Elke ochtend... Het verhaal achter vrijwilliger Arie Jongejan verloop. Bij het AZC en Vluch telingenwerk verplicht men zich minimaal twee dagdelen beschikbaar te zijn om conti nuïteit in de dienstverlening te waarborgen. Groene Hartteam heel dicht bij winnen Haarlem Cup •f Recreatiedag in Reeuwijkse Hout in het nieuwe seizoen nationaal Rijn en Gouwe Volhouden Visschers beloond Nic Geers I I I I I I I I I I I I I kampioen I I I I Ik heb de afgelopen drie maanden geen proefabonnement gehad 1 I I I I I I I I I Waterpolo- dames negen de In Fukuoka BOSKOOP - Het Nederland se dameswaterpoloteam is uiteindelijk negende gewor den bij de WK waterpolo in het Japanse Fukuoka. In de troostronde won Oranje met 14-3 van Nieuw-Zeeland en met 6-4 van Japan. De laatste wedstrijd tegen Brazilië werd met 5-4 gewonnen. Hanneke Kappen scoorde de winnen de treffer. Het toernooi werd verrassend gewonnen door Italië dat Europees kampioen Hongarije met 7-3 versloeg. Canada eindigde door een 6- 5 winst op de Verenigde Sta ten op de derde plaats. Ne derland scoorde in totaal (acht wedstrijden) 46 keer en kreeg 45 doelpunten tegen. Topscoorster was Daniëlle de Bruijn met veertien doel punten. Gillian van den Berg scoorde en Hanneke Kappen ieder zeven keer, Jorieke Oostendorp vijf keer, Heleen Peerenboom vier keer.Tjarda Rodenhuis drie keer, Marieke van den Ham en Simone Koot twee keer, Rianne Gui- chelaar en Wilma Verburg een keer. Doordat Nederland is uitgeschakeld voor een plaats bij de eerste acht, mag het volgend jaar september ook niet meedoen met het toernooi om de Fl NA World Cup in Perth, Australië. Dit zou voor het eerst zijn. De speelsters van Oranje hebben nu enkele weken rust. Eind augustus zullen zij zich weer melden bij de verenigingen, alwaar de trainingen van de clubs reeds in volle gang zul len zijn. Niet lang daarna zul len ook de bondstrainingen weer beginnen. Eind septem ber beginnen de competities weer. Het team dat aan het WK-toernooi deelnam be stond uit Gillian van den Berg (aanvoerster) en Hanneke Kappen van Gouwestaete, Daniëlle de Bruijn van Assu- ron/Donk, Mascha Geurts (keepster) van Polar Bears, Rianne Guichelaar, Marieke van den Ham en Jorieke Oostendorp van Het Ravijn, Simone Koot, Heleen Peeren boom,Tjarda Rodenhuis en Wilma Verburg van Branden burg, Marleen Ars (keepster) van PSV en Mieke van der Sloot van Swot 1894. De ploegleiding was in handen van bondscoach Paul Metz, teammanager Edmee Hiems- tra, arts Rik van de Kolk en fysiotherapeut Bert Brink man. E?-7j WOENSDAGi 1 AUGUSTUS 2001 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 19 -* r WS-c* 1 F1V T* .'"üSr*T F** 1 den. op Rijn en Gouwe. Naam: Adres: Plaats: Arie Jongejan Wie nu kiest vooreen kennismakingsabonnement, ontvangt Rijn en Gouwe vijf weken vóór zeven uur in de bus. Voor deze vrijblijvende kennismaking betaalt u 24,65 11,19. Hartteam de finale met 0-2 van Hapoel Kfar Saba uit Israël. Daarvoor ging de beker naar gewonnen van Stars Stripes uit de Verenigde Staten. Dit De eerste wedstrijd tegen het Deense Vallensbaek wordt met 4-0 gewonnen door doelpun ten van Maarten Cieremans, de op de twee velden van de voetbalvereniging Schoten in Haarlem-Noord. Daar heerst ’s uit Engeland, Schotland, Dene marken, Zweden, Georgië en de Verenigde Staten. we een paar stevigere jongens in het team. Nu wordt