Sabine Mensink E-mail: verkoopboskoop@rijnengouwe.nl Advertenties kunnen tot dinsdag 11.00 uur worden opgegeven, IM'ers (ingezonden mededelingen) tot maandag 16.00 uur. het provinciale plan opgeno men fietsverbindingen zijn in dit stadium nog slechts indica tieve plannen, die vanuit de fiet ser de gezien zeer wenselijk zijn. Dit betekent dat er nog sersbond ENFB, de gemeenten, wel een onderzoek naar de betrokken waterschappen en Holland". Hierin deelden zij me-' hoorde, tot de prinsgezinden of de dat zij zich op woensdag 17 juni a.s. naar een openbare plaats in Den haag zouden bege ven: "teneinde een plegtige godsdienstige redevoering aan té hooren, den God van hemel en aarde te danken voor zijne zegeningen aan dit vrij gewor den gemenebest Nederland) bewesen, wegens de gesloten al liantie van Vrankrijk". Dat zij dit deden zou de goegemeente van Zevenhuizen een zorg zijn. Dit werd echter anders toen bij be sluit van deze regering alle ste den en plaatsen gelast werden dit op die dag ook te doen, "ten einde aan het gehele volk van Holland alzoo aanleiding en ge legenheid te geven om in dezen te handelen zoals door hetzelve tot vervulling van desselfs ver plichtingen zouden geoordeelt worden te behooren". De schout met de bestuurders (ambachtsbewaarders en ge zworenen) van Zevenhuizen zullen moeite gehad hebben om hieraan te voldoen. De overwe gend Oranjegezinde plattelands bevolking zou hen dat niet in dank afnemen. Met stelt zich maar eens voor dat er na de Duitse inval in 1940, een plech- natuur- en recreatieschappen in de diverse regio’s. Vanuit deze regio zijn er ook tal van wen sen opgenomen in het Provin ciale Fietsplan.Vanuit het recre atieve oogpunt wordt bijvoorbeeld gedacht aan een fietspad tussen Boskoop en Ha- zerswoude-Dorp langs de Pa desche wetering en de Otweg wetering en van Boskoop naar Zwammerdam via deToegangs- wetering. Provinciale Staten van Zuid-Holland zullen zich deze maand uitspreken over het Fietsplan 2001. (Hans Démoed) F - <-

Weekblad voor Waddinxveen | 2001 | | pagina 11