er meer Danilo van der Kley (3) en Ri chard Koekebakker (2). Het weer blijft warm als de team op de vierde dag aantre den tegen AH Stars uit Bo- Postcode: WADDINXVEEN -Wim Visschers had goed getraind voor zijn Nijmeegse Vier daagse, maar anderhalve dag voor de start verrekte de Waddinxvener een kuit- spier.Visschers (59), die in 1989 zijn enige Vierdaagse liep, besloot toch naar Nij megen af te reizen om da gelijks veertig kilometer te lopen. Maar dat viel om de drommel niet mee. Visschers: „Ik liep anders dan ik gewend ben, had last van blaren, alles deed mij pijn. Het laatste stuk heb ik bijna gekropen. Maar ik heb het gehaald". wedstrijden mee die het Groe ne Hartteam vanaf april speel de. „Ik vind het leuk hier van de partij te zijn”, zegt deWaddinx- WADDINXVEEN - In de lange carrière van Gouwe- staete zwemmer master Nic Geers (63) heeft hij tal rijke nationale en interna tionale titels behaald op de regulier zwemmers en de langebaannummers van een tot vijf km. Een langere af stand kwam bij het master- zwemmen nog niet voor. De Belgische en de Neder landse zwembond organi seerde nu samen deze na tionale kampioenschappen in de roeibaan van Wille- broek in België. Geers wilde graag proberen of hij de 10 km aankon en om het kam pioenschap aan zijn erelijst toe te voegen. Hij zou dan tevens een nationaal record vestigen. Een voorwaarde was om het in drie en een half uur te klaren. Geers rekende uit dat hij het wel binnen drie uur moest kunnen voltooien als alles meezat. En dat deed het Lekker water, mooi weer, elke twee km ravitail- lering (sportdrank en een banaan waarbij hij zich moest dwingen om deze rustig weg te werken) en hij werd onbedreigd eerste in 2 uur 43 min. en 38 sec. in de leeftijdsgroep 55+. Gemakkelijk was het niet, zo luidde zijn commentaar na afloop. De eerste zes km waren probleemloos verlo pen, waarna hij kramp kreeg welke hij kon onderdrukken met tempo verlaging. Hij kwam wel weer in zijn tem po maar de laatste twee km werkten zijn armen niet he lemaal meer zoals hij het wilde. Maar omdat opgeven niet in het woordenboek van de Boskoper voorkomt zette hij toch een hele knappe tijd op de klokken. te procedure (een paar dagen) waarin wordt onderzocht of de gegevens die zo’n bezoeker en Erwin van de Klis (2). Daarna staat het Groene Hart- team opnieuw in het veld tegen DSC’65. Dit keer wordt het een 8-0 zege op de club uit Da- lerveen. De doelpunten wor den gescoord door Danilo van merstol: Gerie de Bruijn, Nieu- werkerk:Wim den Besten, Lek- kerkerk:Aart Kersbergen,Alti- or: Piet van Zoest, DSO zo: Hans Hazebroek, Gouderak: Frans Smit, Linschoten: Piet de Jong. meedoen aan een spectaculaire spelinstuif. De activiteiten du ren van I 1.00 tot 17.00 uur. Niets is leuker dan de boel op stelten zetten. Dat lukt Tjalling en Kees dan ook goed met de vele eigen liedjes. En dan een adembenemend luisterliedjes. Daar vallen de mondjes van open. Tjalling en Kees gaan op geland (1999). Met een kleine driehonderd teams uit 25 landen wordt het toernooi om de Haarlem Cup al jaren geannonceerd als het grootste voetbaltoernooi van Nederland. Een titel die ook wordt opgeëist door Almere. wat kinderen zeggen. Daardoor is iedere voorstelling anders. Voor kinderen tussen de twee en zeven jaar. Optredens om 13.30 en 15.00 uur. Deelname aan alle activiteiten is gratis. Geen Groene Toer zonder de aanwezigheid van de Groenbus Zuid-Holland. Hier kunt u infor matie krijgen over de vele re creatieve mogelijkheden die Zuid-Holland heeft te bieden, zoals wandelen, kanovaren, fiet sen, survival, skaten etc. De recreatiedag is op zondag 5 augustus in de Reeuwijkse Hout nabij Paviljoen Reeuwijkse Hout van 11.00 tot 17.00 uur. De Reeuwijkse Hout is bereikbaar via de Al 2 afrit Reeuwijk. Daar na borden Reeuwijkse Hout volgen. Vanaf NS-station Gouda is de Reeuwijkse Hout bereik baar met bus 178. met de boodschap ’Zie maar wat je er mee doet’. Na een week kwam de reactie en Jon gejan begon zijn bezigheden in het AZC als docent Neder lands. Niet te vergelijken met les in onze taal aan Nederland se mensen. Jongejan legt uit dat geven op voorlopige toegang tot ons land. Als die eerste uit komst positief is, krijgt de be zoeker de Asielzoekersstatus en wordt ondergebracht in een centrum zoals dat in Waddinx- veen. De overheid is in die situ atie zijn enige gastheer en zorgt naast het onderdak voor alle noodzakelijke levensbehoeften. Onderricht in de Nederlandse taal maakt deel uit van die zor gen. Arie Jongejan heeft dat onder richt een aantal jaren gegeven en heeft daaruit, met name elf velden van de Heemsteedse voetbalverenigingen RCH, (500 prima leden), HBC (2200 leden) en VEW (350 leden). De finales werden onder veel belangstel- doet Oudewater mee aan een toernooi in Limburg”, zegt hij. Drie jongens uit het Groene Hartteam waren er vorig jaar ook al bij. Het zijn Kevin Kriek we meer tegen de Schotse jon- zo twee meenemen”. Na afloop erkennen de Hol landse jongens dat de Schotten speeld. beter waren. „Zij waren feller en sneller”, zegt rechterspits Erwin van de Klis (12) van Óu- gens opgewassen. Je moet dan mazzel hebben om snel een doelpunt te scoren”. De laatste poulewedstrijd gaat jongens van het Groene Hart- tegen DSC’65 uit het Drentse Dalerveen. Deze wedstrijd wordt met liefst 12-0 door het skoop. Er wordt met 6-1 van de Floreant/Be Fair-combinatie ge wonnen door doelpunten van Rob Bruynen, Danilo van de ter partij dan in de eerste wed strijd. De finale wordt met l-l gelijk gespeeld. Ook bij het nemen van strafschoppen gaat het ge lijk op. De laatste strafschop van het Groene Hart schiet Dennis Rosenboom op de paal. De Schotse jongens en hun ou ders juichen. Even later krijgen zij de Haarlem Cup uitgereikt. Voor het Groene Hartteam kwamen in actie: Thijs Aarden, Rob Bruynen en Ringo van Ga len (ESTO), Maarten Ciere mans (Sportlust), Stefan Hoes (VEP), Danilo van de Kley (Ze venhoven), Erwin van de Klis (Oudewater), Richard Koeke bakker (Olympia), Kevin Kriek (Spirit), Remco Muller en Roy Spierenburg (ARC), Mark Roodenburg (Nicolaas Boys), Dennis Rosenboom (ONA), Mark Veerman (Rohda’76), Niels Verhaar (Argon) en Tim Willemse (WSE). Met ONA Dl eindigde Dennis in het afgelopen seizoen op de tweede plaats achter Nieuwer- kerk. De verdediger had heel wat te stellen met de snelle zijn zin. Op deze Schotse jongens. „Leuk om er tegen te voetballen. Van het warme weer heb ik niet zoveel last gehad”. Ook trainer Paul van Veen laat weten dat de Schotse jongens beter waren. „Toch denk ik dat wij een talentvolle groep heb ben. In de tweede helft waren nuttig. Het eerder aangehaalde ver schil tussen een asielzoeker en een vluchteling is louter for meel. In veel gevallen gaat het om dezelfde mensen die onder toezicht van de overheid een verschillende status kunnen bezighe- krijgen. Wie in dit land binnen- den. Een goede kennis dacht komt mag rekenen op een kor- dat dat wel mee zou vallen, hij had toch een hobby? Die hob by is orgelspelen en Jongejan gaf als antwoord op die opmer- aandraagt, hem of haar recht king dat hij zichzelf nog niet uren achter elkaar en elke dag orgel zag spelen. Hij was op zoek naar iets dat op ’werken’ leek. Zijn vrouw moest in die perio de naar een bijeenkomst in het Waddinxveense Asielzoekers centrum en omdat het slecht weer was, bracht Arie haar daar naar toe. Toen hij er toch was, bleef hij luisteren naar toe spraken door de directeur en een maatschappelijk werker en dat boeide hem zo dat hij bij het afscheid zijn CV achterliet GOUDA/WADDINXVEEN - In het seizoen 2001-2002 zijn de volgende trainers werkzaam bij de voetbalverenigingen in de Goudse regio: Olympia: Wim Berckenkamp, Frank Groen land, Puck Pols. Jodan Boys: Rene van Beek en Kees Rietveld, ONA: Jan van den Heuvel, DONK: Frans de Heij, Gouda zo: Leen Bezem, Henk-Jan Kruisinga, Gouda za: Ton Blonk. Haastrecht: Rob Wolsleger, Moordrecht: Ronald Ouwen- dijk, UNIO:Chiusi Reglero, Ou dewater za: Rob Overkleeft, Oudewater zo: Piet Bakker, Flo- reant za: Kees Verbree en Bert Kouer, Floreant zo: Bas Jans sens, WSE: Ben Stukart. Be Fair: Jack Harmsen en Bert Koetsier, Waddinxveen: Koes de Quillettes, Groeneweg: Cor Hazebroek, Moerkapelle:Andre Ramsteijn en Rene Storm- broek, RVC’33:John Zonderop, CVC Reeuwijk: Freek van Leeuwen. Stolwijk: Kees Fransen, Ber gambacht zo: Rob van Wilgen, Bergambacht za: Gerrit Alblas, Rohda’76: Peter Kerkhof,WDS: Brian Roquas, FC Perkouw: Ch ris Jansen. ESTO: Jan Wouters, Bodegra ven: Dennis van der Ing, Am- (Spirit), Ringo van Galen (ESTO) en Richard Koekebak- Het Groene Hartteam, evenals vorig jaar begeleid door organi sator Piet den Boer (Bodegra ven), Henk Zaal (Zwammer- dam), Rolf Kerkman (assistent-scheidsrechter) en de trainers Jan Lit en Paul van Veen (beiden van door de reacties van zijn leer lingen, veel voldoening geput. Toen dat werk, mede om ge zondheidsredenen, wat te veel werd, heeft hij zich daarna nut tig gemaakt in het vluchtelin genwerk. Als een asielzoeker, op grond van de toestand in het land van herkomst, de vluchtelingenstatus krijgt, wordt hem of haar een woning toegewezen en men moet gaan integreren in de Nederlandse samenleving. Vluchtelingenwerk biedt dan zijn diensten aan om de weg te vinden in alle aspec ten waarmee een burger in zijn dagelijkse bestaan te maken krijgt. Als voorbeeld van een resultaat dat de inspanningen van de vrij williger rechtvaardigt, vertelt Arie Jongejan het verhaal van een wervingscampagne waarin een vluchteling ten aanhore van een groep kandidaat-vrijwilli- gers in het Nederlands de ge schiedenis vertelt van zijn vlucht, de opvang in Nederland en hoe het hem verder is ge gaan. De integratie maakt van de vluchteling geen Nederlan der. Zo’n man kijkt heel vreemd aan tegen onze bejaardenzorg. Dat bestaat in zijn land van her komst niet. Het nageslacht zorgt voor het voorgeslacht, daar komt geen overheid aan te pas. Het verhaal van deze vluchte ling heeft voor een aantal men sen de doorslag gegeven bij hun overweging mee te gaan doen. Want, zoals bij vrijwilligerswerk gebruikelijk is, er is een groot Kort samengevat: Arie Jongejan zocht naar bezigheden die het ’gat’ na zijn werkzame leven zouden opvullen en hij is ge- pakt door wat hij heeft gevon- Voetbaltrainers van de partij. Tel.: (voor controle op de bezorging) Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Rijn en Gouwe, Afdeling Abonnementen, Antwoordnummer 10008, 2400 VB Alphen aan den Rijn. Het Groene Hart jeugdvoetbalteam dat in het toernooi om de Regio Haarlem Cup de tweede plaats behaalde in de (1986, 1988, 1989), Oranje len kunnen zij als de beste want D-groep. Drie spelers waren een jaar eerder ook van de partij. (Foto: Bert Hertog) al snel staat Royston met 1-0 voor. Daarna voorkomt doel man Roy Spierenburg van ARC met enkele goede reddingen ker (Olympia). Richard Koeke- dat de Schotse jongens in de bakker, die bij Olympia in Dl eerste helft verder kunnen uit- speelt, zegt: „Vorig jaar hadden (1995), EDO, Haarlem (1996, lopen De Schotse jongens zijn 1997, 1998), FC Bearstead, En- balvaardig, beschikken over een goede passing en zijn ook reso- voetbal gespeeld”, luter. Tim Willemse, die net veertien In de tweede helft geeft het jaar is geworden, is afkomstig Groene Hartteam beter partij, van WSE. Hij maakte alle oefen- Het wordt uiteindelijk 2-0 doordat de bal uit een prima vrije trap keurig wordt inge kopt. Jan Lit: „Er lopen een paar Daar werd afgelopen week het goede voetballers bij de Schot- vener. Dennis Rosenboom (13) toernooi om de Holland Cup ten. Een scout van Ajax wilde er is afkomstig van ONA. De ver- gehouden. Er deden 200 teams zo twee meenemen”. dediger heeft met de jeugd van uit 21 landen mee. Na afloop erkennen de Hol- ONA al eens in Duitsland ge- Het zeventiende toernooi in Haarlem heet nu Regio Haar lem Cup toernooi. Dat komt doordat een groot deel van de wedstrijden wordt gespeeld op dewater. Hij is wat later bij de elf velden van de Heemsteedse groep gekomen, maar heeft het naar leeftijd spelen de ‘Goudse’ jon gens vaak nog niet tegen bui tenlandse tegenstanders. „Vol ling in het sportpark van RCH, gend jaar als ik C-junior ben dat in 1953 kampioen van Ne derland was en nu in de vierde klasse speelt, afgewerkt. Het Groene Hartteam speelt zijn wedstrijden in de voorron- Door Bert Hertog HAARLEM - Heel dicht waren de jeugdvoetballers uit het Groene Hart bij het winnen van de Haarlem Cup. In de fi nale op het hoofdterrein van de roemruchte 90-jarige voetbalvereniging RCH uit Heemstede speelde het Groe ne Hartteam een uitstekende wedstrijd tegen Royston Boys FC uit het Schotse Edinburgh waarvan in de voor ronde met 2-0 was verloren. In de finale hadden ‘the flowers of Scotland’ veel meer moeite met het Groene Hartteam, dat voetballers van Olympia, ONA, morgens vroeg al een interna- Oudewater en het Waddinx- tionale sfeer met voetballertjes veense WSE in de gelederen had. De Schotse jongens namen de leiding door een doelpunt van Michael Bremner, maar daarna Voorronde maakte Dalino van de Kley (Zevenhoven) gelijk. Hij benut te een strafschop wegens hands, dat niet was geconsta teerd door de scheidsrechter, maar wel door de grensrech ter: l-l. Daarna was het Groe ne Hartteam dicht bij de win nende treffer, maar met een Veen (beiden van RVC’33) uit prima reactie stopte de Schot- Reeuwijk, kent een goede start, se doelman een kopbal van Er win van de Klis (Oudewater) na een vrije trap van Dennis Rosenboom (ONA). Na afloop moesten strafschop- Stefan Hoes, Danilo van de pen worden genomen om de Kley en Tim Willemse. Vervol- winnaar in de categorie 13-jari- gens wordt met de cijfers ook gen aan te wijzen. De Schotse jongens schoten vijf keer raak, de Hollandse jongens vier keer keer scoorden Rob Bruynen want de vijfde strafschop (2), Richard Koekebakker en schoot Dennis Rosenboom te- Erwin van de Klis. gen de paal. De derde wedstrijd gaat tegen Vorig jaar verloor het Groene Royston Boys FC uit het Schot se Edinburgh. De Schotse jon gens spelen niet alleen geheel in het wit, maar hebben ook TYBB (1985), Cantolao FC, Pe- hun haar geblondeerd. Voetbal- ru Elite USA (1987), Soccer Inter national USA (1990), Westlan- dia, Naaldwijk (1991 en 1994), Automolist Moskou, Rusland (1992), St. Andrews, Ierland (1993), Lechia Dansk, Polen ten. Het doelsaldo is exact ge lijk: plus achttien. Beide teams gaan door naar de volgende team geeft na vier dagen voet- ronde. Een dag later wordt met bal de Schotse jongens veel be- I -0 gewonnen van Internation al Soccer uit Amerika door een doelpunt dat drie minuten voor tijd wordt gescoord door Er win van de Klis. Vervolgens wordt met 6-2 ge- REEUWIJK - Zondag 5 augustus wonnen van Schoten door treden Tjalling en Kees op in de doelpunten van Stefan Hoes, Reeuwijkse Hout. Dit optreden is een onderdeel van de recre atiedag die in het kader van de Groene Toer 2001 wordt geor ganiseerd onder het motto ‘Re creatie in Zuid-Holland is bui ten in binnenland’. Daarnaast kunnen bezoekers Vrijwilligers zijn er altijd geweest De maatschappij verandert en daarmee het werk en de plaats van die maatschappelijke steun pilaar. In dit jaar, ’het jaar van de vrijwilliger’, stellen we een klein aantal van de naar schatting 3000 Waddinxveense vrijwilligers aan u voor.Vandaag is Arie Jonge- je met die mensen uit allerlei jan aan de beurt taalgebieden en culturen ge woon de straat op gaat, ze din- Vraag aan Arie Jongejan wat het gen aanwijst en bij name verschil is tussen een asielzoe- noemt. Daarbij bezoeken ze ker en een vluchteling en hij winkels, werkplaatsen, een legt dat haarfijn uit. Die wijs- postkantoor en nog veel meer, heid heeft hij niet opgedaan in Een stadswandeling is ook heel zijn dienstbetrekking voor de VUT-leeftijd. Hij bekleedde toen functies op financieel en organisatorisch terrein bij een grote multinational. Die VUT- leeftijd betekende wel het keerpunt, want zoals bij zo ve len dreigde het vacuüm van het gemis van relaties en Groene Hartteam gewonnen Danilo van der Kley, die volgen de seizoen Zevenhoven verruilt voor Argon in Mijdrecht, doet Kley 2, Richard Koekebakker een helft mee en scoort vier mal. De andere doelpunten ko men op naam van Erwin van de Klis (2), Stefan Hoes (3), Remco Muller, Richard Koekebakker en een Drentse jongen die in eigen doel schiet. Als na twee dagen de eindstand de Kley 3, Erwin van de Klis 2, van de poule wordt opgemaakt Stefan Hoes, Mark Veerman en dan is Royston Boys FC eerste Remco Muller. Daardoor be- met 12 punten en Het Groene reikt het Groene Hartteam Hartteam tweede met 9 pun- evenals vorig jaar de finale, die gaat tegen de Schotse Royston Boys FC. Het Goudse regio- team geeft na w v- i W

Weekblad voor Waddinxveen | 2001 | | pagina 19